Page 6 of 27 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast
Results 126 to 150 of 651

Thread: Narod Crne Gore vraca dug KAP-a

  1. #126
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Milovane nije posteno da nas kombinat uporedjujes sa bosanskim, znas da su bosanci u bivsoj nam SFRJ bili poslovicno glupi pa oces da ih ismijavas kako nijesu nasli strateskog partnera kao i mi.
    Posteno bi bilo RECI ZIVU ISTINU NARODU,
    cudi me da nas BOKSIT nije kvalitetan, a Hercegovacki se koristi ili ja grijesim,
    ova DILEMA ZAHTIJEVA OZBILJNE STUDIJE NA DUZI ROK, a usporedba sa Mostarskim kombinatom je DRAGOCJENA I RELEVANTNA,
    da bi procijenili STVARNE PROPUSTE DOMACIH I RUSKIH STETOCINA, a procjene da 40 000 gradjana zivi od te proizvodnje i usluga i servisa, je inpozantna i vrijedna paznje.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  2. #127
    Join Date
    May 2005
    Posts
    499
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Suština je da treba istresti sve podatke , sabrati i oduzeti pa prelomiti jednom za vazda . Ako ima razloga da KAP opstane - srećno bilo . Ja mislim da ne treba da opstane , jer za to nema nikakvih šansi osim kredita koje mi vraćamo .

  3. #128
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    239
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije 130 miliona nego ima i kamata valjda godinama sto je rasla dug je valjda oko 170 miliona tacnije


  4. #129
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bavaria, Germany
    Posts
    266
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako KAP propadne, srozaće se ionako mizerni BDP Crne Gore jer KAP čini taman pola ukupnog izvoza zemlje.

  5. #130
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    PDV hitno dignut na 20%.
    Kao i obično, nije ili-ili, nego i-i.

  6. #131
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Ovo se dodatno zakomplikovalo, javise se i Rusi.

  7. #132
    Join Date
    May 2005
    Posts
    499
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve da vrnemo , negokako
    Dok se vlast birala , o vrtanju se nije razmišljalo , nego - nema da ih mijenjamo . Pomislili i oni jadni da su svemoćni i od naroda vječni , i da imaju pravo ovo da čine . Ako ne izroni milijarda garancija do kraja godine - priznaću im da su nas šteđeli u odnosu šta smo zaslužili .

  8. #133
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,831
    Thanks Thanks Given 
    1,497
    Thanks Thanks Received 
    4,996
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    Zatvaranje ili produžavanje rada Kombinata Aluminijuma ...

    - 12. Februara 1969 godine započela izgradnja Kombinata Aluminijuma Titograd (KAT)
    - 1971 godine počinje proizvodnja
    - 1973 godine prozvodnja je startovala punim kapacitetom (50.000 tona aluminijuma)
    - 1974 godine počinje sa radom i Fabrika za proizvodnju glinice kapaciteta 200.000 tona, kasnije počinju da rade i Valjaonica, Kovačnica, ...
    - 1985 godine postavljen kamen temeljac za tzv. Drugu fazu (udvostručenje kapaciteta) te izvori struje koji se nalaze u CG postaju mali da bi se snadbeo ovaj gigant
    - 1989 godine radnici KAT-a i ostali pomažu tzv. Antibirokratsku revoluciju, te ,,mladi, lijepi i pametni'' dolaze na vlast
    - 1991 godine KAT otkupljuje svoj inostrani dug od 40 miliona dolara za svega 12 miliona (zbog ratnog rizika je mogao to da napravi)

    Onda dolazi Vektra (koja za dinare uzima aluminijum te za devize prodaje) i mislim da je 1998 godine spoljni dug KAP-a iznosio 250 miliona dolara, onda dolazi Glenkor ...

    - Tender za prodaju KAP-a raspisan je 9. avgusta 2004. sa rokom dostave ponude do 1. decembra 2004.
    - pošto nije stigla niti jedna ponuda rok se produžava do 20. januara 2005. god. kada ,,Salomon'' dostavlja ponudu (koja ne zadovoljava uslove tendera te se pregovara dva mjeseca)
    - 27. jula 2005 godine sklapa se ugovor kojim ,,Salomon'' za 48,5 miliona eura kupuje 65,4% akcija KAP-a, te se dotira vlada sa 27 miliona eura. Ugovorom je predviđeno da se 55 miliona uloži u modernizaciju i da se obezbjedi kredit od 20 miliona za ekološki program te da će da u roku od dvadest dana pribaviti pismenu saglasnost od tri najveća povjerioca(Glenkor, Vektra i Igl Kapital)

    Danas su dugovanja oko 300 miliona eura ...
    -
    -

  9. #134
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Ja otvoreno navijam za Ruse, neka nas dokrajce kad smo ovo dozvolili !

  10. #135
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Rocen i Sojgu,
    nas i Rusa 300 miliona EURA,
    hvala Bogu,
    daleko je DOGURA,
    sad je nasa TURA,
    ko je pio, a ko PLACA,
    vecina je GOLOGUZA,
    ostadose i bez GACA,
    sve se PLACA ,
    sve se VRACA,
    a LICE SE,
    KGB BRACA.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  11. #136
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    239
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    300 miliona malo li je s obzirom da smo mala ekonomija, daj boze da bude i tih 300 da ne bude i vise, rus kazu da su investirali 200 miliona, ja licno vjerujem samo je pitanje u sta u fabriku ili u mito

  12. #137
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,248
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,524
    Thanked in
    759 Posts

    Default

    INTERVJU SA DirektorOM En plus grupe

    Kuznjecov: Siguran sam da ćemo se još gledati u KAP-u



    Vlada Crne Gore pokrenula je procedure raskida privatizacionog ugovora sa CEAC Holdings limitedom Olega Deripaske, kompanijom sa kojom zajedno gazduje Kombinatom aluminijuma, jer KAP ne plaća račune za struju i ne vraća dugove za koje je Vlada garantovala.
    Iako u Vladi, zbog kršenja Ugovora jedva čekaju da ruskim partnerima “vide leđa” i povrate državno gazdovanje KAP-om, posljednje javno obraćanje menadžmenta te kompanije, od prije nekoliko dana, nagovještava da se to, ipak, tako lako neće desiti, niti da će Rusi prepustiti svojih 29,4 odsto akcija za jedan euro, koliko im nudi Lukšićeva administracija.

    Predstavnici CEAC-a traže nove subvencije za struju, pretvaranje dugova u akcije a ako ih Vlada bude tjerala iz KAP-a tražiće obeštećenje i nezvanično se pominje 40 miliona eura koliko su tražili i od nesuđenog indijskog partnera JSW. Iz Vlade su Rusima ponudili euro za njihove akcije.
    Uoči skupštinske rasprave o daljoj sudbini KAP-a to je bio razlog za razgovor sa Aleksejem Kuznjecovim, izvršnim direktorom En plus grupe i predsjedavajućim uprave Kombinata koji se još nada u dogovor o budućem partnerstvu sa Vladom.
    Kuznjecov je rekao da u petak neće biti oproštajna konferencija ovog menadžmenta KAP-a već da je siguran da "ćemo se još gledati".
    • Da li je EN plus grupa uopšte više spremna da ulaže novac u Crnoj Gori?
    "Ako KAP bude imao budućnost, a za to je potreban novi ugovor za obezbjeđenje električne energije, En plus grupa će razmotriti mogućnost daljih ulaganja. Ako ovo preduzeće nema budućnosti, onda ni En plus grupa nije sprema da više daje novac".
    Opširnije u štampanom izdanju


  13. #138
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Kuznjecov: "Nijesmo spremni da damo KAP za jedan euro"

    28. februar 2012.
    Share





    Izvršni direktor En+ grupe i predsjednik Odbora direktora KAP-a, Aleksej Kuznjecov, saopštio je da ruski vlasnik nije spreman da fabriku da za jedan euro. On je reagovao povodom najave predstavnika Vlade Crne Gore da će pokrenuti proceduru preuzimanja KAP-a za jedan euro.
    - To je prosto smiješno. Mi apsolutno nijesmo spremni da damo fabriku za jedan euro, jer smo uložili u preduzeće više od 200 miliona eura. Spremni smo da razmotrimo samo realne i adekvatne predloge. O nacionalizaciji u pravom smislu, ne može biti riječi. Ako država pokuša da nam oduzme fabriku, plaćajući jedan euro, mi ćemo jednostavno tražiti zaštitu naših prava kao investitora- naveo je Kuznjecov u reagovanju dostavljenom Portalu Analitika.
    »Nadamo se da će država i parlament Crne Gore prihvatiti naš predloženi plan za KAP, kao jedini razuman i odgovarajući u trenutnoj složenoj situaciji.« , dodao je on.
    hahahaha Nisu Rusi Ameri..

    Hvala Lepo

  14. #139
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ni jedna CIVILIZOVANA DRZAVA, ne dozvoljava NELIKVIDNIM KOMPANIJAMA da POSLUJU NA SVOJOJ TERITORIJI,
    svaki radnik moze pokrenut STECAJNI POSTUPAK,
    svaki KREDITOR ili SNADBJEVAC cije fakture nijesu PLACENJE,
    nije mi JASNO,
    da svi CUTE I CEKAJU, da im DERIKOZA ODERE JOS KOZE,
    ima li CGa, VLADAVINU PRAVA, ii VLADA JAVASLUK I HIPOKRIZIJA,
    ko bi nosio OTROVNU KOBRU U NJEDRA,
    LISE LUDIH GLAVARA CRNOGORSKIH.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  15. #140
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Gospodine Milovane, da li ste Vi ikada culi ili vidjeli slucaj gdje zena kockara koji urnisa familiju moli kreditore i zelenase da vise ne pozajmljuju novac i ne cine usluge njenom suprugu jer na taj nacin unistava i nju i porodicu i.. i.. i.. i da ti zelenasi oproste i povuku se?
    Normalno da im je prosto smijesno - zasto bi oprastali, ili zasto bi se povlacili kad im moze biti?
    I ko je tu smijesan? Ugovor s kim?
    Ko je mislio da je veci mangup od mangupa?
    Ne znam..

    Hvala Lepo

  16. #141
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mangupi su radnici KAP-a,prosjek plate 1100€ ,trebaju i Masoničić i Keković ,kod njohovog sindikata na kurs!
    Kao i obično, nije ili-ili, nego i-i.

  17. #142
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Gospodine Milovane, da li ste Vi ikada culi ili vidjeli slucaj gdje zena kockara koji urnisa familiju moli kreditore i zelenase da vise ne pozajmljuju novac i ne cine usluge njenom suprugu jer na taj nacin unistava i nju i porodicu i.. i.. i.. i da ti zelenasi oproste i povuku se?
    Normalno da im je prosto smijesno - zasto bi oprastali, ili zasto bi se povlacili kad im moze biti?
    I ko je tu smijesan? Ugovor s kim?
    Ko je mislio da je veci mangup od mangupa?
    Ne znam..

    Hvala Lepo

    U Dansku OTVARAJU KLINIKE ZA LUDOMANE,
    i njeh LIJECE pod nadzorom STRUCNIH LJEKARA,
    kod nas HAZARDERE AFIRMISU MEDIJI, ELEKTRONSKI I STAMPANI,
    oni su PROFESORI NA CGom, UNIVERZITETU, i PREDSJEDNICI USTAVNOG SUDA,
    MOJA DRZAVA CRNA GORA JE LUDA, I PUNA LUDOMANA, SVE HAZARDER DO HAZARDERA,
    PRODADOSE DJEDOV GROB RUSIMA,
    DA ZADOVOLJE KOCKARSKE STRASTI,
    kod nas je POROK, postao mjerilo CRNOGORSKOG LJUDSKOG KVALITETA,
    ko svoju FAMILIJU, VISE PUTA IZBACI NA ULICU, ZBOG KOCKARSKIH DUGOVA, ON JE VECI CRNOGORAC I UGLEDNIJI.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  18. #143
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,915
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by minjo View Post
    Mangupi su radnici KAP-a,prosjek plate 1100€ ,trebaju i Masoničić i Keković ,kod njohovog sindikata na kurs!
    Neki mnogo autodestruktivni mangupi, s obzirom na profesionalne štetnosti i nivo zdravstvene zaštite u KAP-u. Ne zavidi im na toj plati niko ko zna išta o uticaju njihovog proizvodnog procesa u većini pogona na zdravlje.

  19. #144
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Sumnjam da im je prosjek plate 1100 eura, a sto se tice uticaja na zdravlje to je tuzna prica.

  20. #145
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,248
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,524
    Thanked in
    759 Posts

    Default

    rusi uzvraćaju

    Kuznjecov: Prevareni smo i tužićemo Vladu Crne Gore

    Nezakoniti pokušaji našeg eliminisanja iz sastava akcionara KAP-a, negativno će se odraziti na investicionu klimu u Crnoj Gori, rekao je izvršni direktor En plus grupe




    Veoma nam je žao što je Skupština Crne Gore izglasala zaključke koje je predložila Vlada Crne Gore, saopštio je predsjednik Odbora direktora KAP-a i izvršni direktor En plus grupe, Aleksej Kuznjecov.
    "Kako mi posmatramo ovu situaciju - kupili smo nerentabilnu fabriku, investirali u njenu modernizaciju i pokrivanje operacionih gubitaka ukupno 200 miliona eura, izvršili temeljnu rekonstrukciju proizvodnje, i zahvaljujući tome, fabrika prvi put od 2006. godine posluje bez gubitaka. Čim je fabrika počela da ostvaruje dobit, Vlada Crne Gore počinje sa pokušajem da nas eliminiše iz sastava akcionara", rekao je Kuznjecov.

    "Moguće je da će Vlada morati u najskorijem vremenskom periodu da isplati 124 miliona"On je istakao da je En plus grupa najveći investitor u ekonomiju Crne Gore.
    "Nezakoniti pokušaji našeg eliminisanja iz sastava akcionara KAP-a, negativno će se odraziti na investicionu klimu u Crnoj Gori, i učiniti da država, za duži vremenski period, ne bude interesantna za ozbiljne investitore. Naravno, mi ćemo štititi svoja prava kao prevarenog investitora i obratićemo se međunarodnim sudovima sa tužbama prema Vladi".


    Banke mogu tražiti hitnu isplatu
    Kuznjecov je rekao da raskid Ugovora sa CEAC-om "bez naše saglasnosti, automatski dovodi do difolta KAP-a".
    "To znači da, u skladu sa važećim kreditnim sporazumima, po osnovu kojih su izdate garancije Vlade Crne Gore, u slučaju bitnih izmjena u strukturi akcionara KAP-a, banke mogu zatražiti hitnu isplatu ukupnog iznosa duga. Tada je moguće da će Vlada morati u najskorijem vremenskom periodu da isplati ne osam miliona, već će odmah doći do potraživanja svih 124 miliona eura. Nijesam siguran da Vlada sada ima ta sredstva, niti sam siguran da će neko izraziti želju da ih obezbijedi u momentu kada u Evropskoj uniji vlada kreditna kriza", rekao je Kuznjecov.
    On kaže da ne isključuje mogućnost „da ovakva odluka ima čisto tehnički karakter i da je dio dublje restrukturizacije KAP-a, u toku koje bi KAP dobio dugoročne ugovore za isporuku elektroenergije, kao i da će doći do pretvaranja kreditnih dugova u akcije Kombinata, kako je to predložila En plus grupa“.


  21. #146
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post

    Banke mogu tražiti hitnu isplatu
    Kuznjecov je rekao da raskid Ugovora sa CEAC-om "bez naše saglasnosti, automatski dovodi do difolta KAP-a".
    "To znači da, u skladu sa važećim kreditnim sporazumima, po osnovu kojih su izdate garancije Vlade Crne Gore, u slučaju bitnih izmjena u strukturi akcionara KAP-a, banke mogu zatražiti hitnu isplatu ukupnog iznosa duga. Tada je moguće da će Vlada morati u najskorijem vremenskom periodu da isplati ne osam miliona, već će odmah doći do potraživanja svih 124 miliona eura. Nijesam siguran da Vlada sada ima ta sredstva, niti sam siguran da će neko izraziti želju da ih obezbijedi u momentu kada u Evropskoj uniji vlada kreditna kriza", rekao je Kuznjecov.
    On kaže da ne isključuje mogućnost „da ovakva odluka ima čisto tehnički karakter i da je dio dublje restrukturizacije KAP-a, u toku koje bi KAP dobio dugoročne ugovore za isporuku elektroenergije, kao i da će doći do pretvaranja kreditnih dugova u akcije Kombinata, kako je to predložila En plus grupa“.
    Baksuznik ni sam ne vjeruje u ovo sto je istrabunja.
    Bice da je bolji garant Deripaska nego drzava a vjerovati da je neka banka sklopila takav ugovor o dugovima i trazila garanciju drzave i jos uz to garanciju da će Rus ostati dozivotni vlasnik.
    Nemam bas neko visoko misljenje prema razumnoj politici ali nijesu nasi bas travu pasli pa da svoje garancije i dugove pretvaraju u akcije a vlasnik i onaj koji zaduziva ostaje netaknut.
    Od onih ulozenih 300 meleona sad ispade 200 Roćko kaze nije ni 20 i ocito "neko laze od serdara" pa dajte papire na sto i onda je ono "ako laze koza ne laze rog".
    Last edited by Hari Krisna; 29-02-12 at 16:40.

  22. #147
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Nista nije iskljuceno Hari, vise je nego ocigledno da su ugovori za prodaju KAP-a i ugovori za kasnije poravnanje svjesno formulisani i potpisivani na stetu drzave.

  23. #148
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja bih licno volio da dodje do sudjenja jer bi onda sve izaslo na vidjelo. Ukazujem samo na nebulozu koju pokusava potuiti ovaj iz En plus grupe. Da je bankar vjerovao njima ne bi trazio garanciju drzave, a nebuloza je ista kao kad bi ti meni bio zirant pa banka rekla meni da ja ne vracam krediti a ti malo sto moras vratiiti dug to me poslije ne smijes tuziti ili traziti pare nazad. Moguća da on plasi "praznom puskom" i ja bih stavio ruku u vatru da su nasi potpisivali razne brljotine, ali ovo sto prica Kuznjecov je jednostavno glupost. Ko koga i cime "drzi u saci" mozda ce se pokazati a nista lakse nego da Sud utvrdi ko je prekrsio Ugovor.

  24. #149
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,248
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,524
    Thanked in
    759 Posts

    Default

    Skupština potvrdila odluku o preuzimanja duga za KAP
    29. februar 2012.
    Skupština Crne Gore je usvojila zaključke koje je predložila vladajuća koalicija, a kojima je verifikovala vladinu odluku da preuzme 22 miliona eura duga podgoričkog Kombinata aluminijuma prema Deutsche banci koje je napravio ruski investitor, koji trenutno gazduje KAP-om.
    To predstavlja samo dio od ukupno 170 miliona eura duga koji će, sasvim je izvjesno, otplaćivati građani Crne Gore.
    Dug za koji je KAP-u garantovala Vlada, Crna Gora ne treba da plati", rekao je predsjednik opozicionog Pokreta za promjene Nebojša Medojević tokom parlamentarne rasprave o podgoričkom Kombinatu aluminijuma, sazvane da bi se obezbijedila parlamentarna verifikacija vladine politike prema najvećem preduzeću u Crnoj Gori čije posljedice, prema pojedinim ocjenama poslanika opozicije, ali i dijela vlasti, mogu ozbiljno ugroziti ekonomsku stabilnost Crne Gore.
    Tokom diskusije koja je prethodila konačnom usvajanju zaključaka vladajuće koalicije, Medojević je rekao da dugovi KAP-a koje je preuzela država predstavljaju klasičan primjer nepoštenih dugova, odnosno da bi država trebalo da uđe u pravnu borbu.
    "Imate međunarodnu doktrinu, imate međunarodnu praksu, imate i konkretne slučajeve koji su presuđeni u korist država u kojima su despotski režimi sklapali takve vrste kreditnih aranžmana za nelegitimne ciljeve. Nelegitmni cilj može biti korupcija visokih državnih funkcionera, takođe može biti nenamjensko trošenje novca. Naš prijedlog je da skupština formira revizionu komisiju sastavljenu od predstavnika Parlamenta, Vlade, Državne revizorske institucije i renomiranih svjetskih eksperata koji već imaju čitav niz uspješnih slučajeva gdje su branili države od nepoštenih dugova", naveo je Medojević.
    Medojević je optužio Vladu da je 2005., prodajući KAP ruskom oligarhu Olegu Deripaski, ušla u aranžman sa kompanijom koja ustvari pripada glavešinama ruske mafije, izvjesnoj braći Černoj, a da je cjelokupan posao zapravo rezultat tajnih dogovora koji su se odvijali uporedo sa javno prezentovanim privatizacionim procesom, odnosno da predstavlja slučaj korupcije na najvišem nivou.
    Tu se, po Medojeviću, nalazi argumentacija koju bi država trebalo da upotrijebi radi osporavanja dugova u sudskom procesu, a koji bi trebalo sama da pokrene prije Rusa koji su preko svog predstavnika već najavili da će, u slučaju da ih Vlada potjera uz nadoknadu od jednog eura, tražiti obeštećenje.
    Nije evropska praksa
    Ministar finansija Milorad Katnić je Medojevićev prijedlog odbacio kao opasan za državu:
    "To su međunarodne obaveze koje je država poptisala i ne postoje osim države koje su već bankrotirale ili su bile na ivici ili u građanskim ratovima i koje su pribjegle tim pravnim instrumentima. Poznata mi je i teorija i praksa otpisivanja i poništavanja dugova, ali to nije bila praksa ni za jednu demokratsku državu, a pogotovo u novijoj istoriji ni za jednu evropsku državu."
    Podgorički Kombinat aluminijuma je 2005. godine prodat za 48,5 miliona offshore kompaniji "Salamon Enterprises", za koju se tvrdi da pripada ruskom tajkunu Olegu Deripaski, koji se obavezao i na dodatne investicije.
    Međutim, umjesto da donese nove tehnologije, znanje, korporativnu kulturu i svjež kapital, ruski investitor je samo koristio subvencije za struju vrijedne desetine miliona eura, ali i ostale povlastice koje mu je obezbjeđivala Vlada koja mu je oprostila čak i utaju poreza od sedam i po miliona eura, kao i 60 miliona eura za dug KAP-a iz perioda prije međunarodnih sankcija '90-ih, a sumnja se i da je cio aranžman osmišljen samo da bi ruski investitor, zajedno sa pojedinim moćnicima iz Crne Gore, isisavao novac građana, a sada je već izvjesno da će morati da otplaćuju i 170 miliona eura kredita koje je u ime KAP-a podigao ruski investitor.
    Crnogorski parlament je zaključcima u srijedu Vladi obezbijedio pokriće za odluke koje su KAP, ali i državu i građane, doveli u tešku situaciju.
    Poslanik Socijalističke narodne partije Velizar Kaluđerović je podsjetio na ranije stavove vlasti u vezi blagovremenog uključivanja parlamenta u odlučivanje o KAP-u:
    "Dvadesetog oktobra 2009. godine na pitanje da li bi o ugovoru trebalo da raspravlja Skupština Crne Gore Đukanović je kazao da svako treba da obavlja svoj posao a i citiraću ga: 'Nije dobro ukoliko parlament preuzima odgovornost za vladine poslove ili možda sjutra za suđenje. Parlament treba da radi svoj dio posla a Vlada je dobila mandat i preuzela odgovornost za svoj dio posla i vrši ga ne prizivajući druge u pomoć', kazao je tada Đukanović."
    Predsjednik opozicione Nove srpske demokratije Andrija Mandić je rekao da je "problem što je neko uzeo novac da bi sklopio ovakav privatizacioni ugovor". Mandić, koji je podsjetio da je ruski investitor, uz tvrdnju da je prevaren, prije ugovora o poravnanju kojim je Vlada pristala da bude žirant KAP-u za zaduženje od 132 (sa kamatama 170) miliona eura, podnio tužbu vrijednu 300 miliona eura protiv Crne Gore.
    "Optužbe za korupciju prije svega upućujem na adresu bivšeg predsjednika Vlade Mila Đukanovića i šefa diplomatije Milana Roćena", rekao je Mandić koji nije prihvatio argumentaciju vlasti da je Vlada za kredite garantovala zbog velikog značaja KAP-a za domaću ekonomiju.
    "Mislim da je značajno da građani Crne Gore znaju da su te obaveze preuzete ne zbog toga nego zbog jednog lošeg ugovora koji je potpisan 2005. godine . Isto se gubio spor pred sudom u Frankfurtu i vi ste bili prisiljeni da preuzimate te obaveze a mi, ako želimo da raskinemo ovaj ugovor, možemo jednostavno da ga raskinemo ako dokažemo korupciju koja je postojala 2005. godine. Svaki ugovor potpisan korupcijom je ništavan", zaključio je Mandić.


  25. #150
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ministarstvo finansija završilo tender za angažovanje Ernest janga po pitanju finansijskog poslovanja u KAP-u , očekuje da narednih dana uđu u KAP.
    Sada slijedi pokretanje tzv. negativne klauzule iz ugovora, koja podrazumijeva obavezu plaćanja računa za električnu energiju. KAP nije platio tri uzastopna računa, tako da je aktivirana raskidna klauzula.
    Last edited by minjo; 29-02-12 at 18:44.
    Kao i obično, nije ili-ili, nego i-i.

Page 6 of 27 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ARHEOLOGIJA CRNE GORE
    By G R A D in forum Nauka generalno
    Replies: 191
    Last Post: 25-02-15, 00:32
  2. 21 maj 2006 Nezavisnost Crne Gore - 8 septembar 2011 Okupacija Crne Gore
    By Montenegrino-CT in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 82
    Last Post: 09-09-11, 22:46
  3. Reprezentacije Crne Gore
    By srdjan in forum Ostali sportovi
    Replies: 301
    Last Post: 13-09-06, 11:58
  4. Odricanje od Crne Gore
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 27
    Last Post: 21-01-05, 15:05
  5. BNP Crne Gore
    By AtlantidiaN in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 03-09-04, 12:37

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •