Results 1 to 24 of 24

Thread: Kolumne

  1. #1
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default Kolumne

    Pratite li? Cije? Gdje?

  2. #2
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Samo od meni dragog prijatelja Milisava Popovica.
    Kolumne su petkom u Dan novinama,a ja ih redovno pratim na njegovoj FB stranici.

    "...Imao sam sedam godina kada sam otvorio knjigu o Luganskoj šumi...i kada sam upoznao ljude od lišća. Zli su mi te korice zalupili...
    kao i one na drugim knjigama. Ali iz ove oteh nešto što i dalje držim među prstima... prašinu od rose na kojoj piše:
    Ne prestaj da rasteš."







    "Tiha voda brijeg roni..."

  3. #3
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Bravo , @Artemis... I ja ponekad, kad se sjetim, ishchitavam njegove kolumne...

    Najretardiranija kolumna koju sam negdje ..chini mi se chekajuci kod zubara, prochitala u nekom magazinu bila je neshto kao" Struchnjak za zhivot i ostale sitnice"... Kakav kretenzam, pa josh s mushke strane... Neprijatno sam se iznenadila

  4. #4
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Samo Nikolaidis ili Brkovic,nekad je to savrsheno dobro radio pokojni Curuvija...a zna i Kocha dobro to "preprichat " ...
    ...

  5. #5
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    wherever whores go
    Posts
    3,308
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Gospođa u tridesetim godinama, koja je upotrebila World of Warcraft/Xbox Live! da namami i seksualno iskoristi dečaka od šesnaest godina, optužena je za pedofiliju, uhapšena i u lisicama sprovedena u istražni zatvor”. Druga ili treća vest na istu temu od početka godine. Čitajući obrazloženje optužbi iz jednog od tih slučajeva, u kome se pominju duševna bol i mentalni poremećaj naneti mladom čoveku, konačno i neopozivo sam se pomirio sa činjenicom da je ovom svetu istekao rok trajanja. Svet u kome mladi momci roditeljima i policiji prijavljuju nešto zbog čega bi trebalo da se šutaju u dupe od sreće, da budu ponosni i nadasve idolizovani od strane vršnjaka, i sudovi koji u tamnicu bacaju ženu koja je od klinca, njegovom krutom, nesimuliranom rešenošću napravila čoveka, zaista je kompletno i neopozivo naopak i zaslužuje termičku obradu iz svemira ili makar seriju zemljotresa.
    Qzmu s vremena na vrijeme...
    Kreč, kolica i mešalica.

  6. #6
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

  7. #7
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    9
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pratim.Vedranu Rudan.Uvijek me oraspolozi.

  8. #8
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    1,982
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the_sorrow View Post
    Qzmu s vremena na vrijeme...
    Kuzma je legenda, genijalac

    Od "aktuelno-socijalno-političko-globalno-eu-društvenih priča" , jedino mi još Dežulović može održati pažnju .. http://pescanik.net/content/blogcategory/113/165/
    ..........
    ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
    https://www.youtube.com/watch?v=tVuSKk_fs1o

  9. #9
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    ODLICHAN i jako vjerodostojan text !
    ...

  10. #10
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Trazih, al ne znam kako ne uspjedoh da nadjem na hrvatskom.. Zaniljiva zhena izuzetno ----> odlomak iznjene knjige...inache je DILJEM Hrvatske poznat kolumnista... A i mnogo shire... http://www.dalkeyarchive.com/book/?f...F61F3B7AF.html


    Edit: nashla! Enjoy... http://www.knjiga.ba/Knjizevnost/Rom...***_K3188.html
    Last edited by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^; 29-09-11 at 15:45.

  11. #11
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,866
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Milan Vujovic. Baranin. Dosta smiren i odmjeren lik.

    http://blog.vijesti.me/milanvujovic/...g-socijalizma/

    Nikako ne volim ljude koji se hvališu, ali neka mi bude dopušteno da zabilježim da je i moja srednja kćerka Maša postala „zlatni maturant“ u Drugoj gimnaziji u Mariboru i da će joj ime, kao i njenoj starijoj sestri Lari, ostati upisano na „Tabli zlatnih maturanata“ u holu ove Škole. Osim toga, time je potvrdila četvorogodišnju stipendiju (naravno, ako bude dobar student), koju je dobila od Univerziteta u Edinburgu, u Škotskoj. Supruga i ja bi trebalo malo da pripomognemo, ali se grčimo sa tankim platama, sve manje sposobni da zaradimo „sa strane“ i relaksiramo svoje kćerke.
    Ponekad mi se učini da bi bolje bilo da su loši đaci, da su ostale kod kuće da rade u nekom butiku ili prodavnici, da nisu vidjele da ima svijeta i mimo Bara i Crne Gore. Ovako su pustile krila, a mi ne možemo da ih finansijski ispratimo. I, čini mi se, mnogo očekuju od života, zbog čega povremeno strepim. One tvrde da su samo realne, a da meni to djeluje preoptimistički iz moje žabokrečinaste perspektive.

  12. #12
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  13. #13
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Мухарем баздуљ

    http://www.e-balkan.net/drugi-piu/12...je-safari.html

    Наравно и 4 мускетара хрватске мисли - Борис Дежуловић, Миљенко Јерговић, Анте Томић, Виктор Иванчић.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  14. #14
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    1,695
    Thanks Thanks Given 
    37
    Thanks Thanks Received 
    63
    Thanked in
    44 Posts

    Default

    Čitam kolumne Vedrane Rudan i Dubravke Ugrešić. Nalazim ih na netu i u zbirkama njihovih eseja.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    New Zealand
    Posts
    746
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the_sorrow View Post
    Qzmu s vremena na vrijeme...
    Isto.

  16. #16
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Има много добрих ствари на јавном сервису.
    Правом јавном сервису не јавном сервису гдје у подруму држe оружје.

    http://javniservis.me/2012/05/27/blo...dizanje-dps-a/
    Last edited by Mstislav; 28-05-12 at 21:54.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  17. #17
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Syria, Damascus
    Posts
    10,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raquel View Post
    Pratite li? Cije? Gdje?
    Bojan Baca.

  18. #18
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    2,453
    Thanks Thanks Given 
    101
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    39 Posts

    Default

    Volim ovu budalu da citam, subotom izlazi u vijesti. Osim sto proziva cijeli arhitektonski fakultet, zna s vremena na vrijeme da izbaci neki zanimljivi tekst i teme su mu vecinom dobre.

    http://www.vijesti.me/kultura/studen...i-clanak-74428

    Samo jedan citat ovog velikog mislioca upucen jednom od profesora: 'Rifate, crni Rifate, gdje će ti duša...'

  19. #19
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    "Nije isključeno da nam se opet sprema progon", kaže tako reisu-l-ulema Mustafa Cerić u intervjuu agenciji Anadolija. "Nije isključeno da neko negdje, mimo našeg znanja, priprema da nas ponovo istrijebi sa Balkana, odnosno iz Bosne."


    Ključne su reisove riječi - "mimo našeg znanja". To je, naime, onaj prostor neizvjesnosti između brojke jedanaest i dvanaest na satu, prostor "mimo našeg znanja", dakle - prostor neznanja. I vrijeme posljednjeg trenutka: vazda je pet do dvanaest. Držanje ljudi u tom prostoru i vremenu – "mimo njihovog znanja" – sama je suština umijeća vladanja.

    http://www.e-balkan.net/drugi-piu/14...ne-namaza.html
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  20. #20
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dnevne novine - Blue, vikendom.
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  21. #21
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    wherever whores go
    Posts
    3,308
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Мухарем баздуљ

    http://www.e-balkan.net/drugi-piu/12...je-safari.html

    Наравно и 4 мускетара хрватске мисли - Борис Дежуловић, Миљенко Јерговић, Анте Томић, Виктор Иванчић.
    Ima fin tekst o Podgorici u predzadnjem (cini mi se) broju Vremena .

    po netu nadjoh sam ovaj dio

    U političkom životu i u glavnoj medijskoj struji možda se i forsiraju takozvana identitetska pitanja, ali su obični ljudi u tom smislu uglavnom relaksirani. Listom se od srca smeju novim slovima crnogorskog jezika (čitaj: meko š). To, međutim, ne znači da crnogorski jezik nema svoje specifičnosti. Beležim samo dve. Lokalni tabletomani imaju zgodan izraz za Diazepam; zovu ga Kameron, zbog glumice što se preziva Diaz.
    Kreč, kolica i mešalica.

  22. #22
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    O Miladinu Šobiću i posledicama

    Kategorija: Kolumna,14 maj 2018
    Miladin Šobić je bio jedan od muzičkih idola moje generacije. I ne samo moje.
    Bio je idol mnogih generacija. Ali, više od toga on je bio naš heroj. Diskretni heroj. Iako je, na prvi pogled, pjevao o ljubavi, ljubavima i drugarstvu, učio nas je kroz svoje pjesme da budemo svoji i slobodni, ni od koga zavisni.

    Piše: Saša Stojanović

    I sâm sám imao priliku da u životu kratko vrijeme provedem na relaciji Novi Sad - Subotica i obratno, i da se lično uvjerim u legende koje su se ispredale o Miladinu Šobiću i njegovoj gitari, koja mu je bila zaštitni znak. Kažu, da su ga poznavali svi kondukteri i redovni putnici u vozovima koji su saobraćali na ovoj liniji i da je kartu plaćao svirajući gitaru u kupeu ili na hodniku voza.

    Bio sam ponosan što smo zemljaci i što legenda o jednom od najvećih crnogorskih muzičara zaista živi. Iz javnosti se povukao iznenada, kao što se i pojavio, ali priče o njemu su nastavile da žive, što je kult o ovom muzičaru odvodilo u novu misteriju. Svakakvi razlozi njegovog nestanka sa muzičke scene i javnog života su kružili kuloarima, vozovi su i dalje kloparali vojvođanskom ravnicom, nikšićki korzo je i dalje bio krcat, ali Miladina Šobića više niko javno nije mogao vidjeti. Ostala su dva albuma: Ožiljak iz 1981. i Umjesto gluposti iz 1982. godine, i dvadesetak demo pjesama, da pričaju priču o Miladinu Šobiću, jednom od najboljih jugoslovenskih kantautora ikada. I prošla su mnoga ljeta i zime, istopili se mnogi snjegovi na nikšićkom korzou, posjekoše i brojne starovremenske lipe nikšićki "gradski oci", nestade i čuvene nikšićke crne metalurgije, one dječake i djevojčice zamijeniše neki drugi, pojavi se i čudo novog vremena You Tube, i na njemu pomalo zaboravljeni Šobić, a Miladin se u javnosti ne pojavi. Kuloari su i dalje radili svoj posao i redovno nas obavještavali kako novi album "samo što nije" ali od toga, ni do današnjeg dana, nije bilo ništa. Doduše, s vremena na vrijeme pojavio bi se u nekom mediju njegov sestrić, Vanja Radovanović, koji je i sam pokušavao da se bavi muzikom, i obavijestio nas kako je M.Š. dobro.

    A onda je došla 2016. godina. Pojavi se na fejsbuku grupa koja prikuplja potpise podrške kandidaturi Miladina Šobića za Trinaestojulsku nagradu. Bijah u nevjerici misleći da je neslana šala, ali kad se upoznah sa inicijativom na čijem čelu beše pomenuti mu sestrić, shvatih da tu nešto ne štima. Ubrzo, izroni iz višedecenijskog medijskog mraka i sam Miladin Šobić "pridružujući" se inicijativi. Ispočetka u šoku i nevjerici što gledam i slušam, a kasnije totalno blaziran učešćem samog Šobića u dotičnoj kampanji, odlučio sam da oba albuma, inače rijetka diskografska primjerka, stavim na aukciju od čije bi prodaje sredstva išla u humanitarne svrhe.

    Heroj moje mladosti koji je iznenada izronio iz mraka još brže se vratio tamo. Čovjek koji je nekada pjevao "Ne pokušavaj mijenjat' me" posle mnogo godina je shvatio da "ipak nije čudan soj i da ne valja (Šobiću) bit' heroj. Treba biti lukav, biti (s)lijep, kad je gadno podvit' rep". Odjednom mi se izmaklo tlo pod nogama kada sam shvatio da je idol, i diskretni heroj mnogih generacija, pristao da primi totalno devalvirano, najveće nacionalno priznanje, od režima protiv čijeg se političkog nasleđa tako zdušno borio svojim pjesmama.

    Razočaran, kao i mnogi, precrtao sam sve lijepe slike vezane za Miladina Šobića. Ostala je samo jedna. Kako se, prilikom čestitke, ljubi sa najvećom političkom prevarom ikada na našim prostorima, izvjesnim D.P. koji je tada, u svojstvu predsjednika Skupštine CG, priredio prijem laureatima po ukusu vlasti.
    S obzirom da se stvari u malenoj Crnoj Gori dešavaju kao na traci, nemoguće je o svemu pisati i sve pohvatati, osim "u letu". Ipak, društvene devijacije uvijek izbiju u prvi plan i o njima se mora govoriti i pisati javno. Za nauk onima koji dolaze, za besplatnu školu koju mi, malo stariji, nismo najbolje naučili od onih koji su je nama ostavili za nauk, kao što mi ostavljamo onima što dolaze za nama, u nadi da će biti bolji od nas.

    Elem, svjedoci smo ovih dana da je predstavnik Crne Gore na takmičenju koje se zove Eurosong (vrlo sumnjivog kvaliteta i poruke koju nosi) a kojeg je zvanično izabrala RTCG a nezvanično pogurao DPS (svojim očima sam vidio poruke u kojima OO DPS NK uoči nacionalnog glasanja poziva građane Nikšića da se uključe u glasanje) napravio gaf nepriličan i učeniku VIII-2 neke osnovne škole, i time načinio nepopravljivu štetu svim dobronamjernim građanima Crne Gore. Na stranu što je delegacija (RT)CG otišla u Portugaliju o (ne malom) trošku svih poreskih obveznika znajući kakva je muzička sudbina čeka. Ono što je Vanja Radovanović uradio pred kamerama brojnih nacionalnih TV kuća u Evropi je učinilo da se zastide ne samo empatični i bolesni već i majstori crnog humora, i siguran sam da su korijeni takvog ponašanja mnogo dublji, sasvim duboko u mulju crnogorskog društva, kojim već skoro tri decenije vlada jedna ista klika, koja sve može da kupi, ili potčini na neki drugi način.

    Svjestan mogućnosti da ovaj tekst izazove negativne konotacije kod slušalačkog dijela čitalačke publike pokušao sam da malo osvijetlim i onu drugu, tamniju stranu medalje. I ne marim za hejterske komentare ostrašćenih pristalica "rodoljubive" vlastodržačke koalicije. Možda neko otvori oči i promijeni ugao gledanja.
    Čitamo se.




    http://jedro.bar/kolumna/3522-o-miladinu-sobicu-i-posledicama

  23. #23
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default BoginjeMi, čitaju se kolumne....

    Bijes imperijalnih sanjara

    30/07/2018 07:24
    Izvor: Pobjeda

    Piše:
    Akademik Sreten Perović

    Ovih dana dolaze nam u goste znameniti i uzoriti, i znani i neznani; oni koji vole da se vole i oni koji vole da se mole; dobronamjerni i namjerni, a mi ih dočekujemo s naslijeđenom srdačnošću ili sa sve prisutnijom savremenom obazrivošću, ponekad i nepovjerenjem i skepsom.

    Svemu tome učila nas je mukotrpna istorija, u kojoj su se naši preci dovijali kako su mogli i umjeli, ali vazda sa sviješću o pravu na život i pravu na pravdu, koju nikad nije bilo ni lako ni jednostavno dostići.
    I za to teško, iskušeničko, opstajanje nijesu uvijek bili krivi ni “bratski” ni “krvnički” invazori, agresori, asimilatori, okupatori. Crna Gora je vazda imala i vlastite potuđenike i izvanje usvojenike. To je konstanta koja i opterećuje i opredmećuje vitalistička svojstva crnogorske povijesti, sve do današnje građanske, multinacionalne i multikonfesionalne državotvorno sti, koja uliva nadu u puni civilizacijski i kulturni napredak. Nije slučajno mladi Njegoš hitnuo u lice svojem cijenjenom učitelju Simeonu Milutinoviću Sarajliji opore riječi: “…No kršna i siromašna Crna Gora ne haje ni za Nemanje, ni za Murate, ni za Bonaparte; svi oni biše pa i preminuše, i mač svoj o Crnogorce đekoji opitaše pa nestaše, a Crna Gora ostade dovijeka i strašnoga suda u svojoj volji i slobodi…” Ovo je drugi dio Njegoševog prij ekora; prvi ne navodimo, jer je njegoševski oštro usmjeren na račun “vesele Srbadije”, pa je u ovoj prilici opravdano izostavljen.

    DUKLJANIZACIJA SPC
    Dolaze nam i oni koji nam mnogo dobra ne žele, a imaju ambicije da se u naše, ne uvijek vesele živote, trajno usele. Svi oni za svoje rabote imaju neke razloge; lične ili “opšte”, ali nas najviše zabole teške i nepravedne riječi onih koji nam dolaze kao svojta, u želji da nam se nametnu kao staratelji, kao pokrovitelji. Dolaze oni vazda u ime svojega naroda ili neke organizacije, ali ima i onih koji dolaze, kako kažu, u ime Boga.

    Patrijarh srpski g. Irinej, koji je ovih dana u Sabornom hramu Hristovog vaskrsenja u Podgorici predvodio svečano hirotonisanje “dosadašnjeg igumana Cetinjskog manastira u čin episkopa dioklijskog”, nije se predstavio kao dostojan hrišćanski propovjednik, kako bi se očekivalo, niti kao dobronamjerni gostujući duhovnik koji je došao u staru, najtrajniju južnoslovensku, danas multinacionalnu i multikonfesionalnu državu Crnu Goru. Može se pretpostaviti da je poglavar Srpske /svetosavske/ crkve imao i subjektivnih razloga da bude ožešćen i zlovoljan, da je na put krenuo revoltiran i izjavama koje se sve češće čuju u njegovoj domovini: da je “postojbina srpske duhovnosti” (Kosovo) trajno izgubljena, i da je već svima jasno koliko sunerealna očekivanja da bi Crna Gora, građanska a ne nacionalna država, međunarodno priznata i podržana, predvodnica preostalih južnoslovenskih zemalja na njihovom putu ka Evropskoj uniji, da bi dakle mogla biti bilo kakva kompenzacija u još živom, ne više i živahnom, snu o ostvarivoj obnovi srednjovjekovnog srpskog velikodržavlja, o moćnoj srboslovenskoj karađorđevićevskoj državi.

    Dolazeći u Crnu Goru, patrijarh srpski je vjerovatno bio prepun nezadovoljstva, negativne energije, pa i mržnje. Smetalo je, ne samo njemu, mnogo od onoga što se posljednjih decenija i godina dogodilo. Disolucija dvojne državne zajednice Crne Gore i Srbije;obnova crnogorske državne nezavisnosti (2006); Ustav građanske, ekološke crnogorske države; ustavna i pravopisna kodifikacija crnogorskog jezika; uvođenje u školski sistem i javnu upotrebu (još uvijek ograničenu) jotovane varijante CJ (sa 32 slovna znaka). I konačni neuspjeh novijih varijanti Garašaninovog Načertanija (1844), prvog političkog programa Velike Srbije!

    Razlog za neprimjereno, neodgovorno, netačno, neistinito, zlonamjerno, nedostojno kvalifikovanje Crne Gore i njenog odnosa prema crnogorskim Srbima mogla je biti i najava podržavljenja svih crnogorskih manastira i crkava, tj. svih crkvenih pokretnih i nepokretnih dobara, koja su za vrijeme Knjaževine i Kraljevine Crne Gore pripadali crnogorskoj državi, a njima je upravljala i o njihovom održanju se starala autokefalna Crnogorska pravoslavna crkva. Sve do reokupacije Kraljevine Crne Gore (1918 ) i do ukidanja CPC aktom regenta Aleksandra Karađorđevića 1920. godine. Dukljanska akademija nauka i umjetnosti, njen Senat i njeno Predšedništvo, ne žele da ovom nesvakidašnjem, ne samo verbalnom incidentu daju preveliko značenje, iako to nije ni slučajna pojava, ni prvi, ni jednokratni izliv krivotvorenja crnogorske društvene i državne realnosti.

    DESET ČINJENICA
    Patrijarhu srpskom g. Irineju je dobro poznato, iako on to iz samo njemu poznatih razloga prećutkuje:

    1.Da dukljanski knez Vladimir (9701016) nije bio ni srpski ni albanski kralj, niti bilo čiji car, a njegova hristolika žrtva učinila ga je blaženim i svetim kao plemenitog vladara u doba jedinstvene hrišćanske crkve; iako su Srbi za njega saznali tek kad su ga srpski duhovnici, 1861. godine, unijeli u “Srbljak”, Srpska crkva ga danas smatra svojim rodonačelnim svecem;

    2. Da je već u XV vijeku gospodar crnogorski Đurđe Crnojević, osnivač prve crnogorske štamparije (“prve državne štamparije u svijetu”) upravljao Mitropolijom na Cetinju, tj. nezavisnom Crnogorskom crkvom, postavljajući i ovlašćujući poglavara samostalne Mitropolije cetinjske, zetske, crnogorske;

    3. Da je Crna Gora četvrti put obnovila državnu samostalnost 2006, a prije toga bila priznata kao samostalna nakon Barske bitke (1042/3), za vrijeme dukljanskog kralja Mihaila (1078 ), na Berlinskom kongresu (1878 ); ali da je Trinaestojulski ustanak crnogorskog naroda, prvi opštenarodni ustanak u porobljenoj Evropi 1941. godine bio ustanak protiv fašističkog okupatora, ali i za povraćaj crnogorskog nacionalnog dostojanstva koje je nemilosrdno poništavamo nakon Prvog svjetskog rata;

    4. Da crnogorski narod i crnogorsku naciju nijesu izmislili komunisti (kako je to mnogo puta tvrdio g. Amfilohije), nego je o crnogorskom narodu i naciji pisao još Vladika Vasilije u “Istoriji o Crnoj Gori” (izdanje knjige na staroruskom, Moskva 1754), kao što su u gramatama i drugim dokumentima to naglašavali ruski carski titulari, velikodostojnici i diplomatski predstavnici, a i mnogi putopisci, putnici i namjernici;

    5. Da crnogorski jezik, ustavno i pravopisno ozakonjen, nije izmislica naših generacija, već je to jezik kojim su pisali i crnogorski mistropoliti i poglavari Države i Crkve Petar Prvi i Petar Drugi Petrović Njegoš, odnosno
    Patrijarh SPC slijedi svoje “jastrebove” kad tvrdi da je Srpkoj crkvi u Crnoj Gori gore nego za vrijeme Osmanlija.
    Na čuđenje civilizovanog svijeta i tu kardinalnu netačnost izgovorio je ozlojeđeni gostujući duhovnik, koji ne može da Crnoj Gori i njenom časništvu oprosti ništa od onoga što nije saglasno sa njegovom koncepcijom o veledržavlju i “ugroženom srpskom narodu” jezik o kojemu je Ljubomir /Ljuba/ Nenadović pisao: “U svim školama jezik je crnogorski; umnogome različan je od onoga priznatog, lepog jezika na kome je Biblija prevedena. Ako Crnogorci produže svoje škole kao do sada, onda, posle sto godina, između ta dva jezika biće veća razlika nego što je između portugalskog i španskog”. Nije došlo do tolike razlike ni nakon ustavnog i pravopisnog ozakonjenja crnogorskogjezika (jotovane varijante sa 32 slovna znaka), i čudno je da obrazovani pojedinci, koji bar ponešto znaju o istoriji crnogorskog jezika i književnosti koja je na tom jeziku nastala i dalje krivotvore činjenice, ruže taj jezik, a istovremeno bi da prisvoje Njegoša i njegova djela koja su stvarana na tom jeziku, ma kako ga neko zvao;

    6. Da neonacizam i neofašizam nema uporište ni u crnogorskoj prošlosti ni u crnogorskoj sadašnjosti. Žalosno je ako to ne vide ili neće da vide dobri poznavaoci crnogorske stvarnosti;

    7. Da većinski dio Srba, domicilnih crnogorskih građana i državljana, nijesu diskriminisani potvrđuju tvrdoglave činjenice: u Crnoj Gori efikasno djeluju Srpski radio, Srpska televizija, Srpske novine, Amfilohijeva Radio Svetigora, Matica srpska, Književna zadruga Srpskog nacionalnog vijeća, Srpska crkva koja drži “pod svoje” preko 600 bivših crnogorskim crkava i manastira (danas devastiranih, novim freskama oslikanih, hotelima “dopunjenim”;

    8. Da je u izdanju Srpskog nacionalnog savjeta (SNS) u Crnoj Gori, kako naglašava njegov predsjednik dr Momčilo Vuksanović, za posljednju deceniju publikovano 300 knjiga srpskih pisaca koji žive u CG i Srbiji;

    9. Da, prema proučavanju i sistematizaciji Čedomira Lješevića, samo u Crnoj Gori Srbi imaju 463 (!) medijska glasila, a Crnogorci nešto manje od 150;

    10. Da mitropolit Amfilohije, koji se u posljednje vrijeme ne bavi samo crkvenom arhitekturom, nego i hotelijerstvom i izgradnjom stambenih zgrada, nije prestao da ruži Državu Crnu Goru, njene čelnike i, već po ustaljenom metodološkom modelu, vjernike i pristalice Crnogorske pravoslavne crkve.
    ..nastavak ispod:
    Last edited by Raquel; 30-07-18 at 22:50.

  24. #24
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Zašto smo prinuđeni da na sve ovo po ko zna koji put podsjećamo? Da li zato što su na crnogorskim brdima nikle zainat-crkvice nalik na nekadašnju karađorđevićevsku Kapelu na Jezerskom vrhu? Da li zato što još na Rumiji stoluje limena crkvica, “s neba doletela” helikopterima Vojske Srbije i Crne Gore ? Da li zato što i ovo može da bude opomena da se već jednom priđe vraćanju u prvobitni izgled već uveliko devastiranih (“dograđenih”) crkava i manastira crnogorskih?Ili zato što nadležne državne institucije ne obavljaju svoje zadatke, „stižu kasno” i verbalno reaguju samo post festum? Ili zato što se u građanstvu čuje da sve to može da bude i dio uzajamne režije? Ili je posrijedi neka nama nedostupna misterija.

    Narod bi rekao: to i ptice znaju, kamoli duhovna gospoda Patrijarh i njegov izaslanik na Cetinju mitropolit crnogorsko-primorski Srpske svetosavske crkve. Sto nam je poručio patrijarh srpski? Da smo država koju on ne priznaje, a u kojoj je položaj Srba ponižavajući; gore im je nego što im je bilo u kvislinškoj, fašističkoj NDH! I još ponešto u sličnom tonu, što je netačno i začuđujuće nepristojno, nedostojno duhovnika najvišega reda.

    Ne zna se u kakvom zanosu je Patrijarh izgovorio optužbe koje je bilo koji duhovnik toga ranga ikad izgovorio na račun bilo koje države i ma kojeg naroda. (U duhovnike, naravno, ne možemo ubrajati popa Macu i slične “svece” SPC, kojih će se u skoroj budućnosti odreći, kao što je to učinila Ruska crkva sa mnoštvom svojih “novomučenika”.)

    Jasno je: patrijarh Irinej slijedi svoje ,,jastrebove“ kad tvrdi da je Srpskoj crkvi u Crnoj Gori gore nego za vrijeme Osmanlija. Na čuđenje civilizovanog svijeta i tu kardinalnu netačnost izgovorio je ozlojeđeni gostujući duhovnik, koji ne može da Crnoj Gori i njenom časništvu oprosti ništa od onoga što nije saglasno sa njegovom koncepcijom o veledržavlju i “ugroženom srpskom narodu”. I sve je to vrhovni jerarh SPC izrekao valjda na osnovu svjedočenja g. Amfilohija i njegovih doglavnika, iako to u ovom trenu možda i ne odgovara “svjedocima”, jer ih očekuju brojni razgovori o Zakonu o vjerskim zajednicama, koji donosi znatne novine u odnosima pravoslavnih i drugih crkava i države Crne Gore.

    Možda će sad i Irinej arhiepiskop pećki, mitropolit beogradsko-karlovački i patrijarh srpski biti smireniji, pribraniji i humaniji, pa neće više prijetiti Crnoj Gori, domicilnoj Crnogorskoj crkvi i crnogorskim inovjernim građanima da će energično braniti Mitropoliju crnogorsko-primorsku i “njenu imovinu”, te da mu dalje neće smetati dukljanstvo, jer je upravo hirotonisao episkopa dioklijskog?! Iako je SPC godinama bacala anateme na sve što je u vezi sa Diokliom, Dukljom, Dukljanskom akademijom nauka i umjetnosti i, kako su govorili, narastajućom ideologijom dukljanstva.

    Blago njima, njihovo je carstvo nebesko!

    Praštamo, ne zaboravljamo

    Može nekome i danas biti žao što je Crna Gora 2006. godine obnovila nezavisnost. Nije to za čuđenje: vazda je bilo onih koji su bili Za i onih koji su bili Protiv. U Crnoj Gori ni dobroželeći i zloželeći gosti nijesu rijetkost. Znano je da i sam čovjek nije uvijek saglasan sa sobom, kamoli sa drugima. Podijeljenost je prirodna pojava i samo joj se u političkom životu pridaje osobeno, gotovo magijsko, pa i kataklizmatično značenje.

    Na tu prirodnu osobinu čovjeka uticala je civilizacija odgajanjem egzistentnih kulturnih modela, a to znači-i obreda, naslijeđenih ili stečenih navika i uzrokovanih međuljudskih odnosa. Za takvo, duhovno, moralno, uljudno ponašanje primjer su najčešće (ne uvijek) bili vjerski dostojanstvenici, ili bar dio vjerskih uglednika. Danas to već nije tako, ili nije kod onih od kojih bi se to očekivalo. Ovih dana imali smo jedan izrazito neprijatan ,,moralni incident”, izjavu patrijarha Srpske pravoslavne crkve. Irinej je čak kasnije odbio da se izvini Crnoj Gori i njenim građanima, iako je priznao da je prećerao. Mi nijesmo toliko slabi da bismo nedostatak hrabrosti nadoknađivali mržnjom. Praštamo, ali ne zaboravljamo.
    https://www.cdm.me/kolumne/bijes-imperijalnih-sanjara/

    NO, da rečemo.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •