Page 4 of 36 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 76 to 100 of 881

Thread: Željeznički prevoz Crne Gore

  1. #76
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,947
    Thanks Thanks Given 
    3,217
    Thanks Thanks Received 
    5,623
    Thanked in
    2,277 Posts

    Default

    Ono sto mene zanima je da li je odradjena studija isplativosti ove investicije. Da li znaju koliko se putnika moze ocekivati mjesecno, godisnje... koliko ocekuju prihode, rashode, je li ovo rentabilno, ko su im glavni konkurenti, strategija za 5-10 godina... nidje se ovi ekonomski faktori nisu pominjali. Nego samo da se otvori, a da li je isplativo o tome ni rijeci.

  2. #77
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    NK - PG
    Posts
    46
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa, evo, posto sam ja vec isao 3 puta gore dolje, da kazem moje licne utiske. Prvo, presretan sam sto je ima. Do sada sam putovao kolima na posao, sto je bilo poprilicno skupo. Nisam isao autobusima, jer ljeti se u njima ne spava, u njih se coek onesvijesti. Voz, mnogo udobniji, a i sigurniji saobracaj. Sjednem i ne mislim. Iako su u pitanju stari vagoni, to je ogromni napredak u odnosu na bus.

    Dakle, glavni plusevi:
    1. Cijena, ko putuje svaki dan 40 eura mjesecna (28 za omladinu do 26 godina) je dobra stvar, jer mislim da kod autobusa, mjesecne tesko idu, jer moras koristiti razlicite prevoznike za jedan i drugi smjer. Takođe, ko zaista ide svaki dan, naj, ali najjeftinija i najbolja varijanta je godišnja karta koja košta 200 eura, i koja nije samo za NK-PG-NK već cijelu CG, pa ko oće do Bara, ili Bijelog Polja povremeno, njemu je to ekstra.
    2. Komfor, koji je mnogo bolji nego kod autobusa, ili ko je vozač (moj slučaj) pa kad se vratim u NK kolima, ko prebijena mačka. Dakle, samo je eventualno putniku u autu komotnije, mada, u vozu možeš da čitaš, u autu, malo teže, tako da ima stvari koje su čak kod voza i bolje.
    3. Sigurnost, mnogo manje avetinja prelazi prugu, nego što vozi na putu NK-PG, pa su male šanse da vam se nešto desi.

    E sad, posto sam ih izhvalio, da malo i opletem po njima

    Dakle, lose stvari su:
    1. Trajanje vožnje. Treba, zavisno da li staje na svaku stanicu, ili samo na glavne (spuz, danilovrad i ostrog) od sat i 5 minuta, do sat i 15 minuta. Problem su, koliko vidim, dvije stvari. Prvo, radovi koji se izvode na dva mjesta, pa tu voz mora dobro da uspori, a u pitanju su djelovi pruge blizu ostroške stanice, gdje bi voz mogao da "leti" jer tu baš i nema mnogo ljudi. Drugo, veliki broj prelaza od DG do PG koji nemaju rampu. Kada sam se juce vozio, voz je stao nekih 5-6 puta izvan stanica, gdje su prelazi, valjda iz straha da nekog ne pregazi. Ako vec ne mogu da smanje broj prelaza, i posto su pod/nadvožnjaci skupi, neka makar na sve prelaze stave rampu, to valjda nije previše skupo, a ubrzalo bi mozda i 10tak minuta vožnju. Da još napomenem, trajanje vožnje mi ne smeta previše zbog samog trajanja, već zato što onda ima manje polazaka.
    2. Red vožnje. Kada sam ga prvi put vidio, mislio sam da je napravljen samo za studente iz PG. Pogriješio sam, nije ni za njih, jer voz koji kreće u 7, stiže tek negdje oko 8 i 10, što je njima već kasno. Što se tiče nikšićana, onima koji rade u 8, i nije loše, jer im voz stiže u PG oko 7 i 40, što je taman dobro, a imaju povratak vozom u 16 i 10, što je opet dobro. Oni koji rade od 9 do 17, e njima boba ne valja, ni polazak ni dolazak. Izgleda da zbog već pomenutih radova, vozovi rade smanjenim kapacitetom, jer se pruga zatvara. Takođe, možda je i problem što još nema "španskih" vozova, pa nemaju dovoljno vozova da pokriju koliko planiraju.

    E sad, vjerovatno je mnogima i problem kuda voz ide, jer kad dodjete u PG, vjerovatno vam treba još neki prevoz, što nije moj slučaj, ali vjerujem da nekom može biti baš veliki problem, jer bi morao da placa dodatni prevoz.

  3. #78
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    60
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mozda malo off, vozovi koji ce (valjda) od sledece godine saobracati na pruzi PG - NK stvarno izgledaju fantasticno i iskreno se radujem istom.

    Ljetost odvedoh rodjake na zeljeznicku stanicu u PG, dosli su iz daleka i vozom planirali dalje, pomogoh im unijeti torbe u vagon, a vagon iako je spolja izgledao staro, fantastican, cist, pod, kupei, cak i klimatizovan, stvarno su odlican posao odradili, sigurno da je djavolski kostalo, ali...

  4. #79
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Podgorica-dje zalegnem
    Posts
    5,477
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja kolko sam upucen znam da od prevoza Zeljeznica ne moze da zaradi nista, nikad u plusu ne moze bit pa da ide po 10 vozova za Niksic,mnogo je skupa struja i duguju masu valjda. Nego to cisto sto se mora,ovo malo teretnog saobracaja izvlaci da budu kolko tolko u plusu,a prevoz,mrka kapa...
    ---Chelsea Fc---

  5. #80
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,785
    Thanks Thanks Given 
    669
    Thanks Thanks Received 
    2,997
    Thanked in
    1,777 Posts

    Default

    Колико мене знање служи пруге се примарно раде ради привреде тј. ради транспорта роба а не ради транспорта путника.
    Што се саме исплативости пруге тиче више ме интересује постоји ли привреда која би могла да упосли ову пругу посебно индустрија.На папиру мислим да постоји, али у пракси баш и нисам сигуран...
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  6. #81
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,783
    Thanks Thanks Given 
    1,486
    Thanks Thanks Received 
    4,939
    Thanked in
    2,314 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Ono sto mene zanima je da li je odradjena studija isplativosti ove investicije. Da li znaju koliko se putnika moze ocekivati mjesecno, godisnje... koliko ocekuju prihode, rashode, je li ovo rentabilno, ko su im glavni konkurenti, strategija za 5-10 godina... nidje se ovi ekonomski faktori nisu pominjali. Nego samo da se otvori, a da li je isplativo o tome ni rijeci.
    Jeste radjena je, ali je toliko opšta da zapravo ... Ukratko, djeluje neozbiljno. Ko je iole malo dublje ušao u problematiku, pa makar iz te studije isplativosti, mogao je da zaključi da je glavni prihod želježničke pruge (konkretno PG-NK) teretni saobraćaj (koji se, usput budi rečeno nikad nije ni prekidao, ali je išao brzinom od 25 km/h, uglavnom sirovine za željezaru). Rekonstrukcijom je trebalo povećati brzinu saobraćaja (što je skoro, pa završeno), a s' obzirom da se u skorijoj budućnosti (period od 20 godina) neće graditi krak pruge ka Sarajevu putnički saobraćaj neće biti nekog velikog inteziteta (maksimalno, u optimističnoj varijanti 10 polazaka dnevno) tako da je elektrifikacija pruge promašena investicija, no, elektrifikacija zvuči megalomanski.

    Željeznička pruga je (re)otvorena za putnički saobračaj iako još uvjek nije završena. Prije svega, na mnogim mjestima nije ispoštovan zakon o željeznicama i zakon o bezbjednosti saobraćaja (obavezne ograde na pojedinim dionicama i pružni prelazi) što direkno utiče na sigurnost samog prometa željeznicom.

  7. #82
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,581
    Thanks Thanks Given 
    7,494
    Thanks Thanks Received 
    4,579
    Thanked in
    1,773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Masinac081 View Post
    Ja kolko sam upucen znam da od prevoza Zeljeznica ne moze da zaradi nista, nikad u plusu ne moze bit pa da ide po 10 vozova za Niksic,mnogo je skupa struja i duguju masu valjda. Nego to cisto sto se mora,ovo malo teretnog saobracaja izvlaci da budu kolko tolko u plusu,a prevoz,mrka kapa...

    Nijesu ovo oni ni radili radi putničkog prevoza, već zbog teretnog... Struja je masu jeftinija od nafte i ovako će podosta da se uštedi... Ranije čak nijesu ni mogli izvući komplet teret pa su išle duple vožnje do Dg po pola kompozicije...

    Kad bi se odradio nastavak prema Bosni to bi bilo savršeno, ali čisto sumnjam da će to doći na dnevni red bar u narednih 5-10 godina...
    #fakenews

  8. #83
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,581
    Thanks Thanks Given 
    7,494
    Thanks Thanks Received 
    4,579
    Thanked in
    1,773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Jeste radjena je, ali je toliko opšta da zapravo ... Ukratko, djeluje neozbiljno. Ko je iole malo dublje ušao u problematiku, pa makar iz te studije isplativosti, mogao je da zaključi da je glavni prihod želježničke pruge (konkretno PG-NK) teretni saobraćaj (koji se, usput budi rečeno nikad nije ni prekidao, ali je išao brzinom od 25 km/h, uglavnom sirovine za željezaru). Rekonstrukcijom je trebalo povećati brzinu saobraćaja (što je skoro, pa završeno), a s' obzirom da se u skorijoj budućnosti (period od 20 godina) neće graditi krak pruge ka Sarajevu putnički saobraćaj neće biti nekog velikog inteziteta (maksimalno, u optimističnoj varijanti 10 polazaka dnevno) tako da je elektrifikacija pruge promašena investicija, no, elektrifikacija zvuči megalomanski.

    Željeznička pruga je (re)otvorena za putnički saobračaj iako još uvjek nije završena. Prije svega, na mnogim mjestima nije ispoštovan zakon o željeznicama i zakon o bezbjednosti saobraćaja (obavezne ograde na pojedinim dionicama i pružni prelazi) što direkno utiče na sigurnost samog prometa željeznicom.
    Provjeri dosadašnje troškove teretnog prevoza pa pričaj...
    #fakenews

  9. #84
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,785
    Thanks Thanks Given 
    669
    Thanks Thanks Received 
    2,997
    Thanked in
    1,777 Posts

    Default

    Зна ли се шта се дешава са она два електромоторна воза 412 (локални) што су на ремонт у Гредељ, обзиром да је неки хаос настао у тој компанији и да су ваљда у стечају...
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  10. #85
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Podgorica-dje zalegnem
    Posts
    5,477
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mozda su ih zaplijenili
    ---Chelsea Fc---

  11. #86
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,785
    Thanks Thanks Given 
    669
    Thanks Thanks Received 
    2,997
    Thanked in
    1,777 Posts

    Default

    @ Izgradnja naručenih vozova po planu



    Inženjeri ŽPCG posjetili su 8. i 9. novembra fabriku CAF u španskom mjestu Beasainu, u kojoj je u toku izgradnja tri naručena elektromotorna voza namjenjena željezničkom putničkom prevozu u Crnoj Gori. Na poziv proizvođača inženjeri ŽPCG i konsultanti u ovom poslu obavili su faznu kontrolu proizvodnje kojom je utvrđeno da se radovi na vozovima odvijaju prema unaprijed definisanom dinamičkom planu, te da će vozna sredstva kojima ŽPCG obnavlja svoj vozni park biti isporučena u ugovorenom roku. Ovi elektromotorni vozovi ukupne vrijednosti 13.000.000 eura prevoziće putnike ŽPCG-a na pruzi Podgorica-Nikšić.






    Поред ова три воза на прузи НК-ПГ, у Хрватској се врши ремонт и потпуна модернизација два локална воза, а имамо већ ремонтоване вагоне (дио и модернизован) и локомотиве.
    Послије завршетка ремонта пруге Бар-граница са Србијом (која је до сад ремотована од границе са Србијом до Колашина) Црна Гора ће имати колико толико пристојну жељезницу.



    НЕКА МОДЕРАТОР ПРЕБАЦИ ОВАЈ ПОСТ У ТЕМУ: НОВИ ВОЗ И ЖЕЉЕЗНИЦА
    Last edited by BAR; 28-11-12 at 16:12.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  12. #87
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,947
    Thanks Thanks Given 
    3,217
    Thanks Thanks Received 
    5,623
    Thanked in
    2,277 Posts

    Default

    13 miliona za vozove koji ce voziti na relaciji pg-nk... da mi je vidjet tog strucnjaka sto je uradio studiju izvodljivosti i isplativosti ove investicije, ako to uopste i postoji u njihovom portfoliju. I koji su nacini fiknansiranja, kako ce da vrate to... sreca pa kriticka misao ne postoji i 'bespotrebna' pitanja se ne postavljaju.

  13. #88
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,783
    Thanks Thanks Given 
    1,486
    Thanks Thanks Received 
    4,939
    Thanked in
    2,314 Posts

    Default

    KREDITNO ZADUŽENJE

    Željezničkom prevozu za nove vozove treba još tri miliona


    Željeznički prevoz je, u tom smislu, već pripremio zahtjev za kreditno zaduženje gdje bi država bila garant.
    Uporedo sa tim ova kompanija će, prema informaciji „Vijesti“, tražiti od Ministarstva finansija da država oslobodi ŽPCG obaveze plaćanja carine i PDV-a, što je oko 2,3 miliona eura.
    U Željezničkom prevozu nijesu bili raspoloženi za priču na ovu temu. Kazali su da će sve informacije u vezi sa izdacima za nove vozove i nova kreditna zaduženja "Vijesti" dobiti preksjutra iz sektora za ekonomsko-pravne poslove ove kompanije.
    Novi elektromotorni vozovi planirani su za saobraćaj na pruzi Podgorica – Nikšić. Kapacitet elektromotornih vozova je 165 sjedišta.
    Za tri nova ektromotrona voza, koja bi po ugovoru koji je potpisan u jesen pretprošle godine sa španskom kompanijom Construcctiones Auxiliar Ferrocarriles (CAF), trebalo da stignu do početka jula, Željezničkom prevozu će po svoj prilici trebati još skoro tri miliona eura.
    Osim 13 miliona, koliko koštaju tri nova voza, koji su obezbijeđeni kreditom kod Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), Željeznički prevoz će kako sada stoje stvari morati da obezbijedi i oko tri miliona eura za carinu i ostale dažbine za nove vozove i još pola miliona za depo u kojem će oni biti servisirani.

    Zajedno sa mjestima za stajanje, pomoćnim sjedištima i mjestima za invalidska kolica, jedan novi elektormotorni voz, koji će od ljetos saobraćati od Podgorice ka Nikšiću, moći će da primi 354 putnika.

    Pitanje je kako će se isplatiti investicija od 13 miliona ako je karta do Nikšića nepuna tri eura, a po jednom polasku u vozu ima tek dvadesetak putnika.

    izvor: www.vijesti.me

  14. #89
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,783
    Thanks Thanks Given 
    1,486
    Thanks Thanks Received 
    4,939
    Thanked in
    2,314 Posts

    Default

    Montekargo u gubitku 468 hiljada eura

    Montekargo, željeznička kompanija koja se bavi prevozom tereta, od početka januara do kraja marta ove godine, završila je sa gubitkom od 468,2 hiljade eura. Ostvareni gubitak je neznatno smanjen u odnosu na uporedni period prošle godine kada je iznosio 495,6 hiljada eura. Podaci o poslovanju za prvi kvartal objavljeni su na sajtu Montenegroberze. Poslovni prihodi Montekarga porasli sa milion na 1,13 miliona eura, dok su rashodi povećani sa 1,53 miliona na 1,59 miliona eura. Kratkoročne obaveze kompanije za godinu su porasle sa 4,79 miliona na 5,6 miliona eura. Nagomilani gubici kompanije za godinu su porasli sa 495,6 hiljada na čak 2,49 miliona eura. Izbor Bar u stečaju prvi kvartal ove godine završio je gubitkom od 324,4 hiljade eura, što je nešto gori rezultat u odnosu na uporedni period prošle godine, kada je ostvaren gubitak od 315,7 hiljada. Poslovni prihodi kompanije smanjeni su sa 157,6 hiljada na 118,7 hiljada eura, dok su poslovni rashodi neznatno povećani na 430,2 hiljade eura. Dugoročne obaveze Izbora Bar za godinu su smanjene sa 6,43 miliona na 6,18 miliona eura, a kratkoročne sa 8,33 miliona na 6,7 miliona eura. Nikšićki Institut za metalurgiju ostvario je tokom prva tri mjeseca gubitak od 115,2 hiljade eura. To je u odnosu na uporedni period 2012. godine nešto bolji rezultat jer je tada ostvaren gubitak od 130,8 hiljada eura. Poslovni prihodi kompanije smanjeni su sa 299,4 hiljade na 228,6 hiljada, dok su rashodi smanjeni sa 428 hiljada na 343 hiljade eura.
    I novi duvanski u minusu 75.000
    Duvanski kombinat u stečaju u prvom kvartalu ove godine je poslovao sa gubitkom 137,7 hiljada eura. To je značajno bolji rezultat u odnosu na isti period prošle godine, kada su izgubili 698,7 hiljada. Poslovni prihodi duvanske kompanije iznosili su 1,9 miliona eura, a rashodi dva miliona eura. Kratkoročne obaveze kompanije za godinu su povećane za nešto više od dva miliona na ukupno 27,9 miliona eura, dok su dugoročne obaveze neznatno niže i iznose 5,28 miliona eura. Nagomilani gubici duvanske kompanije iz prethodnih godina iznose 33,4 miliona eura. Novi duvanski kombinat, čija se privatizacija i izgradnja fabrike cigareta tek očekuje, za tri mjeseca zabilježio je gubitak od 75.250 eura. Gubitak je nešto manji u odnosu na uporedni period prošle godine kada je iznosio 81.900 eura. Kratkoročne obaveze ove kompanije za godinu su povećane sa 29,2 hiljade na 59,18 hiljada eura.







    Željeznička infrastruktura izgubila 1,18 miliona

    Željeznička infrastruktura prvi kvartal (januar-mart) 2013. godine završila je sa gubitkom od 1,18 miliona eura i koji je manji za oko 12 odsto u odnosu na uporedni period prošle godine kada je iznosio 1,34 miliona eura, pokazuju podaci objavljeni na sajtu Montenegroberze. Poslovni prihodi kompanije smanjeni su sa 2,44 miliona na 2,24 miliona eura, a poslovni rashodi sa 2,44 miliona na 2,23 miliona eura. Značajno su povećana dugovanja Željezničke infrastrukture i to kratkoročne obaveze sa 8,9 miliona na 14,47 miliona eura, a dugoročne sa 13,4 miliona na 22,66 miliona eura. Neraspoređeni gubitak u bilansu stanja za godinu je povećan za više od sedam miliona na čak17,25 miliona eura. Hotelska kompanija Primorje iz Tivta prvo tromjesečje 2013. godine završila je sa gubitkom od 466.301 euro i on je smanjen za 25,4 odsto u odnosu na uporedni period prošle godine. Kratkoročne obaveze smanjene su sa 597 hiljade na 457 hiljade eura. Kotorski Daido metal prvi kvartal je završio sa dobitkom od 58,4 hiljade eura što je dosta gori rezultat u odnosu na uporedni period prošle godine kada je ostvarena neto dobit od 230,8 hiljada eura. Poslovni prihodi su smanjeni sa 2,17 miliona na 1,9 miliona eura, a poslovni rashodi sa 2,24 miliona na 1,94 miliona eura. U napomenama uz finansijske izvještaje kotorske kompanije, objavljenim na sajtu Komisije za hartije od vrijednosti, navedeno je da su prihodi od prodaje u prvom kvartalu ove godine smanjeni za 19 odsto u odnosu na prva tri mjeseca prošle godine, ali da su poslovni rashodi smanjeni za 14 odsto. „Evropska automobilska industrija bilježi pad u proizvodnji automobila što se odrazilo na nas kao proizvođače djelova. Rezultat toga je naš smanjen prihod od prodaje u prvom kvartalu ove godine“, ističu iz kotorskog Daida.






    Vozove iz Španije još čekaju na ledini

    U Željezničkom prevozu (ŽP) u narednih desetak dana očekuju dolazak prvog od tri nova voza koji su za 13 miliona eura kupljenih u Španiji. Iako će novi vozovi predstavljati veliko olakšanje kada je riječ o organizaciji lokalnog saobraćaja, u Prevozu kažu da prije uključivanja novih vozovo u saobraćaj, što je planirano u julu, predstoji dosta posla. Najveći je kako opremiti depo za svakodnevne preglede i održavanje novih vozova. Postojeći depo i hala su vlasništvo druge državne željezničke kompanije - Održavanja voznih sredstava, sa kojom nije postignut dogovor oko korišćenja njihovih objekata. U ŽP kažu da vjeruju da će dvije državne kompanije postići dogovor. “Sve zavisi pod kojim ćemo uslovima moći da koristimo tu halu koja inače služi za održavanje elektromotornih vozova. Ona odgovara jer su novi vozovi dugački 60 metara, a hala oko 100. Ta hala je nama interesanatna ne samo da bi smjestili opremu koja je neophodna za servisiranje i održavanje tih vozova, nego i za čuvanje vozova. To neće biti jednostavan problem i vidimo što se skoro desilo u Srbiji kada su nagrdili i išarali vozove. Zbog toga mi moramo čuvati nove vozove kako znamo ili u depoima ili na otvorenom. U tom smislu ja se nadam da ćemo postići dogovor sa održavanjem i pod određenim uslovima dobiti tu halu”, kazao je za “Vijesti” Vojislav Andrijašević, direktor za lokalni saobraćaj u Željezničkom prevozu. Španci postavljaju uslove poštovanja garantnih rokova a jedan od njih je pravilno održavanje koje je nezamislivo bez odgovarajućeg depoa. U Željezničkom prevozu kažu da je u toku procedura realizacije pozajmnice od pola miliona za sređivanje postojećeg depoa za prihvat novih vozova iz Španije. Taj novac će navodno obezbijediti Vlada. A dok se postigne dogovor oko depoa i on dovede u red da može da služi za redovno održavanje novih vozova u ŽP treba da završe još dosta posla prije njihovog uključivanja u saobraćaj. “Moramo odmah obučiti naše ljude za upravljanje novim vozovima. Španski stručnjaci iz kompanije CAF koja je proizvođač vozova će prvo obučiti trojicu naših instruktora za mašinovođe, a onda će oni obučiti ostale ljude koji će upravljati novim vozovima. Iako će vozovi biti tu ranije, njihovo uključivanje u saobraćaj biće nemoguće prije početka jula”, kaže Andrijašević.
    Biće komotno u novim vagonima
    Andrijašević kaže da će crnogorska željeznica iz CAF-a dobiti odlične vozove i objašnjava da je Špancima jedini “problem” bio da naprave relativno spore vozove. “CAF po narudžbi proizvodi vozove za: Italiju, Argentinu, Kandu, Njemačku i mnoge druge zemlje. Ovaj tip voza je maksimalne brzine 120 km na čas. To je za njih bio “problem” je proizvode vozove velikih brzina”, objašnjava Andrijašević. Jedan voz ima 176 sjedišta i 179 mjesta za stajanje i, pošto će makar prvih mjeseci eksploatacije saobraćati samo na relaciji Podgorica - Nikšić u dogledno vrijeme neće biti puni putnika pošto na toj relaciji sada vozovi dnevno prevezu znatno manje od kapaciteta jednog novog voza. “Naravno za naše uslove ne vjerujem da će to biti popunjeno. Vidjećemo kako će putnici reagovati jer je riječ o modernim vozovima”, kaže Andrijašević.



    izvor: www.vijesti.me
    Last edited by wulfy; 12-05-13 at 08:20.

  15. #90
    Join Date
    May 2008
    Location
    Montenegro, NK - PG
    Posts
    10,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    nznm kako je moguce da montecargo, kompanija koja je jedna od najboljih u CG bila po profitu (vise miliona godisnje) do sada, ove godine posluje u gubitku...
    veoma je moguce da spremaju dogovorenu privatizaciju, pa stvaraju gubitke da bi opravdali prodaju kod gradjana....
    AJMO CRNA GORO !!!

  16. #91
    Join Date
    May 2011
    Location
    Prijeko Morače
    Posts
    4,680
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Subotica
    Priroda je lijepa, al' zajebano društvo.

  17. #92
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,783
    Thanks Thanks Given 
    1,486
    Thanks Thanks Received 
    4,939
    Thanked in
    2,314 Posts

    Default

    ISPRAVLJAJU URAĐENO

    Na "završenoj" pruzi Podgorica-Nikšić sada mijenjaju pragove


    Osim na klizištima Povija i Bare Šumanovića na pruzi Podgorica–Nikšić, koja je zvanično kao završena otvorena za saobraćaj početkom oktobra prošle godine, uveliko se radi na ispravljanju loše urađenog, pa je već započela zamjena 2.000 pragova.Nova uprava Željezničke infrastrukture (ŽICG) kaže da je za kvalitet odgovoran izvođač radova - češka kompanija OHL ŽS Brno, koja će ih zamijeniti o svom trošku.„Namjera nam je da zadržimo izvođača i za garantni rok dvije godine i nametnemo mu obavezu nabavke i zamjene pragova po potrebi, štiteći budžet ŽICG“, kažu u toj kompaniji.Tokom narednih nekoliko mjeseci zamijeniće se na stotine pragova koji su postavljeni tek prije koju godinu:„U ovoj godini planirana je zamjena do 2.000 pragova, što je ispod jedan odsto ugrađenih pragova”.Pažnju na škart pragove skrenula je komisija za tehnički prijem Institut za građevinarstvo d.o.o. Podgorica. Inženjeri su konstatovali nepropisnu širinu kolosijeka za projektovane brrzine.

    izvor: www.vijesti.me

  18. #93
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    ISPRAVLJAJU URAĐENO

    Na "završenoj" pruzi Podgorica-Nikšić sada mijenjaju pragove


    Osim na klizištima Povija i Bare Šumanovića na pruzi Podgorica–Nikšić, koja je zvanično kao završena otvorena za saobraćaj početkom oktobra prošle godine, uveliko se radi na ispravljanju loše urađenog, pa je već započela zamjena 2.000 pragova.Nova uprava Željezničke infrastrukture (ŽICG) kaže da je za kvalitet odgovoran izvođač radova - češka kompanija OHL ŽS Brno, koja će ih zamijeniti o svom trošku.„Namjera nam je da zadržimo izvođača i za garantni rok dvije godine i nametnemo mu obavezu nabavke i zamjene pragova po potrebi, štiteći budžet ŽICG“, kažu u toj kompaniji.Tokom narednih nekoliko mjeseci zamijeniće se na stotine pragova koji su postavljeni tek prije koju godinu:„U ovoj godini planirana je zamjena do 2.000 pragova, što je ispod jedan odsto ugrađenih pragova”.Pažnju na škart pragove skrenula je komisija za tehnički prijem Institut za građevinarstvo d.o.o. Podgorica. Inženjeri su konstatovali nepropisnu širinu kolosijeka za projektovane brrzine.

    izvor: www.vijesti.me
    Nemoj da si maliciozan Wulfi.

    To je sasvim normalno da se na 1% uradjnog ima primjedba prilikom prijema radova, i POTPUNO JE NORMALNO DA SE OD IZVODJAČA TRAŽI MANJA KOREKCIJA PRIJE KONAČNOG PRIJEMA RADOVA. Je li Bog dao da naši inženjeri i pomenutog Instituta imaju dovoljno znanja i savjesnosti da im nije prošla ta greška izvodjača, već će ubrzo i to biti popravljano i pruga će konačno biti završena i primljena. Česi su iskusni graditelji i sumnje nema da je to sve dobro odradjeno.

    Novi vozovi mi se i inače ne svidjaju puno, jer nisu za "temeljne " ljude-naime, mali je razmak i mala sjedišta, ali priznajem da je spolja sve "šesno" i da lijepo izgleda .

    Diskusije radi, napominjem da se meni se ne dopada čitav novi trend u konstrukciji vozova, jer od vozova prave tramvaje....Ja sam volio one stare vozove-što starije to bolje (vrh je 1 klasa Orijent Express-a iz filmova sa Hercul Poaro-om), tako da je najbolji voz u kojem sam se ja vozio onaj koji su Englezi uveli u saobraćaj na prugu New Delhi-Varnasi, u kojem postoje 3 klase, a koji je ušao u saobraćaj prije 100 godina (to je onaj sa mnogo mesinga i mnogo drveta, sa najboljim crvenim somotom, livrejisanim stjuardima i kolima za ručavanje sa srebrnim escajgom iz Viktorijanskog doba)...ma nostalgija voz.

    Vagoni koji su renovirani da rade još par decenija su VRH, reče mi prijatelj koji je doputovao vozom iz Beograda, tako da ipak ide na bolje u željezničkom prevozu i da je Franović u pravu što neće da vrati bonus, jer ga je zauzimanjem i zaradio.

    Pozdrav,
    Last edited by Old Bone; 05-06-13 at 04:26.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  19. #94
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Napravili su prugu koja se završava.

  20. #95
    Join Date
    May 2011
    Location
    Prijeko Morače
    Posts
    4,680
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    53 Posts

    Default





    unutrašnjost je baš onakva kakva treba da bude, s obzirom da je ovaj model predviđen za gradsku i regionalnu željeznicu
    Last edited by chucknorris; 05-06-13 at 14:48.
    Priroda je lijepa, al' zajebano društvo.

  21. #96
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,947
    Thanks Thanks Given 
    3,217
    Thanks Thanks Received 
    5,623
    Thanked in
    2,277 Posts

    Default

    Ovo je greote u nasu dezavu vozit, nismo mi civilizovani ni rentabilni za ovo. Mada vjerovatno ih nece brzo nagrdit s obzorom da nema 50-100 ljudi dnevno sto ide put nk.

  22. #97
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,785
    Thanks Thanks Given 
    669
    Thanks Thanks Received 
    2,997
    Thanked in
    1,777 Posts

    Default

    Имају камере унутра па ће ваљда то бит довољно средство одвраћања за поједине малоумнике, углавном млађе...
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  23. #98
    Join Date
    May 2011
    Location
    Prijeko Morače
    Posts
    4,680
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    kad bi napravili prugu od nk do trebinja to bi odlično bilo, masu korisnije nego da se pravi pruga od pljevalja do rožaja što su najavili
    Last edited by chucknorris; 05-06-13 at 15:15.
    Priroda je lijepa, al' zajebano društvo.

  24. #99
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,783
    Thanks Thanks Given 
    1,486
    Thanks Thanks Received 
    4,939
    Thanked in
    2,314 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    Nemoj da si maliciozan Wulfi.

    To je sasvim normalno da se na 1% uradjnog ima primjedba prilikom prijema radova, i POTPUNO JE NORMALNO DA SE OD IZVODJAČA TRAŽI MANJA KOREKCIJA PRIJE KONAČNOG PRIJEMA RADOVA. Je li Bog dao da naši inženjeri i pomenutog Instituta imaju dovoljno znanja i savjesnosti da im nije prošla ta greška izvodjača, već će ubrzo i to biti popravljano i pruga će konačno biti završena i primljena. Česi su iskusni graditelji i sumnje nema da je to sve dobro odradjeno.

    Novi vozovi mi se i inače ne svidjaju puno, jer nisu za "temeljne " ljude-naime, mali je razmak i mala sjedišta, ali priznajem da je spolja sve "šesno" i da lijepo izgleda .

    Diskusije radi, napominjem da se meni se ne dopada čitav novi trend u konstrukciji vozova, jer od vozova prave tramvaje....Ja sam volio one stare vozove-što starije to bolje (vrh je 1 klasa Orijent Express-a iz filmova sa Hercul Poaro-om), tako da je najbolji voz u kojem sam se ja vozio onaj koji su Englezi uveli u saobraćaj na prugu New Delhi-Varnasi, u kojem postoje 3 klase, a koji je ušao u saobraćaj prije 100 godina (to je onaj sa mnogo mesinga i mnogo drveta, sa najboljim crvenim somotom, livrejisanim stjuardima i kolima za ručavanje sa srebrnim escajgom iz Viktorijanskog doba)...ma nostalgija voz.

    Vagoni koji su renovirani da rade još par decenija su VRH, reče mi prijatelj koji je doputovao vozom iz Beograda, tako da ipak ide na bolje u željezničkom prevozu i da je Franović u pravu što neće da vrati bonus, jer ga je zauzimanjem i zaradio.

    Pozdrav,
    Prenosim tekstove doslovno, i kako pravila (zapravo i Zakon) i nalažu stavljam i izvor odakle je tekst preuzet.

    Diskusije radi, danas takđe postoje razne klase u vozovima, no, opet putovanje vozom u Evropi sa manje-više svelo na jednodnevna putovanja. Za daljne destinacije se uglavnom koristi avion. To ne znači da nema luksuznih vagona, no jednostavno, ređa su pojava jer je manja potražnja. Ovaj voz koji, kako rekoste, liči na travaj je odličan jer mu je namjena upravo takva. Za relaciju PG-NK-PG ništa više ne treba.

  25. #100
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    2,646
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Franović u pravu što neće da vrati bonus???
    Hahaha, e sad si sve rekao, ne treba nikakav komentar...
    A radovi se toliko dobro izvršeni da sve moramo popravljati posle nekog vremena. I prugu posle pola godine, i bulevare po pg posle god-dvije, i zgradu aerodroma posle par god...
    Pogledajte samo kako su popunjeni vozovi trenutno za nk i obratno, pa će vam sve biti jasno. Jedino što mogu da urade je da malo smanje cijenu, da budu konkurentni autobusima...

    Sent from my HTC One X using Tapatalk 2

Page 4 of 36 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 25-01-12, 21:50
  2. 21 maj 2006 Nezavisnost Crne Gore - 8 septembar 2011 Okupacija Crne Gore
    By Montenegrino-CT in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 82
    Last Post: 09-09-11, 22:46
  3. I:prevoz od Slovenije do C.Gore
    By cartuning kotor in forum Ostali oglasi
    Replies: 4
    Last Post: 20-01-11, 23:56
  4. Replies: 44
    Last Post: 21-07-10, 12:03
  5. Replies: 14
    Last Post: 28-04-05, 15:17

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •