Page 1 of 14 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 326

Thread: Pravi ateizam?

  1. #1
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default Pravi ateizam?

    Pošto pojedinim forumašima je ateizam poziv i obaveza zadnjih nekoliko godina, a nešto mi se čini da sami nikako da definišu šta bi bilo to ateizam.

    hajde da skupimo našu forumsku intelektualnu snagu i najzad definišemo šta bi bilo to ateizam.
    Last edited by gaul; 19-07-11 at 01:34.

  2. #2
    Join Date
    May 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    37
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne znam šta tu ima da se gata, kovanica ateizam je stvorena da bi definisala ljude koji ne vjeruju u postojanje boga, nije da je to nekakav događaj pa sad treba tumačiti šta i kako. Jedini slučaj gdje se može raspravljati je kad je u priču uključena osoba koja ne zna šta sami termin znači, pa joj je eto potrebno objasniti samo značenje riječi.
    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

  4. #4
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ateisti su vecinom ljudi koji sumnjaju u sve i ne prihvataju ideje dok ih ne analiziraju detaljno i odluce da li imaju smisla ili ne. Vjernici su ti kojima je lako manipulisati i usaditi ideje. Dokazano kroz istoriju toliko puta da se ne moze ni izbrojati. A ocigledno i danas. Onaj retard Bush je cak izjavio da mu je bog rekao da napadne Irak. Mnogi su mu povjerovali.
    zar malo ovo ne izlazi iz opsega ateizma?

  5. #5
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Aoo gaule, tezina li si ponekad... Pa zar ti jos nije jasno da ateisti ne postoje i da tu nema sta da se definise.
    Ali mozemo uvijek da probamo da docaramo.

    Zbog cega ateisti ne postoje, ili na koji to nacin (ne) rade?

    Ajde, gaulicju mali... piratu jedan obicni.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  6. #6
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,279
    Thanks Thanks Given 
    423
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    zar malo ovo ne izlazi iz opsega ateizma?
    I dalje ne shvatas. Ovo je postalo tuzno. Tu nema sta da izadje iz opsteg pojma ateizma jer nisam pricao o ATEIZMU, nego o ATEISTIMA kao ljudima ne obazirujuci se na ono sto svi znamo o ateistima a to je da ne vjeruju u dogme i u boga. Sto je jasno svakom ko prvu rijec tog posta procita. Ali iz nekog razloga tebi nije jasno.
    Ateizam je odbacivanje religijskih dogmi i nevjerovanje u boga, ateisti su ljudi koji odbacuju te dogme. Ja sam opisivao ateiste, ne ateizam. Ne shvatam kako moze to toliko komplikovano da bude, pa ti 2 dana u glavu ne ulazi.
    Svaka grupa ljudi ima neke zajednicke karakteristike koje mozes da povezes sa vecinom te grupe, ponekad i sa svima. Na primjer, svi pripadnici Westboro Baptisticke crkve su retardirani (ne u medicinskom smislu rijeci, ali i to je diskutabilno). Vecina ateista su skeptici. Vecina bajkera slusa hard rock i metal, vecina kosarkasa je visoka preko 190cm, vecina mladih crnaca slusa rep muziku. Shvatas li sad da se radi o opisivanju nekih karakteristika vecine ateista a ne o samom ateizmu?

    Quote Originally Posted by Raquel View Post
    Aoo gaule, tezina li si ponekad... Pa zar ti jos nije jasno da ateisti ne postoje i da tu nema sta da se definise.
    Ali mozemo uvijek da probamo da docaramo.
    Ja ne znam. Meni se cini da kad neko izjavi tako nesto, trebalo bi da pocne da objasnjava zasto misli tako.

    Vjernici su rekli da ima boga, i nisu se potrudili to da dokazu, nego ocekuju od nevjernika da dokazu da bog ne postoji. Ti si slicnu stvar uradila sa ateistima. Samo sto si rekla da ne postojimo, bez ikakvog objasnjenja.
    Last edited by VanjaTheMan; 19-07-11 at 12:56.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raquel View Post

    Zbog cega ateisti ne postoje, ili na koji to nacin (ne) rade?
    Ajde pojasni ovo što si napisala, baš me zanima šta se iza ovoga krije.
    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

  8. #8
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Ateizam je odbacivanje religijskih dogmi i nevjerovanje u boga, ateisti su ljudi koji odbacuju te dogme.
    Zaista?

    Treba da podrazumjevam da ovo nisi htio da kažeš ?

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Svaka grupa ljudi ima neke zajednicke karakteristike koje mozes da povezes sa vecinom te grupe, ponekad i sa svima.
    Ateisti kao grupa ?

    Koji je njihov razlog 'grupisanja'?

  9. #9
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,279
    Thanks Thanks Given 
    423
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Vidim i dalje se hvatas za nebitne detalje. Rekao sam grupa, a ne organizovana grupa. Grupa je termin koji ima vise od jednog bukvalnog znacenja za koje se ti tako ocajnicki drzis.
    Zamjeni ateiste sa kupacima na plazi. Imaju zajednicku karakteristiku da vole da plivaju i da se kupaju u moru. To ne znaci da su organizovana grupa.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  10. #10
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Sam si rekao da svaka grupa ima određene karakteristike.
    Grupa sama po sebi definiše više ljudi koji se okupljaju oko nekog zajedničkog cilja.
    Izvod iz tvog mišljenja, koji proglašavaš 'nebitnim' detaljom ?

    OK, zamjeniću ih sa plivačicama i zamisliću gomilu gologuzih žena koje zanosno trče pješčanim plažama i... To ima smisla, jer su se grupisale radi divnog erotskog motiva. Čak šta više podržavam ovakvo grupisanje.

    Ali još uvijek ne mogu da prokontam smisao ateističke grupe. Koja je to motivacija okupljanja određenih ljudi u grupu. Sam si ih tako definisao.

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Rekao sam grupa, a ne organizovana grupa.
    Valjda moraju imati neki motiv grupisanja, bez obzira na svoje unutrašnje uređenje.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ateisti nisu sveopšte organizovana grupa i nemaju unutrašnje uređenje. Religije su mahom organizovane u grupe i religiozni ljudi priradaju različitim religijskim organizovanim grupama ili spadaju u grupu koji ne pripadaju niti jednoj organizovanoj religiji. A svi zajdeno pripadaju grupi religioznih ljudi. E sad ovdje upotrijebih riječ grupa na mnogo mjesta u različitim kontekstima. Get it?
    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

  12. #12
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    759
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nema svrhe da se ovima koji se predstavljaju kao vjernici objasnjava da boga nema, jer oni ga sanjaju otvorenih ociju (a to cine iz straha i zelja). Sta predstavlja po njima bog? Lidera? a religiju kao njegov partijski program? E pa kad ce na izbore, eeh svasta

  13. #13
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,943
    Thanks Thanks Given 
    3,215
    Thanks Thanks Received 
    5,620
    Thanked in
    2,276 Posts

    Default

    Onaj koji vjeruje ne trebaju mu dokazi da bi vjerovao, a onaj koji ne vjeruje ne prihvata nikakve dokaze koji bi ga uvjerili u suprotno.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Danaida View Post
    Ateisti nisu sveopšte organizovana grupa i nemaju unutrašnje uređenje. Religije su mahom organizovane u grupe i religiozni ljudi priradaju različitim religijskim organizovanim grupama ili spadaju u grupu koji ne pripadaju niti jednoj organizovanoj religiji. A svi zajdeno pripadaju grupi religioznih ljudi. E sad ovdje upotrijebih riječ grupa na mnogo mjesta u različitim kontekstima. Get it?
    Nisam ja nametnuo pojam grupa, odnosno ateistička grupa. Sam ateista je to tako opisao, čije višegodišnje djelovanje može se pratiti po brojnim temama vezanih za teizam.

    Mada mi je jako simpatično što ateiste ('ateističke grupe') definišeš uporedbom sa teistima i njihovih grupa. get it?

    Šta je zapravo ateizam ?

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Raspravljati sa tobom na bilo koju temu je uzaludno jer nemaš sposobnost da prodreš iza bukvalnog poimanja bilo čega.
    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

  16. #16
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,279
    Thanks Thanks Given 
    423
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Valjda moraju imati neki motiv grupisanja, bez obzira na svoje unutrašnje uređenje.
    Zavisi o kakvim grupama pricas. Ako pricas o organizovanim grupama to bi bile uze grupe ciji clanovi imaju motiv za grupisanje. Postoje uze grupe ateista kojima je motiv da sire razum i kriticko razmisljanje vezano za religiju na celu sa Richardom Dawkinsom i Samom Harrisom, ali to su male grupe i nije svaki ateista istovremeno clan te grupe, ali je svaki clan te grupe ateista. Isto kao sto na primjer imas grupu bajkera i od njih nekoliko bajkera su diplomirani ekonomisti. Svi clanovi te grupe su bajkeri, ali nisu svi ekonomisti. Pripadnost jedne uze grupe ne iskljucuje automatski pripadnost drugoj siroj grupi.

    Grupa sama po sebi definiše više ljudi koji se okupljaju oko nekog zajedničkog cilja.
    To je drustvena grupa. Ja posmatram grupe sire, kao matematicki pojam. Ako nas je istorija necemu naucila to je da ljude mozes da grupises po svakakvim standardima. Ne moras da budes clan neke grupe da bi pravio grupacije, to mozes da radis na osnovu opazanja, ako radis neki ekperiment koji to zahtjeva. Na primjer, siguran sam da ne postoji organizovana grupa ljudi kojoj je omiljeni broj 3. Ali ja mogu da grupisem ljude po tome koji im je omiljeni broj ako hocu iako nemam omiljeni broj. Grupe obuhvataju veoma sirok spektar definisanja.
    Last edited by VanjaTheMan; 19-07-11 at 14:38.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  17. #17
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Ateizam je odbacivanje religijskih dogmi i nevjerovanje u boga, ateisti su ljudi koji odbacuju te dogme.
    Odbacuje li ateizam samo religijske dogme, ili sve dogme?

    Vjernici su rekli da ima boga, i nisu se potrudili to da dokazu, nego ocekuju od nevjernika da dokazu da bog ne postoji.
    Mislim da si se malo zaletio s ovom izjavom. Evo ja npr. ne očekujem od nevjernika tako nešto...

  18. #18
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Danaida View Post
    Raspravljati sa tobom na bilo koju temu je uzaludno jer nemaš sposobnost da prodreš iza bukvalnog poimanja bilo čega.
    Pa potrudi se da napišeš tačno ono što misliš, da sagovornici ne bi morali da kopaju po tim slojevima misli koje čuvaš za sebe...

  19. #19
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Danaida View Post
    Raspravljati sa tobom na bilo koju temu je uzaludno jer nemaš sposobnost da prodreš iza bukvalnog poimanja bilo čega.
    Samo ne želim posredna objašnjenja, već neposredna i decidna.
    Ti kao deklarisani ateista,kao i veliki majstor koji godinama postujete i palamudide po forumu, zar je moguće da ne možete decidno i koncizno opisati sopstvenu dokazanu, logičku,naučnu tezu, koja vam je osovina oko koje se rotira vaša misao.

    Odustajete od sopstvene definicije poslije par postova?

    Argumenti? khm khm...

  20. #20
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,279
    Thanks Thanks Given 
    423
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Odbacuje li ateizam samo religijske dogme, ili sve dogme?
    Posto dogma predstavlja nesto u sta ne bi smjelo da se sumnja, pretpostavljam da vecina ateista u najmanju ruku dovodi u pitanje ispravnost svih dogmi. Ako nekom ateisti odredjena dogma ima smisla, ne vidim razlog zasto bi je odbacio, ali siguran sam da je nece prihvatiti bez razmisljanja. Cak i ateista moze da postane vjernik ako prhvati neku dogmu koja za njega ima smisla. Ali to onda vise nije ateista, to je vjernik.

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Mislim da si se malo zaletio s ovom izjavom. Evo ja npr. ne očekujem od nevjernika tako nešto...
    To nije cak ni poenta. Poenta je bila u sledecoj recenici i to je bilo upuceno Raquel. A i ti ne moras sve da shvatas bukvalno onako kako je napisano. Ako pominjem vjernike i ocekivanja vjerovatno mislim na vjernike koji imaju ocekivanja a ne na one koji ih nemaju. Neke stvari bi jednostavno trebalo da se podrazumjevaju bez potrebe pojasnjavanja.
    Last edited by VanjaTheMan; 19-07-11 at 15:00.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Pa potrudi se da napišeš tačno ono što misliš, da sagovornici ne bi morali da kopaju po tim slojevima misli koje čuvaš za sebe...
    "Ne znam šta tu ima da se gata, kovanica ateizam je stvorena da bi definisala ljude koji ne vjeruju u postojanje boga, nije da je to nekakav događaj pa sad treba tumačiti šta i kako. Jedini slučaj gdje se može raspravljati je kad je u priču uključena osoba koja ne zna šta sami termin znači, pa joj je eto potrebno objasniti samo značenje riječi."

    Ja ovo napisah malo prije i drugi takođe definisaše ateizam a lik pita opet šta je ateizam. Ne znam stvarno... Kako doprijeti do nekoga ko nema sposobnost razumijevanja prosto proširenih rečenica?
    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

  22. #22
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Danaida View Post
    Ja ovo napisah malo prije i drugi takođe definisaše ateizam a lik pita opet šta je ateizam. Ne znam stvarno... Kako doprijeti do nekoga ko nema sposobnost razumijevanja prosto proširenih rečenica?
    Ajde iskopiraj sopstveni post pa mi navedi definiciju koju ja nisam shvatio...

  23. #23
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Danaida View Post
    "Ne znam šta tu ima da se gata, kovanica ateizam je stvorena da bi definisala ljude koji ne vjeruju u postojanje boga, nije da je to nekakav događaj pa sad treba tumačiti šta i kako. Jedini slučaj gdje se može raspravljati je kad je u priču uključena osoba koja ne zna šta sami termin znači, pa joj je eto potrebno objasniti samo značenje riječi."

    Ja ovo napisah malo prije i drugi takođe definisaše ateizam a lik pita opet šta je ateizam. Ne znam stvarno... Kako doprijeti do nekoga ko nema sposobnost razumijevanja prosto proširenih rečenica?
    Kao prvo, ono što si napisala su složene rečenice.
    Kao drugo, razmisli malo o toj izjavi "ljudi koji ne vjeruju u postojanje boga". Ako tako precizno kažeš da ne vjeruju u postojanje boga, ti ne isključuješ mogućnost da vjeruju u nešto drugo. To što vjeruju u nešto drugo čini ih vjernicima. A u šta vjeruju? Vjeruju da je tačno ono što su pročitali u udžbenicima za osnovnu, srednju školu, fakultet, itd. Vjeruju u nauku koja je zasnovana na aksiomima (dogmama) koji se ne mogu provjeriti.
    Problem je u tome što ateisti po ko zna koji put ponavljaju grešku koju su pravili ljudi u prošlosti: misle da mogu da znaju. Oni će, kao, da sumnjaju i ispituju, i na kraju će znati. Isto kao što su do prije sto godina znali da se univerzum nalazi u etru, itd.

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ateizam - grčki: α-, "bez" i Θεος, "bog"

    Evo iz kojih riječi proističe. A sad slobodna tumačenja riječi, u to ne mogu da ulazim.
    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Kao prvo, ono što si napisala su složene rečenice.
    A kao drugo, ovo je potpuno irelevantno, jer se "ne razumije prosto proširenu rečenicu" može tumačiti i u prenesenom značenju, a to bi značilo, da budem bukvalna, da neko ne razumije nešto što je jednostavno objašnjeno.
    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

Page 1 of 14 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ateizam - vrsta vjerovanja
    By septembar in forum Religija i filozofija
    Replies: 1100
    Last Post: 10-04-24, 16:23
  2. Ateizam
    By Bijesno pile in forum Religija i filozofija
    Replies: 4250
    Last Post: 19-03-11, 20:05
  3. Budizam i Ateizam
    By septembar in forum Religija i filozofija
    Replies: 50
    Last Post: 05-05-09, 15:19
  4. Teizam, Agnosticizam, Ateizam
    By Hombre in forum Religija i filozofija
    Replies: 44
    Last Post: 03-09-07, 19:59
  5. Ateizam VS Agnosticizam
    By funestis in forum Religija i filozofija
    Replies: 52
    Last Post: 31-01-07, 13:14

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •