View Poll Results: Pristati na ultimatum/ucjenu (pro)srpskih stranaka ili ne?

Voters
78. You may not vote on this poll
  • 1. ne treba ulaziti u razgovor o temama koje nemaju veze sa izborima

    34 43.59%
  • 2. pristati, ali ne ići van okvira Ustava

    5 6.41%
  • 3. izjednačiti crnogorski i srpski bez obzira da li to dozvoljava Ustav

    31 39.74%
  • 4. nešto drugo - objasniću

    8 10.26%
Page 5 of 41 FirstFirst 12345678915 ... LastLast
Results 101 to 125 of 1021

Thread: Pristati na ultimatum/ucjenu (pro)srpskih stranaka ili ne?

  1. #101
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Niksic/Moskva
    Posts
    334
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post

    Crnogorska varijanta je, barem na papiru, službeni jezik države i ne vidim što je problem.
    Pa to je problem, jer ono sto pise u Ustavu ne odgovara stvarnosti. Svi znamo kako se do tog Ustava doslo i kako je PzP propao posle toga.
    ...Sve su srpske zemlje vezane u čvore
    A biće još teže i biće još gore...

  2. #102
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Ustav Crne Gore
    Jezik i pismo
    Član 13
    Službeni jezik u Crnoj Gori je crnogorski jezik.
    a jeliiii boooogooooti... Šta to pričaaaš?
    Kada su u pitanju himna, jezik i zastava.... Toooo sve po zakonu, sve crno na bijeloo, to se mora poštovati, ko ne poštuje taj je izdajnik svega crnogorskog, Peco, Mandić, Amfilohije, krvnici...
    U tim knjigama piše još mnogo toga vezanog za rad, ekonomiju i mnogo važnijim pitanjima, kad ovi iz vlade omaste brke sa kućama i kolima od našega rada i naših pooora, to nema veze. Korupcija? Ma to je teorija zavjere... Šta će invalidima penzija, šta će žene u parlament, šta će mladima posao... Ovi što štrajkuju samo smetaju...
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  3. #103
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Državni interes se ne može podređivati željama neznavenih građana Crne Gore.
    Znači, ne treba pristati ni na kakve razgovore sa onima koji su u manjini (jesu li?)!
    Ako i poslije toga odbiju glasati za Izborni zakon sačekati par mjeseci da se vidi hoće li "omekšati", a poslije toga sve "neposlušne" poslanike ostaviti bez plate. Par najglasnijih bi se moglo i privesti na informativni razgovor, tek toliko da se vidi da pravna država funkcioniše.
    Naravno, treba po ubrzanom postupku razmotriti mjere protiv roditelja i njihove djece u slučaju bojkota nastave. S obzirom da su zatvorski kapaciteti limitirani,a pretpostavka je da bi na hiljade učenika bojkotovalo nastavu moraće se pristupiti izbacivanjima učenika iz škola, a roditeljima naplaćivati drakonske novčane kazne.
    Time bi državni budžet dobio značajna sredstva, a dio školskog prostora bi mogao biti iskorišten u druge namjene.
    ---
    Da se ne lazemo, zahtjevi opozicije za izmjenom Ustava i Zakona o obrazovanju jedini su preostali intitucionalni rov iz kojeg je moguce braniti dotrajalu ideju srpstva, i zato ga zele zauzeti i odatle izvoditi uobicajeni diverzantski ekperiment. Na koji je, nadam se, drzava postala imuna.

    Da se ne lazemo, optuziti dukljanskog okupatora za mobing nad autohtono-konstitutivnim narodom "Gorskog vijenca", i time sprijeciti usvajanje jednog evropskog zakona, legitimna je i principijelna pozicija ili taktika: ti ljudi su, jednostavno, od prvog dana dosledni u neprihvatanju postreferendumske realnosti, i u stalnoj su groznici izazvanoj uzaludnim naporima da opstruiraju i izmijene tu realnost.

    S druge strane, imajuci u vidu dvije stvari: prva - da je ovo dobro poznata predstava u kojoj scenario nije predvidio jezik kao epilog, i druga, vaznija - da smo pocetkom proslog vijeka uspjesno izveli generalnu probu samoubistva, i prije pet godina cvrsto sebi obecali da vise necemo pokusavati, moje misljenje je da Dami treba poruciti sledece: Stara, ovaj ples cemo odigrati sami, pa po cijenu da ga s tobom nikad ne zaigramo. Mozda su Crnogorci tradicionalni ponavljaci iz predmeta istorija, ali jednu lekciju smo dobro utvrdili - s drzavom nema kockanja i licitiranja, pogotovo ne s ovom barakom koju smo jedva sklepali.

    U medjuvremenu, dok se vlast bude vrijedno trudila, ka i do sad, da postignemo EU standarde i konacno zaplesemo sa Damom, zasto da ne organizuje i jedan performans u svojoj produkciji, za svoju dusu:

    koliko se (skromno) razumijem u pravo, svaka drzava popis organizuje i sprovodi na osnovu domaceg zakona o popisu. Postoje preporuke UN, ali nijedan medjunarodni zakon ne obavezuje jednu drzavu da organizuje popis (u unaprijed zadatom terminu. Kanada popisuje na svakih 5 godina). E, vlast bi mogla da bude kreativna i da za, recimo, tri godine organizuje novi popis, a posto rezultate popisa opozicija smatra Svetim pismom (iako ih ne priznaje, odnosno priznaje kad im odgovara) i popisna statistika im sluzi kao izgovor i polaziste za blokadu donosenja zakona, ideja je sledeca:

    - popis kosta 3 miliona

    - preusmjere se sredstva iz Fonda za manjine predvidjena za Srbe u sledece tri godine (preko 500.000 x 3 godine = oko 1,6 miliona)
    Obrazlozenje: Srbi ionako ne prihvataju status manjine, a i znamo da ne bi uzeli pare od asimilatora

    - odbiju se poslanicka primanja odbornicima SNP, Nove i PZP za period od tri godine ( 29 x 1350 x 36 = 1,4 miliona).
    Obrazlozenje : opozicija je hrabro zrtvovala "evropsku buducnost" 625.000 ljudi jer je popis svetinja. Ako su mogli da zrtvuju ljude, tek plate nece biti problem. Ili, sto bi Mośo reka: "Hajte, molim vas. Ko bi silovao jednu staricu?"

    1,6 + 1,4 = 3 meleona, i konacno, lijepo se 2014. ispopisujemo, a mozemo i da se kolektivno istetoviramo, da vidimo kako ko, i u kojoj kolicini, zbori. A moja racunica je sledeca:


    efektivna razlika izmedju srpskog (265000) i crnogorskog (229000) jezika je tek 18000 gradjana ili nesto vise od 3,6% od ukupnog broja gradjana koji govore crnogorskim i srpskim. Dakle, dovoljno je da broj gradjana koji govore srpski padne za 18000 (i, po logici, prelije se u crnogorsku serpu), i mi cemo imati evropski zakon jer, kao sto smo vidjeli, popis je Biblija opozicije, a obzirom na trendove i cinjenicu da obrazovni sistem favorizuje crnogorski, kao i predpopisnu kampanju koju 2014. vlast sigurno ne bi prespavala ka ovu potonju, mislim da je tri godine sasvim dovoljan rok. I to nije kraj: kad utvrdimo da su Crnogorci vecina u svim aspektima popisne statistike, predlazem da onda mi malo ucjenjujemo ulazak u EU. Npr.:

    - da se donese zakon koji bi poslanicima Nove zabranjivao prodaju vozila marke Citroen, kao i kancelarijski namjestaj, drzavnim ustanovama. Zasto da Srbi uvoze automobile i prodaju ih Dukljanima koji ce kasnije da se vozikaju po drzavi i asimiluju Spartance?

    - poslanicima SNP u periodu 2014-2016 oduzeti 50% poslanickih primanja i usmjeriti u Fond za afirmaciju svahili jezicke zajednice u Dajbabama, i edukaciju jagnjadi i siljezadi (do 1 godine) za rukovanje gradjevinskim masinama. Jer, prema popisu domacinstava iz 2010., populacija jagnjadi i siljezadi do 1 godine najbrojnija je populacija medju ovcama u juniorskoj kategoriji na poljoprivrednim imanjima, i zasto da, kao vecina, nemaju Ustavom zagarantovano pravo da se obucavaju, rukuju i voze gradjevinske masine?
    Takodje, uvesti odredbu koja Vaslija Lalosevica i Nevena Gosovica obavezuje da odigraju limbo u crvenim brushalterima na ulazu u skupstinsku salu.

    - poslanicima PZP zabraniti pristup skupstinskoj sali ukoliko nemaju odobrenje neuropsihijatra, a Nena i Baku dodatno obavezati da nose vunene carape i da svako obracanje zapocinju sa "Jodli-dodli-do".

    Sve u svemu, ovo sto sam ja predlozio susrece se s evropskom praksom, i rasterecuje fazu pristupnih pregovora. Ja to znam jer je mene brat u Italiju.

    _______________

  4. #104
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    [QUOTE=ovizionizi;2330524]ocigledno mnogima nije jasno da ovdje nije rijec o nekom narodu, drzavi, susjedu.. nego o GRADJANIMA! Ili stvarno mislite da su tih preko 40% sto pricaju srpski SVI do poslednjeg Srbi?! Ne, gospodo.. ovdje je rijec o GRADJANIMA, razlicite nacionalne, vjerske, pa i klasne pripadnosti. Ljudi koji su svjesni cinjenice da svi govorimo istim jezikom, koji smo svi ucili u skolama i koji ne zele da jezik kojim govori vecina u CG ne bude ravnopravan novonastalom crnogorskom okicenim nekim novim slovima..

    Bas ti hvala sto si mi objasnio, slucajno ili ne i ja sam jedan od tih gradjana koji govore srpskim jezikom. Neka sto sam gradjanin nego sam jos i Crnogorac, a upravo to gradjansko u meni ne moze se nacuditi cudu da grmeci i dzukele tipa mandica, danilovica, strunjasa i ostalih koji gotive neke koljacke pokrete zloupotrebljavaju moj jezik da bi u mojoj drzavi betonirali podjele za buduca pokoljenja. Oni kojima je jedini jezik jezik mrznje, a sa druge strane cuveni evropejci vukovic, sekulic, stanisic i ostatak copora na njima svojstven najpodmukliji moguci nacin brane Evropu od Crne Gore, a sve kao nas priblizavaju uniji. Stado uziva u predstavi, mozda je sad pravi trenutak da onako nausput poskupi struja, gorivo i sve ostalo.
    Last edited by opmne; 13-08-11 at 08:43.

  5. #105
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Meni se čini da se prosrpske stranke sa jezikom hvataju za slamku, ili ti kao utopljenik za pjenu. A velika je stvar za njih da se opravdaju sredstva iz Srbije. Jer njima je bitniji pun džep nego ono što pričaju. Sledeća stvar, Referendum - izgubili su, izbori - izgubili su, Ustav - izgubili su, popis - izgubili su... sad oće da ucjenjuju...klasičan potez pokvarenosti = prevedeno: Ako mi kao manjina gubimo onda ce i većina da gubi zajedno sa nama..

  6. #106
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zaslap View Post
    Pa to je problem, jer ono sto pise u Ustavu ne odgovara stvarnosti. Svi znamo kako se do tog Ustava doslo i kako je PzP propao posle toga.
    Kad se jezik sva srpsko-hrvatski i kad su svi govorili da im se tako maternji jezik zove, onda su ga oni 1992-e promijenili u "srpski ijekavski". Nije ni to bilo fer, ali se ti nijesi bunio. Da bi bilo fer, ajmo sad da isto uradimo sa crnogorskim, da bude glavni 20 godina, pa da onda vidimo koga ima vise.

  7. #107
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS View Post
    Meni se čini da se prosrpske stranke sa jezikom hvataju za slamku, ili ti kao utopljenik za pjenu. A velika je stvar za njih da se opravdaju sredstva iz Srbije. Jer njima je bitniji pun džep nego ono što pričaju. Sledeća stvar, Referendum - izgubili su, izbori - izgubili su, Ustav - izgubili su, popis - izgubili su... sad oće da ucjenjuju...klasičan potez pokvarenosti = prevedeno: Ako mi kao manjina gubimo onda ce i većina da gubi zajedno sa nama..
    Mene nije jasan stav Pokreta za Promjene, jer oni nijesu u svojoj sustini antidrzavna stranka, a ipak su se odlucili da uspore nase evropske integracije. Ne znam sto ce im takvo ponasanje osim sto im se mozda cini da ce nagrdit DPS-SDP tako sto ce nagrdit Crnu Goru. Nijesu mi jasni ni s onim sto nijesu podrzali referendum, ni sa mitingom za Kosovo. Ali, s druge strane, veliki im je plus sto su glasali za Ustav. Ali ovo sto danas rade mi je potpuno neshvtaljivo - kakve ima veze izborni zakon sa njihovim inacenjem oko srpskog jezika. Pokret za Promjene cine uglavnom 100% Crnogorci koji su za autokefalnu Crnogorsku Crkvu, a onda koche progres drzavni zbog velikosrpskih ideologija o "Srpskoj Sparti".

  8. #108
    Join Date
    May 2011
    Location
    BR
    Posts
    838
    Thanks Thanks Given 
    58
    Thanks Thanks Received 
    212
    Thanked in
    77 Posts

    Default

    Danas eskimi u Kanadi, kauboji u Teksasu, navijaci Manchester Utd., ili Australijanci svi govore jedan jezik - engleski, bas kao i Spanci, od Madrida do Kolumbije, ali zato "mudri" balkanci izmisljaju svoje jezike po dnevno-politickim potrebama.

  9. #109
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3,282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    100 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    hahahaha
    Koliko je sve providno. Niko od ovih koji su zadojeni u duhu koji trazi kos, nije, i ne smije da zucne nesto u vezi korekcije gramatike i recnika crnogorskog jezika koji bi mogao da se susretne u u mnogo cemu. Ne. Oni ne zele to, oni zele ime Srpski pa bio taj srpski u osnovi i crnogorski, hercegovacki, hrvatski,bugarski i ceshki, slovacki, madjarski.., ne radi jezika nego radi ispunjavanja zadataka za koje su zaduzeni. Niko to da spomene. Normalno kad ih jezik kao jezik i ne zanima. Bitno im je da vrse opstrukciju i destabilizaciju CG.



    Hvala Lepo
    Greskica se potkrala. Ne moze srpski biti u osnovi crnogorski, samo moze crnogorski biti u osnovi srpski. Ne bih vise o temi, ovo su vase stvari.

  10. #110
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Volio bih da neko navede nekoliko dobrih(civilizovanih)
    zemalja (iz EX YU kao civilizivanu računam samo Sloveniju)
    u kojima se kao službeni jezik koriste i jezici manjinskih naroda.

    Ako uspijete da navedete samo 5~6 u svijetu glasam za "izjednačiti crnogorski i srpski bez obzira da li to dozvoljava Ustav"


    Quote Originally Posted by niksicanin 24 View Post
    Greskica se potkrala. Ne moze srpski biti u osnovi crnogorski, samo moze crnogorski biti u osnovi srpski. Ne bih vise o temi, ovo su vase stvari.
    Istorijski gledano je upravo suprotno
    Istorija Crnogoraca je daleko duža. Srbi su pričali ijekavicom (kako su promjenili na potpuno neprirodnu ekavicu neka ti objasni neko od dežurnih istoričara CDM-a)
    Last edited by Rakun; 13-08-11 at 10:46.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  11. #111
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    751
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by niksicanin 24 View Post
    Greskica se potkrala. Ne moze srpski biti u osnovi crnogorski, samo moze crnogorski biti u osnovi srpski. Ne bih vise o temi, ovo su vase stvari.

    Pa sad, ako vjeruješ Srbima kad kažu da je Zeta prva srpska država, da je Njegoš najveći srpski pjesnik, da je za osnovu srpskog jezika uzet istočno-hercegovački dijalekat ijekavskog izgovora (i nikšićki reon tu spada), onda nema sumnje da Srbi i sve srpsko potiču od Crnogoraca. To je jedini mogući način da je sve ono što Srbi tvrde istinito.

    Ako to već nije slučaj, nema drugog zaključka do toga da Crnogorci i Srbi nisu isti narod. Čak i sami Srbi kažu da smo bratski narodi. Bratski ne znači identični. Ni identični blizanci nisu identični.

  12. #112
    Join Date
    May 2011
    Location
    BR
    Posts
    838
    Thanks Thanks Given 
    58
    Thanks Thanks Received 
    212
    Thanked in
    77 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Volio bih da neko navede nekoliko dobrih(civilizovanih)
    zemalja (iz EX YU kao civilizivanu računam samo Sloveniju)
    u kojima se kao službeni jezik koriste i jezici manjinskih naroda.

    Ako uspijete da navedete samo 5~6 u svijetu glasam za "izjednačiti crnogorski i srpski bez obzira da li to dozvoljava Ustav
    Amerika, Australija, Austrija, Argentina...po azbucnom redu...

  13. #113
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by djokovic View Post
    Danas eskimi u Kanadi, kauboji u Teksasu, navijaci Manchester Utd., ili Australijanci svi govore jedan jezik - engleski, bas kao i Spanci, od Madrida do Kolumbije, ali zato "mudri" balkanci izmisljaju svoje jezike po dnevno-politickim potrebama.
    Problem je sto mi nemamo zajednicko ime za nas jezik. I u tome sto svaka drzava prilagodjava pravopis svojem narjecju. Mada prilagodjavanje pravopisa nije tolki grijeh kolko to sto nemamo zajednicko ime za zajednicki jezik. Na primjer, moga se jezik nazvat jugoslovenski. Crnogorci su to i predlagali, ali nije bilo sluha od drugih, a onda je glupo da ga mi nazovemo tako, no se treba prilagodit vecini, a vecina naziva jezik imenom drzave. Bosna bosanski, Srbija srpski, Hrvatska hrvatski.

    P.S. Primjer ti ne stoji, jer si naveo sve engleske i spanske kolonije kako imaju engleski/spanski jezik kao zvanicni.

  14. #114
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Je li ti poznata činjenica da je Ministarstvo obrazovanja organizovalo posebne kurseve za nastavnike jezika kako bi ih osposobilo da predaju crnogorski? Znaš li Majo kakva je "hajka" bila organizovana na one koji su se zalagali da se jezik samo nazove crnogorskim (Dr.Lakić, Dr. Glušica)
    I sad tvrdite da se radi o istom jeziku... ili sam ja pogrešno zaključio.
    Ne smeta ti što su službeni jezici Hrvatski, Bošnjački pa čak i Albanski
    ali te zato uznemirava što postoji Crnogorski ???

    Da se razumijemo, ja sam učio Srpski-Hrvatski i njime se služim i pored toga što u meni nema ni kaplje krvi od te dvije nacije
    Što se škola tiče mislim da je ono "maternji" bilo izuzetno elegantno rešenje. Što se tiče službenog jezika zalažem se da bude samo Crnogorski kao i u svim normalnim zemljama
    Last edited by Rakun; 13-08-11 at 11:23.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  15. #115
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Čini mi se da odavno nije bilo iskrenije i sadržajnije diskusije na nekoj temi. Eto,..karte su na stolu...Sve je poznato...Nema više prostora za manevrisanja, varakanja, obmanjivanja, zaklanjanja iza patetičnih priča kako smo jedno i kako nas "braću neki zavadiše", pa bi sve bilo harmonija da tih "mutikaša" nema, jer mi naivni i povodljivi pa vlače i razvlače s nama kako stignu... Ne,..ove dvije (ne i brojem uporedive) "Crne Gore" uistinu postoje. Ovaj trenutak je morao doći jer jedna (ova koja odbija da je manjinska) nikako ne želi prihvatiti svoje mjesto u okviru prava koje joj propisi ove zemlje ostavljaju. Iskreno (koliko god me obuzimala ljutina što je država ukočena na svom putu ka članstvu u Uniji) neđe mi je i drago što se ovo dogodilo.
    Crnogorci su (najviše zaslugom vlasti koja se održavala na "njegovanju" Srba, uvijek brižljivo održavajući njihov uticaj u društvu) dugo vremena vjerovali da će se i pored destruktivnog ponašanja domaćih Srba, a sistemom onako "ignorišući ih i potcjenjujući ih", (valjda uvjereni da su Srbi ko kijavica pa će nestati vremenom sama od sebe),sada našli direktno suočeni "oči u oči" sa onima koji nas žele zatvoriti u kavez i mahati nam ključem pred očima.

    Sve me podsjeća pomalo na ono kad jedna nacionalna manjina (a ne jezička, jer najmanje trećina onih koji govore srpskim birači su DPS-a), poput kakvog luđaka, (iz čiste mržnje, hira, obijesti i bezobrazluka) odluči da se ne vozi sa ostatkom familije već da upali drugi auto, a onda vlastitu familiju udara svojim u njihovo auto i pokušava ih izbaciti s kolovoza i gurnuti u ambis. Više nije pitanje "zašto?" i "što oni s tim hoće?", nego "da li mi možemo i trebamo ignorisati i povlađivati takvom ponašanju? Da li trebamo nastaviti put prema EU, znajući da će nam ovaj maniti član familije stalno udarati u branik i gurati nas s puta??? Ili da ostavimo zasad taj pohod na tu inače daleku dionicu (koja nije ni na horizontu) i posvetimo se malo ovom porodičnom luđaku, oduzmemo mu ključeve i mogućnost da nam ikad više živote ugrožava i smjestimo ga tamo đe pripada?

    Jer ja zaista mislim da je ovo uistinu kap koja je prelila čašu, obzirom da školovanje Srbima na srpskom niti je ko onemogućio, niti je pokušao da onemogući. Ne! Cilj (pro)srpskih stranaka je da zabrane i na svaki način onemoguće varijantu da njihova djeca uče na crnogorskom jeziku. Njih srpski zapravo i ne interesuje. "Dukljanstvo" je ono što oni vide pred sobom na pomen svega "crnogorskog" i ono čemu oni žele smetati, pa nek košta šta košta.

    Da budem iskren - ja nijesam iznenađen. Ljudi stalno zaboravljaju da su srpski fašizam i uopšte tu ideju velikosrpskog projekta krenuli da razrađuju i realizuju upravo "crnogorski" kadrovi davno iseljeni u Srbiju, koji svoju bazu i dalje imaju (i) u Crnoj Gori. Dakle, treba to priznati, to zlo koje je uništilo i satrlo Srbiju ima izvorište u Crnoj Gori. U Crnoj Gori je taj "Švarcvald" velikosrpskog "Dunava". On se u Beogradu samo najbolje vidi, a ovdje je pritajen jer je tek potočić. Bez energije koju mu daje broj stanovnika Srbije ta zločinačka ideologija nikada ne bi mogla da doživi zamah i toliko zavije u crno ovaj region. Taj dio naših stanovnika odgajanih i dojenih mitom "Srpstva" (a "Srpstvo" je svuda đe je neki Srbin parkirao auto i obavio nuždu) prosto traži da se s njim u Crnoj Gori raščisti. Bukvalno moli i preklinje! Uništiti tu mitomansku ideologiju u njenom gnijezdu nije samo nužnost. To je i naša obaveza i usluga i Srbima i svim narodima u regionu koje je ta zločinačka ideja zavila u crno.

    Kao prvi korak i CONDITIO SINE QUA NON, a već sam oko toga iznio svoj stav, je da je davno sazrelo vrijeme da neke partije u CG budu zabranjene.
    Ne iz bilo čijeg hira i obijesti, već primjenom zakona i međunarodnih konvencija koje je ratifikovala i Crna Gora.
    Političkim subjektima koji negiraju pravo čitavog naroda da postoji, negiraju njegovo biće, istorijsku i kulturnu baštinu, šire govor mržnje i ne priznaju Ustav zemlje u kojoj žive, primaju donacije od stranih Vlada i stavljaju se otvoreno u njihovu službu - niđe na šaru Zemaljskom ne bi bilo dozvoljeno da postoje.

    Sve što je nekompatibilno sa političko-pravnim sistemom i ustrojem Crne Gore kao nezavisne i suverene države, treba pod hitno izbaciti iz političkog života i kroz neko primjereno vrijeme (od recimo 6 mjeseci do godinu) raspisati nove izbore.
    Samo tako, i na jedino prirodan način, može se izaći iz ove situacije.
    Ja sam pažljivo čitao veliki broj tekstova ljudi od struke, ali i vaše postove, i još uvijek nijesam čuo taj solomonski predlog kako bi bilo (sve i da zanemarimo drskost ove ucjene) moguće izaći u susret prosrpskoj opoziciji a da to ne bude po cijenu gaženja Ustava?? Ja taj način ne vidim.
    Reći kako "Ustav nije bitan" može samo neko ko je došao iz šume ili iz kakve pećine. Ustav možete smatrati za dobar, loš, pravedan-nepravedan, braniti ga ili napadati, predlagati izmjene ili dopune - ali Ustav se svuda mora poštovati jer je on temeljni akt kojim se organizuje jedno društvo.
    Njegovo poštovanje je ona vododjelnica koja razdvaja društva divljaka od društava koja žele biti uređena. O promjeni Ustava se može pregovarati, ali o ignorisanju istog - NE.

    Taj Ustav je usvojen u na Balkanu nezabilježeno demokratskoj proceduri i većinom znatno iznad dvotrećinske. Od svih najrelevantnijih subjekata i autoriteta iz međunarodne zajednice proglašen je za jedan od najmodfernijih Ustava koje Evropa ima. On je donešen kao KOMPROMIS, i u njega crnogorske partije ni najmanje nijesu željno utrčale i to se stalno zaboravlja. On je bio minimum ispod kog crnogorske (ali i mnoge stranke manjina) nijesu bile spremne ići.

    Sad i taj kompromis (koji je značio i recimo odustajanje Crnogoraca da u preambuli navedu nespornu istinu i činjenicu da je CG nastala "vjekovnom borbom crnogorskog naroda za svoju slobodu") neko želi da bači po noge. Do kad?? Dok ne bude što Srbi žele i ispuni im se svaki zahtjev i hir? Dok ne učinimo da sebe kao narod potpuno marginalizujemo, ponizimo i stvorimo uslove da se kroz buduća vremena zatremo kao kakvo afričko pleme?? E taj film ne vjerujem da će iko ikad biti spreman da im igra i odigra.

    Ponavljam (a da se vještački ne stvara zabluda) - Srpski jezik u školama, kao legitimno pravo Srba, niko nije osporio i doveo u pitanje! Ne. Istrajnošću poput kakvog piromana želi se problematizovati svako pravo Crnogoraca da (kao dominantan narod i narod koji nema i ne može imati drugu matičnu državu do ove) tu istu državu prilagođava tako da u njoj obezbjeđuje uslove za život i vlastiti opstanak i trajanje.

    Ovo pitanje veze sa Evropskom Unijom nema. Niti s bilo kakvim članstvom u bilo kakvom evropskom ili svjetskom klubu država, Ne!... Mi smo država koja ima remetelički faktor u svojim njedrima. Nacionalnu manjinu koja po svaku cijenu odbija da prihvati da je njena matična država postala inostranstvo i da svoju lojalnost duguju državi u kojoj žive. I pored nesporne činjenice da je većina slabosti i sporosti u razvoju ove države u isključivoj odgovornosti ove vlasti koja joj je negva o vratu, ipak ova manjina je svojom višegodišnjom opstrukcijom odavno postala okovom na nogama ove zemlje.
    Sa negvom o vratu se možete teturati, ali sa okovanim nogama ne ide se nikud.

    Pitanje "uvođenja" Srba u okvire koje im ostavlja Ustav više nije nešto što se može odlagati i sa čim se može kalkulisati. Neko u vlasti će konačno morati tim da se pozabavi i to da uradi. Predstavnici Srba i nijesu ostavili puno prostora za drugačiji ishod.
    Na žalost, zBog propusta da se to uradi na vrijeme, time ćemo se morati baviti sada.
    Last edited by El Re; 13-08-11 at 11:12.

  16. #116
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by djokovic View Post
    Amerika, Australija, Austrija, Argentina...po azbucnom redu...
    Sve zemlje, osim Austrije, koje si nabroja su kolonije. Austrija je bila jedna od njemackih drzava (pored Pruske, Bavarije itd.) koja nije usla u formiranje nove drzave koju su nazvali Njemacka. To je isto ka kad Crna Gora ne bi usla u veliku Jugoslaviju, ali ne bi bilo problema da se zajednicki jezik zove jugoslovenski, jer mi jesmo Jugosloveni.

  17. #117
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by djokovic View Post
    Amerika, Australija, Austrija, Argentina...po azbucnom redu...
    ja rekoh manjinskih naroda

    Osim toga Peko ti je savršeno odgovorio:
    Quote Originally Posted by Peko View Post
    Sve zemlje, osim Austrije, koje si nabroja su kolonije. Austrija je bila jedna od njemackih drzava (pored Pruske, Bavarije itd.) koja nije usla u formiranje nove drzave koju su nazvali Njemacka. To je isto ka kad Crna Gora ne bi usla u veliku Jugoslaviju, ali ne bi bilo problema da se zajednicki jezik zove jugoslovenski, jer mi jesmo Jugosloveni.
    Da li je u toj Americi koju si naveo i pored činjenice da je 44 miliona građana ljudi sa španskog govornog područja(a ilegalnih duplo više) Španski službeni jezik i imaju li škole na španskom jeziku ?
    Da li je u Austriji koju si naveo Slovenački jedan od službenih jezika ???

    Da i ne pominjem što nigdje nije dozvoljeno dizanje tuđe zastave, a da nije uparena sa zastavom te zemlje (Ambasade su izuzetak)

    Jedina zemlja sa više službenih jezika koja mi pada na pamet je Švajcarska (mada nisam siguran ni za nju)




    I dalje čekam da mi neko navede 4~5 civilizovanih zamalja na planeti gdje se koristi i jezik manjina kao službeni
    Last edited by Rakun; 13-08-11 at 11:19.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  18. #118
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Peko View Post
    Mene nije jasan stav Pokreta za Promjene, jer oni nijesu u svojoj sustini antidrzavna stranka, a ipak su se odlucili da uspore nase evropske integracije. Ne znam sto ce im takvo ponasanje osim sto im se mozda cini da ce nagrdit DPS-SDP tako sto ce nagrdit Crnu Goru. Nijesu mi jasni ni s onim sto nijesu podrzali referendum, ni sa mitingom za Kosovo. Ali, s druge strane, veliki im je plus sto su glasali za Ustav. Ali ovo sto danas rade mi je potpuno neshvtaljivo - kakve ima veze izborni zakon sa njihovim inacenjem oko srpskog jezika. Pokret za Promjene cine uglavnom 100% Crnogorci koji su za autokefalnu Crnogorsku Crkvu, a onda koche progres drzavni zbog velikosrpskih ideologija o "Srpskoj Sparti".
    Gajo (tbok) je davno rekao: Medojević je kući za nezavisnost a na balkon za zajedničku državu. Oni gledaju samo i isključivo svoj interes u vidu eura. A tako motovosani stavovi su najgori i za Srbe i za Crnogorce.

  19. #119
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS View Post
    Gajo (tbok) je davno rekao: Medojević je kući za nezavisnost a na balkon za zajedničku državu. Oni gledaju samo i isključivo svoj interes u vidu eura. A tako motovosani stavovi su najgori i za Srbe i za Crnogorce.
    Najbolje bi bilo da budu prijevremeni parlamentarni izbori i da PZP ne udje u parlament (barem tako ne mogu kochit Crnu Goru). I da njihovi suverenisticki glasovi podju nekim drugim suverenistickim partijama.

  20. #120
    Join Date
    May 2011
    Location
    BR
    Posts
    838
    Thanks Thanks Given 
    58
    Thanks Thanks Received 
    212
    Thanked in
    77 Posts

    Default

    He he...ok, ma nije problem sto hocete da stokavsko-ijekavski dijalekt srpskog jezika prekrstite u crnogorski vec sto nas ubjedjujete da nije rijec o srpskom jeziku.

  21. #121
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    SNK
    Posts
    210
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [QUOTE=skobalj;2331004]
    Pa sad, ako vjeruješ Srbima kad kažu da je Zeta prva srpska država, da je Njegoš najveći srpski pjesnik, da je za osnovu srpskog jezika uzet istočno-hercegovački dijalekat ijekavskog izgovora (i nikšićki reon tu spada), onda nema sumnje da Srbi i sve srpsko potiču od Crnogoraca. To je jedini mogući način da je sve ono što Srbi tvrde istinito.[QUOTE]

    Sve tacno, za Zetu i Njegosa, i za istocno-hercegovacki dijalekt - uzet od Srba Hercegovaca.


    Quote Originally Posted by skobalj View Post
    Ako to već nije slučaj, nema drugog zaključka do toga da Crnogorci i Srbi nisu isti narod. Čak i sami Srbi kažu da smo bratski narodi. Bratski ne znači identični. Ni identični blizanci nisu identični.
    Isti ili bratski, kako se kome svidja, svi govorimo isti jezik - srpski.
    Last edited by Leonida; 13-08-11 at 11:27.
    Srpski pišem i zborim, svakom gromko govorim:
    narodnost mi Srbinska, um i duša Slavjanska !

  22. #122
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Leonida View Post
    Isti ili bratski, kako se kome svidja, svi govorimo isti jezik - srpski.
    S'obzirom da Crnogorci imaju dužu istoriju,
    S'obzirom da je minimum pola Srba porijeklom iz CG,
    S'obzirom da su Srbi u Srbiji pričali ijekavicom(iz RS i Srpske Krajne su uvjek pričali ijekavicom),
    S'obzirom da je ličnost koja nam je svima zajedno oblikovala gramatiku(Vuk Karadžić) bio Crnogorac,

    zar ne bi bilo logično da se jezik nazove Crnogorskim a ne Srpskim(da je logike i u Srbiji bi se jezik zvao Crnogorski) ?


    Citiraću
    Novinar "gospodine Šešelj, pričali ste ijekavicu pa ste prešli na ekavicu.Zašto?"
    Šešelj " pa ekavica je modelllnija "
    Last edited by Rakun; 13-08-11 at 11:42.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  23. #123
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,919
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zasto isti jezik kojim svi govorimo treba da ima naziv srpski/hrvatski/bosanski/crnogorski ?

    Ko od navedenih ima za pravo da ustali monopol nad nazivom jezika ?

    Je li ovaj jezik patentiran kod nekog od pomenutih naroda, te podijeljen ostalima ili je nastao spontano i istovremeno medju svima ?

    Da li ijedna od pomenutih nacija može za sebe reći da je starija od ostalih, pa da može uzet za pravo da jezik nazove svojim imenom ?

    Jedini način da prestanu ove baljezgarije je da se da pravedno i logično ime jeziku Južnoslovenski (ili nešto slično)i to ne samo u CG već u cijelom regionu ! Najveća kočnica mogu biti Hrvatska i Srbija zbog više homogenosti nacionalne strukture, ali ovaj model bi savršeno pristajao i CG i BIH. Međutim u tom slučaju nestaje jedno od glavnih oružija za manipulaciju balkanskih političara.

    Što se tče konkretne situacije u vezi sa izbornim zakonom i EU integracijama, ne budimo blesavi status quo odgovara i jedinma i drugima, jedini gubitnici su gradjani CG.

  24. #124
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Peko View Post
    Mene nije jasan stav Pokreta za Promjene, jer oni nijesu u svojoj sustini antidrzavna stranka, a ipak su se odlucili da uspore nase evropske integracije.
    U momentu donošenja Ustava PzP je tada bio više od 2 puta jača, veća i uticajnija stranka. To je vrijeme kada su tu stranku glasali i dobar dio Crnogoraca, iako oni tamo nikada nijesu bili većina među biračima.
    Zašto je PzP tada podržao Ustav? Zato što je veliki dio donacija tada još primao sa Zapada po inerciji kontakata iz vremena kada su funkcionisali kao NVO "Grupa za promjene". Bili su ubijeđeni da će tako odobrovoljiti međunarodne činioce da ih nastave sponzorisati, ali (i koliko god paradoksalno zvučalo) bili su ubijeđeni da će odobrovoljiti i samog Đukanovića da im polako počne predavati dio po dio uticaja i vlasti. Medojević je zaista u to vjerovao. On je mislio da će Ustav biti garancija Đukanoviću da, ne samo u djelo neće niko dirati, već ni u same privatne interese Đukanovića i oligarhije. Sve naravno po cijenu da DPS polako ustupa ključne resore PzP-u. Koliko to god danas izgledalo smiješno Medojević, Koča "bič medijski" i Banjo "crnogorski Velja Ilić" su u to vjerovali! Uopšte nije nemoguće da su im iz vrha DPS-a to i obećali, ali kako sad nekom objašnjavati da su pravili paktove sa "đavolom" kog neumorno i svakodnevno satanizuju.
    Naravno da ni PzP ni DPS o tome ne bi nikad javno govorili. Ne bar dok su ovako postavljene figure.

    PzP je mogao čudo uraditi na simpatijama naprasno dobijenim među Crnogorcima (posebnu ukoliko bi protiv njih kampanju poveo DPS) a upravo na toj podršci Ustavu. Međutim, šta su oni uradili?? Umjesto da kapitalizuju taj čin svoje podrške Ustavu i otvoreno stanu iza njega i tvrdo brane da je to tako jedino bilo realno i pošteno, oni su se počeli ponašati ko "snajka" koju je selo uhvatilo u krevetu s tuđim čovjekom. Krenulo je mrmljanje, skrivanje, izbjegavanje da se govori o podršci Ustavu, čime se stvorio utisak da priznaju da su učestvovali u nečem sramnom i štetnom po Srbe. Tako su zaslužili prezir i Srba i Crnogoraca.

    Međutim učešćem na mitingu protiv nezavisnosti Kosova (oktobra 2008.) koji se završio rušilačkim demonstracijama domaćih Srba, Medojević je izvršio političko samoubistvo u očima Zapada, jer je direktno pljunuo na djelo koje Zapad smatra dijelom svoje regionalne politike kojom želi obezbijediti mir i trajno pacifikovati ovaj prostor. Najparadoksalnije je to što Medojevićevo prisustvo na tom mitingu uopšte nije bilo ni najavljeno, niti očekivano, niti bi mu bilo ko zamjerio da nije došao. Naprotiv! Medojević je srpskim partijama trebao da "usisava" birače crnogorske nacionalnosti, a ne njihove birače Srbe.
    Nakon toga se SNP distancirao od Medojevića i PzP i na taj način povratio dobar dio svojih, a od strane PzP (2006.) privučenih birača.
    Sad se PzP bori za opstanak i njegov prelazak cenzusa je moguć samo na način da zadrže pravac, pa kud god on vodio. Oni ne smiju mrdnuti kormilo više ni lijevo ni desno, jer bi to značilo definitivan kraj partije i potpunu političku penziju za Medojevića i dvojicu nagrlatijih drugova.
    Last edited by El Re; 13-08-11 at 11:47.

  25. #125
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    SNK
    Posts
    210
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    S'obzirom da Crnogorci imaju dužu istoriju,da je minimum pola Srba porijeklom iz CG, da su Srbi u Srbiji pričali ijekavicom(iz RS i Srpske Krajne su uvjek pričali ijekavicom), da je ličnost koja nam je svima zajedno oblikovala gramatiku(Vuk Karadžić) bio Crnogorac, zar ne bi bilo logično da se jezik nazove Crnogorskim a ne Srpskim(da je logike i u Srbiji bi se jezik zvao Crnogorski) ?
    Nemaju Crnogorci duzu istoriju, kakva tvrdnja!
    Nije (ni blizu) pola Srba porijeklom iz CG.
    Vuk Karadzic je bio Srbin Hercegovac iz Stare Hercegovine (Drobnjaci).

    Sve su ovo cinjenice, prouci ih dobro pa onda izvlaci zakljucke.
    Srpski pišem i zborim, svakom gromko govorim:
    narodnost mi Srbinska, um i duša Slavjanska !

Page 5 of 41 FirstFirst 12345678915 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 184
    Last Post: 31-03-11, 20:48
  2. uticaj srpskih masona u SPC
    By nikola_mne in forum Religija i filozofija
    Replies: 11
    Last Post: 17-03-11, 20:56
  3. Replies: 9
    Last Post: 28-10-09, 15:24
  4. Hoce li vladajuca koalicija pristati na 55% od izaslih?
    By nihil in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 87
    Last Post: 17-03-06, 09:11
  5. Ultimatum
    By Chogo in forum Politika generalno
    Replies: 7
    Last Post: 27-01-05, 19:48

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •