Results 1 to 3 of 3

Thread: Владика Василије

  1. #1
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    7
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Владика Василије

    [SIZE=+4]Владика Василије[/SIZE]
    [SIZE=+3]1750-1766[/SIZE]
    (владао заједно са владиком Савом)
    Владика Василије у посвети своје Историје о Црној Гори грофу Воронцову, руском државнику, написа:
    Налазећи се при најсветијем двору Његовог Императорског Величанства, ја смирени пастир словенско-српског чрногорскога народа, очекујући најмилостивији отпуст у своју отаџбину и одлазак духовном стаду, узех смјелост овај опис положаја и ранијих владалаца черногорске земље и с прилогом о царевима српским и деспотима, ко су они и откуда су они били, поднијети Вашој грофовској светлости као трудољубивом и за стране народе заинтересованом министру.
    [SIZE=+2]Историја о Црној Гори - дјело[/SIZE]
    Владика Василије посвећује, у Историји о Црној Гори доста пажње српском царству, па наводи:
    За велике гријехове наше, а особито за убиство младога цара Уроша, Бог се разгњевио и допуштио те су Турци завладали готово цијелијем српскијем царством.
    Црна Гора насељена је већином досељеницима, који у ове горе добјежаше послије пропасти царства српскога. Свако племе памти и свога родоначелника који се је преселио у Црну Гору; свако племе има, у народном предању, своју историју; свако прича кад су се доселили у Црну Гору његови стари, ко су они били, одакле су доселили.

    Владика Василије у својој 'Оди Немањи' вели: Сербски свети краљи вастаните,
    Цару Христу молбу сатворите,
    Мухамедску вјеру изложите,
    От вашего отачества иждените!
    Христијанском цару помогните,
    Отчество ваше обновите!
    Архијереји сербски не лезите,
    Но всу ношт Бога молите,
    Царско сербско паки ваставити,
    Правдоју и благочествијим прославити!
    Sve to ste eleli da znate o istini i Balkanu:

    http://sanimideg.forumup.com

  2. #2
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    920
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Valdika Vasilije grofu uvalovu

    Evo, jasno i čisto vidimo iz ovog pisma starog 250 godina da je
    srpska "istoriografska kola" izmislila i lagala,
    kako ne postoje narodi - Crnogorci, Makedonci, Bonjaci...

    Vladika Vasilije u ovom dokumentu jasno razdvaja i nabraja balkanske narode.

    Jasno je da srpski istoričari ne posmatraju istoriju,
    kao nauku za izučavanje, i objektivno prikazivanje prolosti,
    nego Istoriju posmatraju kao sredstvo za irenje Velike Srbije i srpstva.

    Ovaj fototipski dokument, razara milione lai srpskih "istoričara" !



  3. #3
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    http://www.njegos.org/petrovics/istocg.htm

    Quote Originally Posted by Vladika Vasilije

    "НАЈСВЈЕТЛИЈИ ГРОФЕ,

    МИЛОСТИВИ ГОСПОДАРУ,

    МИХАЈЛО ИЛАРИОНОВИЧУ


    Налазећи се на најпресвјетлијем ЊЕНОГ ЦАРСКОГ ВЕЛИЧАНСТВА двору, ја, смјерни пастир славеносрпскога црногорскога народа, очекујући премилостиво упућивање у своју отаџбину и своме духовноме стаду, усудих се да овај опис положаја и пређашњих владара земље наше црногорске, с прилогом светих царева српских и деспота, ко су они и откуда бјеху, усрдно понудим Вашој Високој Грофовској Свјетлости, као трудољубивом министру који се интересује за стране народе, о чему јасно свједочи Ваше раније обилажење туђих крајева; с тим да би се допао Вашој Високој Грофовској Свјетлости да се штампа како би с народом нашим црногорским и други славеносрпски народи имали најусрднију жељу према високославном Руском Царству...

    ...Потребно је знати и то колико је народ црногорски био од користи аустријском двору преко свога природног <народног> патријарха Арсенија Црногорца, који <се одазва> на милостиви писмени позив римског ћесара Леополда Првог, у коме, хвалећи славпе и изабране народе албанске, њима и другим илирско-српским народима посла обећање пуно свакојаких задовољстава..."

    Odje je kristalno jasno da pojam "Srbin" nije uvijek i etnicki pojam.
    Last edited by Petar Mrvaljevic; 23-12-05 at 08:11.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •