Quote Originally Posted by chokoladica View Post
A ja mislila da civilizacija napreduje...
Corwin je odlicno odgovorio,samo sam ja njegovim prethodnikom prosto bila sokirana..ne zamerite
Ne zamjeramo, ne brini. Kad bi zamjerali narodu to sto je ogranicen i neobrazovan, ne bi nikad prijatelja imali. Ajde se napregnite i pokusajte da sagledate siru sliku, mali zoom out napravite. Ja sam (parafrazirajuci Frojda, naravno) pokusao da dam pojednostavljenu sliku incesta kao psiholoskog momenta u zivotu jedinke, ne u smislu fizickog odnosa dvoje bliskih "rodjaka".
Poenta posta je bila da pokazem da incestne misli nisu toliko strane i neuobicajene u psihickom razovoju djeteta, vec da su redovna pojava koja je uslovno receno "normalan" korak u psihickom razvoju; cilj nije bio niposto da se opravda incestno ponasanje. Incest, u svojoj originalnoj formi skrivene zelje, treba da ostane upravo to - skrivena zelja koju nikako ne treba ispunit.

Da nacrtam: dokazano je da kada malo dijete (dijete do 3-4 godine zivota) naidje na prepreku u realizovanju nekog nagona, instinktno pozeli da tu prepreku eliminise (bila to stolica na koju se ne moze popet ili roditelj koji zabranjuje ispunjavanje zelje). Dakle, ako se majka djetetu zabrani da, ne znam, ode na terasu, dijete prvo pozeli da ubije majku i ode na tu po*ranu terasu! Ali to ne znaci da ce uradit bas to. Data zelja ce se javit na djelic sekunde, a onda ce preovladat "razum". E sad, ista stvar je i sa incestom - to sto postoje latentne zelje i nagoni ne znaci da ce se bjesomucno realizovat.

Capito?