Page 7 of 15 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast
Results 151 to 175 of 370

Thread: Poezija

  1. #151
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    547
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svida mi se kad sutis...

    Svidas mi se kad sutis jer si kao odsutna,
    i cujes me izdaleka, i glas moj ne dodiruje te
    Cini se kao da su ti letjele oci
    i cini se da ti je poljubac jedan zatvorio usta

    Kako su stvari sve ispunjene dusom mojom
    izranjas iz stavri, ispunjena dusom mojoj
    Leptirice sna, dusi mojoj si slicna,
    i slicna si rijeci melankonija.
    Svidas mi se kad sutis i kad si kao udaljena.
    I kada kao da se zalis, leptiricu u gukanju.
    I cujes me izdaleka, i glas moj ne dostize te:
    Pusti me da sutim s mucanjem tvojim.

    Pusti me da ti govorim takoder s tvojom sutnjom
    jasnom kao svijeca jedna, prostom kao jedan prsten.
    Kao noc si, sutljiva i zvjezdana, tako daleka i jednostavna.

    Svidas mi se kad sutis jer si kao odsutna.
    Udaljena i bolna kao da si umrla.
    Jedna rijec tada, osmijeh dovoljan je jedan.
    I veseo sam, veseo sto to nije tocno.

    Pablo Neruda
    Last edited by Charlie; 01-02-08 at 12:42.

  2. #152
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    547
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Gavran

    Jednom u čas tužan noćni, dok razmišljah, duh nemoćni,
    nad knjigama koje drevnu nauku u sebe skriše,
    bejah skoro u san pao, a neko je na prag stao
    i tiho je zakucao, kucnuo što može tiše.
    "Posetilac neki - šanuh - kucnuo što može tiše,
    samo to i ništa više."

    Ah, sećam se toga jasno, beše zimnje veče kasno;
    svaki tinjav odsev žara utvare po podu piše.
    De čekajuć, srce snažim u knjigama zalud tražim
    za Lenorom bol da blažim. Ime koje podariše
    njoj anđeli, divna draga kojoj ime podariše
    anđeli, nje nema više.

    I šum svilen, šumor tmurni, šum zavesa tih purpurnih,
    neslućenom, čudnom strepnjom obuzima sve me više;
    da umirim srce rekoh: "To zacelo sad je neko
    na pragu se mome steko, kucnuvši što može tiše,
    posetilac neki pozni, zakuca što može tiše
    na vrata i ništa više."

    Najednom mi strepnja minu i zureći u tamninu:
    "Gosparu il gospo - kazah - ne ljutite vi se više,
    bejah skoro u san pao, neko od vas na prag stao
    i tiho je zakucao, kucnuo što može tiše,
    da i ne cuh"... Tad mi ruke vrata širom otvoriše -
    samo mrak i ništa više.

    I dok pogled tamom bludi, bojazan mi puni grudi,
    slušajuci, sanjajuci, snovi mi se teški sniše,
    i zagledan u tišinu, samohranu pustu tminu,
    "O Lenora" reč jedinu, izgovorih tiho, tiše,
    "O Lenora" odjek vrati što mi usta prozboriše,
    samo to i ništa više.

    Vratih se u sobu svoju a duša u nespokoju.
    I uskoro nešto jači udarci se ponoviše.
    "Na prozoru, u kapcima, mora biti nekog ima,
    miruj srce, da u njima vidim kakvu tajnu skriše,
    miruj srce da uvidim kakvu tajnu oni skriše,
    vetar samo, ništa više!

    I otvorih kapke tada, kad ulete iznenada
    lepršajuć gordi Gavran iz dana što srećni biše,
    gospodski ga izgled krasi, pozdravom se ne oglasi,
    niti zasta, nit se skrasi, dok mu krila se ne sviše
    povrh vrata, na Paladin kip mu krila se ne sviše,
    slete, stade, ništa više.

    Videć pticu ebonosnu, osmeh tužno srce kosnu,
    zbog važnog i strogog sklada kojim lik joj sav odiše.
    "Mada ćube čerupane - rekoh - plašljiv nisi, vrane,
    što sablasan traješ dane sred žalova noći, kiše -
    kaži kakvim imenom te sile pakle okrstiše?"
    Reče Gavran: "Nikad više."

    Začudih se vesma tome, odgovoru prejasnome,
    mada smislom reči ove meni malo jasno biše:
    al priznajem, nema zbora, ne čuh takvog odgovora,
    i ne videh takva stvora crnih krila što se sviše,
    zver il ticu čija krila na Paladin kip se sviše,
    s' tim imenom "Nikad više."

    No Gavranu s' kipa bela ta reč beše mudrost cela,
    reč jedina s' kojom mu se misao i duša sliše.
    Nit rečju tom zbor mu presta, nit pomače on se s' mesta
    a u meni sumnje nesta: "Svi me znanci ostaviše,
    odleteće i on ko i Nade što me ostaviše."
    Reče Gavran: "Nikad više."

    Čuvši, duhom sav uzbuđen, taj odgovor brz, rasuđen,
    "Stvarno - kazah - to što zbori, reč jedinu nikad više,
    valjda reče njegov gazda, zlom sudbinom gonjen vazda,
    dok sve misli koje sazda u jedan se pripev sliše,
    tužbalicu mrtvih nada i dana što srećni biše,
    tužni pripev: "Nikad više."
    Ali Gavran, stvor stameni, tužnu maštu bodri meni,
    naslonjaču ja približih vratima što mogah bliže,
    i galve na plišu sjajne, mnih znamenje tako tajno
    u govoru svom nejahno nosi tica ta što stiže,
    šta sablasna i odvratna, stara tica koja stiže,
    misli, grakćuć: "Nikad više."

    Sedeć, slutnjom srce morih, i ni reči ne prozborih
    tici čije plamne oči do srca me prostreliše:
    i u misli zanesena, meni klonu glava snena
    sa uzglavlja tog svilena gde svetiljke odsjaj sliše,
    prileć neće nikad više!

    A vazduh sve gušci biva, kao miris da razliva
    kadionik kojim anđo kadi sobu tiho, tiše
    "Nesrećnice - viknuh tada - božija milost to je rada
    da ti dušu spase jada, uspomenu da ti zbriše:
    pij napitak sladak da se na Lenoru spomen zbriše."
    Reče Gavran: "Nikad više."

    "Proroče il stvore vražiji, đavole il tico, kaži,
    zaklinjem te nebom sklonim i Gospodom ponajviše,
    dal' ću dušu namučenu priljubiti u Edenu
    uz devojku ozarenu koju svi mi snovi sniše,
    uz Lenoru kojoj ime serafimi podariše?"
    Reče Gavran: "Nikad više."

    "Sad umukni, kleta tico, - skočih, viknuh - zlosutnico,
    u paklenu noć se vrati, u oluj i nedra kiše!
    S' tamom crno perje spoji, beleg laži gnusnih tvojih,
    samoćom me udostoji, vrh vrata ne sedi više;
    izgled i kljun tvoj ukloni što mi srce ojadiše."
    Reče Gavran: "Nikad više."

    I Gavran, stvorenje žalno, sedi stalno, sedi stalno,
    krila mu se oko bledog Paladinog kipa sviše,
    oči su mu zlokob prava, ko zloduha koji spava,
    svetiljka ga obasjava i sen mu po podu piše:
    duša mi se od te senke što se njišuć podom piše
    spasti neće - nikad više!

  3. #153
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Tamo odakle vidim ljepse:)...
    Posts
    867
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Charlie View Post
    Svida mi se kad sutis...

    Svidas mi se kad sutis jer si kao odsutna,
    i cujes me izdaleka, i glas moj ne dodiruje te
    Cini se kao da su ti letjele oci
    i cini se da ti je poljubac jedan zatvorio usta

    Kako su stvari sve ispunjene dusom mojom
    izranjas iz stavri, ispunjena dusom mojoj
    Leptirice sna, dusi mojoj si slicna,
    i slicna si rijeci melankonija.
    Svidas mi se kad sutis i kad si kao udaljena.
    I kada kao da se zalis, leptiricu u gukanju.
    I cujes me izdaleka, i glas moj ne dostize te:
    Pusti me da sutim s mucanjem tvojim.

    Pusti me da ti govorim takoder s tvojom sutnjom
    jasnom kao svijeca jedna, prostom kao jedan prsten.
    Kao noc si, sutljiva i zvjezdana, tako daleka i jednostavna.

    Svidas mi se kad sutis jer si kao odsutna.
    Udaljena i bolna kao da si umrla.
    Jedna rijec tada, osmijeh dovoljan je jedan.
    I veseo sam, veseo sto to nije tocno.

    Pablo Neruda
    Moram reci...Prelijepo,zaista...super izbor.
    "Ja umijem u svakom novembru da napravim jun:)..."

  4. #154
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    547
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [SIZE=3]Adrijen[/SIZE]


    Adrijene nemoj da se duriš!
    Vrati se!
    Adrijene nemoj da se duriš!
    Vrati se!
    Grudva snega
    koju si bacio na mene
    u Šamoniju
    prošle zime
    sačuvala sam je
    Eno je na kaminu
    pokraj svadbenog venca
    moje pokojne majke
    koju je ubio
    moj pokojni otac
    što je giljotiniran
    jednog tužnog zimskog jutra
    ili proletnjeg ...
    Grešila sam priznajem
    znala sam ostati
    duge godine
    ne vraćajući se
    kući
    Ali nikada ti nisam rekla
    da je to zato što sam bila u zatvoru
    grešila sam priznajem
    često sam tukla psa
    ali sam te volela
    Adrijene nemoj da se duriš!
    Vrati se!
    I Vrbova grana
    tvoj mali foksterijer
    koji je crk'o prošle nedelje
    sačuvala sam ga!
    Eno ga u frižideru
    i ponekad kad otvorim vrata
    da uzmem pivo
    ugledam jadnu životinju
    i to me strašno rastuži!
    A ipak to sam ja uradila
    jedne večeri da skratim vreme
    dok sam te čekala ...
    Adrijene nemoj da se duriš!
    Vrati se!
    Sa vrha kule Sen-Žak
    bacila sam se
    prekjuče
    zbog tebe sam se
    ubila
    Juče su me zakopali
    u jedno divno groblje
    i mislila sam na tebe
    i večeras sam se vratila
    u sobu
    po kojoj si se šetao go
    u vreme dok sam još bila živa
    i čekala te

    Adrijene nemoj da se duriš!
    Vrati se!
    U redu grešila sam
    duge godine nisam se vraćala kući
    ali sam ti uvek krila
    da je to zato što sam bila u zatvoru!
    Grešila sam priznajem
    često sam tukla psa
    ali sam te volela!

    Adrijene nemoj da se duriš!
    Vrati se!

  5. #155
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    547
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [SIZE=3]DORUČAK[/SIZE]

    Sipao je kafu
    U šolju
    Sipao je mleko
    U šolju sa kafom
    Stavio je šećer
    u belu kafu
    Kašičicom je
    Promešao
    Popio belu kafu
    Bez i jedne reči
    Zapalio je
    Cigaretu
    Pravio kolute
    Od dima
    Otresao pepeo
    U pepeljaru
    Bez i jedne reči
    Ustao je
    I ne pogledavši me
    Stavio je
    Šešir na glavu
    I uzeo kišni ogrtač
    Jer je padala kiša
    A onda je otišao
    Po kiši
    Bez i jedne reči
    I ne pogledavši me
    Tada ja spustih
    Glavu u ruke
    I zaplakah.

  6. #156
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Tamo odakle vidim ljepse:)...
    Posts
    867
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Neizgovorene rijeci...

    Te noci sam joj ocutao najljepse rijeci koje znam...
    Jednom je rekla da bi sve dala da cuje to sto ocutim,i otkrio sam joj tajnu o starom drvetu koje raste na nicijoj zemlji izmedju devet salasa,u fantazmagoricnoj oazi koja se u Sahari zita prividja samo onda kada se to njoj prohtje,tako da ni najprefinganijim geometrima nikad nije poslo za rukom da je osvoje svojim istrumentima...I tako,obicno u nekoj vedroj noci,roj neizgovorenih rijeci nepovratno odbjegne iz kosnice misli i u potrazi za novim mjestom sumanuto pokusava da otkrije precicu do najblizih zvijezda,ali zna se,jos niko sem previjane skitnice Pogleda nije uspio da dospije do tamo...A onda, pred zoru,kad posustalo krenu da te stropostavaju,vjetar probere najljepse,podmetne pod njih svoje paperjaste uvojke,kao jastucice,i njezno povuce finu cetku te velike krosnje kroz svoje kose...I neizgovorene rijeci ostaju da trepere u liscu starog drveta zauvijek,rekoh joj,kao miris tvoje kose na mom cesljicu od jantara..."Zauvijek"?,pitala je uplaseno...O ,ne,ispravih se,izvini,zaboravio sam da "zauvijek" ne postoji...
    Jednog dana,dakako,strovalice se i to stablo,oprljice ga oluja senluceci gromovima pod ravnicom,slozice se kao kula karata pod teretom neizgovorenih rijeci,ili polegnuti tiho i neprimijetno,kao kazaljke na tri i petnaest,ko ce ga znati?
    Ali naici ce cerga tog ljeta,i to ne Meckari ili Dzambasi,ni Gatari ni Korpari,nego VESELI SVIRACI TUZNIH OCIJU,praceni crnim kosovima iz visokih Prekodonskih stepa,i jos izdaleka,uspravivsi se u sedlu,primijetice u gustoj travi narocitu racvastu granu boje majskog sumraka,od koje bi se mogla izdeljati odlicna viola?
    I,vise nego dovoljno godina kasnije,mozda necija,mozda prosijeda,mozda bez ikoga,ti ces ugledati bijelog leptira na jorgovanu,i sirom otvoriti prozore mameci ga da ti sobu oprasi polenom i proljecem.A ulicom ce prolaziti mali Cigan sa violom,vidjeces samo drozdovo pero na sesiru kako promice za simsirom,i zacuces neku staru dobru nepoznatu pjesmu,koju prvi put slusas,a godinama je znas...
    I zaplakaces,istog casa...
    I najzad shvatiti koliko sam te volio...



    Djordje Balasevic
    "Ja umijem u svakom novembru da napravim jun:)..."

  7. #157
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    2,104
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Al`,nisam stvoren ja za srecu,
    & dusha moja njoj je strana.
    Vrlina vashih nikad necu
    dostojan biti ja,Tatjana.
    Verujte (savest jemstvo daje),
    da brak ce muka da nas staje.
    Mada ste dragi sada meni...
    Navika,ljubav iskoreni.
    Pochece plach & vashe suze,
    al` mene nece to da trone...

    Pushkin
    Od smijeha pravim saksofon,
    od sunca pravim put,
    a ti si moj šofer.

  8. #158
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    2,104
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad odem...
    Kad me djavo isprati glavnim sokakom.
    &,kad mesechina zaveje moj trag...

    Nemoj tugovati.
    Jer,jednom svakom mali nemi slavuj doleti na prag.

    Kad odem...
    Kad zamumla vetar zimske ochenashe.
    &,kad mrtvo lishce potera u kas...
    Za kaznu prognace & tamburashe...
    Zbog pogreshne pesme u pogreshan chas.

    Hej,budi jaka ti...
    Najlakshe je plakati.
    To nam samo Gospod svira jesenju sonatu.
    Snio sam vrata u tom suvom zlatu...
    Strah me da prodjem,al` proci cu...!

    Znam,laf si stari ti.
    Nemoj sve pokvariti...
    Kresni samo jednu svecu na Svetog Jovana.
    &,ne chuvaj dugo pepeo tih dana...
    Kad jednom odem,a poci cu...!

    Kad odem...
    Kad u prozor stavish prvu hrizantemu.
    &,kad popucaju divlji kesteni...
    Ne pali uzalud fenjer na tremu.
    Kad me otmu magle jedne jeseni...

    Balashevic
    Od smijeha pravim saksofon,
    od sunca pravim put,
    a ti si moj šofer.

  9. #159
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    2,104
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne vjerujem ovoj noci,
    izdace me.
    Ako samo sklopim ochi,ako trenem...
    Prikrashce se.
    Zaklace me.
    Ili ce me udaviti omchom mraka.

    Ne vjerujem ovoj noci...
    Crnoj.
    Gluvoj.
    Bez koraka...

    V.Nikolic
    Od smijeha pravim saksofon,
    od sunca pravim put,
    a ti si moj šofer.

  10. #160
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    2,104
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako me sretnesh negdje u gradovima stranim,
    po kojima se muvam u poslednje vrijeme...
    Sretni me...
    Kao da me srecesh prvi put.
    'Nismo li se mi vec negdje vidjeli...?'
    Kazhi...&,zaboravi...

    Zaboravi dane koje smo nekad zajedno...
    &,noci zaboravi.
    Gradove kojima smo mijenjali imena.
    &,ucrtavali u karte samo nama dostupne.
    0naj hlad pod maslinama u nashoj uvali.
    Uvali mirnih voda...

    0tok nash & ime broda pjesnika...
    Koji nas je tamo vodio.

    Zaboravi da si ikada rekla da me volish.
    &,kako se nikada...Nikada necemo rastati.

    Treba zaboraviti naslove knjiga,
    koje smo zajedno chitali.
    Filmove koje smo gledali...
    Hemfri Bogarta & 'Kazablanku' narochito zaboravi.

    Ulica Divljih Kestenova s pochetka Tushkanca.
    &,onaj nash poljubac na kishi...
    Za koga bi znala reci:
    'Nikada necu zaboraviti.'

    Molim te,zaboravi.

    &,kada ti kazhem da zaboravish...
    Kazhem ti to zato shto te volim.
    Kazhem ti to bez gorchine...

    0tvori ochi,ljubavi.
    Nashim gradom proshli su tenkovi...
    0dnijeli su sa sobom sve shto smo bili.
    Znali...Imali...
    Zato...Zaboravi.

    Chemu sjecanja?
    Pogledaj kako treshnja u tvome vrtu
    iznova cvjeta svakog proljeca.
    Nasmijeshi se jutru koje dolazi.
    Zagrli bjelinu novih dana...
    &,zaboravi.

    Kasno je vec.
    Dragana,hocu da kazhem-zreli smo ljudi.
    To jest...NIsmo vishe djeca.
    &,znam da nije lako.

    &,znam...Da mozhda & boli.
    Ali,pokushaj...
    Molim te,pokushaj...
    Zaboravi...

    &,ako me sretnesh negdje u gradovima stranim,
    po kojima se muvam u poslednje vrijeme...
    Sretni me...
    Kao da me srecesh prvi put.
    'Nismo li se mi vec negdje vidjeli?'
    Kazhi...&,zaboravi...

    R.Sherberdzhija
    Od smijeha pravim saksofon,
    od sunca pravim put,
    a ti si moj šofer.

  11. #161
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,457
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Charlie View Post
    ISKRENA PESMA – Milan Rakic
    Ah, kakva pjesma
    Ali postoji jedna ljepša od nje:


    PONOSNA PESMA

    Bezbrojne su oci po tvom stasu pale
    Ko umorna jata na pomorsku ladju,
    I, sve ocarane, za trenutak stale
    Da na tebi odmor I lepotu nadju.

    Bezbrojna su usta rekla da te ljube,
    I umukla zatim, da nikada vise
    Ne prozbore reci ni nezne ni grube,
    Jer tebi recena rec- sve druge brise!

    Bezbrojni jauci prate tvoje stope
    Kad ti, ko bozanstvo strasno, sidjes k nama,
    I bezbrojne strasti zaplamte ko slama,
    I bezbrojna srca crnom krvlju lope...

    I niko, I nikad, ne dotace vrele
    Usne tvoje, niti rec ti neznu zacnu.
    Samo, ko dve sestre u bezglasnom placu,
    Dve se duse nase u milosti srele.

    I ja sam gospodar tvoj I tvoga tela,
    Ko despoti stari vladam tobom sada,
    Sam napajam usta sa svih tvojih vrela,
    I sva neznost tvoja samo na me pada.

    O, kada je tako stari Usud hteo,
    Da ja izabranik budem, ja jedini,
    I da, uvek uz nju, vek provedem ceo
    Ocaran, I bacen u carobne cini,

    Podignucu glavu svoju ponosito,
    I kao mujezin sa tankog minareta,
    Dok podamnom susti nepregledno zito
    I na mesecini plavi kukolj cveta,

    Uzviknucu gromko kroz predele nema,
    Da obuzme svakog nevernika strava:
    " Jest, samo je ona lepotica prava,
    A ja njezin prorok za vecito vreme!"
    Last edited by Nikolina; 11-03-08 at 15:39.
    Never Complain, Never Explain

  12. #162
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,457
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Milan Rakić - Dalida

    Ko pecat sam te metnuo na srce
    I kao pecat na misicu svoju;
    I sve sam dao, i, po ljutom boju,
    Hladnokrvno sam pokopao mrce.

    I dusa moja nije htela znati
    Za tajnu grizu i osecaj stida,
    Ni da l' ces biti dobra kao mati,
    Ili si stara, vecita Dalida.

    Vladaj nad mojom dusom, mocno dete,
    Sa rascvetanim ruzama u kosi,
    I vlast nek tvoju nista ne omete,
    Ni bol, ni plac, ni rec sto milost prosi.

    U mojoj dusi uvek mesta ima
    Za pun zaborav, za sve sto ce redom
    Navaliti na mene kao plima,
    I sve, zbog tebe, zameniti bedom.

    Pa sto se plasis i ustezes? Znam te!
    Caruj ko uvek, caruj prema sebi,
    Ti, despotice, sto te vecno pamte;
    Da nisi takva- voleo te ne bi'!
    Never Complain, Never Explain

  13. #163
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Tamo odakle vidim ljepse:)...
    Posts
    867
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default blaga duse....

    Pjesma o biseru

    Covjece,
    sto nijesi kao svi drugi,
    ne nosi srce na dlanu...
    Sjeti se da na dnu dubokih okeana cami bezbrojno biserje u skoljkama.
    Niko ga ne vidja,
    niko ga nece vidjeti,
    pa ipak ljepota vasione dobija od njegove ljepote...
    Nase ga smrtne oci nece ugledati,ali mi slutimo da postoji.
    I radujemo mu se vise sto ga naslucujemo
    nego sto bismo uzivali kad bismo ga imali pred sobom.
    Pa,zato covjece,koji nijesi kao drugi,ne nosi srce na dlanu i ne misli da trebas pokazivati prostoti sva blaga svoje duse.

    Ujevic Tin
    "Ja umijem u svakom novembru da napravim jun:)..."

  14. #164
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Tamo odakle vidim ljepse:)...
    Posts
    867
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo je ceznja:
    sred talasa biti
    i nemati u vremenu svoj stan.
    I to su zelje pritajne niti
    koje za vjecnost vezuju nas dan.
    I to je zivot.
    Dok ne dodje jedan cas drevni,
    nalsomotniji od svih,
    drukciji od svih ostalih,i cedan
    presretne vjecnost uz osmijeh tih.

    Rejner Marija Rilke
    Last edited by cvjetak zanovjetak; 11-03-08 at 20:27.
    "Ja umijem u svakom novembru da napravim jun:)..."

  15. #165
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Tamo odakle vidim ljepse:)...
    Posts
    867
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prilegao sam nakratko.
    Ali svaki put kad sklopim oci,
    macji repovi prolaze polako duz Strejta prema Kanadi.
    I ti talasi.
    Valjali su se na plazu pa onda nazad.
    Znate da ne sanjam.
    Ali prosle noci sanjao sam da gledamo sahranu na moru.
    Isprva bijah zapanjen.
    I zatim ispunjen zaljenjem.
    Ali ti dodirnu moju ruku i rece:
    "Ne,u redu je,i on ju je volio citavog njenog zivota.

    R.Karver
    "Ja umijem u svakom novembru da napravim jun:)..."

  16. #166
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Tamo odakle vidim ljepse:)...
    Posts
    867
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Smile

    Kad bi ti otisla iz ovog grada kome bih lijevu ruku prebacio preko ramena
    a desnom pokazivao obronke dalekih brda i rekao:
    "Priroda je puna mojih pogleda na svijet".
    S kim bih zastao pred raspuklim orahom govoreci:
    "U ovom orahu mozda raste moj sanduk
    kad sam bio dijete njegovo je stablo posadjeno".
    Zbog koga bih prekinuo ove rijeci i rekao nesto radosno,
    mada ne znam sto bih sve mogao da kazem
    na osnovu cijele sume i drugih elemenata.
    S kim bih se vracao u grad ponosan kao u mojim pjesmama.
    Kome bih govorio o sajdziji koji zivi u zemlji
    i u mom srednjem uhu koje je gusto kao secer.
    S kim bih podigao glavu prema besputnim nebesima,
    kome bih pokazivao kozje staze medju zvijezdama.
    Ciji bi zubi zvonili kao promrzla jabuka u psenicnoj plevi,
    s kim bih pomenuo:
    tajge,snijeg na Etni,ljude po tamnicama.
    Bijelu ptica na snijegu,plastu snijega u vodi,
    kome bih rekao kako mi se cini da u rijeci Ararat kljuca kamenje
    i ko bi me zbog toga volio?
    Danas svi znaju da sam na tebe mislio kad sam rekao:
    "Ona kaze balkonu da ga voli i balkon se srusi u tom casu".
    Postari bi sirom svijeta raznosili jedno isto pismo
    dok zvijer skupog krzna drijema u glupoj toploti na Tibetu
    i bilo kakav mjesec prelazi preko smetova.
    S kim bih dugo u noci govorio protiv svakoga
    i ko bi me zbog toga volio?
    Kad bi ti otisla iz ovog grada,govorio bih uzalud:
    Moje rijeci se ne bi ni na koge odnosile.

    Matija Beckovic
    "Ja umijem u svakom novembru da napravim jun:)..."

  17. #167
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Tamo odakle vidim ljepse:)...
    Posts
    867
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prisutna si
    u zizi moje samoce
    sa dvije ruke,
    kako bih svijet zagrlio.
    Prisutna si
    u prozoru moje suze.
    U oka dva,
    kako bi svijet udomio.
    Prisutna si
    u svakoj mojoj pjesmi,
    u jednom snu
    kako bih svijet obogatio.

    Vasko Popa
    "Ja umijem u svakom novembru da napravim jun:)..."

  18. #168
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Tamo odakle vidim ljepse:)...
    Posts
    867
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ...Nema tih rijeci koje mogu nadomjestiti sibanje godina u lice,i nema te price od koje se moze isplesti mreza za hvatanje vremena.
    Za sedam jeseni,koji minut poslije jeda,jedan ili pola dva,i ona ce zastati pod zamuckujucim neonom sa reklame iznad izloga modne obuce,i onda ce znati.
    Sivi dah uspomene pazljivo ce oduvati prasinu sa smijesne stare ogradice od posesivnosti koju sam jednom uzalud dizao oko skrivenog sjenovitog vrta u kom su pupile njene ambicije.
    Uzdahnuce ,vjerovatno.Cestice sjaja rastopice joj se nacas u pogledu,kao odraz udaljenih zvijezda u vodi.
    Bice sama,nadam se.Jer ,tad ce se u ritmu njenog pulsa mozda pojaviti ona uznemirena i kljucna sinkopa koju sam poslednjih dana uzalud osluskivao u odjecima nasih tisina.Tisina.Da.
    I onda ce znati da je jedina koju sam ikada volio.
    Da sam sve druge volio tamnom stranom srca.
    Stedeci se.Uceci kako cu voljeti nju.Kada je konacno nadjem.
    ************************************************** ************************************************** **
    Iz naizgled prozaicne popodnevne guzve nadosla je lagano i nezadrzivo,kao talas,
    osmjehnula se,potopila me zagrljajem i tiho se povukla ka tamnoj pucini svoje tajanstvenosti...

    Dj.Balasevic
    Last edited by cvjetak zanovjetak; 16-03-08 at 13:24.
    "Ja umijem u svakom novembru da napravim jun:)..."

  19. #169
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    2,104
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Uzalud je budim
    Budim je zbog sunca koje objašnjava sebe biljkama
    zbog neba razapetog između prstiju
    budim je zbog reči koje peku grlo
    volim je ušima
    treba ići do kraja sveta i naći rosu na travi
    budim je zbog dalekih stvari koje liče na ove
    ovde
    zbog ljudi koji bez čela i imena prolaze ulicom
    zbog anonimnih reči trgova budim je zbog manufakturnih pejzaža javnih parkova
    budim je zbog ove naše planete koja će možda
    biti mina u raskrvavljenom nebu

    zbog osmeha u kamenu drugova zaspalih između
    dve bitke
    kada nebo nije bilo više veliki kavez za ptice
    nego aerodrom
    moja ljubav puna drugih je deo zore
    budim je zbog zore zbog ljubavi zbog sebe zbog
    drugih
    budim je mada je to uzaludnije negoli dozivati
    pticu zauvek sletelu
    sigurno je rekla: neka me traži i vidi da me
    nema

    ta žena sa rukama deteta koju volim
    to dete zaspalo ne obrisavši suze koje budim
    uzalud uzalud uzalud
    uzalud je budim
    jer će se probuditi drukčija i nova
    uzalud je budim
    jer njena usta neće moći da joj kažu
    uzalud je budim
    ti znaš da voda protiče ali ne kaže ništa
    uzalud je budim
    treba obećati izgubljenom imenu nečije lice
    u pesku

    B. Miljkovic
    Last edited by _senorita_; 20-05-08 at 15:16.
    Od smijeha pravim saksofon,
    od sunca pravim put,
    a ti si moj šofer.

  20. #170
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Tamo odakle vidim ljepse:)...
    Posts
    867
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Zbog svega najljepseg sto smo htjeli...:)

    Zbog svega sto smo najljepse htjeli
    hocu uz mene nocas da krenes.
    Ma bili svjetovi crni,ili bijeli,
    ma bili putevi hladni ,ili vreli,
    nemoj da zalis ako svenes.

    Hocu da drzis moju ruku,
    da se ne bojis vjetra i mraka,
    uspravna i kada kise tuku,
    jedna krhka,jednako jaka.

    Hocu uz mene da se svijes,
    korake moje da uhvatis,
    pa sa mnom bol i smijeh da pijes
    i da ne zelis da se vratis.

    Da sa mnom ispod crnog neba
    pronadjes hleba komadic bijeli,
    pronadjes sunca komadic vreli,
    pronadjes zivota komadic zreli.
    Ili crknes ako crci treba
    zbog svega sto smo najljepse htjeli.
    "Ja umijem u svakom novembru da napravim jun:)..."

  21. #171
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Tamo odakle vidim ljepse:)...
    Posts
    867
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up Mnoooooogooo lijepoooo...:)

    :twist:...I dan je nalik na jedne oci graoraste,
    oivicene zelenim......

    Antic...:zzz::zzz::zzz:
    "Ja umijem u svakom novembru da napravim jun:)..."

  22. #172
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    4
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Poezija

    Tanja Prokopljevic


    LJUBAVANKA

    Šta sve ne osetim dok me ljubiš tako
    u prostoru zelenila, cistog vazduha i smernih latica.
    Na toj livadi cveca kipti moja sreca
    dok ljubiš me slatko, zrelo i polako.

    Belasa svaka moja suza radosti u ogledalu tvoga oka
    pružajuci prema meni odsjaj i skrivenu moc,
    A sve zato što na livadi cveca kipti moja sreca
    dok me ljubiš slatko, zrelo i polako.

    Do obraza krv protiče, a onda se sliva
    vrh usta dotiče, tu greje se više i tako vruca Tebe dira.
    Sve to na livadi cveća gde kipti moja sreća
    dok me ljubiš slatko, zrelo i polako.

    Žmarci prolaze kroz moju kosu koja iznenada
    dobija bisera sjaj jer i kroz teme prolazi razbuktala krv.
    To osetim na livadi cveca gde kipti moja sreca
    dok ljubiš me slatko, zrelo i polako.



    PESMA SPASENJA

    Otvori beleske piscu da zajapuri se jad,
    u pero nek' ruka kaze kako peva drozd,
    pa da u besne noci kroz pesmu potrazim sklad
    jer znam da u dnu duse zarobljen jedan je grozd.

    Neka sa njim ozivim svu dubinu koja mi mre,
    nestaje, topi se polako u kosti uranja sva.
    Samo zbog sudbe kobne, te price pomalo zle
    koja dusu svu cepa i lako lomi na dva.

    A pokret grozda je izvor dostojan raodisti sve
    uz pero sto kazuje pesmu on raste za tren
    postaje rumen i velik, raduje duse gle
    i srce postaje vrelo, rumene usne i ten.

    -----------------------------------------------------------------------
    Tanja Prokopljević rodjena je 1971. u Zemunu.
    Autor je knjige "Kako upecati muža" i cetiri zbirke pesama:
    "Zivoplet',
    "Smrtnik u pokretu".
    "Slavuj ljubavi"
    "Pod kljucem istine".
    Pesme su joj prevedene na vise jezika:MAKEDONSKI, BUGARSKI, FRANCUSKI

    ---------------------------------------------------------------------------
    SMRTNIK U POKRETU

    Znam da moje telo ne zeli da se povije.
    Bezim od umora koji mi namiguje,
    klecim pred istinom.
    Pokusavam da stvorim snagu kojom mislim
    da cu i samu vecnost pred sobom pokoriti.

    Znam da uplasena sam od smiraja
    i da pokretom zelim da ovladam svetom.
    Misici mi stezu srce,
    a krv se mazi po zilama.
    Napinjem se i duboko ulazim u enegriju polja,
    tako zarnog, ali nemog i bestidnog

    Znam da su mi divlje jabuke pruzale
    istinsku moc vrelog pokreta
    kojima sam se krila od sna
    tog. sto nastaje kada se sivi oblak iz usta
    otrgne. a telo postane ploca

    Znam da mi je lakse da u energiji polja
    cinim propuste i uzimanja
    samo da se otrgnem od istine zivota,
    ali ogranicena sam vremenom
    samo sam smrtnik u pokretu.
    -------------------------------------------
    http://www.izdavac.cjb.net
    Last edited by www3; 26-01-09 at 18:24.

  23. #173
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    US/MNE
    Posts
    1,358
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Lazov


    Veliki sam lazov postao,
    Sa velikim laznim osmjehom,
    Sa lazno zdravim licem i
    ispeglanom kosuljom koja laze.

    Ponekad me otkrije
    Crvenilo u oku,
    Pogled ka nekom slicnom,
    I mrznja prema onome ko me raskrinkava.

    Lazem...
    Dobro sam,
    Zdravo sam,
    Sve je u redu.

    A to je iznutra sve slomljeno
    Sve nabrzinu zasivano,
    Zalijepljeno tek da se ne raspadne.
    Srce isprobijano, kicma izlomljena.
    Rano sam ih potrosio.

    Unaprijed me je sramota
    Od ljudi koji ce uvidjeti moju dugogodisnju laz
    Onoga trena kad se raspadnem
    kao balsamovano tijelo kad ga dotakne zrak.

    Oprostite ljudi,
    Nijesam mogao drugacije,
    A nijesam imao ni s kim,
    Lakse je bilo cekati Nedocek
    Lazuci sebe i Vas.

  24. #174
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    US/MNE
    Posts
    1,358
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zli put


    Preko krša,
    Preko krsta,
    Kroz goru, najgoru
    Kroz vodu, ledenu
    Moran,
    lomljen bremenom
    Oslijepio od negledanja
    podjoh zlim putem.

    Podjoh...
    Ispred srušenih mostova bjezeći
    posrtah slomljenih nogu
    U drustvu dušmana,
    U kurvinskim posteljama
    Otimah se i branih
    od zagrljaja Judinog
    Dok ne polomiše
    Noge Filipidesu,
    I ruke Herkulesu,
    Dok ne postah nalik njima.

    O, da mi je samo
    u samrtni trenutak opet postati
    nasmijan,
    zanesen,
    bezbrizan,
    neznaven,
    prkosan,
    pun snage...

    Da takav toga casa umrem
    Da ovakav nikad ne postanem
    Da nikad ne saznam
    Da se nikad ne dogodi.

  25. #175
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    US/MNE
    Posts
    1,358
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nijema pjesma



    Ne umijem vecerasnju tugu opjevati
    Ranije sam umio
    Ali sad je prevelika,
    pretuzna.
    Ne umijem, nijesam pjesnik,
    ne mogu taj bol u rijeci sasuti.
    Ne mogu ga iz sebe izvaditi,
    previse je duboko,
    ne mogu dotle segnuti.

    A da mi je da bol ovaj napisem,
    da mi je rijec o njemu iz sebe izbaciti
    koliko da bi tesku suzu ispustio.
    Olaksalo mi ne bi,
    jer vise nema sta da se olaksa.
    Ali da mi je sa papirom prozboriti
    Koliko da bi sa prijateljem prozborio
    Koliko da bi me brat saslusao
    A ne mogu.

    Srce mi je zanijemilo
    samo za bol nije gluvo,
    taman kao da ga i nemam.


    Kraj



    Cijelog sam zivota kraj zamisljao
    Jer sam se na necijim krajevima produzio
    Ali ne da pocnem njihovo iznova
    I ne da krenem drugacijim putem
    No da im kraj produzim
    Vjerno slijedeci njihove puteve
    Samoubica i baksuza bez svoje krivice.
    Kad i oni koji su ih poslednji zalili nestanu
    Da ozalostim neke nove,

    Jer nesretnim dusama se prokletstvo hrani.
    A ono iz tog kamena ne misli skoro otici,
    Jer da nije proklet ne bi bio kamen i pustos.
    Kad se u njemu rano skamenis,
    Koliko god daleko od njega otisao
    Srce ce ti kamen ostati.


    Cijelog sam zivota kraj zamisljao
    Ali ga dobro ne zamislih.
    To niko zamisliti ne moze
    Koliko je to pusto, tijesno i tiho.
    Last edited by Samael; 15-01-09 at 17:44.

Page 7 of 15 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Poezija Slobodana Ticica
    By Lea in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 4
    Last Post: 05-07-05, 15:23
  2. Ljubavna poezija...
    By Sick-Boy in forum Ljubav
    Replies: 28
    Last Post: 30-12-04, 13:04

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •