Page 1 of 60 123451151 ... LastLast
Results 1 to 25 of 1489

Thread: Nikšić

Smile Nikšić

ako neko ima par minuta vremena, mislim da bi bilo lijepo na ovaj topik postaviti slike iz nk-a... da vide ljudi kakvu dushu ima nash grad... bar spolja...
    molim vas da ne spamujete bez potrebe nego samo da postavljate slike...
    hvala...

a dje nadje skver grdni da slikas....

evo neke slicice iz DREVNOG NIKSICA

ovo sam sliko prije nedje 106 godina pa mi se bilo zaturilo po kuci

ima jos toga na www.niksic.cg.yu
    Last edited by -Peksimir-; 29-04-05 at 11:52.

Arrow

nisam mogla odoljeti da ne ovjekovjechim rijetke trenutke semafora koji radi u nk...
    i skver nije grdan... njemu se najvishe obradujem kad posle duzheg odsustva dodjem u nk...

bla bla bla
    Last edited by The_Infinite; 11-09-06 at 14:27.
    be the change you want to see in the world.

Last edited by adriana; 29-04-05 at 22:18.

Evo vam i od mene par slicica

Last edited by BOLOGMO; 29-04-05 at 23:29.

Default Geniuse...kazhi: HOME SWEET HOME!!!

Geniuse...kazhi: HOME SWEET HOME!!!

"Theres no such thing as good money or bad money. Theres just money." - Lucky Luciano

A owo sam ja... Bash slatka slikica zar ne?!

"Theres no such thing as good money or bad money. Theres just money." - Lucky Luciano

evo malo slika,svjezhe od vecheras...

Exclamation Istorija Prvog maja, Medjunarodnog praznika rada

Istorija Prvog maja, Medjunarodnog praznika rada

Prvi maj, Medjunarodni praznik rada, podsjecanje je na istorijsku borbu radnicke klase u
    citavom svijetu i priznat je u svim zemljama svijeta, osim u Sjedinjenim Americkim Dravama, Kanadi i Junoj Africi. Dakle, u SAD nije priznat uprkos cinjenici da je borba radnika za osmocasovno radno vrijeme pocela upravo u ovoj zemlji.

Federacija trgovackih organizacija i Radnicki sindikat su 1884. godine donijeli rezoluciju o osmocasovnom radnom vremenu, koja je trebala da stupi na snagu 1. maja 1886. godine. Ova rezolucija je izazvala generalni trajk u cilju ostvarenja radnickih zahtjeva, jer sve legalne metode nisu uspjele. S obzirom da su radnici do tada radili 10, 12 ili cak 14 casova dnevno, podrka za osmocasovno radno vrijeme je izuzetno brzo rasla, bez obzira na indiferentnost i neslaganje mnogih sindikalnih vodja. Aprila 1886. godine, 250.000 radnika je uzelo ucece u trajku.

Centar pokreta je bio u Cikagu i bio je organizovan od strane Medjunarodne radnicke asocijacije. Biznismeni i dravne institucije su bile zaprepatene sve vecim revolucionarnim karakterom pokreta i spremili su i adekvatnu odbranu. Policija i lokalna milicija podigle su stepen spremnosti i dobili su i novo naoruanje, a sve to su finansirali lokalni biznismeni. "Cikago komercijalni klub" je finansirao sa 2.000 dolara nabavku mainskog naoruanja za Nacionalnu gardu Ilinoisa koja je trebalo da se upotrije*i protiv trajkaca.

Bez obzira na sve to, do 1. maja pokret je okupio veliki broj tekstilnih, obucarskih i radnika iz ostalih grana privrede. Ali, 3. maja 1886. godine, policija je pocela da puca na radnike u "MekKormik Riper vorks fektori" i tom prilikom su ubijena cetiri radnika, a veliki broj radnika je ranjen. Celnici sindikata su sljedeci dan sazvali masovni miting u Hajmarket skveru da bi protestovali protiv brutalnosti.

Miting je proao bez incidenta, a dok je na red doao i posljednji govornik ostalo je tek nekoliko stotina trajkaca. Tada je 180 policajaca dolo i naredilo da se razidju. Kada je govornik siao sa platforme, bacena je bomba na policiju i tom prilikom je ubijen jedan policajac, a ranjeno 70. Policija je odgovorila pucnjavom, ubivi jednog, a ranivi mnoge druge.

Iako nikada nije tacno utvrdjeno ko je bacio bombu, ovaj incident je posluio kao izgovor za napad na ljevicu i radnicki pokret. Policija je upadala i pretraivala domove i kancelarije osumnjicenih radikala, a stotine ih je uhapeno bez optube. Celnici radnicke partije su uznemiravani, a osam njih koji su bili najaktivniji optueni su za zavjeru prilikom ubistva koje se desilo u bombakom napadu na Hajmarketu. Sud je svu osmoricu proglasio krivim, uprkos nedostatku dokaza koji bi ih povezali sa bombaem (od njih osmorice, samo jedan je bio prisutan na mitingu u to vrijeme, dok su se ostali vec bili razili) i osudjeni su na kaznu smrti. Albert Parsons, August Spis, Adolf Fier i Dord Engel 11. novembra 1887. godine su objeeni, Luis Ling je izvrio samoubistvo u zatvoru, dok su ostala trojica oslobodjeni 1893. godine.

Upravo zato nije ni zacudjujuce da su drava, biznismeni i ostali zvanicnici, kao i predstavnici medija eljeli da sakriju pravu istinu o "majskim dogadjajima", predstavljajuci ga kao praznik koji se slavi iskljucivo na Crvenom trgu u Moskvi. U svojim pokuajima da izbriu istorijsku istinu i znacaj samog 1. maja, SAD su umjesto Dana rada, proglasile 1. maj kao Dan zakona, praznik koji ima svaku drugu konotaciju, osim one koju bi zaista trebalo da ima.

Bez obzira na sve to, dogadjaji iz 1886. i pogubljenje cikakih radnika je, ipak, uticalo na svijest naroda kao i buducih generacija radikala. Ema Goldman, koja je tih godina tek imigrirala u SAD, kasnije je isticala da su ti dogadjaji predstavljali njeno politicko rodjenje. Lusi Parsons, udovica Alberta Parsonsa, pozivala je siromane da svoju ljutnju usmjere ka onima koji su i odgovorni za to njihovo stanje - bogatima. Umjesto da nestane, radni
    ki pokret se povecavao, stvarajuci brojne druge pokrete i organizacije, ukljucujuci i "Industrijske radnike svijeta".

Drava i ostatak dravnih institucija prikrivajuci istinu o ovom dogadjaju, ele da "zatru" sjeme bilo kakvim mogucnostima da se radnici organizuju, ali na radnicima je da se sjecaju i obiljeavaju ovaj dan, jer on nema samo istorijski znacaj nego znaci i pocetak organizovanja radnika oko pitanja koji su od vitalnog znacaja za njihov ivot.

Proslava 1. maja je savremeno obiljeavanje i podsjecanje na dogadjaje iz 1886, ali sam ovaj dan ima posebno znacenje za radnike irom svijeta.

Medjunarodna radnicka organizacija (prva medjunarodna organizacija te vrste u svijetu) 1889. godine proglasila je 1. maja praznikom radnicke klase, kao znak sjecanja na dogadjaje u "Hajmarket Martirsu". Crvena zastava je postala simbol radnicke krvi koja je pala za ostvarivanje radnickih prava.

Last edited by Luximus; 01-05-05 at 19:42.

Thumbs up

konachno nesto i na owaj forum da "zasija"

Ja se slazhem. Kakav god da je - nash je! Kad sam nedje van njega, jedva cekam da ga ponovo vidim pa i neka je ovakav kakav je. Dodushe kad sam u njemu jedva cekam da iz njega odem... hmmm valjda je ovo normalno

i ja jedva cekam da ga ponovo vidim u julu
    /me rulZ

ja mislim da bi u nk imalo sta da s evidi nego se svi krecemo otprilike u centru grada u krugu neka 2 km otprilike a kada se malo krene okolo naokolo sigurno bi se naletjelo na neka mjestasca koja nikada ne bi ocekivali u niksicu.
    Kako Vaa bolest ?

narode samo da znate da podrzavam ovaj topic 1 000% ima niksicana koji nijesu vidjeli nk 100 godina,(ja) tako da svaka slika iz nk ili cg rado vidjena

Izbacam vala cim mi se zavrshi ovaj ispitni rok... Obecavam!

hvala ti provjeravacu topic redovno

evo i ja obecavam neke nove slike
    I'm coming out of my cage...

Smile

"labudovo jezero"

znaci postavili su fontanu,kad sam bio u nk prije odlaska jos uvijek je bila samo ograda oko rupe u asfaltu.
    adriana respect

Bez chata odje... Samo slike.
    Io ci credo!

Welcome

eo ovako u izradi je sajt o Niksicu, ali sajt kakav dosad nijeste widjeli, sadrzace najljepsha mjesta u nk ali najljepsha mjesta za pijanke, zaeb keks i tako to, inache machke moje male ko kod bude spreman da pomogne neka se javi meni ili muju...
    Vuleta jebote zavuko si se u mishiju rupu i to lux daj da se otegnemo nedje kao nekada
    xaxa bice ljetos swega kunem ti se

saborna crkva...
    Last edited by milicaaaaaaa; 08-11-05 at 16:35.
    Kako Vaa bolest ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)