Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 75

Thread: Crnogorska Pravoslavna Crkva U Doba Dinastije Petrovi? (1667-1921)

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default CRNOGORSKA PRAVOSLAVNA CRKVA

    U sklopu ostvarivanja osnovnijeh ciljeva anticrnogorskoga programa, Aleksandar Karadjordjevic je dekretom (nekanonski, nezakonito i nasilno ) ukinuo 1920.godista i Crnogorsku pravoslavnu crkvu,koju su kao autokefalnu (suverenu samostalnu, sa "svojom glavom") priznavale sve ostale pravoslavne i katolicke crkve. U samom aktu se konstantuje da se ukida autokefalanna Crnogorska crkva i ujed(i)njuje se u Serbsku patrijarsiju.
    Crnogorci su nakon drugoga sv. rata vaspostavili drzavu, ali je njihova Crkva ostala u predjasnjemu ,neregularnom statusu. U pravoslavlju se crkve uglavnom nacionalno organizuju ili po principu drzavne samostalnosti,njezine osobitosti i istorijske posebitosti . Suprotivo crnogorskoj drzavi i naciji ,serbska pravoslavna crkvau Crnoj Gori zadrzala je srednjovjekovno imperijalni organizacioni rudiment kao stalni prisutni veljeserbski ideal - ispunjenje Dusanovoga osvajackog zavjeta.
    Takvom iznimkom (relikvijskom i rudimentnom ) organizacijom crkve ,ozvaniceno je veljeserblje u Crnoj Gori . Njezina sustavstvena ideolosko -politicka pretpostavka je imperijalno-serbska (velikodrzavna), a ne nacionalno -- pravoslavna ,autokefalana crkva.
    To podrazumijeva nepostojecu imperijalno crkvotvornu narodnost serbstvo kao metafizicku apstrakciju, teokretizacijui teologizaciju, a ne stvarnu istorijsko --narodnosnu samobitnost Crnogoraca.

    Spc u Crnoj Gori je nastavila institucionalno i legalno nistenje Crnogorskoga samostalnog bica,zadrzavajuci u vlasnistvu neprocjenjivo Crnogorsko blago (oko 650 crkava i manastijera. Ona je, dakle, vec po svojoj organizaciji nacionalnoosvajacka i asimilatorska , tj. svetovno -politicki usmjerena ,sto je u najdubljem sukobu sa njezinim sakralnijem (duhovnijem ) ciljem i zadatkom. Koliki je njezin uticaj na sirenje "crkveno pravoslavnoga serbstva" u Crnu Goru (po principu : doklen doseze "serpska "crkva ,dotle je serbski narod, pokazuje i to sto je vrlo rano kanonizovala svjetiteljski kult gotovo svijeh Nemanjica .Tijem je dinastija srednjovjekovne serbske prosirene drzave postala neizostavni dio serbske crkvene i pravoslavne tradicije .

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Imas li neki link o ovoj temi?
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ne ali imam knjiga ,i poneki dokument iz raznijeh Evropskijeh arhiva (i poneki iz Cetinjskoga muzeja) pa cu nastavit !

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Recena introdukcija je najocitija u tome sto u takovoj crkvi Crnogorac postaje "serbin" cinom krstenja, a svjestenik profesijom. U kojoj se mjeri ostvaruje programsko poserbljavanje Crnogoraca, preko ove arhaicno-imperijalne organizacije Serpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, najbolje pokazuje i to da je vjekovima zvani Cetinjski Manastijer odnedavno preimentovan u Serbski pravoslavni cetinjski manastijer. Ovakova fanaticna ukovanost crkve, vjere i nacije, cije je razdvajanje i posvjetovljenje izvrseno u Evropi jos u XIXst., sve dodanas je ostala tabu tema zbog velljega straa da Crnogorci ne izgube supstat "serbske vjere" kao toboze osnovne odlike Crnogorskoga naroda i njegovoga "jedinstva" sa Serbima.

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Samoorganizovanje i oslobadjanje CPC i njezino ponarodavanje

    Samokonstituisanje i osamostavljanje Crnogorske pravoslavne crkve mora se svatit kao istorijski proces, sustavstveno i sadrzinski, a ne (samo) kao gotov cin i tvorevinu (formalno), jer je organski sliveni dio, ali i rezultat, samostalne , sasvijem posebite, hiljadugodisnje crnogorske istorije, drzave i slobodarskoga narod CRNOGORSKOGA .
    Prodor pravoslavlja u katolicku Zetu (Crnu Goru) omogucen je poslije njezinoga osvajanja od strane Raske(Serbije) krajem 80- tijeh god. 12. stoljeca. Sv. Sava je osnovao tri episkopije na prostoru Crne Gore (1219).
    Zanemarujuci povjesnicu dukljansko- zetsko-crnogorske katolicke crkve, jos od uzdizanja barske biskupije na rang Dukljansko -barske nadbiskupije (1089), CPC pocinje 1219) (kada je pod upravom prosirene, imperijalno osvajacke nemanjicke drzavei crkve) , da se samooslobadja i samokonstituise. Od osnivanja je to Crnogorska pravoslavna crkva, s tijem sto je bila pod izvanjskom, jabanskom jurisdikcijom. Od tada CPC stalno imaemancipatorske teznje; stalno se bori za osamostavljivanje i oslobadjanje od SPC.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Prvi znacajni krok ka stvaranju samostalne CPC nalazimo u nezavisnoj drzavi Balsica (1360), koji su "vodili smostalnu crkvenu politiku". Napravljen je sporazum izmedju Djurdja Balsica i Lazara Hrebeljanovica (oktobra 1375)po kojem se ukida ranije donijeta odredba ,da patrijarha bira drzavni sabor ,na celu vladarem, i uspostavlja novi odnosaj: buduceg patrijarha bira samo sabor arhijereja i igumana iz Crnogorskijeh i serbskijeh manastijera, bez uticaja gospodara i vlastele.
    Ti proces se nastavlja i za doba Crnojevica koji su vodili borbu protiv serbskijeh despota 1421-54. Pastrovici su se udruzili sa Mlecima, da bi da bi ih ovi uzeli pod zastitu, ako ih napanu u vecem obimu Serbi ili Turci. U jednoj borbi oko Budve protiv Serba (1441) ucestvova je i Zetcki Mitropolit.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kada sam god nailazio na ovakve "velikocrnogorce" ili "velikosrbe" gotovo po nepisanom pravilu svi su na crkvu vise gledali kao na politicku gradjevinu nego li na hriscansku... Uostalom zbog ovakvih ljudi se radjaju mnoge nerazumljive teznje da se mrzi.... na zalost... Ovakvi Boga smatraju Crnogorcem, ili Srbinom... e to je stvarno dno....

    Htio bih pitati ovog lakovjernika odakle mu ovakvi izvori gluposti?

    Mada ovom topicu nije mjesto ovdje!

  8. #8
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    a ti bi da se ovaj topic stavi na politiku jeli?
    a ovamo prichash kako neko dozhivljava crkvu kao "politichku gradjevinu"

    drugo ja za "velikocrnogorce" ne znam, znam samo za Crnogorce, koji se ne bore ni zashto drugo no za svoje..
    za razliku od "velikosrba" koji pokushavaju da sprovedu Nachertanije i naprave serbskijem sve oko sebe..

    i ovo nijesu gluposti no istorijske chinjenice.. :wink:
    a ti ne mozhesh nikako prichat da je to glupost.. jesi li mozhda bio tamo, pa znash?
    mnogo pametniji i od tebe i od mene su to utvrdili..
    a prichati priche tipa sve to o crnoj gori to je glupost, falsifikat itd, a srbija to je nasha majka i nishta se srpsko ne dovodi u pitanje
    i osporavanje osnovnih prava jednome narodu, to mogu samo ljudi koji imaju problema sa identitetom
    ljudi shto ne znaju ko su i shto su.. ili pak shovinisti koji nemaju ni najmanje morala..

    gotovo po nepisanom pravilu svi su na crkvu vise gledali kao na politicku gradjevinu
    ja samo na mitropoliju crnogorsko-primorsku gledam kao na krajnje politichku
    a da sam u pravu to je njegovo "visoko preosveshtenstvo" gospodin Nechoek potvrdio svojim djelima..

    CPC je crkva ravnopravna sa svijem drugim crkvama i davno su je priznale SVE crkve, pa i spc..
    i samo glupo cheljade to ne mozhe svatit..

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svakako da ovaj topic ne zasluzuje da bude na forumu Religije i Filozofije jer njen sadrzaj je vise politicki nego sto ima veze sa religijom mada me cudi nespremnost moderatora da ga premjesti...

    Ja svakako ne zamisljam crkvu kao prostor u kome ce se propovjedati cojstvo i junastvo niti mrznja prema srbima ni prema crnogorcima, gospoda poglavari crkveni bio to miras dedeic ili amfilohije radovic svakako su zalutali sa Hristovog puta i to je jasno svakom pravom hriscaninu...

    A sto se tice istorijskih "cinjenica" o kojima pises trebao si napisati ime autora tih takozvanih cinjenica koje su kao i vecina "istorijskih" pisane onako kako su u datom trenutku odgovarale onima koji su na vlasti...tako je bilo i u vrijeme komunizma pa su mnoge generacije uzdisale za cojstvom velikog Josipa Broza, ili oni autori koji su u ono vrijeme sluzili svrsi kralja Nikole...

    Gdje je hriscanstvo u svemu tome?

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ti jesi stvarno phenomen ito zivi ! Prvo vas nadri vjernike serbske crkve vise interesuje dali ima nedje preskocen koji zarez ili greska u kucanju pa onda kontexst teksta i o cemu se radi ! Vasa serbska crkva je na daleko poznata po svemu samo ne po Kristovom ucenju ! Dalje dali sam "JA " autor ovijeh tekstova ili neko drugi ja mnim da veljeserbalje nebi trebalo interesovat, nego argumentovano diskutovat na temu !
    PS: Za sve ove i buduce tekstove necete moc nac na internetu ,jer ih nema !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!
    Dalje slijedi tekst !

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default C P C

    Poseban potomak ka zadobijanju fakticke autokefalijeCPC je 1484, kad je Ivan Crnojevic, pomjerajuci odbranu pred napadima Turaka , podigao Cetinjski Manastijer, zakomnom utvrdio njegova prava i dao mu pravo da omoguci azil.
    Vrlo vazno je mnijenje da stvarna autokefalnost Crnogorske mitropolije sustavstveno pocinje sa Crnogorskom(vrlo uslovno nazvanom) "teokratijom", po nekijem spisateljima i od 1496, a navlastito u Principatu od 1500. g. , kada Opstecrnogorski i Glavarski zbor djeluju kao Crnogorski parlament i vlada sa polozajem prvorazrednoga autoriteta koji je birao crnogorske mitropolite.
    Period od prvoga ukidanja Pecke patrijarsije 1525, od kakda je Crnogorska mitropolija bila pod labavu nominantnu juridistrikciju Ohridske mitropolije, i 200- godisnje razdoblje od Turske pecke patrijarsije , u stvari Turske pravoslavne crkveu nekadasnjoj serbiji ( 1557--1766), prestavlja proces sekularizacije (posvjetovljenja) i ponarodjavanja CPC i njezinoga probrazavanja u narodnu crkvu sa narodnom religijom i duhom uopste Crnogoraca .

  12. #12
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    phenomenon imash donekle pravo..

    Ali veliki dio svega shto mi znamo se zasniva na "istorijskim chinjenicama"..
    Đe bi nam kraj bio kad bi sve dovodili u pitanje..

    Mada kad postoji ustav iz 1920 i potpis regenta Alexandra đe on ni vishe ni manje ne kazhe nego:
    ukida se CPC i prisajedinjuje se Srpskoj patrijarshiji
    to je dokaz da je on ukinuo crkvu jedne drzhave.. bespravno..

    Isto tako kad postoji pismo koje je spc poslala cpc sa sadrzhajem:
    ...nasha crkva dijeli mishljenje crnogorske crkve o....
    to ne ide u prilog tome da spc danas pricha kako cpc nikad nije postojala i da je ova nikad nije priznavala

    e sad ovo sve i nema mnogo veze sa putem Hristovim itd..
    to je istina, ali ipak je tema CPC, a ne "Hrishcanstvo i vasha tumachenja i uvjerenja"

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Citaj momce (phenomen)i edukuj se :wink:
    Posebita, gotovo krucijalna faza u ostvarivanju autokefalne CPC pocinje krajem XVI i pocetkom XVII st, kad se CPC , na celu sa mitropolitom Ruvimom II,nejneposrednije upregnula u oslobodilacku borbu protiv Turske i u potpunosti suprostavila politici Turske pecke i carigracke patrijarsije koje si bili sastavni turskoga upravnoga sistema .
    Samostalnost Crnogorske mitropolije jos vise se ucvrstila za doba mitropolita Danila,rodonacelnika dinastije Petrovic u kojoj je vladicansko zvanje postalo nasljedno, a potvrdjivao ga je Opstecrnogorski zbor. Uspostavljanje politickijeh odnosaja sa Rusijom za vrijeme vladike Danila ( 1711 ) i s ruskijem Sinodom, i zvanicno priznata , odnosno samo potvrdjena vec stvarno postojeca autokefalnost Crnogorske Pravoslavne Crkve !!!!

  14. #14
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    na prethodnoj temi
    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Ja cu ovaj topik da zatvorim, jer sama tema je prilicno povezana sa sadasnjom politickom situacijom i samo bi se forumasi prepucavali.

    Postoje jasni dokazi da CPC nikada nije postojala. Zasto mrznja prema CPC? Zar se moze neko proklamovati poglavarom neke crkve koja je anatemisana od Svetog sinoda Vaseljenskog patrijarha i svih pravoslavnih crkava u svijetu? Prethodnik Dedeica je bio protjeran zbog homoseksualnih cinova i javnih ispada na kojima je unistavao simbole crkve i druge stvari koje nisu za javnost. Ni Dedeic se nije proslavio. Jos da kazem da CPC finansira Vatikan, preko don Branka Sbutege, koji se prema javnosti pravi da je mirotvorac, a zabada noz u ledja svojim sarkasticnim izjavama hriscanskoj pravoslavnoj braci i SPC.

    Procitajte knjigu "Pravoslavlje na raskrscu vekova", autora protoreja dr Radomira V. Popovica.

    To je bilo to.

    MOLIM VAS DA SE TOPICI NA OVAKVE SLICNE TEME NE PONOVE VISE U OVOM PODFORUMU, JER CU BITI PRISILJENA DA IH BRISEM. IMATE PODFORUME POLITIKE. Procitajte ponovo pravila !!!
    samo cu te pitat jedno Trinity:
    ĐE TI JE OBRAZ?

    sama tema je prilicno povezana sa sadasnjom politickom situacijom
    to shto neki politichari koji tebi nijesu po volji dijele nasha mishljenja, a oni koje velichash osporavaju CPC izjavama:
    "Ja cu priznati CPC ako je prizna Vaseljenski Sabor" i "CPC nikad nije postojala" i sl.
    to ne znachi da je ovo povezano sa politikom i sa politichkom situacijom

    Postoje jasni dokazi da CPC nikada nije postojala
    koji dokazi?
    ja mislim da je Grad Heroja naveo dosta dokaza koji osporavaju tvrdnje da CPC "nikada nije postojala"

    ..crkve koja je anatemisana od Svetog sinoda Vaseljenskog patrijarha i svih pravoslavnih crkava u svijetu?..
    :lolblue: znash li ti uopshte shta je anatema??
    ladno kazhesh da je CPC anatemisana od svake pravoslavne crkve
    hahahaa ne ismijak se odavno ovako..
    za tvoju informaciju CPC nije anatemisana NIJEDNOM, a SPC DVA PUT :wink:

    Prethodnik Dedeica je bio protjeran zbog homoseksualnih cinova i javnih ispada na kojima je unistavao simbole crkve i druge stvari koje nisu za javnost. Ni Dedeic se nije proslavio.
    ovo je stvarno bilo mnogo nisko.. kakvo cheljade mozhe ovako neshto da kazhe i ovoliko daleko da ide?? :shock:

    Jos da kazem da CPC finansira Vatikan..
    hahaha :lolblue: hahaha limit stvarno..

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    posto pretpostavljam da ce ovaj topik da bude zakljucan evo dacu jedan savjet ovim mladim naivnim momcima da ne uzimaju mrznju kao sredstvo borbe za spasenje od izmisljenih neprijatelja jer je sve to dio jednog nesrecnog trenutka koji nam nista dobro nece donijeti....

    ne interesuje me 1918 godina niti mrznja aleksandra i kralja nikole, ne zanima me takozvana crkva jevrema brkovica niti amfilohija radovica, neka vam Bog bude crkva i Hrist ucitelj!

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ti si momcicu potpuno zabalavio ! I tvoja MRZNJA se jasno vidi iz tvojijeh postova btv.koji nemaju nikakve veze sa temom ,i zato te VISIKO molim da ako nemas nista pametno da reces na datu temo ,da lagano odeb*es i nastavis da prosipljes majmunluk nedje drugo !


    ps. Ja znam da tebe vjera ulazi s ledja to smo se i uvjerili kod "tvojih " popova !!

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Formalno priznanje stvarne autokefalnosti CPC

    Nakon drugoga ukidanja Turske pecke patrijarsije (1766)CPC biva i formalno priznata od svije ostalijeh crkava; postaje u svakom pogledu potpuno nezavisna, istorijskom nuzdom prepustena sebi, svojoj drzavi, svomu narodu i Bogu,kojima jedino i polaze racune. Naprosto, njezina Majka- crkva ne postoji. CPC nikada ni od koga nije trazila tomos (odobrenje) i sto joj ga niko nije dao za njezinu stvarnu autokefaliju,jer bi u suprotnome bila zavisna. Medjusobice sasvijem svjesni ovakovoga stanja, kanonski ga samo potvrdjuju, zvanicno i formalno priznaju sve ostale crkve, prije svega ,Ruska crkva, sto dokazuje i zvanicni njezin katalog od 1851, Carigracka patrijarsija u svojoj SINTAGMI,objavljenoj 1855. i sama spc.
    Mnogo spisatelji isticu da je za vrijeme Petra I Petrovica (1784-- 1830) Sveti Sinod ruski priznao pravoslavnu Crkvu u Crnoj Gori za kanonsku autokefalnu. Ovi nas vladika -vladar i svetac u pismima Svetom Sinodu ruskom je isticao autokefalni polozaj CPC (Sto govore brojni dokumenti koji se cuvaju u ruskom arhivskom centru (Petrogradu) ). To je cinio i Opstecrnogorski i Glavarski zbor, ukazujuci da Crnogorski vladika podnosi racune samo svomu, Crnogorskomu Narodu. Sveti Petar Cetinjski je na lijevoj ruci nosio prsten kao znak clanstva u Svetom Sinodu ruske Crkve. Na glavi je nosio bijelu kamilavku koju u pravoslavlju nose samo patrijarsi.

  18. #18
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    dacu jedan savjet ovim mladim naivnim momcima da ne uzimaju mrznju kao sredstvo borbe za spasenje od izmisljenih neprijatelja
    ja mislim da ljudi koji tvrde da moja Crkva nikad nije postojala i da je to sekta jer nikad nije bila priznata
    nijesu nikakvi "izmisljeni" neprijatelji..
    i ja nikakvu mrzhnju ne propagiram, ja samo trazhim da ostave moju Crkvu na miru,
    jer je ravnopravna sa svijam crkvama u svijetu..
    ja njima ne diram njihovu crkvu, svi znamo kakva je i shta je, nek im je sretna..
    a ako je neko ođe ispunjen mrzhnjom to je ni vishe ni manje nego moderator sa prichom:
    ovo je politichka tema, ja cu ovo da zakljucham, a zatim slijedi:
    CPC ne postoji, njeni poglavari su to i to.. finansira ih Vatikan itd..
    i fino mi izblati crkvu.. a onda ce rec kako brishe nashe postove i zakljuchava topike
    jer mi nekoga napadamo i shirimo mrzhnju.. :wink:

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ma nemo se ti sjekirat za moderatorku ,kolko vidim ispala je korektna odje ! Ali ovoga (rakovica) pulena koji promijeni nik i siri otrov ,nih je bog kaznio koliko je moga ,nije lako zivjet sa tolikim bremenom mrznje ,razvija se sedmi organ SICIJA ,koja neda da tijelo napreduje nego se polako ali efikasno RASPADA !

    PS nastavicu ja jos ,samo cekam argumente :wink:

  20. #20
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    1186. godine Rashka osvaja dotad nezavisnu drzhavu, kraljevinu Zetu.
    Nakon toga Crnogorci prelaze iz Katolicizma u Pravoslavlje, religiju Rashke (Srbije).
    Chinjenica da su Crnogorci Pravoslavan narod (iako su s pochetka bili Katolici) chesto se koristila kao sredstvo manipulacije,
    u smislu dokazivanja da su Crnogorci ustvari Srbi i kako je osnovna
    odlika Chernogorskoga naroda "srpska vjera" i "srpski jezik"..

  21. #21
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Crnogorska Pravoslavna Crkva ima 5 svetaca:

    Sveti Vladimir Dukljanski


    Sveti Stefan Piperski


    Sveti Vasilije Ostroški


    Sveti Petar Cetinjski


    Sveti Ivan Crnojević

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja mislim da je bolje da se drzite teme i ostavite se onih kojima je lakse zivjeti u neznanju. Crkvu cine vjernici, a ne parole i samo nastavite sa cinjenicama pa dako se jos ponesto pronadje.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad mene nema jedno par dana forumu, odmah nastane zbrka. :evil:

    Nasla sam, vjerovali ili ne, link CPC, pa me cudi kako Heroj nije postavio ovaj link: http://www.moc-cpc.org/

    Ovako momci... izgleda da moje molbe i pozivanja na mirnije diskusije niko ne postuje, niti ih uzima u obzir.

    Svi mi mijesamo, na zalost, pojam politike i religije. Pokusavamo da dajemo odgovore na odredjene cinjenice, krize i situacije u politici, na odredjene dogadjaje, pojave i probleme u religiji.

    Moramo shvatiti jednu stvar: politika i religjia su suvise pikantne teme za diskusiju od strane nas obicnih smrtnika, jer svako ima svoje vidjenje stvari; svako je rob svojih uvjerenja, predrasuda; niko od nas kada stojimo iza necega ili nekoga, ili kada branimo svoja uvjerenja, svoju nacionalnu i religijsku pripadnost, nije 100% objektivan. Najgore je to da se u nekim diskusijama o religiji odmah ubaci neki trenutno aktuelni politicki problem.

    Grozno je to da pored svega toga, mi ne obracamo paznju da sve ove svadje oko jezika, CPC, nacionalnih pripadnosti i tako dalje, sluze da bi se paznja naroda krenula na pogresan put, tj. :

    - da se ne bi zapodjela svadja oko sadasnje ekonomske i socijalne situacije u CG,

    - oko problema vodosnabdjevanja i snabdjevanja strujom,

    - oko stecajeva i nelegalnih prodaja drzavnih firmi,

    - oko povecanja stope nezaposlenosti i siromastva,

    - oko nerasvjetljenih ubistava u politickim i kriminalnim krugovima,

    - oko trgovine 'bijelim robljem',... i jos mnogo stvari oko kojih bi svi trebalo da razmislimo, a ne da stojimo i gledamo kao da se nista nije desilo.

    O zadnjem i o prethodnim postovima , koje je Ronni3 stavio, necu za sada da diskutujem. Ali mogu tebi da skrenem paznju da nema slike petog sveca Ivana Crnojevica. Da nisi mozda zaboravio namjerno ili slucajno? :P
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  24. #24
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    svadje oko jezika i CPC nismo pocheli mi nego vi.. (vi znate koji ste)
    tako da onda vi skrecete pazhnju naroda na pogreshan put.. :wink:
    i ne bi me sretnijega bilo da to prestane i da se posvetimo drugim pitanjima..
    a na nepriznavanje CPC od strane nemalog broja ljudi u ovoj drzhavi uopshte ne gledam
    kao na aktuelni politichki problem..

    nelegalne prodaje drzavnih firmi, povecanje stope nezaposlenosti, i trgovina bjelim robljem itd..
    zamolio bih te da obrishesh taj dio posta jer stvarno korish nas zbog politike
    a ti takve stvari prichash.. stvarno to nije za ovaj podforum i topic..

    shto se tiche Ivana Crnojevica ne mogu da vjerujem da sam to zaboravio :oops:
    bila mi je pazhnja skrenuta na upload slika pa sam malo zbrzio..
    stvarno sramota me.. ali ne vidim zashto bi to i u kom sluchaju bilo namjerno?? :wink:

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Puno uoblicenje - preduslov za Kraljevinu

    Trini evo da se javim sad, prvo ja necu i ne zelim da propagiram CPC ! Imaju oni samisvoje linkove i kome je interesantno moze da pogleda ! Mene licno interesuju cinjenice oko CPC koja je tema odje ,a ne kriscanstvo ili bilo sto drugo ! dakle pocinjem sa faktama :

    Vrhunac istorijskoga procesa samokonstituisanja CPC, sa punijem crkvenojem sadrzajem toga termina i sa potpunijem ustavno-pravnim i crkveno --kanonskijem ustrojstvom,kao isve njoj savremene autokefalne crkve,pada u doba Knjaza Nikole kao pripreme za najveci stupanj drzavnosti -Kraljevinu.
    Ustrojstvo Crnogorske pravoslavne (samostalne) crkve i upravljanje njom bilo je normirano: Ustavom Svetoga Sinoda u Knjazevini Crnoj Gori od 30. decembra 1903, Ustavom pravoslavnijeh konsistorija u Knjazevini Crnoj Gori od 1904, Ustavom za Knjazevinu Crnu Goru od 1905 (cl 40) . I zakonom parohijskom svestenstvu od 1909. goda. Neka vjerska i svestenicka pitanja bila su nominirana jos zakonom Knjaza Danila od 1855, Aktom o proglasenju Knjazevine Crne Gore (1852) i Zakonikom Petra I (1789, i 1803 ). Knjaz Nikola je za mitropolita postavio Mitrofana bana . Osnovao je prvo Privremenu bogosloviju ( ) , a zatijem Bogosloviju sza skolovanje popova. Svjestenici su u potpunosti skinuli oruzje i narodnu nosnju ,a obukli mantije i spustili bradu. Izvrsena je reorganizacija parohija ( 1881 ). Obnovljeno je 12 manastijera i 112 crkava dok je podignuto 163 nova hrama bozja.
    Ustavno pravnu osnovu CPC formulisao je medjunarodnoi priznati naucnik Valtazar Bogisic, a crkveno-pravoslavnu i kanonsku poznati istoricar pravoslavne crkve i pravoslavni kanonista dr Nikodim Milas, serbski zadarski episkop.U Bogisicevoj anketi, na koju su odgovarali najpoznatiji i najvidjeniji ljudji u Crnoj Gori, medju kojima i vladar i vladika , stoji da je " Crnogorska crkva posve autokefalna i osobenu jerarhiju ima, a nema nikakovijeh zvanicnijeh odnosaja s drugijem avtokefalnijem crkvama ,nego mir u ljubav ". U udzbeniku Pravoslavno crkveno pravo ( Zadar 1890,132,237) dr.N. Milas citira zvanicni katalog pravoslavnijeh crkava, zvani Singatoma, u kojoj je " Autokefalna mitropolija Crnogorska", navedena pod rednijem brojem 9, a serbska pod 14 !!!!!!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. CRNA GORA DO DOSELJAVANJA SLOVENA
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 6
    Last Post: 22-04-09, 18:22
  2. Crnogorska Pravoslavna Crkva
    By cetinjanin swe in forum Istorija
    Replies: 56
    Last Post: 22-01-08, 23:08
  3. Grcka pravoslavna crkva pocela da cisti
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 21
    Last Post: 07-02-05, 11:15
  4. Ruska Pravoslavna Crkva ne priznaje Mirasevu CPC
    By Carski in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 12
    Last Post: 07-01-05, 19:50

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •