Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 51 to 75 of 123

Thread: Porodiljsko bolovanje

  1. #51
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Suština je, izgleda, da se poslodavcu ne traži zamjena za godinu dana, to mu je dusa, a i nije besplatno, nije baš prejednostavno, pa onda razmišljanje da ta koja dodje kao zamjena ovoj koja je na porodiljskom ne ode brzo na porodiljsko...eto zato pitaju i traže. Realno, može im biti!
    Ja imam razumijevanje za jednog privatnika koji tako rezonuje, takodje imam razumijevanje za privatnika koji nakon tog porodiljskog ne produži ugovor sa ženom koja se vratila, jer je njena zamjena bolje radila...realno, zašto joj ne pružiti šansu?
    Ali nemam razumijevanje za državu koja dozvoljava ovolike malverzacije i nepoštovanje sopstvenih uredbi!
    Budimo realni, svako od nas bi volio radnika koji neće svaki čas na bolovanje (jer mu treba obezbijediti zamjenu, a to nije jednostavno!), a opet, radnice koje imaju malu djecu su u agoniji jer malo im muke oko bolesnog djeteta, još se brinu da li će ostati bez posla!
    Ovo je posao države.
    kad je država u pitanju, imam prijateljicu koja je nakon porodiljskog još nekoliko godina bila na bolovaju, s razlogom i na trošku države....nijedan privatnik to ne bi tolerisao, i sa ljudske strane bih bila na strani porodilje, ali sa ekonomske bogami...
    Moja snaha se prije nekoliko mjeseci vratila na posao nakon porodiljskog od 5 mjeseci i odmah je dobila radno mjesto sa duplo manjom platom nego prije...ima svakavih primjera i svima je zajedičko to da privatici rade onako kako im država dopušta
    U konacnom obracunu se ispostavlja da svak potkrada drzavu u mjeri koja mu se dopusta, a posto privatnik ulaze direktno svoje pare trudi se da se zastiti i od malverzacija i od rizika koji ne mora imati. U svemu tome jos zavisi sta ta osoba radi, jer ako neki privatnik u obuku, skolovanje te radnice ulozi neka sredstva to znaci da ne moze on svaki cas lako naći zamjenu, a opet druga obucena neće cekati na posao koji će izgledati kao zamjena s vremena na vrijeme. Moja rodbina se naljutila i sva u komate sto nije zaposljena najbliza rodbina već "tamo neka", a glavna logika bila " ada naucila bi posa nije to sveto pismo..." Niko od ovih nasih glavesina ne zaposljava rodbinu po privatnih firmi dje se mora raditi već u drzavne i po kancelarija dje se ne bi primijetilo ni da pola njih ode na bolovanje, a kad su sopstvene pare onda druga logika. Pozivati se humanost, postenje i cudesa je lako kad se odnosi na nekog drugog, ali najbolje je da se naćeraju svi da postuju zakone pa će i za socijalu biti i vise para i manje potrebe.

  2. #52
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Jedno je sigurno, u CG se isplati ne postovati zakone.

  3. #53
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Za ostale.. kad su muskarci s kojima su nesposobni da obezbijede damama kojima je cilj biti kuci - domacice.. onda eto gdje mogu to same regulisu po zakonu kako im se hoce. Nista strasno.
    Dakle dama koja ostane trudna i logično poslije nekog vremena ode na porodiljsko je žena kojoj je cilj da bude domaćica? A može li biti da žena želi da bude i majka i zaposlena i da ne želi da zavisi od muža, te nije tražila nekoga radi prihoda nego je sa partnerom iz ljubavi? Ko zaposli mlađu ženu mora da ima u vidu da je moguće da ostane trudna. Žao mi je što vidim toliko nerazumijevanja od ženske osobe prema budućim majkama. Zato i nema ni približne jednakosti, jer je žene jedne drugima osporavaju. Znala sam da se iza "Hvala Lepo" krije "Nosite Se".
    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

  4. #54
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Gospodjo Danaida... Vi ocigledno imate neki problem u razumijevanju mojih komentara i ja tu ne mogu puno da ucinim jer bi sve izaslo na isto - kako ste Vi zeljeli da shvatite.
    Citam Vase komentare jako pazljivo, pa i onaj na medicini gdje preko vas shvatih da probiotik lijeci od upale.. Naravno da ne zelim da Vam protivrjecim ili negiram sto pisete, pa bilo to i iz najhumanijih razloga. I to iz istog razloga.
    Mozda je normalno udati se iz ljubavi za osobu koja nema prihoda, to cijenim.. i radjati djecu naravno... A to sto iz ljubavi se ne zeli opteretiti taj "sposoban" ljubavan suprug, nego drzava i poslodavac.. e to je tek vjerovatno posebno pozeljno i prihvatljivo za rezonovanje.
    Nikada ne govorim o jednakosti jer me jednakost i ne zanima licno, pa ni opcenito.
    Vi ste znali sta se "krije" iza Hvala Lepo ... i potvrdicete to uvijek. Meni ne smeta...


    Hvala Lepo

  5. #55
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    A to sto iz ljubavi se ne zeli opteretiti taj "sposoban" ljubavan suprug, nego drzava i poslodavac.. e to je tek vjerovatno posebno pozeljno i prihvatljivo za rezonovanje.
    Cekaj jel onda najbolje da ako zena je imala posa pa je otisla na porodiljsko, i hvala Bogu ima muza koji radi, da ni drzava ni poslodavac ne pomognu zeni? No je dovoljno to sto ima sposobnog muza koji radi. Koji je ovo vijek?

    A znas sto zapravo to se i dogadja bez pardona, sreca stvarno sto moja zena ima mene koji radim . A ona i sa diplomom fakulteta nit ima posla nit joj drzava ni centa pomaze.
    Eto Majo primjera da nesto ''valja'' u CG po vasim vidjenjima.

  6. #56
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Citam Vase komentare jako pazljivo, pa i onaj na medicini gdje preko vas shvatih da probiotik lijeci od upale.. Naravno da ne zelim da Vam protivrjecim ili negiram sto pisete, pa bilo to i iz najhumanijih razloga.
    Dušo, nemoj da lupaš, jer neko može da ti povjeruje, a pritom ne zna da pojma nemaš što pričaš, probiotik je Colifagina M. Ja znam da se ti u sve razumiješ i to, ali kad su ljekovi u pitanju ne bi trebalo da pričaš svašta. Ovo je off, ali kad si već pomenula - Vaccino per cistite Colifagina S.
    Last edited by Danaida; 27-09-11 at 22:34.
    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

  7. #57
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Naravno.. Vi ste i ovaj put u pravu.
    Jesam li Vam rekla da imate osnovu i da od mene necete dobiti korekciju.
    Inace mozete napisati da i gledanje kroz prozor lijeci od svega... Jednako.

    Hvala Lepo

  8. #58
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da, ali ja to neću napisati jer ne želim da moja sujeta bude prepreka nečijem liječenju.
    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

  9. #59
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Mislim da ce nakon rezultata klinickog ispitivanja dobiti Nobelovu nagradu. Ako Vi platite neku agenciju da to uradi i registruje lijek kao takav ...Genijalno.
    Steta da to ne iskoristite.

    Hvala Lepo

  10. #60
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Cekaj jel onda najbolje da ako zena je imala posa pa je otisla na porodiljsko, i hvala Bogu ima muza koji radi, da ni drzava ni poslodavac ne pomognu zeni? No je dovoljno to sto ima sposobnog muza koji radi. Koji je ovo vijek?

    A znas sto zapravo to se i dogadja bez pardona, sreca stvarno sto moja zena ima mene koji radim . A ona i sa diplomom fakulteta nit ima posla nit joj drzava ni centa pomaze.
    Eto Majo primjera da nesto ''valja'' u CG po vasim vidjenjima.
    A ovo je baš ovaj vijek, čisti kapitalizam. Đe života nema tu posao kolo vodi.

    Inače na svom poslu radim kao mrav i da me sjutra otpuste jer sam zatrudnjela ne bi bilo advokata kojeg ne bih angažovala. Na sreću, tamo gdje ja radim to nije slučaj, pa se radnici cijene, a trudnice i majke pogotovo. Eto, baš mi je koleginica na porodiljskom, inače odličan stručnjak i vrjednica. Naravno, mi smo njen posao između sebe podijelili, a kad se vrati nastaviće gdje je stala.
    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

  11. #61
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Danaida View Post
    A ovo je baš ovaj vijek, čisti kapitalizam. Đe života nema tu posao kolo vodi.

    Inače na svom poslu radim kao mrav i da me sjutra otpuste jer sam zatrudnjela ne bi bilo advokata kojeg ne bih angažovala. Na sreću, tamo gdje ja radim to nije slučaj, pa se radnici cijene, a trudnice i majke pogotovo. Eto, baš mi je koleginica na porodiljskom, inače odličan stručnjak i vrjednica. Naravno, mi smo njen posao između sebe podijelili, a kad se vrati nastaviće gdje je stala.
    Ma nije problem u kapitalizmu nego u bezakonju. Bezakonja nema na zapadu koliko kod nas.
    Sa druge strane svaka zapadna zemlja je takodje i vrlo socijalna, radnici u tim zemljama su se davno izborili za svoja prava. I zato zapad funckionise tako kako funckionise.

  12. #62
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znam neke ljude kojima na zapadu baš i nije tako. Doduše oni će za ostale vazda biti stranci. Ipak, ne tvrdim da je uvijek tako, jer ne mogu na osnovu primjera koje znam tvrditi da je svima isto, ali ipak postoje kako u inostranstvu tako i ovdje mnoge začkoljice koje poslodavac koristi, a protiv su budućih majki.

    Judicial decisions in the United States have been hostile to discrimination claims by pregnant women. Rejecting the notion that pregnancy-based discrimination is sex-based, United States courts have refused to consider such discrimination as part of the law of sex discrimination. 1 Other countries, such as Canada, have incorporated pregnancy discrimination cases into the law of sex discrimination. Since the Pregnancy Discrimination Act ("PDA") 2 was passed to specify that pregnancy-based discrimination in employment should be considered to be sex-based discrimination, some United States courts have imposed impossible burdens of proof on female plaintiffs. 3 Other courts have used the PDA as an opportunity to rule for male plaintiffs, overturning special treatment rules for pregnant women. 4United States antidiscrimination law has not provided pregnant women with much substantive protection irrespective of the content of such laws, especially when cases have been decided by judges who are sympathetic to the law and economics school of jurisprudence.

    United States law also does little to protect fetuses from hazards at the workplace while women are pregnant. Federal antidiscrimination law requires no accommodations for pregnant women. Interpretations of the PDA combined with interpretations of the Occupational Safety and Health Act ("OSHA") 5 have resulted in no meaningful federal guidelines to make the workplace safe for fetuses. We have allowed the private marketplace to set standards in this area.....

    Ohio State Law Journal

    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

  13. #63
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Brkas pojmove i kao prvo niko nikoga ne brani niti kaze da budu robovi.
    Ispalo je da brkam pojmove, no ko sto ti rece o cijeloj ovoj problematici : porodilja, poslodavac, drzava, mogao bih se raspisati, i pri tome izazvati jos cira, pa se sabih i ispade to sto ispade.

    Prica radio bih i ja ali da je plata... mozda da okrenemo pa da pocenmo raditi kao na zapadu pa ce i plata biti takva ili makar bliza zapadnim. Htjeli smo kapitalizam imamo kapitalizam i ne moze nikako prkno u socijalizmu a glava u kapitalizmu.
    No frx. Ja radim vec skoro 9 godina po r.knjizici, a realno jos vise. Cijelo vrijeme plata je oko socijale, a urnisem se poprilicno, ka' cijeli svijet sto na zapadu zivi koje ja licno poznajem. Ako plata od cca 300 eura nije socijala (ne mogu se podmiriti svi troskovi koji nastaju konzumacijom normalnog zivota). Ako ja trpim to 9 godina, ocekujuci da kad kapitalizam krene, da ce plata rasti, i da ce meni biti bolje, koliko jos da trpim ? Na to premijer kaze, imajte jos malo doze optimizma ? Do kada ? Ne trazim socijalno, trazim po zasluzi. I nista vise, i nista manje.

    Ono glavnije sto nema nikakvog prigovora o prirastaju, odrzavanju nacije.. treba i mora da se brine drzava a ne poslodavac. Neka drzava oporezuje poslodavce i dio tog poreza za stimulans i specijalni dodatak za trece dijete, svako sljedeće dijete duze porodiljsko odsustvo....
    Sve je to već ponedje provjereno i drzava se o tome brine, a ne Pero iz Tolosa koji zaposljava Milusu za Zabjela...
    Mozda o ovome treba drugi topic, ali nece imati efekta sigurno. Bar ne nekog znacajnog.

    Svakavih primjera ima i svakavih i poslodavaca i radnika. Kako je u interesu da radnik ima postenog poslodavca meni se cini da je jos vise u interesu poslodavcu da ima postenog i dobrog radnika. Cuo si i primjer da je poslodavac kad doslo do krize otpustio sina a ostavio dobrog radnika, tako da uopstavati nije dobro.
    Slazem se da ima primjera, i ima primjera da se moze oformiti pravilo, zbog kojeg je pitanje ove teme pokrenuto, recimo. A znas da svako pravilo ima izuzetak. Tako, u kontekstu toga, mislim da je tvoj primjer izuzetak. Svjetao. I da takvih primjera treba da bude toliko da postane pravilo. A ovo oko cega se rasprljavamo u vezi trudnica/porodilja - izuzetak.
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  14. #64
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    659
    Thanks Thanks Given 
    337
    Thanks Thanks Received 
    64
    Thanked in
    42 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    A naroda uopste? Onih kojima je potrebna bolja i pokrivenija socijalna i zdravstvena zastita, infrastruktura, bolnice, skole, staracki domovi, doskolovavanje nezaposlenih, osnovna pomoc nezaposlenima u novcu za prezivljavanje, stipendije... itd itd? Ostetila me Svajcarska edukacija totalno... vidim ja..
    Ovdje sto je drzavno to je nicije.. Odoh u off izvinite...


    Hvala Lepo
    U ovo itd.itd. pretpostavljam da spadaju trudnice i djeca ili trudnice i djeca spadaju u one kojima je potrebna bolja i pokrivenija socijalna i zdravstvena zaštita. Malo si kontradiktorna čini mi se.

    A švajcarska edukacija u Švirpazaru teško da se može primijeniti. Ali ako su u Švajcarskoj rekli da to mora tako, onda izvini. Ne daj Bože da radiš u nekoj pakistanskoj firmi.
    Ne bih se smio zaklet', ali mi se isto cini da je to onako kako ja kazem

  15. #65
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Djeca i trudnice nijesu "narod uopšte" nego narod ispod. Ma, fašizam vremenom mijenja samo ciljnu grupu, a ideologija opstaje dok god je njenih poklonika. Sve je to evolucija, od životinje do zvijeri.
    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

  16. #66
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Provjerio sam i ti si u pravu... Drzava refundira, ali tu ima mala zackoljica...

    Puno privatnika radnika drzi na "minimalac" zbog placanja doprinosa, a sve preko toga mu daju u kesu... Kada dodje do refundacije, drzava refundira dio na koji je radnik prijavljen...
    Uglavnom koliko poslodavac plati za radnika državi toliko će mu država refundirati u varijantama bolovanja, trudničkog odsustva itd itd.
    Svaki radnik je trošak za firmu, a u CG je zakonodavstvo dosta rigidno i ide na ruku poslodavaca po pitanju poreza i doprinosa kad se porede zemlje iz regiona. Necu rec razvijene zemlje. Ne tako davno bilo je 100 eura neto plate i 100 eura dorpinosa što će reći bruto 200.

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Ajde sad jedno pitanje:

    Ako je sve ovako kako vecina kaze, ako drzava sve poslodavcu refundira, ako poslodavac nista ne gubi, zasto onda zene dobijaju otkaze kada se sazna da je trudna ili zasto na razgovorima poslodavci pitaju zene o tome kakvi su im planovi za porodicu?
    Upravo si sam sebi odgovrio na pitanje. Iz razloga što poslodavac drži radnika na minimalac, koji bi država refundirala, onda bi on bio u gubitku kad se sve sabere pa mu se isplati da joj da otkaz i zaposli drugu ženu.
    Iskreno mislim da treba da budeš teški gad i nesoj to da uradiš, a nekima je euro veći od kuće. Nego svima će se to nekad vratit, kad neko njihovu djecu (djecu poslodavaca sadašnjih) bude tako šikanirao. Novi zakon o radu daje toliku slobodu poslodavcu, da može otkaz da dodijeli zaposlenom i bez disciplinskog postpuka. Jednostva iskoristio te što je mogao, stigao je neko novi mlađ i i vidimo se ćao.

    Ne kažem ni da je stari bio bolji, radnik je mogao da ide na bolovanje sve dok je nalazio doktora da mu piše doznake.

    Ali mi na žalost nijesmo pravno uređena država pa se ovakva čuda i čine.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  17. #67
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Slazem se BUKVALNO sa svima odje... I ko drzi stranu radnika i ko drzi stranu poslodavca jer i na jednu i na drugu stranu ima teskih bolesnika...

    Postoji i jedan svjezi primjer iz jedne dobre privatne kompanije gdje ljudi iz drugih firmi govore zaposlenima "blago vama", a ovi kukaju "kuku nama"... Nisu zadovoljni sa stvarima koje nema ni 10% radnika u CG vec bi htjeli i vise i jos...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  18. #68
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Cattaro
    Posts
    659
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja ne znam kako iko moze da osudjuje porodilje za maximalno iskoriscavanje njihovih prava. I ne vidim zasto bi se ijedna vracala na posao prije isteka od godinu dana. A da se ja pitam ja bi zenama dala mogucnost, da ako hoce, idu na "odmor" od dana kada sazna da su u drugom stanju!
    Mnoge zene ne nose trudnocu bas lagodno.

    A to sto iz ljubavi se ne zeli opteretiti taj "sposoban" ljubavan suprug, nego drzava i poslodavac..
    ja ne znam kako mozete vi s te strane bare, dje je standard na visokom nivou, da komentarisete o muzevljevoj (ne)sposobnosti na ovim prostorima. Ne znam da li ste rodjeni i odrasli u Svajcarskoj, ili ste se pokondirili, ali rekla bih da ste relativno dobro upoznati sa situacijom u nasoj miloj Crnoj Gori, pa mi je onda cudno kakve komentare dajete. Ili ste poprimili svajcarski mentalitet i usli u svajcarsku masinu i kolotecinu, pa je od vas napravila hladnu osobu, kakvi su obicno svi svajcarci, koji sebe drze iznad svih, i niko im nije ni do koljena???

    Ja se divim ovom narodu kako izlazi na kraj sa ovim platama. I kamo srece da zena moze da "optereti" njenog ljubavnog supruga, a ne drzavu i poslodavca. Ima dosta tih ljubavnih muzeva, koji rade i noc i dan da bi prehranili porodicu, ljudi sa diplomama koji zaradjuju crkavicu jer tamo gdje bi terbali da se zaposle ne mogu jer su ta mjesta popunjena sa ljudima koji "lade ****" (da prostite na izrazu), pa su prinudjeni i muz i zena da rade. U ovoj zemlji postenim radom ne mozes da izdrzavas petoclanu porodicu tako lako.

    Mada ko sto rece Danaida, neke zene bi i da rade i da ne zavise od svojih muzeva.

    Ako grijesim, neka me neko slobodno ispravi!

    A i ako drzava vec zeli da se stopa nataliteta poveca, mislim da bi trebala maximalno da pripomogne u tome. Ali misliti i s**ti nije isto! Nego da ne otvaramo podteme....o tome na nekom drugom mjestu!
    Last edited by DeTiGeRo; 28-09-11 at 11:05.

  19. #69
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post

    Svaki radnik je trošak za firmu,
    A ne bih se slozio vala , to jedino neki neradnik moze biti trosak. Zaposljeni je zaposljeni, obavlja posao (usluga) za platu. Mozda bi najbolje bilo da radnici rade dzabe za poslodavce.

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    a u CG je zakonodavstvo dosta rigidno i ide na ruku poslodavaca po pitanju poreza i doprinosa kad se porede zemlje iz regiona. Necu rec razvijene zemlje. Ne tako davno bilo je 100 eura neto plate i 100 eura dorpinosa što će reći bruto 200.
    Bogami neki ce ti i sad rec kako su porezi i doprinosi puno veci nego na zapad. Ja licno nemam nista protiv da se ti porezi i doprinose smanje.

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Iskreno mislim da treba da budeš teški gad i nesoj to da uradiš, a nekima je euro veći od kuće.
    To rade iz reda, i tako je. Dosta je i nesoja i gadova i bitangi. Sto vise mislim da se samo te bitange i prevaranti u ovoj zemlji napunise.

  20. #70
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Cattaro
    Posts
    659
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Do pocetka ove godine na minimalnu platu od nekih 150 evra cini mi se, placalo se 51 evro za doprinose!
    Od pocetka ove godine za platu od 150 evra, poslodavac mora da plati oko 130 evra za doprinose.
    Za platu od 498 evra, 365 evra su doprinosi.

  21. #71
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Neće biti neće biti.
    Neto plata je 67% bruto plate pa izračunaj Na 500 eura bruto troška plate koji poslodavac ima tebi se isplati 335 eura.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  22. #72
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Neće biti neće biti.
    Neto plata je 67% bruto plate pa izračunaj Na 500 eura bruto troška plate koji poslodavac ima tebi se isplati 335 eura.
    Pa jesu li sad uveli da je to fiksno 67% ili se mijenja u zavisnosti od bruto visine?

  23. #73
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Ovako ti je od ovih zadnjih izmjena od ove godine.
    Ima fora sa povratom poreza ako su ti godišnji prihodi preko 40,000 čini mi se.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  24. #74
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DeTiGeRo View Post
    Ja ne znam kako iko moze da osudjuje porodilje za maximalno iskoriscavanje njihovih prava. I ne vidim zasto bi se ijedna vracala na posao prije isteka od godinu dana. A da se ja pitam ja bi zenama dala mogucnost, da ako hoce, idu na "odmor" od dana kada sazna da su u drugom stanju!
    Mnoge zene ne nose trudnocu bas lagodno.
    Ja nisam procitala ni jedan komentar na ovoj temi koji osudjuje porodilje i njihovo maksimalno koriscenje njihovih prava. Bilo bi smijesno ocekivati da neko to kaze, pa i da zaista to misli kao poslodavac nece to javno iznijeti, jer zasto bi navlacio ljutnju osoba koje imaju licni problem sa tim. Iovako se traze takva osjecanja i prema onima koji to mishljenje i nemaju.


    A to sto iz ljubavi se ne zeli opteretiti taj "sposoban" ljubavan suprug, nego drzava i poslodavac..
    ja ne znam kako mozete vi s te strane bare, dje je standard na visokom nivou, da komentarisete o muzevljevoj (ne)sposobnosti na ovim prostorima. Ne znam da li ste rodjeni i odrasli u Svajcarskoj, ili ste se pokondirili, ali rekla bih da ste relativno dobro upoznati sa situacijom u nasoj miloj Crnoj Gori, pa mi je onda cudno kakve komentare dajete. Ili ste poprimili svajcarski mentalitet i usli u svajcarsku masinu i kolotecinu, pa je od vas napravila hladnu osobu, kakvi su obicno svi svajcarci, koji sebe drze iznad svih, i niko im nije ni do koljena???
    Ovaj boldovani tekst/citat je napisan u kontekstu koji je dat u kompletnom postu, i ovako "izvucen" ne moze se koristiti (kao sto se vidim pokusava koristiti) kao sablon. Neozbiljno je to raditi i iz razloga trazenja "krivca" bez ikakve potrebe. Ukoliko je poenta karakter sagovornika a ne mishljenje, ovo oko pokondirenosti je suvisno jer nema blage veze s vezom. Ovdje smo svi i radi zabave i razmjene mishljenja koja su razlicita i kod istopolnih sagovornika. Da li sam proprimila svajcarski mentalitet, kalifornijski, njemachki, italijanski, austrijski, beogradski, zagrebacki, sarajevski, ljubljanski, bilo koji ... ne znam, ali ne vidim to kao lose pa i da jesam. U postu gdje sam rekla da su me svajcarska "iskvarila" je bila ironija, jer mislim upravo suprotno. Hvala im na edukaciji. Sto se tice svajcaraca, ne znam zasto ih posmatrate na nacin kako ih dozivljavate, ali ja ih ne vidim kao hladne, vec kao altruiste koji milijarde godisnje trose iz svog budzeta da bi pomagali ostatak svijeta.. Odricu se mnogo cega da bi bez moranja poklonili onima kojima je pomoc potrebna. Tako da o toj "hladnoci" ne bih sa potcjenjivacima ni te nacije jer im i ja pripadam.

    Ja se divim ovom narodu kako izlazi na kraj sa ovim platama. I kamo srece da zena moze da "optereti" njenog ljubavnog supruga, a ne drzavu i poslodavca. Ima dosta tih ljubavnih muzeva, koji rade i noc i dan da bi prehranili porodicu, ljudi sa diplomama koji zaradjuju crkavicu jer tamo gdje bi terbali da se zaposle ne mogu jer su ta mjesta popunjena sa ljudima koji "lade ****" (da prostite na izrazu), pa su prinudjeni i muz i zena da rade. U ovoj zemlji postenim radom ne mozes da izdrzavas petoclanu porodicu tako lako.
    Ne znam kako ko izlazi na kraj sa platama, jer ljudi koji rade za firmu imaju dobre uslove i tom smislu. Ne zbog diploma jer to moguu da objese mami i komsiluku na zid, vec zbog obaveza koje odradjuju. Neki od njih su roditelji i dobili su cestitku za taj njihov licni odgovorni zivotni korak i zadovoljstvo. Nisu prinudjeni da rade, i ako im vise odgovara da ne budu zaposleni to se moze odmah rijesiti.


    Mada ko sto rece Danaida, neke zene bi i da rade i da ne zavise od svojih muzeva.
    Kad se ne zeli "zavisiti" od onih koji su voljeni i to kad je u pitanju zajednicko djelo ljubavi - sopstveno dijete, ali da se zavisi od svih ostalih to nije sramota vec "samostalnost"... Samo mi je to bilo nelogicno..


    .................................

    U CG i Srbiji postoji bruto1 i bruto 2.. O bruto 2 ne prica niko jer nije problem radnika vec na dodatni teret poslodavca.
    Obzirom da to vode knjigovodje oni znaju koji je procenat u pitanju..

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 28-09-11 at 16:03.

  25. #75
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,861
    Thanks Thanks Given 
    264
    Thanks Thanks Received 
    189
    Thanked in
    87 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Ajde sad jedno pitanje:

    Ako je sve ovako kako vecina kaze, ako drzava sve poslodavcu refundira, ako poslodavac nista ne gubi, zasto onda zene dobijaju otkaze kada se sazna da je trudna ili zasto na razgovorima poslodavci pitaju zene o tome kakvi su im planovi za porodicu?
    Stvar je mnogo jednostavnija nego što se čini. Ako poslodavac ženi po saznanju da je ista trudna uruči otkaz (podvlačim otkaz a ne produži ugovor jer ne produžavanje ugovora nije protivzakonito) ta zaposlena može poći u radnu inspekciju i ona će istog trena biti vraćena na posao. Taj otkaz je protivzakonit. Poslodavci na razgovorima za posao mogu pitati žene što god hoće, a ona može ili ne mora tačno odgovoriti. Obično svaki poslodavac bi htio nekoga na duže staze i da se ne bakće sa zamjenama, no i ja bih volio da imam milion eura pa ih nemam.

    E sad, kako riješiti kompletnu situaciju a da niko ne ostane uskraćen a sve u zakonskim okvirima. Potrebna su dva koraka:
    1. Poslodavac mora svog zaposlenog osiguravati na iznos plate koju mu daje, a ne na minimalac. To je poštovanje zakona i ništa drugo.
    2. Ukoliko je korak broj 1 napravljen potrebna je samo dobra volja, malo humanosti a sve u zakonskom okviru. Poslodavca ta dobra volja košta 0 (slovima nula) eura.

    Slijedi detaljnije objašnjenje:

    1. Poslodavac mora svog zaposlenog osiguravati na iznos plate koju mu daje, a ne na minimalac. To je poštovanje zakona i ništa drugo.

    Ukoliko je zaposlenom stvarna plata 335 eura recimo njegova bruto plata je 500 eura.
    Dakle, na bruto platu od 500 eura zaposleni dobija 335 eura. Državi ide 165 eura odnosno 33 % (porez 9 %, doprinos za PIO 15 %, doprinos za Zdravstvo 8,5 % i doprinos za nezaposlenost 0,5 %).
    Ukoliko, pak, poslodavac svog zaposlenog uplaćuje doprinose za bruto blatu od 200 eura (neto 134) državi daje 33% odnosno 66 eura doprinosa. Ostatak tj 99 eura (zaokružićemo na 100 zbog lakšeg računanja) on je ovim načinom ukrao od države i smjestio u svoj džep. Na godišnjem nivou on za jednog zaposlenog od države ukrade 100 x 12 = 1200 eura. Ja konkretno znam firmu koja osigurava pedesetak radnika na takav način i time od države ukrade mjesečno 60 000 eura a ukupno godišnje 720 000 eura. Uzeo sam ovu računicu ikao je to mnogo više jer se veliki broj niti ne osigurava tako da bi ta brojka sigurno prelazila mEleon. Suština je u tome da se prestane sa krađom države. Strane firme (osim možda neke manje koje su prijavljene kao NVO) poštuju zakone i ne kradu državu u kojoj posluju, dok mnogi ovdašnji poslodavci to ne poštuju. Mogao bi neki pravnik reći koje sve zakone krše, ali sigurno da kazne nijesu male. Tih 100 eura mjesečno (koje sam naveo u svom primjeru) uplatiti državi i ne rizikovati zakonsku odgovornost.

    2. Ukoliko je korak broj 1 napravljen potrebna je samo dobra volja, malo humanosti a sve u zakonskom okviru. Poslodavca ta dobra volja košta 0 (slovima nula) eura.

    Ukoliko zaposlena za vrijeme trajanja ugovora zatrudni poslodavac samo treba da joj produži ugovor do kraja porodiljskog bolovanja i u međuvremenu nađe zamjenu kojoj ugovor može produživati na recimo tri mjeseca. On nema obavezu da joj za vrijeme trajanja porodiljskog bolovanja uplaćuje cent, odnosno ima ali to mu država refundira tako da vjerujem nije nikakav problem. U tom slučaju poslodavac može i reći "Sve što mogu jeste da ti produžim ugovor a ti u do isteka istoga traži novi posao. Imaš godinu dana fore". Čak može reći "Dobro bi bilo da se poslije tri četiri mjeseca nakon porođaja vratiš na posao jer si dobar radnik". Može i gledati s pozitivne strane :"Dok se ova prva koja je na porodiljskom vrati, ova nova (zamjena) ima šansu da se dokaže i razmisliću koju ću od ove dvije ostaviti". U svakom, slučaju ključna je dobra volja koja poslodavca ne košta ništa a sve u zakonskom okviru. Simple as that. Najgore je ne učiniti ono što smatram nehumanim a to je ne produžiti ugovor i time ostaviti ženu na cjedilu ne razmišljajući od kojih para će kupiti tom đetetu npr. pelene. Naravno, da bi sve bilo čisto i da se niko ne buni potrebno je napraviti korak broj 1.
    Dick Laurent is dead!

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •