Page 5 of 24 FirstFirst 12345678915 ... LastLast
Results 101 to 125 of 585

Thread: Cetinje – tajanstvena duhovna metropola

  1. #101
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Svaki put kad se suočim sa onom latinskom: VOX POPULI VOX DEI (Glas naroda glas Boga), sjetim se svog odrastanja u Cetinju i osluškivanja, ne samo što priča narod već mnogo više o čemu pjeva ali mimo gusala i za svoju dušu... Zato ne treba da čudi što redovno u moje postove umećem neke od tih opštenarodnih pjesmica koje su, skoro uvijek, u krajnoj opoziciji sa epskim pjesmama koje se i uz gusle pjevaju.I danas se dobro se sjećam jednog desetogodišnjeg đetića koji je, vidno usplahiren, dotrčao doma kako bi pitao svoju babu je li tačno, što neki pjevaju po cetinjskijeh ćoškova, da je:

    - „Kralj Nikola ukra vola..,
    Pa uteka pre`o mora...“

    Mudra baba se na to nije mnogo uzbudila već mu samo blago, ali i odlučno odgovorila:

    - „Jes ka što ti je i đed...“

    Ovaj lakonski (spartanski) odgovor, bio je sasvim dovoljan da ovoga đetića naždene da razmisli svojom glavom i sam zaključi da fukari ionako ništa nije sveto i da za nju, u potpunosti, važi ono Njegoševsko, da su „ u fukare oči od splačine...“


    No evo neko vrijeme na njemačkoj televiziji, htio ne htio, pratim spektakl o ženidbi kneza od Luxemburga sa nekakvom groficom iz Belgije. No, iako ovo dvoje mladih ljudi izgleda stvarno gospostveno, sva pozlata i dekor se kreću ivicom kiča pri čemu se naslućuje medijska namjera da zasjeni prostotu potrošača Evrope i Svijeta. Tada se sjetim Cetinja i njegove osvjedočene kraljevske prošlosti (Balšića, Crnojevića, Petrovića), koja sve posjetioce Cetinja zna da zasjeni gospostvenom skromnošću svojih vladara i dinastija, da bi se na kraju sve svelo na, ništa manje, no na jednog ukradenog vola...

    (nastavlja se...)
    - M -

  2. #102
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Ipak imam jedinstvenu privilegiju da o našoj vlasteli ne moram pisati napamet, jer sam imao priliku jednog od potomaka svetorodne dinastije Petrović – Nikolu II – upoznati i družiti se s njim prilikom susreta CG-dijaspore u bavarskom gradiću Schnayu tamo 2000 i neke godine. Istom prilikom sam imao i lično iskustvo pomenuto u nekom od ranijih postova o tumaču kao doušniku (izdajniku) jer smo se nas dvojica; Nikola i ja, našli za istim stolom sa potpredsjednikom B. Gvozdenovićem i tada glavnim od CG-policije, Milutinovićem, sve se čudeći kako to da jedan tako pitom čovjek zauzme jednu tako ostrvljenu opštenarodnu funkciju.


    Budući da se potpr. B. Gvozdenović neobično napadački ( agresivno) odnosio prema nama, nas dvojica smo priješli na francuski, što ga je, izgleda, potaklo da nam se obraća sa još i više naboja, te sam se tek tada sjetio one latinske o tumaču kao doušniku (tradutore = tradittore) i po tome shvatio da se ne radi o nekom uzgrednom već o uobičajenom informativnom „razgovoru“ sveprisutne i neprolazne – SLUŽBE ! –koja još uvijek neprikosnoveno vlada našim sudbinama...

    Ovo saznanje me je nagnalo da se zainatima našem jeziku Nikoli objavim (ne samo rečem) e će mu jednog skorog dana vratiti, ne samo imovinu Petrovića, već i krunu koju je dinastija krvavo zaslužila tokom dva vijeka CG-istorije... Razumije se po sebi, da ni ja sam u ovo nijesam vjerovao a najmanje ni sam Nikola ali je zato bilo posve u smislu; toga nema ali je lijepo čuti i zamisliti... Kada su, kasnije, izvjesni događaji potvrdili neke od mojih pretpostavki, uglavnom sam slušao mrzovoljne komentare po sistemu; da se mene pita ne bih mu da ništa ili neka se makne i ide okle je doša onako pravoslavno-katoličko-jevrejski kariran... i tako dalje i tome slično...

    Tada mi se ponovo javio onaj VOX POPULI VOX DEI, koji me uvjerio da CG –fukara, onoga (izmišljenog) vola Kralja Nikole, možebiti oprašta ali - zaboravit – ne može...


    - M -
    Last edited by metuzalem; 23-10-12 at 23:13.

  3. #103
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Ko god sad bude pomislio da matuf zastranjuje u monarhizam, dovoljno će mu biti da se potsjeti na, tobož samoproklamovanog a u stvari kraljevskog kandidata po mjeri neprolazne SLUŽBE slavnog - Bora Miranovića – koji ni dan danas ne posustaje u namjeri da se dokopa krune i žezla, s obzirom da iza sebe ima brojno podaništvo CG-fukare kojoj, izgleda, da su igre (sprdnja) čak i iznad hljeba nasušnog.


    Čak ni ja, koga jedva da to može zanimati, nijesam mogao da izbjegnem neke od promotivnih egzibicija ovog samozvanca, te sam odgledao njegov spot u kome se jasno vidjelo u kojoj mjeri on radi na sebi dok se, bjesomučno jaka sa nekakvim mašinama kojima nabija kondiciju i održava izgled, da bi nime zasjenio prostotu svog vjernog podaništva.


    Pri pogledu na njegove nadljudske napore, nenamjerno pomislih koliko su oni jalovi jer je sa mnogo manje mogao da uzore ledinu, spremi drva za zimu ili dospije toliko korisnih poslova. No kako bi moglo biti drukčije u zemlji „Rata za Mir“, osobito kad se sjetim onoga grafitija sa Berlinskog zida, koji je glasio:

    - „Boriti se za mir isto je što i jebati za djevičanstvo...“

    Zato nije zgorega ovome samozvancu odati dužno priznanje njegovoj historijskoj izjavi:

    - „Ja znam kako – Crna Gora ka Monako...“

    Ni manje ni više !

    - M -

    Evo da priložim i link, pa ko voli nek izvoli:

    http://www.youtube.com/watch?feature...&v=rg9Tv_YFA-Y

  4. #104
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  5. #105
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Prije nego li nastavim sa pisanjem ovoga posta, želio bih općinstvo ovoga foruma potsjetiti da se tzv. – Proletarijat - na turskom jeziku naziva – fukara. Zato ne mogu a da ne pomislim na nekadašnju Marxovu – Diktaturu Proletarijata – koju smo iskusili u godinama samoupravnog socijalizma te ne treba čudi što je uticaj tog (duhovnog)proletarijata (fukare) toliko prisutan u (hm!) kulturi grada Cetinja.

    Da nije tako, na ovom forumu udarne vijesti ne bi bili kojekakvi pauci i ostale tantare već vijesti koje to, i po amanetima predaka a i po modernim urbanim navikama, zaslužuju na imperativan način. I sam sam bio veoma neprijatno iznenađen činjenicom da sam do obavještenja o ženidbi (juna ove godine?) cetinjskog gradonačelnika – Bogdanovića – saznao tek prilikom uzgredne lektire, ne nekih vijesti, već zajedljivih, propratnih komentara, o nekakvim milionima i njihovoj preraspodjeli, koje mu omogućava dobra partija (nevljesta) iz viđene i imućne familije Marovića, koja se i sama nalazi u vrhovima komunalne i ine vlasti grada Budve.

    Da se, u gradu Cetinju, na ovu odlučujuću životnu odluku gradonačelnika gleda na tako nipodaštavajući način, više govori o bijedi vladajućeg – (duhovnog) proletarijata – nego li o, po mišljenju istog, više nego sumnjivom šićaru koji je on stekao svojim izborom. Jer da od ovoga čina grad nikakve druge koristi nema i (po fukari) ne može imati, nema toga ko će osporiti prednost da se izvjesni komunalni problemi dva grada - Cetinja i Budve – posljedično mogu na nivou komunalne vlasti, rješavati i u bračnoj postelji umjesto neobaveznim posredstvom kojekakvih komisija. Pošteno bi bilo, ovome perspektivnom cetinjskom vodećem kadru, odati iskreno priznanje da je, u pogledu svog bračnog druga, učinio itekako dobar izbor, što budi nadu da će sličan izbor znati da učini kad je u pitanju grad koji mu je povjeren na upravljanje...

    Zato ovoga puta izričito, u svoje ime (hm, nadimak), gradonačelniku želim mnogo sreće, ne samo u novoosnovanom braku, već i svakom njegovom novom poduhvatu...
    - M -

  6. #106
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Novac i kako ga...

    Od 2. do 9. novembra bio sam u CG i obično s večeri svrtao u Gradsku Kafanu da posjedim i na internetu pregledam poštu. Iako je bilo dosta bučno, ugodno sam se osjećao među onim lijepim i mladim, većinom izvanjskim, narodom, umjesto da ćurim po kafanama đe matufi "ubijaju" posljednje dane. Pritom sam se pitao hoće li se ikad ta omladina osloboditi lažnog morala i biti kreativnija od današnje, očajno zapuštene Nomenklature jednoumlja i uhljebija. Ja vjerujem da hoće a kad će- ne znamo...

    U uobičajenim razgovorima glavna tema je bila - novac - te sam i ja u njoj učestvovao svojim osvrtima po toj temi, tvrdeći da svako određuje njegovu vrijednost onoga momenta kad ga mijenja za neki proizvod ili potrebu. Pošto ove moje pozne godine smatram svojevrsnim blagoslovom, preostalo vrijeme mi je isuviše vrijedno da bih ga gubio "ubijanjem" te povremeno rabotam kako bih, ne samo zaradio neku paru već i oplemenio svoju svakodnevicu, iznenada svjestan one narodne izreke da;

    -"Nije bogat onaj koji ima mnogo para, već onaj koji ih ima - dovoljno..."

    Zato su se i mnozina njih začudili kad sam im rekao e sam u prilici da imam (shodno skromnim prohtjevima) više novca nego li vremena da ga potrošim, zato u zadnje vrijeme najčešće kupujem - putovanja!
    -M -

    No o novcu sam i ranije mudrovao kao u pozorišnom komadu "Obnova i izgradnja Carstva" na forumu - Knjiševnost - iz koga prilažem ovaj odlomak pa ko voli nek izvoli...!!!

    (S bukom i uz pozdrav u kafanu ulaze trojica srednjovječnih poluvojno obučenih ljudi tegleći nakakve transparente protiv NATO-a, ničim zasluženih sankcija i drugog, pa pošto ih odložiše uza zid sjedoše za susjedni sto)

    Miloje:
    - Aaaa, evo naši vrli samoupravljači i novopečeni milijarderi...Dobra vi sreća i sretni puti..., posebno oni u novu svijetlu budućnost. Vidi se da vas očekuju velika djela...
    -
    Miraš: (jedan od pridošlih):
    - Neka de, Miloje, nemo´ ne zadijevat!

    Miloje:
    - Ne zadijevam, bogomi, no rekoh da ve pozdravim i odam priznanje dostojno vašeg istorijskog poduhvata.

    Marko (drugi od pridošlih):
    - Batali priču, Miloje, amana ti...No ´ajde, đevojko, daj ovim ljudima nešto da popiju...!

    Miloje:
    - Ada, garagane, računaš li i mene u te ljude...?

    Marko:
    - E, kad vidim kakve su ove pare kojima ću da platim, onda slobodno i tebe u ljude uračunati mogu. Mala, kol´ko ti je kafa jutros?

    Sonja:
    - Po meleona, bogami i to samo do podna, kako mi šef reče.

    Danilo (treći od pridošlih):
    - Auuu, na što su ove pare došle...!? Barabar ka šužbine..!? Evo ni, umjesto novčanika, treba slamnicu nosit...

    (Utoliko u kafanu ulazi jedno kršno, ispršeno, utegnuto i napadno namazano žensko čeljade, pa pošto se samouvjereno osvrnu i ne pitajući sijede za sto bradatog neznanca)

    Miraš:
    - Vala ne valjaju ove pare baš ništa, kad ih ni kurve više ne primaju.

    (Namigujući dobaci novodošloj)
    - A..? Je li ovako, đevojko ?

    Novodošla:
    - Pitaj majku, ćutučino jedna, ona najbolje zna! Kurve ove pare neće jer im se može a ti i tvoja bratija morate... Eto, kakvi vi ljudi, takve su vi i pare...

    Miloje:
    - E, bogomi, ova mala ima pravo.

    Miraš:
    - Uh, pogana li si, ne bilo te... No lako je tebe zboriti kad čekovnu knjižicu nosiš među noge... I to onu deviznu!

    Miloje:
    - Imaš pravo, moj Mirašu.

    Marko:
    - Ada, Miloje, tebe je izgleda sve potaman; što god ko reče, ti njemu – imaš pravo!

    Miloje:
    - E, moj Marko, bogomi ako ćemo pošteno, eto ispade da baš ti imaš pravo...

    Miraš:
    - Miloje, ti si barem proskitao svijet i vidio što treba i ne treba, ajde čoče, reci što je s ovijema parama. Koji im je đavo te se tope ka snijeg na suncu?

    Miloje:
    - A jesi li ti, crni druže, kad čuo za bolijest zvanu – leukemija? Eto to bi ti bio najkrači odgovor, pošto su pare za jednu zemlju isto što i krv čoeku...

    Miraš:
    - A nije, dati, do toga došlo, majka mu stara...!?

    Miloje:
    - Jes´i biće još gore.

    Miraš:
    - Uh, ako Bog da da sve to nekako preživimo. No reci ti nama otkud parama vrijednost i ko je stvara?

    Miloje:
    - To bi ti, kao samoupravljač , jedan od slavnih vlasnika fabrike i sredstava za proizvodnju, morao znati. Dati znaš ko u tvome pogonu stvara vrijednost, jer ako to ne znaš niko ti ne može objasniti što su pare. Nesreća je u tome što velika pamet treba da bi se one zaradile a potrošit´ ih može bilo koja avetinja.

    Marko:
    - A ono te pričaju o nekakvoj zlatnoj podlozi..? Znaš li što o tome...?

    Miloje:
    - To su ti – pričine priče, jer te, bez rabote, ni zlato spasiti ne može a koliko su pare važne, sjeti se da bez onih trideset dinara Jude Iskariota, ni hrišćanstva ne bi bilo. No o tome, ovi popovi te se sada pomamljuju, ništa ne pričaju, no vam umjesto para uvaljuju priče o – carstvu nebeskome.

    Marko:
    - E, Miloje, ti ga baš prećera... Otkud ti to, da se do hrišćanstva došlo su tako malo para? Posigurno se zna da je Juda izdao Isusa i za to izdajstvo primio te pomenute pare.

    Miloje:
    - Jes´! U jevanđelju stvarno piše da je Juda izda´ Isusa za trideset srebrnjaka, pa onda poša i objesio se... Eto ti priče dostojne, ništa manje no jedne svjetske vjeroispovijesti!? Nije - nego!

    Marko:
    - E, vala, ne mo´š reći da ga nije izda...!

    Miloje:
    - Vala, da to nije učinio, ništa od cijele hrišćanske rabote ne bi bilo. Pod garantu! A onda, ukoliko to nije učinio zbog para, bilo bi pošteno da su ga proglasili za sveca... No se popovima, izgleda, više isplatilo da ovu njegovu misiju proglase izdajom i njom opravdaju prolaznu slabost Mesije, koji to ne bi postao da ga Juda nije „izdao“ te su ga poslije razapeli... No vama izgleda teško pada da to vidite, a i stari Grci su još davno rekli: Veni , vidi vici!, što znači da niko nije tako ćor ka´oni što neće da vidi... A za pare ti oči ionako ne trebaju jer one tako prepoznatljivo – šuškaju.

    Miraš:
    - A, što to, jadan pričaš...!? Po tvome ispada da se ništa mimo para ne događa i ne može dogoditi.

    Miloje:
    - I ne može! Jer da može, ne bi ih ni bilo niti bi kome trebale, kad bi ovim svijetom vladalo iskonsko poštenje a ne kupovna ljubav. Ove današnje pare ne gube vrijednost tek tako već nju, neko moćan, presipa u svoj džep dok vi mlatite parolama i tuturičete ulicama i trgovima. Na kraju krajeva, jedino što parama u svakom vremenu i na svakom mjestu osigurava vrijednost i služi kao konačna podloga, jeste – jebačina i ovi čas bi se s vama moga kladiti da ona danas nominalno vrijedi ama baš isto onoliko koliko je vrijeđela i u drevnom, biblijskom - Vavilonu.

    Miraš:
    - E, pa kad sve znaš reci – koliko je to moglo biti?

    Miloje:
    - Raspitaj se, garagane, kod ovih nakurčenih, razgaćenih i obrivanih dilera te ve šišaju ka ovce! Ili kod ovijeh vaših izabranika što ve jebu u to malo pameti... E to će ve jebanje zaisto skupo koštat´, ja vi garant...

    Marko:
    - E Miloje, ti i tvoji savjeti... A đe baš dilere da pitamo koliko košta jedna jebačina...!? Ali ti misliš da smo poajvanili ili oćeš da ne zajebaješ. Po tvojemu, izgleda da bi kurve mogle biti jedini dileri... ´Ajde, bogati, batali priču!

    Miloje:
    - Aaa, viđi Miraša, ko bi reka da je ovako bistar...!? Pa sigurno da su kurve jedini pravi i neprolazni dileri pa ako to shvataš, onda bi ti mogla biti jasna ova situacija u kojoj ste spali na razgaćene i nadrkane dilere, koji suvereno vladaju vašim sudbinama.

    Miraš:
    - Miloje, batali više e si počeo da iznaodiš...!

    Miloje:
    - E moj Mirašu, kad bi ti znao čega sve nema po bijelom svijetu, tamo đe su banke – banke, a burdelji i javne kuće u stvari menjačnice višega reda, đe čoek svoje pare može na gospodski način da mijenja za pomenutu deviznu podlogu, a ne kod ovijeh ćelavaca te drežde po ovijeh ćoškova i povazdan zunče -...vize,...vize...! Ako ćemo pravo, u stvari su oni neka vrsta vaših makroa – podvodača – koji vas podvode onijema te vas šišaju ka ovce i bjesomučno jebu u mozak... Ako ga imate.

    Našminkana đevojka:
    - Ajde, Miloje, jadan što se s njima natežeš...!? Ali ne vidiš da su i doma dužni ostali te se pred ženama ne smiju glasnut no sad ka pušteni s lanca oštre grla kako bi u čoporu zavijali ka vukovi... Ti njima pominješ javne kuće i ostale rabote a sam znaš da tamo ulaze samo slobodni ljudi, dok bi oni napunili prazne gaće i s vrata pobjegli glavom bez obzira.

    Danilo:
    - Bilo bi bolje da privališ, ćušketino, da te nebi jadi našli! No gledaj svoj posa i kako ćeš ufatiti kakvu „kiriju“ - međunožnu...

    Marko:
    - A što ti onda stalno drviš s tijem samoupravljanjem? Vala ga je bilo dosta i premnogo.

    Miloje:
    - E, žalit ćete za njim ja vi jemac... Vama je ono bilo tačno po mentalnoj mjeri, nešto poput grupnog seksa, odnosno naški; grupne jebačine đe nije važno ko koga jebe... Pošto je i krađa erotski čin, zar je onda čudo što je u samoupravljanju zavladalo geslo – kradi i pušti drugoga da krade... Mene ne čudi što je došlo do ovoga poloma jer, ko krade i razvaljuje preduzeće koje ga hrani, kuću u kojoj živi i okolinu koju dijeli sa svima, onda ga nije teško povesti da razvaljuje susjedne zemlje i gradove... Pogledajte ova vaša proleterska naselja, njihove ulaze i stepeništa...! Zar ne izgledaju ka da je njima protutnjao pravi rat..? A to nije ničije do vas i vašeg potomstva „ruku djelo“.
    Last edited by metuzalem; 12-11-12 at 14:04.

  7. #107
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Još uvijek pod svježim utiscima brzopotezne posjete Cetinju, uglavnom se sjećam kuknjave kako je tako loše da gore ne može biti, na što sam imao spreman "optimisti čki" odgovor - e može, ovaj moj "optimizam" objašnjavajući činjenicom da moram doć iz Njemačke kako bi prpromijenio tiglu na kući koju je vjetar odnio, jer je ojađelim cetinjskim "majstorima" to isuviše mala rabota da bi ostavili kafanu i prijatelje. A koliko je ovaj moj "optimizam" stvaran, da može biti gore nego jeste, pokušao sam objasniti sjećanjem na vrijeme "Obnove i Izgradnje" kad se udarnički lipsavalo od gladi i nemaštine, što na njih nije učinjelo poseban utisak...
    No sad jedna druga stvar, glavna cetinjska tema u zadnje vrijeme jeste - pauk - koji munjevito odnosi svaki auto koji se parkira na tzv. zabranjenom mjestu. U pogledu ove komunalne akcije mišljenja su podijeljena, što me ne čudi ali me zato čudi, kako to da munjevito odnose auta koja se za momenat parkiraju na tzv. Trgu od Lokande a da u potpunosti ignorišu krš jedne preistorijske Lade parkirane ispred samog ulaza u Đevojački Institut, n se odavno uhvatila mahovina i pronikla trava... No, vjerovatno će i to doći na red a kada - ne znamo...

    - M -

  8. #108
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Popločani um

    -

    Malo prije poslah jedan post o dealerima „Opijuma za Narod“ na thread moje „Duhovne Apoteke“ zu osjećaj da bi taj prilog jednako odgovarao i ovome cetinjskom... Zato ću priložiti link ovoga posta kako bi ga mogli pročitati i oni koji ne izlaze van ovog cetinjskog „Duhovnog Atara“. Jer dok se svio oni iz ostalija atara obavještavaju iz medija, Cetinjani imaju (sumnjivu) privilegiju da žive u sjedištu glavnog dealerskog stjecišta te se mogu informisati i preko usmenih medija ovoga grada a u kome je zamukao javni servis radija, dok onaj dealerski gusla sve u šesnaest.

    No, da napomenem i jednu neobičnu činjenicu a to jeste; da u novozapočetom milenijumu nijesam uspio doći do ispred cetinjskog manastira, jer me je, od te namjere, podsvjesno odbijao novopostavljeni pločnik od nekakvog žutog kamena koga ne vjerujem da ima iđe u Crnoj Gori ako ga, možda, dealeri nijesu dovezli čak sa Svete Gore (Athosa).

    http://www.forum.cdm.me/showthread.p...ulantom/page15

    Već i sam način (kako bilo) na koji je postavljen (ma kakvi postavljen – uvaljen) odbija me da prođem tim putem, posebno kad vidim je taj pločnik tako bezobzirno nabačen, da je od onog lijepog zida koji je služio kao sjedište, iznad njega ostao tanak naslon.

    - M -

  9. #109
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  10. #110
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,165
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    16 Posts

    Default

    ja sam nov ovdje i mogu reci da je ovo fina tema

  11. #111
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    684
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Za mene je Cetinje u top 3 najomiljenijih gradove. Ne znam da li je to zato sto se osjecam kao Crnogorac, al kad tamo dodjem osjecam se kao da sam medju svoje cak vise nego u mom gradu I imam naviku da kazem: Svi putevi na Cetinje vode !

  12. #112
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by doxadrama View Post
    ja sam nov ovdje i mogu reci da je ovo fina tema
    Iz vremena mog cetinjskog djetinjstva u sjećanju mi je ostao moj ujak iz Bjelica i njegov odgovor na pitanje majke; da li da mu svari kafu...

    „Ne, no ću je popit kod Ikane...“


    Vjerovatno bi ovo sjećanje tokom vremena izblijeđelo, da neđe početkom šegdesetih nijesam prisustvovao jednoj od uobičajenih susreta boraca, ovoga puta u Sutomoru, kojom se prilikom se zbio jedan incident a ja, pritom, (pobliže) upoznao Miša (Tomaševoća), na Cetinju poznatog pod imenom - Mišo Ikanin.

    Dakle...,

    Ovom prilikom desilo se da je narodni heroj - Petar Vojvodić - u svojoj herojskoj nasrtljivosti Miša Ikaninog (TV kamermana) stao da optužuje e ga namjerno izostavlja prilikom snimanja... Riječ po riječ, Petar potegne levor a Mišo kameru, no iako sam bio u blizini nijesam vidio da li je u ovom neravnopravnom dvoboju Mišo svoju kameru upotrijebio kao oružje a, izgleda, nije ni Petar svoj levor, jer se nije čulo pucanje, ma svejedno je Mišo odrapio nekolko neđelja zatvora teke da neko nebi pomislio o ravnopravnosti učesnika u ovom - neravnopravnom – „dvoboju“.

    Od tada je ovo sa – Ikanom – za mene dobilo novi značaj, posebno nakon što sam Miša bolje upoznao, jer sam shvatio da istorija u Crnoj Gori i nije baš u potpunosti muškoga roda negoli s pravom – osvjedočeno – ženskog, što u sve više dobija potvrdu u sadašnjosti. Osim toga, slučaj je htio da se prije par godina, jedne večeri s Mišom sretnem na cetinjskom korzu (pošto je nerado navraćao u kafanu) da bi ga sljedećeg dana vidio kako mi se osmjehuje sa posmrtne plakate, zakačene na jednoj od cetinjskih lipa, time me opominjući na izvjesnost prolaznosti.

    Ovo ne pišem (samo) u njegovu čast već zato da bih ukazao na činjenicu da su cetinjske majke i babe jedinstveni „vajari“ duha i ličnosti svog potomstva i da bi Crna Gora, bez njihovog učešća, ostala bez svoga bića... O tome će uveliko biti priče u nastavcima koji slijede...
    - M -

  13. #113
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Prije no nastavim sa svojim tekstom, dužan sam, posebno ovom (mlađem) "općinstvu"objasniti ko je bila - Ikana - (Tomašević) toliko poznata starijem naraštaju da naprosto zaborave činjenicu da je - Ikana - bila istovremeno i - firma - i vlasnik ove jedinstvene kafane, u koju su uglavnom zalazili najviđeniji ljudi a nalazila se u Njegoševoj ulici, mada nijesam baš siguran, i to tamo đe se dugo nalazila prodavniica obuće? - BEOGRAD. Toliko za ovaj put.

    - M -
    Last edited by metuzalem; 22-12-12 at 10:02.

  14. #114
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    155
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad se moze popet na Lovcen, tek od maja se otvara mauzolej je li?
    Nullum crimen, nulla poena sine lege.

  15. #115
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    U to, koliko ratni i mirnodopski heroji mogu biti slični u svom ponašanju, uvjerio sam se jednog ljeta kad se zadesih ispred „Hana Mašanovića“ đe se u ladu obližnjih murava moglo popiti hladno „Nikšićko“ uz dobro jagnjeće pečenje.
    Odjednom se začu jeka moćne automobilske sirene te se svi ljubopitljivo nagnusmo u pravcu Rijeke Crnojevića odakle je dopirala buka postajući sve jača i jača...

    Ne potraja dugo kad iza okuke izmilje pretovareni kamion iza koga se, trubeći bez prestanka, razjareno propinjala srebrnasta „Mazda“, tada najprestižnija limuzina koja se mogla kupiti u tadašnjoj socijalističkoj YU – republici Crnoj Gori. U momentu kad kamion dođe u prostor kafanskog parkinga, „Mazda“ se naglo prope, preko praznog parkinga preteče onaj ojađeli kamion i prepriječi mu put te on naglo zakoči i stade.Utoliko iz „Mazde“ iskoči Mišo Ikanin i zaleće na kabinu kamiona svom žestinom otvarajaući vrata nakon čega iznenađeno zastade kad viđe da je kabina prazna. Kafanski gosti su bili itekako zabavljeni ovim prizorom, vidijeći šofera kamiona kako se poput divlje koza pentra uzbrdo onijem kamenjarom dok Mišo trči ivicom kolovoza i dovikuje prijetnje zato što ga, još od Rijeke Crnojevića, nije puštio da ga pretekne...

    - M -
    Last edited by metuzalem; 22-01-13 at 10:23.

  16. #116
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    1,935
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jedini grad koji ima dusu

  17. #117
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by alek.crnagora View Post
    Za mene je Cetinje u top 3 najomiljenijih gradove. Ne znam da li je to zato sto se osjecam kao Crnogorac, al kad tamo dodjem osjecam se kao da sam medju svoje cak vise nego u mom gradu I imam naviku da kazem: Svi putevi na Cetinje vode !
    jedino sto ga zakopa ova vlast.samo na papiru je prestonica.lijepo jeste,ali ovakav odnos prema Cetinju,no coment.....

  18. #118
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    316
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by greenegry View Post
    San jednog Donjokrajca! Obavezno pročitajte!

    http://portal24.me/san-jednog-donjokrajca/
    Simpatično!!

    Evo još jedan prilog, od mene - cetinjanina na priv. radu u PG već 32 godine...
    Ako nije već bio, ne znam, muka me da čitam i tražim, a i ako jes, vrijedi da ga ponovim!

    Na ulaz u novi milenijum, pitali cetinjanina (znam i ime, ali nijesam 100% siguran, pa da ne stavljam) što želi svom Cetinju u novi milenijum?

    "Da bar JEDAN DAN u te nove 1000 godina Cetinje ima 24 sata i struju i vodu!"
    Sent from my Galaxy S24 Ultra.

  19. #119
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default 100 godina u 200 slika

    Skupa s PP - NemanjeCg - dobih i ovaj cudesni album sa 200 slika, koje po onoj narodnoj "jedna slika govori vise od 1000 rijeci.." u stvari predstavlja svojevrsnu enciklopediju. Privatna poruka sadrzi i pitanje: kada je cetinjski manastir promijenio svoj izgled (sa prilozene slike) i dobio ovaj danasnji (Amhilohijevski!), na sto i pored navodne metuzalemske starosti ne umijem odgovoriti ali se nadam da ce imati neko...
    No, toliko ovaj put, iako sam i sam svjestan u kojoj mjeri sam zapustio ovaj moj topic ali cu mu se ponovo vratiti skorijeh dana... Do tada, evo linka kako bi mogli zaviriti u - proslost!


    http://www.flickr.com/photos/whitesnake2402/8413953268/


    - M -

  20. #120
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Veli narod:
    „jedan čoek je ka jedan kamen; od njega se ništa ne gradi... Zato se osvrnuh i posegoh još jedniijem i to onijem što te narod nazva – uganik – a koji o Cetinju toliko toga umije reći no ovoga puta, za razliku od mene, sa aspekta – mladosti...
    Evo jedan od njegovih „crnih“ bisera:


    Cetinje 2006.



    "E, moja PRIJESTONICE, tužna i žalosna....

    Dobra te je ekipa zakupila, nema što?!

    Neprilagodivi, Ratne Vrane i Naoružani Šljam....

    A ja sam te oduvijek precjenjivao, ti

    Ma, ne...

    Ti definitivno više nisi grad koji bi se mogao uvrijediti, moje CETINJE...

    I, nemaš pojma kako mi je krivo...

    Jer, da sam se samo usudio da pretpostavim kako si bagatelan, ja bih te još odavno kupio za sebe...

    I sad bi nam oboma bilo lakše.

    To pokušavam da kažem..."
    A za one kojima se cetinjska tematika ne ograničava nestašicama vode i divljanjem pauka, evo link bloga ovoga mlađanog Cetinjanina koga ne zovu bez razloga – cetinjsko gospoče:

    http://www.blogovanje.com/Thomas/

    - M -
    Last edited by metuzalem; 04-02-13 at 21:10.

  21. #121
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Jedan post, koji bi bolje odgovarao ovom cetinjskom forumu, radi tematike sam postavio na forum "Budućnost CG" te ću zbog toga ođen priložiti njegov link, kako bi ga pročitali i oni koji ne zalaze na druge forume...

    http://www.forum.cdm.me/showthread.p...ce-Kelly/page4

    - M -

  22. #122
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Cetinje
    Posts
    174
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bravo.

  23. #123
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Okrenuti (novi?) list ili....

    Quote Originally Posted by Dejo_44 View Post
    Jedini grad koji ima dusu
    Uh, koja smjela konstatacija, jebate....


    No evo da barem pozdravim poštovano općinstvo, jer kako vidim na ovome forumu se uveliko ufatila debela paučina a što se aktivnosti tiče sve je više nalik na - oglasnu tablu.

    Ipak, ovoga puta ni ja neću dopisati ništa novo već samo priložiti jedno sjećanje objavljeno još prije referenduma, ali pošto se radi o jednoj anekdoti iz poslijeratnih vremena zaslužuje da je se objavi na ovome topicu koji sam namjeran uskoro nastaviti...

    Sjećam se još uvijek onih davnjih vremena čuvene cetinjske gimnazije u kojoj su predavali pravi-pravcati kneževi i prinčevi, koje je revolucija izagnala iz majčice Rusije i od čega se ta velika zemlja nikad više neće oporaviti, na ovako tragično-istorijski način osmišljavajući opšte-slovensku psovku o – „jebanju majke“.

    Tih poslijeratnih godina, razredi su bili odvojeni na muške i ženske, a osim toga po uzrastu veoma heterogeni, jer je rat učinio da mnogi naknadno podju u školu. Zbog velikih ambicija nove vlasti, da svakome omogući školovanje, gimnazija je radila u dvije smjene, od kojih je ona popodnevna bila posebno neugodna i dosadna, osobito kod onih koji su, skupa sa izgubljenim godinama izgubili i prirodni interes za učenjem. Neki od starijih će se vjerovatno sjetiti pojedinih, ponekad i dosta mučnih anegdota, iz toga vremena, od kojih su se posebno izdvajale onu na erotskoj bazi.

    Bilo je to jednoga popodneva kasnog proljeća, kad kroz otvorene prozore u učionicu neizdržljivo uvire njegov zamamni dah, pa djaci utonu u maštanja koja sa školom, nažalost i nemaju direktne veze. Više se ne sjećam ko to bješe te je sjedio u zadnjoj klupi onoga reda školskih klupa postrojenom suprotno od otvorenih prozora, u onom mračnom, dijagonalnom ćošku, ali se svi sjećamo da, nakon velikog odmora, bješe donio stručak poljskoga svijeća i tokom časa uzeo da ga zatiče u kožicu svog, još nalik na nabrekli pupoljak, do pucanja nadrkanog qurca.

    Malo bi iko od nas to i primijetio, da se naš vrli pedagog mladje generacije, najednom ne uzbilji i, skoro trčećim korakom ne zaputi onome nesrećniku koji se, premaro od straha, stida i iznenadjenja, vas polomi da sakrije svoje „zločinstvo“ i prikrije „tragove“, dok smo svi mi ostali, sa zluradošcu i sa uživanjem posmatrali što se (drugome!) dogadja...

    No, ova naša zluradost se ispostavi kao izvjestan „račun bez krčmara“, jer se, naš vrli pedagog, na neshvatljiv i zapanjujući način, najednom pretvori u romantičnog i poetičnog sanjara. Stigavsi do onoga kukavca, žustro se saže i iz ruke mu ote onu kiticu cvijeća, a onda se, duboko iznenadjen, uspravi, svoje neobično ponašanje proprativši riječima...:

    “E čuda, tako mi svega...!? Ma sve sam od tebe moga očekivati..., ali cvijeće...!? Ne, vala, nikako! E, pa, iznenadio si me božja ti vjera, pošto ja baš posebno volim cvijeće...“
    Nakon toga se, zaneseno mirišući onu kiticu cvijeća, lagano uputi katedri, dok smo se mi,naprosto, davili od prigušenog smijeha, što on ipak primijeti i opomenu nas da bi smo se, umjesto sprdačine, mogli i ugledati na našeg školskog druga koji se na tako iznenadan način ispostavio tako fina, osjetljiva i poetska dušica.
    - M -

  24. #124
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    53
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    extra

  25. #125
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    53
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Veliki plus od mene!!!

Page 5 of 24 FirstFirst 12345678915 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. DUHOVNA APOTEKA sa ambulantom
    By metuzalem in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 420
    Last Post: 22-03-22, 08:39
  2. Podgorica, Evropska metropola 21og vijeka
    By E-1 in forum Centralni
    Replies: 489
    Last Post: 29-09-11, 10:26
  3. DUHOVNA APOTEKA pred zatvaranjem?
    By metuzalem in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 7
    Last Post: 24-04-08, 12:13
  4. Bar - metropola juznog mora
    By Bonja the Zmaj in forum Primorski
    Replies: 3
    Last Post: 07-12-06, 12:42

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •