Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 83

Thread: Crnogorci izmedju Srba i Dukljana

  1. #1
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Crnogorci izmedju Srba i Dukljana

    U jednom se potpuno slažem sa ovim raspomamljenim Zombijima i njihovom potonjom tvrdnjom, da se broj Crnogoraca smanjuje.. Ka da je taj broj ikad i bio velik, baš zato što se ne radi o nekakvoj zbrdasdolisanoj interesnoj skupini, već o narodu izniklom iz jednog stabla i visokim moralnim vrijednostima dovedenom do visokog – duhovnog stanja.

    Crnogoraca, onih pravih, vazda je bilo malo jer ne može svako dosegnuti eticke visine odgovornosti, jednom za svagda nametnute amanetima predaka, tako da oni, u stvari, samo predstavljaju izvjesan viteški red svoga naroda, poput japanskih Samuraja naoružanih oštrim; umom, mačem i pogledom.

    Svejedno, njihov procenat među ostalim podanicima izdijeljenim na dvije većinske skupine pod odrednicama Srbi i Dukljani, sa svojih 10 – 12% još uvijek je iznenađujuće visok. Mnogi će biti iznenađeni ovom tvrdnjom, zato ću je pobliže objasniti nekim činjenicama poznatim samo među onim Crnogorcima u potpunosti svjesnih svoje pripadnosti.

    Sjećam se dobro da mi, ni u posljeratnoj školi, nijesmo učili istoriju Crne Gore, nako nešto malo u osnovnoj školi, ali smo zato bjesomučno i napamet učili Kosovski ciklus i raznorazne bune i ustanke ostalih naroda i narodnosti. Svejedno, sve to ni za jotu nije pomjerilo moje parametre pripadnosti svome narodu. Zasluga za to pripada svim onim smrknutim nepismenim đedovima i zabrađenim babama, strinama i tetkama, koje su nam šapatom i da niko ne čuje, davale dopunske časove iz one prave istorije koja ih je tako često zavijala u korotu.

    Ova žestoka podjela na Srbe i Dukljane, moguća je samo zato što su ove mlađe generacije odgajane u lažnom samoupravnom blagostanju, kao one poslovične tikve bez korijena, koje su tako dobro uspijevale u staklenim baštama moralno-političke podobnosti u kojima su ih dobro nakljukali istorijom za jednokratnu upotrebu, te se danas, onako bez korijena, nemoćno kotrljaju bespućima povijesne zbiljnosti, zgranuto tražeći bilo kakav putokaz kojim bi nastavile svoje jalovo kotrljanje. Zato svaka čast ovome režimu, koji je tako lukavo uspio da ovoliko tikava posadi iza gomile đavola koji se, evo toliko doba neumorno motaju ovim prostorima.

    Još uvijek se dobro sjećam onog pionirskog doba, sa sletovima i marševima, što me, ipak, nije potpuno omelo da zapamtim mnogo toga iz te, u duhovnim skrinjama ljubomorno čuvane istorije svoga naroda. Dok su ulicama i trgovima odjecale borbene pjesme i gromoglasne parole, oni koji su se držali običaja stajali su po strani i sporazumijevali šapatom i pogledima.

    Ponekad bi neko zametnuo pjesmu kao što, naprimjer, bjese ona:

    Razbolje se zorna Zorka,
    Sa Cetinja Crnogorka...


    ...da bih ja, u čudu, osluškivao kako neka od onih korotno zabrađenih baba tiho mrmlja ovakav ili sličan komentar:

    Jes, razbolje se i umrije... matraka! Nije no je ona sutura od domaćina (Kralj Petar I Karađorđević), onako trudnu istuka i ćušnuo niza skale, te se nije više živa dizala.

    Tada sam mislio; što zna baba, ali sam kasnije revidirao sve se čudeći kako brzo naučise puno toga...

    - M -

  2. #2
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    53
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da je lako biti Crnogorac,bilo bi ih koliko i ljudi.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    477
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: Crnogorci izmedju Srba i Dukljana

    Quote Originally Posted by metuzalem

    Ponekad bi neko zametnuo pjesmu kao što, naprimjer, bjese ona:

    Razbolje se zorna Zorka,
    Sa Cetinja Crnogorka...


    ...da bih ja, u čudu, osluškivao kako neka od onih korotno zabrađenih baba tiho mrmlja ovakav ili sličan komentar:

    Jes, razbolje se i umrije... matraka! Nije no je ona sutura od domaćina (Kralj Petar I Karađorđević), onako trudnu istuka i ćušnuo niza skale, te se nije više živa dizala.

    Tada sam mislio; što zna baba, ali sam kasnije revidirao sve se čudeći kako brzo naučise puno toga...

    - M -
    smijesna prica. i moja baba je pricala istu pricu meni! mozda je istina, mozda nije. vele i za velikog Njegosa da je bio sexoholicar, te da je umro od side. svasta se ima cuti. bezposlicari i zenetine su vazda puni takvih prica, sto vise ocekivati od njih?

    metuzalem je sve to fino i umjetnicki reka. priznajem da coek ima talent. no me cudi da i pored te pameti koju ima... autistican je prema cinjenici da se najvise srbovalo upravo na tom Cetinju odakle je i on. cudi me do kojih mjera on i njegovi istomesljenici idu da bih racionalizovali zasto se na Cetinju (i u Crnoj Gori) toliko srbovalo. metuzalem (i grupa kojoj pripada) ima isti mentalitet onih poturcenih srba, koji nikad nece javno priznati da su porijeklom srbi, iako je to jasno i pticama. nije bitno sto su oni danas, i zasto zele biti nesto drugo... ali kada se covjek ogluvi prema toliko cinjenica, onda mora da ga nesto grize duboko izunutra da bih ispoljavao toliki stepen zablude i ogluvljena prema cinjenici.

    mogao bih ulaziti u psihoanalitiku, ali mi vrijeme ne dozvoljava.

    ajde malo da razbistrimo. crnogorstvo se nikada u istoriji nije tumacilo kao nesto amputirano od srpstva. prvi put u istoriji, pojmovi "srpstvo" i "crnogorstvo" se razdvajaju za vrijeme komunizma. komunisti su svojom propagandom stvorili nekoliko "nacija" unutar SFRJ da bih oslabili srpsku svijest u YU.

    u CG svi su srbi pretvoreni u crnogorce nacijom.
    u SRB svi su srbi pretvoreni u jugoslovene nacijom
    u BiH bivaju Bosanci
    u Makedoniji, svi Srbi su prekrsteni u Makedonce.

    cak i sama Srbija, kao federalna jedinica je podijeljena na 3 dijela... sto je jedinstven primjer u cijeloj SFRJ. krajnije je licemjerno da neko povezuje srpski nacionalizam sa komunizmom, kada se zna da je komunizam vise stete nanijelo srpstvu za 50 godina, nego 500 godina turske okupacije balkana.

    dok je godj Lovcena i Njegosa, istina se ne da sakriti. Lovcen i Njegos su vjeciti simboli Crne Gore, i kao takvi, oni su zvijzda koja ce otkrivati put kojim ce ici Crna Gora. Srbi iz Crne Gore ne crpe svoje srpstvo iz Srbije, niti iz srbijanske propagande, vec na istom srpstvu na kojem je stvorena crnogorska drzava. a vi koji zelite nezavisnu CG, mnogo bih brze stigli do toga cilja kada nebi sirili mrznju, i kada nebi falsifikovali istoriju, radi jedne nezavisne Crne Gore koja nema nikakav kontinuitet sa onom istorojiskom Crnom Gorom, vec sa NDH.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    477
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Medju srpskim vitezovima snazne volje Njegos cuva prvo mjesto za Karadjordja. Nas najveci pjesnik je kroz cio svoj zivot gajio dubok kult za Vozda Prvog Srpskog ustanka.

    Vec u pjesmi iz mladosti Crnogorac zarobljen od vile, on sa odusevljenjem pjeva pjesmu o njemu:
    Sin Topole, ogledalo Srpstva Marsa srpskog i mladoga feba.

    Njegos mu se jos vraca u pjesmi Sablja besmrtonog vozda Karadjordja, koja glasi:
    Oruzje svesteno, vjecno sa slavom, s kakvijem vostrogom tebe danas vidju, kakva li mi cuvstva dusu potresaju. Placuci te slavim, s uzisanjem gledam, kad mi naum dodju tvoja djela strasna. Kad si u rukama vozda i viteza kroz polkove guste tirana ljudskog sijevala strasni i krvlju se mila podizuci Srpstvo, krunu mu istuci. Ti si vlastovalo na ravninam bojnim; pred tobom je Stambol,bic narodah, drhta; od tvojga zveka i mocnog udara tresla se luna, premrska planeta. Ti, svetinjo nasa od Srpskoga triumfa, vjeco ces mi biti znakom spominjanja velikijeh djela oca ocetestva; ja cu tebe hranit kao kitu prvu od nevlehog v'jenca roda izbavljena.

    Topolski heroj je uz pjesnika neptestano. Na zidu mu je visila slika Vozdova, sa natpisom u stihovima ispisanih rukom tvorca " GORSKOG VIJENCA ": Samo ime Kradjordje kad Srbinu na um dodje zaplamti se krv u grudi, junacko se srce budi!

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Texas
    Posts
    963
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: Crnogorci izmedju Srba i Dukljana

    Quote Originally Posted by metuzalem
    Crnogoraca, onih pravih, ...
    Метузалеме, грађане Црне Горе делиш на "ПРАВЕ" и оне друге! Они други су вероватно"КРИВИ" Црногорци!

    Суштина ових глупости које си овде написао је дакле у твом покушају да колико је могуће јаче, поделиш људе на "ПРАВЕ" Црногорце и "КРИВЕ" Црногорце.

    Који је узрок а који је циљ оваквих твојих глупости? Може ту много да се нагађа, али бих волео да чујем твој одговор!

    Остај ми здраво,
    Главу дајем крајину не дајем ...

  6. #6
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Dok se ljudske i etichke norme odrzavaju i prezivljavaju,
    pod teshkim uslovima, do tada ce i zivjeti nada, da nas ima, da smo prezivljeli, da smo iskrom u kamenu zapalili trud,
    koji svojim dimom i mirisom poziva ljude da se vrate,
    pravim ljudskim vrijednostima.

    Da chuvamo druge od sebe.
    Da bez slobode nema zivota.
    Da se nasha sloboda granichi sa slobodom bliznjega svoga.
    Da volimo bliznjega svoga.
    Da je mrznja za divlje zvijeri, a ljubav za ljude i melem za dushu.
    Da je bogastvo u razlikama, a ne izolaciji kao Abordzini u Australiji.

    Ne zivi se samo od hljeba i zita iz tudje ruke, svezani na lanac.

    Zivot je u zajednici koja razlikuje zito od kukolja.
    Svako zdravo sheme ostavlja zdrave plodove, ako nije posijano medju koprive.
    Pojedince i lichnosti koji su zadrzali ljudske osobine,
    moralne i etichke norme, treba pomoci, inache ce medju koprive da uvenu, zato apelujem na svjesne i savjesne , ako su u mogucnosti,
    bar jednom godishnje, odaberu zdravoga i pravoga chovjeka i da mu zahvale prikladnom podrshkom, za njegov trud i rad.

    Niko sam sebe nije sahranio.
    Niko se sam, bez idje ikoga u neshto nije razvio.
    Do sad su podrzavali nemoral, od danas pa dovijeka,
    neka se zna i neka se chuje,
    da borba traje za poshtenog i moralnog chovjeka.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg-Novi / Montreal
    Posts
    444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Odavno nisam procitao tekst s ovoliko sovinizma.

    Inace je odlika mnogih "Crnogoraca" narcizam koji ispoljuju skoro svakom svojom recenicom (mi naj, naj, naj ....). Jako ruzno.
    "Tvrd je orah vocka cudnovata, ne slomi ga, al' zube polomi !"
    "U dobru je lako dobro biti, na muci se poznaju
    junaci !"
    Petar II Petrovic - Njegos

  8. #8
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default GLavne odlike Srba se drugima imputiraju !!!!!!!!!!!!!!!!

    Quote Originally Posted by SteVuk

    Inace je odlika mnogih "Crnogoraca" narcizam koji ispoljuju skoro svakom svojom recenicom (mi naj, naj, naj ....). Jako ruzno.
    Kakve se laži ovđe prosipaju !

    To je odlika Srba, Srba, NEBESKOG NARODA !!!

  9. #9
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SteVuk
    Odavno nisam procitao tekst s ovoliko sovinizma.

    Inace je odlika mnogih "Crnogoraca" narcizam koji ispoljuju skoro svakom svojom recenicom (mi naj, naj, naj ....). Jako ruzno.

    Chojstvo, poshtenje, ljudskost, moralnost, etika bez nacionalnog prefiksa,
    su za Vas uvrede ,narcizam i neshto jako ruzno,
    zato ste i zauzeli to mjesto na listi evropskih civilizovanih naroda.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  10. #10
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    smijesna prica. i moja baba je pricala istu pricu meni! mozda je istina, mozda nije. vele i za velikog Njegosa da je bio sexoholicar, te da je umro od side. svasta se ima cuti. bezposlicari i zenetine su vazda puni takvih prica, sto vise ocekivati od njih?

    metuzalem je sve to fino i umjetnicki reka. priznajem da coek ima talent. no me cudi da i pored te pameti koju ima... autistican je prema cinjenici da se najvise srbovalo upravo na tom Cetinju odakle je i on. cudi me do kojih mjera on i njegovi istomesljenici idu da bih racionalizovali zasto se na Cetinju (i u Crnoj Gori) toliko srbovalo. metuzalem (i grupa kojoj pripada) ima isti mentalitet onih poturcenih srba, koji nikad nece javno priznati da su porijeklom srbi, iako je to jasno i pticama. nije bitno sto su oni danas, i zasto zele biti nesto drugo... ali kada se covjek ogluvi prema toliko cinjenica, onda mora da ga nesto grize duboko izunutra da bih ispoljavao toliki stepen zablude i ogluvljena prema cinjenici.
    Njeguse!

    Ti si, kako mi se cini, mlad coek koji je odrastao u ususkanoj zavjetrini gradjanske porodice, zato se i sa prilicno neodgovornom lakocom odnosis prema tzv. rekla-kazala kojekakvih baba i alapaca medju koje i ja, priznajem i sam pripadam. Vidio si, dati, da u svojoj apoteci nudim istovjetne usluge...

    E vidis, ove price pricine o Vladici Radu, slusao sam i ja s nipodastavanjem, sve dok u sluzbenoj istoriji nijesam naslutio sve ono sto je narod medju sobom sapatom prenosio a posebno onu tragicnu cinjenicu, da je bio gori od - uroka! Pred njim niko nije smio nekoga momka pohvaliti a da mu time ne potpise smrtnu kaznu, jer bi vladika odmah poslao nekoga iz svoje novoosnovane Gvardije da ga nedje mucki ubije - iz zasjede, pa mu je narod cak i to oprastao ali ne i zaboravljao.

    A to, da je na Cetinje dolazio dosta rijetko i ostajao uglavnom dok bi mu se prijebalo, ali ni tada nije nidje mogao dok nedje ne bi zakucio kakve pare, jer su i tada ka i danas, jebacine vazda skupe bile. A pravo da ti kazem, ne samo da vjerujem u ono te vele da je zbog toga prodao manastir u Stanjevice i ne samo da razumijem, no ga i pravdam, jer vjerujem da bih i ja, na njegovu mjestu, isto tako ucinio.

    Treba ga razumjeti, narod i njegovi amaneti ga osudili na dozivotnu nejebicu i uz to mu natovarili sve drzavne poslove a on mlad, lijep i pametan pa da ostane da ga drka u cetinjskoj samoci. Stric mu Petar, barem je ratovao, tako da mu nije bilo do jebanja, te su ga Turci (kukavi basibozuk) dobro zapamtili a da su bili pametniji sacekali bi dok dodje vladika Rade, pa kad ode u jebacinu, onda navalili ka sto jesu ali su bili izgubili mah posto ih je Sveti Petar tako zestoko sredio da im vise nije padalo n´am!

    No, ipak su nesto naucili, te nasli onoga lickoga Srbina zvanog Omer-pasa i on scase zaista doakati Crnoj Gori da velike sileu pomoc nijesu poitale i u zadnjem trenutku pomogle Knjazu Nikoli i to bas zato sto je vrijedno - srbovao.

    U stvari, to ojadjelo srbovanje tada nije bilo nista drugo do istorijska nuznost uoci velikog obrata na Balkanu i u Evropi i od strane velikih sila bilo instrumentalizovano u ratne i politicke svrhe kao i za vrijeme ovih zadnjih balkanskih ratova...

    Ovo ti je cista naucna fantastika u kojoj bi bas ona mogla biti itekako - stvarna. Ali to je samo za one koji misle svojom glavom.

    Ti si stvarno jedan pametan momak i nemas potrebe ni za kakvim svrstavanjem a ja sam nedje davno rekao da coek slobodno moze biti Crnogorac da bi mogao biti i Srbin i Hrvat i...

    Posto biti Crnogorac nije pripadnost no stanje duha, onda je, dakle, dovoljno stici do toga stanja coeku bi bilo, ne samo jasno nego bi ujedno i prevazisao sve one prizemne i zlokobne strasti koje su glavni uzrok nase tragedije...
    pozdrav od - M -

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    765
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by metuzalem
    Posto biti Crnogorac nije pripadnost no stanje duha...
    pozdrav od - M -
    Zar ovo trebamo da shvatimo, da priznaješ da ne postoji crnogorska nacija? Jer ako biti Crnogorac nije pripadnost nego stanje duha, to dakle da je Crnogorstvo ideologija a ne narodna pripadnost.. :idea:
    Dobra je bomba koja uništava svako zlo - Majka Gavrila

  12. #12
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Koja ste vi telad ja se cudim uopste kako vi umijete kasiku turit usta :wink: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: a kamoli sto drugo !!!
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Texas
    Posts
    963
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Метузалеме, ниси одговорио на моје питање о "ПРАВИМ" и "КРИВИМ" Црногорцима? Дакле који узрок а који је циљ твог покушаја да грађане Црне Горе, дакле, Црногорце делиш на "ПРАВЕ" и "КРИВЕ"?
    Главу дајем крајину не дајем ...

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Njegus
    Medju srpskim vitezovima snazne volje Njegos cuva prvo mjesto za Karadjordja. Nas najveci pjesnik je kroz cio svoj zivot gajio dubok kult za Vozda Prvog Srpskog ustanka.
    Kakvo znanje samo izbija iz ove individue "ka' da su ga u Mletke siljali". Ne vjerujem da postoji neko ko ima i "C" od Crnogorca, a da ne zna kome je bila namijenjena posveta i kasnije prepravljena.
    Treba zaista biti "vitez snazne volje" pa se ne nasmijatati njegovim umotvorinama, mada to moze biti i grijeh.
    Divno je to sto neki potrce na postove Metuzalema jer to moze biti i neki zracak nade, a bas zahvuljuci njima mozda se i razbijaju mnoge tabu teme medju Crnogorcima. Prije neki dan cuh i takve teorije da je Danilovgrad nazvan zbog narocite ljubavi Bjelopavlica prema njemu, a da je onaj oziljak iznad oka nasega Vladike ni manje ni vise nego iz nekog boja.

  15. #15
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Homoljac_
    Метузалеме, ниси одговорио на моје питање о "ПРАВИМ" и "КРИВИМ" Црногорцима? Дакле који узрок а који је циљ твог покушаја да грађане Црне Горе, дакле, Црногорце делиш на "ПРАВЕ" и "КРИВЕ"?
    Homoljac!

    Treba malo vremena da bi coek razumio ovo tvoje pitanje, koje vise nalikuje - optuzbi.

    Dakle koji je uzrok a koji je cilj? Ni za jedno ni za drugo se ne osjecam krivim, jer su sve dosadasnje podjele ucinjene bez moga ucesca.

    No i ti moras priznati da se bez podjela ne moze, bilo kad treba odikrati partiju karata ili ucinjeti bilo kakvi obracun pa i onaj kad se krene dijeliti oruzje ka prije neko vrijeme.

    I, sad, zasto da ne dijelim kad bez podjela ne moze, posebno ne tamo gdje se sce dijeli, pocev od stanova, para, radnih mjesta...

    I sto potezes pricu o pravim i laznim Crnogorcima, ka da sam ih ja namjerno izmislio...

    I na kraju, dzaba cu ti ja sad pricati sve od Kulina Bana pa dosad, ako ti to ne mozes razumjeti.

    pozdrav od - M -

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Texas
    Posts
    963
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by metuzalem
    No i ti moras priznati da se bez podjela ne moze,
    Свака подела има свој узрок и свој циљ. У политици, у ратовима, подела има за циљ да ослаби "противника" да би га лакше контролисла или покорила, победила! Узрок томе је жеља за влашћу, одузимање (насилно) природних и друштвених капацитета .

    Quote Originally Posted by metuzalem
    I, sad, zasto da ne dijelim kad bez podjela ne moze, posebno ne tamo gdje se sce dijeli, pocev od stanova, para, radnih mjesta...
    Све велике (и мале) државе и вође, успевале су и опстајале само онолико колико су били способни да УЈЕДИНЕ а не ПОДЕЛЕ своје грађане!

    Quote Originally Posted by metuzalem
    I sto potezes pricu o pravim i laznim Crnogorcima, ka da sam ih ja namjerno izmislio...
    Ниси их ти измислио, али је очигледно је да имаш за циљ да те поделе продубиш! Због тога си на почетку ове дискусије измислио "ПРАВЕ" и "КРИВЕ" или како их ти овде сада називаш "ЛАЖНЕ" Црногорце!

    Quote Originally Posted by metuzalem
    I na kraju, dzaba cu ti ja sad pricati sve od Kulina Bana pa dosad, ako ti to ne mozes razumjeti.
    Гледа мајмун себе у зрцало!

    Метузалеме, због неког разлога, имаш за циљ да грађане Црне Горе поделиш на "ПРАВЕ" и "КРИВЕ" (ти их називаш "ЛАЖНИМ" црногорцима). Узрок томе незнам, али циљ је очигледан!
    Главу дајем крајину не дајем ...

  17. #17
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    LONDON
    Posts
    106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Neosporno je srbijanci da vas Metuzalemova superiorna personalnost, koja se jasno oslikava kroz njegove poruke stavlja u rebus jer je pitka i jasna samo grupi onih koji su odavno prevazisli povrsna i spoljna vrednovanja i koji su u svojoj ostvarenosti i duhovnosti ostali zanavijek svjesni svoga postojanja.

    Gledate a ne vidite-citane a neznate sto pise!
    U svoj svojoj nezgrapnosti najvise mi licite na WC solju u dnevnoj sobi.

    Izuzmemo li Njegosevo stvaralastvo,koji je svojom skromnom donacijom pokusao racu da vam popravi,od ostalih umjetnickih pravaca ste najblizi grotesknom pozoristu!

    Nema nade da cete u vasoj mentalnoj mlohavosti shvatiti da je CRNOGORAC daleko od srbijansko-dukljanske svakodnevnice!

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Texas
    Posts
    963
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milka
    ...koja se jasno oslikava kroz njegove poruke stavlja u rebus
    Добро Милка, ајде ти онда нама кажи, која си Црногорка? "ПРАВА" или "КРИВА" - "ЛАЖНА"!? Метузалем је тако класификовао, поделио, грађане Црне Горе!

    Quote Originally Posted by Milka
    Neosporno je srbijanci da vas Metuzalemova superiorna personalnost,
    Ја нигде нисам рекао да је Метузалем глуп!? Како дефинишеш "Супериорну персоналност"? Мора да је ово нешто из овог новог матерњег језика ...

    Quote Originally Posted by Milka
    Gledate a ne vidite-citane a neznate sto pise!
    Ово си од мене преписла! Него гледам тебе како пишеш! Ево овде си написала:
    "Гледате а не видите-цитане а незнате сто писе!". Да није жалосно било би смешно!
    Главу дајем крајину не дајем ...

  19. #19
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    LONDON
    Posts
    106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prvo priznaj sebi da se preko mene obracas onome -kome sam nemozes.Uvjek ti dolazi ono cega se najvise bojis,a lijecis ga direktnim suocavanjem.Covjek ti samo nesebicno pomaze-oslobodi se!

    Da bi shvatio sto je superiornost i personalnost moras se prvo osloboditi strahova,stida,pateticnosti i frustracija.

    Nemoj me molim te tuzit za autorsko pravo jer ti uzvratih "tvoju"misao,a zaboravih da naznacim!

    Nema sumnje da ces ostati tuzan jer se razocarani tesko smiju!

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg-Novi / Montreal
    Posts
    444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [quote="metuzalem"]
    No, ipak su nesto naucili, te nasli onoga lickoga Srbina zvanog Omer-pasa i on scase zaista doakati Crnoj Gori da velike sileu pomoc nijesu poitale i u zadnjem trenutku pomogle Knjazu Nikoli i to bas zato sto je vrijedno - srbovao.

    U stvari, to ojadjelo srbovanje tada nije bilo nista drugo do istorijska nuznost uoci velikog obrata na Balkanu i u Evropi i od strane velikih sila bilo instrumentalizovano u ratne i politicke svrhe kao i za vrijeme ovih zadnjih balkanskih ratova...
    Prava naucna fantastika. Jesu li ti ovo babe ispricale ?

    Ajde objasni nam logiku po kojoj je srbovanje pomoglo Knjazu (Kralju) Nikoli u vanjskoj politici. Ja tvrdim suprotno - to srbovanje mu je mnogo odmagalo, cak je morao da ga prikriva od odredjenih velikih sila (Engleske, Austrije, Njemacke, itd.).

    Glavni razlog za to je, sto su Tursku Imperiju u zivotu (poput aparata za disanje) upravo odrzavali te velike sile (narocito Engleska) iz svojih licnih razloga (Rusija je jedan od glavnih razloga, ali ne i jedini).

    Najveci problem Turske su bili manjinski narodi koji su se borili za nezavisnost. Srbovanje Kralja Nikole je tada prijekorno gledano kao agresivno mijesanje u unutrasnje stvari Turske i kao cinilac koji je doprinosio rasplamsavanju situacije (Orientalne krize).

    Znaci sto se velikih sila tice - Nikolino srbovanje mu je jako stetilo. Zbog toga mu zvanicna himna (iako jes narodna) nije bila "Onamo, Onamo", i zbog toga se svim sredstivama sluzio da se prikaze kao da ne podrzava Hercegovacki ustanak (za koji je on bio glavni organizator), itd...

    Ako je neophodno - nastavi cu cas istorije.
    "Tvrd je orah vocka cudnovata, ne slomi ga, al' zube polomi !"
    "U dobru je lako dobro biti, na muci se poznaju
    junaci !"
    Petar II Petrovic - Njegos

  21. #21
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Najvisha nasha muka je nesamostalnost pojedinca,
    nedostatak ljudi koji misle svojom glavom.
    Veliki ljudi samostalni, kao Met koji ne podlijeze kolektivu, partiji, lichnosti, ideologiji, naciji nego misli svojom glavom i crta nam svoj profil jedne samostalne osobe sa svojim likom i djelom i jasnim ljudskim profilom za sve dobro namjerne.

    Nazalost to se ne cijeni na nashim prostorima,
    nego uce svakog pojedinca da uceraju u obor, da ga kao brava smjeste sa tim buljukom brava i da mu pripishu, sve nedostatke ovna sa chektarom i drugih brava u tom toru.

    Tipichno pitanje tih neizlijechenih pacijenata je,
    a za koga si ti?, za Janka, Marka, Pera ili Sera,
    hebo vas Marko, Janko, Pero i Sero u nesamostalne kolektivom oboljele glave.

    Svi imamo noge i ruke,
    nash indetitet i profil nastaje iz pozitivnih odnosa sa svojim bliznjima i nashih stavova, nasha obozavanja Hitlera, Staljina, Tita, Sloba, Mila, Momira, Komunizma, Fashizma, Nacionalizma, Marksizma, Njegoshizma,
    proistichu iz ispranih mozgova bez vijuga , koji su smjestili TV aparat sa programom RTSa ili RTCGe ili neku lichnost da joj ljube shupak,
    da nas krste i posrBljavaju dok mi samostalni prdimo.

    Dosta je vishe citata i pjesama,
    pisanih prije jednog vijeka u zaru borbe za opstanak,
    mislite svojom glavom ili se skolonite malo,
    zagadiste ovu ekoloshku drzavu i ovaj forum.

    Ako ima ljudi koji vole plavushe, iracionalni osjecaj,
    tako ima ljudi koji se osjecaju Srbi ili Crnogorci,
    ubjedjivanje jedni drugih i negiranje prava na stanje duha,
    da je neko Srbin,
    a neko Crnogorac,
    je suludo i ludo,
    uvrede zbog lichnih opredjeljenja ili stanja duha pojedinaca su za svaku osudu i pokazatelj niskog nivoa politichke kulture na primitivnom balkanskom krvavom prostoru.

    U dugoj hiljadu godishnjoj istoriji Crne Gore, Srbija i pravoslavlje su ostavili duboke tragove, ali ne dovoljno duboke da Crna Gora ne moze iznici iz pepela i ponovo se nezavisna pridruziti Evropskim civilizacijama.
    Bez kompromisa i uzajamnog uvazavanja i uvazavanja chinjenice da je uticaj Srbije na Crnu Goru znachajan i neizbrisiv,
    mi dalje od ovoga haosa necemo mrdat.

    Metode da palimo i rushimo Srbske crkve i spomenike,
    kao shto su srushili i zapalili vishe stotina dzamija u Beogradu,
    da bi izbrisali kolektivno pamcenje i istorisku sramotu da su robovali 500 godina, ne smiju se primjenjivati, mi moramo nauchiti da zivimo sa istoriskim istinama , usponima i padovima nasheg naroda i drzave,
    da poshtujemo uticaj Turske i Srbije na nash prostor i da sa tim tragovima istoriskim gradimo buducnost i lagodan zivot za sve nacije i narode, Srbe, Albance, Muslimane, Boshnjake, Hrvate, Rome.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg-Novi / Montreal
    Posts
    444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan
    Quote Originally Posted by SteVuk
    Odavno nisam procitao tekst s ovoliko sovinizma.

    Inace je odlika mnogih "Crnogoraca" narcizam koji ispoljuju skoro svakom svojom recenicom (mi naj, naj, naj ....). Jako ruzno.

    Chojstvo, poshtenje, ljudskost, moralnost, etika bez nacionalnog prefiksa,
    su za Vas uvrede ,narcizam i neshto jako ruzno,
    zato ste i zauzeli to mjesto na listi evropskih civilizovanih naroda.
    Mislio sam na "Crnogorce" ovog foruma, a ne za pojam Crnogorac i sta bi on trebao da predstavlja:
    Chojstvo, poshtenje, ljudskost, moralnost, etika bez nacionalnog prefiksa
    .
    (Samo sto je u ovom podforumu sve s nacionalnim prefiksom)

    Milovane, jel lijep osjecaj kad ovako spustas Srbima. Jel mislis da to nekako "Crnogorce" cini boljim od Srba ? Jel uzdize ove nekako iznad onih ?
    Nekad, ako ne mozes sebe izdignuti iznad nekoga, mozda mozes toga spustit ispod sebe - pa si opet iznad njega, zar ne ?
    Naravno, pitanje vazi za sve koji to cine - sa svih strana.
    "Tvrd je orah vocka cudnovata, ne slomi ga, al' zube polomi !"
    "U dobru je lako dobro biti, na muci se poznaju
    junaci !"
    Petar II Petrovic - Njegos

  23. #23
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Milovane, jel lijep osjecaj kad ovako spustas Srbima. Jel mislis da to nekako "Crnogorce" cini boljim od Srba ? Jel uzdize ove nekako iznad onih ?
    Nekad, ako ne mozes sebe izdignuti iznad nekoga, mozda mozes toga spustit ispod sebe - pa si opet iznad njega, zar ne ?
    Naravno, pitanje vazi za sve koji to cine - sa svih strana.

    Ja sam Milovan Jankovic, polupismen sa ambicijama da chuvam buljuk brava na padine Planinice u Brskutu, poslije ovoliko druzenja sa izvjesnim ljudima, koji mi sole pamet, to mi dodje kao ash na desetku , da jednom za sva vremena znam, ko koga chuva i sa kim imam posla.

    Nit ima ljudi iznad niti ispod mene, dok smo ravnopravni i jednaki u pravima i Bog nas ovakve stvorio nit ljepshe nit pametnije, ja to prihvatam da je sve u njegovim rukama, ko je dolje a ko gore, neka Bog presudi, ja se ne mijesham u taj posao.

    O ljudskim etichkim i moralnim normama, koje su na dnevnom redu od stare Grchke do danas i ne podlijezu dogmama, vjerskim i ideoloshkim, nego traju kao chojstvo, junashtvo, ljubav, poshtenje, prijateljstvo, iskrenost, istinitost, chast i gostoprimnost kao globalne vrijednosti neunishtive od vjerskih , nacionalnih i ideoloshkih fanatika.

    Ko uspije da ponishti gore navedene kategorije ljudskosti etike i morala,
    taj ce unishtiti ovu zelenu planetu,
    na nashu veliku srecu, dobro i kada je malo, je jache od najvecega zla,
    zato smo nas dvojica u mogucnosti da se prepucavamo argumentima umjesto pushkama i sabljama.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg-Novi / Montreal
    Posts
    444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan
    na nashu veliku srecu, dobro i kada je malo, je jache od najvecega zla,
    zato smo nas dvojica u mogucnosti da se prepucavamo argumentima umjesto pushkama i sabljama.
    Bogu hvala. Samo tako i da ostane.
    "Tvrd je orah vocka cudnovata, ne slomi ga, al' zube polomi !"
    "U dobru je lako dobro biti, na muci se poznaju
    junaci !"
    Petar II Petrovic - Njegos

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Texas
    Posts
    963
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milka
    Prvo priznaj sebi da se preko mene obracas onome -kome sam nemozes.
    Ти прво признај да ниси сигурна којим Црногорцима припадаш, "ПРАВИМ", "КРИВИМ" или "ЛАЖНИМ"? Метузелем ће ти објаснити разлику! :wink:

    А ја сам се Метузалему обратио, него он каже да је збуњен ...

    Quote Originally Posted by Milka
    Covjek ti samo nesebicno pomaze-oslobodi se!
    Метузалем оваквим коментарима, на жалост, никоме не помаже! А најмање мени! Још је горе то што овај фоурум посећују деца која лако падају на Метузалемове глупости! Јер по овоме што је метузалем овде написао, сада почев од овог форума, постоји још једна подела међу Црногорцима, ПРАВИ, КРИВИ и ЛАЖНИ Црногорци!

    Quote Originally Posted by Milka
    Uvjek ti dolazi ono cega se najvise bojis,a lijecis ga direktnim suocavanjem.
    Ко разуме схватиће! Да знаш шта је страх, ти ово не би писала!

    Quote Originally Posted by Milka
    Da bi shvatio sto je superiornost i personalnost moras se prvo osloboditi strahova,stida,pateticnosti i frustracija.
    Боља (енг. "superior") особа је она која признаје да у њој постоје осећања страха, стида, ништавности (енг. "pathetic") и губитка воље (енг. "frustration").

    Quote Originally Posted by Milka
    Nema sumnje da ces ostati tuzan jer se razocarani tesko smiju!
    Оваквим коментарима ти у ствари говориш о себи, а не о мени! Не откривај карте, бар не на овако јавном месту, као што је овај форум.

    ПС
    Још увек ми не одговори, које си ти Црногорка, ПРАВА, КРИВА или ЛАЖНА?
    Главу дајем крајину не дајем ...

Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •