Page 38 of 74 FirstFirst ... 2834353637383940414248 ... LastLast
Results 926 to 950 of 1844

Thread: Kosovo i Metohija, opšta diskusija

  1. #926
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Da li je ovo tačno?






    Evo zato je Vučić jučerašnjim Vasingtonskim sporazumom priznao Kosovo:

    Ujedinjene nacije imaju 5 organa (Savet bezbjednosti, Socijalni i ekonomski savet,Medjunarodni sud pravde, Generalna skupština i Sekretarijat).Ujedinjene nacije imaju svoj statut i svaki organ ima svoje rezolucije.
    Pa tako i jedan od organa Ujedinjenih nacija a to je Savet Bezbednosti ima i svoje rezolucije koje vaze za sve zemlje svijeta.
    Jedna od rezolucija Saveta Bezbednosti kaže da bilo koja zemlja na svijetu koja prizna Jerusalim za glavni grad nema vise pravo da se poziva na bilo koju drugu rezoluciju koju propisuje Savet Bezbednosti.
    Rezolucija 1244 koja garantuje da su KIM sastavni dio Srbije (na koju se mi pozivamo i koja nam je jedino oružje bila u odbrani KIM u sastavu Srbije),sada vise ne vazi za nas i na nju se vise ne možemo nikada pozivati jer smo u ovom jučerašnjem Vasingtonskim sporazumu u poslednjoj tacki potpisali i pristali da ambasadu prebacimo u Jerusalim i time Jerusalim priznali za glavni grad.
    To u prevodu znaci da smo prekršili jednu od rezolucija Saveta Bezbednosti i da se vise ne možemo pozivati ni na jednu drugu rezoluciju u Savetu bezbednosti pa ni na onu koja garantuje KIM u sastavu Srbije a to je rezolucija 1244.
    Zbog toga ni jedna zemlja na svijetu nema ambasadu u Jerusalimu sem Gvatemale koju je neko nasamario i SAD koja je vele sila i kojoj se prosto može.
    Posle godinu dana od ovog sporazuma Kosovo može uci neometano u Ujedinjene nacije bez naše saglasnosti a mi Srbi vise ne možemo se nikada pozvati na rezoluciju 1244 jer smo prekršili neku drugu rezoluciju u tom istom Savetu Bezbednosti a to je rezolucija priznaje Jerusalima za glavni grad.

    Juce je Kosovu priznati kao država od strane Srbije de Jure a za godinu dana kako je ovim sporazumom i istaknuto Kosovo može zatražiti članstvo u Ujedinjenim nacijama i to bi znacilo i de fakto priznanje.

    Medjunarodno javno pravo kaže da Predsednik republike,Predsednik vlade i Ministar inostranih poslova mogu bez ičije saglasnosti potpisati neki Medjunarodni sporazum i da taj sporazum vise niko ne može opozvati ni u skupštini ni nigdje drugo, a da je on pravno obavezezujuci za tu državu.

    KOSOVO JE OD JUCE NEZAVISNO,SRBIJA JE PRIZNALA NEZAVISNOST,SAMO STO TO STUPA NA SNAGU ZA GODINU DANA KAKO PIŠE U VASINGTONSKOM SPORAZIMU.
    Evo ne vjerujem da je Vučić baš toliki pacer..... ili nije pacer no je ovo svjesno uradio?

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  2. #927
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Naravno da je svjesno.
    ...

  3. #928
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Da li je ovo tačno?

    Jedna od rezolucija Saveta Bezbednosti kaže da bilo koja zemlja na svijetu koja prizna Jerusalim za glavni grad nema vise pravo da se poziva na bilo koju drugu rezoluciju koju propisuje Savet Bezbednosti.
    Zar zvuci kao nesto sto bi moglo da bude tacno?
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  4. #929
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    To je rezolucija 478, evo opširnije (sa nepouzdanog izvora) pa provjerite https://en.m.wikipedia.org/wiki/Unit...Resolution_478

    Sent from my Motorola 8400

  5. #930
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    To je rezolucija 478, evo opširnije (sa nepouzdanog izvora) pa provjerite https://en.m.wikipedia.org/wiki/Unit...Resolution_478
    Nije to isto sto i rezolucija opisana u remarkovom tekstu. Odnosno, ne postoji rezolucija kojom bi se uskratilo pravo drzavama da se pozivaju na druge rezolucije Savjeta bezbjednosti ako priznaju Jerusalim kao glavni grad Izraela.
    Last edited by VanjaTheMan; 06-09-20 at 23:05.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  6. #931
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Nije to isto sto i rezolucija opisana u remarkovom tekstu. Odnosno, ne postoji rezolucija kojom bi se uskratilo pravo drzavama da se pozivaju na druge rezolucije Savjeta bezbjednosti ako priznaju Jerusalim kao glavni grad Izraela.
    Stoji da oni koji su do tada (1980 god.) imali diplomatsko predstavništvo u Jerusalimu da ga izmjeste (tačka 5.b. Those States that have established diplomatic missions at Jerusalem to withdraw such missions from the Holy City).
    Ukoliko se ne poštuje jedna rezoluciju savjeta bezbjednosti (478) da li to znači se poništavaju rezolucije koje se tiču tog što ne poštuje (1244)? Ne znam. Ako ima nešto vjerovatno je sadržano u rezoluciji 1244, mogao bi da je nađem i pročitam.

    Sent from my Motorola 8400

  7. #932
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Nema eksplicitno, ali ostaje pitanje:

    Da li država (Srbija u ovom primjeru) koja ne poštuje jednu rezoluciju (478 da se ne mogu graditi diplomatsko-konzularna predstavništva u Jerusalimu) savjeta bezbjednosti može da se poziva na neku drugu rezoluciju (1244 gdje se Kosovo tretira kao dio Srbije)?


    Sent from my Motorola 8400

  8. #933
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Nema eksplicitno, ali ostaje pitanje:

    Da li država (Srbija u ovom primjeru) koja ne poštuje jednu rezoluciju (478 da se ne mogu graditi diplomatsko-konzularna predstavništva u Jerusalimu) savjeta bezbjednosti može da se poziva na neku drugu rezoluciju (1244 gdje se Kosovo tretira kao dio Srbije)?
    Naravno da mogu. Teritorijalna pitanja razlicitih drzava se ne tretiraju kumultaivno. Svaka drzava je pitanje za sebe. Ali pitanje u ovom slucaju nije vazno jer je Vucic vec priznao Kosovo, samo jos uvijek nije nikome rekao.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  9. #934
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Što se priznanja tiče...
    Zajednički granični prelaz Merdare. Koja granica, ah, da, administrativna linija. Granica, ipak, čim si pristao da se pravi granični prelaz.
    Autoput Niš - Merdare - Priština, željeznička pruga Beograd - Priština, iskorišćavanje hidropotencijala jezera Gazivode, ... to su stavke koje moraju imati međusobne ugovore Beograda i Prištine (na nivou država).
    Dakle, jeste, radi se o priznanju Kosova kao nezavisnog subjekta bez obzira na rezolucije savjeta bezbjednosti te moje pitanje nije bilo u tom pravcu (izvinjavam se ako je tako shvaćeno). Pitanje je bilo vezano za odnos bilo koje rezolucije savjeta bezbjednosti, tipa, ova mi se sviđa, ovu prihvatam, ova mi se ne sviđa ovu ne prihvatam. Da li taj status može da proizvede neke posljedice?

    Sent from my Motorola 8400

  10. #935
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Ovo sa Kosovom dodje kao kod nas primjer seljacki: napravis kucu na divlje, EPCG te registruje kao nelegalnog potrosaca , dobijes vodu,put , rasvjetu i onda predas zahtjev EU tj drzavi da te legalizuje

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  11. #936
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Dinja je dinja..


    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 07-09-20 at 15:28.

  12. #937
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Što se priznanja tiče...
    Zajednički granični prelaz Merdare. Koja granica, ah, da, administrativna linija. Granica, ipak, čim si pristao da se pravi granični prelaz.
    Autoput Niš - Merdare - Priština, željeznička pruga Beograd - Priština, iskorišćavanje hidropotencijala jezera Gazivode, ... to su stavke koje moraju imati međusobne ugovore Beograda i Prištine (na nivou država).
    Dakle, jeste, radi se o priznanju Kosova kao nezavisnog subjekta bez obzira na rezolucije savjeta bezbjednosti te moje pitanje nije bilo u tom pravcu (izvinjavam se ako je tako shvaćeno). Pitanje je bilo vezano za odnos bilo koje rezolucije savjeta bezbjednosti, tipa, ova mi se sviđa, ovu prihvatam, ova mi se ne sviđa ovu ne prihvatam. Da li taj status može da proizvede neke posljedice?
    U principu ne, jer osim Glave VII Povelje UN - Akcije u slučaju prijetnje miru, povrede mira i akata agresije, rezolucije UN-a nisu obavezujuce.

    Ali u stvarnosti, malim drzavama mogu da rade sta im je drago. To smo vec vidjeli formiranjem Medjunarodnih sudova za bivsu Jugoslaviju i Ruandu, uprkos cinjenici da apsolutno nijedan clan Povelje UN ne ovlascuje UN da formira sudove. Ovo je i dalje predmet debate jer se maltene svi slazu da je tim ljudima moralo biti sudjeno pred medjunarodnim sudom, a opet svi znaju da UN nema nadleznost za osnivanje sudova.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  13. #938
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default


  14. The Following 2 Users Say Thank You to ASC For This Useful Post:


  15. #939
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    e svasta... Sta cu ja kad "ucenik" ne zna o cemu pisem, ili crtam..
    Mada, nema zamjerke kad vec niko na alternativnim medijima nista o tome, najelitniji opozicioni pravnici - desetu pricu koja je nebitna, a propagandne MSM novinare i analiticare da i ne spominjem..
    Ne zamjeram sto se nerazumije..
    Rekoh, sacekacu jos par dana dako se dozovu znanja i pameti, ako ne, ja cu vam nacrtati.
    Fer od mene.

    Hvala Lepo
    Evo je proslo vise od par dana, ni rijeci o Majinom "crtanju". Ko bi rekao...
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  16. #940
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Koha: „Prisvajanje srednjovekovnih arberijskih spomenika na Kosovu od strane Srba“


    https://kossev.info/koha-prisvajanje...d-strane-srba/


    Наставља се кампања/пропаганда да су срби присвојили манастире и цркве на косову а који нису биле њихове него албанске, као своје, започет у албанији са тв емисијом а сада у косовској штампи - коха диторе.


    Да смо шаљивџије па да се каже да је ово учење у функцији тога да албанци престану да нападају цркве и манастире на косову јер су њихови.

    За озбиљне ово је наставак кампање против спц и њене оставштине на косову, коју за сад штите представници дипломатксог кора што је било видљиво приликом наставка изградње пута дечани плав кроз заштићену зону манастира Високи Дечани.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  17. #941
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Zločini OVK: Kad svjedoci utihnu

    https://www.vijesti.me/svijet/balkan...vjedoci-utihnu


    Текст дојче веле-а, о трагичним судбинама свједока против осумњичених из овк, као и суду за злочине овк, и уопште његовој могућности да ради како би требало.



    Ево наставка приче

    Benet: Sud za zločine OVK naložio hapšenje i prebacivanje u Hag Nasima Haradinaja

    https://www.vijesti.me/svijet/balkan...ima-haradinaja


    Питање је на крају шта ће се десити, велика штета је већ учињена, да ли ће ико од свједока сада смјети да свједочи када постоји шанса да су откривени?

    Ови које су ухапсили ће одрадити своју казну, али овим чином су спасили многе своје саборце.


    Ако овај суд не успије у својој намјери, албански народ на косову ће у очима својих словенских сусједа вазда пратити теза - они који нису дали своје злочинце- и самим тим олакшати другима да цијели народ оптуже за злочине који су починили људи из овк.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  18. #942
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,088
    Thanks Thanks Given 
    541
    Thanks Thanks Received 
    749
    Thanked in
    376 Posts

    Default

    Majo, meni se čini da je ipak bilo nečeg u mojoj intuiciji.

    Grenelov intervju: https://rs-lat.sputniknews.com/polit...ad-i-pristinu/

    Očigledno je ovo jedan spoljno-politički win koji se naslanja na kampanjski narativ o genijalcu Trampu, koji razmišlja kao biznismen, a ne političar i koji je sklon "nečuvenim", anti-establišment rješenjima za goruće svjetske probleme. Bliski istok, Balkan, nominacija za Nobelovu nagradu, podbadanje "nesposobne" Obama-Bajden administracije, ekspresno otvaranje DFC kancelarije, najava investicija...

    Vjerovatno ćemo čuti više o ovome tokom debata.

    Quote Originally Posted by johnny bravo View Post
    Koliko se sjećam, nezvanično se još u prošlom pregovaračkom ciklusu ispipavao teren da SAD finansira razvojni ciklus težak nekoliko milijardi, za obje države, uz tehničku i vojnu podršku. Nešto po ugledu na Titovu Jugoslaviju. Trgovacu poput Trampa, koji nije izdanak establišmenta, svojstveno bi bilo da ponudi politički atipična rješenja, tako da me to ne bi puno ni čudilo.

    U svakom slučaju, Tramp u pohodu na novi mandat, treba mu spoljnopolitička pobjeda, inertna EU, u dil još uključen i Izrael... Moralo je više (za obje zemlje).
    Quote Originally Posted by johnny bravo View Post
    Ne znam, geopolitiku pratim površno. Ovo je više moja intuicija nego poznavanje stvari. Činilo mi se samo da Tramp želi 'legacy' i tačku na osnovu koje bi se izdvojio u odnosu na demokratske administracije (posebno Klintonove). Neki potpuno neviđeni, 'out of the box' predlog, koji lansira obje zemlje u NATO, čupa ih iz istočne sfere i trajno veže za SAD, uz snažnu ekonomsku injekciju, predlog koji niko ne bi imao luksuz da odbije. Ako je neko sposoban za tako nešto, onda je to on.
    Last edited by johnny bravo; 29-09-20 at 13:51.
    In vino veritas

  19. #943
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Ja rekoh pre skoro 10 godina da ce upravo SAD da stavlja Srbiju na svoje mesto u regionu, kad su mnogi mislili da lupam. Pa se El Re uzbudio, "grohotom se smijao" srpskoj ekonomiji pa me gotovo i proglasi za veljesrbina (!). I sve to jos sa Vucicevom hibridnom demokratijom kao otezavajucom okolnosti. Otici ce i Vucic, u Srbiji ti ciklusi vlasti traju 10-12 godina, a nema kraja obnovi Srbije a i celog regiona, samo da je mir, stabilnost i sloboda.

    https://forum.cdm.me/showthread.php?...09#post2356709
    Jesu li oni trazili RUSE ILI GUSLE ?

  20. #944
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    A sad kazem da ce Srbija za 5-10 godina biti motor ekonomije ovog regiona, od toga ce koristi imati i Albanci i svi drugi, negde tada bi moglo prestati i ovo masovno iseljavanje.

    Nezaposlenost u Srbiji je trenutno nesto vise od 7%, meni je to najvazniji indikator. Samo pre par godina bilo je oko 20%. Moracemo da uvozimo radnu snagu, a vec vidjam dosta stranih radnika po gradilistima. Pored ocekivanih ljudi iz regiona, cak sam video radnike Italijane letos na jednom gradilistu u Beogradu. Bilo mi malo cudno da cujem italijanski medju radnicima zidarima i ovima sto mesaju beton, pa sam prisao i pitao ih, i da. Italijani, doveo ih gazda i u Beogradu rade na gradjevini.
    Last edited by ssin; 04-10-20 at 19:02.
    Jesu li oni trazili RUSE ILI GUSLE ?

  21. #945
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Zločini OVK: Kad svjedoci utihnu

    https://www.vijesti.me/svijet/balkan...vjedoci-utihnu


    Текст дојче веле-а, о трагичним судбинама свједока против осумњичених из овк, као и суду за злочине овк, и уопште његовој могућности да ради како би требало.



    Ево наставка приче

    Benet: Sud za zločine OVK naložio hapšenje i prebacivanje u Hag Nasima Haradinaja

    https://www.vijesti.me/svijet/balkan...ima-haradinaja


    Питање је на крају шта ће се десити, велика штета је већ учињена, да ли ће ико од свједока сада смјети да свједочи када постоји шанса да су откривени?

    Ови које су ухапсили ће одрадити своју казну, али овим чином су спасили многе своје саборце.


    Ако овај суд не успије у својој намјери, албански народ на косову ће у очима својих словенских сусједа вазда пратити теза - они који нису дали своје злочинце- и самим тим олакшати другима да цијели народ оптуже за злочине који су починили људи из овк.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Прилично велика вијест, у сијенци избора владе, и америчких избора :

    Potvrđena optužnica protiv Tačija i Veseljija, predsjednik Kosova podnio ostavku


    https://www.vijesti.me/svijet/balkan...iju-u-pristini


    Tači je ocijenio da je optužnica protiv njega i njegovih drugova mala cijena "koju moramo platiti za slobodu naše zemlje"


    Tužilaštvo Specijalnog suda u Hagu potvrdilo je optužnicu protiv predsjednika Kosova Hašima Tačija i Demokratske partije Kosova Kadrija Veseljija.
    Veselji i Tači su na istoj optužnici sa još osam osoba osumnjičenih za ratne zločine i ubistvo stotinu civila različitih nacionalnosti tokom sukoba na Kosovu.


    "Hašim Tači, Kadri Veselji i drugi osumnjičeni krivično su odgovorni za približno 100 ubistava. Zločini uključuju stotine identifikovanih žrtava kosovskih Albanaca, Srba i Roma i političkih protivnika", navodi se u optužnici.
    Optužnica je ranije potvrđena protiv Saljiha Mustafe, Jakupa Krasnićija i Redžepa Seljimija.
    Svi su iz grupe visokih predstavnika bivše OVK.



    Advokat: Potvrđena optužnica, Krasnići već danas možda u Hagu


    Pripadnici Euleks policije opkolili su danas kuću nekadašnjeg portparola Oslobodilačke vojske Kosova, Jakupa Krasnićija. Specijalni sud za zločine OVK potvrdio da je u toku više akcija u Prištini i da je jedna od lokacija Krasnićijeva kuća.



    Za šta su optuženi Tači, Veselji i vjerovatno Krasnići: Ubistva, nasilni nestanci osoba, progon i mučenje

    https://www.vijesti.me/svijet/balkan/483805/za-sta-su-optuzeni-taci-veselji-i-vjerovatno-krasnici-ubistva-nasilni-nestanci-osoba-progon-i-mucenje


    "U optužnici se navodi da Hašim Tači, Kadri Veselji i drugi osumnjičeni iz optužnice, snose krivičnu odgovornost za skoro 100 ubistava. Žrtve krivičnih djela iz optužnice su stotine lica čiji je identitet poznat i među kojima su kosovski Albanci, Srbi, Romi i lica drugih nacionalnosti, kao i politički protivnici", pisalo je u saopštenju tužioca Smita iz juna


    Tužilac Smit je 24. juna saopštio da Tačija (51), Veseljija (53) i druge pripadnike OVK smatra odgovornim za ubistva, nasilni nestanak osoba, progon i mučenje.
    Predlog optužnice imao je 10 tačaka.
    Iako tužilac tada nije pomenuo bivšeg portparola OVK Jakupa Krasnićija (69), koji je juče uhapšen na Kosovu i sinoć smješten u pritvor u Hagu, vrlo je vjerovatno da je on u istoj optužnici s Tačijem i Veseljijem, zato što su svi bili vođe Dreničke grupe OVK.


    Sa sigurnošću se, međutim, može reći da je optužnica utemeljena na izvještaju specijalnog izvjestioca Savjeta Evrope, Dika Martija, o zločinima OVK na Kosovu i u Albaniji, 1998-2000.
    U tom izvještaju iz 2011. godine, Marti je Tačija označio kao vođu Dreničke grupe OVK koja je u improvizovanim logorima u Albaniji pod nehumanim uslovima držala, mučila i ubijala zarobljene Srbe, kao i Albance i Rome koje je smatrala nelojalnima.

    Odluka tužioca Smita da u junu objelodani optužnicu protiv Tačija i Veseljija, i to prije no što je bila potvrđena, bila je, kako je on tada objasnio, iznuđena njihovim stalnim nastojanjem da opstruišu i potkopaju rad tužilaštva i suda za zločine OVK u Hagu.
    "Specijalizovani tužilac je smatrao nužnim da o optužbama izda javno saopštenje usljed kontinuiranih pokušaja Hašima Tačija i Kadrija Veseljija da ometaju i podrivaju rad Specijalizovanih vijeća", napisao je on.

    "Tači i Veselji su...sproveli tajnu kampanju da bi se ukinuo zakon kojim su Specijalizovana vijeća osnovana kao sud, kao i da bi na drugi način opstruirali rad suda, sve s ciljem da oni sami ne budu izvedeni pred lice pravde. Takvim postupcima Tači i Veselji su pokazali da su im lični interesi važniji od žrtava njihovih zločina, principa pravne države i cjelokupnog naroda Kosova", naglasilo je tužilaštvo u saopštenju 24. juna.



    Иако постоји тек мала шанса да их осуде, макар вође, ипак је ово мали корак ка долажењу ка истини шта се све дешавало 99те на косову.
    Last edited by Mstislav; 06-11-20 at 00:41.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  22. #946
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Ođe nedostaje Agim Čeku
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  23. #947
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Vršilac dužnosti predsjednice Kosova Vjosa Osmani zatražila je danas da se dijalog sa Srbijom prekine usljed najnovijih dešavanja po pitanju suđenja za ratne zločine.

    U intervjuu za Dojče vele, ona je ocijenila da nije vrijeme za nastavak dijaloga sa Srbijom, u vrijeme kada Specijalni sud optužuje predsjednika i stranačke lidere za ratne zločine.

    "Mislim da zbog trenutnih dešavanja sada nije trenutak da se dijalog odmah nastavi. Kosovske institucije treba da odvoje malo vremena, konsultuju se međusobno, stvore mnogo jedinstveniji stav o dijalogu, jer je neophodno da svako ko pregovara u ime Kosova, za sudbinu Kosova, ima jedinstveniji stav političkog spektra nego samo koalicija koju predstavlja", rekla je Osmani.

    Kazala je da će dati svoj doprinos da razgovara sa svima o tome kakvi bi trebali biti stavovi Kosova u vezi sa dijalogom.

    Prekid dijaloga takođe je zatražio predsjednik Alijanse za budućnost Kosova Ramuš Haradinaj na dan kada je potvrđena optužnica protiv Hašima Tačija, Kadrija Veselija, Jakupa Krasnićija i Redžepa Selimija.

    Taj stav Haradinaja je na sjednici Vlade Kosova prošle nedjelje iznio i ministar pravde, ali je on naišao na odbijanje premijera Kosova Avdulaha Hotija.

    izvor: www.vijesti.me

    Sent from my Motorola 8400

  24. #948
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Kosovo i Izrael uspostavili diplomatske odnese.

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  25. #949
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Eh, da, time je Izrael postao 117 država koja je priznala Kosovo kao nezavisnu državu.

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  26. #950
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    4,987
    Thanks Thanks Given 
    1,132
    Thanks Thanks Received 
    1,463
    Thanked in
    629 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Eh, da, time je Izrael postao 117 država koja je priznala Kosovo kao nezavisnu državu.

    Sent from my moto e5 using Tapatalk
    Srbijanska strana tvrdi da je Kosovo priznalo 97 drzava


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Page 38 of 74 FirstFirst ... 2834353637383940414248 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kosovo i Metohija, opšta diskusija
    By Brajan992 in forum CdM Arhiva
    Replies: 6
    Last Post: 10-05-15, 18:35
  2. Metohija
    By Krilatica in forum Politika generalno
    Replies: 16
    Last Post: 31-10-08, 10:51
  3. Kosovo i Metohija
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 14
    Last Post: 14-04-08, 23:49
  4. EU: KOSOVO I METOHIJA - NEMA POVRATKA NA SITUACIJU PRE 1999
    By Monterico in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 21-02-05, 20:49
  5. Diskusija.. (Interesantno)
    By shrek in forum Muzika
    Replies: 10
    Last Post: 17-04-04, 16:05

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •