Page 254 of 277 FirstFirst ... 154204244250251252253254255256257258264 ... LastLast
Results 6,326 to 6,350 of 6907

Thread: Game Of Thrones

  1. #6326
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Mala kraljica
    Ko bi joj rekao da ima 16 godina




    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  2. #6327
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default


    One Ring to Rule them all...

  3. #6328
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,036
    Thanks Thanks Given 
    3,963
    Thanks Thanks Received 
    6,535
    Thanked in
    3,114 Posts

    Default



    odvalih se!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    nothing comes from violence and nothing ever could

  4. #6329
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the_lady_marianna View Post
    Skinuh epizodu, namjestih osvjetljenje... Sad je gledljivo, onu noć oči mi ispadoše.

    Prva zamjerka. Dany ima oko 100 000 Dothrakija, neka je ajmo reć izgubila 20 000 kad je napala Jaimea i to sada precjenih jer su ih pokosili. Inače meni je ta borba od nekih 15 minuta bila bolja od ove, što se osjećaja tiče. No skrećem...
    I sada ti tu hordu ljudi koji nisu naoružani dragonglassom šalješ prve? A ovih drugih isto treba da ih je 100 000, i min 2 dzina, negdje se neki zagubio u procesu.
    Da im nije Melisandra zapalila mačete tek bi bili ranjivi. Plus šalješ Ghosta. Nevjerica.

    Taktika glupa do bola. Valjda šalješ prvo one koji imaju oružje koje može da ih ubije, da smanjiš broj, zapališ vatru prije toga, gađas strijelama, pa tek onda šalješ Dotrakije da završe stvar.


    Najmanje grešaka je imala bitka za Zid, tačnije nijednu, meni je ona lično najmilija od svih,a vidi se da je knjiga pomogla, zatim onih 15 minuta kad Dany sravni lanisterovu vojsku, pa hardhome, pa bitka kopiladi- koja je imala par glupih grešaka.
    Ovo sam ceka.
    Iz treceg puta sam pogleda cijelu epizodu, znaci nevjerica sto se uradilo, ka da se nikad u Vestros nije ratovalo.
    (recimo da zombiji ne vide u mraku, recimo) saljes cijelu laku konjicu sa osvjetljenjem u mrak i nepoznato?! Ko je izda naredjenje da se krene btw?
    I ka da se konjica prvi put koristi... Ma totalno pogresna upotreba.. Ghost koji ide u juris, zasto? Umjesto sa Starkovima da je, Bran, Vinterfel, kripte to nista?
    Ali, postavka bojista, konjica-artiljerija-pjesadija? Tfaaak?
    Zaustavise zombije sa vatrom i sta se onda cekalo, da se samo gledaU? Zmajevi? Nema u Vinterfel archera? Duga koplja sa dragonglasom?
    Kapiram da je Dotrakije trebalo smac iz Vestrosa, ali na ovakav nacin?
    Sto je sa konjicom Valea? Dje oni nestadose? Dje su, da kazem, iskusni generali Valea, oni se nista ne pitaju?
    Djeca na kraju napravila taktiku, iskusni se nista ne pitaju?
    Recite mi jednu bitku da je Dzon Snou dobio a da se nije povlacio, ili ima srecu da bude spasen i on da vodi tvoju armiju? Mozda jeste, ali se sada ne mogu sjetit.
    Jos u vezi bitke, zaboravilo se kako su Boltoni imali siljaste oklope i jos isprepletane izmedju sebe, kakav je ono bio neprobojan stit. To nista?
    Bitka u kriptama.. Prahovi kostiju se probijaju kroz beton.. Unutra nista lijepo prikazano. Zamislite da su prikazali Rikona kako jurisa na Sansu..
    Arja kida na sve strane a onda joj misteriozno nestaje hrabrosti u biblioteci protiv par zombija? Valjda je trebalo da nas podsjete koliko su nas maltretirali sa njenim faceless treningom. A onda kraj dje je pored uveta zombi generala profijuknula i kao tihi ubica vristi ka Night Kingu.......... Oh mene.
    Sto cini Davos svo vrijeme? A a a a sto cine generali Night Kinga? Koja je njihova uloga, da mu donose bebe ka rode i hlade ledna muda u biCi? Bas bih volio njih da sam vidio kako daju komandu da se nagomilavaju preko vatrenog rova.
    Bas sam gotivio Lianu Mormont, ali onakav kraj.. Zasto bi zombi diza nekog i zumira ga?
    Lijepo ste primjetili da neke zombiji napadaju jedan po jedan a nekad u coporu.
    Bran ne moze da izvarga, tako da ovi imaju izvidnicu i uvid u dolazecu vojsku?.
    I na kraju, ako ne bude nekog obrta, ispade Night King Sauron.
    Mozda cu se sjetit jos necega ali i ovo je previse.

    Ono sto mi se svidjelo, kad u Dzon i Deneris usli u mecavu. Onda izdizanje sa zmajevima iznad mecave na mjesecini i borba zmajeva. Onda sto Nighta nijesu mogli ubiti vatrom zmajeva. Nalet zombija na Unsolide
    Last edited by St.Dzonny; 01-05-19 at 18:23.

  5. #6330
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    843
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    53
    Thanked in
    18 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by St.Dzonny View Post
    Ovo sam ceka.
    Iz treceg puta sam pogleda cijelu epizodu, znaci nevjerica sto se uradilo, ka da se nikad u Vestros nije ratovalo.
    (recimo da zombiji ne vide u mraku, recimo) saljes cijelu laku konjicu sa osvjetljenjem u mrak i nepoznato?! Ko je izda naredjenje da se krene btw?
    I ka da se konjica prvi put koristi... Ma totalno pogresna upotreba.. Ghost koji ide u juris, zasto? Umjesto sa Starkovima da je, Bran, Vinterfel, kripte to nista?
    Ali, postavka bojista, konjica-artiljerija-pjesadija? Tfaaak?
    Zaustavise zombije sa vatrom i sta se onda cekalo, da se samo gledaU? Zmajevi? Nema u Vinterfel archera? Duga koplja sa dragonglasom?
    Kapiram da je Dotrakije trebalo smac iz Vestrosa, ali na ovakav nacin?
    Sto je sa konjicom Valea? Dje oni nestadose? Dje su, da kazem, iskusni generali Valea, oni se nista ne pitaju?
    Djeca na kraju napravila taktiku, iskusni se nista ne pitaju?
    Recite mi jednu bitku da je Dzon Snou dobio a da se nije povlacio, ili ima srecu da bude spasen i on da vodi tvoju armiju? Mozda jeste, ali se sada ne mogu sjetit.
    Jos u vezi bitke, zaboravilo se kako su Boltoni imali siljaste oklope i jos isprepletane izmedju sebe, kakav je ono bio neprobojan stit. To nista?
    Bitka u kriptama.. Prahovi kostiju se probijaju kroz beton.. Unutra nista lijepo prikazano. Zamislite da su prikazali Rikona kako jurisa na Sansu..
    Arja kida na sve strane a onda joj misteriozno nestaje hrabrosti u biblioteci protiv par zombija? Valjda je trebalo da nas podsjete koliko su nas maltretirali sa njenim faceless treningom. A onda kraj dje je pored uveta zombi generala profijuknula i kao tihi ubica vristi ka Night Kingu.......... Oh mene.
    Sto cini Davos svo vrijeme? A a a a sto cine generali Night Kinga? Koja je njihova uloga, da mu donose bebe ka rode i hlade ledna muda u biCi? Bas bih volio njih da sam vidio kako daju komandu da se nagomilavaju preko vatrenog rova.
    Bas sam gotivio Lianu Mormont, ali onakav kraj.. Zasto bi zombi diza nekog i zumira ga?
    Lijepo ste primjetili da neke zombiji napadaju jedan po jedan a nekad u coporu.
    Bran ne moze da izvarga, tako da ovi imaju izvidnicu i uvid u dolazecu vojsku?.
    I na kraju, ako ne bude nekog obrta, ispade Night King Sauron.
    Mozda cu se sjetit jos necega ali i ovo je previse.

    Ono sto mi se svidjelo, kad u Dzon i Deneris usli u mecavu. Onda izdizanje sa zmajevima iznad mecave na mjesecini i borba zmajeva. Onda sto Nighta nijesu mogli ubiti vatrom zmajeva. Nalet zombija na Unsolide
    Ja mislim da više ti đaolju epizodu gledat nećeš

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

  6. #6331
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Kad smo kod taktike...


    Krenemo od Dotrakija. Ajde nije problem, sigurno su imali nesto na ove arake i eto eventualno je melisandra zapalila arake.

    Razumijem da su Dotraci laka konjica i njihova je prednost juris, ali druze... Kakva glupost, pustas ih da jurisaju u mrak, niti vide sta jurisaju niti ista.

    Katapulti su ti u prve redove ALO ! ! !

    Po jedna salva trebusheta i onda kao dotraci jurish i onda kao stani. Bas su ovo na brzinu odradili i bas sam se smorio zbog bitke jer je na vrat na nos odradjena.


    Znaci moglo je to mnogo bolje - jurnjava sa zmajevima WTF ? WTF ???? WTF ????


    ----------------------


    Znaci mislim dace ovo mnogo drugacije biti opisano u knjizi i drago mi je zbog toga.


    Takticki su bezveze izgubili sigurno ako preko 70% onda makar pola armije, jer je moguce da ih se dosta povuklo van Winterfela.


    Znaci mogli su se svi povuci iza rova zapaliti ga odmah. Tuci sa katapultima i trebushetima, i jebenim archerima jer su pravili glave od obsidiana jedno 2 mjeseca, na kraj nije bilo organizovanih jedinica strijelaca.

    Dotrakije sacuvati kad ovi probiju na glavnu kapiju da im pridju sa ledja a ne prosuti ih odmah.

    Teska konjica vitezova Dola isto je mogla sa druge strane.


    ------

    Pravo me je smorila epizoda
    One Ring to Rule them all...

  7. #6332
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    sjeticete se legendarnog kovacha I gazdarice







    Last edited by Gandalf_White; 01-05-19 at 18:58.
    One Ring to Rule them all...

  8. #6333
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,584
    Thanks Thanks Given 
    7,514
    Thanks Thanks Received 
    4,583
    Thanked in
    1,774 Posts

    Default

    Raspisaste se nadugačko i naširoko o taktici protiv MRTVIH, alo ZOMBIJA... Da su se svi najbolji stratezi i taktičari ikad sastavili, džaba kad za protivnike imaš WW-ove...

    Napravili su vrhunsku stvar što se atmosfere tiče i dočarali na najbolji mogući način kako bi uzaludno izgledala bitka protiv mrtvih, što bi vrlo teško uspjeli da su poštovali taktička pravila...

    Sent from Tapatalk
    #fakenews

  9. #6334
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pelax View Post
    Ja mislim da više ti đaolju epizodu gledat nećeš

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
    moram izdrzat do kraja da vidim kako je Bran sam sebe rodii, sapunica efekat.

    @Medoje
    Prelosa i nesvarljica upotreva resursa je ono sto smeta. Vec smo prije potezali pricu oko toga i povlacili paralele sa stvarnim svijetom sto Martin upravo radi.
    Evo zamisli ovo, tuce artiljerija zombije, ispred zamka iz zamka i sa kula ( zaboga je li bio jedan katapult na kulu Vinterfela?! Ne sjecam se iskreno), archeri tuku, popusta prva linija odbeane (recimo Bolton taktika sa oklopima) , popustaju unsolidi, pale rov, zaustavljaju se zombiji, tu uh tuku kopljima sa dragonglasom i nastavljaju po starom sa archerima, zombiji pokoseni ovim padaju preko vatre i prave mostove, ide opet bitka prsa u prsa, popusta ta odvrana, zombiji napadaju zidine i krece po vec postojecem scenariju, onda sad Melisandra konjici u pozadini Dotrakijima i Valeovcima pali maceve, opkoljavaju zombije, artiljerija prestaje da djeluje da ne bi svoje pogodili, jebu im sve po spisku, Ser Davos odusevljen ali se pita zasto se zombiji ne okrecu da uzvrate utom dolazi drugi talas zombija a zombiji koji su se nasli u sendvicu konjice i zidina Vinterfela se okrecu i sada se konjica nalazi u bezizlaznom obruchu.... Samozadovoljavam se

  10. #6335
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    464
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    100000 Dortraka je moralo biti ubiveno.
    Ne zalim ih uopste, pregadni su mi nesto bili. Moguce da je pretekao neko od njih, nemoguce da su se samo Dzora pokojni i Dzonov kucak spasili. A i vidjelo se da je jos neki Dortrak uspio da utece.
    Taktika uopste nije bila tako losa... Dortraci su jedino upotrebljivi kao konjica, logicno je bilo da ce prvo oni da krenu. Jedino da su malo sacekali i strijelama prorijedili mrtve, pa onda oni da krenu.
    Meni je glupo prikazano kako zombiji nasrcu 300 na sat, kad su se u ranijim epizodama borili iza Zida vukli su se nogu pred nogu, presmijesno je bilo kako su ih tada lagano tamanili.

    E sad, zar ne bi bilo logicno da se Kingslanding napadne po mraku. Deneris sa zmajevima spali citav grad, nema sanse da bi mogli da pogode zmaja onim katapultom.
    O kakvom rogu pricate da ga je Grejdzoj nasao kojim moze zmajeve da kontrolise? I ko je Adis Akaki (tako nesto) sto ste ga ranije nedje pomenuli

  11. #6336
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    464
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by St.Dzonny View Post
    moram izdrzat do kraja da vidim kako je Bran sam sebe rodii, sapunica efekat.

    @Medoje
    Prelosa i nesvarljica upotreva resursa je ono sto smeta. Vec smo prije potezali pricu oko toga i povlacili paralele sa stvarnim svijetom sto Martin upravo radi.
    Evo zamisli ovo, tuce artiljerija zombije, ispred zamka iz zamka i sa kula ( zaboga je li bio jedan katapult na kulu Vinterfela?! Ne sjecam se iskreno), archeri tuku, popusta prva linija odbeane (recimo Bolton taktika sa oklopima) , popustaju unsolidi, pale rov, zaustavljaju se zombiji, tu uh tuku kopljima sa dragonglasom i nastavljaju po starom sa archerima, zombiji pokoseni ovim padaju preko vatre i prave mostove, ide opet bitka prsa u prsa, popusta ta odvrana, zombiji napadaju zidine i krece po vec postojecem scenariju, onda sad Melisandra konjici u pozadini Dotrakijima i Valeovcima pali maceve, opkoljavaju zombije, artiljerija prestaje da djeluje da ne bi svoje pogodili, jebu im sve po spisku, Ser Davos odusevljen ali se pita zasto se zombiji ne okrecu da uzvrate utom dolazi drugi talas zombija a zombiji koji su se nasli u sendvicu konjice i zidina Vinterfela se okrecu i sada se konjica nalazi u bezizlaznom obruchu....
    Katapulta je bilo, ali koja je korist od njih kad ne mogu nista mrtvima. Ako mislis na zapaljene katapulte, opet nista, pa jedva su rovove upalili. Domet strijelaca nije velik, sto znaci da bi morali mrtve da puste sasvim blizu, a onda ne bi bilo mjesta konjici.
    Konjica je morala da ide prva, kako mislis da stoje po strani tj. bokovima i da opkole mrtve, pa zombiji bi prvi krenuli na njih. Tako da su Dortraci morali da krenu prvi, to je valjda i uloga konjice. Mada je to malo nelogicno, zar se konji ne bi u svakom slucaju prepali od mrtvih?
    Jedino mi smeta sto su Dortraci nestali za 10 sekundi, mogli su da ih puste makar nekoliko minuta da svijetle u mrak
    Last edited by Totalno Lagan; 01-05-19 at 19:52.

  12. #6337
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,584
    Thanks Thanks Given 
    7,514
    Thanks Thanks Received 
    4,583
    Thanked in
    1,774 Posts

    Default

    Odakle vam brojke vojske...? Ja sam nešto zaboravio da su ih konkretno pominjali u seriji, bar ove kojima baratate...?

    Sent from Tapatalk
    #fakenews

  13. #6338
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    S1E2 Robbert says to Ned that Khal Drogo have 100000 dothraky, In fact he has 40000.
    S1E3 Maester Aemon says that there is less than a thousand men in the Night´s Watch
    S1E5 Jory Cassel says to arya that Ned have 50 men of their Household Guard at KL.
    S1E6 Ned sends 100 royalist men to capture The Mountain (only 40 survive, they will become the Brotherhood).
    S01E07 5:30 min in - Tywin says he'll give Jaime half of his forces, 30000 men, to head to Riverrun while Tywin's 30000 head to the Vale to free Tyrion. Ned says to littlefinger that Cersei have a dozen of knights ( maybe the 6 Kingsguard and others) 100 of men (probably Lannisters), also says that the City Watch have "2000 strong"
    S01E08 40min in: Robb then tells his mother the Northerners have 18000 at that point . The Northerners capture a Lannister scout who says he counted 20000 Northerners before he got caught.
    S01E09 6:45min in - Theon says Robb has 5 times more men than the Freys do at The Twins, making the Frey army 4000 men. Frey gives all of his men except 400 to Robb under the conditions (This 400 probably are like a Household Guard). I'm assuming Robb is +3600 at this point, but Robb goes -2000 after sending them against Tywin's forces. Jamie's forces get wiped out, but nothing about the loses on either side after this battle near Riverrun.
    After Whispering Wood Tywin send Gregor with 500 riders to BURN THEM ALL... Riverlands
    Season 1 Summary
    Starks and their bannermen = 18000 northmen 4000 Frey and unknow Tully
    Lannisters = +60000
    Daenerys = Three baby dragons (and some Dothraky with horses).
    Night´s Watch= 1000
    King´s Landing= 2000 gold cloaks and 100 Lannister, also 6 Kingsguard and 6 other knights.
    Season 2
    S02E01 - S02E04 - Robb says if he allies with Renly Baratheon, They'll outnumber the Lannisters 2:1 (Renly 100000 plus Robb +20000 is +120000/2 is +60000 Lannisters, that means that somehow after 3 defeats the Lannisters still have more than 60000 men) Robb says that Balon Greyjoy have 200 ships, taking into account that the crew of the Sea Bitch (Theon) was 22 and that of the Sea Wind (Yara) was 50 ironborn that means a total of 4400-10000 ironborn. In E3 Balon sends Yara with 30 longships to attacak Deepwood Motte, Salladhor Saan says Stannis has the smallest army out of all the kings. Renly + Tyrells stand at 100000 men. In Oxcross, 5 Lannister men fall for every Stark man, Lancel Lannister says that "thousands" of Lannister men die in Oxcross (also says a lot of bullshit, so probably he lie), "thousands" means more than 2000, so at least 400 northerns die in Oxcross. Craster says to Jeor that Mance Rayder have 100000 wildings, confirmed after.
    S02E05 - Stannis gathers the Baratheon bannermen fighting for Renly while the Tyrells take their army to meet up with Tywin's. I have no idea where Renly's assassination takes place nor how their army was split up. Tyrion have 7811 pots of wildfire...Rodrick Cassel recruit 200 "decent men" when the ironborn attack Torrhen´s Square.
    S2E6 The letter that Arya stole from Tywin says that 10000 northmen march to the Golden Tooth. Also Theon orders 500 men in reinforcement to hold Winterfel (Ned says that 500 men could defend Winterfell from 10000), Littlefinger says that the Tyrells command the largest host after the Stark (somehow still having 20000) and Lannister (60000),so they have less than 20000 men?
    S02E07-08 Robb's forces are located south of the Pyke at The Crag to negotiate a surrender, Robb send 80 men with the best horses to recapture Jaime , Tywin's army heads to King's Landing before meeting up with the Tyrells. Roose Bolton sends Ramsay with a few hundred (500 in S2E10) to recapture Winterfell. Tyrion tells Cersei that 200 ships of the Stannis Royal Fleet was seen north of Tarth, 30 are from Saan´s fleet. Ser Gregor hang 20 guards after Armory Lorch death, but don´t matter if 100 die.
    S02E09 - S02E10 Stannis vs. the Lannisters/Tyrells. I didn't try very hard, but I couldn't find the number of men on either side in either episode. ( Mathos says that they outnumber the KL defense by 5: 1 - Gold Cloaks and Lannister guards - and 10:1 their fleet, so the Royal Fleet of KL is 20 ships, as for the numbers of soldiers I could not find a source that says how many Stannis had)
    Season 2 Summary
    Starks and their bannermen= 20000 northerns, the Frey army return to the Twins after Robb marriage with Talisa.
    Daenerys - 3 Tiny Dragons, some Dothraki (http://gameofthrones.wikia.com/wiki/...arth_walls.jpg) and a ship.
    Free Folk =1000000
    Greyjoy= 200 Ships and 4400-10000 ironborn.
    Stannis= 200 ships (30 sellsails)
    Renly= 100000 (20000 Tyrell??)
    Lannister=60000
    Season 3
    S03E01 - S03E04 - Robb's forces are at Harrenhal coming all the way from the west, 200 northerns massacred. He then heads west again to Riverrun for his Grandfather's funeral. Tywin says that 20000 northmen have know of the scape of Jaime. ( Somehow Robb still having 20000 northmen or just an aproach), Karstark mention that "thousands" of northerns die in the war. Edmure says that he kill 400 Lannisters and capture other 100 at Stone Mill, but lose 208 rivermen. Lady Olenna tell Tyrion that she donated 12000 infantry men 1800 mounted lancers (probably knights) and 2000 in support ( WTF is support?)
    Jon mentions that there was 300 crows at the Fist, 200 die.
    S03E05 - S03E08 - Robb beheads Rickard Karstark and loses "almost half his forces". Seems that the House Karstark have 10,000 men, but in the Telltale game Jon mention that only Robb have 3,000 men at the Twins (idk if that incluides Bolton and Tully). So the Karstrak army is 3,000. Tywin says in season 2-3 that Robb have 20000 despises the battles and casualties. He heads to Casterly Rock again, but not before going to the Twins for Frey's men, again. - I sincerely believe that Karstark has an absurd number of men.
    S3E9 Red Wedding

    Season 3 Summary

    Daenerys stands at 8000 Unsullied and 2000 from the Second Sons. Also liberates 200000 slaves in Yunkai.

    Night´s Watch 700

    Free Folk 1000000 and 3 giants.

    Karstark nearly 3000 men.

    Tyrell support 12000 infantry men 1800 mounted lancers (probably knights) and... 2000 in support???

    Telltale Game

    S1E1 Tutle mention that the Whitehills outnumber the Forresters five to one. 20 Whitehills go to Ironrath.

    S1E3 Degore mention that he can get 30 or 40 men.

    S1E4 House Gleenmore have 20 elite guards. Ludd is getting "hundreds" of sellswords. The Hellhounds of the Second Sons have 100 men.

    S1E6 Ludd have 500 men

    Season 4-5

    S4E3 Davos says that the Golden Company have 10000 men, Stannis says that houses Haigh, Mussgood and Peaserbuy " don´t have enough men between them to raid a pantry "

    S4E4 Daenerys get 93 ships.

    S4E5 Yara and 50 elite ironborn fail to rescue Theon.

    S4E6 Stannis and Davos at the Iron Bank say they have 4000 men and 32 ships after Blackwater.

    S4E8-S4E9 After the wilding attack in Mole´s Town and the raid in Craster ´s Keep 11 mutineers and 8 crows die, so there is 100 crows in Castle Black against 100000 wildings, thousands of wildings, 2 giants and 50 crows die at the following battle in Castle Black. The Greyjoys lose Moat Cailin., They were severely outnumbered by the Boltons.

    This images show that there is 2774 cavalry in Stannis army.

    http://gameofthrones.wikia.com/wiki/...uth_-_1305.png

    http://gameofthrones.wikia.com/wiki/...rth_-_1323.png

    S5E7-S5E10 Stannis lose more than 40 horses and lose the Stormcrows (500 cavalry) , after Ramsay raid with "20 Good Men" more than 402 horses die, after this Stannis sent Davos with a few knigths. When Stannis burns Shireen, nearly half of his army (at the moment) composed by mercenaries desert with all the horses.

    Bolton scouts says that Stannis have 6000 men and "half of them" are mounted. If it is after the Stromcrows defection, maybe Stannis have 6500 men at the start of the season .

    In Hardhome, tens of thousands become meat for the Army of the Death.

    https://imgur.com/QSBvfTg

    This image shows that Boltons have 2016 cavalry and Stannis only have 1340 men,



    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  14. #6339
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Season 4-5 Summary

    Bolton= 2016 cavalry

    Baratheon= 4000 men (probably 1669 knights),2000-2500 sellswords and3000-3500 horses, at the end only 1340 corpses.

    Night´s Wtach 650, also seems to they have the Stannis Fleet (32 ships and unknow of Saan)

    Daenerys get 93 ships, but lose Drogon and dozens on Unsullied.

    Army of the Death: Tens of thousands.

    Golden Company: 10000

    Stormcrows: 500

    Season 6

    S6E1-S6E3 Ramsay says that the Manderlys, Karstark and Umber comand more soldiers that all the other houses, Smalljon Umber says that alone he can´t beat the wildings , so he have less that 2000 men...

    S6E4 Sansa says that she heard Ramsay that 5000 Boltons are at Winterfell when they crush Stannis, if the Boltons have 5000, MAYBE 500 was from the army that Ramsay use to burn Winterfell, so that is 4500 men who were with Roose south of The Neck, Tormund says that he have 2000 wildings capable to fight ( and Wun Wun). Jon says that The North have two dozens of houses and togheter they are equal to Boltons, Karstark, Umber and...Manderly??

    Jorah count 100,000 dothraky in Vaes Dothrak.

    S6E5 Jaime says that the Tyrell have the second largest army in Westeros.

    S6E6-S6E7 Blackfish retakes Riverun, Walder Frey says that his army (4000 men ) outnumber Brynden 10:1, so that is 400 Tullys in Riverun. Jaime bring 8,000 men to Riverun. Jon Snow get 62 Mormonts, 200 Hornwood and 143 Mazins. Daenerys need "easly" 1000 ships to sail to Westeros with the Dothraki and all their horses, the Unsullied, and the Second Sons

    S6E9 Ramsay says that he have 6000 men (5000 Bolton and 1000 Karstark/Umber).

    In this image, http://www.abc.net.au/cm/lb/7845186/...puter-data.jpg I count Bolton shields, there is more than 120, the blocks have six men deep, so that is more than 720 phalanxs.

    https://imgur.com/vjDUwNq, this image shows that there is at least 623 men when the Knights of the Vale arrive, and is uknown their side.

    Season 6 Summary before the Bastards:

    Boltons= 3000 infantry (720 phalanx), 2016 cavalry.

    Karstark/Umber = 1000

    Rest of The North= If Ramsay have a half, the rest of The North is more than 6000.

    Jon Snow = 2000 wildings, 1 giant, 200 Hornwoods, 143 Mazins and 62 Mormonts and unknow number of Knights of the Vale

    Frey= 4000

    Tully= 400

    Lannister= More than 20000

    Tyrell=20000?

    Daeneys get 100000 of dothraky and 100 Greyjoy ships (that is 2200-5000 Ironborn), That means that Euron have the other 100 ships and 2200-5000 Ironborn, also get the Masters ships, barely enough to sail with all his army, Varys get support from Dorne and The Reac, but lose the Stormcrows.

    Season 7

    S1E7-S7E2: SOMEHOW, EURON BUILT 900 SHIPS, AND THE IRON ISLANDS HAVE MEN TO SAIL 1000 SHIPS (22000-50000 FUCKING IRONBORNS)... The dornish army is drowned with the fleet of Yara, only 3 ships came back (with Theon).

    S1E3:The Unsulied sieges Casterly Rock, but Grey Worm expected more Lannister (10000 men Tyrion says, maybe Household Guard), Daenerys lose all his fleet...


    In this image (https://img00.deviantart.net/9580/i/...te-dbjoji4.png) are 6068 Lannisters (i only see 2 Tarlys) siege Highgarden, If there was only 6068 Lannisters maybe the remain 3932 was in Casterly Rock . D&D explains that they have a quick victory because the Tyrell army is a bunch of pussies and the Tarlys defected...

    S7E4avos says to Jon that there is a force of 10000 men in The North . Lannister/Tarly army is massacred.

    S7EE5 Sansa says that the Glovers have 500 and Royce 2000, also I count the survivors after the "Loot train attack" and they are more than 170.

    S7E6-S7E7 Sansa says to Pertyr that they have 20000 men, maybe the 10000 that Davos mention are northerns and the rest are from the Vale, Dany says that the Army of the Death have 100000 (also a Vyserion and giants ) Cersei says that 20000 men are in the Golden Company (in season 4 was 10000). Daenerys did not mention dornish or reachmen forces in their war councill, SOMEHOW ALL OF THEM ARE DROWNED OR KILLED.

    Season 7 Summary

    King in the North: 10000 northerns and 10000 from the Vale (2000 Royce and 500 Glover). Maybe some ships, Jon use one to sail from White Harbor to Dragonstone.

    Daenerys: Less than 8000 Unsullied, 100000 dothraky and more than 170 Lannister/Tarly and 3 Theon´s ships

    Lannister: Golden Company (20000 infantry, cavalry and elephats) and a small Lannister army. 1000 Greyjoy ships and 20000-50000 ironborn.

    Army of the Dead = 100000 (with a Dragon and some giants)

    And i think that i finnish, as you can see, D&D don´t give a **** about coherence in number


    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  15. #6340
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,356
    Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Na konto price da su dotrakiji uzaludno poginuli:
    Konjuca se koristi za ofanzivu, ne za defanzivu, da su se branili sa njima sve na konjima jos bi brze stradali..


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    "Ako roboti ikad budu igrali kosarku, igrace je kao Tim Duncan".

  16. #6341
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,584
    Thanks Thanks Given 
    7,514
    Thanks Thanks Received 
    4,583
    Thanked in
    1,774 Posts

    Default

    Svi brojevi su ok, sem ovi za Dotrake, jer ih toliko sigurno nije moglo biti u ovoj epizodi... Najvjerovatnije je samo dio koji je mogao stati na brodove prešao...

    Sent from Tapatalk
    #fakenews

  17. #6342
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Manu View Post
    Na konto price da su dotrakiji uzaludno poginuli:
    Konjuca se koristi za ofanzivu, ne za defanzivu, da su se branili sa njima sve na konjima jos bi brze stradali..


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Pa ne bi ih za defanzivu koristili tako sto ce konje da uguraju u tvrdjavu.

    Konjanici su mogli biti nedje par km iza zamka, sa suprotne strane odakle WW napadaju. I na signal da udare sa bokova ili sa ledja i to bi bio haos. Tako se izmedju ostalog i laka konjica koristila u proslosti, da udare sa bokova i stvore haos u redovima. Mislim ipak pricamo o WW, ali samo stvaranje pritiska 100k konjanika s' ledja bi olaksalo posao ovima sto brane prvu liniju jbga... Vidi se da nijesi igrao nista iz serijala Total war

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Svi brojevi su ok, sem ovi za Dotrake, jer ih toliko sigurno nije moglo biti u ovoj epizodi... Najvjerovatnije je samo dio koji je mogao stati na brodove prešao...

    Sent from Tapatalk
    Svu je vojsku prevela. Iako se knjiga razlikuje od serije i u knjigama se pominje brojka od 100-120 dotrakija i jos toliko ljudi koji su isli u karavanu sa njima - u knjizi je strasan problem bio napojiti i najesti te pratioce vojske tako da je njih ostavila iza a bukvalno svu vosjku povela sa sobom.


    Ali je definitivno su Dotraci unisteni, to je rekao i producent serije
    One Ring to Rule them all...

  18. #6343
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,976
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,334
    Thanked in
    1,864 Posts

    Default

    Ostatak Dotraka ih čeka da osvoje Luku...

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  19. #6344
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Ostatak Dotraka ih čeka da osvoje Luku...

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    . As the Dothraki’s flaming swords flickered and faded in a matter of seconds, so too did much of the Dothraki culture: “What [the other characters] see is the end of the Dothraki, essentially,” series cocreator David Benioff said in an Inside the Episode segment after the credits on Sunday night. Perhaps there are Dothraki stragglers Dany left in Essos, but the tribe as we knew it is gone.

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  20. #6345
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    458
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    Vala kad Euron moze da sagradi 1000 brodova za par dana, moze i ona prebaciti odjednom sve Dotrakije.

    Njoj je potrebna sva vojska da osvoji tron. Tako da je sve prebacila.

    I naravno da ce se serija razlikovati od knjiga, ako ikad nastavak izadje.
    NK postoji u knjizi na nivou legende. I to da je 13ti Lord comander koji se zaljubio u navjerovatnije zenskog WW. Znaci nije on stvorio njih kao u seriji.
    Meni su WW u knjizi nesto fascinatno. Smatra se da su djeca Boga tame- suprotni bog od Rhollora.

    Dokle je knjiga stigla, ladno Jon moze postati NK jer je u trenutku smrti Lord Commander, plus Stark plus Targ. Samo da ga bace iza Zida, pa da ga pokupe WW. A za Dany svi misle da je Azor Ahai pa taman da se suprostave kao led i vatra.

    Sent from my SM-J530F using Tapatalk
    Last edited by the_lady_marianna; 01-05-19 at 22:27.
    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.
    Okreni na igru!

  21. #6346
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    6,891
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    73
    Thanked in
    39 Posts

    Default

    Ne znam, HBO je na dobrom putu da ugrozi rejting serije ovom zadnjom sezonom. Dramske pauze, srećni krajevi, Ninja ratnici, lose odradjene bitke.
    Volio bih da ne bude hepi endinga, nego da satru Džona i Deni, jer su presrali više. Ako oboje prežive, serija od statusa izvanredne dobija status dobre. Neka roknu makar jedno.

  22. #6347
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    464
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Pa ne bi ih za defanzivu koristili tako sto ce konje da uguraju u tvrdjavu.

    Konjanici su mogli biti nedje par km iza zamka, sa suprotne strane odakle WW napadaju. I na signal da udare sa bokova ili sa ledja i to bi bio haos. Tako se izmedju ostalog i laka konjica koristila u proslosti, da udare sa bokova i stvore haos u redovima. Mislim ipak pricamo o WW, ali samo stvaranje pritiska 100k konjanika s' ledja bi olaksalo posao ovima sto brane prvu liniju jbga... Vidi se da nijesi igrao nista iz serijala Total war
    Zar ovaj Night King nije nesto kao Bren, zar ne bi mogao da vidi dje su Dortraci.
    A i mrtvih je bilo mnooogo vise, razbili su ih potpuno, pa i same Dortrake su ugasili za desetak sekundi, tako da bi epilog svega bio isti.
    Kao sto sam vec napisao, meni je zasmetalo sto su same Dortrake zbrisali za nekoliko sekundi, sto su zombiji bili kao na struju (za razliku od ostalih epizoda) nacin na koji je NK nastradao, onaj mrtvi zmaj koji je Zid srusio a nije mogao da sprzi Dzona. Ima tu jos par sitnica, ali nista vala strasno.
    Sto kazete na taktiku da Deneris sa zmajevima po mraku sprzi KL i sve tamo. To mi je nekako logicno, ali naravno da se to nece desiti tako, vjerovatno ce bar jednog zmaja da rashoduju.
    Ova sezona stvarno ima samo neke hepi endinge, iako je bila borba izmedju zivih i mrtvih. Ali neko ****** mora da se desi, neko ce nekome da zabode noz u ledja
    Last edited by Totalno Lagan; 01-05-19 at 22:40.

  23. #6348
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    843
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    53
    Thanked in
    18 Posts

    Default

    Imam neki nadrazaj da onaj bren do kraja sezone nece mrdat no ce mudrovat u onu stolicu ka bob marlej i zapjevat no woman no cry a mislio sam ako u ovu epizodu cojek neku dalaveru ne napravi nece niko tolko me je nadusio da ga je taman nk treba okinut na pola

  24. #6349
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,432
    Thanks Thanks Given 
    94
    Thanks Thanks Received 
    149
    Thanked in
    84 Posts

    Default

    Zaista je nejasno što su radili 2 godine. Gledao sam behind scenes i kažu da su bitku snimali 55 uzastopnih noći na minus temperaturama. Nije sve ovo samo do pisaca, montaža i i režiser su jednako krivi za gomilu nelogičnosti u epizodi.

    A ne postoji ta taktika koja može da opravda juriš konjanika u mrak. Ajde da je dan bio pa da razumijem, ali ideš u mrkli mrak da se boriš protiv mrtvih. Smiješno.
    Last edited by D.S.; 01-05-19 at 22:44.
    "K'o mi, kad zovemo velikim čovjeka sitne duše,
    a ko zna koliko je tihih što divovi u njima čuče."

  25. #6350
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    464
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Ko je taj Azor Ahai, zar se pominjao u seriji. Sa knjigama sam stigao bio do cetvrte ili pete, nesto se ne sjecam toga

Page 254 of 277 FirstFirst ... 154204244250251252253254255256257258264 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prince of Persia: Two thrones
    By Scythe in forum Game Server CG
    Replies: 10
    Last Post: 08-04-14, 13:01
  2. PC game on DVD
    By montegruja in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 05-04-06, 07:39
  3. Prince of Persia: The Two Thrones
    By Bullseye in forum Game Server CG
    Replies: 19
    Last Post: 24-01-06, 09:34
  4. The game!
    By SHORTY in forum Muzika
    Replies: 16
    Last Post: 07-02-05, 15:11

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •