Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 30

Thread: e-commerce u Crnoj Gori

  1. #1
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    11
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default e-commerce u Crnoj Gori

    Sto mislite o e-commerce servisu u Crnoj Gori, online prodaja racunarskoh hardvera i slicnih proizvoda? Skoro procitah nesto u novinama o tome, a i ovih dana sam pregledavao nekoliko domacih web sajtova gdje se nudi ova roba i pade mi na pamet da dam neki svoj osvrt na sve njih kao kupac (vecinu sam kontaktirao emailom, telefonom).

    Kao neko ko je mnogo kupovao na Amazonu, eBay-u i nekim drugim inostranim shopovima pokusao sam da ove domace websajtove nekako uporedim po nekim uobicajenim standardima koje ispunjavaju ozbiljni e-commerce servisi.

    Otvorih temu, pa iznesite svoja zapazanja, ja cu svoja sjutra.....sada je vec prilicno kasno...potrajalo bi ovo kucanje.

  2. #2
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    USA
    Posts
    3
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Amazonu, eBay-u, Goode!!!:surprise:

  3. #3
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    11
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Post

    Sto je to e-commerce, kako treba da izgleda web shop, kome je namijenjen, koje su mu prednosti...
    E-commerce je obavljanje poslovanja, izmedju ostalog i Internet trgovine, u virtuelnom, elektronskom okruzenju koje podrazumijeva i online placanje. Stedi vrijeme, olaksava pretragu proizvoda, njihovo uporedjivanje, itd. U Crnoj Gori ima nekoliko sajtova koji prodaju robu preko Interneta, a po meni vecina njih ne zadovoljava standarde da se nazovi najobicnijom web prezentacijom.S
    ve online prodavnice ili one koje se tako nazivaju:joyous: sam provukao kroz par osnovnih kriterijuma. Ukljucio sam sajtove bez obzira na vrstu robe koju prodaju.

    Prodavnica.co.me
    Online placanje: Da
    Dizajn Template: skinut sa Interneta i to je sve sto se dizajna tice.
    Navigacija: Ok
    Kompeltan utisak: Ne ostavlja utisak shopa koji se pazljivo odrzava

    Pokloni.co.me
    Online placanje: Da
    Dizajn: Identican template kao prodavnica.co.me. Home Page mora biti bolje uradjen. Mislim da je u pitanju isti template kao i prodavnica.co.me, samo sto su se ovi malo vise potrudili
    Navigacija: Ok
    Kompletan utisak: Ne odaje utisak ozbiljnog e-commerca.

    Komo.me
    Online placanje: Ne (web shop!?)
    Dizajn: Korektan, ali nista nije prevedeno na nasem jeziku.To otezava pretragu proizvoda.
    Navigacija: Losa, proizvodi nijesu u podkategorije, vec je sve nabacano zajedno.
    Kompletan utisak: Ovo nije web shop iako se tako naziva. Nema shopping cart. Obicna web prezentacija.

    Datalink.me
    Online placanje: Ne
    Dizajn: Los, nijesu se pomucili da izmijene template koju su ocigledni negdje preuzeli na Internetu. Nepregledno, isprepleteno sa „random“ Google oglasima
    Navigacija: U sred podkategorija se opet vide Google oglasi, sto sajt cini nepreglednim i neozbiljnim
    Kompletan utisak: Ako nema online placanje onda nije ni web shop, samo obicna web prezentacija.

    E sada dolazim do dva web shopa, ecommerce platforme, koje zasluzuju da se tako zovu. Potpuno odudaraju od drugih.

    Idealshopping.me (vlasnistvo Telekoma)

    Online placanje: Ne (samo pouzecem uz online narucivanje)
    Dizajn: Odlican, jednostavan i cist
    Navigacija: Jednostavna i laka
    Kompeletan utisak: Odlican. Nedostatak online placanja je mana. Telekom je ozbiljna firma i to mora imati.

    Com-shop.me
    Online placanje: Da (na zasticenoj SSL strani)
    Dizajn: Odlican, jednostavan i cist
    Navigacija: Jednostavna i laka, proizvodi su dobro kategorisani.
    Kompletan utisak: Odlican

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,630
    Thanks Thanks Given 
    734
    Thanks Thanks Received 
    209
    Thanked in
    159 Posts

    Default

    Dodao bih dva sajta za posredno narucivanje hrane:

    www.dostava.me

    www.donesi.com/podgorica

  5. #5
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    http://www.idealcar.me/ za crnogorske prilike superb !
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  6. #6
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    11
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da, ima tu jos nekih hotela i kompanija koji za svoje servise primaju online uplate. Ja sam se u svom osvrtu na ecommerce bazirao na one koji prodaju proizvode, mahom tehnicku robu. Namjerno izostavih linkove u svom prethodnom postu, cisto da ne bude reklama, ali ajde kada i drugi ostavljaju da i ja postavim link ova dva koji to po meni zasluzuju:

    http://www.idealshopping.me(Telekom, prodaja obuce i odjece)

    http://www.com-shop.me (Prodaja racunarske tehnike)

  7. #7
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    4,039
    Thanks Thanks Given 
    625
    Thanks Thanks Received 
    443
    Thanked in
    220 Posts

    Default

    idealshopping.me samo neka je zdravo. Prva stvar, ne slazem se da je bas jednostavno naci nesto na sajtu. Search je los, i svaki put treba da prelistam 20 stranica da bh shvatio da nemaju to sto trazim. Uz to, cijene su im astronomske, i volio bih da vidim toga sto je nesto kupio kod njih... com-shop.me je valjda ucio na tim greskama, pa bi trebao biti puno bolji...
    Inace, nisam isprobao, ali moj favorit je: icentar.me
    Mother, should I trust the government? (No Fu*king Way!)

  8. #8
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    11
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Incognito View Post
    idealshopping.me samo neka je zdravo. Prva stvar, ne slazem se da je bas jednostavno naci nesto na sajtu. Search je los, i svaki put treba da prelistam 20 stranica da bh shvatio da nemaju to sto trazim. Uz to, cijene su im astronomske, i volio bih da vidim toga sto je nesto kupio kod njih... com-shop.me je valjda ucio na tim greskama, pa bi trebao biti puno bolji...
    Inace, nisam isprobao, ali moj favorit je: icentar.me
    Nijesam se vodio cijenama kada sam ih opisivao, vec nekako onim sto je obiljezje nekog ecommerca. Dizajn je i stvar ukusa, pa ono sto se meni svidja ne mora drugome. Ali postoje neka pravila i ove koje sam ja naglasio ih se pridrzavaju. E sada Com-shop.me i idealshopping.me ne prodaju istu robu, tako da se ne mogu potpuno uporedjivati, stim sto com-shop.me prihvata sve kartice. Zaista je malo onih koji kprihvataju reditne kartice. Tu treba vjerovatno ispuniti uslove banke i ne znam da li jos nesto. To je vjerovatno kriterijum koliko je neko ozbiljan i pouzdan.

    icentar.me lijepo izgleda, samo nije pravi ecommerce. Nema online placanja, nema shopping carta karakteristicnog za web shop, nego narucis pa onda oni treba da kontaktiraju kupca telefonom itd... Oni rade samo Apple, tako da imaju svoju ciljnu grupu.

  9. #9
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    4,039
    Thanks Thanks Given 
    625
    Thanks Thanks Received 
    443
    Thanked in
    220 Posts

    Default

    Dizajn jeste stvar ukusa, i kada bi se programeri pitali on bi bio potpuno suvišan na sajtu jer "najbitnija" je funkcionalnost... Međutim, sajtovi se prave za krajnje (podrazumijevano glupe) korisnike, i prvo sto njima zapadne za oko je lijep i "straight-forward" interfejs... Dalje, sto se tiče banaka, nema tu previše veze koliko si "jak", naravno moraš biti registrovan kao firma, i onda potpisuješ sa njima ugovor, a od svake transakcije toliko i toliko procenata ide banci. E sad, mnogi neće da se bakću tim, jer ili im se ne isplati ta provizija prema banci, ili ne umiju implementirati engine za plaćanje, koji najčešće pruža sama banka... I sam sam učestvovao u razvijanju sajta (dakle ne pričam izmišljotine) koji ima potpunu mogućnost online plaćanja, payment engine je na strani CKB banke, a radi se o sajtu: www.mosquito.me
    Ja i dalje ostajem pri tvrdnji da je idealshopping.me totalni promašaj sa sadašnjom politikom, i opstaće samo onoliko koliko ga Telekom bude gurao... A volio bih da nisam u pravu...
    Mother, should I trust the government? (No Fu*king Way!)

  10. #10
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Montenegrooo
    Posts
    997
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto mislite e-commerce servis preko joomle? Koliko je sigurno?

  11. #11
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    4,039
    Thanks Thanks Given 
    625
    Thanks Thanks Received 
    443
    Thanked in
    220 Posts

    Default

    Sve dok je plaćanje na strani banke na https stranici, sigurno je...
    Mother, should I trust the government? (No Fu*king Way!)

  12. #12
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Montenegrooo
    Posts
    997
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ok. Ne vidjeh nedje ecommerc a da je neki CMS bio u pitanju pa me interesovalo zasto je nema

  13. #13
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,529
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    zato sto treba napraviti plugin za nase procesore placanja / nlb banku

    Ako je ko zainteresovan moze se napraviti. Ja sam uradio jedno custom rjesenje, mislim da bi se moglo prepraviti u plugin.

  14. #14
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    11
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa svaki ecommerce koji prodaje veli broj proizvoda mora biti zasnovan na CMS kroz koji se azuriraju podaci. Tu sigurno postoje pluginovi za automatsko ucitavanje podataka itd. Ili se plate programeri da ih urade i onda se primijene.


    Quote Originally Posted by Incognito View Post
    Dizajn jeste stvar ukusa, i kada bi se programeri pitali on bi bio potpuno suvišan na sajtu jer "najbitnija" je funkcionalnost...
    Slazem se, s tim sto i ja mislim da dizajn na ecommercu ne smije da narusi funkcionalnost. Ako se pogleda Amazon ili eBay vidjecete minimalisticki dizajn. Nista spektakularno. Ali jednostavno za upotrebu.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,764
    Thanks Thanks Given 
    88
    Thanks Thanks Received 
    3,265
    Thanked in
    1,814 Posts

    Default

    Zaboravio si technomarket.me
    Kompletna ponuda izlistana po radnjama gdje se moze kupiti. Sajt nije moderan ali je funkcionala i sigurno radi online
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  16. #16
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    11
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da, ali to nije e-commerce web sajt. Na njemu nema mogucnosti online kupovine. Samo web prezentacija. Ovdje je link za stranu CKB sa njihovim klijentima koji imaju e-commerce:
    http://www.ckb.me/web/code/navigate.jsp?Id=721

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,764
    Thanks Thanks Given 
    88
    Thanks Thanks Received 
    3,265
    Thanked in
    1,814 Posts

    Default

    Jesi uopšte pošao na sajt.
    Imaš mogućnost narudžbe provjeri sam Naruči nešto.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  18. #18
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,529
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Jesi uopšte pošao na sajt.
    Imaš mogućnost narudžbe provjeri sam Naruči nešto.
    Da, ali ne mozes da platis kreditnom karticom o cemu je ovdje rijec.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,764
    Thanks Thanks Given 
    88
    Thanks Thanks Received 
    3,265
    Thanked in
    1,814 Posts

    Default

    Možeš. Kada ti je donesu provučeš je kroz terminal koji je mobilan
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  20. #20
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    11
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default


    Ne bih se slozio za tehnomaks. Njihov websajt ne samo da nije online shop vec nema ni jednu njegovu funkciju. Najobicnija web prezentacija (cak i katastrofalno dizajnirana) na kojoj nema ni funkcije za pretragu. Ako vec kupujem online onda zelim da narucim i platim na websajtu i dobijem racun na email, a ne da se objasnjavam sa tamo nekim prodavcem preko telefona.
    Sto se tice pravih web shopova u CG za racunarsku opremu opet tvrdim to su samo iCentar za one koji traze Machintosh ili Apple i Com Shop za one koji traze PC ili opremu iz te kategorije.
    Last edited by Laki-CG; 28-12-11 at 21:06.

  21. #21
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    28
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja mogu reci da imam klijenta koji prodaje vec duze vreme preko interneta u cg i da mu ide lepo. Cak kaze da mu se vise isplati web shop nego radnja.

    Ja imam uvid koliko prodaje preko web shopa tako da ne moze da me laze...

    Ali bez dobrog resenja, dobre optimizacija za pretrazivace, dobrog hostinga i reklame (adwords, bankeri...) nema uspeha...

    Kod njega recimo 40% prodaja dodje preko pretrazivaca, 25% direktno i 35% preko sajtova gde vise bannere ili adwords. I jako je zanimljivo da su najbolji kupci oni koji dodju preko drugih sajtova (baneri ili adwords), kad kazem najbolji daleko najvise kupe recimo u proseku duplo vise nego oni koji dodju preko pretrazivaca.

    I najbolje prolazi kad reklamira preko bannera samo jedan proizvod sa cenom, dok kad reklamira web shop kao celinu i ne bas tako dobro tad bude vise klikova manje prodaja...

  22. #22
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    28
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I sto bi jedan moj klijent rekao vi web dizajneri se zamarajte da li dizajn unikat, kako je sajt radjen, mene zanima broj poseta i promet web shopa...

    To i jeste istina...

    Tesko da ce neko da kupi samo zato sto je web shop lep ili unikat i ako bi ja voleo da je svaki takav zar ima nesto lepse nego praviti nesto iz nule...

  23. #23
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    270
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Laki kako radi taj com-shop.com fino ga izreklamira.

    Malo su mi cudni ovi uslovi CKB
    • ima otvoren račun kod Crnogorske komercijalne banke najmanje jednu godinu,
    • nema dospjelih a nenaplaćenih dugovanja prema Crnogorskoj komercijalnoj banci,
    • nije imao blokiran račun u posljednjih 12 mjeseci,
    • nije imao kašnjenje u vraćanju duga više od 30 dana,
    • ima godišnji platni promet preko Crnogorske komercijalne banke od minimalno 100.000,00 EUR (stohiljadaeura),
    • poslovao je sa profitom u posljednjih 12 mjeseci,
    • server na kome se implementira interfejs za povezivanje sa sistemom Banke se nalazi na teritoriji Crne Gore.
    Server vam se definitivno ne nalazi u CG, imate promet 100 K eur godisnje?

  24. #24
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Što bi ovdje bilo čudno! Nego ne isčuđavaš se ti nego si samo nedobronamjeran.

    Savjet: Sjedi kući i napravi nešto korisno, ne bavi se drugima bez potrebe!

  25. #25
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    270
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Lakse malo spam botovi. Ima li ovdje moderatora da vide kako se strucno spamuje forum. Niej da na temi nije bilo korisnih informacija, ali uvijati to u oblandu kako bi reklamirali com-shop-com malo je providno. I to gdje spamuju, nego sto nego u podforum hardware, pa jeste - to i prodaju na sajtu. Bolje bi bilo da ste se obratili marketing sluzbi cafemontenegro.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. WWF o Crnoj Gori
    By rain_wind_storm in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 25-10-10, 01:44
  2. DVB-T u Crnoj Gori
    By Sale in forum Kablovska..Satelitska..
    Replies: 27
    Last Post: 05-10-10, 23:18
  3. Is nothing new in e-commerce websites like ebay?
    By Biquiboulally in forum Software
    Replies: 1
    Last Post: 08-04-10, 18:25
  4. IVF u Crnoj Gori...
    By Jeca_Pereca in forum Ženski kutak
    Replies: 0
    Last Post: 27-03-09, 22:51
  5. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 15:16

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •