Page 5 of 5 FirstFirst 12345
Results 101 to 123 of 123

Thread: Porodiljsko bolovanje

  1. #101
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by _Ingrid_ View Post
    Trudnicko odsustvo/odrzavanje trudnoce se refundira poslodavcu u bruto iznosu. Bruto ne ukljucuje doprinose poslodavca (oko 10-15%), ali iako je poslodavac uskracen za svoje doprinose, duzan je da neto platu trudnici uplacuje u punom iznosu.
    Refundacija porodiljskog ukljucuje ukupan trosak (bruto + doprinosi poslodavca).
    Ja sam evo prije 3 dana chula da nije takav sluchaj sa porodiljskim

  2. #102
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Podgorica, Montenegro, Montenegro
    Posts
    1,781
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Iskoristite bolovanje dokle se moze , ne avetajte . Podignite tu djecu , koji crni zakoni , drzava i poslodavac ??? ometite to sto vas sleduje i to je to . Doce vrijeme kad ce te imati po nekolike nedelje placenog i odma na posao . Skidam kapu svakoj koja je rodila 3-4 i bila na bolovanje 7-8 godina , koja i danas danas povremeno ima razlog za bolovanje a sve zbog djece . Zato 12+12 za svako dijete , pa neka se Igi i ti takvi pomame sto se ne javljate po dvije godine . Kome da se javljate , dostavite doznake i kraj price . Ako ko zovne VAS dobro je zva , vi imate dosta svojega posla , drugim rijecima odjebite svakoga .
    Last edited by EOPOMALO; 18-03-12 at 09:36.

  3. #103
    Join Date
    May 2005
    Location
    middle earth
    Posts
    2,397
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ja bih da moj muzh uzme porodiljsko, kad nam vec zakon to omogucava
    "ujutro je bilo jutro i josh sam bio zhiv"

  4. #104
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Podgorica, Montenegro, Montenegro
    Posts
    1,781
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Svaku godinu koju provedete kod privatnika , svaku vam je djao ponio cast izuzecima mada svi su isti al ajd . Isplanirajte sve na vrijeme , pa makar imale ugovor na mjesec dana , zasto da ne primate 24 mjeseca ono sto vam pripada po zakonu , koga stitite , ko vam sto moze , ne valjalo im nikad nista , osiguravaju vas na minimum minimuma ? Pogledajte one cure sto rade po delti , po butika itd ...? na onaj beton po cio bozji dan , nakupe se reume , upala ? Ma bolje su vam 80 posto plate na bolovanje , no 100 posto da mlatite po cio dan + kuca + prevoz , dorucak i ostalo . Skidam kapu svakoj koja je to odradiula kako treba .

  5. #105
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Svaku godinu provedenu sa nekim radnikom mi je djao popio, cast izuzecima, mada su svi radnici isti... Moze i ovako, a?

    Nego, imas 600e plate, laganeze posao, bez puno $ekiracije, jahanja i sl., pa onda savjetujes ljude kako da se ponasaju da bi dosli do tvog nivoa?

    Ili radis za 350e, neko te jase 24h dnevno, radis subotu obavezno, nisi osiguran, radis i sto ne bi trebao, nikad ne znas kad mozes dobit slobodan dan, pa svoje frustracije odje prenosis?
    Last edited by Igi; 18-03-12 at 17:50.
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  6. #106
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Podgorica, Montenegro, Montenegro
    Posts
    1,781
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    frustracije ? o cemu ti to

    Majke trpe najvecu frustraciju koja se moze podnijet danas , em posa , em djeca , porodica itd ... Bilo dje da rade , njihovo je pravo dal ce odrzavanje + trudnicko iskoristit , a oce svaka ako grama mozga ima . Znas li ti uopste koliki je rizik , koja je muka u ove zene ako moraju odit na posao trudne a da ne pricam ako rade kod ovih nashih prdnjava-privatnika , cast izuzecima opet kazem al to je trt al ajd da kazem . Nije svaka zena na FINO mjesto dje moze da ladi onu rabotu pa da iznese trudnocu ka PRAVA BANICA , naprotiv vecina rade na lose i slabo placene poslove + treba i trudna da mlati i rizikuje . Zbog koga ? bolje neka paze sebe pa bice svega.

  7. #107
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  8. #108
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    haos... haos
    rasulo

  9. #109
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,936
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    908
    Thanked in
    482 Posts

    Default

    ako mislis na muziku mislim da se taj pravac zove HAUS :P
    sprdnja sta se radi
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  10. #110
    Join Date
    May 2005
    Location
    middle earth
    Posts
    2,397
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    E ovako. Imam iskustva trenutno sa svih strana, pa da podijelim (radnickog, trudnickog, sindikalnog)
    Novi zakon o radu, ovaj sto je pocetkom prosle godine stupio na snagu, a namjerno ga necu copy/paste, nogo iz praxe tumachiti, podrazumijeva prvo da osim porodiljskog, zena ima pravo na trudnicko bolovanje (u narodu poznato kao odrzavanje trudnoce, ukoliko je to neophodno).
    Moj ginekolog je isto meni preporuchio josh nakon 2,5 mjeseci trdunoce, jer sam bila pod terapijom, pod kojom sam nastavila da radim sve do kraja petog mjeseca (sto je bio moj izbor i subjektivni osjecaj da mogu to da podnesem). Tek sam posle nove godine krenula na odrzhavanje, zbog nekih sitnijih komplikacija, koje nijesu u vezi sa trudnocom, ali mogu imati itekako uticaja. Kao i za sva ostala bolovanja, za trudnicko se prima 80 odsto plate do porodjaja, nakon chega je plata puna. Drzava refudira. U svakom slucaju, kad sam prvog februara posla da podignem platu, shvatila sam da sam primila svih 100 %. Mozhe biti greshka u obrachunu, a mozhe biti i to da je moja firma procijenila da preostalih 20% ne treba da mi diraju, s obzirom na to da sam radila vishe nego kad sam bila normalna u tih prvih pet mjeseci, iako su me i shefovi pitali zashto ne odmaram glas kad svakodnevno pijem tablete i idem na injekcije u svakom sluchaju, vidjecu shta cu zateci na rachunu za par dana
    Last edited by luv_is_a_verb; 22-02-13 at 15:33.
    "ujutro je bilo jutro i josh sam bio zhiv"

  11. #111
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Smatraj se srecnom sto nisi popila otkaz, eto ti i moje misljenje iz prakse

  12. #112
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,389
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    Zasto bi neka zena morala da popije otkaz zato sto je trudna? drzava sve refundira, ti na njeno mjesto dovedes nekog drugog i dok ona moze da izvlaci bolovanje od doktora dok se ne oporavi neka je na platni spisak jer drzava ti sv refundira.... grijeh je od boga maknut trudnicu samo zato sto je trudna ostala... ja u firmu imam 4 trudnice trenutno na trudnickim bolovanjima i nijednu nismo otpustili... drzava refundira platu i doprinose.... nebih trudnici dao otkaz, takav grijeh da napravim, sutra bi me pravda stigla na mene ili moju zenu i dijete... ovako dok je na trudnicko i drzava joj placa ja je drzim zasto da ne, a kad se oporavi i ne moze da uzme bolovanje onda je ili vratimo na posao ili sporazumno raskinemo ugovor ako je vec neko zaposljen na njeno mjesto a da smo procijenili da je bolji od prethodne.... i svi srecni i zadovoljni i svete zene u glas fale nasu firmu a i pored hvaljenja ne treba mi ta bijeda na glavu da navucem da me neko tamo kune sto sam im dao otkaz kad se sazna za trudnocu....
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  13. #113
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    @Mojsije. ... Ne "popije" svaka zhena koja zatrudni otkaz ..

  14. #114
    Join Date
    May 2005
    Location
    middle earth
    Posts
    2,397
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Kako sam firmin sindikalac vjerovatno bi oni popili tuzhbu shalim se, vishe su nego korektni kad je u pitanju zdravlje, a pogotovo stvaranje porodice. prije se trudnoce sam imala nekih drugih zdravstvenih problema i ponudili su se, izmedju ostalog, ako treba i finansijski da pomognu ukoliko za to bude potrebe. thanx lord, nije bilo, ali su ok shto se tiche tih stvari, a gledaju da shto vishe isposhtuju dobrog radnika, bar ovo shto sam mogla da vidim i kroz ponashanje sa ostalim kolegama. neki su se kucili, pa im je firma bila zhirant za stambene kredite, da se bar time ne bi opterecivali... mozhda se i oni polude, ali valjda nece kad nijesu evo 10 godina (ja sam kod njih tek 3)
    "ujutro je bilo jutro i josh sam bio zhiv"

  15. #115
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ View Post
    @Mojsije. ... Ne "popije" svaka zhena koja zatrudni otkaz ..
    Ne kazem za svaku, ali kakvi su ovi nasi privatnici, to je, nazalost, jako realna opcija. I onda jedino ostaje da ih tuzis, a to se oduzi u nedogled.

  16. #116
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Ako ti doktor kaže da miruješ prije nego se porodiš, onda te i sleduje plata 100% ako se ja dobro sjećam zakona o radu a ti pripogledni.
    Zato ti nijesu okinuli 20%
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  17. #117
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by _Ingrid_ View Post
    Igi, ja nemam bas nikakav razlog da izmisljam, jer da imam i da se mene tice sva ova korist od refundacije, cutala bih - to je sigurno.
    TVRDIM da postoje upravo takvi slucajevi od " 'iljadu eura " kojima niko u socijalnom nije trazio potvrdu o prosjeku tri zadnje plate. Cak znam da je nekima i to " 'iljadu " bilo malo, pa su pravili neko rjesenje o "kolektivnom povecanju zarada" , da bi uzeli jos preko toga. Uz prvi zahtjev za refundaciju podnosi se:
    1. jedan njihov formular gdje (izmedju ostalog) traze iznos zarade, ali ne i 3 zarade
    2. rjesenje o otvaranju porodiljskog
    3. doznake ljekara
    4. dokaz o radnom stazu (potvrda poslodavca ili kopija radne knjizice)
    >>> i redovno sto se podnosi tog prvog i svakog narednog mjeseca: doznake ljekara, bankovni izvod, obracunska lista i sam zahtjev (u smislu molim vas refundirajte mi ovaj iznos).

    Povlacim se s teme (i ovo je previse). Gospodu poslodavce i sluzbenike socijalnog osiguranja nemam namjeru da cinkarim i omalovazavam. Ovo je samo jos jedan primjer gdje se vide da su nam zakoni i praksa kod primjene istih - nikakvi.
    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    to je stvarno katrastrofa, iako mi izgleda nemoguće, nažalost, gdje živimo, sasvim je moguće, a i vjerujem da ne bi iznosila ovako nešto da nijesi sigurna da postoji takav primjer!!!
    Bruka i još jedno razočarenje u nizu...mada nijesam vala ni mislila da je bolje
    Quote Originally Posted by Darija View Post
    pffffff, moju kumu je tetak "zaposlio" kos sebe u firmu 20 dana nakon sto se porodila a staz jos je isao kao da je pocela da radi 3 mjeseca prije porodjaja i onda su to sve lijepo refundirali svaki mjesec dobila je "otkaz" kad joj je isteklo poridljsko.
    Sad ce neko da rece da je to nemoguce, e mozda i jeste ali je tako!
    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    haos... haos
    rasulo
    sve ovo kvotujem ovakvim redom jer imam konkretne primjere...ali u ovoj zemlji čuda nema što nije moguće!
    Prvo, trudnica koja je popila otkaz jer je trudna, drugi privatnik je prihvatio u "svoje jasle" pošto se porodila (znači 5 mjeseci je bila bez posla) jer kako sam reče nema amaa baš nikakvih troškova što će je voditi kao svog radnika, jer kako reče, fond sve refundira...znači, nikakva potvrda o primanjima nije trebala jer ova niđe niej ni radila?!

    Drugi slučaj, još grđi, čuh, a i viđeh primjer, da firma u stečaju koja već više od dvije godine ne radi a ima masu dugovanja prema državi, je prije šest mjeseci zaposlila trudnicu i "davala joj platu" (na papiru, gospodo) od 600 eura, jedino što je vlasnik radio je da je na tih 600 eura redovno plaćao doprinose (u tih 5-6 mjeseci) i sad će trudnica na porodiljsko sa godinu dana platom od 600 eura....neka, no čuh da na taj način godinama trudnice iz te porodice primaju platu?!
    Koje su ovo rupe u državi?! Stvarno smo zemlja čuda!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  18. #118
    Join Date
    May 2005
    Location
    middle earth
    Posts
    2,397
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    @Herc, mozhe biti, evo nemam zhivaca ishchitavat zakon o socijalnoj i djechjoj zashtiti s punom pazhnjom. ali koliko se sjecam, mjesec dana prije porodjaja, pa do kraja porodiljskog je 100 %. no, mozhe biti da sam ja neshto permutovala, da ne budem iskljuchiva
    "ujutro je bilo jutro i josh sam bio zhiv"

  19. #119
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,332
    Thanks Thanks Given 
    512
    Thanks Thanks Received 
    543
    Thanked in
    364 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    E sad mi nije jasno zašto poslodavac daje otkaz trudnici ako može itekako da zaradi uz neki dogovor?
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  20. #120
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    azato shto je debil kako god obrnesh i jedno i drugo je protizakonito.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  21. #121
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Cattaro
    Posts
    659
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  22. #122
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Ovo je zakon koji direktno diskriminise zene u karijeri. Ne znam tog "ludog" poslodavca koji bi zaposlio visoko obrazovanu zenu, placao 25% +15% na nadprosjecnu platu, i da ne dobija nadoknadu za to. A sto to prikrivaju ispod zita, koliko kosta poslodavca na nebuloznu foru bruto 1 i bruto 2 radnik, i sto monstat to izbjegava da objasni da je to mimo svijeta, e to je da narod CG rijesi. Reformu doprinosa jednostavno nece sami da regulisu.
    Ispada da je zenama u CG sudjeno ovim zakonom da ce im fakultet biti samo za udaju umjesto prcije, jer sa ovakvim zakonima tesko da ce napredovati u karijeri. Drzavne pozicije su ionako zauzete za supruge politicara, pa i svaki oblik karijere, ali plate na drzavnom polozaju su sve skromnije i za poziciju "sminke" - da me vidi moja mila majka, i to je to.

    Hvala Lepo

  23. #123
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    401
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    e to je da narod CG rijesi.
    ...što će se desiti malo sjutra... :frown:

Page 5 of 5 FirstFirst 12345

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •