Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 55

Thread: Crnogorci i Srbi

  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Crnogorci i Srbi

    - Srbi i Crnogorci su govorili razlicitim jezicima dok Vuk Karadzic nije jezik Crnogoraca proglasio za srpski jezik !

    - Crnogorci su mediteranski, a Srbi kontinentalni narod !

    Crnogorci i Srbi imaju razlicitu:

    - Kulturu

    - Obicaje

    - tradiciju

    - mentalitet

    - Nacionalne simbole

    - Folklor

    - Istoriju

    - Plemensku (Crnogorci) i neplemensku (Srbi) organizaciju

    - Crkve

    - Srbi imaju svoje, a Crnogorci svoje svece

    - Drzavnu tradiciju

    - Drasticno razlicita prezimena itd, itd,

    a prije svega,

    - RAZLICITE PRAPOSTOJBINE tj razlicite korijene


    Crnogorci nijesu "nebeski" narod i nemaju laznu, izmisljenu istoriju, za razliku od Srba !

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    P O T P I S U J E M ! ! !

  3. #3
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sad ce LALA doci sa terapijom!
    Nemoj da se slucajno ubijes da nam ne javis!

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D
    - Srbi i Crnogorci su govorili razlicitim jezicima dok Vuk Karadzic nije jezik Crnogoraca proglasio za srpski jezik !
    Po cemu su se ti jezici razlikovali?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  5. #5
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Obratite paznju kako je Sveti Petar Cetinjski pisao Milosu NEPISMENOM !!!

    Quote Originally Posted by nihil
    Po cemu su se ti jezici razlikovali?
    Da vidimo kako se u Srbiji pisalo i govorilo prije nego sto je Vuk Karadzic jezik Crnogoraca PROGLASIO za srpski jezik !

    Želim da prikažem način, na koji se izražavalo prije Vukove reforme jezika, da vidimo i uporedimo više spisa.

    Prvo ću od slova do slova, prepisati odlomak iz knjige Dositeja Obradovića "Život i priključenija", koja je izašla iz dva dijela: prvi je izašao 1783 god, a drugi, iz kojega prenosim sami početak, je izašao 1789 god.



    __________________________________________________


    ..............................PREDUVJEDOMLJENIJE.. ......................

    "Basna da sam hoteo više prevoditi, našao bih tri i četiri krat jošt toliko ili i veće čislo. No ja, izabravši samo one koje su meni najugodnije bile, proče sam drugima ostavio da s vremenom prevode i izdaju. Nameravajući obače da ovi tom bude najmanje od 25 ili 30 tabaka, za ispuniti ovo čislo pridodaću ovde neka od mojih pisma koja se kasaju do mojih priključenija.
    Različni od naše nacije i usmeno i pismeno pouštavali su me da preduzmem opet ovu materiju i, na moje izvinovljenije da bih ja rad što bolje i poleznije izdati, jedan moj ljubezni prijatelj zaprosio me da mu u našem vzajmnom pisma sootvjetstvovaniju naznačujem sto znanja dostojnije od mojih dogadjaja, koje ja od nekoliko vremena i ispolnjavam. Imajući, dakle, kopije pri sebi i hoteći, kako sam poviše rekao, da mi ova knjiga veća bude, radi dve pričine naumio sam priložiti ovde neka od ovih mojih pisama. Prvo - za ispuniti od časti volju svima onima koji su to isto zaktevali, a drugo, koje je meni najvažnije i srcu mojemu, poželateljnejše i dražajše, za predati večnomu vospominaniju potomkov naših imena mojih ljubimejših prijatelja i blagodjetelja koje je preblagi božji promisal za orudija svoja upotrebio i meni u mojim stranstvovanijam i pretprijatijam črez njih pomogao".

    __________________________________________________ __



    Prikazaću i od slova do slova, pismo Svetog Petra Cetinjskog Karađorđu, koje je on napisao na Cetinju 5/17 marta 1811 god.


    __________________________________________________ _

    Svetlejši slavno-serbskogo naroda verhovni predvoditelj Georgij Petrovič!

    "Minuvščego godišča u avgustu mesecu imao sam čest s veličajšim udovoljstvijem primit Vaše vseblagoprijateljnejšeje pismo, črez Gavrila Šibaliju i Jevta Šećerovića otpravljeno, koje me je puno obradovalo i na koje vam prinosu čuvsvitelnejšuju moju blagodarnost. Mi ovamo čujemo da je moždu našim visokoslavnim pokroviteljem i Portoju Otomanskoju mir zaključen, no na kakovih kondicionah neizvestno. Vsepokornjejše molim vas, ljubeznejši predvoditelj, ne ostavite črez sego pismonosca, kako o tom, tako i o svemu što tamo proishodi, uvedomit menja i najpače o dražajšem zdravijem Vašim. Ja sam soveršeno uveren jestli vojna prodolžena budet, što Vi ne ostavite prežije svoji plani, prostirajuščiesja k našim granicam, i što ja zablagovremeno dražajšim pisanijem Vašim uvedomlen budu.
    Koji imam čest i diku nazivati Vašej svetlosti istinij dobroželatelj i pokornjejši sluga"

    mitropolit černogorski
    PETR.PETROVIČ


    __________________________________________________ _


    Da vidimo način na koji se Petar I obraćao NEPISMENOM Milošu Obrenoviću !


    __________________________________________________ ___

    Petar I Milošu Obrenoviću

    Sijateljejšij Bogom izabranij kneže i gospodaru serbskij Milošu,

    Ne mogu ja po dostojinstvu vozblagodarit Vašej Svjetlosti za blagoraspoloženije Vaše k meni i k ovomu siromaškomu narodu i za visoke milosti Vaše, koje ste pokazat izvolili vojvodi našemu gospodinu Matveju Vučičeviču i duhovniku Mojseju. No Bog ne ostavit dobrodjeteljstva Vaša na ovome i na onome svijetu bez nagraždenija.

    Polzujući se, dakle, takvim blagoraspoloženijem Vašim, ja Vas userdno molim da primite uvjerenije u sve ono što bi višepomenutij Vojevoda po mojej na njega vozloženoj dovjerenosti imao čest i sreću s Vami slovom ili pismom govoriti.

    Ja po izvjestnim Vašej Svjetlosti djelam iznovce pošiljem tamo vjernostiju i userdijem izvjestnoga mnje duhovnika Mojseja, koji Vašej Svjetlosti obstojateljno donesti može, o svemu što se tiče ovoga kraja, a osobljivo kako ovoga ljeta nejma na ovu stranu nikakva žitnoga ploda ni trave i kako hercegovački Turci, pod načalstvom Muhamed-bega, sina Sulejman-paše Skopjaka, kolju, robe, pale i muče jadnu i žalostnu braću našu hristijane po Hercegovini. Ne ostavte, Milostivij Gospodaru, o sem donesti gdje sljedujet i budite uvjereni što ja s glubočajšim visokopočitanijem jesam i vječno prebudu Vaše Svjetlosti pokornjejšij sluga i bogomoljec mitropolit černogorskij

    Cetinje, julija 23. dnja,
    1830. goda.

    PETR PETROVIČ NJEGOŠ.

    __________________________________________________ _


    Da vidimo sada na koji se način Petar I Petrović Njegoš obraćao Dubrovčanima.


    _________________________________________________

    PETAR I REKTORU I SENATU PRAVITELJSTVA REPUBLIKE DUBROVAČKE

    Herceg Novi, 8. marta 1806.

    Kako sam ja imao čast gospodi senatorima na riječi reći, kad su posljednji put ovamo dolazili, tako i sada imam čast odgovoriti na predrago vaše pismo od 4 marta da ja, čuvajući susjedski mir i tišinu, s vašijem praviteljstvom i s podložnicima Porte Otomanske ne želim ni u najmanje djelo postupati, koje bi moglo biti protivno mojemu pokrovitelju, a visokim njegovoga veličanstva saveznicima. Na isti način tvrdo se nadam da će i od strane vašega mudroga vladanja ovo isto biti učinjeno. I tako ćemo ne samo naše starinsko prijateljstvo zadržati, nego još bolje i jače unaprijed potvrditi što od svega srca želim...

    U Kastel-novome 8 marta 1806. godine.
    Crnogorski skenderijski i primorski mitropolit i ordena sv. Aleksandra Nevskoga kavaljer Petar Petrović.




    __________________________________________________ __



    Na kraju ćemo da vidimo, kako se Sveti Petar Cetinjski obraćao Crnogorcima, 1813 god.


    __________________________________________________ ___

    ...................PROGLAS PETRA PRVOG...............


    "Blagorodnoj i poštenoj gospodi serdarima, vojvodama barjaktarima i ostalim glavarima i starješinama i svemu hrabrom crnogorskom i brdskom narodu.

    Izvjesno je vama i tebi, ljubezni narode, kako je već nastupila sedma godina otkako su Francuzi zauzeli bokeljsku provinciju i kako su nam oni strašno prijetili da se otačastvo naše unaprijed neće zvati C r n a, nego Crvena - to hoće reći krvlju našom oblivena G o r a.

    Oni bi to i učinili po svojstvu njihove zloće, budući su najprije okaljali ruke u krvi svoga zakonitoga kralja i na temeljima jakobinsko-framanskog bezbožja postavili praviteljstvo, ali, blagodareći Boga, nijesu među nama našli izdajnika jakobinskoga duha, koji bi im puteve otvorili i čelovodje dali, kao što su nahodili u mnoga mjesta, na nesreću svih naroda među kojima su ti izdajnici bili...

    Iz svega ovoga, ljubezna braćo, jasno vidjeti možete što su oni tirani mislili od nas učiniti i što bi učinili kad bi sile imali, a svaki dan gledate što čine od naše braće primoraca i po tome rasuditi možete koliko bi sav narod u svijet nesrećan bio, kad ne bi sveblag Bog blagoslovio oružje velikoga Aleksandra, premilostivoga pokrovitelja našega.
    .................................................. .
    Prigotovite se, dakle, junaci, s prirodnim duhom hrabrosti na viteški ovaj podvig da, prizivajuci Boga na pomoć, što skorije stupimo u bokeljsku provinciju pod slavodobitnim barjakom velikoga Aleksandra, svemilostvoga gospodara našega".


    __________________________________________________ __



    Jasno se vidi, da se danas više ne koristi jezik Dositeja Obradovića, a još manje jezik kojim se Karadjordju i Milošu obraćalo, što ce reći da su Srbi odbačili svoj jezik, kojim su govorili i pisali.

    Kao što vidimo, jezik kojim se Sveti Petar Cetinjski obraća Crnogorcima i Dubrovčanima, je skoro potpuno istovjetan današnjem.

    JASNO JE DA JE ĆOPAVI VUK KARADŽIĆ ODBACIO TADAŠNJI SRPSKI JEZIK, UZEO CRNOGORSKI JEZIK (DUKLJANSKIH SLOVENA) I PROGLASIO GA ZA SRPSKI JEZIK !

    Bez ikakve sumnje, jezik Crnogoraca je uzet za podlogu za Vukovu reformu jezika.

    Vidimo da se u Srbiji prije Vuka, drugačije pisalo i govorilo, a vidimo da se kod nas u Crnoj Gori, koristi isti jezik kao i prije 200 god.

    Ovo nije moj zaključak, nego svih lingvista, ali sam to sada kristalno jasno pokazao.

    I najnevjerovatnija stvar je, da naš jezik, mi Crnogorci, ne možemo da nazovemo našim imenom, nego nam to osporavaju Srbi, koji su preuzeli za podlogu svoga - naš crnogorski jezik !

    Ali eto Srbi i Velikosrbi su daleko bučniji i daleko veću larmu dižu !

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D
    JASNO JE DA JE ĆOPAVI VUK KARADŽIĆ ODBACIO TADAŠNJI SRPSKI JEZIK, UZEO CRNOGORSKI JEZIK (DUKLJANSKIH SLOVENA) I PROGLASIO GA ZA SRPSKI JEZIK ![/b]
    E sada dobro razmisli zasto je to ucinio?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  7. #7
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    E sada dobro razmisli zasto je to ucinio?
    Da bi napravio kompromis, između raznih dijalekata koji su bili na južnoslovenskim prostorima.

    Da bi na taj nacin posrbio sto vise ljudi na Balkanu "ispeglavsi" jezicke razlike.

    Naravno, taj novi jezik je odmah PROGLASIO za srpski jezik !

    Da su Srbi nastavili da uce u skolama, jezik Dositejev ili iz "Zone Zamfirove", ili ovaj jezik kojim je Sveti Petar pisao Milosu i Karadjordju, ne bi Srbima uspjelo da ni približno posrbe toliko ljudi koliko su posrbili.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D
    Da bi napravio kompromis, između raznih dijalekata koji su bili na južnoslovenskim prostorima.

    Da bi na taj nacin posrbio sto vise ljudi na Balkanu "ispeglavsi" jezicke razlike.

    Naravno, taj novi jezik je odmah PROGLASIO za srpski jezik !

    Da su Srbi nastavili da uce u skolama, jezik Dositejev ili iz "Zone Zamfirove", ili ovaj jezik kojim je Sveti Petar pisao Milosu i Karadjordju, ne bi Srbima uspjelo da ni približno posrbe toliko ljudi koliko su posrbili.
    Znaci, Vuk je imao namjeru da posrbi ljude na Balkanu sa jezikom koji nije bio srpski? Zar ti to ne izgleda malo glupavo?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  9. #9
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    Znaci, Vuk je imao namjeru da posrbi ljude na Balkanu sa jezikom koji nije bio srpski? Zar ti to ne izgleda malo glupavo?
    Vuk je imao namjeru da posrbi razne etnicke skupine po Balkanu !

    Vuk je imao namjeru da posrbi i USPIO ( dobrim dijelom), sa jezikom koji je PROGLASIO za srpski !

    Vuk je nasao metod kako da posrbi Balkance !

    Sve ti je sad cisto i jasno?

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs down Lopovluk, lazi ,lazi i samo lazi ...

    Quote Originally Posted by nihil
    Znaci, Vuk je imao namjeru da posrbi ljude na Balkanu sa jezikom koji nije bio srpski? Zar ti to ne izgleda malo glupavo?
    To je sasvim logicno u slucaju Srba.

    Oni inace rade uglavnom nelogicne stvari. Kao nestvaralacki, inferioran i primitivan etnos, nisu u stanju da stvore svoje dobro, koim bi se krasili i ponosili. U historiji su do sada stvarali samo zlo ili iskrivljivanjem historije i bajkovitim lazima obmanjivali sebe da imaju neko veliko znacenje. A, nemaju.

    Nisu oni oteli i prisvojili samo tudj jezik.

    Nego, recimo i :

    - shajkaca
    - opanci
    - gusle
    - jelovnik (kuhar)
    - ... sta je to orginalno srpsko?

    Odgovor: Nista!

    Sve su oteli i prisvojili od drugih. O drzasvnim teritorijama i imovini da i ne govorimo. Njihova otimanja jos nijesu zavrsena, i mi smo bili svjedoci srbovarvarizma u proteklih 15 godina, ali i danashnjih shirenjna lazi i iskrivljivanje istorije u sta se upusta cijeli srpski parlament.

    Pih !!!
    Last edited by Dobrusky; 04-05-05 at 18:36.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D
    Vuk je imao namjeru da posrbi razne etnicke skupine po Balkanu !

    Vuk je imao namjeru da posrbi i USPIO ( dobrim dijelom), sa jezikom koji je PROGLASIO za srpski !

    Vuk je nasao metod kako da posrbi Balkance !

    Sve ti je sad cisto i jasno?
    Nije nista jasno. Prije svega gdje ti je dokaz da je imao takvu namjeru? Drugo, zasto bi Vuk htio da posrbi Balkance? Trece, zasto su Crnogorci prihvatili da im se jezik zove srpski, pa i danas to vecina prihvata? Cetvrto, kako su to Srbi pristali da promijene jezik kojim su govorili, a ovaj drugi nazovu srpskim? ... Rasvijetli te detalje. Nije dovoljno povikati kako je neko nesto napravio vec to treba jasno dokazati, inace to sto si nabacio je samo jeftina propaganda jedne nacionalisticke ideologije ...
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dobrusky, jel ti mrzis Srbe?

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb

    Quote Originally Posted by nihil
    Dobrusky, jel ti mrzis Srbe?
    Ne, zasto pitash ???

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation

    Quote Originally Posted by Dobrusky
    Ne, zasto pitash ???
    Pa, stalno pises o Srbima kao uzroku svakog zla na Balkanu, a izjavio si da Srbe treba zgaziti. ... Pises o Srbima kao da si opsjednut djavolom. DA li si primijetio taj fenomen kod sebe ili sad prvi put citas o tome?

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    Pa, stalno pises o Srbima kao uzroku svakog zla na Balkanu, a izjavio si da Srbe treba zgaziti. ... Pises o Srbima kao da si opsjednut djavolom. DA li si primijetio taj fenomen kod sebe ili sad prvi put citas o tome?
    Ja ne pisem nista sto nije istina, pa se tu ne radi o nekom imaginarnom napadu na mene od strane Srba ... itd.

    Srbi su proizveli najvece zlo na balkanu posle Drugog svjetskog rata uz izvrsenje genocida . U njihovom kolektivnom bicu nema ni malo kajanja ( osim kod casnih pojedinaca ) zbog pocinjenih nedjela nad drugim narodima i jos uvijek su spremni da ponove zlocin. Naprotiv, glorifikuju zlocince praveci od njih heroje.

    Takvo nasilnistvo se lijeci jos samo GAZENJEM ( okupacijom ) i detaljnom denacifikacijom, poput one u nacistickoj nemackoj. To bi im bio jedini spas.

    I sad ja tebe pitam sta je u svemu ovome sto sam napisao problem?
    Last edited by Dobrusky; 04-05-05 at 19:12.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Pored mora
    Posts
    98
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Isto kao sto su homofobicni ljudi u stvari homoseksualci, tako su i srbofobicni ljudi prikriveni Srbi. Imajte malo razumjevanja za njih!

  17. #17
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    127
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool

    Quote Originally Posted by G R A D
    Da vidimo kako se u Srbiji pisalo i govorilo prije nego sto je Vuk Karadzic jezik Crnogoraca PROGLASIO za srpski jezik !

    Želim da prikažem način, na koji se izražavalo prije Vukove reforme jezika, da vidimo i uporedimo više spisa.

    Prvo ću od slova do slova, prepisati odlomak iz knjige Dositeja Obradovića "Život i priključenija", koja je izašla iz dva dijela: prvi je izašao 1783 god, a drugi, iz kojega prenosim sami početak, je izašao 1789 god.



    __________________________________________________


    ..............................PREDUVJEDOMLJENIJE.. ......................

    "Basna da sam hoteo više prevoditi, našao bih tri i četiri krat jošt toliko ili i veće čislo. No ja, izabravši samo one koje su meni najugodnije bile, proče sam drugima ostavio da s vremenom prevode i izdaju. Nameravajući obače da ovi tom bude najmanje od 25 ili 30 tabaka, za ispuniti ovo čislo pridodaću ovde neka od mojih pisma koja se kasaju do mojih priključenija.
    Različni od naše nacije i usmeno i pismeno pouštavali su me da preduzmem opet ovu materiju i, na moje izvinovljenije da bih ja rad što bolje i poleznije izdati, jedan moj ljubezni prijatelj zaprosio me da mu u našem vzajmnom pisma sootvjetstvovaniju naznačujem sto znanja dostojnije od mojih dogadjaja, koje ja od nekoliko vremena i ispolnjavam. Imajući, dakle, kopije pri sebi i hoteći, kako sam poviše rekao, da mi ova knjiga veća bude, radi dve pričine naumio sam priložiti ovde neka od ovih mojih pisama. Prvo - za ispuniti od časti volju svima onima koji su to isto zaktevali, a drugo, koje je meni najvažnije i srcu mojemu, poželateljnejše i dražajše, za predati večnomu vospominaniju potomkov naših imena mojih ljubimejših prijatelja i blagodjetelja koje je preblagi božji promisal za orudija svoja upotrebio i meni u mojim stranstvovanijam i pretprijatijam črez njih pomogao".

    __________________________________________________ __



    Prikazaću i od slova do slova, pismo Svetog Petra Cetinjskog Karađorđu, koje je on napisao na Cetinju 5/17 marta 1811 god.


    __________________________________________________ _

    __________________________________________________


    Da vidimo način na koji se Petar I obraćao NEPISMENOM Milošu Obrenoviću !


    __________________________________________________ ___

    Petar I Milošu Obrenoviću

    Sijateljejšij Bogom izabranij kneže i gospodaru serbskij Milošu,

    Ne mogu ja po dostojinstvu vozblagodarit Vašej Svjetlosti za blagoraspoloženije Vaše k meni i k ovomu siromaškomu narodu i za visoke milosti Vaše, koje ste pokazat izvolili vojvodi našemu gospodinu Matveju Vučičeviču i duhovniku Mojseju. No Bog ne ostavit dobrodjeteljstva Vaša na ovome i na onome svijetu bez nagraždenija.

    Polzujući se, dakle, takvim blagoraspoloženijem Vašim, ja Vas userdno molim da primite uvjerenije u sve ono što bi višepomenutij Vojevoda po mojej na njega vozloženoj dovjerenosti imao čest i sreću s Vami slovom ili pismom govoriti.

    Ja po izvjestnim Vašej Svjetlosti djelam iznovce pošiljem tamo vjernostiju i userdijem izvjestnoga mnje duhovnika Mojseja, koji Vašej Svjetlosti obstojateljno donesti može, o svemu što se tiče ovoga kraja, a osobljivo kako ovoga ljeta nejma na ovu stranu nikakva žitnoga ploda ni trave i kako hercegovački Turci, pod načalstvom Muhamed-bega, sina Sulejman-paše Skopjaka, kolju, robe, pale i muče jadnu i žalostnu braću našu hristijane po Hercegovini. Ne ostavte, Milostivij Gospodaru, o sem donesti gdje sljedujet i budite uvjereni što ja s glubočajšim visokopočitanijem jesam i vječno prebudu Vaše Svjetlosti pokornjejšij sluga i bogomoljec mitropolit černogorskij

    Cetinje, julija 23. dnja,
    1830. goda.

    PETR PETROVIČ NJEGOŠ.

    __________________________________________________ _


    Da vidimo sada na koji se način Petar I Petrović Njegoš obraćao Dubrovčanima.


    _________________________________________________

    __________________________________________________ __



    Na kraju ćemo da vidimo, kako se Sveti Petar Cetinjski obraćao Crnogorcima, 1813 god.


    __________________________________________________ ___

    ...................PROGLAS PETRA PRVOG...............


    "Blagorodnoj i poštenoj gospodi serdarima, vojvodama barjaktarima i ostalim glavarima i starješinama i svemu hrabrom crnogorskom i brdskom narodu.

    Izvjesno je vama i tebi, ljubezni narode, kako je već nastupila sedma godina otkako su Francuzi zauzeli bokeljsku provinciju i kako su nam oni strašno prijetili da se otačastvo naše unaprijed neće zvati C r n a, nego Crvena - to hoće reći krvlju našom oblivena G o r a.

    Oni bi to i učinili po svojstvu njihove zloće, budući su najprije okaljali ruke u krvi svoga zakonitoga kralja i na temeljima jakobinsko-framanskog bezbožja postavili praviteljstvo, ali, blagodareći Boga, nijesu među nama našli izdajnika jakobinskoga duha, koji bi im puteve otvorili i čelovodje dali, kao što su nahodili u mnoga mjesta, na nesreću svih naroda među kojima su ti izdajnici bili...

    Iz svega ovoga, ljubezna braćo, jasno vidjeti možete što su oni tirani mislili od nas učiniti i što bi učinili kad bi sile imali, a svaki dan gledate što čine od naše braće primoraca i po tome rasuditi možete koliko bi sav narod u svijet nesrećan bio, kad ne bi sveblag Bog blagoslovio oružje velikoga Aleksandra, premilostivoga pokrovitelja našega.
    .................................................. .
    Prigotovite se, dakle, junaci, s prirodnim duhom hrabrosti na viteški ovaj podvig da, prizivajuci Boga na pomoć, što skorije stupimo u bokeljsku provinciju pod slavodobitnim barjakom velikoga Aleksandra, svemilostvoga gospodara našega".


    __________________________________________________ __



    Jasno se vidi, da se danas više ne koristi jezik Dositeja Obradovića, a još manje jezik kojim se Karadjordju i Milošu obraćalo, što ce reći da su Srbi odbačili svoj jezik, kojim su govorili i pisali.

    Kao što vidimo, jezik kojim se Sveti Petar Cetinjski obraća Crnogorcima i Dubrovčanima, je skoro potpuno istovjetan današnjem.

    JASNO JE DA JE ĆOPAVI VUK KARADŽIĆ ODBACIO TADAŠNJI SRPSKI JEZIK, UZEO CRNOGORSKI JEZIK (DUKLJANSKIH SLOVENA) I PROGLASIO GA ZA SRPSKI JEZIK !

    Bez ikakve sumnje, jezik Crnogoraca je uzet za podlogu za Vukovu reformu jezika.

    Vidimo da se u Srbiji prije Vuka, drugačije pisalo i govorilo, a vidimo da se kod nas u Crnoj Gori, koristi isti jezik kao i prije 200 god.

    Ovo nije moj zaključak, nego svih lingvista, ali sam to sada kristalno jasno pokazao.

    I najnevjerovatnija stvar je, da naš jezik, mi Crnogorci, ne možemo da nazovemo našim imenom, nego nam to osporavaju Srbi, koji su preuzeli za podlogu svoga - naš crnogorski jezik !

    Ali eto Srbi i Velikosrbi su daleko bučniji i daleko veću larmu dižu !

    Dokle vise G R A D I C U , kad ces vec jednom odrasti ?
    Ne mozes manipulacijama i neobjektivnoscu da dodjes do istine .

    Jesi li ikada cuo za SLAVENO-SRPSKI , jel znas sta je taj jezik ?
    Ko je njega koristio , kako je nastao ?

    Raskrinkavanje G R A D I C A :

    Pisma koja je grad naveo pisana su na svetovnom SLAVENO-SRPSKOM , ne na Srpskom narodnom jeziku , taj jezik bio je mešavina vojvođanskih dijalekata, ruskoslavenskog i ruskog jezika i NIJE SRPSKI JEZIK , koristen je samo u XVIII i XIX veku u crkvenim i ucenim krugovima i ovde cu ukratko opisati kako je taj jezik nastao .

    Nastanak SLAVENO-SRPSKOG jezika

    Nakon Velike seobe 1680-90., pod patrijarhom Čarnojevićem, veliki se deo srpskoga naroda našao u okviru Austrije koja ga je pokušala katolicizirati preko unijaćenja, tj. verskopolitičkih poteza kojim bi se ukinula samostalnost Pećke patrijaršije koja je okupljala srpski narod. Na civilizacijskom polju, budući da se radilo o sličnim južnoslavenskim jezicima, Austrija je nameravala nametnuti neki oblik hrvatskoga («ilirskoga») jezika, koji je u vernakularu postojao vekovima. Takođe, pokušavala se ukinuti ćirilica i uvesti latinica u školama koje su pod jurisdikcijom Pećke patrijaršije. Kao otpor tim nastojanjima koja su protumačena kao napad na versko i narodno biće Srba, srpska je crkvena hijerarhija pozvala u pomoć Rusiju i Petra Velikoga, koji je poslao određen broj knjiga, udžbenika i učitelja. U zabludi da je ruskoslavenski jezik stariji od srpskoslavenskog, svestenstvo je prihvatanjem ruske pomoći za svoj službeni jezik uzelo ruskoslavenski jezik, odnosno rusku redakciju staroslavenskog jezika u obliku kakav je bio početkom 18. veka . Taj jezik je i danas ostao službeni jezik Srpske pravoslavne crkve, a imao je velikog utjecaja na tadašnji svetovni jezik.

    SKORO SVI PISMENI LJUDI TOG VREMENA SU SE SKOLOVALI PO MANASTIRIMA I JEDINI JEZIK KOJI SU TAMO MOGLI DA NAUCE BIO JE SLAVENO-SRPSKI , ZATO SU I SVA PISMA IZ TOG DOBA PISANA NA TOM JEZIKU .

    Vuk Karadzic

    U prvoj polovini XIX veka, uz pomoć tadašnjih vrhunskih filologa, kao što su braća Grimm, austrijskih vlasti koje je predstavljao Jernej Kopitar -- Vuk Stefanović Karadžić je reformisao srpski pravopis, praveći veliki rez između nenarodnog slavenosrpskog jezika i narodnog srpskog .

    O Vukovoj reformi mogu opsirnije da ti pisem G R A D I C U ali se vracam na SLAVENO-SRPSKI koji si ti neuko hteo da podmetnes kao Srpski jezik .

    SRPSKI NARODNI JEZIK , kojim je govorio sav narod ali koji do Vukove reforme nije bio zvanican i nije imao pravopis i gramatiku , uvodjenjem reforme 1868.god. potiskuje iz zvanicnih spisa i korespodencije SLAVENO-SRPSKI koji u narodnom govoru nikad nije ni postojao .

    Nadji negde spise srednjevekovnih srpskih vladara i onih sa podrucja danasnje Crne Gore , Crnojevica i sl. i videces da je u pitanju isti jezik , mani se lazi i manipulacija .
    Last edited by Sthlm; 04-05-05 at 19:47.

  18. #18
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    Nije nista jasno. Prije svega gdje ti je dokaz da je imao takvu namjeru?
    Evo ti ga apsolutni dokaz.
    Nacitaj se, i mani se poslije nekih jezickih egzibicija da dokazes kako on nije tako mislio, kako je napisao.
    Evo ti pa citaj kako si ti upao u program da budes posrbljen.

    http://www.rastko.org.yu/filologija/...dzic-srbi.html

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dobrusky
    I sad ja tebe pitam sta je u svemu ovome sto sam napisao problem?
    Problem je sto uopste tako pises, jer nema naroda na planeti koji je originalan, koji je genetski, kulturno, jezicki i na bilo koji drugi nacin "cist", vec su svi mjesavina razlicitih uticaja, i nema naroda cije vodje kroz istoriju nisu pravile pokolje. I ne moze se zbog toga sve narode osuditi, vec vodje i izvrsioce koji su cinili zlocine. ... Tvoje pisanje osudjuje narod, a to je pogresno, jer na sirenju osudjivanja nekog ili nekih naroda nastale su mrznje medju narodima, nacijama, vjerama itd., a na tim mrznjama pocivaju sovinizam, nacizam, fasizam i sl. ... Zasto je bitno odakle Srbima sajkaca, gusle i sl.? Sta ima veze da li su Srbi orginalan narod? Sta ti osim netrpeljivosti i omalovazavanja jednog naroda tu uopste hoces da kazes?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D
    Evo ti ga apsolutni dokaz.
    Nacitaj se, i mani se poslije nekih jezickih egzibicija da dokazes kako on nije tako mislio, kako je napisao.
    Evo ti pa citaj kako si ti upao u program da budes posrbljen.

    http://www.rastko.org.yu/filologija/...dzic-srbi.html
    He, gdje si ti tamo procitao da Vuk zeli da posrbi bilo koga?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  21. #21
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    127
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation

    Quote Originally Posted by P S Y C H O
    Evo ti ga apsolutni dokaz.
    Nacitaj se, i mani se poslije nekih jezickih egzibicija da dokazes kako on nije tako mislio, kako je napisao.
    Evo ti pa citaj kako si ti upao u program da budes posrbljen.

    http://www.rastko.org.yu/filologija/...dzic-srbi.html

    Gde je u ovom tekstu dokaz za tvoju konstrukciju o asimilovanju drugih naroda uz pomoc jezika ? Sto je babi milo to joj se i snilo

    Austrijanci su pomogli reformu , sproveo je Vuk koji je poreklom bio iz Crne Gore i svi su oni hteli da posrbe ceo Balkan , ajde sve , ali zasto Austrijanci ?
    Mnogo ti je naivna teorija moj G R A D I C U
    Last edited by Sthlm; 04-05-05 at 20:23.

  22. #22
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    He, gdje si ti tamo procitao da Vuk zeli da posrbi bilo koga?
    Aha pravis se malouman. Tumacis Vuka na tvoj nacin.

    Procitao sam u naslovu.

    SRBI SVI I SVUDA !

    Tako si i ti upao u taj program i STHml i Janko23 i mnogi...

  23. #23
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo opet za Nihila, za Janka23, Sthml...

    Da citaju kako su po programu Vukovom postali Srblji.

    Na citanje, detaljno ! Poslije cu da vas preslisam.

    SRBI SVI I SVUDA
    SRBI SVI I SVUDA
    SRBI SVI I SVUDA
    SRBI SVI I SVUDA
    SRBI SVI I SVUDA
    SRBI SVI I SVUDA
    SRBI SVI I SVUDA
    SRBI SVI I SVUDA
    SRBI SVI I SVUDA

    http://www.rastko.org.yu/filologija/...dzic-srbi.html

  24. #24
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default koe se nalaze u Rječnicima: (koi e samo imenom Serbskij), Dellabelli, Belostencu...

    Quote Originally Posted by Sthlm
    Gde je u ovom tekstu dokaz za tvoju konstrukciju o asimilovanju drugih naroda uz pomoc jezika ?
    Pomocu jezika?
    Evo ti kokaz.
    Apsolutni dokaz.

    Da vidimo sto kaze sami Vuk Karadzic koliko je uzeo "pravih srpskih" rijeci u svoj rjecnik !

    Dobro sakrivene od djaka i studenata ćopavčeve riječi,
    koje se nikada niđe ne mogu sresti u javnosti !

    Što kaže Vuk.

    Hmmm...da vidimo.

    ..Svi Slavenski narodi kromje Serbalja vostočnog' vjeroispovjedanija imaju svoje Rječnike..Mi ga sami trebamo...Ja sam takovij Rječnik preduzeo, i već skupio. On će pomenutim' potrebama udovletvoriti. Soderžavaće sve Serbske rječi, koe se nalaze u Rječnicima: (koi e samo imenom Serbskij), Dellabelli, Belostencu, Jambrešiću, Stulliju, Hajmu; imaće jošt' ednu tretinu pravih Srbskih rječi , koe se ni u ednome, ot rečenih Rječnika, ne nalaze."


    (Sabrana dela Vuka Karadžića, 2. tom, Prosveta, Beograd, 1966- "Objavlnie o serbskome rječniku")

    Dakle- jedna trećina "pravih srpskih riječi" (33%). Ostalo je uzeo iz navedenih rječnika.
    Bar tako sam kaže.

    Od te jedne trecine "pravih" srpskih rijeci, barem je pola uzeo iz Crne Gore !!!

    Dakle Srbi su prije Vuka upotrebljavali - iz danasnjeg srpskog rjecnika 15 - 20 % rijeci !!!

    I (Velje)Srbi danas skacu do plafona ako se kaze da je taj takozvani "srpski" jezik ustvari zajednicki jezik svih Juznih Slovena.
    Kazu:
    "To je nas i samo nas jezik i niciji drugi, mi smo vlasnici" !!!

    A Srbi su vlasnici srpskog jezika, zato sto ga je Vuk PROGLASIO za srpski jezik ?!?! :shock:

    Ćopavac ne bi bio najveći posrbljivač Balkana da nije to sve tako vješto udesio, a jezik PROGLASIO za srpski !!!

    Prema tome sramna je svaka tvrdnja, da Crnogorci za svoj jezik nemaju LINGVISTICKO i svako drugo pravo da ga nazovu svojim imenom - crnogorskim !!!

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool Da se sada podukljanimo?

    Quote Originally Posted by G R A D
    Aha pravis se malouman. Tumacis Vuka na tvoj nacin.
    Posto si tako uman, mozes li da objasnis da li je Vuk bio Srbin ili je on mozda i samog sebe posrbio ne shvatajuci sta cini? I onda, sta cemo sada kada smo sada posrbljeni kao sto su neki poturceni ili pokatoliceni itd.? Sada treba da se nazovemo dukljani jer je dosao neki novi "copavi Vuk" koji ce nas podukljaniti? Jel to poenta tvog tumacenja Vuka?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 13-02-10, 23:05
  2. Replies: 0
    Last Post: 18-01-05, 10:04
  3. rezultati popisa: Srbi vecina na 70% CG teritorije
    By Njegus in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 38
    Last Post: 29-12-04, 10:43
  4. Crnogorci su Srbi
    By Lala in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 07-09-04, 06:27
  5. KO su Crnogorci ? Baltoslavi ili Iliri ??
    By Knjaz in forum Istorija
    Replies: 25
    Last Post: 19-03-04, 01:11

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •