Page 6 of 9 FirstFirst ... 23456789 LastLast
Results 126 to 150 of 225

Thread: Porez na nekretnine

  1. #126
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    196
    Thanks Thanks Given 
    73
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Znači nijesi dobio rješenje od PU već sam otišao i platio im na z.r. 3%od iznosa po ugovoru koji si sam napravio sa prodavcem.
    Pa sada ide pitanje ako bi to funkcionisalo tako, zašto ti i prodavac umjesto realne vrijednosti nekretnine od 100k recimo, ne bi u ugovoru stavio 30k i tako platio 3 puta manji porez?

  2. #127
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,312
    Thanks Thanks Given 
    2,801
    Thanks Thanks Received 
    4,627
    Thanked in
    2,437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wladika View Post
    Znači nijesi dobio rješenje od PU već sam otišao i platio im na z.r. 3%od iznosa po ugovoru koji si sam napravio sa prodavcem.
    Pa sada ide pitanje ako bi to funkcionisalo tako, zašto ti i prodavac umjesto realne vrijednosti nekretnine od 100k recimo, ne bi u ugovoru stavio 30k i tako platio 3 puta manji porez?
    Pa ne funkcionise tako.

    Zato se i placa porez na trzisnu vrijednost a ne onu po ugovoru.

    Sve je to jasno i sve to ja razumijem.

    Al' ti pri kupovini nemas druge nego da platis porez na ono koliko si platio, po ugovoru. Jer drugu vrijednost nemas.

    Zato bi u normalnom sistemu, gdje institucije rade svoj posao tebi od tih vjestaka stigla procjena u roku od par dana i ti na tu cifru platio 3%.

    Medjutim, izgleda da se kod nas ceka 5 godina da to dobijes tu procjenu i rjesenje na osnovu istog pa se zato i desava sto se desava.

    Ja platih tu razliku, neka su im proste. Al' se tako stvari ne rade. N'o, navik'o sam.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  3. #128
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    886
    Thanks Thanks Given 
    37
    Thanks Thanks Received 
    216
    Thanked in
    67 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wladika View Post
    Znači nijesi dobio rješenje od PU već sam otišao i platio im na z.r. 3%od iznosa po ugovoru koji si sam napravio sa prodavcem.
    Pa sada ide pitanje ako bi to funkcionisalo tako, zašto ti i prodavac umjesto realne vrijednosti nekretnine od 100k recimo, ne bi u ugovoru stavio 30k i tako platio 3 puta manji porez?
    A sto ako je poklon, (0eura) po tebi bi porez bio 0, je l?

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk
    COMMUNITAS CIVITATIS CATHARI
    navigare necesse est, vivere non est necesse



  4. #129
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    196
    Thanks Thanks Given 
    73
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    plaćanje može da se vrši samo po osnovu rješenja koje izdaje PU a ne po osnovu ugovora

  5. #130
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,312
    Thanks Thanks Given 
    2,801
    Thanks Thanks Received 
    4,627
    Thanked in
    2,437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wladika View Post
    plaćanje može da se vrši samo po osnovu rješenja koje izdaje PU a ne po osnovu ugovora
    Oces da kazes da nisam trebao da platim porez posto nisam dobio rjesenje od PU?

    Sad onda vjerovatno ne bi pisao iz svog stana nego sa svercovanog telefona u Spuzu.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  6. #131
    Join Date
    May 2008
    Location
    At Home
    Posts
    1,717
    Thanks Thanks Given 
    55
    Thanks Thanks Received 
    682
    Thanked in
    330 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Oces da kazes da nisam trebao da platim porez posto nisam dobio rjesenje od PU?

    Sad onda vjerovatno ne bi pisao iz svog stana nego sa svercovanog telefona u Spuzu.
    Naravno. Placas samo kad stigne da platis. Do tad ne placas. Zasto si placao nesto za sto nije stiglo rjesenje da treba da platis?

  7. #132
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,312
    Thanks Thanks Given 
    2,801
    Thanks Thanks Received 
    4,627
    Thanked in
    2,437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pauki View Post
    Naravno. Placas samo kad stigne da platis. Do tad ne placas. Zasto si placao nesto za sto nije stiglo rjesenje da treba da platis?
    Mozda zato sto zakon tako nalaze, zaboga.

    Poreska obaveza nastaje zakljucivanjem ugovora, ne donosenjem rjesenja o procjeni vjestaka.

    Vjerovatno sam trebao i tada da se konsultujem sa internet strucnjacima pa da oni plate kaznu za neplacanje poreza na promet u roku od 15 dana od zakljucivanja ugovora.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  8. #133
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    739
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Mozda zato sto zakon tako nalaze, zaboga.

    Poreska obaveza nastaje zakljucivanjem ugovora, ne donosenjem rjesenja o procjeni vjestaka.

    Vjerovatno sam trebao i tada da se konsultujem sa internet strucnjacima pa da oni plate kaznu za neplacanje poreza na promet u roku od 15 dana od zakljucivanja ugovora.
    Fidel brate sigurno su ti u dali privremeno resenje za taj porez kad si platio. Za bilo koju nekretninu koja se kupuje po zakonu moras da platis iznos od 3% od sume koja je stavljena u ugovoru. A njihova je obaveza da utvrde koja je trzisna vrijednost nekretnine u roku od 2 godine, i onda ukoliko ima razlike u procjeni placas razliku. Makar je tako bilo kod mene kad sam kupovao nekretnine u zadnjih 2-3 godine, a mislim da je tako moralo biti i u tvom slucaju

  9. #134
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    879
    Thanks Thanks Given 
    158
    Thanks Thanks Received 
    373
    Thanked in
    259 Posts

    Default

    Obveznik poreza na promet nepokretnosti je sticalac nepokretnosti. Poreska osnovica poreza na promet nepokretnosti je tržišna vrijednost nepokretnosti u trenutku njenog sticanja.

    Stopa poreza na promet nepokretnosti je proporcionalna i iznosi 3% od poreske osnovice (kod prometa novoizgradjenih nepokretnosti plaća se PDV po stopi od 19%).

    • Porez na promet nepokretnosti ne plaćaju fizička lica koja sa tim nepokretnostima rješavaju stambeno pitanje, a najviše do 20 m2 po članu domaćinstva.

    • Porez na promet nepokretnosti se plaća u roku od 15 dana od dana dostavljanja rješenja o utvrđivanju poreske obaveze

  10. #135
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    879
    Thanks Thanks Given 
    158
    Thanks Thanks Received 
    373
    Thanked in
    259 Posts

    Default

    Fidele, jesi imao obavezu da se prijaviš kao obveznik u roku nakon zaključivanja ugovora, ali ne i da platiš prije donošenja rješenja.

  11. #136
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    879
    Thanks Thanks Given 
    158
    Thanks Thanks Received 
    373
    Thanked in
    259 Posts

    Default

    I na rješenje možeš da se žališ, ako ti je procijenjena vrijednost neadekvatno.

  12. #137
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,312
    Thanks Thanks Given 
    2,801
    Thanks Thanks Received 
    4,627
    Thanked in
    2,437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by biancoceleste View Post
    Fidel brate sigurno su ti u dali privremeno resenje za taj porez kad si platio. Za bilo koju nekretninu koja se kupuje po zakonu moras da platis iznos od 3% od sume koja je stavljena u ugovoru. A njihova je obaveza da utvrde koja je trzisna vrijednost nekretnine u roku od 2 godine, i onda ukoliko ima razlike u procjeni placas razliku. Makar je tako bilo kod mene kad sam kupovao nekretnine u zadnjih 2-3 godine, a mislim da je tako moralo biti i u tvom slucaju
    Privremeno rjesenje? Ti si ozbiljan?

    Nije mi dato nikakvo rjesenje do ovoga, koje je stiglo 5 godina nakon kupovine stana.

    Njihova obaveza je u roku od dvije godine? Nije nego mogu u zadnji cas, prije nego slucaj zastari a to je 5 godina a ne 2. Vec napisah.

    Ja zaista ne znam koliko puta moram isto da ponavljam. Ako vam je muka da citate post-ove vi onda iskulirajte. Stvarno ne znam sto bi vam drugo rekao.

    Quote Originally Posted by NotRobot View Post
    Obveznik poreza na promet nepokretnosti je sticalac nepokretnosti. Poreska osnovica poreza na promet nepokretnosti je tržišna vrijednost nepokretnosti u trenutku njenog sticanja.

    Stopa poreza na promet nepokretnosti je proporcionalna i iznosi 3% od poreske osnovice (kod prometa novoizgradjenih nepokretnosti plaća se PDV po stopi od 19%).

    • Porez na promet nepokretnosti ne plaćaju fizička lica koja sa tim nepokretnostima rješavaju stambeno pitanje, a najviše do 20 m2 po članu domaćinstva.

    • Porez na promet nepokretnosti se plaća u roku od 15 dana od dana dostavljanja rješenja o utvrđivanju poreske obaveze
    Pun forum pravnika, srece mi.

    Evo samo ovoliko, kad bas moram. Poslednji put.

    (1) Poreski obveznik dužan je da obračuna porez na promet nepokretnosti u poreskoj prijavi koju podnosi nadležnom poreskom organu, u roku od 15 dana od dana nastanka poreske obaveze.​​

    (1) Poreska obaveza nastaje danom zaključenja ugovora, odnosno drugog pravnog posla kojim se stiče nepokretnost.​​


    Zahvaljujem svima, ne bih vas vise zadrzavao. Zaista.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  13. #138
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    879
    Thanks Thanks Given 
    158
    Thanks Thanks Received 
    373
    Thanked in
    259 Posts

    Default

    Ne ljuti se na nas, mi samo ukazujemo na slijed koraka.

    Zaključiš ugovor, prijaviš poresku obavezu u roku, dobiješ rješenje i na osnovu procjene vještaka ako treba, žališ se ako treba, plaćaš. Ova dva posljednja možeš i da permutuješ, mada svi znamo da je poreska administracija ko stara đevojka i ne trči ni za kim.

    Ne znam da je iko plaćao prije dobijanja rješenja, a nagledala sam ih se.

  14. The Following User Says Thank You to NotRobot For This Useful Post:


  15. #139
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    196
    Thanks Thanks Given 
    73
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Mozda zato sto zakon tako nalaze, zaboga.

    Poreska obaveza nastaje zakljucivanjem ugovora, ne donosenjem rjesenja o procjeni vjestaka.

    Vjerovatno sam trebao i tada da se konsultujem sa internet strucnjacima pa da oni plate kaznu za neplacanje poreza na promet u roku od 15 dana od zakljucivanja ugovora.
    Tako je. Konsultuješ se recimo sa mnom, platiš neđe piće i kažeš fala, a pare koje si unaprijed dao vrtiš ili ih upotrijebiš na drugi način i već si zaradio na inflaciji ili dr. kad ti stigne rješenje nakon 5 godina ili kad god. Jer 1 euro danas više vredi nego 1 euro sjutra.

  16. #140
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,312
    Thanks Thanks Given 
    2,801
    Thanks Thanks Received 
    4,627
    Thanked in
    2,437 Posts

    Default

    Evo da postavim jos jedno pitanje... nije potrebno nikakvo savjetovanje i filozofiranje vec samo pojasnjenje...

    Godisnji porez na kucu djeda je 2021. godine bio oko 85 eura.

    Djed je preminuo i kuca je podijeljena na 5 djelova.

    Kada se iduce (2022) godine placao godisnji porez, svima je doslo da plate svoj dio.

    Kada se saberu svi djelovi, ukupna cifra izlazi blizu 300 eura.

    Kako?
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  17. #141
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    154
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    15 Posts

    Default

    Djedu je vjerovatno to bio primarni stan, pa je imao umanjenje po tom osnovu...

    Sent from my Mi A2 using Tapatalk

  18. #142
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    886
    Thanks Thanks Given 
    37
    Thanks Thanks Received 
    216
    Thanked in
    67 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Evo da postavim jos jedno pitanje... nije potrebno nikakvo savjetovanje i filozofiranje vec samo pojasnjenje...

    Godisnji porez na kucu djeda je 2021. godine bio oko 85 eura.

    Djed je preminuo i kuca je podijeljena na 5 djelova.

    Kada se iduce (2022) godine placao godisnji porez, svima je doslo da plate svoj dio.

    Kada se saberu svi djelovi, ukupna cifra izlazi blizu 300 eura.

    Kako?
    https://laris.me/#/

    Ukucatii maticni broj i trebalo bi da bude izvod za svaku godinu. U izvod se vide detalji.


    Sent from my 2201117TY using Tapatalk
    COMMUNITAS CIVITATIS CATHARI
    navigare necesse est, vivere non est necesse



  19. The Following 2 Users Say Thank You to branko.kotor For This Useful Post:


  20. #143
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    886
    Thanks Thanks Given 
    37
    Thanks Thanks Received 
    216
    Thanked in
    67 Posts

    Default

    razlika izmedju nekretnine koja se podrazumijeva kao luksuz i nekretnine koja je primarni objekat stanovanja

    COMMUNITAS CIVITATIS CATHARI
    navigare necesse est, vivere non est necesse



  21. The Following User Says Thank You to branko.kotor For This Useful Post:


  22. #144
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,312
    Thanks Thanks Given 
    2,801
    Thanks Thanks Received 
    4,627
    Thanked in
    2,437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by branko.kotor View Post
    https://laris.me/#/

    Ukucatii maticni broj i trebalo bi da bude izvod za svaku godinu. U izvod se vide detalji.


    Sent from my 2201117TY using Tapatalk
    Hvala.

    Gori sajt nisam odavno gledao.

    Pata pata sa biraci.me i sličnim.

    Ko god pravi ove sajtove državnim ustanova se sprda sa njima a nažalost i sa nama

    Poslato preko goluba pismonoše
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  23. #145
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Evo da postavim jos jedno pitanje... nije potrebno nikakvo savjetovanje i filozofiranje vec samo pojasnjenje...

    Godisnji porez na kucu djeda je 2021. godine bio oko 85 eura.

    Djed je preminuo i kuca je podijeljena na 5 djelova.

    Kada se iduce (2022) godine placao godisnji porez, svima je doslo da plate svoj dio.

    Kada se saberu svi djelovi, ukupna cifra izlazi blizu 300 eura.

    Kako?
    + jednom u 10 godina se radi usaglasavanje m˛ stambenog prostora shodno kretanjima na trzistu. Stanovi u PG se ove godine oko 27% veci porez imati u 2023.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  24. #146
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    886
    Thanks Thanks Given 
    37
    Thanks Thanks Received 
    216
    Thanked in
    67 Posts

    Default

    mislis na stavku prosjecna cijena novogradnje ili nesto drugo?

    za podgoricu

    2023 - 1383e
    2022 - 1081e
    2021 - 966e
    2020 - 1054e
    2019 - 1054e
    2018 - 1123e
    2017 - 1092e
    2016 - 1121e
    2015 - 1080e
    COMMUNITAS CIVITATIS CATHARI
    navigare necesse est, vivere non est necesse



  25. #147
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,312
    Thanks Thanks Given 
    2,801
    Thanks Thanks Received 
    4,627
    Thanked in
    2,437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    + jednom u 10 godina se radi usaglasavanje m˛ stambenog prostora shodno kretanjima na trzistu. Stanovi u PG se ove godine oko 27% veci porez imati u 2023.
    Ne sporim tvoju tvrdju ali ne vjerujem da ima neke veze sa tim povecanjem koji pominjes.

    Recimo povecanje godisnjeg poreza u 2022. u odnosu na prethodnu (2021. godinu) je bilo oko 25% a povecanje u 2023. u odnosu ne prethodnu (2022. god) je jos blize 30%, negdje oko 28-29%.

    To nije jer se radilo "decenijsko usaglasavanje kvadrata" vec jednostavno zbog znacajnog rasta cijena na trzistu a ako ovako nastavi, isto ce bit' i za narednu godinu.

    Jedino kad cijene padnu im treba malo vise vremena da odrade to 'balansiranje'.

    Pricam za Opsinu Bar, svakako ali vjerujem da je situacija manje-vise ista i na drzavnom nivou.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  26. #148
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by branko.kotor View Post
    mislis na stavku prosjecna cijena novogradnje ili nesto drugo?

    za podgoricu

    2023 - 1383e
    2022 - 1081e
    2021 - 966e
    2020 - 1054e
    2019 - 1054e
    2018 - 1123e
    2017 - 1092e
    2016 - 1121e
    2015 - 1080e
    Upravo to. Uporedi rješenje za porez od prošle godine i ove koliko ti vrednuju m2.

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Ne sporim tvoju tvrdju ali ne vjerujem da ima neke veze sa tim povecanjem koji pominjes.

    Recimo povecanje godisnjeg poreza u 2022. u odnosu na prethodnu (2021. godinu) je bilo oko 25% a povecanje u 2023. u odnosu ne prethodnu (2022. god) je jos blize 30%, negdje oko 28-29%.

    To nije jer se radilo "decenijsko usaglasavanje kvadrata" vec jednostavno zbog znacajnog rasta cijena na trzistu a ako ovako nastavi, isto ce bit' i za narednu godinu.

    Jedino kad cijene padnu im treba malo vise vremena da odrade to 'balansiranje'.

    Pricam za Opsinu Bar, svakako ali vjerujem da je situacija manje-vise ista i na drzavnom nivou.
    Majka mu stara, kad ti kažem da je do usaglašavanja cijena nekretnina onda je do toga. Baš ima veze sa tim. Ne bih pričao na pamet nego sam išao u poresku da provjeravam zašto je poskupili i ovo je odogvor koji sam dobio.
    Imaju neki pravilnik, najmanje jednom u 10 godina a može i češće. I to je bilo prije par godina kad sam pitao.
    I padao ti je godišnji porez prethodnih godina sigurno. Provjeri na laris.me
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  27. #149
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    886
    Thanks Thanks Given 
    37
    Thanks Thanks Received 
    216
    Thanked in
    67 Posts

    Default

    Pa nije jednom u deset godina, no svake godine?

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk
    COMMUNITAS CIVITATIS CATHARI
    navigare necesse est, vivere non est necesse



  28. The Following User Says Thank You to branko.kotor For This Useful Post:


  29. #150
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Ima godina kad je ista cijena kvadrata. Pokušaću da nađem te pravilnike, nego se to na lokalnim nivou usvaja svaka opština za sebe, a cijena po m2 dobija se od monstata.
    10 godina mi je rekla teta u Upravu oklanih javnih prihoda kad sam bio.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

Page 6 of 9 FirstFirst ... 23456789 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. sadasnji porez na IT opermu u CG ?
    By daconi in forum Hardware
    Replies: 3
    Last Post: 02-10-07, 10:42
  2. porez na dobit
    By shrek in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8
    Last Post: 29-09-06, 01:19
  3. Porez na vikendice (za strane drzavljane)
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 75
    Last Post: 05-04-06, 12:59
  4. GZP - Porez na bogatstvo steceno u periodu od 1992 - 2004
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 13
    Last Post: 31-07-04, 11:04
  5. Porez na vozila!!!
    By shale in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 46
    Last Post: 17-04-04, 05:04

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •