Nemam optiku, i sto posto rade opticki kabal pa prebacaju na adsl. U test fazi je, pogledaj prethodnu stranu i vidjeces da sto nude nisu brzine optickog interneta, O TOME PRICAMO. Brzine sto ce ponudit, nisu brzine optickog nego ADSL2+.....prosetaj malo internetom i vidjeces koje su brzine optike....
Znam ja koje brzine mogu da se ponude sa optikom. Ali ne znam kakav su oni scenario postavili. Ocigledno FTTB ili FTTC, tako da ne vidim zasto se bunis kad ti i ne prodaju optiku do kuce.
Kad zgrade budu spremne da uloze koji euro i kabliraju optikom stanove, ili grad potpomogne kabliranje, onda ce ti se mozda ponudit i FTTH.
Iskreno, dok grad (drzava) ne investira, ne vidim da ce biti nekih masovnih povezivanja optikom. Jedan od razloga je neplanska gradnja po nasim gradovima, zgrade izranjaju malo tu, malo tamo, pa je potrebno posebno kopat do svake zgrade pojedinacno. Inace, kod troskova implementacije FTTH, troskovi "gradjevinskih" radova (kopanje i postavljanje) su 65-80% od ukupnih troskova postavljanja FTTH (zajedno sa svom opremom).
Release Yourself
Slucajno ili namjerno mijesas FTTH i FTTB. Necu da ti stavljam definicije, posto vidim da koristis wikipediju, pa citaj sta je sta. I dobro je sky primijetio da mijesas tehnologije - medij, brzine i pakete. Zgrada Lipa je povezana FTTB, sto znaci da optika dolazi do zgrade i u zgradi je DSL cvoriste. Krajnji korisnici dobijaju stabilan ADSL, Extra TV i VoIP servis preko ADSL2+, jer su bakarne parice od stana do cvorista kratke i naravno nove. Korisnici placaju standardnu cijenu servisa.
A u zgradama gdje ima FTTH, samo ime kaze, da optika ide do stana i tu nema ADSL tehnologije. Uskoro krece komercijalna ponuda za FTTH korisnike.
Last edited by Sale; 24-11-10 at 09:05.
Sale Drug, ne mijesam ja nista.Evo sam si rekao servis preko ADSL2+, sto ja uporno pricam. Paketi sa ovim brzinama su ADSL2+ standard, ne optika....Vi samo koristite optiku da bi pojacali protok, ne nudite opticki internet za sad. Vodite optiku nebitno jel FTTB ilil FTTC,ostaju brzine ADSL servisa, ne nudite pravi opticki internet, i same brzine to pokazuju...ne znam zasto ne prihvatate cinjenicu?....
Prava optika je FTTH, dje je najmanja brzina 10 Down / 10 Up.....ali nemojte optikom nazivat ADSL2+...
Last edited by Kradem_Shahte; 24-11-10 at 12:03.
I dalje mijesas, ali dobro![]()
Kao sto sam negdje vec postovao, postoji i komercijalni FTTH korisnik koji npr. ima paket od 8/8Mbits (sasvim slucajno nalazi se u Budvi).
Test faza je pokazala da servisi funkcionisu na ocekivanom nivou. Dakle, aktuelno je komercijalno prikljucivanje novih korisnika, odnosno migriranje test korisnika na komercijalu.
Broj FTTH lokacija je mali, kao na svakom pocetku. Uskoro CT sprema za korisnike povoljne ponude,... Dakle, ide ozbiljno sirenje. O tome kada dodje vrijeme. Za vise info. preporucujem http://www.t-com.me/, posjetu nekom od shopova, free poziv ka 1500, mail.
Poslovna politika...
Znao sam da ces to rec, jer moras, ali nije poslovna politika nego limit ADSL2+ tehnologije....
Evo je boldovano sto je Sale rekao, sto potvrdjuje sve sto pricam....
Jos Jednom da ponovimo:
Vas Opticki internet
Fizicka lica
- 2/128kbps
- 4/256kbps
- 10/512kbps
- 14/768 kbps
ADSL2+ extends the capability of basic ADSL by doubling the number of downstream bits. The data rates can be as high as 24 Mbit/s downstream and up to 1.4 Mbit/s upstream depending on the distance from the DSLAM to the customer's premises.
Dakle?Cinjenice govor, dzaba demantujete,al ajd, izdusite odje kad ne mozete na posao
![]()
Last edited by Kradem_Shahte; 24-11-10 at 21:38.
Aj da ponovim kada vec ne kapiras, kod FTTB - optika ide do zgrade gdje se pravi DSL cvoriste i korisnici se povezuju preko (kratkih) bakarnih parica i koriste standardne ADSL2+ rutere. Posto se koristi ADSL2+, brzina je po tom standardu. Ovo je vec implementirano u zgradi Lipa na zabjelu. Primjenjuju se standardne cijene i brzine paketa za ADSL, IPTV, PSTN - VoIP. Benefit za korisnike: stabilniji servis - kraca parica, manje problema, smetnji... i ako je bitno nema splitera, jer standardni telefon povezujete na VoIP port na routeru, pa onda ni tu nema raznih smetnji i ostalih 'boljki' starog PSTN-a
FTTH - optika ide do zgrade, a onda se razvodi i do samih stanova. Kod korisnika se instalira Huawei ONT - pored opticke konekcije prema telekomu, na 'korisnickoj strani' ima 4 porta za racunar/IPTV i 2 porta za standardni analogni telefon. Vec implementirano u nekoliko zgrada u PG/HN/BD/BR, na pr. zgrada "6+" u Podgorici. Uskoro startuje zvanicna ponuda sa brzim paketima za Internet...
Last edited by Sale; 24-11-10 at 22:12.
Sale, brat nas, sprdasli se sa mnom. Ja to pricam cijelo vrijeme....ne sporim ja opticke kablove, nego ove brzine ADSL2+ sto govori Djetic daj je opticki internet.
Cijelo vrijeme to pricam, ovi navedeni paketi su ADSL2+. Samo do zgrade ide opticki kabal. FTTH je pravi opticki internet dje su brzine od 10/10 pa na vise,....
Shvatas li sad sto pricam? Ne sporim ja tvoju pricu, nego ponudu za koju se navodi da je opticki internet....
Ponuda za 'opticki' Internet (FTTH korisnici) jos nije zvanicna, pa cete prvi saznati kada bude javno dostupna![]()
Opticki internet? Mozes li objasnit sto to znaci. Toga nema ni na tu wikipediju.
Pa jasno je da je zadnji korak ADSL2+, ali koliko vidim niko nije ni rekao da imas otpiku do kuce, tako da ne razumijem u cemu je problem sto je po zgradi ADSL2+. Kao sto Sale rece, naplacuje se po normalnim ADSL tarifama.
Ako sa FTTH dobijes te brzine (a platis vise), onda ce tvoje zalbe imat smisla.
Release Yourself
Tacno. Bez obzira na medij koji se koristi za prenos, placas samo brzinu - bandwidth (ili Extra TV paket). Naravno da ce za 'opticki Internet' biti posebni paketi, sa nesto vecim brzinama od ADSL paketa.
Sky, vidim i ti si neki odlikash bio u shkolu. Zadnji put kazhem i vise se necu raspravljat sa nizim oblicima zivota, Brzine koje ce ponudit nisu brzine optickog interneta. Kad ponude pravu optiku FTTH, onda mozemo pricat, ovo je ADSL2+. Sa ovim zavrsavam na ovu temu, jer nema sanse da raspravljam sa paramecijumima. Probaj da to nadjesh na wikipediju, sto je paramecijum
Ja shvatam sto ti oces da kazes, ali ti ignorises vrlo bitnu cinjenicu da niko to i ne prodaje kao FTTH.
Tebe kao korisnika treba da interesuje tvoja brzina prenosa podataka, a oce li ti podaci dolazit optikom, bakrom, vazduhom ili na pogon nevjerovatnoce, nije toliko ni bitno. Ni sad ne znas da li je prije tvog Last Mile dijela opticki, elektricni ili vazdusni link.
Release Yourself
Sky, a da ipak zavrsimo ovu pricu sa VisimOblikomZivota? :lolblue:
Molim te da strucno kazes ADSL2+!![]()
Izvini, mislio sam na :
ITU G.992.5 is an ITU (International Telecommunication Union) standard, also referred to as ADSL2+ or ADSL2Plus. Commercially it is notable for its maximum theoretical download speed of 24 Mbit/s.
Source: Wikipedia
Release Yourself
Ipak, imali ko od ljudi uklucenih u ovu raspravu FTTH prikljucak? Ako ima iko volio bih da cujem iskustva bas tih ljudi.
Jer bas se vidi da ne koristite ove pakete koje ste naveli....u tom paketu je iznenadjenje
Dovedite nam optiku pa cemo koristiti:hammer:
There are currently 9 users browsing this thread. (0 members and 9 guests)
Bookmarks