Results 1 to 24 of 24

Thread: Geteborg- Hladno, al' standard jbg :)

  1. #1
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,966
    Thanks Thanks Given 
    3,226
    Thanks Thanks Received 
    5,654
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default Geteborg- Hladno, al' standard jbg :)

    Evo za sve ljubitelje putopisa jos jedna prica, ovog puta iz hladne Skandinavije.

    Nakon i vise nego uspjesne epizode u Americi u proputovanja istocnom obalom, bio sam spreman, odmah po povratku u CG, da se otisnem u nove putesestvije. Crna gora je previse mala da bi se tu dugo zadrzavao i s toga sam skovao plan za ponovni odlazak na jednogodisnji program u ameriku. Sve sam bio zavrsio sto se posla i smjestaja tice tokom nekoliko mjeseci, ali igrom slucaja konzul je odbio da mi izda vizu, i opet igrom slucaja nekoliko nedelja kasnije obreo sam se u Svedskoj, u prelijepom starom Geteborgu.
    Tu sam bio smjesten kod rodjake tako da sam imao i vise nego dovoljno vremena i ostalih resursa da na miru istrazujem grad i okolinu. O Geteborgu apsolutno nista nisam znao, osim da je jako lijep grad, tako da sam po dolasku poceo da istrazujem o tome sta zelim da istrazujem i kako da istrazujem.
    Povratna karta se moze naci za nekih 200 eura ukoliko se rezervise nekoliko mjeseci unaprijed, ali posto je sve ovo ispalo na brzinu morao sam da improvizujem da bih sto jeftinije prosao sa prevozom do tamo. Zahvaljujuci forumu i @ThaHool-u dosta jeftinu avio kartu sam nasao preko Wizz Air-a, s tim sto sam letio iz Beograda. Uzbudjenje je bilo na nivou, jedva sam cekao da se otisnem u istrazivanje nove drzave, naroda i kulture.
    Let je trajao nekih dva i po sata, i to sa zakasnjenjem od dobrih sat u po, ako ne i vise.Let je bio dosta lagan, sve sto ne ukljucuje prelijetanje preko okeana-dobro je
    Oko 7 i nesto sam poletio iz Bg-a, a nesto prije 10 uvece sam bio u Geteborgu, sreca pa direktan let. Iznenadilo me je koliko je suncano bilo tokom cijelog leta, uprkos tome sto je bilo kasno uvece, nebo je bilo plavo kao da je 3 popodne. Kad sam poletio iz Bg-a bilo je nekih 30ak stepeni, 22 maja, a kad sam sletio u Geteborg bilo je jedva 15ak stepeni i dosta prohladno i kisovito, drasticna promjena klime. Al standard, jbg . Takodje noc nije bila pala iako je bilo oko 10 uvece, poceo sam da uvidjam koliko ovdje dugo traje dan.








    Dakle, sletio sam na manji geteborski aerodrom koji mahom koriste niskotarifne kompanije jer nije toliko fensi kao Landvetter- drugi i glavni aerodrom u Geteborgu....

    Nastavak... Dakle, 22. maj, oko 10 uvece, prvi utisak po sletanju je bio kako je hladno i kako dugo traje dan. Voznja od aerodroma do stana trajala je nekih 20ak minuta, sto je super razdaljina. Oba aerodroma su u neposrednoj blizini Geteborga i stize se autoputevima za 20-30 minuta. Saobracajna infrastruktura u ovoj drzavi je impozantno razvijena. To vece sam se smjestio u stanu i spustio roletne da bih imao utisak noci, koja je jedva bila primjetna, uprkos tome sto je bilo skoro 11 sati.
    Sjutradan sam poceo da razradjujem i pravim plan o tome sto obici i kako se kretati naokolo. Dosta toga sam pokupio sa tripadvisor.com i ostalih slicnih websajtova, ali i od rodjake od koje sam mogao dobiti informacije iz prve ruke.
    S obzirom da se stan nalazi na nekih 7 kilometara od centra grada, u dosta lijepom naselju, imao sam vrlo povoljnu poziciju, a sto je najbitnije bilo, tramvajska stanica bila je na svega 10 sekundi od zgrade.

    Nakon budjenja i dorucka prvo sam htio da istrazim naselje u kojem se nalazim prije nego sto strknem u centar. Stambeni kvartovi su fantasticno sredjeni, dosta se vodi racuna o razmaku izmedju zgrada, kao i o zelenim povrsinama gdje ce se moci odmarati stanari i igrati djeca. Svuda naokolo se nalaze zelene povrsine, dosta drveca, igralista za djecu, biciklisticne i pjesacke staze... parkinzi su perfektno uredjeni i svako ima svoje parking mjesto. Ostala parking mjesta za posjetioce su uredno oznacena i parking automati se nalaze naokolo i lako ih je locirati i koristiti. Klupe i saksije sa cvijecem i ostali stambeni mobilijar je uredno rasporedjen i dostupan svim stanarima stambenih blokova, i sto je najbolje u svemu, sve je perfektno ocuvano, nema slomljenih klupa, razbacanih saksija... kao da je vandalizam iskorijenjen. Zacudih se opet dje mi zivimo, iako me vise ne bi trebalo cuditi.
    Tramvajska stanica u neposrednoj blizini moje zgrade se zove Marklandsgatan i srednje je velicine, sto znaci da sam mogao na dosta mjesta da idem direktno odatle.
    Nakon setnje kroz stambene blokove u mojoj okolini i zapazanja koliko je sve sredjeno i ocuvano, vratio sam se nazad u stan malo da odmorim i napunim baterije prije nego sto se bacim na setnju centrom.
    Zamalo zaboravih da pomenem... na dosta parking mjesta koje koriste stanari nalaze se kablovi sa uticnicom za koje sam saznao da sluze da se motor automobila prikovca na to i tokom noci zgrije, kao i cijela unutrasnost automobila, da bi vlasnik ujutru kad krene na posao bio u toplom vozilu. Fascinantno.

    Nastavice se....
    Last edited by Mojsije; 03-07-11 at 21:59.

  2. #2
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ajde bre vise .... nastavljaj ...
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,682
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ajdeeeeee ovo je super!!!
    I am patiently waiting here
    to see which of us survives
    when all of this collides
    with reality..

  4. #4
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,966
    Thanks Thanks Given 
    3,226
    Thanks Thanks Received 
    5,654
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Strpljenja malo, nije trka nidje

  5. #5
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,966
    Thanks Thanks Given 
    3,226
    Thanks Thanks Received 
    5,654
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Idemo dalje...
    23. maj, vrijeme i nije bog zna sta, ali zabundavam se i krecem u predvecernju setnju u istrazivanje centra Geteborga. Krecem tramvajem sa obliznje stanice Marklandsgatan i konacno odrediste mi je Brunnsparken. Brunnsparken je glavno tramvajsko i autobusko stajaliste u centru, i tu gotovo svi busevi i tramvaju prolaze. Od moje stanice ka toj su isle linija 1, 2, 7 i 16. Na svakih nekoliko minuta siba javni prevoz tako da nikad nema dugog cekanja na stanici. U Geteborgu vam bukvalno nisu potrebna kola jer je javni prevoz jako razvijen i jedan od najboljih u evropi. Sve moguce stanice su opremljene tablama i monitorima na kojima se moze naci koje linije tuda prolaze, dokle idu, i za koliko minuta dolazi sledeci autobus/tramvaj. SVe rijeci pohvale za javni prevoz, tu nema premca. Doduse, dosta je skup, karta je od 2 eura pa nadalje, skuplja negoli u Njujorku i Bostonu, sto i nije za pohvalu. Ali se jedna karta moze iskoristiti u povratnom pravcu ukoliko se nesto na brzaka zeli obaviti u gradu, jer karta traje sat i po. To je dobro odradjeno.
    Takodje se na sajtu kopanije koja je zaduzena za javni prevoz mogu naci precizne vremenske odrednice za svaku liniju za bilo koji dan u nedelji. Takodje postoji opcija da se ukuca odakle se zeli ici i dokle stici i sajt generise automatski kojim linijama treba ici i u kad su polasci. Nemoguce koliko je sve dobro organizovano sto se tice javnog prevoza.
    Primijetio sam da su vozaci tramvaja i autobusa vecinom zene, sto je jako interesantno s obzirom da se to smatra 'muskim' poslom.
    Evo kako to izgleda na mapi na sajtu, ovo blizu rijeke je krajnja tacka Brunnsparken




    Nego, poslije nekih 15 minuta voznje tramvajom dodjoh na Brunnsparken u samom centru Geteborga. Tu masu ljudi naokolo, opet svakakvih, crnih, zutih, bijelih, repera, arapa, skinheda, skejtera... vrlo raznoliko. Vidim neki veliki spomenik ispred sebe, rijeku, i zgrade u starom stilu ali besprekorno ocuvane. Ono sto sam htio da obidjem je Avelyn iliti Avenija i ulice naokolo. Avenija je glavna i najveca avenija u Geteborgu koja se prostire kroz sami centar grada i duga je oko dva kilometra. Tu se nalaze fensi restorani, butici, pozorista... to je uglavnom srce grada. U svim vodicima pise da se tom avenijom mora prosetati, ali da je precijenjena, sto se na kraju i ispostavilo kao tacno. Prosetao sam do vrha avenije i nazad i vidio dosta interesantnih zgrada, restorana, pozorista, muzeja, parkova naokolo... Na vrhu avenije se nalazi ogromni muzej umjetnosti koji bukvalno zatvara aveniju i sa cijeg se stepenista moze vidjeti cijela ulica na dlanu.
    Takodje ima dosta mjesta brze hrane, i to americkih lanaca tipa Mekdonald, Burger King, KFC, Subway... dosta mjesta sa shit hranom.































    Ono sto sam mogao zapaziti hodajuci centrom grada da je Geteborg po arhitekturi tipican evropski grad. Zgrade su uglavnom niske ili srednje velicine, dosta njih datira iz 19. vijeka i spoljasnost je sjajno ocuvana i to je ono sto daje draz ovog gradu. Iako ja preferiram americki sistem izgradnje downtown-a sa visokim neboderima karakteristicne arhitekture u nekom art deco stilu ili neke moderne staklene dzinove koji ce pokazati briljantnost arhitektonskih umova koji su ih projektovali, staro-evropski arhitektonski stil mi je bio pravo osvjezenje i prosto je mamio da slikam bukvalno skoro svaku zgradu jer su fenomenalno bile ocuvane i reljefi i fasade oduzimaju dah. Kao neka kombinacija Venecije i Praga, iako nikad nisam bio ni u jednom ni u drugom. Kanali koji su sprovode rijeku Gota Alv kroz grad su fantasticni, i uz mnogo mostova koji spajaju ulice oko kanala daju neki venecijanski smek gradu. Jeste da je sve bila susta suprotnost americkom stilu, ali nimalo nije zaostajalo upravo zbog starog evropskog duha i originalnosti.
    Na glavnom gradskom trgu nalazi se veliki spomenik osnivacu grada Adolfu Gustavu ciji je spomenik postavljen u tacki u kojoj on pokazuje gdje ce biti grad. 'Ovdje ce biti grad'- to su rijeci koje je on navodno izgovorio kada se iskrcao tu u drugoj polovini 15og vijeka, negdje oko 1470 i neke, cini mi se. Dakle, grad je star preko 500 godina. O istoriji grada sam naucio dosta kada sam bio u gradskom muzeju o kojem cu pisati kasnije.

















    Takodje se u centru grada nalazi i Geteborsko oko, nesto slicno London's Eye. Doduse cuo sam da i nije toliko popularno i da se smatra promasenom investicijom jer nije narocito posjeceno i ne uklapa se na pravi nacin u okolinu.
    Ovdje se moze vidjet na mapi koje sam ulice presetao tokom mog prvog izleta kroz centrum(centar na svedskom)






    Sve u svemu, uzivao sam posmatrajuci nesto novo, a opet staro. Kao neki grad iz 19og vijeka prenesen u moderno doba sa odlikama modernog evropskog grada. Ono sto je interesantno je da nije bilo puno ljudi naokolo te veceri prvog radnog dana u nedelji, jer nakon 5 vecina zavrsava s poslom, eventualno se iskoci napolje na kafu ili u soping, i vec nakon 7 predvece grad pocinje da biva pust. Radan narod, nema sto.


    Nastavice se...

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    www
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Što me prozivaš ovuda?

    Drago mi je da sam pomogao i da si se još bolje proveo!
    Last edited by ThaHool; 04-07-11 at 01:42.
    Globetrotting

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,682
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E vazda putovao i ovako nam fino prenosio utiske!

    Nista mi gore nije no kad nekoga ko se upravo vratio npr. iz Pariza ili Nju Jorka pitam "kako je bilo, pricaj.." i dobijem odgovor:"a fino.. prvi dan mi je malo dosadno bilo...poslije smo bili u shopping centar... a onda me nekakva prehlada uhvatila... i tako... fin je grad..."
    I am patiently waiting here
    to see which of us survives
    when all of this collides
    with reality..

  8. #8
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,966
    Thanks Thanks Given 
    3,226
    Thanks Thanks Received 
    5,654
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    24. Maj, 2011

    Vrijeme me i nije bas najbolje sluzilo, bilo je prohladno i oblacno, ali nista sto bi me zadrzalo da ne iskocim u setnju i istrazujem. Opet sam posao u centar. Htio sam opet obici iste ulice kojima sam setao proslog dana i jos ponesto naokolo. Prosao sam Avenijom jos jednom i vidio da je zaista precijenjena i da ne zasluzuje da se pominje u turistickim vodicima o Geteborgu. Nista specijalno osim tih butika i restorana... Ali zato okolne ulice nude mnogo vise. Okolne ulice su opasane tim niskim zgradama sa karakteristicnom arhitekturom kao u amesteramu, veneciji... presjecene su kanalima preko kojih se protezu mnogi mostici sa relativno malom razdaljinom izmedju njih. I to odaje utisak kao da sam u 1800 i nekoj godini.
    Doduse buka javnog saobracaja i raznoraznih ljudi okolo vracaju me u 21. vijek. Jos jedna stvar koju sam primijetio u vezi saobracaja u geteborgu je kultura vozaca. Nema onih trkaca kao kod nas, niko se ne sepuri kolima i vozika po gradu. Takodje postoji i pjesacka kultura. Pjesaci ne istrcavaju na pjesacki tacno ispred kola kao kod nas i vozaci staru na pristojnu udaljenost kad se prelazi ulica. Cak i kad sam bio na nekoliko metara od prelaza vozac je poceo da usporaca i staje makar 5 metara od mene. Nikakve bojazni da ce me neko udarit ako prelazim ulicu.
    Ima i jedna stvar koju sam i u vezi sebe primijetio dok sam vozio ovuda. Iako sam pokusavao da se priblizim njihovoj kulturi voznje nije me mogao zaobici osjecaj da ubrzam malo da stignem da prodjem kroz zeleno ili nekad ne stanem da propustim pjesake i bicikliste pa me gledaju ono 'odakle je ovaj shljega'
    Isto su semafori drugaciji pa prije nego sto se upali zeleno nisu upaljeni zuto i crveno istovremeno, nego samo zuto, pa me zbunjivalo oce li se upalit zeleno ili crveno, posto se kod nas nakon samo zutog znaka pali crveno.
    Saobracajna kultura na visokom nivou u svakom slucaju.

    Bio sam da jedem u jednom kafeu i cijene su dosta visoke, vece nego u americkim kafeima u velikim gradovima, i prilagodjene njihovim platama od 2000+ eura. Sendvici su uglavnom od 5-10 eura, kafe i cajevi od 2-3 eura pa navise, salate oko 5 eura, slatkisi od 2-3 eura pa na vise... postoji 'dagens lunch' u vecini kafea koji se sluzi u toku vremena za rucak, otprilike od 11-2 popodne i kosta oko 8-10 i kusur eura kad se moze jesti koliko god oces za te pare. Sve u svemu dosta je skupo u kafeima i kaficima. Doduse ne bi bilo skupo sa njihovim platama.
    Kartu u tramvaju sam platio samo nekoliko puta do sad jer sam vidio da se mogu stekati, a kontrole i nije bilo previse do sad(da kucnem u drvo), mada sam nalijetao na njih, ali eskivaza je urodila plodom(opet da kucnem u drvo). Mislim da je kazna oko 120-150 eura, sto je dosta drasticno, je li.























    U strogom centru se mogu vidjeti zgrade opstine i jos neke opstinske zgrade, to je na onom trgu gdje je spomenik Adolfu Gustavu. Tu se takodje nalazi i najveca i glavna zeljeznicka stanica. Nordstan, najveci soping mol se nalazi na Brunnsparkenu takodje u srcu grada, mada i nije bas toliko prevelik, ocekivao sam vise od najveceg soping mola. To je mjesto prepuno ljudi tu nedje do 5-6 popodne, kada se prazni kao i cijeli grad uostalom. Ni tu nije narocito jeftino, u stvari dosta je skupo, ispod 20-25 eura ne moze se nista naci, pa ni majica kratkih rukava. Nakon americkih soping molova gdje se na znizenju za 10-20 dolara mogu naci dosta kvalitetne stvari Geteborg i Podgorica su mi postali odjednom skupi.

    Takodje se u centru nalazi i Gamla Ullevi, novoizgradjeni stadio na kojem igraju KF Geteborg i jos dva gradska kluba. Station prima nesto vise od 20 000 gledalaca i ekstra je moderno i luksuzno zdanje. O njemu cu pisati vise u nastavku kada budem pisao o utakmici na kojoj sam bio.
    U neposrednoj blizini se nalazi i drugi Ullevi stadion koji sada vise sluzi za koncertna desavanja, i potpuno je nepotreban gradu ove velicine, trenutno se razmatra njegovo rusenje.
    U gradu sam ostao poprilicno dugo, poceo je mrak da pada i potrosio sam neocekivano dosta para za hranu i pice tog dana i skontao da to nece moci tako ukoliko zelim da ostanem duze ovdje.





























    Svedjani su mi isprva bili interesantni. U svedskoj, sto se nacionalnosti tice zivi preko 90% svedjana. 5% je finaca. 90% ljudi govori svedski jezik, dok norvezani i danci mogu da razumiju svedski i obrnuto, to je nesto kao nasi jezici. Sto se tice svedskog jezika, zvuci uzasno, nesto poput njemackog. Bas mi nikako ne prija da slusam taj jezik. Nasi jezici se mogu cuti svuda naokolo, od ljudi sa balkana isticu se bosnjaci i hercegovci, mislim da sam procitao da ih ima preko 60000 u svedskoj. Bas se cesto moze cut njihov akcenat naokolo. U svedskoj, pogotovo u Malmeu ima masu ljudi iz ex ju, u Malmeu je taj procenat najveci, cak 15%. Otprilike oko 20% svedskih drzavljana su imigranti. Dosta ih ima iz azije tipa Irak, Iran, Sirija... imaju dosta restorana sa azijskom kuhinjom naokolo.
    Svedjani su dosta amerikanizovani, bukvalno gotovo svi nose starke i imaju najnoviji iPhone. Takodje se mogu vidjeti u duksericama i majicama kratkih rukava sa simbolima amerike ili tako nesto... svi su nekako isti.
    I vrijeme je cudno. Cas je oblacno, cas je suncano, cas se naoblaci pa posne kisica... bas nidje veze, vazda valja neku jaknu ili duksericu imati.
    Kako se smrkavalo lagano oko 11 uvece krenuo sam nazad u svoj topli imigrantski dom.

    Nastavice se...

  9. #9
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,861
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Otprilike oko 20% svedskih drzavljana su imigranti. Dosta ih ima iz azije tipa Irak, Iran, Sirija


    - Boga mi ima ih dosta i Bosnjaka,Hrvata,Albanaca a i malo iz nase Crne Gore.

    Svedjani su dosta amerikanizovani, bukvalno gotovo svi nose starke i imaju najnoviji iPhone.

    - Da da, a dosta njih barem tinejdzeri , svi u nekom emo/rock stilu , mrzno li mi je to.

    Sto se vremena tice, ja sam bio tamo mjesec dana prije tebe, bas je varljivo vrijeme , ali uglavnom je bilo sunca, jednom je malo snijega palo, i par puta kisa.


    A pitanje za tebe, da li bi tamo zivjeo ?

    I da dodam, meni tesko bilo da se naviknem na pjesacki kad ti svako auto stane, za razliku kod nas,moras cekati po minut dva pa kad je manje guzve mozes proci. Gdje smo mi sa kulturom...

    Jos jedna stvar, ovamo kod nas stalno policija na puteve dako se ogrebe na nekog ko je prekoracio brzinu ili nesto drugo, tamo nisam nijednom vidjeo policiju da stoji gdje krajem puta i ceka kao nasi sto rade to svakodevno.
    Last edited by takemysoulaway; 05-07-11 at 12:40.

  10. #10
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,966
    Thanks Thanks Given 
    3,226
    Thanks Thanks Received 
    5,654
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Najveca skupina imigranata je uz Ex-yu, a nakon nas su azijati. A rokera i metalaca na svakom koraku.
    Ja sam policiju samo jednom za nepuna dva mjeseca vidio u gradu, ono saobracajci provjeravaju isprave. A da imaju zasjede pored puta i da cuce u nekom grmlju... to bi im bilo previse primitivno.

    A bih li zivio ovdje... pa ako bih morao birati izmedju zivota u CG i ovdje bez razmisljanja bih se preselio ovdje jer je sve maksimalno uredjeno, ima mnogo vise stvari za nego protiv. Odbija me klima maksimalno i taj neki njihov mentalitet, najradije bih ovdje proveo neko vrijeme pa bih se negdje drugdje preselio.

  11. #11
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,189
    Thanks Thanks Given 
    1,275
    Thanks Thanks Received 
    4,303
    Thanked in
    2,008 Posts

    Default

    Mycket trevlig recension!
    Tack själv Moses!

    Baš je bljutav ovaj švedski.



    Skandinavija mi je oduvijek privlačna, posebno Norveška.
    Predhodnih godina sam se upoznao s nekoliko Norvežana, pa imam još veću želju posjetit njihovu domovinu.

    Eto, možda i ja napišem neki putopis. Naravno, ako me ti ne preduhitriš.
    Mada, ne bih imao ništa protiv da čitam i taj tvoj rad.

    E da, ako se spremaš na neku novu avanturu, imaj u vidu Irsku.

    Poz!
    Last edited by starwalker; 10-07-11 at 20:57.
    The more things change, the more they stay the same.

  12. #12
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,966
    Thanks Thanks Given 
    3,226
    Thanks Thanks Received 
    5,654
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Ogromna je skandinavija i najbolje je tokom ljeta doci ovdje dok nije prehladno i dok je vrijeme koliko toliko pristojno. Sjever je masu ruralniji i divljiji za razliku od pitomijeg juga gdje su smjesteni veci gradovi. Nadam se da ce bit prilike da se podje i vide ti irvasi i cuda kroz njihove planine i sume.
    Ovih dana sam zauzet pa nisam imao kad da pisem, ali nastavice se ubrzo, dosta toga u Geteborgu ima. Poz

  13. #13
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,189
    Thanks Thanks Given 
    1,275
    Thanks Thanks Received 
    4,303
    Thanked in
    2,008 Posts

    Default

    Ček, ti si još u SE?
    The more things change, the more they stay the same.

  14. #14
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,966
    Thanks Thanks Given 
    3,226
    Thanks Thanks Received 
    5,654
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Jes, ne vraca mi se sa ovih 15-20 stepeni na taj zaropek u pg

  15. #15
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,189
    Thanks Thanks Given 
    1,275
    Thanks Thanks Received 
    4,303
    Thanked in
    2,008 Posts

    Default

    Lucky You!
    The more things change, the more they stay the same.

  16. #16
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,966
    Thanks Thanks Given 
    3,226
    Thanks Thanks Received 
    5,654
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Nema co'ek sto drugo radit na ove vrucine sad.
    Elem...

    Da se vratim par mjeseci nazad u maj mjesec, tacnije 25.
    Posto sam istrazio centar prethodnog dana, reko da se uputim danas u botanicku bastu. Botanicka basta Geteborga je jedna od najstarijih i najljepsih basti u Evropi. Stara je preko 100 godina i ocuvana jako lijepo. Nalazila se na 2 kilometra od stana gdje sam zivio pa reko da ne idem tramvajom, nego se zaputih pjeske, bio je lijep dan. Ali avaj! Bio je lijep dan s prozora. Kako sam setao ka basti tako me je sibao neki cudni vjetar po licu, nije ni jak, ali nekako ostar i hladan kad mu ides u susret. Nimalo mi prijatna nije bila ta setnja po tom svedskom ostrom vjetru.
    Nego, dodjoh do botanicke, ulaz se ne placa, i ispred mene raj za oci. Toliko zelenila i boja, plus neki veliki bazen, prosto djeluje opustajuce u sekundi. Tu na ulazu uzmem mapu i krenem u obilazak...












    Na pocetku se nalazi fenomenalni kao staklenik sa strogo kontrolisanom temperaturom i vlaznosti vazduha, gdje se gaje neke jako fascinantne biljke. Meni su orhideje privukle paznju, nisam neki preveliki ljubitelj biljaka, ali to sto sam tamo vidio, definitivno je vrijedno paznje. Od ostalih biljaka, sekvoja mi je takodje privukla paznju, jer je bila toliko visoka, mislim i vise od 30 metara. Tu ima i raznih drugih biljaka, cini cvjetovi izgledaju fenomenalno, ali to su sve neki natpisi na latinskom, sto su za mene spanska sela.







    Tu sam proveo skoro 4 sata i uzivao u ovoj prirodi koju radnici u ovoj basti savrseno odrzavaju. Nakon toga sam se zaputio pjeske opet ka Linnegatanu. Linnegatan je jedna od najljepsih i najduzih ulica u Geteborgu i koja se zavrsava na Linneplatsecu odnosno Linne trgu, blizu obale rijeke. To je setnja od nekih 5-7 kilometara, ali reko, kad je bal nek je maskembal.

    Nastavice se...

  17. #17
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Inspirises. A nisi cinik. Divota.
    Samo tako nastavi
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  18. #18
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,966
    Thanks Thanks Given 
    3,226
    Thanks Thanks Received 
    5,654
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Dakle, 25. maj, poslijepodne, nastavljam setnju od botanicke ulice do pocetka ulice Linnegatan. Put vodi velikim bulevarom uz obod parka Slottskugen. Namjerno sam isao obodom parka jer sam detaljno istrazivanje htio da ostavim za neki drugi dan. Slottskugen je najveci i najljepsi park u Geteborgu, ali nije ni primaci Central Parku, ofkors
    Tu sibam jos jedno kilometar i nesto po suncanom i prohladnom danu i dolazim do velikog tramvajskog cvorista odakle pocinje nekoliko ulica i gdje se nalazi pocetak Linnegatana.
    Dok sam setao tom ulicom shvatio sam zasto je jedna od najljepsih i najotmenijih u gradu. To je, u stvari, vise kao bulevar, sa novim(starim) zgradam koje idu uzduz, a naokolo se nalaze fensi restorani, kafei... uglavnom je to naselje za visu klasu i sve je dosta skuplje. Zgrade su fascinantno napravljene sa nekim kao kupolama na svakom cosku i sa nekim detaljima iz mitologije i metalnim djelovima na vrhovima kupola.






    Tu se nalazi i grandiozna katolicka katedrala, i jos neki neidentifikovani religiozni objekat sa sve zlatnom krunom na vrhu. Linnegatan je duga oko 2 kilometra i definitivno se ne smije zaobici prilikom posjete ovom gradu, svaka zgrada pojedinacno fascinira arhitekturom, a i cijenama. U restoranima naokolo, ispod 15 eura ne moze se nista naci.






    Na kraju ulice se dolazi do velikog trga na cijem sredistu se nalazi fontana sa 7 djevojaka i svaka simbolizuje po jedan kontinent. I naspram toga se nalazi neka ogromna siroka zgrada koja se sepuri svojom velicinom i starim dizajnom.






    Nastavak sjutra...

    btw, fala Rakel

  19. #19
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,120
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    2,401
    Thanked in
    1,238 Posts

    Default

    Ja ne znam kako sam propustila kompletan ovaj putpois. Ali nema veze, sad cu imati vise za citanje
    Svaka cast

  20. #20
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,966
    Thanks Thanks Given 
    3,226
    Thanks Thanks Received 
    5,654
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    A eto bacim koje slovo kad imam vremena

  21. #21
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,902
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    303
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    okle vam para da putujete svaki cast!? :mad:

    ___________________________

    slikam slike povoljno

  22. #22
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,966
    Thanks Thanks Given 
    3,226
    Thanks Thanks Received 
    5,654
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Mi smo ti parasi stari

  23. #23
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,966
    Thanks Thanks Given 
    3,226
    Thanks Thanks Received 
    5,654
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    No, gde sam ono stao... a da secam se. I dalje je 25. maj, oduzi se ovaj dan
    Nakon obilaska prelijepe botanicke baste i setnje kroz Linnegatan, malo nize sam se spustio i nastavio setnju uz promenadu duz obale rijeke. U blizini se nalaze ogromno brodogradiliste kao i luka gdje centralne vezove zauzimaju ogromni feriboti kompanije Stena Line koja plovi do Arhusa u Danskoj i Kila u Njemackoj. Uz obalu se nalaze i brodovi-restorani, a sa druge strane su neke starije zgrade i zamkovi, koji su restaurirani pa izgledaju dosta dobro. Na kraju setalista se nalazi gotenburska Opera, karakteristicne zgrade koje su zbog svojih crvenih vrhova nazvane Lipsrick(karmin), kao i luka za manje jahte i naravno gotenbursko Oko. Tu je dosta prijatno provesti poslijepodne i predvece jer je zalazak sunca nevjerovatan. Doduse, na zalazak sunca treba pricekati i do 11 uvece u toku ljetnjeg perioda.









    Za pogled sa visine na geteborg iz ove svojevrsne atrakcije, slucne londonskom oku, treba platit oko 15 eura.
    Dalje sam nastavio put centra i uzivao u pogledima sa ovih malih mostova na kanale. To mi je apsolutno fantasticno bilo i jedna velika novina, s obzirom da slicno nisam vidio nigdje, a volio bih da vidim kanale u Veneciji i Amsterdamu.



    Apsolutno fantasticno izgleda, kako se okolina reflektuje u vodi koja je kristalno cista.
    Nakon dobrih preko 10 km setnja, tramvajom se oko 9 i nesto vracem u stan na veceru i kuliranje...

    Tu bi kontinjud...

  24. #24
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,966
    Thanks Thanks Given 
    3,226
    Thanks Thanks Received 
    5,654
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Idemo dalje...
    Svice i 26. maj. Imao sam problem sa spavanjem prvih par nedelja, jer je svicalo bukvalno malo prije 3 ujutru, a noc je padala oko 11, treba vremena da se navikne na te nove rezime izlaska i zalaska sunca. Nakon dorucka, oko 12 i nesto imao sam spreman plan za moj 4. dan u drugom najvecem gradu svedske monarhije. Plan je bio posjeta najvecem zabavnom parku na teritoriji skandinavije zvanom Liseberg i nakon toga posjeta Universeumu, sto je svojevrstan muzej i simulacija prasume u jednom.
    Liseberg je najveci i najpoznatiji park te vrste na sjeveru evrope i tu stvarno ima toliko toga da se vidi i isproba. Ja sam posudio godisnju karticu na koriscenje od familije pa mi je dzabe bilo, inace bi morao zavuci ruku duboko u dzep. Dnevna karta za sve u parku kosta oko 40 eura, dok regularna ulaznica kosta 8 eura, pa se unutra moze bitari sto se oce pojedinacno, a to kosta od 3-10 eura. Ima masu onih roler coastera dza bu vozova, ima raznih ekstremnih splavarenja, i svakakvih drugih cuda. Meni najzanimljivije je bila kao neka platforma visoka skoro 100 metara i tu se sjedne u sjedista i penje do gore, a onda uslijedi slobodan pad do dolje, to stvarno aktivira adrenalin maksimalno.
    Kao i neki vozic koji se ispaljuje kao metak, pa je potisak nerealno jak, cini mi se mi tijelo kao list dodje.

    Inace park je savrseno sredjen, ima sopstvene hotele i restorane, tako da se tu moze i odsjesti, ali su cijene paprene, par stotina eura je nocenje. Takodje ima i dosta zelenih povrsina naokolo, dosta cvijeca i polja lala, uzitak je definitivno zagarantovan. Do parka se stize tramvajem ili busom i iskrcavanje je na stanici Korsvagen, koja je jedna od vecih cvorista javnog prevoza u gradu. Liseberg park i Universeum su tik jedan do drugoga, i zbog toga sam i odabrao da ih posjetim u istom danu.
    Jedino sto me nerviralo su djeca naokolo, toliko male djece i vriste i trke naokolo da je to nenormalno, no to je nuzno zlo koje se mora istrpjeti





    Park ima dva ulaza. Jedan je na juznoj a drugi na zapadnoj strani. Interesantno je da se sa juzne strane kad se ulazi mogu vidjeti zvijezde slavnih, nesto kao u holivudu. Takodje gosti parka su bili najpoznatiji ljudi svijeta, sportisti, glumci... i oni su ostavili svoje otiske dlanova u bronzi i mogu se vidjeti u parku. Inace je park otvoren pocetkom 20ih godina proslog vijeka, tako da ce kroz nekih 10 godina slaviti stogodisnjicu.





    Park obiluje i nekom perverzijom



    Evo ga ovo cudo odakle ide slobodan pad, auh












    Sve u svemu, bjese to jedna jako duga i uzbudljiva posjeta, ovo mi je bio prvi put u ovolikom zabavnom parku, prosto je preveliko, kao neki grad za sebe, treba mapa za snalazenje unutra.

    Ubrzo nastavak za popodne u nevjerovatnom Universeum-u...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Geteborg, Svedska
    By Mojsije in forum Putovanja
    Replies: 21
    Last Post: 17-05-11, 22:21
  2. Toplo-hladno
    By Artemis in forum Ljubav
    Replies: 26
    Last Post: 13-11-10, 22:23
  3. DisplayPort - novi standard?
    By autodijagnostika in forum Hardware
    Replies: 2
    Last Post: 01-09-09, 19:09
  4. OOXML postao ISO standard
    By cyber in forum Software
    Replies: 13
    Last Post: 05-04-08, 08:51
  5. Toplo-Hladno
    By Mungos in forum Film
    Replies: 25
    Last Post: 24-08-04, 15:30

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •