Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 126

Thread: Hemijski Eksperimenti

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default Hemijski Eksperimenti

    Evo poceo sam da zanimam i da ucim hemiju.

    napravio sam mini lab i poceo da sinteziram supstance hemijom i elektro-hemijom.

    Do sad sam uspio da napravim HCl, Kopar , Iron i Sodium sulfate... Medjutim morao sam da se vratim ponovo na knjigu da ucim osnove i imah sto vidjet.

    Ni dan danas ne postoji dokaz postojanja atoma u foprmi kojoj se prestavlja i kako se uce ljudi, i dan danas je u pitanju teorija koja visi na bezbrojnim kalkulacijama koje sve dokazuju bez bash to.

    bash cudno.... Ali necu duljit briga me na kraju sto je to tako, idemo na experimente.


  2. #2
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    457
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    Fina ti zanimacija kako si došao do hemikalija?
    edit: i koliko te je koštalo jer ova zanimacija nije uopšte jeftina
    Last edited by the_lady_marianna; 13-01-12 at 02:11.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Imash da ih kupish, ali sam ih ja sam pravio.

    Rastvor MgSO4(Epsom so za kupanje) i elektroliza Bakra stvara CuSO4 a ostale sulfate mozesh dobiti prostom zamjenom itd.

    HCl (aq) ili Hidrocloricna kiselina mi je bila prva kisalina sto sam dobio termo-sintezom Na2HSO4 i NaCl (morska so).

  4. #4
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Kingdom of Montenegro ;)
    Posts
    6,850
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hemiski? o.O O.o
    Crazy isn't being broken or swallowing a dark secret. It's you or me amplified.


    Katjon vazda :)

  5. #5
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Pluzine
    Posts
    1,547
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bate svaka ti cast!

  6. #6
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Pluzine
    Posts
    1,547
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Imash da ih kupish, ali sam ih ja sam pravio.

    Rastvor MgSO4(Epsom so za kupanje) i elektroliza Bakra stvara CuSO4 a ostale sulfate mozesh dobiti prostom zamjenom itd.

    HCl (aq) ili Hidrocloricna kiselina mi je bila prva kisalina sto sam dobio termo-sintezom Na2HSO4 i NaCl (morska so).
    Odakle ideja da se bavis ovime.Odje inace ljudi samo umiju da kritikuju i bilduju,svidja mi se ovo sto radis.

  7. #7
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Oćeš li to nekako da primijeniš na fotografiju? Ili ne to, ali malo kasnije?
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  8. #8
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    457
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    evo ti jedan experiment ako imaš djecu kući.... zove se slonova pasta za zube
    mada mislim da bi trebao odmah da pređeš na izučavanje kako da grafit pretvoriš u dijamant, tu leže ogromne pare

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ovako osnovni set za hemiju (skolsku) kosta 50$ i tu dobijesh epruvete i neke osnovne stvari.

    Napredni 119$

    I deluxe napredni 239$(titatron ukljucen i destilacija)

    Na ebay mozesh naci dosta strvari ali sam ja nasao firme koje prodaju i jeftinije odje u USA, takod a sam kupio 5 beaker (50ml 100ml 250ml 500ml 1000ml) za 19$ sto je super cijena (mada je borosilicno staklo tanje ali za moje potrebe je super)

    I prva stvar mi je bila kako su oni nas u skolu matletirali ni prtofesori nisu znali nista a ne da imaju opvako nesto da pokazu studentima pa da vide i nauce.

    Citav set hemikalija (20-tak najznacvajnih) kosta oko 100$ koji pokriva 2 godine ja mislim da rekoshe za skolu, ali ako sam ocesh da kupiujesh mozesh mnogo jeftinije naci (samo ne tako male i premjerene kolicine po njihovom skolskom programu).

    Znaci da bi jedan razred u skoli imao priliku da uci hemiju kako treba treba mu 239$ (advanced deluxe set) + 100$(hemikalije).

  10. #10
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Jes bogomi Ego. Džaba smo mi razbijali formule i čuda, kad prakse nije bilo ni za lijeka. Ne znam što nam je to trebalo, bez da zaboravimo čim prije. Treba nauku razvijat u malenoj nam i ekološkoj. Podržavam sve informacije koje naiđu.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by smrtko View Post
    Odakle ideja da se bavis ovime.Odje inace ljudi samo umiju da kritikuju i bilduju,svidja mi se ovo sto radis.
    prvo sam krenuo da se oko elektronike (elektrike) bavim i kako sam htio da vidim sta mi treba za HV struju, vidio da su skupi djelovi. Na primjer samo full wave raktifajer kosta 30-40$ a lako mogu izgoreti.

    hemijom mozesh proizvesti diodu, i to sa Bakrom i Borax-om i termalno-hemiskom obradom mozesh da stvorish layer na bakru bakar-oxide koji je prirodni raktifajer(dioda dozvoljava da struja ide samo u jednom pravcu)

    http://www.hpfriedrichs.com/rr-cu-diode.htm

  12. #12
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Pluzine
    Posts
    1,547
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Ovako osnovni set za hemiju (skolsku) kosta 50$ i tu dobijesh epruvete i neke osnovne stvari.

    Napredni 119$

    I deluxe napredni 239$(titatron ukljucen i destilacija)

    Na ebay mozesh naci dosta strvari ali sam ja nasao firme koje prodaju i jeftinije odje u USA, takod a sam kupio 5 beaker (50ml 100ml 250ml 500ml 1000ml) za 19$ sto je super cijena (mada je borosilicno staklo tanje ali za moje potrebe je super)

    I prva stvar mi je bila kako su oni nas u skolu matletirali ni prtofesori nisu znali nista a ne da imaju opvako nesto da pokazu studentima pa da vide i nauce.

    Citav set hemikalija (20-tak najznacvajnih) kosta oko 100$ koji pokriva 2 godine ja mislim da rekoshe za skolu, ali ako sam ocesh da kupiujesh mozesh mnogo jeftinije naci (samo ne tako male i premjerene kolicine po njihovom skolskom programu).

    Znaci da bi jedan razred u skoli imao priliku da uci hemiju kako treba treba mu 239$ (advanced deluxe set) + 100$(hemikalije).
    Odlicno,ja za svojih 6 godina ucenja hemije sto u srednjoj sto u osnovnoj nikad eksperiment vidio nisam.Sjajno je kad zivis u zemlju dje imas uslove da ovakve stvari probas kuci.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raquel View Post
    Oćeš li to nekako da primijeniš na fotografiju? Ili ne to, ali malo kasnije?
    Ja sam samo krenuo da ucim, ovo mi je otvorilo veliko polje za proucavanje jer toliko compaunda ima a svaki ima svoje svojstvenosti. Polako cu ispitivati jedan po jedan pa cemo vidjeti sto cu otkriti. U svakom slucaju ce mi ovo znanje koristiti da bolje shvatim stvari oko sebe.

  14. #14
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    457
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    ja sam mislila da si počeo eto tako malo sa djecom svojom da se zanimaš,jer možda ona počela hemiju da uče u školi, kad ti ono nećeš da daš 30 e za diodu jer ti se ne sviđa.... ne znam ostala sam bez teksta... ne znam je li dobro da dotle ide tvoj inat, skreće ti pažnju mozda sa drugih stvari

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the_lady_marianna View Post
    ja sam mislila da si počeo eto tako malo sa djecom svojom da se zanimaš,jer možda ona počela hemiju da uče u školi, kad ti ono nećeš da daš 30 e za diodu jer ti se ne sviđa.... ne znam ostala sam bez teksta... ne znam je li dobro da dotle ide tvoj inat, skreće ti pažnju mozda sa drugih stvari
    Pa tako ti je to kad ja nisam imao nikad pristup stvarima i uvijek sam gledao mogu li ja kako to da napravim. I tako sam naucio dosta u zivotu.

    Nisam ustedio sigurno 40$ (no potrosio na svu ovu opremu) ali ako ja provalim kako moze jeftinije pa moze nekome to valjati. Posebno ako nema pristupa elektronskim djelovima.

    Ali ima i drugih razloga zasto.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the_lady_marianna View Post
    evo ti jedan experiment ako imaš djecu kući.... zove se slonova pasta za zube
    mada mislim da bi trebao odmah da pređeš na izučavanje kako da grafit pretvoriš u dijamant, tu leže ogromne pare
    Da to je jedan od prvih eksperimenata koji se uci jer je relativno bezbjedan za djecu.

    Hemija je danas jedna od najacih ekonomskih pokretaca u USA, samod a pravish osnovne komponente pa bi se ubio od para. Ako ti je do para. Meni vise nije.

    Evo ja bih mogao da napravim bleach, i posto sam studirao masinstvo mogao bi i sam da razvijem tu tehnologiju. A kako otkrivam svakid an nove stvari taj broj mogucnosti se uvecava.

    Ja sam posebno zainteresovan z aorgansku hemiju, etericna ulja, esential supstances from plants and live organisms.

  17. #17
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    457
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Hemija je danas jedna od najacih ekonomskih pokretaca u USA, samod a pravish osnovne komponente pa bi se ubio od para. Ako ti je do para. Meni vise nije.

    Ja sam posebno zainteresovan z aorgansku hemiju, etericna ulja, esential supstances from plants and live organisms.
    thread onda nisi dobro postavio, treba tačno da staviš šta tražiš koje eksperimente, inače bi samo bili nabacani jedni za drugim bzv... drugo vidim da ti pare nisu važne, ono je bila šala ...
    ps. ponekad svojim pisanjem me dovodiš do toga da pomislim da si ti u stvari najveći troll ovdje ....

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    A nisam ja troll, vec neshvacen.

    Evo na rpimjer bila je jedna tema i neko pitao zasto je jeftinije da se uvozi paradajz nego da ga naprave u CG.

    Ja mu rekoh zato sto morash da kupish iz inostranstva sve sto ti treba da bi napravio paradajz po konkurentnoj cijeni. treba ti dzubrivo na primjer.

    A djubrivo nije nista do hemija. I to prosta (a i malo neprijatna)

    Kad od izmeta i urina dobijash supstance za najbolji kvalitet i tome dodash Sulfura i fosfora i ostalih supstanci ti dobijesh veoma dobro djubrivo, domace.

    Medjutim kako vi djecu ne ucite o tome i oni uyce hemiju samo da zavrshe, oni to nikad i ne vide u zivotu i ne pokusaju da se bave time.

    Odje imash 50 proizvodjaca lokalnih samo djubriva. A ne drugih supstanci...

  19. #19
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Pluzine
    Posts
    1,547
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Problem je nedostatak strucnih ljudi i nedostatak instrumenata.A sve to i nije toliko nerealno nabaviti nego ljude ne interesuje.Stvarno je zalosno sto m ucimu hemiju i fiziku na nacin na koji je nama serviraju.
    aj popij casu jaja

  20. #20
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    457
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    A nisam ja troll, vec neshvacen.
    onda promjeni pristup...
    Evo na rpimjer bila je jedna tema i neko pitao zasto je jeftinije da se uvozi paradajz nego da ga naprave u CG.

    Ja mu rekoh zato sto morash da kupish iz inostranstva sve sto ti treba da bi napravio paradajz po konkurentnoj cijeni. treba ti dzubrivo na primjer.Kad od izmeta i urina dobijash supstance za najbolji kvalitet i tome dodash Sulfura i fosfora i ostalih supstanci ti dobijesh veoma dobro djubrivo, domace
    ne znam kako je išla tema, al mineralno djubrivo je nešto za čim se traži zamjena jer upravo nije dobro jer dolazi do iscrpljivanja zemljišta pada organskog ugljenika... za to je bolje stajsko, zelenišno djubrivo ili eventualno kompost.. a toga ima i ovdje pogotovo stajsko tako ne vidim zašto bi uvozili? ako je do djubriva stvar...
    no odoh skroz u off topik
    ti konkretizuj topik,nek pobrišu ove postove.. nastavi sa radom, sta da ti kažem...

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    E pa to je problem, sto ne radite istraziuvanja i uvijek se kaska sa informacijama i tehnologijom.

    Jer stajsko djubrivo nije dovoljno. U slucaju navodnjavanja i kolicine voda sulfur i ostale supstance podizu acidity of soil, a tacan pH vrijednost je najbitnija stavka u pravilnom djubrenju zemlje. A isto toliko je bitan razmjer ostalih supstanci. jer previshe necega moze da napravi proizvod koji je otrovan i za onoga koji jede i za sam plod koji nece izrasti dovoljno ili ne kvalitetno.

    Stajsko djubrivo samo nije dovoljno dobro da obezbijedi proizvodnju na takvom nivou i takvom kvalitetu da bi se bilo konkurentno na modernom svjetskom trzistu.

    Eto cak ni niske plate radne snage ne pomaze jer nije dovoljno efikasna proizvodnja.

    kad bi ljudi bili osposobljenid a sami rade ove testove oni bi mogli mnogo bolje da ostvare yield.

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Evo kako sam uspio da sintetizujem HCl(aq) ili Hidrocloric Acid. Da sam dobio HCl dokazao sam u prvom video gdje je HCl odregovao sa Aluminijumom.



    Upozorenje, ovaj experiement proizvodi otrovni gas Clorine, koji je koristen cak u WWI za masovno unistenje i trovanje. Obavezno ovakve eksperimenete ne radite u zatvorenoj prostoriji, posebno ako ne znate sta cete dobiti, jer dosta gasova nema ni mirisa ni boje a vjerujte mi uopste nije tesko napraviti veoma otrovne suspstance. Ovakvi eksperimenti se rade ili u dobro ventiliranoj prostoriji(Fume) ili napolje gdje gasovi se brzo i lako dekoncentrishu u atmosveri.

  23. #23
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,224
    Thanks Thanks Given 
    416
    Thanks Thanks Received 
    2,539
    Thanked in
    1,236 Posts

    Default

    Hemija zna da bude interesantna, ali to zadovoljstvo je prolazno. Upusti se u raketnu fiziku. Naravno, nista ozbiljno da ne dodje FBI po tebe, ali kad pocnes da izucavas raketni pogon, svakakve ideje mogu da ti padnu na pamet. A tu ima vise mjesta improvizaciji i imaginaciji nego u hemiji. Mada valja znati i hemiju, ako ti padne na pamet sopstveno raketno gorivo da pravis.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    E vanja vanja, strah je pasha rabota.

    Nauka - Znanje je najvjrednije sto covjek moze imati. Sve ti ostalo mogu oteti bez to.

    Hemija je potpuno neotkrivena nauka, koristi se ali se ne razumije mnogo.

    Tu leze mnogi odgovori na nase probleme.

    A ko trazi taj i nadje.

    Ja sam tek pocetnik - ucenik, koji uci od onih koji znaju vishe.

    Da vidish momka koji je doma sam napravio elektronski mikroskop!

    Gle ovo:



    Sto ti je posvecenost zadatku. I kladim se da mu zadovoljstvo od ovoga uspjeha, nece biti duze a ni krace od ostatka njegovog zivota na zemlji.

  25. #25
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,224
    Thanks Thanks Given 
    416
    Thanks Thanks Received 
    2,539
    Thanked in
    1,236 Posts

    Default

    Zavisi od osobe do osobe. Nekome rad na projektu pruza vece zadovoljstvo od zavrsenog projekta.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Eksperimenti iz elektronike
    By Ego_and_his_own in forum Nauka generalno
    Replies: 0
    Last Post: 02-10-13, 18:03
  2. Hemija ( kucni eksperimenti)
    By hn11boy in forum Nauka generalno
    Replies: 1
    Last Post: 24-10-10, 23:34
  3. Hemijski incident u NK
    By kingston in forum Centralni
    Replies: 6
    Last Post: 11-10-09, 18:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •