Zamislio sam topic gdje poredimo standard ovih naših balkanskih zemalja (pošto je poređenje sa normalnim zemljama glupo).

~Plate
~Cijene (realna potrošačka korpa i stvari bez kojih se ne može)
~mogućnost zaposlenja
~Cijene komunalija(Struja,Voda, Smeće, Kablovska itd...)
~cijene "luksuza" (Automobila,Računara, Tehnike itd...)
~razni porezi
~cijena prosječnog izlaska u život
ITD...

PS.
dobro bi bilo da postuju osobe koje žive(su živjeli ili imaju nekog u dotičnoj zemlji) u zemlji koju opisuju.


Za početak ja:

Zemlja sa kojom nas poredim je Srbija (bliski rođaci mi žive tamo i bio sam gomilu puta)

Plate su malko niže nego naše(za isto radno mjesto).
Računi su niži nego naši, problem je što plaćaju grijanje preko cijele godine(parno grijanje) tako da dođe na isto.
Oni imaju račun koji se zove Info stan, tj jedan račun koji sadrži Parno grijanje,Vodu,Odvoz smeća,Održavanje ulaza i ko ima nesreću da ima toplu vodu(račun za toplu vodu je toliki da ti treba hladna da bi došao sebi).
Info se plaća po kvadraturi stana, za stan do 60m2 info je oko 60 (bez tople vode). Oni plaćaju grijanje preko cijele godine ali zimi ne troše na struju/drva
Internet je duplo jeftiniji nego naš
Kablovska 3x jeftinija od naše
Prodavnice su dosta jeftinije
Nalaženje posla je u rangu dobijanja 6-tice na lotou
Cijena novih kola su je ista dok je polovnih komad veća(posebno za kola manje kubikaže jer im je registracija skupa za veću kubikažu)
Tehnika ima je komad jeftinija nego kod nas
Izlazak u grad je komad skuplji nego kod nas.

Dinar svakodnevno pada (u januaru je bio 105 din.)

Koliko sam vidio(a vidio sam dosta) i pored toga što ima je suvi život(bez "luksuza") jeftiniji samo zahvaljujući tome što tamo jednostavno nema posla mi smo još i zlatno perije pri njima.