Results 1 to 8 of 8

Thread: Gruzija

  1. #1
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,051
    Thanks Thanks Given 
    339
    Thanks Thanks Received 
    331
    Thanked in
    178 Posts

    Default Gruzija

    Je li ko od vas bio tamo??? Ja idem sledeće nedjelje na nekoliko dana pa me zanimaju utisci....

  2. #2
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    post sovjetski , najkrace

    doduse bio sam u juznoj esjetiji ali to je to

    vjervatno ides poslovno _
    ?

  3. #3
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,051
    Thanks Thanks Given 
    339
    Thanks Thanks Received 
    331
    Thanked in
    178 Posts

    Default

    Idem na takmičenje neko o NATO-u, blizu Tbilisija.... I kakvi su ti utisci, kada si bio? Vjerovatno je u Južnoj osetiji stanje malo više napeto nego u ostalom dijelu Gruzije...

  4. #4
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    178
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    post sovjetski , najkrace

    doduse bio sam u juznoj esjetiji ali to je to

    vjervatno ides poslovno _
    ?
    Otprilike, tako sto se tice zgrada uglavnom su u stilu soc realizma, samo ono sto upada u oci je da imaju mnogo lijepih crkava i ako podjes van grada nepregledna zelena polja.

    Bio sam davno i u mjestu Dagomis koje se nalazi na obali Crnog mora i koje je vazilo za elitno komunisticko odmaraliste u vrijeme bivseg SSSR-a i to mjesto sada pripada Osetiji.


    Uglavnom Gruzija je interesantna za obici i ljudi su veoma ljubazni i predusretljivi, sto je veoma vazno obzirom na njihovo pismo koje je nama evropljanima potpuno nerazumljivo.

    U svakom slucaju javi kako si prosao.

  5. #5
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,051
    Thanks Thanks Given 
    339
    Thanks Thanks Received 
    331
    Thanked in
    178 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Globetrotter View Post
    Otprilike, tako sto se tice zgrada uglavnom su u stilu soc realizma, samo ono sto upada u oci je da imaju mnogo lijepih crkava i ako podjes van grada nepregledna zelena polja.

    Bio sam davno i u mjestu Dagomis koje se nalazi na obali Crnog mora i koje je vazilo za elitno komunisticko odmaraliste u vrijeme bivseg SSSR-a i to mjesto sada pripada Osetiji.


    Uglavnom Gruzija je interesantna za obici i ljudi su veoma ljubazni i predusretljivi, sto je veoma vazno obzirom na njihovo pismo koje je nama evropljanima potpuno nerazumljivo.

    U svakom slucaju javi kako si prosao.
    To sam i ja na internetu primijetio da imaju lijepe crkve, i da je Tbilisi baš stari grad, lijep. Imam osjećaj da je tamo političko stanje vrlo napeto, ali vidjećemo. Pismo im je zaista teško shvatljivo, ali snaći ćemo se nekako sa engleskim.... Tamo gdje idemo neće ni biti mnogo Gruzina. Kad se vratim, reći ću kako je bilo u toj zemlji.

  6. #6
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    niksic
    Posts
    236
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    bas me zanima kakve utiske imas. ja sam bio tamo prije desetak godina, u tbilisiju (pamtim ga po centralnim bulevarima chavchavadze i rustaveli) i po vrucini. van grada je mnogo ljepse.

  7. #7
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,051
    Thanks Thanks Given 
    339
    Thanks Thanks Received 
    331
    Thanked in
    178 Posts

    Default

    Potpuno sam zaboravio na ovu temu, i tražeći druge primijetih je

    Pa da kažem neke svoje utiske, a evo skoro dva mjeseca je prošlo. Gruzija je stvarno lijepo iskustvo za mene, a naravno utoliko interesantnije jer se tamo ne ide često, posebno ne turistički, iako se oni trude da je što više turistički valorizuju.
    Prvo o čemu trebam napisati je svakako Tbilisi. Lijep, stari grad,, a Rustaveli koju si pomenuo je stvarno lijepa široka avenija, njihova najpoznatija. Tamo je i zgrada nacionalnog teatra - impresivno zdanje. U tom glavnom gradskom dijelu je i zgrada gradske skupštine koje se ne bi postidio ni jedan grad u Evropi. U blizini takođe se nalazi najpoznatija šetališna zona, tu je i veliki broj kafića, restorana - Chardin ulica, opet naravno nema tih soc-realističnih arhitektonskih poduhvata, već je to ipak iz nekog ranijeg perioda. Tu je i vrhunski kafe, pravi za chill-out poslije šetnje. Interesantan je i taj dio grada ispod tvrđave koji se vidi iz tog dijela - bukvalno kuće kao da vise. Ono što mi je zapalo za oko jesu i široke ulice - kuda god krenete ima po 3 trake u oba smjera, ili sam ja imao sreću pa sam prolazio samo glavnim saobraćajnicama. Žao mi je što nisam stigao da se provozam metroom, kažu da su stanice od mermera, sa puno ukrasa. Iznad grada dominira veliki TV toranj. Inače nigdje vam ne daju fiskalni račun, a u lokalima vole da prišiju još po koje piće strabcima tako da,ako se ikako može pošto je jezik potpuno nerazumljiv treba pripaziti. Čak je i sa taksisima moguće pregovarati oko cijene i treba insistirati na manjoj
    Inače iako na karti Gruzija izgleda kao izrazito planinska zemlja, tamo se to ne bi reklo dok idete od Tbilisija prema zapadu, prema Crnom moru, već je pejzaž više brdovit. Ljudi su sve u svemu , bar ovi sa kojima smo kontaktirali vrlo ljubazni i žele da pomognu u svakom pogledu.

    Što se političke situacije tiče, stiče se utisak da je dosta napeto, mi smo čak bili i blizu granice sa Južnom Osetijom. U prolazu pored autoputa od Tbilisija su nepregledna polja na kojima su poređane kućice za izbjeglice iz Abhazije i Osetije. Ima ih na hiljade, bez pretjerivanja.

    Ni željeznicom se nisam vozio, ali imam utisak da su ostali u 50-im što se tog dijela tiče. Putevi su u dosta dobrom stanju. Inače aerodrom u Tbilisiju je nov i moderan.

    Crkava ima veoma puno, gdje god da krenete, i mlađi ljudi su veoma religiozni. Čak i na ulazu u restoran je ikona gdje se pomole i prekrste, krste se i u avionu prije poletanja i sletanja. I da kažem da su ljudi u globalu usporeni, nigdje im se ne žuri , dok promijenite novac vam treba 10 minuta, ali vjerovatno su i zbog toga dugovječni.



    Sve u svemu bilo je lijepo poći u tu zemlju zarobljenu između socijalizma i religije, zapada i istoka.

  8. The Following User Says Thank You to the Genius For This Useful Post:


  9. #8
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,368
    Thanks Thanks Given 
    15,237
    Thanks Thanks Received 
    3,818
    Thanked in
    2,729 Posts

    Default

    Refresh.





    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; Yesterday at 00:15.
    No pasaran!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crna Gora - Gruzija
    By OSCAR in forum Ostali sportovi
    Replies: 416
    Last Post: 04-04-09, 12:36
  2. Gruzija
    By frle_genije in forum Putovanja
    Replies: 13
    Last Post: 16-08-07, 14:54

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •