Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 57

Thread: Legalizacija / borba protiv piraterije...

  1. #1
    wlad Guest

    Default Legalizacija / borba protiv piraterije...

    U Srbiji se legalizovao deo softvera a pirati oterali sa ulica/lokala (samo rade ilegalno po kucama ), a evo vidim da su krenuli da kontrolisu po firmama:

    http://www.b92.net/invboard/index.php?showtopic=18189

    Kada ce u CG da pocne borba protiv piraterije? Kada ce da "živnu" bioskopi, umetnici, programeri i sl.?

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    svaka im cast, samo nemogu nista bez smanjivanja cijena. Znaci kad vec skidaju te pirate koji su naplacivali nesto 10E, onda moraju malo i cjenu spustiti, znaci da je priustljivo a ne da kosta 500E. Inace sa firmama su trebali i poceti, barem oni imaju pare da to kupe.

  3. #3
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Vrlo je tesko unistiti pirateriju a pogotovk od nas , posto je ona postala potpuno normalna i niko ne obraca paznju da je to protiv zakona ali nie ni cudo kad mozes da nabavis 10 puta jeftinije ono sto ti zatreba...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    moze se komotno ubiti. Evo ovde kod mene svi normalno skidaju MP3 pjesme ko ludi, zasto? Zato sto je jedan album oko $20 i cijena raste. E sada da naprave da jedan album kosta nekih $5 bilo bi sasvim povoljno i nebi imo problema dati tolike pare. Ista stvar sa koncertima, prije par godina bilo je sasvim normalno otici na koncert za nekih $10-20 dok sada je super ako nadjes nesto ispod $60, a svi veci koncerti i malo bolja mjesta su nekih $150.

  5. #5
    wlad Guest

    Default

    Naravno, piraterija moze da se "ukroti", tj. svede na minimalnu meru samo da postoji spremnost drzave/pravosudja/policije. To su uradili svuda u svetu i nece me niko ubediti kako smo mi nesto specijalno.

    "Privatna" piraterija uvek postoji, svuda, ali piraterija na "tezgama" i lokalima / klubovima ne postoji ni u jednoj normalnoj zemlji.

    A mi zelimo da budemo normalna zemlja, Evropa...

    Cene su nize kada se radi "legalizacija", pored toga neki proizvodjaci (M$ ) daju i posebne OSL ugovore i sl. A onaj ko stvarno nema ni toliko para moze da koristi i besplatan softver.

    Po kucama ce se i dalje valjati "pirati", to niko ne moze ni da ukine i da hoce, posto je privatnost u "normalnim" drzavama "svetinja"....

  6. #6
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Da , ali bas je u stvar u tome da mi kao drzava nismo spremni da se suprostavimo tome...

    Ja znam , npr. Spanija je bila zemlja sa nejvecom stopom piraterije a sada je medju najmanjim ali zato se pravila postuju a za onoga koji ih ne postuje ima zagarantovani provod iza resetki ... dok bi kod nas "pirat" dao policajcu 20 E , ovaj bi precutao i to je to...

    Tako je to kod nas , NAZALOST !!!
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  7. #7
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,766
    Thanks Thanks Given 
    622
    Thanks Thanks Received 
    96
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Jes pa cemo sa ovakvim standardom,da se prihvatimo legalizacije! Ne ja dok se ne zavrshim fax i dok se ne zaposlim,i dok mi plata ne bude odgovarala,nema ceka Lazo!!! Pirati do daljnjeg...

  8. #8
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Smile

    Da se malo ukljucim... Ne znam da li zanate da je najveca piraterija softvera u SAD.. a oni su to rijesili zakonima, koje ocigledno zaobilaze. Jer su (koliko mi je poznato) u SAD najjaci sajtovi za "crack/serials/key", kao astalavista... Ali opet, postavlja se pitanje u kojoj mjeri se moze sprijeciti i na koji nacin. Jer, svi se slazemo da pirateriju niko nije mogao iskorijeniti, a kako stvari stoje nece ni moci.
    Last edited by McS; 31-03-05 at 23:10.

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,305
    Thanks Thanks Given 
    2,783
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Pricamo o legalizaciji, a PC firme daju racunare sa divljim softwerima instaliranim :roll:
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS
    Da se malo ukljucim... Ne znam da li zanate da je najveca piraterija softvera u SAD.. a oni su to rijesili zakonima, koje ocigledno zaobilaze. Jer su (koliko mi je poznato) u SAD najjaci sajtovi za "crack/serials/key", kao astalavista... Ali opet, postavlja se pitanje u kojoj mjeri se moze sprijeciti i na koji nacin. Jer, svi se slazemo da pirateriju niko nije mogao iskorijeniti, a kako stvari stoje nece ni moci.
    neznam odakle ti da je astalvista u USA? mozda jeste webmaster, ali je host na .sk domenu sto znaci da je Slovacka firma u pitanju. Inace u USA nema piraterije 100% u poslovnom okruzenju, dok u privatnom naravno ima. Mada ovde nemozes nigdje kupiti ilegalni software i nema sanse da ga pocnes prodavati a da te neko ne uhvati i s****, i to dobro.

    Problem je u CG sto firme sve koriste ilegalni software. Naprimjer Adobe(ja) neintersuje sto je neki Momo iz Niksica sebi na Tuzima kupio ilegalnu kopiju Phtoshop(a), ali ih interesuje sto je neki DigiDesign (ovo napamet nagadjam) kompanija kupila ilegalno.

    Naime Adobe nikad nije konto da ce Momo kupiti sebi Photoshop, zna se da Momi treba samo da par slika okrene podesi neku stvar, sto moze uraditi sa milion besplatnih programa, ali je on cuo da je Photoshop najbolji pa ga mora i on koristiti. Znaci Adobe uopste nije racuno na Momine pare tako da ih i ne zanima on. Medjutim DigiDesign koja je firma sa jedno 20 zaposlenih od kojih su 5 graficki dizajneri za razno razne stvari su upravo Adobe(ova) klijentela. E sada Adobe(ja) bas interesuje sto ti u DigiDesign(u) koriste ilegalan Photoshop, kad je to upravo tip firme na koju Adobe racuna da plati za software i da malo para.

    Nadam se da kontas.

  11. #11
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    1,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja cuh prije par nedjelja od "lokalnog pirata" da se sprema polako da zatvara, zbog uvodjenja zakona o autorskim pravima (il tako nesto), a danas cuh da ce izgleda da tuze nekog tipa iz NK koji je napravio piratsku kopiju "Opet pakujemo majmune" i pustio je u prodaju. Ne znam doticnog, ali nesto mi sve izgleda kako, kao i inace, nadju neku malu ribu i njega ce po rebrima, da bi dali ostalima primjer, dok u PG ima bar 30 CD/DVD shopova i bar tolko DVD klubova, koji rade godinama, sve puno piratskih kopija, al takvi se ne brinu previshe :-P
    Hajde da pričamo o ljubavi!
    Hajde da svi mirišemo cvijeće!
    Nek svi forumaši vole jedni druge!

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    To je odavno na snazi o domacim autorskim djelima.
    NIKO U CG ne MOZE PRODAVATI DOMACA AUTORSKA DJELA! To jeste da se opravda na tuzbu. To je dobro.

    Sto se tice inostranog softweara, to su stvari sasvim dugacije. Prvo platezna moc ovoga drustva je ispod minimuma. Jeli to opravdanje? Nije, ali tako jeste. Pola korisnika na svijetu koriste te software ilegalno, ali za firme kao sto rece Metalac to nije opravdanje.Tako da Firme tamo nalaze da taj software vrijedi i proizvodi. Opet u CG Vlasnici firmi nisu toliko Okoristeni sa tim softwarom da bi uopste vidjeli njihovu vrijednost. Kada ih trziste nacera da moraju ozbiljnije da razmisljaju o tome, sve ce doci na redu.

    Resenje lezi u buducnosti kad se stvori realno trziste u CG, kad svi pocnu da aktivno koriste IT. Tad ce se i mnogi okrenuti ka Open Source resenjima.

    Dotad, uzmite programe i ucite.

    Isplatice se svakome, pa i Adobe-u.

    Pozdrav

  13. #13
    wlad Guest

    Default

    @patuljasti_dvometras

    Pazi se ti, koliko sam video na forumima ti piratujes tBoK .

    Nego, koliko se ja secam, procitah pre par nedelja u "Vijestima" (ako ne lazu ) zakon o autorskim pravima postoji, ali losh. Losh u sustini zbog odredbe da se autorska prava stite tako sto "ostecen" podnosi tuzbu.

    Zato se i primenjuje za sada samo ako se osteti neko "lokalan".

    Izmene u zakonu trebaju da budu da se autorska prava stite po "sluzbenoj" duznosti. Dakle, izvrsna i zakonodavna vlast "reaguju" po "duznosti" a ne po "prijavi" ostecenog lica.

    Sto u prevodu znaci, kada se donesu promene zakona (ako vec i nisu?) ovlasena lica ce goniti prekrsioce zakona po sluzbenoj duznosti.

    Jasno je ko mora biti prva meta: oni koji prave i prodaju pirate (razni "matriksi").

    Druga meta su naravno preduzeca, i to od bogatih ka siromasnijima (logika stvari ).

    Koliko znam, samo nekoliko firmi u CG su uradili ozbiljniju legalizaciju i to je vecina iz telekomunikacionog sektora. Strana predstavnistva/organizacije koriste legalan softver naravno .

  14. #14
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    1,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wlad
    @patuljasti_dvometras

    Pazi se ti, koliko sam video na forumima ti piratujes tBoK .


    Jasno je ko mora biti prva meta: oni koji prave i prodaju pirate (razni "matriksi").

    Druga meta su naravno preduzeca, i to od bogatih ka siromasnijima (logika stvari ).
    .
    sto se tice TBOK, oglas je zatvoren, naravno, kada sam cuo da ce se bar dio materijala moci nabaviti legalno. Licno, neko moje razmisljanje je da je bilo dobro objediniti emisije koje cirkulishu na VHS kasetama vec preko 10 god, na nekoliko DVD-ja, i jer ove "mladje generacije" nisu ni imale priliku to da vide kad je emitovano (od 95-e naovamo), a to niti je kad bilo, niti ce biti u prodaji legalno.

    Sto se tice raznih "matrixa" i preduzeca, ipak je ovo CG, prije ce oni klepnut po ushima nekog ko drzi koferche sa diskovima na visecem mostu, nego bilo koju od prodavnica ili klubova koji nabavljaju i shtancuju "materijal" za cijelu CG. :P

    BTW, opet ne vidim logiku da ce npr. onaj ko je distribuirao "MI nismo andjeli 2" jos od prve nedelje prikazivanja proci sasvim nekaznjeno, a onaj koji je piratizovao "O.P. majmune" (koji je, kako autori rekoshe, blockbuster, sa gledanoscu od ~3.000 gledalaca, i postoji samo jedna kopija koja se vrti na smjenu po bisokopima u CG i BG) treba da bude tuzen. No dobro.
    Hajde da pričamo o ljubavi!
    Hajde da svi mirišemo cvijeće!
    Nek svi forumaši vole jedni druge!

  15. #15
    wlad Guest

    Default

    Takav je sada zakon, tuzi se onaj koji je tuzen od strane nekoga.

    Khm, znaci oni sto pakuju andjele treba da tuze te koji su piratovali nase andjele .

    Ali, u buducnosti niko nikoga ne mora (a moze) da tuzi, sama drzava ce morati da tuzi ljude koji piratuju/krse intelektualna prava..

    To sto ti kazes da tBoK nisu objavljivali svoj materijal nije nikakvo opravdanje (za necije / tvoje "piratovanje"), oni i dalje mogu da te tuze (a u buducnosti drzava) zato sto si "protivpravno" sticao imovinsku korist. Ovo je naravno korisceno samo kao primer, ovo je sitnica za ono sto rade (organizovano) drugi.

    Mi nismo anjeli 2 ne postoje na DVDu, pa opet ja nemam pravo da ga "grebujem" i prodajem dalje.

    A nacice se i "distributeri" na tapetu jednog dana, i siguran sam da "matriksi" imaju rezervnu varijantu (cime ce se baviti kada dodje "legalno trziste).

  16. #16
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    1,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    za TBOK, nisam to naveo kao opravdanje, nego cisto kao primjer "velikih" i "malih", a licno sam uvjeren da ce se sve slomiti na malima, kao sto je bilo i za npr. prodaju cigareta ili naftne derivate.

    A poredjenje Andjela 2 i "Majmuna" je na temu da film koji ima ~700.000 gledalaca, u CG nema problema da se piratizuje, a drugi sa 3.000 itekako ima, cisto jer je to izdanak CG kinematografije, koju prijeti da unishti zlo piraterije Blockbustere na svjetskom nivou da i ne pominjem
    lijepo bi bilo reci da se od necega mora poceti, no se kod nas napravi 1 korak, pa se skroz stane. Pitam se, koliko vlasnika ugostiteljskih objekata je do sad platilo one drakonske kazne za pushenje???
    Hajde da pričamo o ljubavi!
    Hajde da svi mirišemo cvijeće!
    Nek svi forumaši vole jedni druge!

  17. #17
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Ulcinj,Crna Gora
    Posts
    145
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    piraterija je svuda prisutna i u razvijenim i u nerazvijenim zemljama.
    a sto se tice web sajtova koje nude crack/warez/serials poznate firme kao sto su Yahoo,Go-Daddy,Microsoft Hosting,Network Solutions blokirale su pristup tim sajtovima *naravno za naloge koje se nalazu u njihovim server-ima.*
    lokitorrent.com najbolji torrent hub je bio blokiran i smjesten u listi "crnih-sajtova" zato sto je nudio pirateriju.to je bilo prijavljeno u http://netcraft.com/ .

  18. #18
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Exclamation

    Quote Originally Posted by linux_fixer
    piraterija je svuda prisutna i u razvijenim i u nerazvijenim zemljama.
    Da , samo sto je teze unistiti pirateriju u nerazvijenijim drzavama jer u tim zemljama mnogo ljudi i zivi od toga a inace imaju da se brinu o drugim stvarima koje su za njih vaznije od piraterije...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  19. #19
    wlad Guest

    Default

    To je svima jasno (da piraterije ima i u razvijenim mestima), ono sto ja kazem da NIGDE u razvijenom svetu nema piraterije na "tezgama" (ulicama) i "klubovima".

    Kod nas se pirat moze kupiti javno na svakom koraku (kao da idete da kupite "kilo leba") a koristi se i u veoma bogatim firmama.

    Logicno je da se "najjace" brane lokalni proizvodjaci / intelektualne usluge (primer tBoKa), najvise cenis svoju intelektualnu uslugu pa tek posle "tudju" .

    Ja prosto kazem da je za svaku drzavu sramota da se tudj marljivi rad rasprodaje po ulicama za par eura.

    Svi znamo da dolaze stranci kod nas, kad rade poslove ili turisticki. I svi oni vide te stvari i naravno zakljuce.. Zakljuce da kod nas nema najosnovnijih "zastita", a u osnovnim zastitama se podrazumeva "zastita ljudskih prava" i "zastita privatne svojine" (a "zastita intelektualne svojine" je njen podskup).
    Svojina je "napolje" svetinja, zasto mislite da toliko pritiskaju drzave "bivsih SFRJ" gde se ratovalo da vrate oteto, a vraca se (doduse polako) sve zbog ogromnog pritiska "od napolje", i sve zbog te "svetinje" koja je jedna lepa civilizacijska tekovina.

    Sta znaci neko zakljuci kada se seta po nasim ulicama, da smo necivilizovani zato sto se po ulicama/tezgama/pijacama prodaje "Enterprise Ultra System 20.0" za 2EUR kilo?
    Last edited by wlad; 02-04-05 at 12:06.

  20. #20
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    2,827
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    40 Posts

    Default

    Ne znam shto ste se primili na tu foru (neki od vas), i pocheli smijeshno da moralishete(A chini mi se i lazno)!!
    Da se zivi ljudski i ima ljudski (ovdje u CG), pa da podrzim prvi, ali nemamo leba da jedemo a kao ocemo legalne kopije... treba da radim godinu dana za neki od ovih krvavo skupih programa, a ni ovi obichni nisu ni najmanje priushtivi za nash standard...

    A pricha o "intelektulanoj svojini" i nekakvim svjetskim standardima, a 50%, ili vishe, auta je kradeno, bog zna koliko zemlje oteto i nikad vraceno pravim vlasnicima, i josh milion kardinalnih stvari....

    Pa valjda se prvo neka osnova-temelj pravi, pa se onda izvode finese na fasadi!! A vi se brinete o "intelektualnoj svojini" nekog americhkog shupka....

    Shto bi rekao veliki mislilac Zalosna Sova: Uh!

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool

    Placanje:
    Mislim da mi "indirektno" placamo sav taj softver.
    Placamo ga time sto mladi strucnjaci koji su se dijelom obrazovali na istom tom piratizivanom softveru odlaze na "zapad" da prave taj softver koji ce se ovdje opet piratizovati.
    Manje me zabrinjava sto to nije posteno a vise sto ce nas takav odnos dovesti u polazaj kolonije, naravno ako vec nije tako.
    Naravno niko nas nece vezati i trpati u spanske galije do "nove zemlje" i tamo cerati da beremo secernu trsku.
    Umjesto da programeri, muzicari , reditelji ... rade odje oni ce odlaziti.

    Cijena "piratizacije" je i ta sto se kod ljudi stvara navika da je softver ("intelektualna svojina inace") nesto sto raste na "drvetu pored puta" pa ce "direktor" biti srecniji ako vidi "novi veliki stampac" nego novi software razvijan godinama koji moze da smanji utrosak mastila, papira i zivaca zaposlenih za 80%.

    Mozda je to dobro za obrazovanje .
    Da li to utice na pojavu veceg broja "pseudo-strucnjaka" ustvari ljudi koji imaju samo "novinarsko"-informativno znanje iz raznih oblasti racunarstva?

    Svi mogu da dodju u posjed bilo kakvog "skupog" CD-a .
    CD iz "foto Bonija" sa necijim fotografijama "jedan dana sa mora" vrijedi isto kao 700 MB koda za koji je trebalo godine rada.
    Ipak moja prijateljica "arhitekta" bi vrlo tesko ikada kupila "AutoCad" i "ArhiCad" sa sadasnjom platom.

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NexusVI
    Da se zivi ljudski i ima ljudski (ovdje u CG), pa da podrzim prvi, ali nemamo leba da jedemo a kao ocemo legalne kopije... treba da radim godinu dana za neki od ovih krvavo skupih programa, a ni ovi obichni nisu ni najmanje priushtivi za nash standard...
    Nemoj mi te price majke ti. Svi dole imate po mobilini od kozna koliko Eura, i svaku noc se pijanci po kafanama i nosa se najskuplja odjeca (nemoj slucajno da ti farmerke nisu Levis) i tako ti fazoni, a prica je "jadni mi nema mo sta jesti".

  23. #23
    wlad Guest

    Default

    Upravo zato i odlaze ljudi koji mogu da ponude "intelektualnu svojinu", zato sto kod nas nije cenjena.

    Ako neka firma koristi strani softver (pirat) koji je platila 2eur umesto 3000 onda naravno domaci programer ostaje bez posla. Naime, da mora da plati 3000eur softver domaca firma bi angazovala nekoga (ili domacu firmu ili pojedinca) i za manje para napravila bolje resenje - lokalizovano i specificno za njegov posao.
    Zato i nema domacih softverskih firmi (ako izuzmemo par koje rade "velike" poslove za ministartstva i sl. institucije) i zato nema razvoja domaceg ITa, zato sto se ne proizvodi nego koristi pirat, a kad velike firme raspisuju tendere moraju da odaberu "strana resenja" zato sto ne postoje dovoljno kvalitetne domace firme.

    Ne postoje zato sto ne moze da zivi domaca IT industrija od par velikih projekata u drzavi.

    I zato, neko ko zaista vredi, i zeli da "radi za sebe" ima jedino resenje da napusti drzavu.

    Isto ovo vazi i za druge stvari, ne samo za softver, ovo je samo primer.

    A to sto neko rece za nelegalna kola i ostale stvari, i to stoji, i to treba da se iskoreni, ali ne ide to jedno-po-jedno - nego svi treba da se trude da sve to ide paralelno, da se cela drzava uvodi u red.

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    [Kotor]
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sto kupit software koji kosta od 6000-7000 US dolara (Maya v.6.0) kad mozes poci na bilo koji cosak i naci ga za 2.5 eura, ionako se nema para a ne...

  25. #25
    wlad Guest

    Default

    Pa ni napolje niko ko se "igra" ne kupuje Maya-u za 6-7k$. A onaj ko koristi Maya-u u komercijalne svrhe ga sigurno kupi..

    Te cene se ne prave za vanzemaljce, tacno se zna ko sta radi i koliko ce da plati i prema tome se pravi cena - to je trziste.

    Onome ko se profesionalno bavi poslom i za to mu treba Maya sigurno zaradjuje dovoljno da ga i plati. Ako nema da plati, onda sigurno ima neki drugi paket, a ako ne moze da plati nijedan paket onda ima besplatan softver i npr. Linux, a ako to ne moze da koristi onda i nije za taj posao .
    Last edited by wlad; 02-04-05 at 22:08.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. legalizacija mariJuane!
    By pa$a milet in forum Nauka generalno
    Replies: 27
    Last Post: 29-05-15, 08:55
  2. Islam!
    By Bijesno pile in forum Religija i filozofija
    Replies: 2694
    Last Post: 04-06-11, 00:23
  3. RUSKA STAMPA I NAUCNA JAVNOST O CRNOJ GORI
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 7
    Last Post: 24-07-10, 16:55
  4. CRNOGORCI U RUSKO-JAPANSKOM RATU
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 17
    Last Post: 04-12-09, 20:47
  5. O Crnojevicima
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 4
    Last Post: 16-02-08, 21:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •