Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 124

Thread: Diplome sa svjetskih univerziteta i njihova 'upotreba' u Crnoj Gori

  1. #1
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default Diplome sa svjetskih univerziteta i njihova 'upotreba' u Crnoj Gori

    Razmisljala sam se da li da moje pitanje postavim na podforumu 'Dijaspora' ili na 'Buducnosti Cg'. S ozbirom da je 'Dijaspora' jedan od neposjecenijih djelova foruma odlucila sam se da otvorim topik ovdje, naravno ukoliko moderator nema nista protiv. Da, bas ovdje, jer zelim da cujem misljenje uglavnom starijih ljudi od mene, upucenih u trenutno ekonomsko/politicko stanje u kojem se nalazi nasa zemlja.

    Magistar sa diplomom stranog univerziteta (ne pricam ovdje ni o nikakvim stranim vecernjim skolicama, vec o univerzitetu koji se nalazi na listi 200 najboljih na svijetu), s prosjekom nesto boljim od 9, koji tecno govori dva strana jezika, nakon svog skolovanja odlucuje da se vrati u svoju zemlju. Prva reakcija ljudi bliskih njemu je negativna - 'Zasto si se vratio? Ja da sam na tvom mjestu nikad se ne bih vratio' itd. Zasto? Zasto nasi ljudi dozivljavaju povratak u svoju zemlju kao neuspijeh? Zar ne bi trebalo biti pohvalno ukoliko jedna mlada osoba nakon svog inostranog skolovanja zeli da upotrijebi steceno znanje upravo u nasoj zemlji?

    Sta nudi Crna Gora ljudima skolovanim vani? Da li je diploma sa svjetskih univerziteta privilegija u Crnoj Gori ili je u istom rangu sa crnogorskim univerzitetima? Da li ima istine u mozda i izlizanoj frazi - u Crnoj Gori posao mozete naci jedino preko rodjackih i prijateljskih veza? Da li uopste crnogorski poslodavci traze znanje i kvalitet? Koji su njihovi prioriteti prilikom udjeljivanja radnih mjesta?

    ... Ili su mozda 'oni' bili u pravu, mozda si zaista nerealni optimista ukoliko se vratis? Osoba koju sam ovdje opisala, jeste imala radnog iskustva u Cg nakon zavrsenog skolovanja (posao nadjen zbog zanja jezika ne u svojoj struci). Hocete li se zacuditi ukoliko vam kazem da je njegovo prvo radno iskustvo bilo kod stranog investora, fiktivnog stranog investitora? Al treba vremena dok ukapirate pojam nasih stranih investicija. Nakon napustanja laznog gnijezda, zaposlenje ne pronalazi...


    Dilema: vratiti se iz inostranstva u nasu zemlju ili 'investirati' svoje znanje u zemlju koja vam ga je i 'podarila' (eventualno otici i negdje drugo, al opet van svoje zemlje). Takodje, moja licna dilema.
    Last edited by AltaMarea88; 07-10-11 at 07:43.
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    HN/PG
    Posts
    503
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Zasto neuspjeh? Ako ti to ne dozivljavas kao neuspjeh, zasto bi te interesovalo sta ostali misle?
    Kuca pored mora i barka na Toploj. Koga to zapravo volim u Herceg Novom?

    Smile and the world will smile with you. Frown and frown alone.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    evo da ti ja kazem, nazalost je neuspjeh vratiti se, srozati se na nivo korumpiranosti ovdje je zalosno, svjetske diplome se rangiraju uglavnom ispod crnogorskih to ti kazem jer doma imam dr nauka sa najboljeg svjetskog faxa iz jedne oblasti,
    jedini plus imanja te diplome jeste ako ces da se povinujes , igras igru koju svi igraju pa da to iskoriste da se dice sa tobom, al uglavnom vidjeces i sama kako to ide
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  4. #4
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,134
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    takvi ljudi nama trebaju, ali ako hoce da se solidarisu i dignu glas protiv ove bagre koja nam vodi drzavu. Uprotivnom ce se samo utopiti u sivilo...


  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    HN/PG
    Posts
    503
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    A mozda bude i totalno drugacije...

    dok ne probas neces znati
    Kuca pored mora i barka na Toploj. Koga to zapravo volim u Herceg Novom?

    Smile and the world will smile with you. Frown and frown alone.

  6. #6
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    DIPLOMA ni sa najboljih UNIVERZITETA,
    ni u Dansku VAM nista ne garantuje, ako ne posjedujete druge KVALITETE OD LJUDSKIH DO STRUCNIH I TU TEORIJU PRETOCITE U PRAKSU,
    evo moj bivsi sura Danac, sa Magistarskom diplomom, se seli sa kase za nezaposljene, do bolovanja cetiri decenije, NIJE GA BOG DAO ZA SARADNJU I RAD.

    TAJ IZOPACENI SAMOUPRAVLJACKI MENTALITET TREBA ZATRIJET U KORIJENU,
    dosao GUZONJIN SIN, sa DIPLOMOM i trazi FOTELJU u svoju VUKOJEBINU,
    a nije DONIO NEKU INOVACIJU ILI TEHNOLOGIJU koja je POGODNA ZA NASE PODNEBLJE,
    nije se SPECIJALIZOVAO ZA ONO STO SE TRAZI NA TRZISTU,
    niti otvorio OCI u toj stranoj drzavi, da ODABERE JEDAN JEDINI PROIZVOD I NJEGA PLASIRA NA DOMACEM TRZISTU, nego je susa posla i susa dosla sa prosjekom 9,5, ovo nije NIKOME LICNO UPUCENO, nego GENERALNI PROBLEM CGe, a pogotovu MLADE GENERACIJE ISPRAVOG MOZGA OD TATE I MAME, uci sine da budes uspjesan i radis na DRZAVNI POSA, i DANES DUSOM ZA SVOGA VIJEKA U NEKU FOTELJU.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    Razmisljala sam se da li da moje pitanje postavim na podforumu 'Dijaspora' ili na 'Buducnosti Cg'. S ozbirom da je 'Dijaspora' jedan od neposjecenijih djelova foruma odlucila sam se da otvorim topik ovdje, naravno ukoliko moderator nema nista protiv. Da, bas ovdje, jer zelim da cujem misljenje uglavnom starijih ljudi od mene, upucenih u trenutno ekonomsko/politicko stanje u kojem se nalazi nasa zemlja.

    Magistar sa diplomom stranog univerziteta (ne pricam ovdje ni o nikakvim stranim vecernjim skolicama, vec o univerzitetu koji se nalazi na listi 200 najboljih na svijetu), s prosjekom nesto boljim od 9, koji tecno govori dva strana jezika, nakon svog skolovanja odlucuje da se vrati u svoju zemlju. Prva reakcija ljudi bliskih njemu je negativna - 'Zasto si se vratio? Ja da sam na tvom mjestu nikad se ne bih vratio' itd. Zasto? Zasto nasi ljudi dozivljavaju povratak u svoju zemlju kao neuspijeh? Zar ne bi trebalo biti pohvalno ukoliko jedna mlada osoba nakon svog inostranog skolovanja zeli da upotrijebi steceno znanje upravo u nasoj zemlji?


    Dilema: vratiti se iz inostranstva u nasu zemlju ili 'investirati' svoje znanje u zemlju koja vam ga je i 'podarila' (eventualno otici i negdje drugo, al opet van svoje zemlje). Takodje, moja licna dilema.
    Nasa okolina je uglavnom pakosna pa kad nema nista drugo zamjeriti onda ostaje ono " da je on nesto valjao ostao bi van... kad tamo nije moglo onda dobra Crna Gora..." I na tu tvoju dilemu najbolje i najkraće ti je odgovorila Makica.
    Quote Originally Posted by Makica View Post
    Zasto neuspjeh? Ako ti to ne dozivljavas kao neuspjeh, zasto bi te interesovalo sta ostali misle?
    U sustini ne znam zasto uopste sto i pisem kad je opet Makica odgovorila
    Quote Originally Posted by Makica View Post
    A mozda bude i totalno drugacije... dok ne probas neces znati
    Diploma diplomi nije jednaka i zavisi koji je profil strucnjaka pa ako nijesi pravnik nema brige da ćes ostati bez ljeba samo ne zahtijevaj da ti se sad nude zlatna brda i doline jer imas diplomu sa zapadnih horizonata. Na kraju vazda ćes imati opravdanje gotovo koje je kod nas za sve "nijesam imala veze, a kod nas se bez toga ne moze i ...." Najbolje je sve sam isprobati jer savjeti nikad ne pogode ocekivanja. Ja sam bio van jer me nagovorio nas stari drugar Mugi koji je garant sad isto nedje van jer se ne javlja, pa vratio i opet otisao i djavo će ga znati, mozda se opet vratim, ali ako ti već nesto mogu savjetovati mani tu pricu koji je rang Unoverzitet i cuda jer vise moze stetiti nego pomoći, a nije bas puno ni vazno

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    HN/PG
    Posts
    503
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Ja sve nesto krecem da kucam, a ne znam sta vise da kazem...
    Kuca pored mora i barka na Toploj. Koga to zapravo volim u Herceg Novom?

    Smile and the world will smile with you. Frown and frown alone.

  9. #9
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Osjećaj vezanosti za svoju zemlju se ima ili se nema... Onom ko taj osjećaj ima sasvim je svejedno šta o tome misli neki nesretnik koji bi sve živo učinio kako bi uspio da se domogne uslova da uživa u svojim hedonističkim izopačenim zadovoljstvima. Toliko o tome...


    Što se tiče plasmana strane diplome (posebno one sa fakulteta u zemljama zapadne civilizacije - EU, SAD, AUS..) one se u CG više vrednuju u stranim predstavništvima i međunarodnim organizacijama koja djeluju u CG. Ovo pričam jer to znam iz ličnog iskustva i to gledam godinama...

    Od naših fakulteta stranci cijene samo one nakon kojih stičete zvanje inženjera.


    Međutim, nešto drugo mi je zapalo za oko, a zBog čega sam se odlučio na komentar.... I reći ću to otvoreno...

    Ja ne poznajem nikog ko ima diplomu stranog fakulteta, a da ne dolazi iz boljestojeće porodice (čitaj: sada ili u nekom trenutku bliske režimu), i za njihovo uhljebljenje zaista ne brinem... Finansirati studenta (nekoliko godina) u inostranstvu je uvijek bio golem trošak za porodični budžet i taj luksuz nije bio za svakoga. Da li je moguće da se nešto nedavno promijenilo?? Ne vjerujem...
    Moja je procjena da naših visokoškolaca sa stranom diplomom ima u CG ispod 1%... Ponavljam, onom ko nije u stanju da diplomu zapadnog fakulteta "proda" u CG, taj ima neki ozbiljan problem sa sobom...
    Naravno, ne treba zaboraviti da mu diploma treba biti nostrifikovana, no za fakultete sa prostora EU to u CG zaista ne predstavlja nikakav problem. Mislim da se nešto simbolično plaća odgovarajućoj komisiji nadležnog ministarstva i sva procedura traje od 15 dana do 3 mjeseca.
    Međutim i nostrifikacija diplome više nije toliko uslov... Ona vam može biti birokratska potreba ako želite posao u državnom organu ili javnoj ustanovi, no ako se javljate na konkurs za recimo neki hotel koji u vlasništvu stranog kapitala ni to vam neće tražiti...

    Sve u svemu ne bih zaista brinuo za čovjeka sa stranom diplomom. Ukoliko je u stanju da se predstavi na intervjuu (da zna uvjeri da poznaje oblast za koju ima diplomu) i umije da se ponaša (poznaje poslovnu kulturu), zdrav je, prijatne spoljašnjosti (a ovo se danas sve više podrazumijeva), nije poročan (sklon piću i drogama) i nije osuđivan, a ima diplomu stranog fakulteta (!) - pa zaista treba da se potrudi da ne dobije posao.
    Last edited by El Re; 07-10-11 at 13:01.

  10. #10
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,626
    Thanked in
    2,279 Posts

    Default

    Nostalgija je zla rabota. Zbog iste se mogu donijeti neke lose odluke, jer srce prevagne umjesto glave.
    S konja na magarca je vracanje iz EU/SAD/bilo koje druge razvijene zemlje svijeta nazad u CG. Nema veze sve i da se dobije sjajan posao u nekoj firmi ovdje sa 1000-2000 eura plate, kad ce se svejedno zivjeti u ovoj primitivnoj sredini koja je po mnogo cemu daleko iza svijeta. To je, po meni, neuspjeh.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Međutim, nešto drugo mi je zapalo za oko, a zBog čega sam se odlučio na komentar.... I reći ću to otvoreno...

    Ja ne poznajem nikog ko ima diplomu stranog fakulteta, a da ne dolazi iz boljestojeće porodice (čitaj: sada ili u nekom trenutku bliske režimu), i za njihovo uhljebljenje zaista ne brinem... Finansirati studenta (nekoliko godina) u inostranstvu je uvijek bio golem trošak za porodični budžet i taj luksuz nije bio za svakoga. Da li je moguće da se nešto nedavno promijenilo?? Ne vjerujem... .
    E fino sad ti udesi i mene i Makicu. Ona se mucila i crncila sa onim maorskim plemenima, a ja sparingovao (u prevodu bio vreća za trening) da zaradimo za skolovanje, a ti kazes bliski rezimu bili. Onaj blizak rezimu ne mora djao maka nidje mrdati niti se muciti, mada sad neki dobrostrojeći i dobrodrzaći investiraju u djecu sto jes jes.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,258
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    2,630
    Thanked in
    1,273 Posts

    Default

    Hoće li mi iko reći koji se to profili traže kod nas a da su za njih potrebni strani fakulteti? Osim u avioindustriji (Montenegro Airlines koji je državna firma i u koju se zna kako se zapošljava) trenutno mi ništa drugo ne pada na pamet.. Državne firme zapošljavaju (velikom većinom čast izuzecima) one sa što jačom vezom, privatnici opet gledaju da osoba bude što neškolovanija kako im za isti obim posla ne bi tražila veću platu itd. Jedino što preostaje su strane organizacije u kojima su mjesta uglavnom popunjena i kojih je sve manje, a i poslovi koji se obavljaju kod njih su uglavnom administrativne prirode, jedino eto ako je u pitanju prevodilac pa će više cijeniti fakultet završen u njihovoj državi(a i računati na to da je u istoj pokupio i neke radne navike, način ponašanja i poslovne etike).
    She is only here to annoy herself!

  13. #13
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    E fino sad ti udesi i mene i Makicu. Ona se mucila i crncila sa onim maorskim plemenima, a ja sparingovao (u prevodu bio vreća za trening) da zaradimo za skolovanje, a ti kazes bliski rezimu bili. Onaj blizak rezimu ne mora djao maka nidje mrdati niti se muciti, mada sad neki dobrostrojeći i dobrodrzaći investiraju u djecu sto jes jes.
    Brat moj... Imaš moje veliko izvinjenje... i ti i svi oni koji su se uistinu i kako su znali i umjeli, dovijali da finansiraju svoje školovanje.
    Mada, ja sam se ogradio i rekao sam da ja ne poznajem nikog ko ima diplomu sa stranog fakulteta a da se ne radi o nekom iz ovih porodica ove domaće post-komunističke "aristokratije", a koja gotovo u cjelini ima komunističko-džemperaški korijen.
    Posebno vidim tu praksu da se raširila poput epidemije posljednjih godina... Pošto je doći do diplome (na većini fakulteta) postala više stvar živaca i strpljenja da izgurate te 3 godine, a mnogo manje rada i truda, vidim da je stvar skorojevićkog prestiža postao sport - poslati maminog i tatinog duduka neđe u inostranstvo.
    Skorojevićka aristokratija (koju ćemo gledati još jako dugo) ima sljedeći rezon - ta diploma stranog fakulteta u CG među našom polupismenom rajom ima status ko da ti ju je dao Štefan Fule (sa dvije tačkice na "u") lično!
    Šta to u praksi znači?? To znači da kad god neđe konkuriše "tatino i mamino čedo", ono će uvijek imati prednost u odnosu na onog ko ima diplomu sa nekog našeg fakulteta. Posebno ako se radi o državnim službama i ustanovama koje imaju nekakve (bilo kakve) veze sa Evropom i komunikacijom sa Evropljanima i drugim strancima... Uostalom, nije Miljan bio jedini "3. sekretar ambasade"... Takvih "3-ih sekretara" a zapravo "maminih i tatinih sinova i šćeri - puna je administracija.
    Ja lično, ponavljam, ne znam nikog od te sorte ko se nije dobro uhlebio...

    Šta hoću... NI NA KRAJ PAMETI MI NIJE DA NEČIJU DIPLOMU POTCJENJUJEM ILI PROBLEMATIZUJEM NAČIN STICANJA... Ne,...meni je to krajnje primitivno i time se ne bavim... Ali zašto ne reći javno, ako je neko moje iskustvo takvo?...
    To ne znači da su sva moja iskustva ispravna... Gluposti... Naravno da ne... Ipak, ovo je takvo i za sad su moji zaključci ti koji jesu...

    Međutim, osvrnuli smo se samo na pitanje tretmana strane diplome, a stalno se gubi iz vida nekoliko stvari koje važe za svaku diplomu:
    1. znanje koje ste "ozvaničili" diplomom poslodavcu morate pokazati. Šta to znači?? To znači da svaki pojedinac mora ne samo "prodati" sebe i svoju diplomu, već kontinuirano RADOM držati uvjerenim vašeg poslodavca da mu i dalje trebate. Borba za radno mjesto traje svakog radnog dana u karijeri...
    2. znanje koje ste "ozvaničili" diplomom stalno morate uvećavati (učenje nikada nije okončan proces)

    Ko ne shvati gore navedene stvari, džaba mu diploma, jer iako dođe do posla brzo će opet završit na ulicu... Biće mu tada mnogo draže da umjesto diplome u ruci ima kakav vruć burek.
    Last edited by El Re; 07-10-11 at 14:04.

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,258
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    2,630
    Thanked in
    1,273 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Biće mu tada mnogo draže da umjesto diplome u ruci ima kakav vruć burek.
    hah što se toga tiče meni to nekako uvijek draže
    She is only here to annoy herself!

  15. #15
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,626
    Thanked in
    2,279 Posts

    Default

    Ja sam dozivio to da su me iz nekoliko kompanija odbili(ni za kakve posebno strucne poslove) uz obrazlozenje da sam prekvalifikovan. U slobodnom prevodu 'ne trebate nam vi sto mislite da ste mozgovi i sto cete strci cim vam se prva prilika ukaze, nego nam trebaju neki kojima ce plata 300 eura bit vrh zivota i koji nece imati izbora'.
    Dakle ili imas vezu da se zaposlis, ili si ocajan srednjoskolac ili visokoskolac sa nekim jadnim CVjem, ukoliko zelis da nadjes neki mizerni posao ovdje.

    A to sto se ima diploma stranog fakulteta, nekoliko dobrih radnih iskustava u proslosti, motivisanost, zelja za ucenjem i napredovanjem... to moze macku o rep ovdje.

  16. #16
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Ja ne poznajem nikog ko ima diplomu stranog fakulteta, a da ne dolazi iz boljestojeće porodice (čitaj: sada ili u nekom trenutku bliske režimu), i za njihovo uhljebljenje zaista ne brinem... Finansirati studenta (nekoliko godina) u inostranstvu je uvijek bio golem trošak za porodični budžet i taj luksuz nije bio za svakoga. Da li je moguće da se nešto nedavno promijenilo?? Ne vjerujem...
    Moja je procjena da naših visokoškolaca sa stranom diplomom ima u CG ispod 1%... Ponavljam, onom ko nije u stanju da diplomu zapadnog fakulteta "proda" u CG, taj ima neki ozbiljan problem sa
    Neka si ovo rekao jer to je naprosto istina. Ja kad sam htio nije mi bilo dozvoljeno.
    Mozda ima izuzetaka ne kazem i ako stvarno ima treba im film napravit.

  17. #17
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Ja sam dozivio to da su me iz nekoliko kompanija odbili(ni za kakve posebno strucne poslove) uz obrazlozenje da sam prekvalifikovan. U slobodnom prevodu 'ne trebate nam vi sto mislite da ste mozgovi i sto cete strci cim vam se prva prilika ukaze, nego nam trebaju neki kojima ce plata 300 eura bit vrh zivota i koji nece imati izbora'.
    Dakle ili imas vezu da se zaposlis, ili si ocajan srednjoskolac ili visokoskolac sa nekim jadnim CVjem, ukoliko zelis da nadjes neki mizerni posao ovdje.

    A to sto se ima diploma stranog fakulteta, nekoliko dobrih radnih iskustava u proslosti, motivisanost, zelja za ucenjem i napredovanjem... to moze macku o rep ovdje.
    Mojsije, molim te ne ljuti se, ali ponekad su tvoji postovi toliko depresivni da više priliče nekom na pragu da izvrši samoubistvo...
    Ja znam da nije lako... Teško je doći do posla (u CG) danas... Jako teško - ali nije neizvodljivo...

    Vučeš me za jezik da previše otkrivam o sebi, ali postoji nešto što se zovu "ljudski resursi" (Human Resources)... To je prava mala nauka... Čitavi fakulteti postoje za to po Zapadu (sa studijskim programima i za Master nivo) i oni obučavaju ljude uskospecijalizovane za to pitanje...
    Zašto ovo pričam??... Meni je žao ljudi u CG... Ja svojim očima gledam već godinama kako oni jednostavno ne umiju da prodaju sebe!
    Ljudi nikako sa shvate da poslodavac na intervjuu (a nijesu baš svi konkursi namješteni) sve i da hoće - ne može steći saznanje koliko vi zaista znate... Ne, on na bazi vašeg opšteg ponašanja i vašeg prethodnog radnog iskustva sudi o vama.
    U CG tvrdim da nema ni 100 ljudi koji umiju napisat ni hebeni Cover Letter a kamoli hebeni CV kako valja... Možda ti nijesi među njima, ali ja sam zgrožen kako je to kod nas rašireno... Takođe ljudi nemaju pojma da je od izuzetne važnosti to kako ste se za intervju obukli, koju ste boju izabrali, kakva je vaša frizura, kakva je vaša intonacija, cupkate li i vrpoljite li se u stolici, s kim ste se i kako rukovali, letite li očima gore dolje ili lijevo desno (psiholozi znaju zašto, a ovo su osnove HR-a), kako predstavljate sebe, kako odgovarate na pitanja, i desteine drugih stvari koje vam se skeniraju na intervjuu.
    To što imate diplomu znači da ste se samo kvalifikovali da dođete na intervju i ništa više...
    Poslodavac hoće onog za koga je uvjeren da je sposoban da "deliver"...

    Posla u CG za one sa stranom diplomom ima... I ponovljam nije svuda potrebno da nekog znate... Takođe posla ima u međunarodnim predstavništvima i za one koji nemaju fakultete društvenih nauka. Recimo EBRD je angažovao jako puno inžinjera. CHF i IRD takođe... GTZ je nedavno zaposlio par ljudi od kojih su neki inžinjeri... Itd, itd...
    Last edited by El Re; 07-10-11 at 14:27.

  18. #18
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,626
    Thanked in
    2,279 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Mojsije, molim te ne ljuti se, ali ponekad su tvoji postovi toliko depresivni da više priliče nekom na pragu da izvrši samoubistvo...
    Ja znam da nije lako... Teško je doći do posla (u CG) danas... Jako teško - ali nije neizvodljivo...

    Vučeš me za jezik da previše otkrivam o sebi, ali postoji nešto što se zovu "ljudski resursi" (Human Resources)... To je prava mala nauka... Čitavi fakulteti postoje za to po Zapadu (sa studijskim programima i za Master nivo) i oni obučavaju ljude uskospecijalizovane za to pitanje...
    Zašto ovo pričam??... Meni je žao ljudi u CG... Ja svojim očima gledam već godinama kako oni jednostavno ne umiju da prodaju sebe!
    Ljudi nikako sa shvate da poslodavac na intervjuu (a nijesu baš svi konkursi namješteni) sve i da hoće - ne može steći saznanje koliko vi zaista znate... Ne, on na bazi vašeg opšteg ponašanja i vašeg prethodnog radnog iskustva sudi o vama.
    U CG tvrdim da nema ni 100 ljudi koji umiju napisat ni hebeni Cover Letter a kamoli hebeni CV kako valja... Možda ti nijesi među njima, ali ja sam zgrožen kako je to kod nas rašireno... Takođe ljudi nemaju pojma da je od izuzetne važnosti to kako ste se obukli, koju ste boju izabrali, kakva je vaša frizura, kakva je vaša intonacija, cupkate li i vrpoljite li se u stolici, s kim ste se i kako rukovali, letite li očima gore dolje ili lijevo desno (psiholozi znaju zašto, a ovo su osnove HR-a), kako predstavljate sebe, kako odgovarate na pitanja, i desteine drugih stvari koje vam se skeniraju na intervjuu.
    To što imate diplomu znači da ste se samo kvalifikovali da dođete na intervju i ništa više...
    Poslodavac hoće onog za koga je uvjeren da je sposoban da "deliver"...

    Posla u CG za one sa stranom diplomom ima... I ponovljam nije svuda potrebno da nekog znate... Takođe posla ima u međunarodnim predstavništvima i za one koji nemaju fakultete društvenih nauka. Recimo EBRD je angažovao jako puno inžinjera. CHF i IRD takođe... GTZ je nedavno zaposlio par ljudi od kojih su neki inžinjeri... Itd, itd...
    Ja ovdje govorim na osnovu svog iskustva i zapazanja pa s toga pokusavam realno opisati situaciju kakva god ona bila- depresivna ili ne.

    To sto ti pominjes za zapad opet ostaje za tamo, to kod nas veze s vezom nema. Ovdje ama niko ne trazi cover letter da napises, a dosta poslodavaca ne umije da TUMACI onaj CV koji im se dostavi. Na tom zapadu koji pominjes vec krajem osnovne ili pocetkom srednje skole imas ispite na kojima ces da naucis kako da pises takve forme i na koji nacin. Ljudi na kraju srednje skole vec imaju formirane CVje, a kod nas sa 18 godina djeca cesto i nemaju nikakvo radno iskustvo, a kamoli da napisu i sastave CV.

    Ti vjerovatno radis u nekoj renomiranijoj kompaniji pa zato i pominjes HR, ali u ovim nasim malim i srednjim biznisima znas i sam kako to ide, mi smo jos daleko od te civilizacijske poslovne i korporativne kulture. Najveci poslodavac je drzava, a tamo je vec stanje kakvo jeste.
    A ja eto nisam imao priliku da dodjem u dodir sa nekim malo ozbiljnijim poslodavcem ovdje koji je napredniji od vecine ovdje, vec sam imao najvise iskustva sa ovim nekultivisanim bLiznismenima.

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,258
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    2,630
    Thanked in
    1,273 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Posla u CG za one sa stranom diplomom ima... I ponovljam nije svuda potrebno da nekog znate... Takođe posla ima u međunarodnim predstavništvima i za one koji nemaju fakultete društvenih nauka. Recimo EBRD je angažovao jako puno inžinjera. CHF i IRD takođe... GTZ je nedavno zaposlio par ljudi od kojih su neki inžinjeri... Itd, itd...
    OK ima u pravu si, mada za tu struku su dovoljni nasi fakulteti (jer nas ETF pa i ostali inzinjerski fakulteti su jos uvijek cijenjeni po inostranstvu).
    She is only here to annoy herself!

  20. #20
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    aha ja se prijavim za posao u recimo unhcr , ne zovnu me , okrenem par drugara tamo sve namjestene i po vezi funkcije , tako je sa skoro svim tim firmama ,..................
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  21. #21
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Ja ovdje govorim na osnovu svog iskustva i zapazanja pa s toga pokusavam realno opisati situaciju kakva god ona bila- depresivna ili ne.

    To sto ti pominjes za zapad opet ostaje za tamo, to kod nas veze s vezom nema. Ovdje ama niko ne trazi cover letter da napises, a dosta poslodavaca ne umije da TUMACI onaj CV koji im se dostavi. Na tom zapadu koji pominjes vec krajem osnovne ili pocetkom srednje skole imas ispite na kojima ces da naucis kako da pises takve forme i na koji nacin. Ljudi na kraju srednje skole vec imaju formirane CVje, a kod nas sa 18 godina djeca cesto i nemaju nikakvo radno iskustvo, a kamoli da napisu i sastave CV.

    Ti vjerovatno radis u nekoj renomiranijoj kompaniji pa zato i pominjes HR, ali u ovim nasim malim i srednjim biznisima znas i sam kako to ide, mi smo jos daleko od te civilizacijske poslovne i korporativne kulture. Najveci poslodavac je drzava, a tamo je vec stanje kakvo jeste.
    A ja eto nisam imao priliku da dodjem u dodir sa nekim malo ozbiljnijim poslodavcem ovdje koji je napredniji od vecine ovdje, vec sam imao najvise iskustva sa ovim nekultivisanim bLiznismenima.
    Mojsije, eto, vjeruješ li ja nijesam znao da djeca po Zapadu uče kako se piše CL i CV?... Mada mi to objašnjava puno priznajem...
    Vidi, ja ti predlažem da pokušavaš u strana predstavništva... Mani se tih naših feudalaca iz "sitnih biznisa"... Radio si izvjesno vrijeme u SAD (iz čega zaključujem da ti je engleski tečan) i imaš diplomu, a čini se i da poznaješ elementarnu korporativnu kulturu....Prema tome ne vidim razloga da izbjegavaš javljanje na oglase (kako naš narod slatko kaže) "kod stranaca"... Ako želiš da drugi povjeruju u tebe, prvi ti moraš vjerovati u sebe...
    Doživjećeš puno razočarenja ali ne odustaj... Potrebno je biti uporan i čak iako ti se ne jave ne padati u apatiju...

    Inače u svakom međunarodnom predstavništvu u CG postoji HR odjeljenje. Negdje i čitava sekcija sa više visokokvalifikovanih službenika...
    Ja radim za jednu takvu organizaciju i nije nas baš "na prste"...Skoro sam u nkeim novinama pročitao da blizu 5000 građana Crne Gore je u službi stranih (najčešće međunarodnih) organizacija i predstavništava. To je za crnogorske prilike značajan broj... Tih predstavništava nakon što CG otpočne pregovore (a to je dan kada će biti sigurno da ćemo jednog dana biti dio Unije) biće sve više i više...
    Nije to daleka budućnost... To već počinjemo živjet u Crnoj Gori...

    I da... Tačno je ovo što sparco kaže da nepotizma u tim organizacijama ima puno. I sam se protiv toga borim tamo đe radim i nije baš da zBog toga dobijam puno novih prijatelja...Međutim nepotizam je tamo malo specifičan... Ako ste vi značajno bolji od onog ko je uhvatio "vezu" i ko tamo ima nekog svog - vi će te dobit posao. To je 100%.. Ako su vaše kvalifikacije približne onima koje ima onaj s "vezom" - well, better luck next time..."
    Last edited by El Re; 07-10-11 at 15:40.

  22. #22
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    OK ima u pravu si, mada za tu struku su dovoljni nasi fakulteti (jer nas ETF pa i ostali inzinjerski fakulteti su jos uvijek cijenjeni po inostranstvu).
    Da...Tako je...

  23. #23
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Prije svega, hvala vam svima na odgovorima. Iskreno, najveci problem mi je kako da vam odgovorim jer ne umijem da koristim opciju multi quote, te ako bi neko bio ljubazan da mi objasni . Za sada cu improvizovati, u nadi da ce ispasti citko i shvatljivo.

    Sto se mene licno tice, ja nisam jos zavrsila skolovanje, al privodim kraju, te samim tim i razmisljam o mogucnosti da se vratim ili ostanem ovdje gdje sam sada ili pak nastavim negdje dalje. Mislim da u mom slucaju nece biti problema sa zaposlenjem jer se skolujem za jednu privatnu instituciju i za posebnu granu u njoj. Ukoliko bih se vratila kod nas jedini bi problem bio sto te 'posebne grane' nema jer se i u svijetu razvila tek u poslednjih 4 godine( ne pisem tacno o cemu se radi, jer forum citaju i neregistrovani clanovi, a kako mi nekad na PM posle ucesce na pojedinim topicima stizu 'DB poruke', zelim da ostanem anonimna, sto i u privatnom zivotu svakako jesam). Nije jednostavno napraviti velike prekretnice u zivotu, a morate priznati da i nije mala odluka, odluka o zemlji u kojoj cete da krojite svoju buducnost. Kazu da postoji i faktor srece, al ja licno, zelim da ga svedem na tih 1 % u cijim vrijednostima se i formalno drzi. Prije odluka, izvagati i izvidjeti siutaciju i ovdje i u Cg i negdje drugdje, zatim rizikovati, pa sta bude. Covjek odluke donosi sam, ne na forumima, al savjeti nepoznatih ljudi, koji razmisljaju hladne glave upravo zato sto vas ne poznaju, zaista mogu da posluze.


    Temu sam otvorila kako bih cula misljenja ljudi koji su vec na crnogorskom trzistu rada (malo grubo receno), ili pak neka slicna iskustva mladih ljudi koji su imali iste dileme. Naravno, i svaki drugi savjet/ predlog/ kritika je dobrodosao. Ne samo, zelim da vidim kakvo je misljenje nasih ljudi o stranim studnetima - povratnicima (primjecujem odredjene predrasude, al o njima kasnije ). Takodje, zelim da na neki nacin pomognem mom prijatelju, ciji sam slucaj i opisala u prvom postu, jer cu mu ovu temu proslijediti, a sto da ne mozda i uzme ucesca u njoj ukoliko bude zelio da se registruje. I ja sam ga sama kritikovala za mnogo stvari, ali razumijem da nije lako vratiti se iz sredine u kojoj si buvkalno postao odrastao covjek ( sredina u kojoj su vladala neka druga pravila) u tvoju zemlju koja ti je sad i po malo strana. Za ovu recenicu bi me mnogi napali, znam, al svaka zajednica ima svoja pravila ponasanja, koja se uce vremenom! Ukoliko ti nisi provodio vrijeme u odrejdenoj zajednici ti si izasao iz njihovih krugova - prirodan proces. Nego da ne filozofiram

    Posebno su mi zapali za oko konstruktivni savjeti El Re-a, mogli bi da pomognu, jer se on skolovao upravo za resurs o kome pricate. Ali kako stici do tog posla? Ja sa mojom diplomom znam tacno na vrata cije institucije treba da zakucam, al u njegovoj situaciji je drugacije jer je kvalifikovan za vise radnih mjesta. Diplomu je nostrifikovao, kurikulum je poslao na mnoge adrese (kako drzavnih tako i privatnih firmi), al nije dobio ni jedan jedini poziv za intervju. U tom slucaju padaju u vodu svi ostali savjeti, te mu dzaba i prijatna spoljasnost . Znam da ce mnogi reci da je onda nesposoban, al kako da se probijete ukoliko vam niko ne daje sansu za jedan obicni razgovor? Jedini poziv je upucen iz jednog drzavnog organa, ishvalili su njegov kurikulum i pozvali ga da ga ubaci u njihovu bazu podataka sa kojom se dice na sajtu, uz obecanje da ce zvati. Kurikulum ubacen, poziva nigdje.

    Ne zelim da me pogresno shvatite. Ja ne velicam svog priljetelja, niti trazim opravdanja za njega. On je samo jedan mlad covjek koji je bio hrabar da se vrati u nasu zemlju, i kao takav sklon je greskama kao i svi mi. Ne znaci ni da su njegove metode za trazenje posla izvrsne. Ne i ne. Uvijek se moze cuti nesto novo, pa sto da ne, mozda i neki vas savjet u vezi ove teme bude od koristi.

    Hari, prihvatam tvoju kritku. Ni sama ne volim bilo kakve vrste 'ranking' lista, al sam ipak upala u njihovu zamku pokusavajuci da vam objasnim da se ne radi o stranim vecernjim skolicama. To je jos jedna predrasuda naseg naroda kada je rijec o stranim studentima- ' LAKE SU TE SKOLE'.

    Kad smo kod predrasuda, zasto par njih ovdje, koji su intelektualci, upadaju u zamku generalizacija? Ne ,ne radi se o tatinom sinu. Vodite se logikom, zar mislite da bi tatin sin imao problema naci posao u Crnoj Gori nakon zavrsenog skolovanja? Koliko vidim, nije potrebno ni da zavrsi skolu . Inace, u inostranstvu mozete da se skolujete pomocu stipendija i studentskih poslova. Tesko je, al je moguce.

    Jos jednom, hvala.
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  24. #24
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,187
    Thanks Thanks Given 
    1,275
    Thanks Thanks Received 
    4,302
    Thanked in
    2,007 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    Dilema: vratiti se iz inostranstva u nasu zemlju ili 'investirati' svoje znanje u zemlju koja vam ga je i 'podarila' (eventualno otici i negdje drugo, al opet van svoje zemlje). Takodje, moja licna dilema.


    Ne bih imao dilemu te vrste, ali sve je to individualno.

    Prije svega, treba početi od motiva kojim se osoba vodila pri odabiru stranog univerziteta. Šta je bilo ključno za takav potez? Ako se to odnosilo na sticanje vještina i kompetencija da bi kasnije bila što uspiješnija na tom polju, vjerovatno će težiti za pitomim, dinamičnim radnim okruženjem sa što boljim uslovima za ostvarenje napretka u karijeri, a to svakako nema veze s državnim granicama. Dakle, ide tamo gdje ima veće šanse za ostvarenje svojeg cilja.

    E sad, ne treba zaboraviti da se životni prioriteti mijenjaju kako osoba sazrijeva/stari, ili sticajem okolnosti, što opet iziskuje kompromise.
    Kao što rekoh, sve je individualno.

    Good luck!
    The more things change, the more they stay the same.

  25. #25
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,455
    Thanks Thanks Given 
    1,911
    Thanks Thanks Received 
    5,154
    Thanked in
    1,778 Posts

    Default

    Da napišem i ja dva slova pošto mi je kroz ruke prošlo dosta cv-ijeva i propratnih pisama u kojima se često mogao prepoznati talenat za pisanje pjesama. Dakle do skoro je u CG 90% slobodnih radnih mjesta bilo rezervisano za korisnike raznih veza i vezica a 10% za one koji se nađu u pravo vrijeme na pravom mjestu ali sa dolaskom krize ovih 90% je došlo na 99%. Da ne bude sve crno znam za slučaj dobijanja posla u MA bez ikakve veze što je složiće te se na nivou naučne fantastike. Što se tiče teme ja bih se vratio da probam ali bih ostavio odškrinuta vrata za sobom pa ako poslije pola godine godinu ne budem zadovoljan adio pa pa.

Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. WWF o Crnoj Gori
    By rain_wind_storm in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 25-10-10, 00:44
  2. IVF u Crnoj Gori...
    By Jeca_Pereca in forum Ženski kutak
    Replies: 0
    Last Post: 27-03-09, 21:51
  3. BIG BUD u Crnoj Gori
    By Chevalier in forum Muzika
    Replies: 22
    Last Post: 12-06-08, 12:54
  4. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 14:16
  5. da li ko u crnoj gori ...
    By dylan|stark in forum Software
    Replies: 26
    Last Post: 04-08-05, 12:19

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •