Page 6 of 75 FirstFirst ... 23456789101656 ... LastLast
Results 126 to 150 of 1854

Thread: Kosovo i Metohija, opšta diskusija

  1. #126
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Uskok View Post
    Ja kad citam odje forumase koje vele da su Crnogorci( forumasi minjo.el re i njima sl. Ustash-bal potrcci Drljevicevci itd)....ponukan time,reka bi da su ijem albanci ipak miliji od nekog pravoslavca koji je dio Srpskog nacionalnog korpusa,iz postova bi reka da im je draze Srbina zacrnjeti nego gladan kruva jesti,a rijec je o (valjda su ) Crnogorcima.
    ... Otkud ti takav utisak??... Naravno da to veze s mozgom nema... Objasniću ti Uskok iako ti je post pomalo uvredljiv (čak si posumnjao da li sam Crnogorac, iako sam o sebi na ovom forumu ispričako ko malo ko drugi, tako da je takva "dilema" jako ružna i bezobrazna)...Mogu naravno da govorim samo u svoje ime, a svaki drugi Crnogorac ima svoje viđenje i svoj stav...

    Dakle, (kad te već interesuje) šta je to El Re-u blisko, a šta manje blisko?
    Poslije porodice, Gospoda i svih svetih, te naravno prijatelja, najbliži su mi moji sunarodnici. Sve ostalo je u prstenovima dalje i dalje. Nakon izrečenog prvi sljedeći prsten bliskosti osjećam sa južnim Slovenima (dakle i Srbima), zatim su to svi Hrišćani worldwide, a na kraju svi bijele kože. Nakon toga svi su mi isti tj. podjedako "moji" i podjednako "dragi" ukoliko ne spadaju u koju od ovih gornjih grupa.
    Međutim, zašto ti imaš takav utisak? Pošto mi je Crna Gora i Crnogorci iznad "prstena" u kom su Južni Sloveni, svi oni koje vidim kao prijetnju interesima mom narodu (i samo dok to traje!) normalno je da ću osuditi njihovo ponašanje, pa i biti spreman na mnogo više od toga. U situaciji kad imam uvjerenje da interes mog naroda (pa dakle i moj) neko ugrožava, apsolutno sam spreman zaboraviti na ovu južnoslovensku bliskost. Da mi rođeni brat krene urvat kuću nimalo mi ne bi smetalo tražit pomoć od komšije. Čak šta više smatrao bih da sam to (zvat komšiju u pomoć) dužan učinit prema članovima moje porodice.
    Moj stav prema Kosovu je principijelne prirode. Radiji sam bio da je Kosovo ostalo u sastavu Srbije, no duboko vjerujem da je zBog izvjesniih činjenja Srbija izgubila moralno pravo na njega. Ipak, tamo žive i neki Srbi (na nekom sjeveru) koji nijesu prodavali svoje kuće Albancima i trčali na traktor. Oni koji su spremni ostati na svom ognjištu znači da i zaslužuju da ih se podrži sve dok mirno protestuju i brane to ognjište i svoje pravo. Ipak je i ta nezavisnost Kosova (iako fakat) ipak učinjena suprotno međunarodnom pravu, a Kosovari i nemaju drugi identitet sem Albanaca, tako da je nastanak ove države zapravo stvaranje druge albanske države. Nemam ništa protiv, ali makar nema potrebe da se pravimo da to nije tako.
    Što se tiče mog odnosa prema ratu, on je takođe principijelan i radi se o činjenicama koje i sve manje Srba negira. Ljudi nijesu telad. Polako svi shvataju što se zapravo desilo od 1991.-2001. na prostoru ex-YU.
    Odnos prema Drljeviću je takođe pošten. Ne skrivam moj stav o njemu a o Drljeviću je nedavno održan i veliki naučni skup na kom su se svi istoričari iz regiona (najeminentniji koji postoje) složili oko jednog - da nikakve zločine nije izvršio. Zašto je osuđen? Pa zBog ideja. Ovih istih koje mi danas realizujemo i ja se ne ustručavam to reći. Nađi mi jednu njegovu srbomrzačku ili izjavu koja poziva na genocid Srba i ja ću ti se duboko izviniti. Nema je! U čemu je onda problem? Pa u tome što je Drljević (kao naučnik onog doba) obrazlagao nacionalnu posebnost Crnogoraca u odnosu na druge južnoslovenske narode i što je nakon što su ga Italijani (čitaj "okupatori) protjerali iz CG utočište pronašao u Zagrebu. Ali po nekima koji dobijaju ospe od Dukljana (kako nas zovu) rekao bi čovjek da je sjedio u kancelariji s Pavelićem i davao mu ideje.
    Eto, nadam se da smo se razjasnili... Ja se nadam da si ti još uvijek Crnogorac (ili si se predomislio?), a već sam ti rekao, još kad si došao na ovaj forum, da tvoja vizija toga da su Crnogorci i Srbi jedno (što bi Milošević rekao: "dva oka u glavi") neće ti stvoriti puno prijatelja ovđe među Crnogorcima. Možda među Srbima no među Crnogorcima tanko... Prosto, to nije slika kako većina Crnogoroca vidi svoj identitet. Možda je nekad. Danas ne.

    I ponovo te podsjećam da razgovaraš s čovjekom ko je javno izjavio da bi danas bio sa Srbima na Kosovu kraj barikada. Toliko o mom antisrpstvu i srbomrzačkim nagonima.
    Last edited by El Re; 18-09-11 at 17:40.

  2. #127
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Ел ре ја студирам на међинародним наукама одсјек међународних односа. Сматрам да прво треба научити међуљудске односе да би се овим другим могао бавити. Зато увијек поздрављам мирне тонове и кад нам се ставови разликују, на крају крајева зашто би се свађали ако не мислимо исто? Не тражимо овдје неког ко ће да нам клима главом на сваки пост већ тражимо супротстављене ставове, да упознамо и оне који другачије мисле. Тако је бар у мом случају.
    Схватам твоје емоције приликом доласка на батајницу. Ја тамо нисам био, само пролазио али сам посјетио аушвиц и мислим да и ти и ја као и сваки нормалан човјек осјећамо тугу и бијес што су се такве ствари десиле. Немој мислити да ја мање жалим за албанским жртвама, мени је (колико год ово звучало празно) свака невина жртва иста.
    Мислим да си стекао погрешан утисак (могуће и многи други) да се осјећам србином, нисте баш у праву, прилично сам далеко од националних осјећања као српских а у једну руку и црногорских. Не дајте да вас заварају ћирилица, и контрирање црногорском национализму, на велику жалост мог друштва у србији мени због боже правде не подилазе жмарци.
    У глави имам неку замисао или можда наду, да је власт косова паметнија па да понуди аутономију сјеверу и енклавама а да су срби мање емоционални (ирационални?) па да је прихвате зар то не би баш добро било?
    Ok,..razumjeli smo se... Nikad te ja i nijesam doživljao kao identitetski potpunog Srbina, već čovjeka koji ima neko specifično (mada srpski kompatibilno) ubjeđenje o sebi i svom porijeklu. Naravno, ne smeta mi to ni najmanje. Zašto bi?...
    Naše razlike su one zBog kojih razgovaramo. Ko bi uopšte imao želju razgovarat sa istomišljenicima o oblasti kakva je politika??...Ja NE. Sa političkim istomišljenicima NIKADA ne razgovaram o politici. Mogu ovđe da poduprem nečije ubjeđenje, stav, ali da razgorijevam raspravu ukoliko je očigledno da se slažemo - NE.

    Nego na temu malo...U povodu ovog tvog nadanja da Srbi dobiju autonomiju u okviru Kosova i da to prihvate.
    Vidi, nemam ništa protiv te opcije...Međutim ja sam se sve (pa pomalo i sad, no me sramota da priznam) potajno nadao da će doći do podjele. Pa i po cijenu da Štrpci, Peć i Gnjilane dobiju samo zaštitu u okviru posenih opština države Kosovo (mada oni vidim na saobraćajnim znacima pišu srpski: Republika Kosova, a na albanskom (valjda)"Republike e Kosoves") , ono na sjeveru bude ili dio Srbije ili pod mandatom UN kao teritorija čiji će status biti naknadno utvrđen. ti slučajevi nijesu nepoznati, već ih ima na pretek.

    Izgleda ipak da od toga nema ništa. Ako je tako ja bih prije Srbiji predložio da ponudi Kosovu razmjenu teritorije, i da za sjever Kosova preda gotovo identično parče juga Srbije koje je nastanjeno Albancima. Ubijeđen sam da bi uz manje dorade to svi prihvatili, pa čak da sporazumom bude predviđen i poseban status za srpske manastire koji ostanu u sastavu Kosova.

    Ako ni ovo nije moguće, onda bi autonomija za sjever, a u okviru Kosova bila i moja želja.
    Ovo pitanje nije nešto što me posebno opterećuje ali zaista govorim prijateljski. Mislim da je Srbija dovoljno ponižena i kažnjena za ulogu u ratu i da bi potpuni gubitak svega zaista bilo nimalo viteško ponašanje pobjednika., tim prije što Srbija nikada nije ni imala šanse da dobije ovaj rat iako su je njeni idioti tada u vlasti (zBog početne prednosti uzurpiranjem kompletne JNA) ubjeđivali da jeste.

    No, da se razumijemo, i to ne bi bilo prvi put u istoriji. Njemačka je nakon WWII unakažena. Blizu 20 miliona Njemaca je stradalo i gotovo isto toliko raseljeno. Samo iz Banata je iseljeno preko 500 000 Njemaca koji su tu živjeli 2 vijeka. Iz Slavonije i Ukrajine takođe. Najveći udarac ipak bilo je oduzimanje kolijevke Njemačke - Istočne Pruska (velika ko 3 Srbije s Kosovom), u Sudetskoj oblasti (danas opet dio Češke) Njemaca više nema i masovno su (po kapitualaciji Njemačke) ubijani. Poljska je izvršila etničko čišćenje Njemaca iz istočne Pruske i izmijenila sve nazive mjesta, rijeka do poslednjeg sokaka, kako bi kulturno zatrla vjekovni njemački trag. Vjekovima i sve do 1918. provincije Alzas i Lorena, (pravo ime: Elzas i Lotaringija) koje su izvorno, a i danas naseljene Njemcima, oduzeti su i dati Francuskoj. Provincija Eupen (takođe njemačka do 1920. i naseljena Njemcima) dodijeljena je Belgiji... I na kraju je i ono što je ostalo raskomadano i podijeljeno među saveznicima taman ko da se radilo o ostrvima na Pacifiku, a ne najvećoj(čisto) evropskoj naciji.
    Ima ovih primjera puno... Na žalost nema nikog ko bi to objasnio Srbima. Zato oni stalno vjeruju da se nešto dešava samo Srbima i po prvi put.
    Last edited by El Re; 18-09-11 at 17:17.

  3. #128
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,819
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,040
    Thanked in
    1,805 Posts

    Default

    Ел Ре треба да знаш да Србија никад не би мијењала прешевску долину за сјевер Косова, јер се ради о врло важној геостратешкој локацији.
    Кроз прешевску долину пролази коридор 10 и то је најбжи коридор који повезује Србију са морем.
    Србија је имала шансу да узме сјевер у замјену за признање Косова, све до чувене одлуке међународног суда који је био неповољан за Србију.
    Данас нема ништа од тога, крај, финито.Косово и Метохија су комплетно у саставу Републике Косово, и ништа не може то промијенити.
    Очигледно да политичари у Србији једино гледају свој интерес и репутацију, а не интерес своје земље и народа.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  4. #129
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    BAR,

    nije baš tako... Nijesam ja razmjenu teritorije predložio tek tako, niti razmišljajući o tome tek danas. Ta ideja čak nije izvorno moja, već ona cirkuliše u Srbiji već godinama....Koridor X (veza Beograd-Solun) bi u potpunosti ostao unutar Srbije, iako ne sporim da bi ga Kosovari mogli u toj varijanti gotovo pa "dohvatit rukom". Problem sa toj idejom jeste u 3 stvari:


    1. ona bi odgovarala Prištini, ali ne i interesima stranih kompanija zainteresovanih za resurse sjevera

    2. Srbija bi (kako bi postigla iole prihvatljivu veličinu kojom bi parirala veličini sjevernog Kosova) morala uz Albancima naseljena mjesta na jugu Srbije, predati Kosovu još i dio nenaseljenih područja (mahom brda) koja se smatraju baštinama Srba a dio su opština Medveđa, Vranje, Lebane i Leskovac. To su rubna područja uz Kosovo đe maltene nema nikog i đe je Bog rekao davno zBogom.

    3. javnost u Srbiji bi tek kroz nekoliko decenija shvatila da je ovo bilo dobro i jedino moguće rješenje (iz ove situacije danas). Do tada bi onaj Srbin koji bi to potpisao bio viđen kao izdajnik i sve i da odseli na Antarktik, živio bi u strahu za svoj život.

    Evo karte, pa sam prouči...



    http://imageshack.us/f/160/serbiaetno03ct6.png/

    No, ovo je pitanje za Srbe...Moram reći da mislim se mi ostali trebamo uzdržavat od prijedloga...
    Last edited by El Re; 18-09-11 at 18:37.

  5. #130
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,641
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    zasto davati Albancima Presevsku dolinu u kojoj je smjesteno Vranje ? Ne razumijem, zbog cega ?

  6. #131
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,819
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,040
    Thanked in
    1,805 Posts

    Default

    Ел Ре нешто си побркао.Аутопут пролази по средини албанских подручја у општини Прешево:

    Ево карте:
    Зелено-Ауто пут
    Црвено испрекидано МЗ ђе живе Албанци

    Click image for larger version. 

Name:	1544.jpg 
Views:	54 
Size:	104.6 KB 
ID:	65210Click image for larger version. 

Name:	south serbia.jpg 
Views:	61 
Size:	146.4 KB 
ID:	65211


    Слажем се са тобом да ово није наш посао.




    Коначно направих ове слике
    Last edited by BAR; 18-09-11 at 18:53.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  7. #132
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Brajan992 View Post
    zasto davati Albancima Presevsku dolinu u kojoj je smjesteno Vranje ? Ne razumijem, zbog cega ?
    Daleko bi bila granica od grada Vranja... Radi se o brdima u OPŠTINI Vranje koja su uz samu (današnju) granicu s Kosovom i koja su skoro bez stanovnika. samo treba osmotriti kartu.

  8. #133
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Ел Ре нешто си побркао.Аутопут пролази по средини албанских подручја у општини Прешево:
    Ево карте
    Зелено-Ауто пут
    Црвено испрекидано МЗ ђе живе Албанци

    Attachment 65208 Attachment 65207

    Слажем се са тобом да ово није наш посао.
    Nijesi ti mene razumio... Preševo je potpuno nebitno jer je ono uz samu granicu i sa Kosovom i sa Makedonijom. Srbija ionako nema suvrenitet nad čitavim prostorom koridora X. Kakve veze ima Srbiji da li će koridor X iz Srbije izlaziti i ulaziti u Kosovo ili Makedoniju, ili Turkmenistan. Bitno je da (a i to nije od životne važnosti) da koridor ne ulazi čas u Srbiju, čas u Kosovo i tako na cik-cak. Ne, koridor bi u svakoj varijanti bio u Srbiji sve do izlaska iz nje.

    Nego, obrazlažući prijedlog učinjeste da se osjećam ko (na zdravlje meni) Milošević i Tuđman u Karađorđevu 1991., kad su dijeli Bosnu uz ručak.
    Last edited by El Re; 18-09-11 at 18:57.

  9. #134
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Aj kad već pričamo o tom sjevernom Kosovu, a čini mi se mnogi Srbi misle da je to ogroman prostor (a ne 3 opštine), evo i karte šta je to zBog čega je Srbija odlučila da rizikuje integracije u EU... Mala žuta fleka su Štrpce, a već Gnjilane...To je za Srbiju (faktički) izgubljeno jer je potpuno odsječeno i izolovano.


  10. #135
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,819
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,040
    Thanked in
    1,805 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by el re View Post
    nijesi ti mene razumio... Preševo je potpuno nebitno jer je ono uz samu granicu i sa kosovom i sa makedonijom. Srbija ionako nema suvrenitet nad čitavim prostorom koridora x. Kakve veze ima srbiji da li će koridor x iz srbije izlaziti i ulaziti u kosovo ili makedoniju, ili turkmenistan. Bitno je da (a i to nije od životne važnosti) da koridor ne ulazi čas u srbiju, čas u kosovo i tako na cik-cak. Ne, koridor bi u svakoj varijanti bio u srbiji sve do izlaska iz nje.

    Nego, obrazlažući prijedlog učinjeste da se osjećam ko (na zdravlje meni) milošević i tuđman u karađorđevu 1991., kad su dijeli bosnu uz ručak.
    А како није битно, итекако је битно, што мање посредника посебно непријатељски расположених то боље.Србији је важно да постане важан чиниоц у саобраћајној комуникацији централне Европе и Блиског истока.Свако угрожавање безбједности само шаље робу на алтернативне правце.Србији би чак било идеално кад би се могла пружи и преко Македоније.
    Гријешиш кад кажеш да Србија нема суверенитет тамо.Има итекако и тамо се налазе неке од најјачих и најелитнијих јединица Војске Србије, чији је примарни циљ управо осигуравање коридора и спровођење Устава Србије.

    П.С. Фрањо ево теби цазинска крајина, а ти мени Брчко и околину, може?
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  11. #136
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,641
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    BAR ja koliko znam vecina jedinica vojske Srbije premjestene su u kasarne u Nisu, obuka pitomaca je sada u Kraljevu, dok je jedino na toj teritoriji cini mi se ostao Vranjanski garnizon koji je namjenjen oklopnim vozilima(tenkovima), jesam li u pravu ?

  12. #137
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,819
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,040
    Thanked in
    1,805 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Brajan992 View Post
    BAR ja koliko znam vecina jedinica vojske Srbije premjestene su u kasarne u Nisu, obuka pitomaca je sada u Kraljevu, dok je jedino na toj teritoriji cini mi se ostao Vranjanski garnizon koji je namjenjen oklopnim vozilima(tenkovima), jesam li u pravu ?
    Недавно је ту отворена велика и модерна база Војске Србије, назвали су је ЈУГ.

    Кажу да је ту стациониран 41. пјешадијси батаљон 4. бригаде i центар за обуку учесника у међународним мисијама.Ради се о А јединицама, којима се привремено и у случају потребе придодају додатне јединице, прије свега оне за специјалне намјене, али и друге јединице ВС, прије свега оне из састава 4. бригаде, и Мјешовите артиљеријске бригаде чији су главни дјелови стационирани у Нишу и у Врању.
    Не знам има ли тенкова у Врању, али је врло могуће да има с обзиром да 4.бригада има тенкове и оклопна возила у свом саставу.
    Last edited by BAR; 18-09-11 at 20:24.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  13. #138
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Venezuela
    Posts
    431
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Srbija je trebala da u samom početku pregovara sa Albanijom i da tako izbjegne intervencije stranih vojnih saveza. Jedini sa kojim se je trebalo pregovarati je Mojsiu, jer Kosovo niti može opstati u Srbiji, a niti bez Albanije može opstati kao nezavisna država! Da je tada Srbija postupila razumno i podijelila Kosovo sa Albancima prema demografskom načelu, sve bi se ovo riješilo bez ijedne kapi krvi! Ali jebiga, kosovski mit je zlo koje se je nadvilo nad svim pravoslavnim južnim Slovenima. Lakše je iz udobne fotelje guslati da je Kosovo srce Srbije. Svaka vam čast, pametnjakovići, uvukli ste kosovske Srbe u *****, a sad iz udobne fotelje pijuckate kafu i slavite što je neka vukojebina od 20 m2 na Karibima povukla priznanje Kosova! Zavaravate srpski narod na sjeveru Kosova koji sada strijepi za život i uvlačite se u ruski šupak! Idoli su vam ruski kriminalci koji su preko noći od okorjelih komunista postali vjernici i počeli masturbirati pred ikonama.
    "ˇDejémonos de andar de cumbre en cumbre y vayamos directo a combatir el alfabetismo, carajo!"

  14. #139
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,641
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Недавно је ту отворена велика и модерна база Војске Србије, назвали су је ЈУГ.

    Кажу да је ту стациониран 41. пјешадијси батаљон 4. бригаде i центар за обуку учесника у међународним мисијама.Ради се о А јединицама, којима се привремено и у случају потребе придодају додатне јединице, прије свега оне за специјалне намјене, али и друге једиице ВС прије свега оне из састава 4. бригаде, и Мјешовите артиљеријске бригаде чији су главни дјелови стационирани у Нишу и у Врању.
    Не знам има ли тенкова у Врању, али је врло могуће да има с обзиром да 4.бригада има тенкове и оклопна возила у свом саставу.

    Za tu bazu sam cuo,valjda je radjena je po americkom principu da sve bude na jednom mjestu kao sto je to slucaj sa njihovim bazama u Kaliforniji.


    No zanima jos nesto cisto neko sta bi bilo kad bi bilo pitanje.Da krene vojna akcija za sjever Kosova, kolike su srpske realne sanse za tu pobjedu, ako uzmemo u obzir da strane sile ne ucestvuju kad kazem strane sile mislim na Ameriku, jer ne vjerujem da bi se mjesali zbog Rusije, Da li bi Srpska vojska mogla vojno tehnicki i u ljudstvu da nadjaca albance po tom pitanju i kakvo bi bilo ucesce stranih misija sada na Kosovu ako bi se to desilo ? Evo vec par dana otkad je ponovo kriza na prijelazima spominje se sve vise i vise dejstvo vojske, pa me zanima.

  15. #140
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,819
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,040
    Thanked in
    1,805 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Brajan992 View Post
    Za tu bazu sam cuo,valjda je radjena je po americkom principu da sve bude na jednom mjestu kao sto je to slucaj sa njihovim bazama u Kaliforniji.


    No zanima jos nesto cisto neko sta bi bilo kad bi bilo pitanje.Da krene vojna akcija za sjever Kosova, kolike su srpske realne sanse za tu pobjedu, ako uzmemo u obzir da strane sile ne ucestvuju kad kazem strane sile mislim na Ameriku, jer ne vjerujem da bi se mjesali zbog Rusije, Da li bi Srpska vojska mogla vojno tehnicki i u ljudstvu da nadjaca albance po tom pitanju i kakvo bi bilo ucesce stranih misija sada na Kosovu ako bi se to desilo ? Evo vec par dana otkad je ponovo kriza na prijelazima spominje se sve vise i vise dejstvo vojske, pa me zanima.

    Војска Србије је данас способна да реагује у Санџаку и у Прешевској долини.
    Ратовање на Косову увелико превазилази техничке и финансијске способности војске и државе Србије, па све и да се НАТО повуче и да остану само Албанци.

    Било какава лудост Србије у виду офанзиве на Косову би се завршила крваво по Србију.Американци и Њемци би то одрадили, и без сагласности и уз противљење Русије.Русија би упитила неку протесну ноту и то би било то.
    Мораш да схватиш да је Балкан далеко од интересних сфера Русије, и да јој служи само као средство за политичку трговину, и да њој не пада на памет да улази у Америчко и Њемачко двориште.
    Last edited by BAR; 18-09-11 at 20:51.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  16. #141
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,641
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Namjerno sam te pitao ovo pitanje i ocekivao sam ovakav odgovor.


    Po meni ako bi se tako nesto desilo vjerujem da bi se Rusija umjesala ako bi NATO poslao svoje snage, cini mi se da su previse ulozili da bi dozvolili da se tako nesto desi to jest da Kosovske vlasti imaju punu autonomiju nad oba dijela Metohije uz to bili bi i nagubitku, izgubili bi jedinog sigurnog partnera na Balkanu, govor ruskog ambasadora pre neki dan na samitu bezbjednostu u BG djelovao mi je kao poziv na budjenje Srba, mislim da njegove stavove djeli i zvanicna Moskva inace bi se izvinuli u njegovo ime a kao sto vidite do sad nijedan zvanicnik srpske vlade nije izrazio nit je komentarisao osim nekih nasih opozicionh lidera. Po meni vojna akcija bi imala efekta ili barem da se odradi demonstracija sile kao sto su radiili 92 kad sa vojnim konvojima iz Beograda usli su na prelaz Dobrosin a izasli na Lesak, samo su se provozali tuda kako bi sprjecili nemire .Osim toga mislim da su UN,NATO i KFOR bili previse puta kontradiktorni sami sebi kao sto su prvo uradili sa rezolucijom 1244 a i sad sa odlukom o razmjestanju carinika, mislim da bi i za njih bilo previse da krenu sa odbranom Kosovske teritorije u slucaju bilo kakve vojne ili policijske akcije. Mislim da je Srbiji jedina sansa takav cin da spasi svoju teritoriju.

  17. #142
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Venezuela
    Posts
    431
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Војска Србије је данас способна да реагује у Санџаку и у Прешевској долини.
    Ратовање на Косову увелико превазилази техничке и финансијске способности војске и државе Србије, па све и да се НАТО повуче и да остану само Албанци.

    Било какава лудост Србије у виду офанзиве на Косову би се завршила крваво по Србију.Американци и Њемци би то одрадили, и без сагласности и уз противљење Русије.Русија би упитила неку протесну ноту и то би било то.
    Мораш да схватиш да је Балкан далеко од интересних сфера Русије, и да јој служи само као средство за политичку трговину, и да њој не пада на памет да улази у Америчко и Њемачко двориште.
    Odlično rečeno! Isto kao što Amerika i Njemačka ne ulaze u rusko interesno "dvorište". Reci mi, je li Gruziji išta pomoglo što je proevropski pronatovski orjentisana? Rusi su je osakatili, a Buš je samo uputio laganu kritiku Medvedevu i na tome se je završilo. Ameri i Rusi trguju malim nejakim državicama kao što su Srbija i Gruzija, jebu se preko njihovih leđa, ka' što su se prije jebali preko leđa Vijetnamaca, Korejaca, Avganistanaca...
    "ˇDejémonos de andar de cumbre en cumbre y vayamos directo a combatir el alfabetismo, carajo!"

  18. #143
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Venezuela
    Posts
    431
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da samo dodam, koliko god ovo zvučalo nekulturno, istina je da se za zločin ne mora platiti, ali pod uslovom da se znaš uvući u pravi šupak. A Srbija i Gruzija se uvlače u pogrešne, zato i plaćaju zločine, a ne zato što su Amerikanci i Rusi pošteni i što žale za Albancima i Osetinima. Ne bi ništa od toga bilo da se Gruzija okrene Rusiji, a Srbija Zapadu, ali ono je obrnuto i zato ih komadaju kao bolesnika od gangrene. Amerikance/Ruse zabolje ***** za zločine nad Albancima/Osetinima, to su sve geostrateški interesi upakovani u borbu za ljudska prava. Amerika i Rusija ne žele uljeze u svojim interesnim sferama, a Srbija i Gruzija su uljezi u američkoj, odnosno ruskoj interesnoj sferi, zbog različite globalno-političke orjentacije od država u okruženju. Srbija nikad neće shvatiti da joj mjesto nije uz Rusiju i Kinu, nego uz Zapad, kao i svim državama na Balkanu. Ne govorim ovo zato što volim Zapad, naprotiv, prezirem ga svim bićem kao jednu imperijalističku kolonizatorsku mašinu, ali realno razmišljam.
    "ˇDejémonos de andar de cumbre en cumbre y vayamos directo a combatir el alfabetismo, carajo!"

  19. #144
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Besmrtni monah View Post
    Srbija nikad neće shvatiti da joj mjesto nije uz Rusiju i Kinu, nego uz Zapad, kao i svim državama na Balkanu. Ne govorim ovo zato što volim Zapad, naprotiv, prezirem ga svim bićem kao jednu imperijalističku kolonizatorsku mašinu, ali realno razmišljam.
    Да је паметна и Црна Гора и Србија па да буду своји,ни тамо ни тамо,тад би се могло напредоват.немојте ми рећ само да смо мали и да морамо неком да се шупнемо пошто то слушам ево 20 год од неких.

  20. #145
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Istina je da je bitnije biti dobar s komsijama no s velikim silama.
    Ovaj ti je post bio vrlo realan, s moje tacke gledista, Besmrtni monashe.

  21. #146
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,819
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,040
    Thanked in
    1,805 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mihajlo View Post
    Да је паметна и Црна Гора и Србија па да буду своји,ни тамо ни тамо,тад би се могло напредоват.немојте ми рећ само да смо мали и да морамо неком да се шупнемо пошто то слушам ево 20 год од неких.
    То је могао једино Тито да се мува између два блока.С обзиром на то да су блокови нестали и да су велике силе економски добро умрежене, било каква неутрална позиција би била самоубиство.Остаје нам да се тискамо онима у чијем смо дворишту.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  22. #147
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    279
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Besmrtni monah View Post
    Odlično rečeno! Isto kao što Amerika i Njemačka ne ulaze u rusko interesno "dvorište". Reci mi, je li Gruziji išta pomoglo što je proevropski pronatovski orjentisana? Rusi su je osakatili, a Buš je samo uputio laganu kritiku Medvedevu i na tome se je završilo. Ameri i Rusi trguju malim nejakim državicama kao što su Srbija i Gruzija, jebu se preko njihovih leđa, ka' što su se prije jebali preko leđa Vijetnamaca, Korejaca, Avganistanaca...
    Za razliku od svih primjera koje si naveo, Kosovo je teritorija koja je ratom oteta od druge države i proglašena nezavisnom državom.
    U tome je specifičnost ovog 'projekta'. Sa druge strane, ovo je ipak Evropa, ma kako na nas, kao region, gledali ovi ili oni.
    Smjeli poduhvat NATO-a, lično mislim da ovakav projekat teško se može održati.

  23. #148
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    не слажем се с тобом ал да не бјежимо од теме што се тиче косова,можемо ми сад причат што нам је мило,и то да је то сад албанска земља ил ово ил оно.ја не могу да сагледавам косово на тај начин као ви.схватам ја све то што ви причате положаји,утицаји америке итд. ал за мене као и за многе косово ће увијек бити душа србинова.због духовног значаја,јер кад помислим на косово,помислим на цркве,на православље,на моју земљу,свету земљу.бранио бих своју земљу пушком ако треба данас,па нека ме нема, нека нестанем ја и многи срби са мном.боље да нас нема ал да знамо зашто смо животе дали,нек нестане и последњег србина због одбране своје душе.јер тако нећемо нестати,већ ћемо живјети...


    мало су ми емоције прорадиле,надам се да схватате...

  24. #149
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,641
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    jesi li ti Krnjas Rogavcevic Serbian edition ?

  25. #150
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    не схватам твој смисао за хумор тако да...само причам о свом народу,о својој земљи,исто би тако било и да је црна гора у питању,тако да не идемо у офф...

Page 6 of 75 FirstFirst ... 23456789101656 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kosovo i Metohija, opšta diskusija
    By Brajan992 in forum CdM Arhiva
    Replies: 6
    Last Post: 10-05-15, 17:35
  2. Metohija
    By Krilatica in forum Politika generalno
    Replies: 16
    Last Post: 31-10-08, 09:51
  3. Kosovo i Metohija
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 14
    Last Post: 14-04-08, 22:49
  4. EU: KOSOVO I METOHIJA - NEMA POVRATKA NA SITUACIJU PRE 1999
    By Monterico in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 21-02-05, 19:49
  5. Diskusija.. (Interesantno)
    By shrek in forum Muzika
    Replies: 10
    Last Post: 17-04-04, 15:05

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •