Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 30

Thread: Stečajevi, propadanja, bankrotstva...

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Exclamation Stečajevi, propadanja, bankrotstva...

    Ovoga će bit sve više. Početak teme je više nego "senzacionalan".
    Nekad najvrednija crnogorska kompanija, Vektra Montenegro je pošla pod stečaj.

    http://www.cdm.me/index.php?group=25&news=231220
    I Vektra Montenegro u stečaju
    Privredni sud u Podgorici danas je donio rješenje o pokretanju stečajnog postupka u Vektri Montenegro, vlasnikaDragana Brkovića.
    Zahtjev za pokretanje stečajnog postupka u Vektri Montenegro podnijeli su krajem prošle godine OTP banka i Crnogorska komercijalna banka CKB zbog potraživanja od 20,9 miliona eura. Riječ je o kreditu koji ova kompanija nije u mogućnosti da vrati, prenosi MINA-business.
    Kompanija OTP faktoring, koja se bavi otkupom potraživanja i loših kredita kod CKB-a, podnijela je krajem novembra prošle godine Privrednom sudu zahtjev za uvođenje stečaja u više preduzeća u vlasništvu Brkovića zbog duga od skoro 100 miliona eura.

    Sve su prilike da će stečajeva u CG biti sve više i više. Nelikvidnost privrede, ogromna dugovanja bankama, ogromna međukompanijska dugovanja su odlični preduslovi za stečaj. Mnogi će bit iznenađeni nazivima firmi nad kojima je pokrenut stečaj...


    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  2. #2
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Pa sto cemo?
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    ​Da popijemo kafu ili čaj?
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  4. #4
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Dublin
    Posts
    973
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    20
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    čokoladno mlijeko. Firme u svijetu a i kod nas propadaju iz dana u dan. Tu se ne može ništa. U CG ako se ne varam svakog trećeg dana se ugasi jedna firma. To jeste loše al jbg.

  5. #5
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,526
    Thanks Thanks Given 
    5,401
    Thanks Thanks Received 
    3,883
    Thanked in
    1,534 Posts

    Default

    Propadaju namjenski jer time cuvaju svoja bogatstva. Tj. procijenili su da im je tih nekih desetak do stotinak miliona koje imaju sa strane bolje troskarit i zivjet lagodno nego li placat obaveze ili ne daj boze dat radnicima koji rade za u vrh glave 3-4 stotine

  6. #6
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,343
    Thanks Thanks Given 
    517
    Thanks Thanks Received 
    551
    Thanked in
    369 Posts

    Default

    Visoke kamatne stope, visok kreditni rizik, niska likvidnost/nelikvidnost, pad tražnje itd.. je formula za propast.
    Niko im nije kriv što se neprilagođavaju promjena na tržištu.
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  7. #7
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,318
    Thanked in
    2,020 Posts

    Default

    Nekad najvrednija crnogorska kompanija, Vektra Montenegro je pošla pod stečaj.
    Možda sad konačno ožive hoteli u Novom, a koje je dotična kompanija tako uspješno pokopala.
    The more things change, the more they stay the same.

  8. #8
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,043
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    to što su pošli pod stečaj, ne znači da su propali. bježe od dugovanja i otvaraju nove firme i na 0 su što se dugova tiče, ne propada ništa.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  9. #9
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    547
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hercules a i ostali, da li mi mozes reci tj. objasniti sledecu situaciju. Sada ce sva imovina Vektre pripasti CKB banci je li tako? Ukoliko je tako, sta se radi u situaciji ukoliko imovina vrijedi manje od 21 milion koliko je duzna ili ukoliko vrijedi vise, ko uzima ostatak - drzava pretpostavljam? Da li na isti nacin biva ukoliko banka prisvoju imovinu koja je pod hipotekom?

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,120
    Thanks Thanks Given 
    421
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    obicno kolateral (imovina koja je garant vraćanja kredita bude duplo vrijednija od samog kredita), recimo za kredit od 500.000e moras da založiš nekretninu od 1.000.000e, e sad vjerovatno su te nekretnine vrijeđele toliko u vrijeme buma, sa vrijede upola manje, tak oda im se možda? više isplati da daju fabrike i nekretnine nego da vraću cash...

  11. #11
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    547
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Taj dio mi je jasan, banka se uvek unaprijed osigurava ali mene bas interesuje situacija NIZE ili VISE vrijednosti imovine, kako tada ide procedura?

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Kad se pokrene stechaj sa jedne strane povjerioci prijavljuju svoja potrazivanja (drzhava, radnici, dobavljachi, banke) a sa druge strane kreira se stechajna masa iz koje trebaju da se naplate potrazhivanja povjerilaca.
    Iz stechajne mase se izuzima imovina opterecena hipotekama i fiducijama. Stechajni upravnik tj sudija odredjuje prioritete u naplati potrazhvianja. Chini mi se da je drzhava prva, pa radnici, pa ostali po redosljedu.

    Stechajna masa naravno chesto nije dovoljna za pokrivanje svih obaveza koje povjerilac ima, ona se prodaje po cijeni po kojoj je procijenjena a ako je niko ne kupi po toj onda po nizhoj dok se sve ne rasproda. U tom procesu, stechajna masa ukoliko je manja od potrazhivanja povjerilaca, ce se raspodijelit svima po malo shto bi se reklo

    Sud ce u tom sluchaju stechaj proglasiti konachnim jer nema vishe izvora za naplatu, a banke i ostali povjerioci ce na bazi tog dokumenta raditi krajnji otpis svojih potrazhivanja i to ce im biti chisti gubitak.

    Ako ne daj bozhe ima vishka iz stechajne mase, ona se isplacuje vlasniku preduzeca ili akcionarima. Takvi sluchajevi u praksi skoro i da ne postoje.

    Nadam se da sam priblizhio sliku. Prashtaj ekonomista sam, pa mi pravne konstrukcije i izrazi ne idu najbolje

    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,120
    Thanks Thanks Given 
    421
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nirre View Post
    Taj dio mi je jasan, banka se uvek unaprijed osigurava ali mene bas interesuje situacija NIZE ili VISE vrijednosti imovine, kako tada ide procedura?

    Pa ta se imovina procijeni i ugovorom se definiše, sto se dešava ako izostaneš sa plaćanjem,e sad sto se dešava, ti imas imovinu od 1.000.000 a dugujes kredit od 500.000e, banka ti u ugovrou napise da je imovina procijnjena na 500.000e iako vrijedi više, i oni dobiju nekretninu u cijelosti i nemaju nikakvu obavezu da ti daju razliku vrijednosti...

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nirre View Post
    Hercules a i ostali, da li mi mozes reci tj. objasniti sledecu situaciju. Sada ce sva imovina Vektre pripasti CKB banci je li tako? Ukoliko je tako, sta se radi u situaciji ukoliko imovina vrijedi manje od 21 milion koliko je duzna ili ukoliko vrijedi vise, ko uzima ostatak - drzava pretpostavljam? Da li na isti nacin biva ukoliko banka prisvoju imovinu koja je pod hipotekom?
    Nece sva imovina pripasti CKB-u lishe one koja je pod hipotekom.
    Ostala imovina koja nije opterecena ide u stechajnu masu odakle se podmiruju svi povjerioci po usvojenom planu stechaja ili reorganizacije firme. Zavisi shto se dogovore. Ostatak, tj vishak ide vlasnicima kapitala.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  15. #15
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    547
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Kad se pokrene stechaj sa jedne strane povjerioci prijavljuju svoja potrazivanja (drzhava, radnici, dobavljachi, banke) a sa druge strane kreira se stechajna masa iz koje trebaju da se naplate potrazhivanja povjerilaca.
    Iz stechajne mase se izuzima imovina opterecena hipotekama i fiducijama. Stechajni upravnik tj sudija odredjuje prioritete u naplati potrazhvianja. Chini mi se da je drzhava prva, pa radnici, pa ostali po redosljedu.

    Stechajna masa naravno chesto nije dovoljna za pokrivanje svih obaveza koje povjerilac ima, ona se prodaje po cijeni po kojoj je procijenjena a ako je niko ne kupi po toj onda po nizhoj dok se sve ne rasproda. U tom procesu, stechajna masa ukoliko je manja od potrazhivanja povjerilaca, ce se raspodijelit svima po malo shto bi se reklo

    Sud ce u tom sluchaju stechaj proglasiti konachnim jer nema vishe izvora za naplatu, a banke i ostali povjerioci ce na bazi tog dokumenta raditi krajnji otpis svojih potrazhivanja i to ce im biti chisti gubitak.

    Ako ne daj bozhe ima vishka iz stechajne mase, ona se isplacuje vlasniku preduzeca ili akcionarima. Takvi sluchajevi u praksi skoro i da ne postoje.

    Nadam se da sam priblizhio sliku. Prashtaj ekonomista sam, pa mi pravne konstrukcije i izrazi ne idu najbolje

    Hercules, zahvaljujem. Uz tebe vise naucih na forumu nego za 23. godine zivota

    Kedown, hvala i tebi :P

  16. #16
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    547
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  17. #17
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    A što se dešava ako je g-din koristio pare od kredita da kupi sebi zlatnu kadu ili nešto slično, ostaje li to u njegovom vlasništvu?

  18. #18
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    i ne proracunava banka vrijednost imovine vec sud katastar i procjenitelji na osnovu njihovim kriterijuma, i samo da virnem nema bonje nidje, dobro .................
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  19. #19
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    547
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    A što se dešava ako je g-din koristio pare od kredita da kupi sebi zlatnu kadu ili nešto slično, ostaje li to u njegovom vlasništvu?
    Vrlo dobro pitanje, i mene ovo interesuje. I jos nesto me interesuje, a sta sa imovinom koja je prepisana na druge clanove porodice?

  20. #20
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ostaje ako je na licno ime kupljena, ako je uzeta kao invetar firme da sa sekretaricom se ladi, onda mu se uzima
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nirre View Post
    Vrlo dobro pitanje, i mene ovo interesuje. I jos nesto me interesuje, a sta sa imovinom koja je prepisana na druge clanove porodice?
    Krediti se chesto obezbjedjuju imovinom koja nije dio firme - porodichna kuca i slichno. Josh ako uzmesh lichnu mjenicu osnivacha ili direktora onda sve shto je na njihovo ime mozhesh da stavish na dobosh.
    Ako poslije toga prenese imovinu na drugoga i slichno, mozhesh i za to da ga gonish da je obezvrijedio imovinu i slichno.
    Nije se bash tako lako izvuc iako neki to misle i rade upravo to
    Nego se kod nas obichno auta kupe preko firme, ili je zhena vlasnik firme, a uzmu se mjenice muzha i zhene i onda muka svaka na duzhnika
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    I zvanično proglašen stečaj u Vektra Montenegro doo.

    http://www.vijesti.me/vijesti/vektra...a-clanak-66638
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  23. #23
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    ​Da popijemo kafu ili čaj?
    E ovo je pravi odgovor. Kad su vec puleni prof Vukotica unistili ovu zemlju i njene resurse, njihovo konacno rjesenje je da popijemo kafu ili caj.

    Vrlo vjerovatno jer neko od njih ima monopol na uvoz ovih artikala
    Vecina ljudi je zla

  24. #24
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Стечај у подгоричкој Побједи?

    http://www.vaseljenska.com/vesti-dan...ickoj-pobjedi/

    Пре неки дан се угасио Вјесник, колају приче и да београдске Новости имају проблема...

  25. #25
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    5,120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Svim stampanim medijima prijeti propast, sjutra ili za 10 godina. Koliko je mladih ljudi koji uopste vise ne kupuju stampu? I sve ce ih vise biti, dok oni koji je kupuju sve vise zavrsavaju na poslednjim stranicama pobjede i dana. To je bransa osudjena na propast. Opstace samo oni koji su na vrijeme pokrenuli online izdanja, ostali cao.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •