Page 7 of 26 FirstFirst ... 3456789101117 ... LastLast
Results 151 to 175 of 646

Thread: Životni standard građana

  1. #151
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    SFRJ sigurno da nije bila najuređenija država u svijet ali za razliku od ovoga što mi imamo u danas u CG ali i sve druge zemlje regiona, liše Slovenije, ona je bila top.

    Ekonomija CG je trenutno u rasulu.
    Premijer je, odnosno vlast ili ti DPS, konačno priznao da više trošimo nego što zaradimo. Kraj priče.
    Slijedi scenario Grčke i gore.
    Ko zna koliko decenija ćemo da lipsavamo.
    Bez ako se ne desi kakvo čudo geopolitike.

  2. #152
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,781
    Thanks Thanks Given 
    1,484
    Thanks Thanks Received 
    4,934
    Thanked in
    2,313 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    SFRJ sigurno da nije bila najuređenija država u svijet ali za razliku od ovoga što mi imamo u danas u CG ali i sve druge zemlje regiona, liše Slovenije, ona je bila top.

    Ekonomija CG je trenutno u rasulu.
    Premijer je, odnosno vlast ili ti DPS, konačno priznao da više trošimo nego što zaradimo. Kraj priče.
    Slijedi scenario Grčke i gore.
    Ko zna koliko decenija ćemo da lipsavamo.
    Bez ako se ne desi kakvo čudo geopolitike.
    SFRJ nije bila dobra (dobra u smislu društvenog uređenja) država, ali je bila država, država kao institucija. Danas ne postoji institucija države i to je sva poenta.

    Sent from my Motorola 8400

  3. #153
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    SFRJ nije bila dobra (dobra u smislu društvenog uređenja) država, ali je bila država, država kao institucija. Danas ne postoji institucija države i to je sva poenta.

    Sent from my Motorola 8400
    Tačno je to kad se uporedi SFRJ sa državom CG, ali je isto tako tačno da je današnja CG u uporedjenju sa nekadašnjom SFR CG daleko izgradjenija što se institucija tiče, a bogomi i svega ostaloga.

  4. #154
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    slične priče smo pričali već
    https://forum.cdm.me/showthread.php?...26%23273%3Bana

    mene su brisali topike sa sličnim imenima, ili temama
    molim za malo moderacije

  5. #155
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    slične priče smo pričali već
    https://forum.cdm.me/showthread.php?...26%23273%3Bana

    mene su brisali topike sa sličnim imenima, ili temama
    molim za malo moderacije
    Mogu spojit te dvije teme, brisanje je malo prestrogo, jer je ovaj forum ionako na izdisaju koliko malo se piše na njemu, što je vjerovatno posljedica prevelike moderacije.

  6. #156
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,029
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Marcus Aurelius View Post
    Tačno je to kad se uporedi SFRJ sa državom CG, ali je isto tako tačno da je današnja CG u uporedjenju sa nekadašnjom SFR CG daleko izgradjenija što se institucija tiče, a bogomi i svega ostaloga.
    To se priča po svijetu kakve institucije ima CG !!! Univerzitet se od skoro počeo rangirat ako uzmemo da je to jedan od uslova za jake institucije a ne to što je neki privatnik napravio zgradu pa na ime poreza ustupio kancelarije za državnu upravu !!! Evo nekoliko pokazatelja koji su bitni za jedan narod a tu spadaju prava,posao i kvalitet hrane kao neka osnova !!! Na primjeru majki koje su proglašene kolateralnom štetom ( to uzimam kao primjer masovnijeg kršenja ) ispalo je da nema pravne sigurnosti,nedostatak posla priličan a inspekcije koje se bave provjerom kvaliteta hrane se žale kako nemaju uslova za obavljanje posla već se sve svodi na to da neko drugi otkrije neispravnost ( rok upotrebe,bakterija,neki otrovan sastojak...) !!! U SFRJ je prosto tržište bilo veće a da je sitnije bolje nikad se Njemci ne bi ujedinili nego bi ih jahali Ameri i Rusi još 100 god. ( Ruse su otkačili a Ameri su za sad u fazi pripreme za iseljavanje i sve ide u tom smjeru ) ...
    deuscroix

  7. #157
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Tačno je da je SFRJ bila jača institucionalno od današnje CG i tačno je ovo što pišeš za Njemačku. No, Jugoslaviju su razbili Srbi i Hrvati tako da sad nema vajde plakat za njom.

  8. #158
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,257
    Thanks Thanks Given 
    2,758
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Marcus Aurelius View Post
    Tačno je to kad se uporedi SFRJ sa državom CG, ali je isto tako tačno da je današnja CG u uporedjenju sa nekadašnjom SFR CG daleko izgradjenija što se institucija tiče, a bogomi i svega ostaloga.
    kojih pobro institucija?!
    She is only here to annoy herself!

  9. #159
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,752
    Thanks Thanks Given 
    10,865
    Thanks Thanks Received 
    2,119
    Thanked in
    1,081 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    ne pobro, garantujem ti da plata sigurno nije bila današnjih 69e tih godina, ni blizu a ti pitaj starije ako meni ne vjeruješ da li imaju osjećaj da se tih godina primalo 69e mjesečno u prosjeku
    evo ja se ne sjećam nekih takvih momenata, tek 1993. je ona strašna inflacija donijela taj niži prosjek....doduše ja nijesam reper jer smo mi radili u firmi koja je bila izuzetna u SFRJ i koja je uvijek imala prosjek mnogo iznad državnog prosjeka, tako da ostavljam mogućnost da je to samo moj utisak a da je generalno bilo mnogo lošije....ono što mogu reći jeste da smo mi recimo 1988. godine zbog strašne inflacije uspjeli da kupimo tj keširamo ispod čekića Juga 55, kojemu je uvijek cijena bila oko 10 hiljada maraka a pošto smo mi imali ušteđevinu u markama, koja je iznosila oko 3000 maraka, prodali smo fiću za 2000 i uspjeli da platimo Juga kešom jer je inflacija dovela do toga da je cijena u dinarima ostala ista, a pošto je vrijednost marke jako rasla u jednom momentu smo imali sav novac i ulećeli smo bukvalno u minut do 12 i dobili jugića za te pare ali mislim da je Ante uletio dosta brzo, zaustavio inflaciju i sledeći period od godinu dvije smo imali strahovito velike plate....tako da vjerujem da nijesmo mogli imati prosjek baš 69 maraka....pogotovo što je 89 i 90 u CG bilo prilično dobrih primanja
    Ako govorimo o državnom prosjeku opšte je poznato da je on na nivou države bio nizak jer su ga kvarile siromašne sestre članice, a činjenica je sa prosječnom YU platom Kosovar imao para nije znao što će s njim, potrošit ih nije mogao, Srbijanac je živio srednje, Makedonac i Bosanac dosta fino, Crnogorac dobro, Hrvat se mučio a Slovenac patio
    Đole Balašević je to vrlo vjerno napisao:
    Naš soliter je super
    brat je na glavi bratu
    al' da krenemo redom
    znači, na prvom spratu žive dobri južnjaci
    znam ih samo po faci i po pesmama

    A nad njima se viju tići junačke krvi
    jes, na drugom su spratu
    al' su inače prvi
    kažu, uzdaj se u se
    u se i u svoje Ruse
    pa da guslamo

    Na trećem je spratu opštenarodna strava
    ona dva podstanara traže stanarska prava
    za sada parnica fer je, dok ne poleti perje
    kroz naš soliter

    A na četvrtom sevdah
    raja puca od zdravlja
    jedni vide svog Boga
    drugim Gospa se javlja
    a "Proleter" goloruk diže vile na o-ruk
    era mermera


    Susjed s petoga kata
    ima pregled od gore
    jedan prozor na zapad
    jedan prozor na more
    da se ne bi opekel
    nikad niš ne bu rekel
    to je najbolje

    A na šestem nastropju
    neki skupovi tužni
    ti se ne druže s nama
    mi smo suviše južni
    i kad razmislim malo
    njima nije baš stalo
    za naš soliter

    Naš soliter je veselo zdanje
    talasa masa, ljulja ga stalno
    sad je doveden u prizemno stanje
    al' zamišljen je monumentalno

    Takvog nema na svetu okruglom
    fasada drži, a temelji klize
    naš je soliter pod izvesnim uglom
    kao slavni toranj iz Pize



    Quote Originally Posted by Marcus Aurelius View Post
    Udari mi moderator opomenu zbog pisanja na ovu temu jer mu se ne svidja što pišem. haha
    Sad si dobio opoemnu zbog pisanja na ovu temu, jer spamovanje nije dozvoljeno a imaš mjesto gdje se možeš obratiti moderatoru, ova tema svakako nije to mjesto!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  10. #160
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Sa ovakvim investicijama se budi ekonomija zemlje, i podiže životni standard
    http://www.gradsubotica.co.rs/americ...us-u-subotici/

    Mi smo ušli u NATO a Ameri nisu otvorli niti jednu fabriku kod nas.
    Žugić je juče počeo da prdi nešto da moramo krenut u reindustrijalizaciju.
    Sve bi vas balegavom lopatom poćera bagro jedna što nas uništi.

  11. #161
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,943
    Thanks Thanks Given 
    3,215
    Thanks Thanks Received 
    5,620
    Thanked in
    2,276 Posts

    Default

    Fabrike jedino ako je sofisticirana roba u pitanju, a ne proizvodne trake ka u srbiju, da budemo ka kinezi i srbi jeftina radna snaga za 200e.

    Sent from my SM-A510F using Cafe Del Montenegro mobile app

  12. #162
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Evo smo sad skupa radna snaga.... hmm, ali samo ako računamo sveukupno hiljadu "radnih" (foteljaških) radnih mjesta u vasnamcijelu zemlju. Ovo ostalo ide liše radno knjižice... ma liše svega što bi trebalo podrazumjevat -NORMALAN posao.
    Ali ono što je bitno, jeste da - dobro se živi. To je najbitnije.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  13. #163
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,029
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    deuscroix

  14. #164
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Taman ovako im je razmisljanje

    Jos sad je velika frka treba placati clanstvo, pa su za pocetak podigli pdv, a sto ce sve podici jos ne znamo, ali oce oce !

  15. #165
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Zna se šta će "podići". Sve što im bude na raspolaganju: električna energija, u narodu poznata kao "struja" će vratolomno poskupjeti, voda takođe. Pdv od 2% će uzrokovati poskupljenja od 15-20 % itd, da ne nabrajam, viđećete i sami, samo bih htio da podsjetim da je toga bilo otkad je svijeta i vijeka, samo su se oni koji su to sprovodili zvali drukčije: haračlije, drumski razbojnici, jajare, sjecikese, kokošari....čak je i lupež bilo časno zvanje u poređenju sa takvima.

    A vi filozofirajte. I čekajte da se vladari smiluju.

  16. #166
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    Ja vidjeh da su orbit zvake skocioe na 55 centi a bile su 50 vazda, znaci 10%

  17. #167
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,937
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,327
    Thanked in
    1,859 Posts

    Default

    Tačnije, bile su 49c. Što znači da je više od 10 posto.

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  18. #168
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,587
    Thanks Thanks Given 
    3,546
    Thanks Thanks Received 
    8,590
    Thanked in
    4,638 Posts

    Default

    i sokovi su skočili po 15/20c.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  19. #169
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    5,236
    Thanks Thanks Given 
    921
    Thanks Thanks Received 
    227
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    Sinoć sam bio u naš diskont, skoro sve je poskupjelo i to ne 2% vec mnogo vise.

  20. #170
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Ništa strašno, još može da se trpi

    Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

  21. #171
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Ja ne znam ko koga odje zaebava... ozbiljno vam kazem. Pricaju price o inflaciji od 1%. Necu ulaziti u duboke ekonomske analize jer niti sam strucan niti imam kad, nego ovako iz glave.

    Ali ako prosjecan racun za struju skace 6%, gorivo ce u odnosu na 2016 poslije najnovijeg poskupljenja biti skuplje 10% + PDV 2%, kako inflacija moze biti 1% ?


    Recimo Voli ili Lakovici. Njima su ova 3 parametra u prvih 5 na osnovu kojih realizuju cijene : Trosak radne snage, poreza, logistike tj goriva, tekucih racuna za odrzavanje i nabavne cijene proizvoda.


    Primjer recimo CG proizvod koji kosta 1eur u nabavci. On nece vise kostati 1eur, jer ce proizvodjac morati da uracuna u prodajnu cijenu troskove struje, goriva i uvecanja PDV-a, a onda preprodavac u ovom slucaju voli da uracuna svoj trosak transporta, struje i uvecanog PDV-a obracuna marzu pa onda stavi prodajnu cijenu.

    Ukoliko dodje do povecanja cijene goriva 10%, to automatski ne znaci da se i trosak logistike povecava za 10, to je naravno manje jer je gorivo jedan od parametara. Ali neka bude i 5% i struja 6% i PDV 2...


    Licno sam misljenja da nas cekaju 2 scenarija :


    Inflacija u sledecem kvartalu od 3-4%
    Smanjenja plata u privatnom sektoru 5-10%.


    Sto ce reci da neko ko je primao 300eur u Voliju, imace 270eur ali nece imati istu kupovnu moc vec ce moci da kupuje kao da ima 260 2016. Sto dalje dovodi do neke laicke procjene da ce ova zaebancija oko dizanja cijena u stvari smanjiti javnu potrosnju, jer ce biti da se steze kaish.


    Da ne pricamo o prihodovanju od cigareta itd... Siva ekonomija naravno, jeftinije je kupiti svercovane cigarete na ulici koje su 40% jeftinije kad se odbije akciza nego recimo za Winston plavi kratki koji sam 2012 placao 1eur sada placam 2.7. Vidim po FB se organizovale ekipe, vec idu u Albaniju po duvan, prije neki dan u gintash nije bilo motalica da se nadje vise za one prazne cigare itd...


    Umjesto da se forsira naplata poreskog duga od tipova kao sto je Brkovic, Zetagradnja itd itd. Da se udari porez na drugi, treci, cetvrti stan, porez na luxsuz (automobili preko 25k, gliseri, jahte, camci, vikendice), da se uvede obavezni porez na izdavanje stanova i da se to kontrolise kao po zapadu. Oni udaraju po sirotinji i obicnom zivlju.

    Kada sam ja studirao studentska karta iz NK do PG bozurom bila je 0.5centi poslije su je digli na 1eur (2005-09). Sad je studentska 2 ili 2ipo eur. A ici ce sa novim povecanjima svega jos gore. Mislim da bogalji iz Dugouskove Vlade pojma nemaju sta rade, jer su do sada samo maliciozne poteze pravili...
    Last edited by Gandalf_White; 09-01-18 at 04:45.
    One Ring to Rule them all...

  22. #172
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,943
    Thanks Thanks Given 
    3,215
    Thanks Thanks Received 
    5,620
    Thanked in
    2,276 Posts

    Default

    Realno ce bit smanjena potrosacka moc, samim tim usporava se cirkulacija u ekonomiji. Javna potrosnja gura rast BDPa, pogotovo auto put, ali to nije realan pokazatelj,nego vise sluzi sminkanju statistike. Za narod ova godina ce realno bit godina stagnacije, ako ne i recesije. No opet, nista novo.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  23. #173
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    Zna se šta će "podići". Sve što im bude na raspolaganju: električna energija, u narodu poznata kao "struja" će vratolomno poskupjeti, voda takođe. Pdv od 2% će uzrokovati poskupljenja od 15-20 % itd, da ne nabrajam, viđećete i sami, samo bih htio da podsjetim da je toga bilo otkad je svijeta i vijeka, samo su se oni koji su to sprovodili zvali drukčije: haračlije, drumski razbojnici, jajare, sjecikese, kokošari....čak je i lupež bilo časno zvanje u poređenju sa takvima.

    A vi filozofirajte. I čekajte da se vladari smiluju.

    Ne filozofiram, a jos manje cekam milost, ja se radujem ! Super sto ce struja i voda biti luksuzni proizvodi, kao gorivo, ne znam sto panicite kad narod sve vise luksuznih proizvoda koristi, pa je li odlucio da zivi bolje, evropski, zapadno . . .

  24. #174
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,556
    Thanks Thanks Given 
    1,956
    Thanks Thanks Received 
    2,560
    Thanked in
    1,100 Posts

    Default

    "Milo" mi je zbog glasaca vladajucih partija.
    Tu es mon héro!

  25. #175
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Realno ce bit smanjena potrosacka moc, samim tim usporava se cirkulacija u ekonomiji. Javna potrosnja gura rast BDPa, pogotovo auto put, ali to nije realan pokazatelj,nego vise sluzi sminkanju statistike. Za narod ova godina ce realno bit godina stagnacije, ako ne i recesije. No opet, nista novo.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
    Na moj mali biznis sa novim zakonom o turizmu + gore navedenim povecanjima poreza i osnove struje, najavljenim poskupljenjem vode na zhb za 75% i odvozenjem smeca za 50% troskovi po krevetu ce da mi se povecaju oko 20%. O dizanju cijene nema ni govora jer bi me nelojalna konkurencija progutala tako da cu morati da se pomirim sa gubitkom 1/5 planiranog profita. Sto znaci da cu ove godine morati da se odreknem najmanje jednog radnika(i sam podnesem teret poskupljenja tako sto cu umjest tog radnika ja raditi) da bih napravio zadovoljavajuci profit, da se u principu ne oderem ni zasta.


    E sad ja sam sitan, zamislite samo kako ce kompanije koje zaposljavaju po 30-50-100 radnika odreagovati. Kao sto rekoh u predjasnjem postu, oni ne moraju otpustati radnike ali na recimo 30 radnika smanjenjem plate 10% sacuvali su 3 posla. Ovo je prica za drustvo i za medije, za radnike - nece vam 3 kolega ostati bez posla svi snosimo teret... Desavalo se ovo ranije, nego smo zaboravan narod.

    P.S.


    Zaboravismo li da se sve preko 75eur carini i da se vise ne moze skoro nista sa neta naruciti.

    Da PDV za racunarsku opremu ne vazi vise iako je direktiva EU za razvoj informacionog drustva bila da se PdV na r. Opremu drzi najmanje 10% nizim od osnove...

    Ma pisaj bre... Sigurnim korakom


    P P S

    Sjecate li se kada smo daleke 2010-1 placali bure Niksickog piva 25eur(danas je puta dva)
    Ne sjecate toga? Tada je toceno pivo bilo od 0.8 - 1eur svuda a flasirano 1.3.

    Sjecate li se kad bi se islo na slave ili cestitke boca Prvijenca je bila 8-9eur ?

    Kafa je bila 0.6-0.7c itd itd


    Plate su iste kao tada samo su cijene svega otisle gore
    Last edited by Gandalf_White; 09-01-18 at 09:57.
    One Ring to Rule them all...

Page 7 of 26 FirstFirst ... 3456789101117 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Geteborg- Hladno, al' standard jbg :)
    By Mojsije in forum Putovanja
    Replies: 23
    Last Post: 23-08-11, 01:31
  2. Novi Standard i Klasik paket
    By Sale in forum Operatori
    Replies: 48
    Last Post: 19-10-10, 22:36
  3. DisplayPort - novi standard?
    By autodijagnostika in forum Hardware
    Replies: 2
    Last Post: 01-09-09, 19:09
  4. OOXML postao ISO standard
    By cyber in forum Software
    Replies: 13
    Last Post: 05-04-08, 08:51
  5. Prodajem MS Office 2007 Standard edition
    By Cazas_plavooki in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 8
    Last Post: 27-04-07, 07:36

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •