Page 5 of 26 FirstFirst 12345678915 ... LastLast
Results 101 to 125 of 646

Thread: Životni standard građana

  1. #101
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Ko je pominjao spas privrede...? Samo sam odgovorio na tvoju tvrdnju da je nemoguće naći sredstva za dobru ideju...
    Ufffaaa Ti kako si krenuo, reci ces jednom privredniku, udaj bogato cerku, pa ces dobiti finansijsku podrsku za svoju biznis ideju. Sad kad razmislim, nije losa ideja, valjda zet ne bi naplacivao kamatu.

    Quote Originally Posted by hercules View Post

    A sad dolazimo kod najljepšeg dijela - garancija fonda. IRF polaže depozit kod neke komercijalne banke i od tih para ide isplata para firmi koja je aplicirala. Neka komercijalna banka je dužna da vrati IRF pare nakon isteka trajanja kredita. IRF ne zanima i ne dotiče da li ti firma vraće kredit ili ne, oni imaju mjenicu komercijalne banke i protestvovaće je ukoliko se depozit ne vrati.

    E ovakav IRF bi mogao da bude bilo ko, pogotovo neko ko ima malo para da stavlja depozite. Jer cijeli rizik preuzima komercijalna banka na sebi.
    I onda neko priča da je IRF dobra stvar? Dapače da jeste slažem se
    Lijepo bi bilo da IRF sam plasira i naplaćuje kredite pa da vidimo koliko bi to "uspješnih" projekata stvarno bilo. Ovako im je svaki uspješan koji plasiraju jer oni po defqaultu nemaju rizik posla.
    Bravo Hercules!

    Quote Originally Posted by Njivice_Orano_Nepreorano View Post
    Neuki ili priuceni ? Hrmpf. Slabo to kod nas novinari znaju da poentiraju stanje stvari i iskazane stvari.
    No, manite mi se IRF i IPA fondova, oni nekako u ovom momentu ne uticu na standard. Ne trenutno sigurno.
    Pitate li se kad : Dokle mi jos duboko mozemo da idemo ? Hocemo li se vrnut tamo odakle nijesmo ni posli (17 vijek pa ko kome presudi pistoljem/macetom) ili cemo tu gdje smo mrdnut malo naprijed.
    Kad kazem naprijed, ne mislim na EU (sisa mi se za EU, dok mi ne rijesimo svoje dvoriste). Mislim iskljucivo na standard. Kad kazem standard mislim da zivimo normalno. Da meni nije problem jednom nedeljno izvest djecu i zenu nedje na rucak/veceru, da ne moram praviti dugorocne finansijske planove za nabavku 1x para cipela i 2x farmerica, da mogu nekad platit avionsku kartu negdje put unutar Europe i da me ne svrbe prsti ocu li imat za kafu. Naravno, ne prejudiciram da standard mora da bude takav da mogu svaka tri mjeseca mjenjat auto, ali da mogu sebi u roku od 5 godina priustit normalan auto.
    Dakle, mozemo li mi jos vise tonut ?
    Dokle god vi i odgovorni ljudi u Cg budete mislili da pitanja o razvoju realnog sektora nisu od prioritetnog znacaja, tonucemo jos dublje. Morate da razumijete od cega zavisi vas novi par zeljenih farmerki, al to ce vam objasniti nekim copy/paste postom o faktorima koji uticu na zivotni standard gradjana

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Bar u ovoj listi nisu gradjani CG. Gradjani CG vjeruju u price mladjanog "Deda Mraza".

    Hvala Lepo
    Gradjani Cg vjeruju u Deda Mraza. Zaista, svaka cast onima koji su doprinijeli njegovanju djecije maste kod odraslih ljudi.
    Last edited by AltaMarea88; 28-12-11 at 10:11.
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  2. #102
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    tako je alta svi bi da magicno padnu pare odnekud i da oni fino zive da neko dolazi svakomalo i donosi dzakove, a ne shvatajuci kompleksnost i uvezanost svih sistema i podrske istima da se dorpinese standardu
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  3. #103
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    Dokle god vi i odgovorni ljudi u Cg budete mislili da pitanja o razvoju realnog sektora nisu od prioritetnog znacaja, tonucemo jos dublje. Morate da razumijete od cega zavisi vas novi par zeljenih farmerki, al to ce vam objasniti nekim copy/paste postom o faktorima koji uticu na zivotni standard gradjana

    Gradjani Cg vjeruju u Deda Mraza. Zaista, svaka cast onima koji su doprinijeli njegovanju djecije maste kod odraslih ljudi.
    Nesto mi se cini da smo na disonantnim nivoima.
    Ja sam rekao, u ovom momentu i u ovom okruzenju i u ovoj situaciji, IRF i IPA fondovi nisu sredstvo kojim se moze popraviti standard gradjana. Ne razumijem zasto mi vadis iz konteksta, i turis da sam samo rekao da me bas briga za te fondove.
    IRF i IPA fondovi su podesni kad imas zdravo trziste, sa zdravom konkurencijom, i gdje procenat zastupljenosti korupcije ne prelazi 10%-15%. Negdje sam naletio na podatak da zastupljenost korupcije u CG ide preko 70%. Dakle, od najnizih vrijednosti poslova do najvisih vrijednosti. Kako se doslo do tog podatka, ne ulazim dalje u detalje.
    Politicka elita (tako oni sebe zovu) iz nekog njima znanog razloga doveli su standard gradjana dje su ga doveli, zestokom artiljerijom na ekonomiju, to jest privredu. To nisu bile rafalne paljbe AK47, to su bile teske haubice.
    Ajde da krenemo od uspjesnih privatizacija ??? Ima li ih ?
    Ajde da krenemo od skresavanja drzavnog aparata i umanjenja birokratskih procedura za obicne i proceduralne poslove u privredi i vanprivredi. Ima li ih ?
    Ajde da krenemo od ozibljnih i ciljano planiranih DUP-ova i realizaciji istih ? Na kraju svakog DUP-a, samo beton beton beton, nidje cempresa, palme, bora, parka, setalista...
    Ajde da krenemo od razvoja agrara, kojim se CG toliko dici, i subvencijama za iste ? Ja ih nesto ne vidim, no Tarzan ide i djeli po 500 eura kako mu ko zakuka za pomoc. Jednokratno!
    Ajde da krenemo od Master plana i Strategije odrzivog razvoja ? Je li se igdje ista pridrzava ?

    Znate sto cu Vam reci. Vlast ne sjece granu na kojoj sjedi. A vi izvolite razmislite. Zar nije toliko koincidentno stalno vezivanje vladajuce garniture (a i opozicione) sa nekim klanovima. I to bas cesto ide... A dje ima dima, mora sibica gorjet. Makar ona.
    Navedite mi i jednu firmu koja je krenula od 0 i razvila takvu proizvodnju da je dosla do makar 500 zaposlenih ? I to od 90-ih godina 20-og vijeka.

    Slobodno mi pojasnite, kakav je razvoj moguc u ovoj zemlji, kad su skoro svi cash flowovi stali. I postavlja se pitanje kad ce potpuno stat. A tad kad stane, mnogi ce to dobro osjetit. A ako cash flow moramo proticati iz IPA i IRF fondova, mozda je bolje to i ne raditi, kad nismo u stanju ove silne novce iz uspjesnih privatizacija, dokapitalizacija, i emitovanja obveznica obrnuti.

    I da, ja nisam ekonomista. To se da vidjeti. Ali sam naucio, gdje nema obrta novca, nema ni razvoja. A obrtati novac iz kredita, je u stvari jos dodatno zaduzivanje. I tako u krug. Kad ste se rodili bili ste duzni 350 DEM. Kad se vase dijete rodi, bit ce duzno 2 500 EUR. Kad se vas unuk rodi, pitanje je koja ce valuta biti, i koliko uvecan dug. Da li se bavi ko time ?
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  4. #104
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Njivice_Orano_Nepreorano View Post
    Nesto mi se cini da smo na disonantnim nivoima.
    Da, ja sam pogrijesila sto sam se uhvatila samo za jedan dio iz tvoje recenice. Izvinjavam se.
    U prvom mom postu na ovoj temi, objasnila sam moje vidjenje nase situacije u kojoj se nalazimo trenutno (i ne samo trenutno), na sta mi je odgovoreno da se spas za nasu privredu krije u IRF fondovima, ciju slabost ukratko dokazasmo. Valjda se nece naci jos neki branilac neodbranjivog da stvara nesporazume na ovom topiku.
    Pozdrav
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  5. #105
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Znaci, na snazi i dalje ostaje neka nemusta slika oko toga kako brzo popraviti standard gradjana? Ali smo svi saglasni (osim vrlih lidera i zavoda za statistiku) da nam je kupovna moc, a time i standard na drasticno niskom nivou za poimanje evropskog shvatanja standarda.
    Da li smo mi previse gledali filmova, pa nam se cini da nam je zivot tezak, tj. da nam je standard nikakav ?
    Da li ste za to da se drzava odrekne svih uradjenih privatizacija, i da sve vrati na nivo prije 90-ih, pa da odatle krenemo. (Bar ja mislim da se tada lakse podnosio standard nego ovaj sadasnji).
    Privatizaciju svih drzavnih firmi vise ne smije da radi samo jedan covjek! Jer ako radi samo jedan covjek i lose radi, to je kapitalno lose! Za sve nas zar ne ?
    Prodat T-Com, a sa njim i infrastruktura... I sad poslije i vojska i policija prave novu infrastrukturu jer ne mogu da koriste onu koja je vec postojala, za komunikacije. Koliko je dobra privatizacija bila, nakon sto je drzava ulozila 200 miliona maraka za osavremnjivanje centrala, a onda prodala sve za 100 miliona maraka. To su meni bili raspolozivi podaci! Ovo samo ocajni ekonomista radi!
    Prodavali smo Zeljezaru i KAP, i svaki put se od nasih doprinosa i poreza te dvije iste firme spasavaju. Dok ovima koji su ih kupili, ispada da im cesemo m*da, dok oni pijuckaju koktele kod Manka....

    Kad je sve ovo proslo ovako kako je proslo (da ne nabrajamo sve), jesmo li se malo opametili. Pa ako jesmo, mozda je kasno ?

    Sto nam je cinjeti? Ovo stanje ce vrlo brzo preci kriticnu tacku.
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  6. #106
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default Životni standard


    Životni standard danas je najveći u istoriji
    (za samo 5% je bolji standard bio od 1975-1979) Crne Gore, 511 EUR prosječna plata.

    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	fullsizeoutput_aaf.jpg 
Views:	95 
Size:	2.7 KB 
ID:	149173  
    Last edited by Marcus Aurelius; 17-05-17 at 15:32.

  7. #107
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Last edited by Marcus Aurelius; 17-05-17 at 12:31.

  8. #108
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,187
    Thanks Thanks Given 
    1,275
    Thanks Thanks Received 
    4,302
    Thanked in
    2,007 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Marcus Aurelius View Post

    Životni standard danas u CG je najveći u istoriji Crne Gore, 511 EUR prosječna plata.
    U kojim sektorima i zanimanjima važi konkretan iznos i u kojem procentu je zastupljen u ukupnoj radnoj populaciji?
    The more things change, the more they stay the same.

  9. #109
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    U kojim sektorima i zanimanjima važi konkretan iznos i u kojem procentu je zastupljen u ukupnoj radnoj populaciji?
    Prosječna na nivou države.

  10. #110
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,187
    Thanks Thanks Given 
    1,275
    Thanks Thanks Received 
    4,302
    Thanked in
    2,007 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Marcus Aurelius View Post
    Prosječna na nivou države.
    To nije relevantan pokazatelj životnog standarda. Tražio sam odgovor na konkretno pitanje kako bi slika stanja bila vjerodostojna
    The more things change, the more they stay the same.

  11. #111
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    To nije relevantan pokazatelj životnog standarda. Tražio sam odgovor na konkretno pitanje kako bi slika stanja bila vjerodostojna
    Traži po internetu što znači prosječna zarada, to sve zemlje koriste kao pokazatelj životnog standard. Mogu ja to nać mjesto tebe, nije problem nikakav, ali mi se čini da me zavitlavaš s ovakvim pitanjima.

  12. #112
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,254
    Thanks Thanks Given 
    2,757
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    u Bruneju je prosječna zarada oko 1000 dolara al kad makneš sultana i one oko njega vjerovatno nije ni 200
    She is only here to annoy herself!

  13. #113
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,187
    Thanks Thanks Given 
    1,275
    Thanks Thanks Received 
    4,302
    Thanked in
    2,007 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Marcus Aurelius View Post
    Traži po internetu što znači prosječna zarada, to sve zemlje koriste kao pokazatelj životnog standard. Mogu ja to nać mjesto tebe, nije problem nikakav, ali mi se čini da me zavitlavaš s ovakvim pitanjima.
    Pokretač si teme u koju ne želiš da uključiš sve relevantne podatke i činjenice. Toliko o zavitlavanju. Moje pitanje je sasvim jasno, da ga ne ponavljam.

    Ukoliko želiš nastaviti obrađivati temu životnog standarda u Crnoj Gori, iako istu već obrađujemo na tri aktivna topika, potrudi se da je odradiš dubinski kako bismo dobili najprecizniju sliku stanja, jer sav tvoj copy/paste trud je samo još jedno u nizu friziranja statistike
    Last edited by starwalker; 17-05-17 at 15:10.
    The more things change, the more they stay the same.

  14. #114
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    u Bruneju je prosječna zarada oko 1000 dolara al kad makneš sultana i one oko njega vjerovatno nije ni 200
    Evo i u Srbiju se žale na statistiku isto ka ti odje:

    http://rs.n1info.com/a226751/Biznis/...-u-drzavi.html

  15. #115
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Pokretač si teme u koju ne želiš da uključiš sve relevantne podatke i činjenice. Toliko o zavitlavanju. Moje pitanje je sasvim jasno, da ga ne ponavljam.

    Ukoliko želiš nastaviti obrađivati temu životnog standarda u Crnoj Gori, iako istu već obrađujemo na tri aktivna topika, potrudi se da je odradiš dubinski kako bi da dobili najprecizniju sliku stanja, jer sav tvoj copy/paste trud je samo još jedno u nizu friziranja statistike
    Moj ti je odgovor sasvim jasan, prosječna plata se koristi za uporedjivanje životnog standarda sa drugim zemljama ili sa prošlim godinama iste zemlje. Ukoliko ne znaš što znači prosječna plata imaš google.

  16. #116
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Prosječna plata u CG od 1971-1991 u EUR ispravljena za inflaciju (današnja vrijednost):

    https://ibb.co/m8uYRQ


    Cijena hleba u EUR u Srbiju od 1980-1991 i 2016:

    https://ibb.co/eZc90k
    Last edited by Marcus Aurelius; 17-05-17 at 13:53.

  17. #117
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,254
    Thanks Thanks Given 
    2,757
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    prosječna plata u CG 1989e sigurno nije bila 69e ispravljena za inflaciju, isto važi i za 1987 i 1988
    She is only here to annoy herself!

  18. #118
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    prosječna plata u CG 1989e sigurno nije bila 69e ispravljena za inflaciju, isto važi i za 1987 i 1988
    Sve brojke su tačne. Ti vjerovatno misliš na 1990-u godinu kad je Ante Marković uveo novi konvertabilni dinar, tada se promijenilo stanje na bolje, ali je odma poslije toga rat počeo i sa time nova inflacija, tako da to nije trajalo više od godinu dana.
    Last edited by Marcus Aurelius; 17-05-17 at 14:15.

  19. #119
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,254
    Thanks Thanks Given 
    2,757
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    ne pobro, garantujem ti da plata sigurno nije bila današnjih 69e tih godina, ni blizu a ti pitaj starije ako meni ne vjeruješ da li imaju osjećaj da se tih godina primalo 69e mjesečno u prosjeku
    She is only here to annoy herself!

  20. #120
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    ne pobro, garantujem ti da plata sigurno nije bila današnjih 69e tih godina, ni blizu a ti pitaj starije ako meni ne vjeruješ da li imaju osjećaj da se tih godina primalo 69e mjesečno u prosjeku
    To je bila zadnja godina prije Ante Markovicevih reformi. Tada je inflacija bila katastrofalna, a kriza maksimalna. Bez obzira, prosjecna plata iz zavoda za statistiku Crne Gore je bila 5,130,000.00 dinara, a kurs marke/dinar je bio 61,795.93. A euro ti je skoro dvije marke. Pa sad izracunaj.

  21. #121
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    more - TV
    Posts
    1,683
    Thanks Thanks Given 
    3,227
    Thanks Thanks Received 
    1,039
    Thanked in
    424 Posts

    Default

    Jeli jos aktielna ona metoda od minimalne potrosacke korpe od 2.08 eura za dan ?

    Sent from my GT-I9500 using Tapatalk
    To learn how to use your head, you have to go out of your MIND.

  22. #122
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,254
    Thanks Thanks Given 
    2,757
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    što bi rekao kovinjalo statistika je kao bikini, otkriva sve a ne pokazuje ništa
    She is only here to annoy herself!

  23. #123
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    što bi rekao kovinjalo statistika je kao bikini, otkriva sve a ne pokazuje ništa
    Ne bi reka da ne pokazuje ništa, pokazuje katastrofalno ekonomsko/finansijsko stanje u koje se nalazila tadašnja SFRJ koja je praktično bankrotirala nekoliko godina prije toga.

  24. #124
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,254
    Thanks Thanks Given 
    2,757
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    toliko je bila bankrotirala da 30 godina cijeli Balkan živi od rasprodaje te iste SFRJ, doduše i od doznaka iz inostranstva
    She is only here to annoy herself!

  25. #125
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    556
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Jeste, tolko se zadužila (20 milijardi dolara) da nije mogla vraćat ni kamatu, a ne dug. A ekonomija joj je sva bila bazirana na novom zaduživanju, kad '80-ih više nije mogla da se zadužuje počela je da finansira plate i ostale isplate radnicima tako što je štampala dinare u toj mjeri da je inflacija došla na 1000% godišnje.

Page 5 of 26 FirstFirst 12345678915 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Geteborg- Hladno, al' standard jbg :)
    By Mojsije in forum Putovanja
    Replies: 23
    Last Post: 23-08-11, 01:31
  2. Novi Standard i Klasik paket
    By Sale in forum Operatori
    Replies: 48
    Last Post: 19-10-10, 22:36
  3. DisplayPort - novi standard?
    By autodijagnostika in forum Hardware
    Replies: 2
    Last Post: 01-09-09, 19:09
  4. OOXML postao ISO standard
    By cyber in forum Software
    Replies: 13
    Last Post: 05-04-08, 08:51
  5. Prodajem MS Office 2007 Standard edition
    By Cazas_plavooki in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 8
    Last Post: 27-04-07, 07:36

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •