Nenamjensko trošenje novca. Usmeno pravdali naknade za rad u radnim grupama. Novčane nagrade znatno iznad propisa
Podgorica – Državna revizorska instutucija utvrdila je u Ministarstvu turizma i zaštite životne sredine nenamjensko trošenje sredstava za putne naloge, otplatu kredita za auta, produkciju i reklamu, zatim naknade za rad u radnim grupama. Revizori su konstatovali u svom izvještaju da računovodstvo ovog ministarstva nije uredno ni ažurno. Za pojedine rashode ne postoji odgovarajuća dokumentacija.
Na primjer, kašnjenje i nepravdanje putnih naloga iz prošle godine česta je primjedba u izvještaju revizora. Među takvim nalozima su, recimo, nalozi za službeni put u London, Kinu... Nije dokumentovan svrhom putovanja ni izdatak za avio karte od 16 hiljada eura... Revizija je utvrdila da se avio karte uglavnom plaćaju preko računa, a dnevnice i sitni računi gotovinski. Rupe su nađene i u računima o zakupu objekata. Uvidom u knjigovodstvenu evidenciju konstatovano je da se pojedini izdaci knjiže iako ne pripadaju toj vrsti rashoda. Nenamjensko trošenje sredstava je konstatovano i kod rashoda za kancelarijski namještaj, otplatu kredita za auta, troškove za produkciju i reklamu, automobilske gume, isplatu po osnovu ugovora na djelu. Revizor je utvrdio i da postupak javnih nabavki nije sproveden kod ugovora sa TV „Vijesti” na 30 hiljada eura za emitovanje promotivnih spotova i kampanje ministarstva. Odluka o Ugovoru sa Radio Televizijom Crne Gore, vrijednom 98,5 hiljada eura, donijeta je 25. novembra prošle godine, a otvoreni poziv za javno nadmetanje na internet stranici Direkcije za javne nabavke objavljen 15 dana kasnije, 10. decembra, da bi tek 11. decembra bio objavljen u dnevnom listu „Pobjeda“. Pojedini rashodi su evidentirani i bez knjigovodstvene isprave... Poslovne knjige nijesu u dovoljnoj mjeri uredno i ažurno vođene, a određene poslovne promjene evidentirane su bez knjigovodstvene isprave... Revizor je utvrdio i nepoštovanje pravilnika o jedinstvenoj kvalifikaciji računa za budžet Republike i budžete vanbudžetskih fondova, kao i opština.
Revizori su zato preporučili da Ministarstvo ranije planira rashode, kako ne bi došlo do prekoračenja plana za službena putovanja, javne nabavke, honorare za radne grupe. Mora se striktno poštovati odredbe zakona o budžetu i uputstvo o radu državnog trezora u dijelu prekoračenja budžeta, kao i slučajevima nenamjenskog trošenja sredstava. To je naloženo zato što je revizor utvrdio da se novčana sredstva za rad pojedinih radnih grupa i komisija, isplaćuje bez akata, odluka i rješenja. U prošloj godini je za učešće u radnim grupama i komisijama isplaćeno 107.840 eura, od čega najviše zaposlenim u ministarstvu – preko 79 hiljada eura.
Revizori su pronašli i nepravilnosti u dodjeli nagrada, koje su se kretale od 200 do 2100 eura po zaposlenom, što nije u skladu sa propisima.
Državna revizorska institucija u zaključcima i preporukama naložila je ovom ministarstvu da ažurira računovodstvo i da uredno primjenjuje propise. Kompletan utrošeni novac treba da prati adekvatna dokumentacija, preporučila je revizorska institucija.
U roku od šest mjeseci Ministarstvo mora izvijestiti Državnu revizorsku instituciju o preduzetim mjerama iz preporuka.
Nabavke u četiri oka
Pojedine potrošačke jedinice crnogorskog budžeta u prošloj godini javne nabavke su obavljale bez planova, konstatovano je u izvještaju Državne revizorske institucije.
Revizijom je utvrđeno da su javne nabavke vrijedne više od 10 hiljada eura, u prošloj godini obavljane bez otvaranja propisanog postupka nabavke. Zavod za statistiku na taj način je realizovao javnu nabavku vrijednu 50,59 hiljada eura, a Ministarstvo saobraćaja 42,78 hiljada eura. Sekretarijat za razvoj realizovao je pregovarački postupak bez objavljivanja poziva za javno nademtanje za nabavku usluga kooperacije i licenciranje softvera.
Ugovor o strateškom partnerstvu zaključen je u decembru prošle godine u vrijednosti od 4,55 miliona eura na trogodišnjem nivou, a Direkcija za javne nabavke dala je saglasnost za tu nabavku na znatno manju vrijednost - za 1,5 miliona eura - kaže se u nalazu državne revizorske institucije. I u ovom završnom računu konstatovano je kršenje Zakona o javnim nabavkama.Neposrednim sporazumom sprovedene su nabavke kod Sekretarijata za evropske integracije od 176,52 hiljade eura, a Skupštine Crne Gore 830 hiljada eura.
Bookmarks