Page 14 of 15 FirstFirst ... 4101112131415 LastLast
Results 326 to 350 of 368

Thread: Zanimljivosti iz astronomije/astronautike

  1. #326
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

    Default

    Рује нас Мјесецу или мисија Луна-25...


  2. #327
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

    Default


  3. #328
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,258
    Thanks Thanks Given 
    15,170
    Thanks Thanks Received 
    3,777
    Thanked in
    2,703 Posts

    Default

    Sonda Luna-25, prva ruska misija na Mjesec u gotovo 50 godina, srušila se na Mjesec nakon incidenta tokom manevara
    prije sletanja, saopštila je u nedjelju ruska svemirska agencija Roskosmos.

    Komunikacija sa Lunom-25 je prekinuta u 14.57 sati. (11:57 GMT) u subotu, saopštio je Roskosmos.

    Prema preliminarnim nalazima, lender je "prestao postojati nakon sudara s površinom Mjeseca".

    "Mjere preduzete 19. i 20. augusta za lociranje letjelice i uspostavljanje kontakta s njom bile su neuspješne",
    dodala je svemirska agencija.

    Rečeno je da će biti pokrenuta ministarska istraga o uzrocima nesreće,
    bez davanja ikakvih naznaka o tome do kakvih tehničkih problema je moglo doći.

    Sa Lunom-25, Moskva se nadala da će graditi na naslijeđu svog programa Luna iz sovjetskog doba,
    označavajući povratak nezavisnom istraživanju Mjeseca suočenom s finansijskim problemima i korupcijskim skandalima
    u programu i rastućom izolacijom od Zapada.



    izvor:
    https://www.themoscowtimes.com/2023/...oogle_vignette
    No pasaran!

  4. #329
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,736
    Thanks Thanks Given 
    153
    Thanks Thanks Received 
    152
    Thanked in
    99 Posts

    Default

    Dakle Juri Gagarin i dalje drzi rekord staze

  5. #330
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

    Default

    Званично - губитак Луна 25 сонде проузрокован је абнормалном операцијом система за корекцију пропулзије.

    https://ria.ru/20230821/avariya-1891343825.html

    То је тако кад за електронске склопове свемирских сонди користиш дијелове из машина за веш произведених у Еу.

    Више среће други пут...

  6. #331
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,258
    Thanks Thanks Given 
    15,170
    Thanks Thanks Received 
    3,777
    Thanked in
    2,703 Posts

    Default

    Da,da.

    15 godina rezova, razmetanja, ignorisanja preporuka i rokova (za Indiju mora se stići na vrijeme utrkivanje po ovu cijenu).
    Ono što je najvažnije u ovoj priči su 3 od 3 izgubljene međuplanetarne misije u ovih nekoliko desetljeća.Ovo je snažan udarac svim znanstvenim programima Roskosmosa,koji nije u stanju (ne računajući rad astronoma) letjeti izvan Zemljine orbite.Nema smisla likovati, sve je s*ebano.
    Ako Chandrayaan-3 uspješno sleti na Mjesec (rizika je takođe mnogo), tada će Rusija de facto biti na 5. mjestu u istraživanju Mjeseca, budući da je japanski uređaj Hakuto-R (takođe privatni) došao do finala.

    U slučaju Lune-25 do toga nisu ni došli.



    A Roscosmos je od najvećeg nasljeđa iz doba sssra došao do toga da ga vodi Rogožin.
    No pasaran!

  7. #332
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,258
    Thanks Thanks Given 
    15,170
    Thanks Thanks Received 
    3,777
    Thanked in
    2,703 Posts

    Default

    Indija je odgodila slijetanje svog lunarnog lendera za nekoliko dana.Situacija sa Lunom-26 sve više podsjeća na završetak filma Magla odnosno Roskosmos nije mogao nikako žuriti.

    https://twitter.com/isro/status/1694...y-_o134PA&s=19



    No pasaran!

  8. #333
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,258
    Thanks Thanks Given 
    15,170
    Thanks Thanks Received 
    3,777
    Thanked in
    2,703 Posts

    Default

    Konstantin Borisov (Rusija) tokom obuke sa SpaceX-om i NASA-om.Kosmonaut Borisov će služiti kao inžinjer leta i specijalista za misiju NASA-e SpaceX Crew-7.



    Kad pogledam ovakve ljude ne mogu da se ne otmem utisku kako tek izvan planete čovjek shvati koliko su političari najveće zlo na planeti.
    No pasaran!

  9. #334
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,281
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    https://www.politika.rs/scc/clanak/5...c-istrazivanje
    Konačno da se nešto sazna o zlatu i vodi na Mjesecu. Nekad je problem bio ko polaže pravo na Mjesečeve resurse, za desetak godina imaćemo globalnu državu (nešto kao Zamjatinova Jedinstvena Država, samo grđe) pa ćemo se valjat u zlato i kupat u mjesečevoj vodi

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  10. #335
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,258
    Thanks Thanks Given 
    15,170
    Thanks Thanks Received 
    3,777
    Thanked in
    2,703 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raulio View Post
    https://www.politika.rs/scc/clanak/5...c-istrazivanje
    Konačno da se nešto sazna o zlatu i vodi na Mjesecu. Nekad je problem bio ko polaže pravo na Mjesečeve resurse, za desetak godina imaćemo globalnu državu (nešto kao Zamjatinova Jedinstvena Država, samo grđe) pa ćemo se valjat u zlato i kupat u mjesečevoj vodi

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    Ne polaže niko pravo to je globalna misija.Nego,Chandrayaan-3 (narandžasta zona) se spustio najbliže južnom polu i to se dogodilo po prvi put.

    Tehnički ovo slijetanje nije na samom vrhuncu još je daleko od njega ali mu je najbliže u istoriji.

    Zlato je nebitno bitna je voda i bitna su naučna istraživanja jer eto mnogo toga što su zajedno radili na istraživanjima u tim uslovima iz oblasti svih nauka su primjenili na planeti Zemlji rizikujući sopstvene živote od Jurija Gagarina pa nadalje.
    No pasaran!

  11. #336
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,281
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    International Space treaties postulate that no one person or country can lay claim or ownership of anything beyond earth which means that if lunar resource extraction becomes a reality, there may be conflict over who owns the gold.
    To je što se tiče prava.
    A misija ima svoje ciljeve. Sve li ozbiljno shvataš. Aoo

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  12. #337
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,281
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Plavi mjesec nije stvarno plav
    https://www.politika.rs/scc/clanak/5...bo-ove-sedmice

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  13. #338
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,258
    Thanks Thanks Given 
    15,170
    Thanks Thanks Received 
    3,777
    Thanked in
    2,703 Posts

    Default

    Pa njih ozbiljno shvatam jer su zarad čovječanstva dali u zalog sopstvene živote a odlično znam koliko su i sebe i svoje ambicije u toku života uložili u sve.

    Neki su na tom putu nestali.

    Kad odgledam napetu situaciju u kontrolnoj sobi Kolumbija dizastera misije STS-107 kad je Čalendžer posada izginula ne treba mi mnogo da shvatim koliko su oni svi dali za čovječanstvo koje i dalje jednim dijelom živi u teorije zavjere i sprda se sa njima jer čovječanstvo je na neki stepen evolucije ispod astronauta/kosmonauta koji su naučnici prije svega đe im ne mogu ni prismrđet mogu samo da se sprdaju kad već ne mogu da im priznaju zasluge.

    Čovječanstvo ima čak dio zajednice koja vjeruje da je Zemlja ravna ploča kud će se dalje.

    Ali kad jednom takvom visi život o konac on ode kod doktora pa dostignuća koja je nauka otkrila uspješno koristi da pretekne i čim pretekne isti nastavi da pljuje po nauci.Nisu oni tamo da traže "zlato" ka ovi debili na planeti Zemlji no su naučnici koji su dosta toga postigli na terenu medicine,biologije,fizike i tako dalje i tako dalje.

    Pravo da ti rečem jedna od rijetkih tema na forum koju shvatam prilično ozbiljno upravo zbog toga.Astronauti/Kosmonauti su ljudi za koje jamac ti dajem sa koje god tačke kugle zemaljske da su iz koje god zemlje da su ću im u zaštitu stati pa viđi kako da se na ovu temu ne sprdaš.
    Jednom Konstantinu Borisovu,Krikalevu ili bilo kojem drugom astronautu/kosmonautu čovjek može samo da prizna što jes ili u suprotnom da mu pljune pod prozor.Može Gagarina da smatra herojem a može iz svoje močvare da veli svašta o njemu no to ništa ne mjenja o toj ljudskoj gromadi.

    Eto Tako.

    P.S. naravno da plavi mjesec nije stvarno plav no to ništa nije novo samo se tako kaže.

    Plavi Mjesec je - iluzija.
    Last edited by Bluemoon; 30-08-23 at 16:26.
    No pasaran!

  14. #339
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    309
    Thanks Thanks Given 
    146
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    64 Posts

    Default

    Sta god bio - lep je.
    digla nogu na papucu, pa sve vice "necu!", a na kuma namiguje da se kola krecu

  15. #340
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

  16. #341
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,258
    Thanks Thanks Given 
    15,170
    Thanks Thanks Received 
    3,777
    Thanked in
    2,703 Posts

    Default

    Đe nađe ovoga far-desničara baš ne liči na tvoje postove kad bi se zezali.
    I to na ovu temu što dva klika na gugl čuda čine.

    https://www.sciencetimes.com/article...-breakdown.htm

    Znači, Roscosmos koji u to vrijeme drži Rogožin čija je priroda,korupcija i svašta u punom svijetlu izašloa sad na vidjelo u vrhuncu i ovaj plasira nešto iz prethodne godine da dokaže šta?Koji je cilj ovog perfidnog twita?Zemlja koja je svojim naučnicima činila ovo a da neće podmetati iznova nekome drugome.Ista taktika.

    P.S. hvala što ne moram da upadnem u algoritam ovih propagandista ekstremne desnice pa da mi još iskaču slični nego ovako ima vas te ste u isti upali i postavljate da vidim čega sve na svijet ima.Lol.

    Last edited by Bluemoon; 13-09-23 at 14:29.
    No pasaran!

  17. #342
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,281
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Ramzipol nije far right, uostalom podijelio je link sa Daily Mail-a, Daily Mail laže, Ramzipol laže, Nasa govori istinu.
    Nego, sjećate se kad je jedna kosmonautkinja planirala ubistvo ljubavnice svoje simpatije. Tako je to sa ženama.... a od čega su rupe na svemirski brod nikad nećemo saznati.
    https://web.archive.org/web/20091112...50/detail.html
    I kakav je to argument - izvor informacije, zasniva se na povjerenju i stavu. Daily Mail je poslije Sun-a najčitanija novina u GB. Što vele, ne ubijajte glasnika.

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    Last edited by Raulio; 13-09-23 at 15:35.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  18. #343
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,258
    Thanks Thanks Given 
    15,170
    Thanks Thanks Received 
    3,777
    Thanked in
    2,703 Posts

    Default

    Nećeš ti saznati kad se opireš zakonima fizike i proste logike a pri tom favorizuješ 4chan kanale đe je ovaj u rangu.

    Okey nije far rajt nego je kad mu se uđe u nalog šta je postavio kompletna..



    Niko golemo ne laže ka vrh Roscosmosa što su isti razHebali može bit i da je Luna-26 projekat kome dolaze svijetli dani kad bi se zezali.Jedno se mora priznati da su savršeno propagandu izdrilovali pa im prolazi i dalje u svijetu đe čovječanstvo ima grupu te vjeruje da je Zemlja ravna ploča.

    Logično.

    Jes šćela da se vrati nazad pa izburgijala rupu na ruski modul i saopštenje dao Tass.A neka uljepšali ste mi dan i ti i Geralt.
    No pasaran!

  19. #344
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,258
    Thanks Thanks Given 
    15,170
    Thanks Thanks Received 
    3,777
    Thanked in
    2,703 Posts

    Default

    Enivej.



    Zanimljiv zaHebant u ISS.

    No pasaran!

  20. #345
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    555
    Thanks Thanks Given 
    454
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    92 Posts

    Default

    Profesor Milinovic ima dosta toga fino da kaze nama laicima na ovaj temi. Imao je fino izlaganje na balkan infu sad skorije. Po onome sto sam cuo ameri prednjace Ali rusi su I dalje jaki. India je uz asistenciju zapada napravila to uspjesno slijetanje na mjesec. I ona ce kako kaze profa biti predstavnik zapada u Briksu. Sve je to profound fino objasnio

  21. #346
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,258
    Thanks Thanks Given 
    15,170
    Thanks Thanks Received 
    3,777
    Thanked in
    2,703 Posts

    Default

    Balkan INfo.Lol

    Ako ćeš baš realno da sagledaš situaciju oko Roscosmosa uzmi slučaj Sergej Krikaleva koji je nakon raspada SSSR prešao u ISS program.

    Sovjetska astronautika ima impresivnu istoriju ali ima i Kremlj koji je sve to uništio do dana današnjega.
    Ostavili su čovjeka u kosmos da lebdi nisu mu dali da se vrati jer ima je tad pasoš SSSR-a koji se raspao kad je on bio na misiji a ta zemlja više nije postojala no su tenkovi išli kroz Moskvau.

    Koroleva najvećeg cara u svetu kosmonautike su poslali u Gulag.

    Šta reći sem da su Rusi najgori bili prema svojim najboljima zato im se sve ovo i dešava i na ovu temu.
    No pasaran!

  22. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  23. #347
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,281
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Giile View Post
    Profesor Milinovic ima dosta toga fino da kaze nama laicima na ovaj temi. Imao je fino izlaganje na balkan infu sad skorije. Po onome sto sam cuo ameri prednjace Ali rusi su I dalje jaki. India je uz asistenciju zapada napravila to uspjesno slijetanje na mjesec. I ona ce kako kaze profa biti predstavnik zapada u Briksu. Sve je to profound fino objasnio
    Mi laici mislimo da je zemlja ravna ploča.

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  24. The Following User Says Thank You to Raulio For This Useful Post:


  25. #348
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,258
    Thanks Thanks Given 
    15,170
    Thanks Thanks Received 
    3,777
    Thanked in
    2,703 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raulio View Post
    Mi laici mislimo da je zemlja ravna ploča.

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    U loš si algoritam uša ka ovaj Geralt vođen nekakvom naopakom logikom izvini ali tako je.

    On kad je ođe najavljiva kosmičke uspjehe Luna-25 a isti podržava one što su istu sHebali meni se želudac prevrta.



    A znaš li zašto?Što za razliku od tebe i njega ja nekako baš ipak znam što znači projekat Luna.I odlično znam ko je taj projekat sHeba a ti i on upravo takvima aplaudirate sve u 16.
    No pasaran!

  26. #349
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,281
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Ja pojma nemam što je Luna, ko je sheba, ko je napravio.... niti ću se pravit da znam. Kao laik znam da je to svemirski brodić koji je trebalo da se spušti na Mjesec ali se srušio kao i mnogi prije njega. Jedino što je meni krivo zbog toga a tebi je milo.
    - kome to ja aplaudiram sve u 16?
    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    Last edited by Raulio; 13-09-23 at 21:11.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  27. #350
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,258
    Thanks Thanks Given 
    15,170
    Thanks Thanks Received 
    3,777
    Thanked in
    2,703 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raulio View Post
    Ja pojma nemam što je Luna, ko je sheba, ko je napravio.... niti ću se pravit da znam. Kao laik znam da je to svemirski brodić koji je trebalo da se spušti na Mjesec ali se srušio kao i mnogi prije njega. Jedino što je meni krivo zbog toga a tebi je milo.
    - kome to ja aplaudiram sve u 16?
    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    Neka si prizna to o pojmu da nemaš a ovo ostalo što si meni napakova da se radujem dizasteru nečega do čega mi je stalo što mi se vidi iz postova ođe đe jedina sam i pisala na ovu temu dobar je razlog da si ti kod mene u bilo kakvu diskusiju ubuduće završio ka Luna-25.

    I da te informišem da Koroljev je taj koji je bio onaj što je temelje udario onoj prvoj misiji.Kad dođeš na neku temu gledaj malo da se na istu edukuješ.

    Krater je dobio ime po Sergeju Koroljevu (1907–1966), glavnom sovjetskom raketnom inženjeru i dizajneru tokom svemirske trke 1950-ih i 1960-ih.
    A sad i u buduće viđi mene da zaobiđeš u širokome luku.

    Last edited by Bluemoon; 13-09-23 at 21:42.
    No pasaran!

Page 14 of 15 FirstFirst ... 4101112131415 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Filozofija Astronomije
    By septembar in forum Nauka generalno
    Replies: 4
    Last Post: 12-04-24, 11:36
  2. Novosti iz astronautike
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 157
    Last Post: 05-08-22, 19:18
  3. Malo zanimljivosti!!
    By SHORTY in forum Olimpijske Igre
    Replies: 17
    Last Post: 28-08-04, 12:50
  4. Jezicke zanimljivosti iz Engleskog jezika
    By Luximus in forum Sve i svašta
    Replies: 30
    Last Post: 19-07-04, 15:48
  5. Eko zanimljivosti
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 05-05-04, 21:59

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •