Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 28

Thread: 'Migracija' baze podataka ...

  1. #1
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Beograd
    Posts
    280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default 'Migracija' baze podataka ...

    Postovani,
    ako ima neko iskusan iz baza, konkretno: za Microsoft SQL server, molim za pomoc ...

    Razvijam jednu aplikaciju u Visual Studio .NET-u, gdje je baza Microsoft SQL server, tacnije: SQL Express (znaci, aplikaciju sam, do sada, razvijao koristeci SQL Express).

    Sada, treba da 'prebacim' bazu na 'trajno' odrediste, a to je server koji se nalazi na drugoj geografskoj lokaciji - ostvarena je veza preko VPN mehanizma i to radi zadovoljavajuce.

    Moje pitanje glasi: kako da najbrze, i najefikasnije, 'prebacim' bazu sa svog, prenosivog, diska (SQL Express) na disk udaljenog servera: da kreiram na njemu novu bazu (i jednu po jednu tabelu), da uradim puki 'Copy' baze, da uradim 'Restore' baze itd ... Ako uradim 'transfer' baze putem 'Copy' ili 'Restore', da li treba da, ponovo, zadajem dbOwner-a, dbAdmina, dodjeljujem razne role i slicno ?

    Unaprijed hvala na pomoci ...
    Doljani forever ...

  2. #2
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,534
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Ne razumijem se bas najbolje u mssql ali mislim da je najlakse pomocu "Import and Export Data" alata koji imas u meniju, kako na jednoj tako i na drugoj strani

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Postoji više različitih načina za kopiranje baze iz jednog u drugi server, ali najlakši je, u svakom slučaju, backup/restore.

    Time će se ujedno prebaciti i struktura i podaci. Valja, ipak, imati na umu da nakon restore-a baze - treba provjeriti prava (dbo, dba, roles) - jer se sve to vuče sa source SQL Server-a gdje korisnik "mito61" != korisniku "mito61" na odredišnom serveru.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Beograd
    Posts
    280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djoks View Post
    Postoji više različitih načina za kopiranje baze iz jednog u drugi server, ali najlakši je, u svakom slučaju, backup/restore.

    Time će se ujedno prebaciti i struktura i podaci. Valja, ipak, imati na umu da nakon restore-a baze - treba provjeriti prava (dbo, dba, roles) - jer se sve to vuče sa source SQL Server-a gdje korisnik "mito61" != korisniku "mito61" na odredišnom serveru.
    Moram jos malo da vas 'gnjavim'. Kojim alatom da odradim samu migraciju: da trazim remote desktop pristup (sa admin nalogom) na SQL server, da trazim da instaliraju , recimo, TeamView-er na remote serveru, da li mozda u SQL management studio expressu (2005) postoji neka opcija da vidim remote server, ili sta vec ...

    Ja imam (kroz VPN tunel) konekciju na remote SQL server (recimo, mogu da ga pingujem, da pristupim shared folderima, ...).

    Nadam se da sam bio jasan ... hvala unaprijed na odgovoru ...
    Doljani forever ...

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mito61 View Post
    Kojim alatom da odradim samu migraciju: da trazim remote desktop pristup (sa admin nalogom) na SQL server, da trazim da instaliraju , recimo, TeamView-er na remote serveru, da li mozda u SQL management studio expressu (2005) postoji neka opcija da vidim remote server, ili sta vec ...
    Ukoliko postoji VPN pristup: bilo bi esencijalno da oni u okviru SQL servera formiraju korisnika koji bi ste koristili za pristup kroz VPN. Ukoliko imaju povjerenja u vas - taj korisnik može imati "sysadmin" prava, a ukoliko su striktni po pitanju security-ja - onda bi trebali da formiraju vašu bazu podataka na serveru i daju vam "dbo" prava nad njom. Tako ćete moći da pristupite serveru, vidite vašu bazu i uradite restore iz foldera u koji ste je prethodno iskopirali.

    Dakle - nema potrebe za Remote Desktop-om, TeamViewer-om i sl. Sve što je potrebno jest SQL Server Management Studio (standard ili express) kojim bi ste prvenstveno ostvarili konekciju na server isto kao što to činite "u lokalu" s' time što za server navedete host mašine na koju se povezujete. Ovo sve uz uslov da je SQL server konfigurisan da dozvoljava remote konekcije kroz TCP ? Ako nije - onda to treba podesiti na serveru (tu je već potrebno imati Remote Desktop pristup, koji moguće već da imate - ne znam o kojem se operativnom sistemu na serveru radi? Ukoliko ima VPN - vjerovatnije je Windows Server, a moguće da je instaliran i Terminal Services za Remote Administratore).

    Probajte dakle:

    1. Povezati se na taj udaljeni SQL Server kroz Mangement Studio (dovoljno je u server name navesti naziv udaljenog hosta ili ip adresu, ostalo je "Windows authentication") i
    2. Povezati se kroz Remote Desktop Client na udaljeni server (dakle: start - run: mstsc i kao host navesti naziv udaljenog hosta ili ip adresu).

    O kojem se operativnom sistemu na serveru radi? O kojoj se verziji SQL Servera 2005 radi (express, standard, workgroups, ...) ?

  6. #6
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U slučaju da se je moguć fizički pristup udaljenom računaru ili je moguće povezivanje Remote Desktop-om ili nekim sličnim programom, onda je možda najlakše uraditi detach baze, iskopirati fajlove baze iz C:\Program Files\Microsoft SQL Server.... ili gdje se već nalaze (zavisi od verzije SQL servera) u odgovarajući folder na remote računaru (copy/paste). Tamo se uradi attach baze i dodaju korisnici i prava.

    U slučaju da radiš Export/Import imaš Microsoft SQL Server Management Studio.
    Last edited by Skakach; 08-08-11 at 17:07. Reason: Dopuna

  7. #7
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Beograd
    Posts
    280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    > O kojem se operativnom sistemu na serveru radi? O kojoj se verziji SQL Servera 2005 radi (express, standard, workgroups, ...) ?
    Receno mi je da je instaliran Windows Server 2008 i SQL Server 2008 (jos nisam dobio topologiju remote mreze, pa nemam previse podataka).

    Za sada iz SQL Server Management Stuio Express-a ne mogu da 'vidim' remote server - moram da saznam sta je sve tamo podeseno ...

    Djoks: poslao sam ti pp ...

    Pozdrav
    Doljani forever ...

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    OK, onda bi na serveru trebalo provjeriti/omogućiti sljedeće: http://blogs.msdn.com/b/walzenbach/a...rver-2008.aspx

    Vidio sam PM. Čim ugrabim - odgovaram. Pozz

  9. #9
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Beograd
    Posts
    280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djoks View Post
    OK, onda bi na serveru trebalo provjeriti/omogućiti sljedeće: http://blogs.msdn.com/b/walzenbach/a...rver-2008.aspx

    Vidio sam PM. Čim ugrabim - odgovaram. Pozz
    Jos jedan detalj: ja imam (na lokalnom racunaru) SQL Management Studio Express 2005. Remote SQL server je 2008. Pitanje: da li mogu da se sa Management Studio Express-om 2005 'nakacim' na SQL server 2008?

    Hvala za link o podesavanju remote pristupa ...
    Doljani forever ...

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mito61 View Post
    Jos jedan detalj: ja imam (na lokalnom racunaru) SQL Management Studio Express 2005. Remote SQL server je 2008. Pitanje: da li mogu da se sa Management Studio Express-om 2005 'nakacim' na SQL server 2008?

    Hvala za link o podesavanju remote pristupa ...
    Ne može, nažalost
    Trebaće se instalirati Mangement Studio Express 2008 odavde: http://www.microsoft.com/download/en...s.aspx?id=7593

  11. #11
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Beograd
    Posts
    280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djoks View Post
    Ne može, nažalost
    Trebaće se instalirati Mangement Studio Express 2008 odavde: http://www.microsoft.com/download/en...s.aspx?id=7593
    Samo da javim da sam poslije 'teskih i krvavih' borbi (jos od juce popodne), instalirao management studio express 2008 (a naravno i sam sql server 2008 express) ... ajoj, koje gubljenje vremena i zivaca ... evo, sad sam sve podesio na lokalnom disku (odnosno, racunaru) i cekam da ukljuce server u Kanadi ... pa cu da javim sta se desilo ...

    Pitanje: da li je bilo lakse da trazim dodjelu 'remote desktop' pristupa i da tako posvrsavam transfer baze (nego da gubim vrijeme sa instalacijom sql servera 2008 i pratecih 'djakonija' )?

    U svakom slucaju hvala na dosadasnjoj pomoci i savjetima ... javicu da li sam uspio da pristupim remote sql serveru ...

    Pozdrav
    Doljani forever ...

  12. #12
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    457
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    nadam se da mi mito61 nece zamjeriti, ali posto se vec povela prica o kopiranju baza sa jednog na drugi server... koji je najbezbolniji nacin da se radi sinhronizacija 2 baze podataka, jedne na lokalnom racunaru, a druge na web hostingu?

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mito61 View Post
    Pitanje: da li je bilo lakse da trazim dodjelu 'remote desktop' pristupa i da tako posvrsavam transfer baze (nego da gubim vrijeme sa instalacijom sql servera 2008 i pratecih 'djakonija' )?
    Da. U svakom slučaju - bilo bi brže nego komplet instalacija SQL Server komponenti.

    @petar - što se tiče sinhronizacije - sve zavisi da li se misli o dvosmjernoj ili jednosmjernoj sinhronizaciji? Ukoliko se radi o jednosmjernoj sinhronizaciji (source -> destination) - najelegantnije rješenje su, po meni, Microsoft-ovi alati (VSTS Database Edition)u okviru samog Visual Studija (u verzijama Premium i Ultimate za v2008 i Team Edition za v2008).

    Njima se može obaviti i sinhronizacija strukture baze.
    Kako to otprilike izgleda u praksi:



    Za dvosmjernu sinhronizaciju baza s' mehanizmom za rješavanja konflikata - najbolje je kreirati sopstveno rješenje upotrebom npr. Microsoft Sync Framework-a, no to je već neka "druga priča."

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne znam o kakvoj se bazi radi na Web serveru, pa sam dao odgovor za slučaj SQL Servera (pošto smo o njemu poveli raspravu). Ukoliko se, međutim, ne radi o SQL server bazi - i ukoliko je potrebno izvršiti konverziju uzmeđu tvoje razvojne baze u lokalu (npr. Microsoft Access) i baze na Web serveru (npr. MySQL) - možeš koristiti sjajan alat pod imenom "ESF Database Migration Toolkit".

    On će ti omogućiti i kopiranje i konverziju baza podataka (uz neku dodatnu slobodu oko selekcije tabela/kolona, definisanja tipova podataka itd. itd.).

    Postoji i sijaset drugih alata ...

    Ali, ovo nije sinhronizacija - već kopiranje. Postupak sinhronizacije, naveden u prethodnom postu, vrši analizu sadržaja tabela i generiše SQL skripte koje će ažurirati taj sadržaj. Prosto: ukoliko je promijenjen jedan podatak u source bazi - samo on će biti ažuriran u destination bazi.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Beograd
    Posts
    280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djoks View Post
    Ne može, nažalost
    Trebaće se instalirati Mangement Studio Express 2008 odavde: http://www.microsoft.com/download/en...s.aspx?id=7593
    Ne mogu nikako da 'vidim' remote SQL Server 2008.
    Kad pokrenem, na mom racunaru, SQL Server 2008 Management Studio, prilikom konekcije mi nudi samo konekciju na lokalni SQL Express server. Da li je uopste moguce iz SQL Express-a, sa lokalne masine, 'vidjeti' remote SQL Server 2008 (receno mi je da je checkbox 'Allow remote connections to this server' potvrdjena) ?

    Dalje, ja radim u Visual Studiu 2005: ako u ServerExplore-u kliknem na dodaj novi server i unesem odgovarajuce login podatke, uspjesno se doda novi server. Ali ne mogu da ostvarim nikakvu konekciju sa njim.

    Kako da se 'nakacim' na remote SQL Server iz Management Studio-a (sa lokalne masine) ?
    Doljani forever ...

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Konekcija na remote server (iz perspektive SQL Server Management Studija) se uspostavlja na isti način kao da se radi o lokalnom serveru. Sve što treba učiniti jeste unijeti (ručno, ukoliko se ne pojavi u listi - a ne pojavi se iz razloga što SQL Server Browser nije pokrenut i dodat u firewall konfiguraciju na serveru) naziv servera.



    Što se autentifikacije tiče - ako se na server vezujete kroz VPN: znači da vas je Windows već autorizovao, pa idete kroz Windows Authentication i na SQL Server. Tu, dakle, treba postaviti "Windows Authentication".

    Naslućujem/pretpostavljam da su administratori taj SQL Server samo instalirali i nikad koristili u produkciji. Da jesu - već bi bio podešen Firewall i uključen TCP/IP protokol za uspostavljanje konekcije.

    Ovako - NIJE dovoljno čekirati "Allow Remote connections", već treba da obave konfiguraciju kako je navedeno u linku odozgo: http://blogs.msdn.com/b/walzenbach/a...rver-2008.aspx

    Možete probati i ovo:

    Otvorite command prompt i ukucate: telnet naziv_servera 1433

    Ukoliko ne dobijete poruku o grešci, već crni ekran - OK je veza između vas i servera i firewall na serveru je propisno konfigurisan.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znači - sve ovo gore možete izbjeći povezujući se na server kroz Remote Desktop i tamo vršeći "Restore", "Attach" ili što već ... Ukoliko nemate vremena/živaca za igranku oko podešavanja - Remote Desktop je preporuka.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Beograd
    Posts
    280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djoks View Post
    Znači - sve ovo gore možete izbjeći povezujući se na server kroz Remote Desktop i tamo vršeći "Restore", "Attach" ili što već ... Ukoliko nemate vremena/živaca za igranku oko podešavanja - Remote Desktop je preporuka.
    Kako je govorio kralj Nikola 'drz', drz', poslednja se broji'

    Konektovao sam se na remote server sa radne stanice pod Windows 7 (na mom kompu je XP - da bi XP pristupio Windows Server-u 2008, treba da instalirate novu gomilu ne znam ni cega i da opet ucestvujete u 'igrama bez granica'), odradio backup (na lokalnom kompu), iskopirao ga na remote server, tamo odradio restore, upravo testirao aplikaciju (u konekcioni string sam samo upisao IP adresu remote servera) ... sve za 10-ak minuta ... i sve radi ... i to dosta brzo ...

    Znaci, naucio sam da moram preci na (makar) Visual Studio 2008 i na Windows 7 ... kako kazu 'nuzda zakon mijenja' ...

    Djoks: Hvala puno na pomoci i savjetima oko prebacivanja baze ...

    Pozdrav 'bokanero'
    Doljani forever ...

  19. #19
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Beograd
    Posts
    280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djoks View Post
    Znači - sve ovo gore možete izbjeći povezujući se na server kroz Remote Desktop i tamo vršeći "Restore", "Attach" ili što već ... Ukoliko nemate vremena/živaca za igranku oko podešavanja - Remote Desktop je preporuka.
    Mozda nisam bio jasan: konektovao sam se kroz 'remote desktop connection' sa lokalne stanice pod Windows 7 na remote Windows Server 2008 (na istoj masini je i SQL Server 2008) ... 'Remote Desktop' zakon ...
    Doljani forever ...

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Super!

    Pa ako se nekada odlučite za podešavanje SQL Servera prema linku odozgo - moći ćete da koristite i alate za sinhronizaciju (prethodno pomenute) te dobijete još mnogo benefita koje donosi remotely pristup SQL serveru, ali otom potom.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Beograd
    Posts
    280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djoks View Post
    Super!

    Pa ako se nekada odlučite za podešavanje SQL Servera prema linku odozgo - moći ćete da koristite i alate za sinhronizaciju (prethodno pomenute) te dobijete još mnogo benefita koje donosi remotely pristup SQL serveru, ali otom potom.
    Hocu sigurno, samo moram da zavrsavam ono za sta sam placen ... a kad zavrsim, onda cu da primijenim metod 'reverznog inzenjering'-a i da ucim o SQL Server-u 2008
    Doljani forever ...

  22. #22
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    457
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Djoks, hvala na odgovoru, al aj da precizno opisem sta mi treba, posto prvi put nesto ovakvo radim:
    U pitanju je sistem rezervacija. Preko appleta na sajtu se vrsi rezervacija termina i ona se upisuje u bazu koja se nalazi na hostingu sajta (mysql). Java aplikacija se nalazi na lokalnom racunaru u ugostiteljskom objektu i preko nje je moguce vrisiti azuriranja rezervacija, kao i same rezervacije (npr. ako neko nazove telefonom da rezervise) i koristi lokalnu bazu koja je takodje mysql. e sad, treba mi posle svakog unosa/azuriranja (ili preko sajta, ili preko aplikacije), da se ove dvije baze sinhronizuju. Nadam se da sam bio jasan

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sinhronizacija baza je široka tema; teško da ti mogu napisati: "step-by-step" uputstvo kako to da ostvariš. Osim toga - Java i MySQL nijesu moje područje

    Međutim, nakon kraćeg češljanja Interneta nailazim na par interesantnih linkova gdje možeš naći trag rješenja:

    - http://dbconvert.com/convert-mssql-to-mysql-sync.php ili
    - http://www.pervasync.com/home

    (nijesam probao)

    Ima i sijaset drugih linkova na programe koji se bave "sinhronizacijom", ali ne onom koja je tebi potrebna, već jednosmjernom (pomenuto ranije).

    ~ ~ ~

    Ipak - mislim da tvoje rješenje u svojoj suštini - nije baš najsretnije. Imaš applet na Web sajtu kroz koji se vrši rezervacija, i još možda ponešto. S' druge strane imaš korisnike u ugostiteljskom objektu koji ažuriraju rezervacije i vjerovatno još mnogo toga pride - a imaš 2 baze iste strukture koje želiš držati "up-to-date"?

    1. Zašto bi svi podaci sa klijenta morali da se nalaze i na bazi na Web-u? Može biti da klijenti rade i sa uplatama ili drugim informacijama za koje nema potrebe da se nalaze na server-u na Web-u (osim u slučaju da se radi o centralnoj bazi podataka kroz koju se sinhronizuju svi klijenti koji pristupaju podacima u ugostiteljskom objektu). Što kada tokom vremena baza podataka naraste/preraste?

    2. Zašto uopšte sinhronizovati podatke - ako postoji mogućnost da svi klijenti imaju pristup Internetu? Sve manje i manje modernih biznis aplikacija (ako uopšte i postoje) imaju mehanizam sinhronizovanja podataka i rad u off-line režimu. Sad i frižideri imaju pristup Internetu, pa što ne bi i klijenti direktno ostvarivali vezu sa serverom i radili nad "živim podacima" ... Pogledaj primjere oko sebe: čak i računari na kasama u supermarketima sada imaju permanentni Internet pristup i komuniciraju sa centralnim serverom u realnom vremenu.

    3. Ako i postoji potreba za sinhronizacijom i off-line režimom rada: i tada se može izbjeći gorepomenuta sinhronizacija sadržaja tabela implementacijom striktnog sistema komunikacije. Recimo: trgovački putnik ujutru prije odlaska na teren preuzme lager, cijene proizvoda, narudžbe itd. - i krene na teren. Do uveče i po povratku s' terena zaista nema potrebe da se non-stop spaja na centralnu bazu kako bi preuzimao sve i svašta od podataka što se tokom dana unosi (ako se sinhronizuje baza odmah "nakon svakog unosa/ažuriranja"). Onda on uveče izvrši slanje rezultata - oni kroz određeni Web servis bivaju proslijeđeni aplikacionom serveru koji ih obradi itd. Klijent u svojoj bazi ima ono što njemu treba, a centrala ima ono što njoj treba.

    4. Ako i kreneš u sinhronizaciju kompletne baze - treba da mijenjaš strukturu kolona (posebno ID brojeva koje ćeš pretvarati u GUID-ove) i uvodiš dodatne kolone (datume ažuriranja, eventualno "originator"-e) te tabele sa logovanjem i praćenjem kako bi riješavao eventualne konflikte ...

    Ima dosta toga za razjašnjavanje prije nego se krene u sinhronizaciju; ali ona se kod poslovnih aplikacija gotovo uvijek može zaobići što je i moja preporuka.

  24. #24
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    457
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prvenstveno hvala na ovako opsirnom postu

    1.Svi podaci koji se cuvaju u bazi jesu ime i prezime gosta, vrijeme rezervacije i jos neke stvari koje nijesu nikom od koristi sem ugostiteljskom objeku. Baza nece prerasti jer imaju potrebu da se samo za 5 dana unaprijed moze rezervisati, tako da nakon isteka, npr. danasnjeg dana, svi podaci o rezervacijama koji se na njega odnose se brisu.

    2. i 3. Sta da radim prilikom pada internet konekcije (npr cijeli dan)? Dodje gost i kaze e ja sam rezervisao na to i to ime, a ja ne mogu da provjerim na koju stazu da ga posaljem (radi se o kuglani, zaboravih da napomenem). Zbog toga mi je ideja bila da postoji i lokalna baza podataka koja bi se sinhronizovala sa ovom na web-u kako bi se izbjegle ovakve situacije. Tacnije, sinhronizaciju bi bilo potrebno jedino raditi nakon ponovnog uspostavljanja internet konekcije...

    Baza ne bi bila velika, sastojala bi se od 5 tabela sa max 250 unosa u svakoj (moja neka predvidjanja su da ce rijetko kada biti preko i preko 150)... E sada, da li da ja napisem metodu u javi za sinhronizaciju, sto ne bi puno bilo tesko, koja bi se manuelno pozivala po povratku konekcije npr a nalazila bi se u okviru desktop aplikacije, a da omogucim i appletu i desktop aplikaciji pisanje u obje baze, ili mozda imas neko elegantnije rjesenje ?

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by petarr90 View Post
    E sada, da li da ja napisem metodu u javi za sinhronizaciju, sto ne bi puno bilo tesko, koja bi se manuelno pozivala po povratku konekcije npr a nalazila bi se u okviru desktop aplikacije, a da omogucim i appletu i desktop aplikaciji pisanje u obje baze, ili mozda imas neko elegantnije rjesenje ?
    A, ok, za bazu te veličine i namjene - "drugi par rukava".

    Ja bih išao na to da ručno napišem metodu za sinhronizaciju (iz razloga što ne znam sa čime u Javi mogu da baratam - ne poznajem Javu); da se radi o NET platformi - onda bih ti preporučio najelegantnije rješenje:



    Nijesam, nažalost, našao verziju na Engleskom - ali je jasno samo od sebe.

    Mislim da bih mogao upotrijebiti i MySQL OLEDB provajder - te isti Microsoft-ov mehanizam za sinhronizaciju kako bi to radilo na MySQL-u, ali to ima i dodatne zahtjeve po pitanju platforme (možda se kod tebe radi o Linux klijentu ili sl.).

    Suma sumarum:
    Nemam neko elegantnije rješenje, a da se odnosi na MySQL ili Javu.
    Možda bih mogao gornji primjer preraditi da radi sa MySQL-om (nijesam odavno pratio stanje po pitanju .NET data provajdera za MySQL), međutim tu ti ne gine instalacija Visual Studia kako bi mogao naknadno održavati ili mijenjati taj sistem ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Spasavanje podataka sa HDD-a
    By Balsa in forum Hardware
    Replies: 10
    Last Post: 29-09-18, 15:19
  2. Prebacanje podataka
    By CaseLogic in forum Software
    Replies: 15
    Last Post: 17-01-10, 23:47
  3. administrator baze podataka
    By vicky in forum Software
    Replies: 3
    Last Post: 19-11-09, 14:11
  4. Baze podataka - teorijski dio?
    By Antares in forum Software
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-07, 17:49
  5. Replies: 0
    Last Post: 20-03-04, 13:46

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •