Page 3 of 36 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 51 to 75 of 881

Thread: Željeznički prevoz Crne Gore

  1. #51
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,686
    Thanks Thanks Given 
    1,460
    Thanks Thanks Received 
    4,849
    Thanked in
    2,274 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by minjo View Post
    Postojala je uskotračna pruga Zelenika-Uskoplje.Ne postoji više trasa,po toj trasi je postavljen vodovod Plat-Herceg Novi.
    Šetalište ,,Pet Danica'' je zapravo trasa nekadašnje pruge od Meljina do Igala. Zgradu želježničke stanice u Herceg Novom (kod marine) kupio je, čini mi se, Emir Kusturica te namjerava da napravi ... restoran

  2. #52
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    457
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    Znam da je ukinuta, al ne znam da li je ostalo šta od šina ... idem pretpostavkom da je lakše izgraditi jednu gdje je bila stara nego da se gradi potpuno nova na nekoj drugoj relaciji ... Opet tu dodajem da Sarajevo je jedan od većih gradova i centara i ima drugih vozova koji polaze iz njega u drugim pravcima tako da mislim da to ne bi bila loša ideja nekad u nekoj budućnosti da se to uradi... mislim ja mogu da sanjam
    a sparco nema bez radnih akcija... tako da nema ni novih šina dok ne dođe zajam....
    e sad jel bolje imati radne akcije a manje dugova ili više dugova a manje radnih akcija...pitanje je sad...

  3. #53
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,712
    Thanks Thanks Given 
    643
    Thanks Thanks Received 
    2,892
    Thanked in
    1,722 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the_lady_marianna View Post
    Znam da je ukinuta, al ne znam da li je ostalo šta od šina ... idem pretpostavkom da je lakše izgraditi jednu gdje je bila stara nego da se gradi potpuno nova na nekoj drugoj relaciji ... Opet tu dodajem da Sarajevo je jedan od većih gradova i centara i ima drugih vozova koji polaze iz njega u drugim pravcima tako da mislim da to ne bi bila loša ideja nekad u nekoj budućnosti da se to uradi... mislim ja mogu da sanjam
    a sparco nema bez radnih akcija... tako da nema ni novih šina dok ne dođe zajam....
    e sad jel bolje imati radne akcije a manje dugova ili više dugova a manje radnih akcija...pitanje je sad...
    Мислим да је БИХ недавно донјела одлуку да се што прије крене са ЦГ у процес припреме за изградњу пруге Чапљина-Никшић.Било је већ неколико састанака на ову тему и реализација овог прoјекта није уопште нереална.
    То би било идеално за ЦГ јер би се добла алтернатива коридору Београд Бар, а и Лука Бар би директно профитирала.

    А ако Хрвати направе пругу од Сплита до Чапљине добиo би се и трећи коридор ка Европи...
    Last edited by BAR; 23-12-11 at 20:52.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  4. #54
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,686
    Thanks Thanks Given 
    1,460
    Thanks Thanks Received 
    4,849
    Thanked in
    2,274 Posts

    Default

    Evo kako bi trebala da izgleda zeljeznicka stanica Niksic kada se zavrsi:




    evo kakav je izgled stanice Niksic pred rekonstrukciju






    a evo kako je izgledala krajem cetrdesetih proslog vijeka kada se gradila


  5. #55
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,686
    Thanks Thanks Given 
    1,460
    Thanks Thanks Received 
    4,849
    Thanked in
    2,274 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post

    RVR ER-31
    (serija 412)

    Ovo je najnovije nešto što se vozi na našim prugama. Proizveden je u nekadašnjem Sovjetskom Savezu (,,Fabrika Vagona Riga'' - Rīgas Vagonbūves Rūpnīca), sadašnjoj Letoniji. Tokom 1980 godine odlučeno je da se za potrebe ŽTP Beograd, Novi Sad, Titograd i Skoplje kupe novi elektromotorni vozovi. ŽTP Titograd kupuje (mislim 1985 godine) 6 ovih vozova. Jedan je potpuno uništen u najvećoj željezničkoj nesreći (23.01.2006 kada je poginulo 47 putnika). Trenutno su u upotrebi 3 elektrovoza. Osam elektromotora pogoni ovu kompoziciju koja se sastoji od 4 djela. Tehničke karakteristike:
    - nominalni napon napajanja: 25.000 V, 50 Hz
    - snaga: 1.360 KW
    - Maksimalna brzina: 120 km/h
    - težina voza: 217,2 t
    - broj mjesta za sjedenje: 294

    Imamo tri ovakva elektrovoza. Jedan (na slici) je remotovan u Smederevu (Želvoz) te je remont trajao dvije godine i za to je plaćeno 370.00 €.

    Preostala dva (koja su još uvjek plave boje) putuju u Zagreb (TŽV Gradelj) na remont i modernizaciju. Naime, kako je rečeno, odradiće se modernizacija sistema za grijanje i provjetravanje, zamjena prozora, te modernizacija enterijera (ove stavke nisu rađene na onoj jednoj kompoziciji), te sav onaj remont koji je neophodan. Osim toga, i rok završetka radova bi trebao da bude do početka ove letnje turističke sezone. Remont i modernizacija ova dva elektromotorna voza u TŽV Gradelj koštaće 1.700.000 €

    Inače, TŽV Gradelj je već radio za crnogorsku željeznicu. Tokom 2008 ili 2009 godine (nisam siguran) remontovano je deset putničkih vagona (koji su kupljeni 1986 godine) za cjenu od 3.500.000 €
    Last edited by wulfy; 21-01-12 at 18:21.

  6. #56
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,686
    Thanks Thanks Given 
    1,460
    Thanks Thanks Received 
    4,849
    Thanked in
    2,274 Posts

    Default

    Evo je animacija budućeg izgleda CAF elektrovozova koji će saobraćati na relaciji PG-NK-PG


  7. #57
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,712
    Thanks Thanks Given 
    643
    Thanks Thanks Received 
    2,892
    Thanked in
    1,722 Posts

    Default

    А шта ако пруга буде завршена прије доласка нових возова?Може ли ЖПЦГ склепати какву композицију а да не поремети значајније саобраћај на главном правцу?
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  8. #58
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    E to moze teski problem da se kod nas nesto zavrsi prije roka

  9. #59
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Novi Sad
    Posts
    8,989
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    160
    Thanked in
    109 Posts

    Default

    BTW, za ovo sprdanje s brzinom voza - često putujem za Novi Sad i nazad, i mogu reći da mi je kroz CG sad daleko omiljeni dio puta, a bilo je suprotno. Meni ljudi u kupeu ne vjeruju da sad voz ide do BP za oko 2 ipo sata uzbrdo, i za oko 2 sata nizbrdo do Podgorice! Prethodnih godina je išao i do 5-6 sati istom putanjom. Dionica kroz Srbiju je u daleko lošijem stanju i pitanje je kad će biti urađena ozbiljnija rekonstrukcija. Već godinama rade samo najobičnije krpljenje.
    ...dip your hands in the water,
    the same deep water as me...

  10. #60
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,686
    Thanks Thanks Given 
    1,460
    Thanks Thanks Received 
    4,849
    Thanked in
    2,274 Posts

    Default

    Po ovom kijametu jedini kontakt sjevera i juga zemlje je željeznica. Voz PG-BP saobraća.

  11. #61
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,412
    Thanks Thanks Given 
    2,971
    Thanks Thanks Received 
    1,426
    Thanked in
    767 Posts

    Default

    Само да вас упозорим док траје овај снијег испод 13-14 сати од подгорице до београда тешко ћете стић.
    Тако ако вам је хића...
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  12. #62
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,686
    Thanks Thanks Given 
    1,460
    Thanks Thanks Received 
    4,849
    Thanked in
    2,274 Posts

    Default

    Samo će pruga biti državna

    Savjet za privatizaciju izabrao je konsultanta koji treba da pripremi teren za privatizaciju i izdavanje pod koncesiju tri dijela crnogorske željeznice: teretni saobraćaj, održavnje pruga i stanične objekte i zemljište.

    “Planom restrukturiranja željeznice iz 2007. godine ostalo je da se završi treća faza, odnosno da se iz Željezničke infrastrukture izdvoje dvije kompanije, održavanje željezničke infrastrukture i stanice i zemljište. Savjet za privatizaciju izabrao je konsultanata Egis Internacional koji u naredna tri mjeseca treba da predloži najpovoljniji model izdvajanja dviju novih kompanija iz ŽICG. Nakon toga će se raspisati tender za privatizaciju ili izdavanje pod koncesuiju tih kompanija. Održavanje željezničke infrastrukture išlo bi na višegodišnji ugovor, a stanični objekti i zemiljšte bi se izdali pod koncesiju”, kazala je za “Vijesti” Danijela Đorić, koordinator za poslove željezničkog saobraćaja u Ministarstvu saobraćaja.

    Umjesto sadašnje Željezničke infrastrukture, kompanije čiji se kapital procjenjuje na pola milijarde eura, ostaće firma koja će se zvati upravljanje i regulisanje saobraćaja na željezničkoj infrastrukturi.
    “Pruge će svakako ostati u vlasništvu države i upravljanjem saobraćaja na njima i regulacijom bavila bi se ta kompanija ”, kazala je Đorić. Za isti vremenski period isti konsultant treba da pripremi novi tender za prodaju državnog paketa akcija u Montekargu, odnosno teretnom saobraćaju koji predstavlja jedini tržišno samoodrživi dio crnogorske željeznice.

    Vlada u Montekargu ima preko 80 odsto kapitala. Na prošli tender za privatizaciju Montekarga, koji je poništen sredinom prošlog proljeća, prijavio se samo rumunski konrozcijum Grampet- GFR. Rumuni su dostavili dobru ponudu ali su tražili i monopolsku poziciju.

    "Istina je da je to jedan od tri najozbiljnija operatera u Evropi, ali njihova ponuda nije mogla biti prihvaćena jer su tražili da se promijeni način izdavanja licenci u ovoj oblasti na način koji ne bi bio u skladu sa evropskom praksom. Tražili su i da na pet godina zakupe sve trase u državi što bi im omogućilo monopolsku poziciju”, rečeno je tada u Ministarstvu saobraćaja.

    Rumuni su prvo ponudili nešto preko 1,6 miliona za Montekargo, a za investicije oko četiri i po miliona. Kada je Vlada tu ponudu ocijenila kao neozibljnu Grampet je utrostručio cifre.

    Za Montekargo je ponuđeno 4,6 miliona eura i preko 12 miliona za investicije u narednih pet godina. Iako je ponuda u vrednosnom smislu bila više nego prihvatljiva, odbijena je jer Vlada nije željela da dozvoli da se dođe u poziciju da se u narednih pet godina niko drugi osim Grampeta ne može baviti tim poslom, pa čak ni državna kompanija Željeznički prevoz, koja osim prevoza putnika ima i licencu za prevoz roba.


    izvor: www.vijesti.me


    Hm, godišnji promet je dosta slab (Montecargo), a opet imaju godišnji promet u visnio preko 10 miliona eura, a rumuni bi radu preuzeli kompaniju za 4,6 miliona eura + monopolska pozicija. Očigledno nisu podmitili tamo đe treba, možda se u ovom novom tenderu oslobodimo i ove kompanije (jedine profitabilne u željeznici)

  13. #63
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ovo kao da je neki vic
    Tražili su i da na pet godina zakupe sve trase u državi što bi im omogućilo monopolsku poziciju”, rečeno je tada u Ministarstvu saobraćaja.
    Koliko to mi imamo trasa i da li će u sljedećem clanku biti da taj tender propao jer se nije moglo dogovoriti oko pruge CT-PG, KO-ZG ili mozda medjunarodna pruga Pljevlja - Solun?
    Inace ova privatizacija je jos jedan savrsen posao nase Vlade dje će pare zaradjivati neki stranac, putnicki zeljeznicki saobraćaj umrijeti a drzava će iz budzeta najmanje dohovodovni dio popravljati prugu, zimi cistiti snijeg i strasne pare zaraditi na peronsku ulugu putnika kojih neće biti.

  14. #64
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Danska je PARKIRALA 84 kompozicije, IC-4 Talijanska proizvodnja, slicni ovom gore na slici, MODERNI ali nesigurni,
    pola godine skupljaju RDJU, MILIJARDE ulozene u LUTRIJU TALIJANSKU,
    cas rade, cas ne rade,
    ugradili EXTRA MAGNETNE KOCNICE,
    koje se zalijepe za SINE U SLUCAJU NUZDE, kad zakazu ORDINARNE.

    Niko nije ODGOVARA, Talijani pucaju od smijeha, i broje MILIJARDE.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  15. #65
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,686
    Thanks Thanks Given 
    1,460
    Thanks Thanks Received 
    4,849
    Thanked in
    2,274 Posts

    Default

    gotovo do septembra

    Novom prugom Mijatovo kolo-Mojkovac će se ići 80 km/h

    Od 9. jula biće raspisan tender za novu prugu Pljevlja-Bijelo Polje-Berane-granica sa Kosovom





    Polaganjem prvih 240 metara kolosijeka, juče su počeli radovi na remontu pruge Mijatovo kolo - Mojkovac.

    Završetak radova je planiran za septembar, a projekat podrazumijeva remont 6,7 kilometara otvorene pruge i trećeg kolosijeka u stanici Mijatovo kolo dužine 0,7 kilometara i izgradanja novog, petog staničnog kolosijeka u mojkovačkoj stanici.

    Nakon završetka trebalo bi da na toj dionici bude uvedena brzina od 80 kilometara na sat, umjesto sadašnjih 30 do 50 kilometara na sat. Za taj projekat obezbijeđena su bespovratna sredstava iz IPA fondova, u ukupnoj vrijednosti od pet miliona dolara, od čega će 1,01 milion eura biti iskorišćen za remont staničnih kolosijeka u stanici Trebešnica. Radove na dionici Mijatovo kolo –Mojkovac izvodiće italijanska kompanija CLF.

    Kako je kazao predsjednik borda direktora Željezničke infrastrukture Zarija Franović, to preduzeće ove godine završava kompletnu rekonstrukciju pruge od Kolašina do granice sa Srbijom. On je najavio, kako je kazao, još značajnih projekta za sjever Crne Gore. Od 9. jula biće raspisan tender za novu prugu Pljevlja-Bijelo Polje-Berane-granica sa Kosovom

    “Projektom čiju realizaciju danas počinjemo proširiće se i kapaciteti stanice u Mojkovcu. Jedan od prioriteta nam je poštovanje zakona o regionalnom razvoju. Od 9. jula biće raspisan tender za novu prugu Pljevlja-Bijelo Polje-Berane-granica sa Kosovom. Dužina će biti od 110 do 130 kilometara”, kazao je Franović.

    Projekti vrijedni 20 miliona eura

    On je naglasio da je, takođe kroz podršku EU, projektnom dokumentacijom “pokrivena” pruga od Kolašina do Bara. Prema njegovim riječima ubrzo se mogu očekivati radovi na remontu i tog dijela željezničke infrastrukture. Kako je kazao Franović, planirani i relizovani projekti finansirani iz IPA fondova vrijede oko 20 miliona eura.

    “Te projekte ne želimo da realizujemo bez lokalnih uprava. Kroz projekte koje mi realizujemo imaju koristi mnogi, prije svega kompanije od kojih se kupuje kamen. Ta preduzeća već upošljavaju novu radnu snagu, što nam je i ambicija”, rekao je Franović.

    No, iako se kamen kupuje u Crnoj Gori, prema njegovim riječima, tako nije s drvenim pragovima. Za projekat čija je realizacija počela juče uvezeno je oko 13.500 pragova. Franović je saopštio podatak da je u minule četiri godine uvezeno pragova u vrijednosti od oko 10 miliona eura.

    “Naš predlog je da se ponovo otvori impregacija u Kolašinu. Smatram da nema potrebe da uvozimo ono za šta imamo potencijal”, rekao je on.




    Prema riječima šefa Sektora za implementaciju projekata u Delegaciji EU u Crnoj Gori, Nikola Bertolini preduzeće na čijem je čelu Franović je odličan saradnik.

    “U Crnoj Gori je potpisano preko 400 ugovora, a samo su dva u ovom trenutku sa Željeznicom. Svaki put kada Vlada od nas traži da finansiramo autoput, mi kažemo da želimo da finansiramo željeznicu. Novac koji dajemo za te projekte odmah se troši i brzo se vide rezultati. Zbog toga naša podrška ni u buduće neće izostati”, rekao je on.

    Lako je graditi, muka je procedura

    Na pitanje „Vijesti“ zbog čega je početak remonta dionice Mijatovo kolo-Mojkovac kasnio, jer je ugovor potpisan još u januaru, Franović je kazao da su „razlozi, prije svega, poštovanje zakonske procedure“.

    “Izvođenje projekta je najlakša stvar. Zakonska procedura i mnogo poslova na pripremi oduzimaju puno vremena. Svakom detalju se poklanja maksimalna pažnja. Svih prethodnih mjeseci se radilo i pripremalo za početak radova”, kazao je on.

    Na naše pitanje da li najavljeni projekti ŽICG imaju veze za predstojećim izborima, on je kazao da politika nema nikakve veze sa svim onim što njegovo preduzeće radi.

    “To nije politički gaf. Nijesmo imali ni u decembru ni u januaru izbore, pa smo završili prugu Kolašin – Trebaljevo. Završili smo i remont pruge Bijelo Polje-Mijatovo kolo. Kod mene nema populističke priče i rezultati se vide na terenu. Nije politika ni to što ćemo uskoro obezbijediti 1.000 stanova za svoje radnike, o čemu ćete biti informisani”, kazao je Franović.

    izvor: www.vijesti.me

  16. #66
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,712
    Thanks Thanks Given 
    643
    Thanks Thanks Received 
    2,892
    Thanked in
    1,722 Posts

    Default

    Зна ли се кад ће бит у саобраћају локални возови што су на генерални ремонт и модернизацију у Загреб?
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  17. #67
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,712
    Thanks Thanks Given 
    643
    Thanks Thanks Received 
    2,892
    Thanked in
    1,722 Posts

    Default

    Nepoznate osobe oštetile su dvoja kola Željezničkog prevoza Crna Gora (ŽPCG) na stanici u Bijelom Polju.

    Kako je saopšteno, radi se o spavaćim i kušet-kolima transportovanima iz zagrebačke Tvornice željezničkih vozila “Gredelj” do stanice Podgorica.

    “Sa obje strane kola isječeni su spoljni visokonaponski vodovi bakarni kablovi, dužine oko 150 centimetara, čime je onemogućeno planirano uključenje ovih tek remontovanih kola u saobraćaj“, navodi se u saopštenju.

    Šteta je procijenjena na oko dvije hiljade eura, ali će ukupna šteta biti veća zbog odlaganja uključivanja u saobraćaj kola upravo pristiglih sa investicionog remonta”.

    Nadležni su utvrdili da su kola stigla ispravna u Bijelo Polje a oštećena su oko 20 sati, dok su bila u stanici.

    “Tim vandalskim činom odloženo je planirano dalje poboljšanje usluga u putničkom prevozu željeznicom i do daljeg je, pred samom realizacijom, sabotiran napor ŽPCG da dodatno poboljša ispravnost svojih voznih sredstava i putnicima pruži udobniji prevoz tokom ljetnje turističke sezone“, kaže se u saopštenju.


    Наша посла...болест...
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  18. #68
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,641
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Posto volim da putujem vozom a i volim prugu i sve sto je vezano volio bih da se nadovezem na neku pricu odavde sa mojim nekim licnim primjerima.

    Prije mjesec dana sam putovao vozom, od Beograda do Sofije, to je neka medjunarodna linija, cini mi se da joj je posljednja stanica Istambul ali nisam siguran koja je polazna.zaboravio sam koliko je vagona bilo ali je imala i teretne vagone prikacene, pretpostavljam da su bila za prevoz kola, prikacen je i bife vagon, masina je bila srbijanska, zelena dizelka. slagao bih kada bih rekao da je unutra sve savrseno ali je bilo cisto, sve je relativno novo bilo, ciste bijele plahte za krevet odnosno uredni kupei. Voz se racuna ko medjunarodni pa ne staje na svaku stanicu ali je relativno spor s obzirom na kilometrazu, i kod niske zeljeznicke petlje on bukvalno ulazi u sami grad, i prolazi kroz nisku opstinu Palilula, tu ide nekih 30 km maksimum, kasnije isto tako s tim sto malo brze vozi do Bugarske granice. tada kada sam ja putovao putnici su uglavnom bili radnici iz Bugarske koji su isli doma. Nasao sam snimak sa Palilulske rampe u Nisu, Dok sam putovao jedan od putnika mi je rekao podatak da je to jedan od najkomplikovanije uradjenih pruznih prelaza u Srbiji posto se tu ukrstaju tri puta. dva pod uglom od 90 stepeni i jedan pod uglom od 40. koliko je istinit nisam siguran



    Putovao sam i sa putnickim vozom do Bujanovca, taj voz staje na svaku bijelu kucu ako mi vjerujete, idu po dva vagona, ranijih godina bile su cesce linije sada su i njih smanjili cini mi se da ima ujutro neka linija i popodne kompozicija koja krece iz Beograda, ti vagoni su dno dna, putnici uglavnom lokalno stanovnistvo koje putuje izmedju gradova, tipa Leskovac-Grdelica, jer im je karta jetina oko 300 dinara izadje, volim ovakve linije prije svega jer upoznate ljude raznoraznih profila i naslusate sa svakakvih prica, necu da ispadnem bezobrazan ali taj put kada sam ja putovao voz je bio pun cigana, pricali su mi ljudi da su ranijih godina znali da iskacu iz vagona sa dijecom posto su im kuce bile blizu pruge pa da ne bi isli do stanice dzabe. Kompozicije vuku crvene Rade Koncar masine posto je pruga elektrifisana(nadam se da sam dobro napisao)
    Sa druge strane putovao sam jednom vozom dok je jos postojala linija iz Nisa do Bara, ukrcao sam se u Aleksincu, uzeli smo spavaca kola, sjecam se tad sam putovao sa nekom porodicom iz Bara, sin im se vracao sa studija u Nisu a oni su isli do njega pa su se kasnije svi zajedno vracali, taj put kada sam putovao osjecao sam se kao u one ruske filmove kada voz ide transibirskom zeljeznicom jer dok smo bili u onom kupeo, bukvalno sam saznao sve o jednoj porodici i ko su i sta su i sta rade. tada su cini mi se bila tri vagona, bez bife vagona, bili su relativno puni vagoni, kasnije se ispostavilo da je ta ista linija ukinuta zbog nerentabilnosti. Putovali smo cijele noci, cini mi se da sam se ja u Aleksinac ukrcao oko 8 uvece, bilo je zimsko vrijeme, pa je i voz kasnio. stigao sam ujutro u PG oko 10 sati. stari su vagoni bili, sve je bilo cisto ali vidi se da su vagoni dotrajali i da su zdravi za zamjenu, sjecam se jedne smijesne situacije kada smo prelazili granicu u Bijelom Polju su usli granicni policajci, i posto su pretrazivali vagone jedan od njih je usao u kupe do naseg, i ako je neko putovao u kupeu sa krevetima zna da na onom trecem krevetu odnosno najgornjem postoji kao neki omanji prostor za ostavljanje stvari, koliko sam uspio da razumem ovu gospodju sto je bila u taj kupe, policajac se popeo na treci krevet u obuci i poceo da gleda u taj ajde nazovi ga boks, kada mu je neko od putnika iz tog kupea rekao da on spava na tom lezaju i da nije lijepo da staje obuven na posteljinu ovaj mu je odgovorio da ce iduci put kada ovaj bude putovao obuci patofne. Kada sam putovao taj put znam da se kompozicija spajala sa nekom beogradskom u jedno mjesto ali nisam siguran kako se zove, znam da smo tu duze cekali.
    Last edited by Brajan992; 10-07-12 at 10:53.

  19. #69
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,680
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    30 Posts

    Default



  20. #70
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,686
    Thanks Thanks Given 
    1,460
    Thanks Thanks Received 
    4,849
    Thanked in
    2,274 Posts

    Default

    Jedan dio koji se ovdje ne pominje. Bilo je nekoliko kompozicija (dok se ne napuni brod) i prosječno putovanje teretne kompozicije od Kragujevca do Bara bilo je 18 sati.

  21. #71
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,712
    Thanks Thanks Given 
    643
    Thanks Thanks Received 
    2,892
    Thanked in
    1,722 Posts

    Default

    Јесу ли готови радови на прузи НК-ДГ самим тим и на комплетној прузи ПГ-НК? Читао сам да су од 20тог жице под напоном.
    Отварање је ваљда 15 септембра.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  22. #72
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,680
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Nisu jos se radi. A i kad se otvori pruga mislim da ne treba ocekivat odma putnicke vozove jer koliko znam treba da stignu iz Spanije u mart


  23. #73
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Niksic-Pg
    Posts
    1,692
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Otvaranje je koliko cuh na dan grada, 18. septembra

  24. #74
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,686
    Thanks Thanks Given 
    1,460
    Thanks Thanks Received 
    4,849
    Thanked in
    2,274 Posts

    Default

    Iako problem pružnih prelaza, makar na dijelu od glavnog grada do Danilovgrada, ni izbliza nije riješen, a procedura tehničkog prijema, koji je uslov dobijanja upotrebne dozvole, još nije ni pokrenuta, pruga Podgorica - Nikšić, prema sve učastalijim najavama partijskih funkcionera, biće uskoro otvorenena.

    Tako će taj vrijedni infrastrukturni projekat, kako u političkim govorima krste nove ili našminkane saobraćajnice, mostove i tunele, biti dodat na podugački spisak svega i svačega što je za proteklih nekoliko decenija, a posebno tokom dvije posljednje, u Crnoj Gori otvoreno bez upotrebne dozvole.

    Od Aluminijumskog kombinata, preko glavne magistrale uz Platije i svih bitnijih saobraćajnica do nedavno sagrađene Sozine, koja je uveliko zarađivala novac kada je nakon nekoliko neupjelih tehničkih prijema nekako dobila upotrebnu, ređaju se objekti na kojima je prvo presječena vrpca a tek nakon toga, za poneki od njih stavljen pečat na upotrebnu dozvolu.
    Najsvježiji primjer je put Risan-Grahovo-Žaljak koji je, nezavršen i bez upotrebne dozvole sredinom decembra 2010. godine, par dana pred povlaćenje sa funkcije otvorio tadašnji premijer Milo Đukanović.

    Najnoviji će biti nikšićka pruga, ako se u narednih desetak dana, nešto “ne sredi na brzinu”.
    U nezvaničnom kontaktu, više sagovornika iz ŽICG i ostatka željeznice i Ministarstva saobraćaja potvrdilo je informaciju da se uveliko priprema otvaranje, iako o tehničkom prijemu još nema ni govora.
    “Nije bitan tehnički prijem, upotrebna i prelazi, bitno je šta odluči partija. Na drugoj strani, tehnički prijem se lako i brzo završi ako je sve urađeno kako valja. Još ako su blizu izbori i to se može 'srediti' na brzinu”, kazao je “Vijestima” iskusni stručnjak iz željeznice, koji je i sam uključen u dugogodišnju realizaciju tog projekta.
    A da je partija zainteresovana da se na zidanje crnogorskog Skadra makar na silu i privremeno stavi tačka i proglasi “završenim” pokazao je prošlonedjeljini “dogovor” prvog čovjeka Željezničke infrastrukture Zarije Franovića i predsjednika Opštine Danilovgrad Branislava Đuranovića.

    Oni su, prema informaciji “Vijesti”, po nalogu partije morali objaviti da su se dogovorili oko pružnih prelaza, iako je svakome iz saopštenja nakon sastanka bilo jasno kako su se “dogovorili”.
    Iako je broj prelaza pruge između Podgorice i Danilovgrada trebao da se prepolovi i da se ukine veliki broj “divljih”, u saopštenju je pisalo da će neki ostati dok se izgrade podvožnjaci, a drugi kao “privremeni”. Ni riječi o tome ko će kada i čijim novcem graditi nadvožnjake i do kada će nekoliko “divljih” prelaza ostati kao “privremeni”.
    Iako se čelnici nadležnih vladinih resora i ŽICG odluče da na brzinu odrade tehnički prijem, prije otvaranja, to neće ići nimalo jednostavno, jer su domaći stručnjaci, dobar dio njih sa Građevinskog fakulteta, nije zainteresovan za to, jer im ŽICG duguje novac za različite projetke koje su radili na ovoj saobraćajnici prethodnih godina i mjeseci.
    Prvi čovjek tog fakulteta dekan Miloš Knežević potvrdio je da dug postoji.
    “Tačno je da dug postoji ali on nije sporan i u proceduri smo da se naplati u nekoliko rata”, kaže profesor Knežević.
    On je indirektno potvrdio da stručnjaci sa tog fakulteta nijesu zainteresovani za učešće u proceduri tehničkom prijema nikšićke pruge pošto se nijesu prijavili na tender na kojem je trebalo da se izaberu stručnjaci koji bi “preslišali” prugu.
    “Na tender koji je objavljen nedavno prema mojim informacijama nije se prijavio niko”, kazao je profesor Knežević.
    Sređivanje nikšićke pruge, modernizacija i elektrifikacija, počelo je u maju 2006. godine i svi rokovi su više puta probijeni a potrošeno je skoro 70 miliona eura.
    Od 15. septembra kreću i vozovi na struju?
    U Željezničkoj infrastrukturi (ŽICG) tvrde da je procedura tehničkog prijema nikšićke pruge pokrenuta. Izostao je odgovor na pitanje koje su institucije i stručnjaci uključeni u taj posao. Iako je bilo plan da se broj prelaza između Danilovgrada i Podgorice prepolovi, u ŽICG kažu da ih je prije početka radova na sređivanju pruge bilo 22, a da će ih sada ostati 15.
    “U saradnji sa opštinom Danilovgrad rade se alternative za pojedine putne prelaze koji su ukinuti i to preusmjeravanjem na susjedne prelaze ili izgradnjom podvožnjaka“, piše u odgovoru ŽICG na pitanje „Vijesti“. Ne pominju se „divlji“ prelazi koji i dalje ostaju kao „privremeni“.
    „Putni prelazi Bjelova i Stankovići do daljnjeg ostaju u upotrebi kao privremeni. Ostali putni prelazi Pažići, Ždrebaonik i Spuž, koji i dalje ostaju u upotrebi kao privremeni, ri ješiće se izgradnjom podvožnjaka. U mjestu Lalevići problem prelaza riješiće se izgradnjom pothodnika“ pisalo je u prolonjedljenom saopšptenju nakon „dogovora“ Franovića i Đuranovića.
    U ŽICG kažu da se na nikšićkoj pruzi već odvija saobraćaj dizel vučom i da od 15. septembra namjeravaju da uvedu i elektro vuču što bi valjda trebalo da znači da će pruga tada i zvanično biti otvorena.

    izvor: www.vijesti.me

  25. #75
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,712
    Thanks Thanks Given 
    643
    Thanks Thanks Received 
    2,892
    Thanked in
    1,722 Posts

    Default

    Јели имао ко прилику да се вози новом пругом?
    Занимају ме утисци...
    Црногорце је одржало црногорско срце.

Page 3 of 36 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 25-01-12, 22:50
  2. 21 maj 2006 Nezavisnost Crne Gore - 8 septembar 2011 Okupacija Crne Gore
    By Montenegrino-CT in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 82
    Last Post: 09-09-11, 23:46
  3. I:prevoz od Slovenije do C.Gore
    By cartuning kotor in forum Ostali oglasi
    Replies: 4
    Last Post: 21-01-11, 00:56
  4. Replies: 44
    Last Post: 21-07-10, 13:03
  5. Replies: 14
    Last Post: 28-04-05, 16:17

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •