Results 1 to 25 of 881

Thread: Željeznički prevoz Crne Gore

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #10
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,807
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,964
    Thanked in
    2,325 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Jal Cargo View Post
    Reforma zeljeznickog saobracaja kroz restrukturiranje, promjenu vlasnistva i podjelu na cetiri preduzeca, ustvari je jedan od uslova pridruzivanja EU, a koji nam je postavljen kroz njene direktive i odredbe SSP.
    Osnovni (poslovni) cilj restrukturiranja je kvalitetnija organizacija posla kroz odgovarajucu raspodjelu odnosno preuzimanje djelatnosti, samim tim i kontrolu troskova i protoka novca. Kao sto je poznato, ZPCG prevozi putnike, Montecargo robu, ZICG im naplacuje usluge koriscenja infrastrukture, a OZVS odrzavanje.
    Ako sam dobro shvatio naše željeznice sada funkcionišu ovako: ŽPCG i MonteCargo uzimaju novac od putnika/klijenata i plaćaju ŽICG za korišćenje pruge, a ŽICG plaća održavanju da sređuje prugu?

    Pretpostavljam da onda navedene lokomotive i onaj broj koji je u Crnoj Gori (drugi post) trebam razdjeliti između ŽPCG i MonteCarga i Održavanja (mada ovim trećim trebaju samo manevarke, ako im uopšte trebaju, pretpostavljam da imaju specijalna vozila). Takva je stavar i sa vagonima, jedan dio pripada ŽPCG, a drugi dio MonteCargu?

    Dakle, željeznica nam se dijeli na:
    - ŽPCG - Željeznički Prevoz Crne Gore http://www.zcg-prevoz.me/
    - Montecargo http://www.montecargo.me/
    - ŽICG - Železnička Infrastruktura Crne Gore http://www.zicg.me/
    - OŽVS - Održavanje Željezničkih Voznih Sredstava http://ozvs.me/


    Quote Originally Posted by Jal Cargo View Post
    Kad govorimo o profitu, ne bih ja tek tako otpisivao znacaj poslovnih rezultate ZPCG. Tacno je da je ZPCG u ovom trenutku finansijski gubitnik, ali mora se uzeti u obzir u kakvom (neadekvatnom) ambijentu posluje, a narocito u kolikoj mjeri je finasijski bilans sektora za prevoz putnika opterecen nedostatkom kvalitetnog voznog parka; mislim da u izdacima/rashodima dominantno ucestvuju remont i odrzavanje zastarelih masina (recimo, intervali popravki/intervencija na ovoj masini koju si pomenuo su vrlo skupi i vrlo cesti, a na 461 je prije godinu ili dvije izvrsena intervencija u vrijednosti od 400000 eura).

    Procitao sam nedje da je u 2010. Montecargo ostvario oko 10 mil. prihoda odnosno 1,5 mil. dobiti. ZPCG je ostvario oko 7 mil. prihoda, uz rashode u visini 12 mil. Ostavimo za trenutak rashode i gubitke po strani; priznaces da 7 miliona nije zanemarljivo, cak ni kad se uporedi sa rezultatima Montecargo-a, a pogotovo ne u uslovima u kojima posluje ZPCG. Povecanje kvaliteta i bezbjednosti pruga, osvjezavanje voznog parka i, samim tim, skracivanje vremena putovanja i intervala popravki, znacajno bi uticalo na privlacenje klijenata-putnika i (pozitivno) poslovanje. Sve je u rukama menadzmenta i Vlade.
    7 miliona nije zanemarljivo, ali bi realno bilo bar duplo više (ako se poveća povjerenje u željeznicu vrlo lako ostvarivo), ali ovdje ima podatak nad kojim sam se zamislio, teretni saobraćaj je ostvario promet od 10 miliona što je nedopustivo malo u poređenju sa putnim prevozom (10:7, ni duplo) i govori koliko je željeznica neiskorišćena. Naravno, za ovo je najmanje kriva željeznica, tu vidimo koliko je jaka (slaba) naša privreda ...
    Last edited by wulfy; 21-11-11 at 22:40.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 25-01-12, 21:50
  2. 21 maj 2006 Nezavisnost Crne Gore - 8 septembar 2011 Okupacija Crne Gore
    By Montenegrino-CT in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 82
    Last Post: 09-09-11, 22:46
  3. I:prevoz od Slovenije do C.Gore
    By cartuning kotor in forum Ostali oglasi
    Replies: 4
    Last Post: 20-01-11, 23:56
  4. Replies: 44
    Last Post: 21-07-10, 12:03
  5. Replies: 14
    Last Post: 28-04-05, 15:17

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •