Page 4 of 26 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 76 to 100 of 646

Thread: Životni standard građana

  1. #76
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Eo malo tacnijih informacija
    http://www.portalanalitika.me/drustv...a-do-2020.html

    Dakle, strategija je da 2020.-te bude 40% visokoobrazovanih od 30-34 godine. Iz popisa 2003.te taj procenat je bio 7,3%.

    Evo kompletnog dokumenta.
    http://sucg.me/dokumenti/sjednice_uo...g%20obrazo.pdf
    To je vec malo preciznije i nema bas mnogo veze sa prethodnom tvrdnjom


    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Nijedna ozbiljna drzava se ne bavi samo turizmom. Eto i Grcka koja je pored turizma imala neku privredu je pred kolapsom.
    Iz Ministarstva prosvjete kazu da imamo samo 7% visokoobrazovanih a da su evropski prosjeci preko 30%.
    Radi se o tome da sad Evropa sad ima oko 4 000 fakulteta i visih skola, preko 19 miliona studenata, oko 1,5 miliona radi na tim fakultetima i "proizvode" skolarce pa EK pokusava to nekako
    planirati i statitisticki obraditi....
    Kao sto ti Starwlaker rece
    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Malo sam skepitičan oko evropskih prosjeka, jer jedninstveni obrasci ne mogu biti adekvatni za svaku zemlju. Svaka država je priča za sebe, pa je neophodno u obzir uzeti sve faktore i pojedinačno odrediti prosjek.
    Stanje u CG je zabrinjavajuće. Za sadašnje uslove, ipak imamo previše visokoobrazovanih. Bez obzira na sve, produkcija suficitaranog kadra nikog ne zabrinjava.
    To dovodi do nesklada na tržištu rada, jer se marginalizuje SSS kadar. Pa tako, nekidan imamo oglas u kojem se u jednom podgoričkom butiku traže visokoobrazovane prodavačice. Ili da u hotelima, učenim konobarima radna mjesta zauzimaju diplomirani ekonomisti ili pravnici....WTF, na što to liči? Ako nam je to cilj, onda s nama nešto nije kako treba.
    Svi ti planovi polaze od pretpostavke EK da će 2020 g. oko 35% radnih mjesta u EU zahtijevati
    visoku strucnu spremu pa se treba spremiti i bas taj najaktivniji dio stanovnika izmedju 30-34 godina (sad je tu najvise nezaposlenosti i ne samo u Crnoj Gori) morati imati zavrsen fakultet.
    Koliko je to utopija mozes provjeriti i na tabeli
    Za nase prilike taj plan tek nema veze s mozgom osim ako ne donesu odluku da svima koji se upisu na fakultet diplomu posalju postom i da ga ne mora priviriti na fax.
    Sad kod nas fakultet zavrsi nesto oko 40% upisanih, a da bi se se postigao toliki procenat fakultetlija u tim godinama prolaznost na fakultetu bi morala biti 110%
    Ne sumnjam da mi nijesmo pametan narod i da u nasem ministarstvu ne śede sve sami genijalci, ali sto je mnogo mnogo je.

  2. #77
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Sve je to super i dobro planirati, ali mi vec sad imamo suficit fakultetlija.
    Zasto te nezaposljene sada ne pocnu da ukljucuju u poslove sa EU?
    Dobro je makar ako ih mogu drzavni aparati primiti jer privreda ne moze nit ima dje.

  3. #78
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by greenmann View Post
    Nema toliko "dobrih firmi". Na to se ne treba ni obazirat jer koliko tih mesta u CG ima, toliko ima mesta u nemackoj dje se zaradjuju stotine hiljada na radnom mestu. Isto za bogatashe: Ima ih toliko koliko u Miliardera nedje na zapadu. Znachi isto mizeran broj. Isto kao kad mi neki njemac kazhe: znash li koliko zaradjuje onaj na berzi... pa nek zaradjuje. A ako neko ima problem sa tim milionerom bez shkole nek osnuje svoju firmu i nek ga izbaci iz biznisa(ako misli da je bolji). Za to treba srece, para.. ali pochnite polako a ne sa "kad bi imao milion eura".
    Tako je, sve to lijepo zvuci u teoriji, al dodji ti da osnujes firmu u Crnoj Gori. Probaj, budi strpljiv kao sto i sam kazes, pa ces nam odgovoriti dal su strpljenje i skromna ocekivanja dovoljni u osnivanju malih i srednjih preduzeca? Kad se sve sabere, mozes ti imati genijalnu ideju, mozes biti idealan preduzetnik, al ono sto ce tebi da fali jesu, prostim rijecima, PARE! I tu, po mom misljenju, dolazimo do kljucnog problema Cg ekonomije (ako izuzmemo neadekvatan zakonski okvir i nepostojanje ekonomske politike). Dakle, kljucno pitanje je 'ko finansira privredu u Crnoj Gori'???

    Ko ce tebi danas da da pare za osnivanje preduzeca i kad ga osnujes ko ce finansirati recimo nabavku primarnih materija za tvoju proizvodnju? Banka? Podjes u neku komercijalnu banku, bilo koju, i tako su skoro sve filijale stranih banki. Al sta ce da se desi? Saslusacete, ispunices formurale, procices kroz njihove sisteme za rating, i najvjerovatnije nece ti odbobriti kredit jer si ti kao pocetnik previse rizican za njih. Te banke nisu krive, to je njihov nacin poslovanja, imaju odredjeni limit rizika koji ne smiju da prekorace ( krive su po pitanju sto nemaju razvijene sisteme za procjenu rizika, koji se ne baziraju samo na kvantitativnim informacijama, al to je vec druga tema). Banke su te odbile, sta ces dalje? Kome da se obratis kako bi realizovao tvoju genijalnu ideju? Znas kome? NIKOME!!! I tu ti je jedna velika razlika u odnosu na njemacku ekonomiju, koja je kolijevka kooperativnih i agrarnih banaka, koje za cilj imaju upravo razvoj privrede, a samim tim i cijele ekonomije.

    A sta mi imamo, tj bolje pitati sta mi nemamo? Pa nemamo plan! Ekonomija nam je od danas do sjutra, i onda na kraju godine izadje premijer koji napise na svom blogu ode radosti crnogorskoj ekonomiji, bez ikakvih predloga za buducnost. Pitanjem finansiranja privrede MORAJU da se pozabave. Vidim da su predlagali Razvojnu banku koju je podrzala Centralna banka Crne Gore, al ne i Vlada. Tacno je, razvojna banka ima svojih losih strana, ali ako je odbijes, daj druge predloge, jer postoje. Postoje makar tri modela putem kojih bi mogla da se finansiraju mala i srednja preduzeca. Zasto njima ne padaju na pamet? Ili jos nije doslo vrijeme da se prica o tome? Ko zna...

    Bez razvoja privrede, jedna drzava vene poput biljichice, a u uveloj drzavi odgovor na pitanje o zivotnom standrardu se sam namece. Mozemo po mentalitetu imati karakteristike velikih neradnika, mozemo optuzivati omladinu da ispijaju previse kafa na dan (sto vidim da cine i najodgovorniji ljudi u Cg???), ali realnost je da je drzava svojim pogresnim interpretacijama slboodnog trzista stvorila uslove jedino za ispijanje kafa.
    Last edited by AltaMarea88; 18-12-11 at 19:29.
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  4. #79
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,590
    Thanks Thanks Given 
    7,520
    Thanks Thanks Received 
    4,590
    Thanked in
    1,777 Posts

  5. #80
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,197
    Thanks Thanks Given 
    1,277
    Thanks Thanks Received 
    4,309
    Thanked in
    2,012 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    ali mi vec sad imamo suficit fakultetlija....
    ...koji dolaze na mjesta za koja nemaju kompetencije. Kod nas važi ona da sa diplomaom faxa možeš sve raditi.

    Ako smo turistički orijentisani, a jesmo - ajmo to raditi kako valja.
    Sve se više zaboravlja da stručno i profesionalno osposobljen kadar u turizmu predstavlja okosnicu poslovanja. U tom pogledu, nema nikakvog programa podrške, ništa se ne radi kako bi se motivisalo mlade na odabir ugostiteljskih zanimanja, a koja su na zapadu i te kako cijenjena. Eto, jedino kod nas je to ispod nivoa, a samim tim i deficitarno, pa ih popunjavaju sezonski radnici iz regiona, često nedovoljno kompetentni. Međutim, takvi radnici snižavaju cijenu rada, (jeftina radna snaga je prioritetnija) ali i odnose novac iz države. No, bitno je završiti bilo kakav fax, a to što nema posla u struci je manje bitno. Pa se zapitajmo, ko na kraju dobija a ko gubi?
    Last edited by starwalker; 18-12-11 at 19:45.
    The more things change, the more they stay the same.

  6. #81
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Znam. I to lijepo zvuci, al daj rezultate njihovog rada? Sta se poboljsalo od njihovog osnivanja?


    Ako dobijem kredit od jedne komercijalne banke, po kojoj kamatnoj stopi cu da ga otplacujem? Da li imam neke olaksice zato sto sam malo srednje preduzece? Da li postoji neko ko ce da 'ojaca' moje garancije koje nudim banci? Da li postoji sistem 'mreze' preduzeca? Itd itd... Tema za buducnost
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  7. #82
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Koja je prednost ovog fonda u odnosu na banke? Ja kolko vidim i oni zaracunavaju kamatu.
    http://www.irfcg.me/finansijka-podrk...rektni-krediti

    Jedino sto nije lose bilo jeste Midas projekat u oblasti poljoprivrede, gdje su pomogli sa 50% investicije (a 50% moras sam, dnosno 100% dajes ti odma a posle ti oni valjda vrnu). Mislim da su pare od Svjetske banke.
    Nije ni to za nekog ko krece od 0eur.
    Last edited by autodijagnostika; 18-12-11 at 19:47.

  8. #83
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,590
    Thanks Thanks Given 
    7,520
    Thanks Thanks Received 
    4,590
    Thanked in
    1,777 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    Znam. I to lijepo zvuci, al daj rezultate njihovog rada? Sta se poboljsalo od njihovog osnivanja?


    Ako dobijem kredit od jedne komercijalne banke, po kojoj kamatnoj stopi cu da ga otplacujem? Da li imam neke olaksice zato sto sam malo srednje preduzece? Da li postoji neko ko ce da 'ojaca' moje garancije koje nudim banci? Da li postoji sistem 'mreze' preduzeca? Itd itd... Tema za buducnost
    Rezultate njihovog rada imaš na sajtu... Ako te interesuje sama istraži... To što im naši mediji ne daju prostor koji zaslužuju ne znači da ne rade, ođe je bitnije šta je neki političar jeo od toga koliko se novih preduzeća otvorilo... Slažem se da je sredstva teško naći, ali daleko od toga da je nemoguće... Za dobru i kvalitetnu ideju će se uvijek naći početni kapital...

    Konkretni odgovori, mislim da je kamata preko fonda bila oko 5-6%... Olakšice imaš u stručnoj pomoći koju fond nudi, takođe i ojačavaju garancije, tj oni garantuju za tebe u određenom iznosu ukoliko prepoznaju kvalitetan projekat... Postoje 2 biznis inkubatora u CG (podatak iz prve polovine godine), nijesam siguran je li se šta promijenilo, čini mi se da se punom parom radi na otvaranju novih... Sistem mreže kontrolisan od države mislim da ne postoji, mada za to ti nije ni potrebna država, ako postoji potreba ne vidim zašto privatne firme ne bi same ugovorile saradnju... Nije država kriva za mentalitet naših ljudi... Ima dosta njih koji svoju ideju neće da podijele, tj radije im je da propane nego da se uortače sa nekim ko posjeduje kapital i realizuju je... Primijetio sam da se ta svijest u poslednje vrijeme mijenja, mada će trebati bar 10-20 godina dok "nove" generacije ne budu potpuno imale moć promjena u svojim rukama...

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Koja je prednost ovog fonda u odnosu na banke? Ja kolko vidim i oni zaracunavaju kamatu.
    http://www.irfcg.me/finansijka-podrk...rektni-krediti

    Jedino sto nije lose bilo jeste Midas projekat u oblasti poljoprivrede, gdje su pomogli sa 50% investicije (a 50% moras sam, dnosno 100% dajes ti odma a posle ti oni valjda vrnu). Mislim da su pare od Svjetske banke.
    Nije ni to za nekog ko krece od 0eur.
    Određen dio sredstava dobijaš od fonda, ostatak od banke... Kamate su znatno manje nego kod komercijalnih banaka, bile su početkom godine 5-6% (banke su većinom držale na 12%), mislim da se nije puno promijenilo od tada... Takođe imaš i grejs period od godinu, dvije ili više... Zavisi od visine investicije i njihove procjene projekta...
    Last edited by MeDo_JE; 19-12-11 at 04:09.
    #fakenews

  9. #84
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    problem je samo za sve odobrene projekte fonda za razvoj, mora banka da te isplati, tj da ti ona odobri zahtjev za kredit, po svojim mjerilima, i moz ga mucak dobit ;p
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  10. #85
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Ne bi valjda preduzetnici trazili posebnu razvojnu banku da je ovaj IRF povoljan.

  11. #86
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,590
    Thanks Thanks Given 
    7,520
    Thanks Thanks Received 
    4,590
    Thanked in
    1,777 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sparco View Post
    problem je samo za sve odobrene projekte fonda za razvoj, mora banka da te isplati, tj da ti ona odobri zahtjev za kredit, po svojim mjerilima, i moz ga mucak dobit ;p
    Za dobre projekte fond daje garancije kod banke, tako da nema problema ako oni procjene da imaš kvalitetnu ideju... Takođe učestvuju u kreditiranju, nijesam siguran jel taj dio 50% ili manje, ali ne daje banka komplet sredstva...

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Ne bi valjda preduzetnici trazili posebnu razvojnu banku da je ovaj IRF povoljan.
    Fond je povoljan, međutim ne raspolaže sa većim sredstvima... Takođe se favorizuju projekti na śeveru radi razvoja tog dijela države...

    Za ozbiljnu razvojnu banku nema dovoljno sredstava... Dok god održavamo u životu neodržive fabrike, neće ni biti... Sa sredstvima koja su do danas uložena u Kap, moglo se finansirati 100-200 projekata za nova mala i srednja preduzeća i zaposliti većina radnika koji su bili tamo, a ostatak dobiti pozamašne otpremnine... Ali vlasti više odgovara da drži u šaci par hiljada ljudi, nego da oni imaju normalan život i zavise od svog rada, ne od milosti Lomijeve...
    #fakenews

  12. #87
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja bi verovao da ce 200 projekata biti bolji nego kap tek kad mi predstave shta ce sa time da rade. Mozhe biti dosta toga besmisleno shto uzima samo dio kolacha od vec postojecih firmi.

  13. #88
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,590
    Thanks Thanks Given 
    7,520
    Thanks Thanks Received 
    4,590
    Thanked in
    1,777 Posts

    Default

    Ne može biti nikako besmislenije nego bačati u prazno tolike milione... Da ga sravne sa zemljom i daju pare u dobrotvorne svrhe je bolje rešenje nego ovo koje je trnutno na snazi...
    #fakenews

  14. #89
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Rezultate njihovog rada imaš na sajtu... Ako te interesuje sama istraži... To što im naši mediji ne daju prostor koji zaslužuju ne znači da ne rade, ođe je bitnije šta je neki političar jeo od toga koliko se novih preduzeća otvorilo... Slažem se da je sredstva teško naći, ali daleko od toga da je nemoguće... Za dobru i kvalitetnu ideju će se uvijek naći početni kapital...
    Hvala na savjetu, sama sam i istrazila.

    Mogu li da ti dam jedan 'input' za razmisljanje? U Crnoj Gori, 15 000 preduzeca je u blokadi sa dugom od 362 miliona eura. S druge strane, finansijski potencijal Investiciono razvojnog fonda Crne Gore je sledeci:
    -15 miliona eura - ukupan iznos opredjeljen za kreditiranje (direktno + indirektno)
    -15 miliona eura - u vidu garancija
    -5 miliona eura - faktoring
    -5 miliona eura - infrastrukturni/ekoloski/strateski projekti
    -5 miliona eura - odobravanje sredstava preduzecima sa problemima u poslovanju.

    362 000 000 duga nasrpam 45 000 000 novih kredita ( ne znaci da ce svi zavrsiti in bonis), racunica?

    Imas jos neki argument za spas privrede samo putem IRF-a?

    Ne idu Crnogorcima finansije, cinjenicno stanje .
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  15. #90
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post

    Fond je povoljan, međutim ne raspolaže sa većim sredstvima... Takođe se favorizuju projekti na śeveru radi razvoja tog dijela države...

    Za ozbiljnu razvojnu banku nema dovoljno sredstava... Dok god održavamo u životu neodržive fabrike, neće ni biti... Sa sredstvima koja su do danas uložena u Kap, moglo se finansirati 100-200 projekata za nova mala i srednja preduzeća i zaposliti većina radnika koji su bili tamo, a ostatak dobiti pozamašne otpremnine... Ali vlasti više odgovara da drži u šaci par hiljada ljudi, nego da oni imaju normalan život i zavise od svog rada, ne od milosti Lomijeve...
    Imas li ideje kakva bi to preduzeca bila koja bi valjano zaposlila inzenjere i radnike KAP-a?

  16. #91
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Un lugar en el mundo
    Posts
    4,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nisam znao da kod nas postoji 'zivotni standard'.

  17. #92
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,590
    Thanks Thanks Given 
    7,520
    Thanks Thanks Received 
    4,590
    Thanked in
    1,777 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    Hvala na savjetu, sama sam i istrazila.

    Mogu li da ti dam jedan 'input' za razmisljanje? U Crnoj Gori, 15 000 preduzeca je u blokadi sa dugom od 362 miliona eura. S druge strane, finansijski potencijal Investiciono razvojnog fonda Crne Gore je sledeci:
    -15 miliona eura - ukupan iznos opredjeljen za kreditiranje (direktno + indirektno)
    -15 miliona eura - u vidu garancija
    -5 miliona eura - faktoring
    -5 miliona eura - infrastrukturni/ekoloski/strateski projekti
    -5 miliona eura - odobravanje sredstava preduzecima sa problemima u poslovanju.

    362 000 000 duga nasrpam 45 000 000 novih kredita ( ne znaci da ce svi zavrsiti in bonis), racunica?

    Imas jos neki argument za spas privrede samo putem IRF-a?

    Ne idu Crnogorcima finansije, cinjenicno stanje .
    Ko je pominjao spas privrede...? Samo sam odgovorio na tvoju tvrdnju da je nemoguće naći sredstva za dobru ideju...

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Imas li ideje kakva bi to preduzeca bila koja bi valjano zaposlila inzenjere i radnike KAP-a?
    Nije problem u preduzećima, problem je u inženjerima... To je stari komunističi kadar... Radoje Dakić je par godina prije gašenja imao ponudu od jake strane firme da se preorjentiše na proizvodnju vatrostalnog posuđa, ali gospodi je to bilo ispod nivoa, zamisli sa "velikih i jakih" mašina da pređeš na posuđe... Ne radi u Kap-u 2000 inženjera, pa da im se ne može naći posao...

    Skoro ista situacija je bila sa Željezarom... Ponuda njemačke firme, prije 10 godina, koja nije priihvaćena zbog toga što je uslov bio da sa 3000 radnika spanu na 1500 (uz vrhunski socijalni program)... Sad u Željezari radi 350 radnika...
    #fakenews

  18. #93
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,365
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    3,998
    Thanked in
    1,935 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sparco View Post
    problem je samo za sve odobrene projekte fonda za razvoj, mora banka da te isplati, tj da ti ona odobri zahtjev za kredit, po svojim mjerilima, i moz ga mucak dobit ;p
    Upravo to sam htio da napišem.

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Ne bi valjda preduzetnici trazili posebnu razvojnu banku da je ovaj IRF povoljan.
    Nije to problem, nego ovo što ću dolje napisat MeDo_JE u odgovoru.
    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Za dobre projekte fond daje garancije kod banke, tako da nema problema ako oni procjene da imaš kvalitetnu ideju... Takođe učestvuju u kreditiranju, nijesam siguran jel taj dio 50% ili manje, ali ne daje banka komplet sredstva...
    Fond je povoljan, međutim ne raspolaže sa većim sredstvima... Takođe se favorizuju projekti na śeveru radi razvoja tog dijela države...
    E kad bi to bilo tako
    Fond odobri projekat. Ti apliciraš kod banke za IRF kredit i on se odobrava po fiksnoj kamatnoj stopi 3,85% do 8% u zavisnosti od toga što se i na koji rok finansira.
    A sad dolazimo kod najljepšeg dijela - garancija fonda. IRF polaže depozit kod neke komercijalne banke i od tih para ide isplata para firmi koja je aplicirala. Neka komercijalna banka je dužna da vrati IRF pare nakon isteka trajanja kredita. IRF ne zanima i ne dotiče da li ti firma vraće kredit ili ne, oni imaju mjenicu komercijalne banke i protestvovaće je ukoliko se depozit ne vrati.

    E ovakav IRF bi mogao da bude bilo ko, pogotovo neko ko ima malo para da stavlja depozite. Jer cijeli rizik preuzima komercijalna banka na sebi.
    I onda neko priča da je IRF dobra stvar? Dapače da jeste slažem se
    Lijepo bi bilo da IRF sam plasira i naplaćuje kredite pa da vidimo koliko bi to "uspješnih" projekata stvarno bilo. Ovako im je svaki uspješan koji plasiraju jer oni po defqaultu nemaju rizik posla.
    I naravno da su komercijalne banke krive, stopiraju rast i razvoj i sve što neuki novinari pišu.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  19. #94
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    sve što neuki novinari pišu.
    Neuki ili priuceni ? Hrmpf. Slabo to kod nas novinari znaju da poentiraju stanje stvari i iskazane stvari.
    No, manite mi se IRF i IPA fondova, oni nekako u ovom momentu ne uticu na standard. Ne trenutno sigurno.
    Pitate li se kad : Dokle mi jos duboko mozemo da idemo ? Hocemo li se vrnut tamo odakle nijesmo ni posli (17 vijek pa ko kome presudi pistoljem/macetom) ili cemo tu gdje smo mrdnut malo naprijed.
    Kad kazem naprijed, ne mislim na EU (sisa mi se za EU, dok mi ne rijesimo svoje dvoriste). Mislim iskljucivo na standard. Kad kazem standard mislim da zivimo normalno. Da meni nije problem jednom nedeljno izvest djecu i zenu nedje na rucak/veceru, da ne moram praviti dugorocne finansijske planove za nabavku 1x para cipela i 2x farmerica, da mogu nekad platit avionsku kartu negdje put unutar Europe i da me ne svrbe prsti ocu li imat za kafu. Naravno, ne prejudiciram da standard mora da bude takav da mogu svaka tri mjeseca mjenjat auto, ali da mogu sebi u roku od 5 godina priustit normalan auto.
    Dakle, mozemo li mi jos vise tonut ?
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  20. #95
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Prosječna zarada u zemljama bivše Jugoslavije 550 eura

    Prosječna zarada zaposlenih obračunata za sve bivše jugoslovenske republike je 550 eura, a Srbija je 30 odsto ispod prosjeka.

    Zbog toga bi u Srbiji zarade trebalo da porastu najmaje 50 odsto da bi nadoknadila taj relativni zaostatak prema drugim zemljama, pokazala je analiza portala Makroekonomija.org.

    U analizi se podsjeća da je u prethodnoj zajedničkoj državi, u Sloveniji, 1990. plata bila 33 odsto veća od prosječne, u Hrvatskoj 12,5 odsto, u Srbiji je bila manja dva odsto, u Bosni i Hercegovini (BiH) 20,5 odsto, u Crnoj Gori 24,7 odsto, a Makedoniji 25 odsto.

    Kada je riječ o javnom sektoru, u odnosu na prosječnu zaradu najveće odstupanje u javnoj upravi sada ima BiH gdje su 40 odsto veće zarade, u Srbiji su 22 odsto veće zarade i Makedoniji 20 odsto, navedeno je u analizi koju potpisuje ekonomista Miroslav Zdravković.

    U gotovo svim evropskim zemljama, sa izuzetkom Slovačke i možda još par zemalja, plate u državnoj upravi su veće od prosječnih.

    Najviše zaposlenih u obrazovanju

    U obrazovanju i zdravstvu Srbija ima najmanje odstupanje od prosječne zarade, poslije Crne Gore.

    Zdravstvo i obrazovanje imaju natprosječan udio zaposlenih sa fakultetskim obrazovanjem u ukupnom broju, i mada su u ovim djelatnostima plate manje nego u drugim djelatnostima za isti nivo obrazovanja, zaposleni su privilegovani socijalnom stabilnošću u odnosu na one u privatnom sektoru.

    Srbija ima najveće udjele zaposlenih u obrazovanju i zdravstvu u ukupnom broju, u odnosu na sve bivše jugoslovenske republike, dok u državnoj upravi i odbrani jedino Crna Gora ima veći udio.

    Zbirni udio ove tri djelatnosti u ukupnom broju zaposlenih najveći je u Srbiji i iznosi 31,9 odsto, a najmanji je u Sloveniji, 23 odsto.

    Najveći udio ove tri delatnosti u ukupnoj zaposlenosti posljedica je apsolutno niske zaposlenosti u prerađivačkoj industriji i građevinarstvu.

    Kada bi u ove dvije oblasti u Srbiji radilo 500 hiljada a ne 370 hiljada ljudi, veći broj ukupno zaposlenih značio bi i manji udio ove tri djelatnosti u ukupnoj zaposlenosti.

    Visoki udjeli u ukupnoj zaposlenosti ovih djelatnosti ne znače i velike udjele u ukupnom stanovništvu.

    Troškovi obrazovanja

    Na hiljadu stanovnika Srbija ima 22 zaposlena u upravi, 20 u obrazovanju i 23 u zdravstvu, a manji broj zaposlenih u upravi i obrazovanju imaju BiH i Makedonija, a u zdravstvu veći broj ima samo Slovenija.

    Fond zarada u upravi, obrazovanju i zdravstvu iznosi 34,5 odsto ukupnog fonda zarada, i ovdje Srbija takođe ima najveći relativni pokazatelj, ispred BiH sa 34,3 odsto.

    Kada se podijeli fond zarada sa brojem stanovnika, dolazi se do 26,9 eura mjesečno po stanovniku za ove djelatnosti, a manji trošak imaju BiH - 24 eura i Makedonija 21, dok je on u Sloveniji 91 eura.

    Posebno je velika razlika u troškovima obrazovanja Srbije i Slovenije, u kojoj se pet puta više troši na zarade zaposlenih u tom sektoru.
    Obratite paznju na ono boldovano. Kaze da su plate u drzavnoj upravi vece od prosjecnih u vecinu evropskih zemalja. I eto zasto svi oce tamo da rade.
    Dakle zelja za poslom u drzavnoj upravi nije karakteristika socijalizma.

  21. #96
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Mozda se misli na post-komunisticke zemlje Evrope .
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  22. #97
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Srbi (ne) vjeruju u bolje sjutra

    Objavio/la PCNENVijesti26. Dec. 2011. | 11:48
    rađani Srbije ne vjeruju da će im sledeće godine biti bolje, bar kada je riječ o ekonomskoj situaciji. Po pesimizmu, u vrhu su liste – šesti od 51 zemlje u istraživanju Galupovog instituta.
    Od zemalja regiona, manje vjere u bolju ekonomsku budućnost imaju samo u BiH, prenosi RTS.
    Bar u ovoj listi nisu gradjani CG. Gradjani CG vjeruju u price mladjanog "Deda Mraza".

    Hvala Lepo

  23. #98
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Lake of Single Malt
    Posts
    11,044
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post

    A sta mi imamo, tj bolje pitati sta mi nemamo? Pa nemamo plan! Ekonomija nam je od danas do sjutra, i onda na kraju godine izadje premijer koji napise na svom blogu ode radosti crnogorskoj ekonomiji, bez ikakvih predloga za buducnost. Pitanjem finansiranja privrede MORAJU da se pozabave. Vidim da su predlagali Razvojnu banku koju je podrzala Centralna banka Crne Gore, al ne i Vlada. Tacno je, razvojna banka ima svojih losih strana, ali ako je odbijes, daj druge predloge, jer postoje. Postoje makar tri modela putem kojih bi mogla da se finansiraju mala i srednja preduzeca. Zasto njima ne padaju na pamet? Ili jos nije doslo vrijeme da se prica o tome? Ko zna...

    Bez razvoja privrede, jedna drzava vene poput biljichice, a u uveloj drzavi odgovor na pitanje o zivotnom standrardu se sam namece. Mozemo po mentalitetu imati karakteristike velikih neradnika, mozemo optuzivati omladinu da ispijaju previse kafa na dan (sto vidim da cine i najodgovorniji ljudi u Cg???), ali realnost je da je drzava svojim pogresnim interpretacijama slboodnog trzista stvorila uslove jedino za ispijanje kafa.
    Svaka chast za post, imas reputaciju. Sve sto si napisala pogodjeno je u dlaku.

    Vidim da se pricaju stare, izandjale price o tome kako su ljudi, je li, ovdje lijeni, pa niko nece da radi, a poslova tobos preko glave. Pa se kritikuju ljudi sa zavrsenim fakultetom jer nece da voze taksi ili da rade na gradilistu.Htio bih da postavim jedno pitanje: a shto su, do qourca, ti ljudi utrosili (minimum) 16 godina zivota da zavrse visoke shkole? Da bi radili na gradilistu, a? Pa cujem odgovor-kriza je, takvo je vrijeme, treba trcati za svakim poslom. Vazi. Ali mi onda objasnite, kako je moguce da tu kriznu pricu slushamo evo vec preko 20(i slovima, DVADESET) godina? Ekonomske krize dodju i prodju, a one najteze su, u prosjeku, trajale 4-5 godina. A nasa ekonomija je u permanentnoj krizi evo 20. Bice da to nije do lijenosti, mentaliteta i nerada, vec do neceg drugog.
    Deserve's got nothing to do with it.

  24. #99
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    hahahaha Kriza je kad je vlast u krizi. Kriza je kad Vlasti gube svoje bahate licne beneficije i moraju da se samo donekle kontrolisu u svojoj oholosti. Kriza je kad Vlast mora da stedi na stetu svog apetita. Nesto se ovdje brka... Koga briga od Vlasti koliko decenija su njeni gradjani u krizi.

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 26-12-11 at 12:58.

  25. #100
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Kriza je kad Vlast mora da stedi na stetu svog apetita.
    Slozit cemo se da od samog starta Vlada ima nerealno velike apetite ?
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

Page 4 of 26 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Geteborg- Hladno, al' standard jbg :)
    By Mojsije in forum Putovanja
    Replies: 23
    Last Post: 23-08-11, 01:31
  2. Novi Standard i Klasik paket
    By Sale in forum Operatori
    Replies: 48
    Last Post: 19-10-10, 22:36
  3. DisplayPort - novi standard?
    By autodijagnostika in forum Hardware
    Replies: 2
    Last Post: 01-09-09, 19:09
  4. OOXML postao ISO standard
    By cyber in forum Software
    Replies: 13
    Last Post: 05-04-08, 08:51
  5. Prodajem MS Office 2007 Standard edition
    By Cazas_plavooki in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 8
    Last Post: 27-04-07, 07:36

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •