Results 1 to 7 of 7

Thread: Djekna jos nije umrla a Milo skoro zamalo iliti Bozja volja

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Djekna jos nije umrla a Milo skoro zamalo iliti Bozja volja

    Prošlonedjeljna kolumna - Klinika Švarcvald - izazvala je pravu lavinu oduševljenja u našoj napaćenoj javnosti! Brojni čitaoci smatraju da je to, možda, i najjača kolumna napisana u ovom serijalu! Karikaturista Goran Šćekić kaže da je, čitajući kolumnu, lično doživio tu moju dramu, i kao da je bio sa mnom ispod stola u potrazi za kašikom! Oni, još stručniji, zaklinju mi se da je psihoanaliza ludnice Švarcvald dostojna jednog Dostojevskog ili Franca Kafke, koji je u svom "Procesu" ispisao jednu od najsumornijih dijagnoza modernog društva - totalitarističkog koncepta koji guta jedinku kao takvu i ukida njenu egzistencijalnu autentičnost! Naravno, pretpostavljate da je meni bilo jako neprijatno - mislim da malko pretjeruju!
    Teza iznesena u ludnici Švarcvald - jedno radi, drugo misli, treće osjeća, a četvrto zbori - to je definicija bolesti savremenog čovjeka! Devedeset odsto bolesti današnjeg čovjeka proizlazi iz nesklada uma, srca i tijela, što prouzrokuje neuroze, psihoze i šokove!
    Definišući tu bolest modernog čovjeka - neurozu - nijesam ni znao da se, zapravo, u istom tom trenutku odvijala prava drama u Vladi! Naime, odmah nakon ceremonije dodjeljivanja svjetske nagrade za mir, premijeru Đukanoviću je pozlilo od prevelikog uzbuđenja i završio je u Urgentnom centru! Srećom, ispostavilo se da nije ništa strašno, izuzev aritmije srca, što je klasični simptom neuroze! Dakle, strogo mirovanje bez nerviranja, piti "presolol" 3h1 i nikako, ponavljam nikako, ne nazivati glupanima istaknute slobodne intelektualce, novinare, prvake opozicije i građane! Uostalom, i mi smo na "bensedinima", od kako je on na vlasti!
    Ali, avaj, čim je izašao iz bolnice, premijer je u prilično izbezumljenom i razjarenom nastupu, uprkos upozorenju ljekara da se ne nervira, nazvao 80 odsto građana Crne Gore glupanima, nesposobnim da obezbijede sebi životnu egzistenciju!? A prije pola godine je slično "častio" i brojne pravnike, ekonomiste, inženjere, magistre i doktore nauka koji sjede bez posla na birou za zapošljavanje, i preporučio im da se jave Đoku Rajkoviću u "Plantaže" i beru breskve!? Ima li to iđe na svijet? Ima samo u ludnici Švarcvald! Zato me i hvata jeza kuda nas ova stihija nekontrolisano vuče? Kuda ova ludačka kompozicija, bez mašinovođe, juri? Ima li pilota u avionu? Kada se 1974. godine, nedaleko od Mostara, srušio avion tadašnjeg predsjednika SIV-a Xemala Bijedića, spekulisalo se da je poslednju rečenicu, koja je zabilježena u crnoj kutiji, izgovorio Xemov glas:
    - Čuj bolan, daj malo meni da vozim!?
    U jeku ove rasprave o glupanima, koja se razvila u crnogorskim medijima, stigla je, zaista, šokantna vijest o rušenju aviona i pogibiji makedonskog predsjednika Borisa Trajkovskog, takođe u tom tzv. "hercegovačkog trouglu", nedaleko od Mostara. U istom području je pao i avion američkog ministra Rona Brauna prije nekoliko godina.
    Indikativno je da se avion makedonskog predsjednika srušio 26. februara, na dan upokojenja Svetog Simeona Mirotočivog, oca srpske nacije i ujedinitelja srpskih zemalja! To je onaj isti Stefan Nemanja, kojem je, prije neki dan, nekakvi Mugi oduzeo bulevar i dao ga drugom svecu - Svetom Petru Cetinjskom, butlajući tako vremena, epohe i svece! Makedonski predsjednik Trajkovski je, takođe, jedan od aktera ove sveukupne balkanske tragedije i jedan od junaka, doduše sporednih i, ispostavilo se, nažalost, tragičnih, ove novele koja se ispisuje svakog ponedjeljka, mada su i ostali balkanski junaci još veći tragičari, bez obzira na to što su živi! Trajkovski je nedavno posjetio Crnu Goru i išao u manastir Ostrog da se "ispovijedi" Svetom Vasiliju Ostroškom! Šta mu je ostroški čudotvorac "preporučio"!? Sigurno nije ono što se dešavalo poslednjih godina i, posebno, poslednjih mjeseci po Makedoniji! Miješanje države u crkvene poslove, odmetanje "Makedonske pravoslavne crkve" od kanona i Boga, progon monaha i monahinja Ohridske arhiepiskopije, upadanje specijalaca MUP-a u manastire i hapšenje i zatvaranje vladike Jovana, spaljivanje kuće vladike Jovana i šišanje do glave monahinja, prijetnje smrću srpskom patrijarhu Pavlu, blagorodnoj duši koja ni mrava ne bi zgazila... Da li je mješina prepunjena grijeha? Da li je to samo splet nesrećnih okolnosti i lošeg vremena, ili slučajnost, ili koincidencija, ili Božji znaci, ili Božja volja?
    Na vijest o smrti Borisa Trajkovskog, jedan od njegovih najbližih saradnika dr LJubomir Frčkovski je zavapio:
    - Bog ga je dao Makedoniji, Bog ga je i uzeo! Ne znam koja je tajna te odluke i tu istinu nikada nećemo doznati!
    Iskreno vaš

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    CG Crna Rupa u Evropi - glavu u kutiju guzicu na tacnu - NEMA DRUGE
    Posts
    216
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Piše: mr Dragan Rosandić

    http://www.revijad.cg.yu/dan/

    Coek sjajno pise i sve cisti realizam, samo saznanje gdje se nalazimo dovoljno trijezni a jos kad mu se mozemo nasmijati dobro je pocelo je
    Iz koje je partije ovaj covjek ?
    Domaca nesreco i Internacionalni Problemu, prekradena krmadi, mrznja prema vama je moja ogromna, mrznja svakog normalnog covjeka je neponovljiva jer nista ste drugo nego atak na zdravi mozak !!

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vanstranacka licnost.
    \x56 \x47 \x42 \x4D
    \x53 \x41 \x47 \x50

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,754
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Šteta što i on nije bio zaintersovan za investiranje u Bosni. :?

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg-Novi / Montreal
    Posts
    444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Procitao sam tu kolumnu ranije, i stvarno je vrhunski napisano.
    Svaka cast.
    "Tvrd je orah vocka cudnovata, ne slomi ga, al' zube polomi !"
    "U dobru je lako dobro biti, na muci se poznaju
    junaci !"
    Petar II Petrovic - Njegos

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,533
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: Djekna jos nije umrla a Milo skoro zamalo iliti Bozja vo

    Quote Originally Posted by Janko23
    Prošlonedjeljna kolumna - Klinika Švarcvald - izazvala je pravu lavinu oduševljenja u našoj napaćenoj javnosti! Brojni čitaoci smatraju da je to, možda, i najjača kolumna napisana u ovom serijalu! Karikaturista Goran Šćekić kaže da je, čitajući kolumnu, lično doživio tu moju dramu, i kao da je bio sa mnom ispod stola u potrazi za kašikom! Oni, još stručniji, zaklinju mi se da je psihoanaliza ludnice Švarcvald dostojna jednog Dostojevskog ili Franca Kafke, koji je u svom "Procesu" ispisao jednu od najsumornijih dijagnoza modernog društva - totalitarističkog koncepta koji guta jedinku kao takvu i ukida njenu egzistencijalnu autentičnost! Naravno, pretpostavljate da je meni bilo jako neprijatno - mislim da malko pretjeruju!

    Ovaj tip ovo pise o sopstvenoj kolumni?! :shock:
    Jel' to on pobjegao iz te klinike Svarcvald? :blah:

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,533
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: Djekna jos nije umrla a Milo skoro zamalo iliti Bozja vo

    Quote Originally Posted by Janko23
    Makedonski predsjednik Trajkovski je, takođe, jedan od aktera ove sveukupne balkanske tragedije i jedan od junaka, doduše sporednih i, ispostavilo se, nažalost, tragičnih, ove novele koja se ispisuje svakog ponedjeljka, mada su i ostali balkanski junaci još veći tragičari, bez obzira na to što su živi! Trajkovski je nedavno posjetio Crnu Goru i išao u manastir Ostrog da se "ispovijedi" Svetom Vasiliju Ostroškom! Šta mu je ostroški čudotvorac "preporučio"!? Sigurno nije ono što se dešavalo poslednjih godina i, posebno, poslednjih mjeseci po Makedoniji! Miješanje države u crkvene poslove, odmetanje "Makedonske pravoslavne crkve" od kanona i Boga, progon monaha i monahinja Ohridske arhiepiskopije, upadanje specijalaca MUP-a u manastire i hapšenje i zatvaranje vladike Jovana, spaljivanje kuće vladike Jovana i šišanje do glave monahinja, prijetnje smrću srpskom patrijarhu Pavlu, blagorodnoj duši koja ni mrava ne bi zgazila... Da li je mješina prepunjena grijeha? Da li je to samo splet nesrećnih okolnosti i lošeg vremena, ili slučajnost, ili koincidencija, ili Božji znaci, ili Božja volja?
    Jeste, definitivno - pacijent!
    Prava lektira za Janka.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •