Results 1 to 10 of 10

Thread: Hriscanska Crkva-Sukob Rima i Carigrada

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    39
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Pomoc

    treba da uradim referat na temu Pavel Florenski "Ikonostas".Ima li ko kaki tekst..
    I love this game...

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Jeden od potonjih enciklopedijskih umova. Poredjivan sa Leonardom da Vinci, Leibnitzem ili Pascalom. Vjerovatno nema pogodnog nacina da bi se obuvatilo ili opisalo sve discipline u kojima je jednostavno bio genije.....
    Za koju ti je to skolu potrebno pa da bar nesto korisno uradimo?

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    39
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Jeden od potonjih enciklopedijskih umova. Poredjivan sa Leonardom da Vinci, Leibnitzem ili Pascalom. Vjerovatno nema pogodnog nacina da bi se obuvatilo ili opisalo sve discipline u kojima je jednostavno bio genije.....
    Za koju ti je to skolu potrebno pa da bar nesto korisno uradimo?
    Ucim tj zavrsavam gimnaziju,pa moram da predam ovaj rad da bi dobio ocjenu iz filozofije,to mi je bas neophodno tako da ako moze neko nesto da mi pomogne u skorije vrijeme.
    Poz
    I love this game...

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nadam se da ces bar dio tvoga referata postaviti i ovdje jer su se na nekom drugom topicu cula misljenja o nespojnosti religije i filozofije. Pa da spojimo dvije korisne stvari, a to je ispalo kao naruceno.
    Mozda u referatu dodirnes i taj aspekt da se na relaciji filozofske misli i rijeci Bozje takodje mogu traziti uzrocno-posledicne veze. Tim prije sto je taj zadatak Florenski stavljao pred sobom kao osnovni i izradu neke integralne misli za buducnost. Dakle pokusaj sinteze izmedju specijalizacija koje koje sobom nosi nauka sa onim sto glasi crkva.
    Sam je govorio" Moja matematicka i fizicka ispitivanja doveli su me do formalnih mogucnosti izrade opsteljudskog pogleda religijskog (teorija funkcije, ideja prekidnosti, teorija brojeva). Ubijedio sam se da se sa aspekta filozofije i istorije moze govoriti ne o religijama, vec samo o religiji kao stalnoj osobini covjecanstva iako ona dobija nebrojene forme izrazavanja".
    Sto bi se naski reklo on religije posmatra kao razlicite naocare kroz koje posmatramo istu stvar.
    Neznam koliko siroko mislis ulaziti u to, ali mozes pomenuti i takva imena kao John Henry Newman, Antonio Rosmini, Jacques Maritain, Etienne Gilson ili Edita Stein od njegovih zemljaka sa istoka Vladimira S.Solovjeva, Pavla A. Florenskog, Pjotr J. Czaadajev, Vladimira N. Losskijega.
    Ako imas namjeru da se jedino osvrnes na konkretni dio njegovog ucenja mislim da moras krenuti od toga da je osnovni filozofski problem - sta je to istina? Florenski vezao sa "dogmatem trynitarnym" i tom smjeru razradjivati.
    Napravi koncept pa da eventualno prodiskutujemo kako bi moglo i eventualno neki smjer.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,523
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    4 Posts

    Default referat

    Treba mi nešto o KArlu Marksu.

    Pa ako neko ima neshto,ili link,neka postuje ovdje.
    hvala

    znaci tipa-referat!

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,523
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    thx m8 :=)

  8. #8
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    3,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Hriscanska Crkva-Sukob Rima i Carigrada

    Ovako znam da ovdje do sad nisam pisao i bice sad vidji ovoga samo sto je stiga zahtjeva nesto ali ja cu pokusati da vam se oduzim kako najbolje budem moga. E sad u cemu je stvar ja sam prvi razred gimnazije i profesorica istorije mi je zadala referat " Hriscanska-crkva-Sukom Rima i Carigrada" ovo treba da spremim za srijedu... Pa bi bilo pozeljno sto prije mozete da mi pomognete...
    Ovo mi je za zadnju ocjenu i molim vas pomozite braco...

    Ova lekcija ima u knjizi ali znaci ona trazi nesto van knjige tako da su sve zanimljivosti povod ovoga mnogo korisne svaki dobar text je dobrodosao ...

    Hvala unaprijed...

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    hmm, zanimljivosti van knjige...preporucio bih ti neki sajt mozda ali nisam siguran kako baratas engleskim jezikom.

    u svakom slucaju u knjizi vjerovatno pise da su razlike jednim dijelom nastale i oko poimanja uloge crkve u drzavi...papa je zelio da postavlja i rusi vladare, dok je na istoku drzava i crkva dobrim dijelom bila odvojena, bolje receno dopunjavala je jedna drugu...

    takodjer, mnogo je tu bilo i teoloskih razlika, potkrijepljivanih politickim...

    ne bi bilo lose da postavis malo preciznija pitanja u vezi onoga sto te zanima za referat

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Najvise bi ti pomoglo da nadjes nesto o svim onim saborima prije velike sizme 1054. godine. Nisi bio jasan sta tacno tebi treba za temu.

    Treba reci da se hriscanstvo razvilo u starom Romskom carstvu, a da je Carigrad polagalo pravo na poseban znacaj u crkvi. U pocetku je bilo 5 patrijarha koje su hriscani priznavali: rimski, carigradski, aleksandrijski, antiohijski i jerusalimski. Svi su oni priznavali rimskog papu, jer je on bozji zastupnik. Vremenom se morao resiti problem ortodoksije - tj. "prave vjere".

    Nikejski sabor: 325. godine - arijanizam (ucenje da je Isus bio obican covjek) je proglasen za jeres, a donesen je nikejski "simbol prave vjere".

    Halkedonski sabor: 451. godine - sirjiski i egipatski vladika se nisu slozili sa ostalima i osnovali su zasebnu crkvu; ovo predstavlja prvu sizmu (rascjep) u crkvi.

    u 8. vijeku - 726. godine je bila ikonoborska kriza, koja je trajala vise od stotinu godina, "zahvaljujuci" caru Lavu III. U medjuvremenu, papa Lav III krunise 800 godine, 25. decembra Karla Velikog za cara. Taj gest je izazvao bijes kod Vizantije, jer je samo ona mogla imala pravo na tu titulu.

    1054. godine - godina konacnog rascjepa na katolicanstvo i pravoslavlje.

    I tako dalje. Kako je Elza Morante rekla: I istorija se nastavlja...
    Last edited by Trinity from Zion; 16-05-05 at 22:56.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 74
    Last Post: 08-12-10, 08:48
  2. Kosovo: mrtvi, duge cijevi, paljenje srpskih kuca
    By Apatrid in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 404
    Last Post: 03-04-04, 17:12
  3. Bajrakli dzamija nije spaljena slike koje nece obici svet
    By Savindan in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 54
    Last Post: 24-03-04, 01:27

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •