Page 3 of 17 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 51 to 75 of 401

Thread: Segregacija po školama u Crnoj Gori

  1. #51
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Niksic/Moskva
    Posts
    334
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Peko View Post
    A sto? Ti pricas nekim drugim jezikom ili jezikom naroda Crne Gore?
    Da , a jedan od jezika naroda Crne Gore je i srpski
    ...Sve su srpske zemlje vezane u čvore
    A biće još teže i biće još gore...

  2. #52
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by zaslap View Post
    Potpuno netacno. Zvanicni sluzbeni jezik je i srpski i hrvatski i albanski pa znaci li to da svi treba da uce sve jezike bez obzira na nacionalnost?
    E bravo...nauči ti i popravljaj mene... Ovo pitanje jasno je i nekom čobaninu sa Sinjajevine pod uslovom da je pismen i sposoban da pročita Ustav a kamoli nekom ko je poput mene grijao klupu preko 8 godina od pravnog smjera u srednjoj ekonomskoj do studija na Pravnom fakultetu i ko se time cio život bavi.
    U CG postoji samo jedan službeni jezik - crnogorski. Drugi nabrojani jezici su (nimalo slučajno) navedeni kao oni u službenoj upotrebi. To znači da je njihova upotreba u načelu dozvoljena, ali na način regulisan posebnim zakonima za svaku oblast koji su tu da te slučajeve bliže odrede. Počev od zakona koji se bave ličnim ispravama, matičnim registrima, službenom komunikacijom u sudovima i dr. državnim organima,zakonima o školstvu, pa sve zaključno sa zakonom o manjiskim zajednicama.
    Dakle, državni organi ovaj dio Ustava su obavezni čitati kao "u pravnom saobraćaju se MORAJU služiti crnogorskim jezikom, a drugim jezicima MOGU, naravno na način koji će biti bliže definisan zakonskim i podzakonskim aktima."
    Jezicima koji nisu nabrojani u Ustavu državni organi i državne javne službe se u pravnom saobraćaju NE SMIJU koristiti. Svako drugo tuumačenje Ustava od strane bilo kog državnog organa ili javne ustanove - kažnjivo je i podleže odgovornosti. Da li je sad jasno?
    Ta formulacija "u službenoj upotrebi" rezervisana je upravo za pravni saobraćaj države sa pripadnicima manjina. To nije izričito navedeno zbog zvaničnog građanskog karaktera države, ali je jasno svakom slijepcu zašto je ustavopisac ovako posložio jezike. A zašto je to tako - zahvali PzP-u koji je obezbijedio dvotrećinsku većinu za taj Ustav (i kojim su uzgred identitetska rješenja u Ustavu tako ubetonirana na način koji ja još nijesam vidio da postoji u nekom Ustavu bilo koje zemlje na šaru zemaljskom) a sad se Medojević i njegova dva beka prave da nemaju pojma što su glasali.
    Lakše je (u tom dijelu jezika i nacionalnih simbola) izvršiti bilo kakvu promijenu američkog Ustava ili britanskog Act of Union iz 1707 nego promijeniti taj dio Ustava Crne Gore.
    Last edited by El Re; 04-05-11 at 20:28.

  3. #53
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by zaslap View Post
    Potpuno netacno. Zvanicni sluzbeni jezik je i srpski i hrvatski i albanski pa znaci li to da svi treba da uce sve jezike bez obzira na nacionalnost?
    Sluzbeni jezik u CG je crnogorski. (naglasak na tacku).
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  4. #54
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,998
    Thanks Thanks Given 
    2,217
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Tačno Rave. Nadam se da će skorija dana tačka biti zamijenjena zapetom ili slovom i.

  5. #55
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    327
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    jedno pitanje za drugove i drugarice forumase(ice)?

    koji jezik ce da u Crnu Goru bude sluzbeni i koji ce nam djeca u skolu uciti ako npr na popisu. srpski jezik bude 50+%,a crnogorski 30%?

  6. #56
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by silver View Post
    jedno pitanje za drugove i drugarice forumase(ice)?

    koji jezik ce da u Crnu Goru bude sluzbeni i koji ce nam djeca u skolu uciti ako npr na popisu. srpski jezik bude 50+%,a crnogorski 30%?
    Jeli moguće da većina vas zapravo ne zna da je Ustav u jednom dijelu odredbi (uključujući i ovu o jeziku) moguće promijeniti samo u teoriji, ali ne i praksi???
    Evo silver, za tebe i sve one koji ne znaju izvod iz Ustava CG:
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Jezik i pismo

    Član 13
    Službeni jezik u Crnoj Gori je crnogorski jezik.
    Ćirilično i latinično pismo su ravnopravni.
    U službenoj upotrebi su i srpski, bosanski, albanski i hrvatski jezik.

    Akt o promjeni Ustava

    Član 156
    Promjena pojedinih odredbi Ustava vrši se amandmanima.
    Nacrt akta o promjeni Ustava sačinjava nadležno radno tijelo Skupštine.
    Nacrt akta o promjeni Ustava usvojen je u Skupštini, ako za njega glasa dvije trećine svih poslanika.
    Usvojeni nacrt akta o promjeni Ustava Skupština stavlja na javnu raspravu koja ne može trajati kraće od mjesec dana.
    Po završetku javne rasprave nadležno radno tijelo Skupštine utvrđuje predlog akta o promjeni Ustava.
    Akt o promjeni Ustava usvojen je u Skupštini ako za njega glasa dvije trećine svih poslanika.
    Promjena Ustava ne može se vršiti za vrijeme ratnog i vanrednog stanja.

    Potvrda na referendumu

    Član 157
    Promjena članova 1, 2, 3, 4, 12, 13 (to je ovaj član o jeziku), 15, 45 i 157 konačna je ako se na državnom referendumu za promjenu izjasni najmanje tri petine svih birača.

    ---------------------------------------------------------------

    Dakle, da pojasnim onima koji slabije razumiju ili ne vole da čitaju Ustav, da bi član o jeziku bio promijenjen treba:
    1. prvo u Skupštini da bude usvojen Nacrt Akta (odluke) o promjeni Ustava i to dvotrećinskom većinom.
    2. pa onda opet dvotrećinskom većinom poslanika da Skupština izglasa Akt o promjeni Ustava, ..
    3. pa je i sve to džabe, sve dok na raspisanom referendumu (to što su poslanici dva puta usvajali) a koji Skupština bez obzira na dvotrećinsko saglasje MORA DA RASPIŠE, te promjene (Akt) ne podrži i (ni manje ni više nego) 3/5 birača, i to ne od broja izašlih!,.. već od ukupnog broja upisanih u birački spisak.
    Ovako ubetonirano rješenje, ja u mojoj 14-godišnjoj pravničkoj praksi nijesam vidio u bilo čijem Ustavu. PzP je bukvalno betonirao svojim glasovima da se to ne može nikad više promijenit. Da bi to bilo promijenjeno trebalo bi da za takvu promjenu Ustava na referendumu glasa preko 300 hiljada ljudi! Inače u biračkom spisku CG trenutno je upisano nešto preko 506 000 građana.

    Prema tome, šta god bude rekao Popis Ustav ostaje u tom dijelu isti, mada, da budem fer do kraja, reći ću moj privatan stav da bi bilo fer (ukoliko se obistini silver tvoja prognoza da srpskim jezikom govori 50%+1) isti bude uvršten (uz crnogorski!) kao ravnopravan službeni jezik. Ali to je sve još uvijek u domenu špekulacija jer rezultati Popisa još nisu objavljeni.
    A i kad budu - neće se promijeniti ništa kakvi god bili...
    Last edited by El Re; 04-05-11 at 23:04.

  7. #57
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,998
    Thanks Thanks Given 
    2,217
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Nezavisno od toga d li će srpski na popisu preći 50% sigurno će biti kezik kojim govori najveći broj građana Crne Gore. Jako teško, čak nemoguće, će biti objasniti Evropi da u Crnoj Gori nije moguće školovanje na tom jeziku. Priča da se radi o istom jeziku različitog naziva bi možda i prošla da nije one dva nesretna, ali identitetska, slova.
    Koliko će troška i glavobolje to donijeti svima nama, nepotrebno je da pričam.

  8. #58
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Koliko će troška i glavobolje to donijeti svima nama, nepotrebno je da pričam.
    Mi smo emotivno vezani, dok su Srbi vrshljali po CGi, Crnogorce je boljela GLAVA a Srbe q.rac,
    sad smo zamijenili ULOGE.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  9. #59
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Zbilja je u cijeloj Evropi teska glavobolja oko toga sta ce se uciti u Crnoj Gori

  10. #60
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Boli nas, mi smo rijeka... no smo smotani do zla mila Boga, ni tamo ni 'vamo
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  11. #61
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,998
    Thanks Thanks Given 
    2,217
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Ne, Hari, glava će nas boljeti. Oni će samo tražiti da ispoštujemo prava na obrazovanje na jeziku koji govori 50% (par procenata više ili manje) ljudi u Crnoj Gori. Koštaće to Hari, ne samo u finansijskom smislu, a ti si Milovane i sam vidio koliko se Srbiji i Srbima isplatila osionost, nadmenost, često i siledžijstvo. Nije valjda da ti se sve to svidjelo pa preporučuješ Crnoj Gori i Crnogorcima da preuzmu taj model donošenja odluka i uvažavanja drugačijih stavova i razmišljanja.

  12. #62
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Srbija i Crna Gora savrseno saradjuju po tom pitanju, ja se ne bih sjekirala za nas ovdje. Jedino mi smeta ovolika ''brzina'' kojom se desava. Ali kapiram i da mora. No se plasim za svoje zivce, e utekoh prije vremena. Ja.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  13. #63
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovu temu nisam otvorio da bi se vi složili sa dijeljenjem jednog te istog naroda. Niste valjda i vi budale kao ovi iz ministarstva, kakva je to slijepa mržnja? Hocete li sjutra da zazirete od komšija i njihovih potomaka, malo nam je muke i ovako? Jadi vas ne bili kakvi ste svi na gomilu na celu sa Milovanima i Perovanima.

  14. #64
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Od drveta ne vidis sumu, da prostis Ali bice bolje, vjeruj mi... znam ja
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  15. #65
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Nidje na treba zurit, nego sachekat novi popis MONSTATA,
    sa 67% se palo na ispod 50%, za desetak godina ce biti samo minis 17%, shto iznosi 33%, i josh desetak i VRIJEME MAJSTORSKO RESHETO samo reshava PROBLEME,
    zato se treba OPUSHTIT i uzivat na proljecnem suncu i apsorbovat D-VITAMIN,
    to pomaze i Srbima i Crnogorcima, jer SUNCE GRIJE I JEDNE I DRUGE,
    nama se samo SUPE NEBI POMIJESHALE.

    Ja sam dugo bio KOSMOPOLITA, dok me ne pocheshe ubjedjivat u BRSKUT, da je ovo SRBIJA, e nije da jebe oca u guzicu , no je Brskut CGa, od tada smo bolji prijatelji.

    Bio sam i GRADJANIN, ljubitelj svih KLASA&RASA I KUSIJA PASA,
    obozavam PARADE PONOSA,
    ali iz INATA ILI PRKOSA,
    ne volim CRKVE IZ VRTALJOTA,
    niti KLETVOBACACHE METROPOLITE DVA VODA VOJSKE, NITI BRATSKE JEZIKE KOJI MI GILIKCU KRAJNIKE.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  16. #66
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @Raquel Dobro dušo moja.

    Što se tiče usvajanja ovakvog ustava, vrh PZP-a je bio samo alat u rukama DPS koji je iskoristio ljude koji su imali ideju da mogu zajedno promijeniti nešto, i bili su spremni na kompromis. Sad vidim mnoge iz tog tabora koji zagovaraju nesto suprotno od toga: mrze , prebrojavaju i likuju; što me navodi da pomislim da nikada nijesu bili za kompromis. Njavažnije je da za takvu ideju jos ima spremnih, samo se treba otarasiti kako reče Vanja Ćalović ovih
    šefovih "repova".

    http://www.vijesti.me/kolumne/repovi-kolumna-17808

    Sve nam se odlično slaže, hvala tebi i Migu na intervenciji (e koliko nam dobra želite..), a daće bog, taj vam pakleni plan nikad neće uspjeti.



    Tomu Oraovcu M.Miljanov pise:
    "...Tomo, ako dodje oni poslanik iz Beca prijed no ja dodjem i donese mi od cara austrijskoga knjazevsku titulu za Arbaniju, pozvaces Nova i Jovana i Pavica i jos koga oces, pa ga dobro docekajte ka carskoga poslanike i srpskoga dusmanina; udrite mu po stotinu tojaga, ili ako ocete ka velikome, sto i jednu."
    Ima lijeka...
    Last edited by Hari Krisna; 05-05-11 at 09:02.

  17. #67
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Taj VASH ljuti lijek na ljutu ranu,
    se pokazao kao kontra produktivan, jedino je BIOGRAD narastao za milion novin doseljenika i Sheshelj postao MEGA STAR U HAGU, ne skida se sa ekrana.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  18. #68
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne vidim nista dobro za Crnu Goru ako nas tako podijele, svako ko voli svoj narod to zna. Ovo govorim onima koji zaista brinu sto ce se desiti sa nama, i sa nasom zemljom.

  19. #69
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zaslap View Post
    Da , a jedan od jezika naroda Crne Gore je i srpski
    Ti izdvajas Srbe, a zasto? Mislis li da ce Srbija, kao tvoja maticna drzava po kojoj i nosis nacionalno ime, zastitit tvoja nacionalna prava ka onima iz Hrvatske, Bosne i Kosova? Volis li Crnu Goru ka sto tvoji sunarodnici iz Hrvatske, Bosne i Kosova vole te tri drzave?

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Nezavisno od toga d li će srpski na popisu preći 50% sigurno će biti kezik kojim govori najveći broj građana Crne Gore. Jako teško, čak nemoguće, će biti objasniti Evropi da u Crnoj Gori nije moguće školovanje na tom jeziku. Priča da se radi o istom jeziku različitog naziva bi možda i prošla da nije one dva nesretna, ali identitetska, slova.
    Koliko će troška i glavobolje to donijeti svima nama, nepotrebno je da pričam.
    Evropa zna da je to sve jedan jezik i oni ga zovu jednom skracenicom: BHS, a sad ce i BHSC (bosansko-hrvats-srpsko-crnogorski).

    A u sklopu crnogorskog jezika i knjizevnosti ce se ucit i bosanki, hrvatski i srpski.

    Sto se popisa tice, za 10 godina ce (na sledeci popis) preko 50% pricat crnogorski, jer ce vrijeme ucinjen svoje, s obzirom da crnogorski jos nije ni zazivio u skole a vec se 42% izjasnilo da ta tako zove svoj jezik.
    Last edited by Hari Krisna; 05-05-11 at 08:20.

  20. #70
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,998
    Thanks Thanks Given 
    2,217
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Odlično Peko. Kad crnogorski bude pričalo više od 50% stanovnika Crne Gore neka se jedini opomene. Dotle...

  21. #71
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Odlično Peko. Kad crnogorski bude pričalo više od 50% stanovnika Crne Gore neka se jedini opomene. Dotle...
    Crnogorskim prica 90% stanovnistva (djed, djevojka, sjutra it'd. jotovani oblici su nepravilin u bilo koji drugi pravopis nekadasnjeg srpsko-hrvatskog jezika), ali ga samo 42% zove imenom "crnogorski jezik". Medjutim, ja sam siguran da ce taj procenat da se poveca drasticno do iduceg popisa za deset godina, zbog toga sto ce skolstvo uticat na izjasnjavanja, a i pad politicke ostrascenosti ce pozitivno uticat na izjasnjavanje o jeziku i naciji (pozitivno po Crnogorce), jer je normalno da se ljudi identifikuju sa drzavom i jezik svoj da zovu po sluzbenom jeziku.

    Inace, 1992-e nije vam smetalo da se jezik nazove "srpski" iako su svi zvali svoj jezik "srpsko-hrvatski".

  22. #72
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Tačno Rave. Nadam se da će skorija dana tačka biti zamijenjena zapetom ili slovom i.
    Tesko Stradivari, tesko , ali ako dodje do toga ja cu to postovati.
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  23. #73
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sjećate li se vi svojih stavova od prije par godina da se samo želi ovaj postojeći jezik nazvati crnogorskim? Ja nešto kroz maglu. ..
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  24. #74
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Evo glasno razmišljam,..i nek moj komentar ne bude shvaćen kao indirektna prozivka bilo koga, ali mi ne ulazi u glavu zašto ljudi (pa i na ovom forumu) imaju potrebu da s pozicije uvjerenja da će nešto biti za ko zna koliko godina, to svoje uvjerenje uzimaju kao polazište za diskusiju iako je to sve u domenu hipotetike i to često nerealne?
    Takođe ne razumijem čemu potreba da se bilo kome nameće bilo šta... Postoje li Crnogorci? Postoje! postoje i Srbi? Postoje! Koliko je jednih, a koliko drugih? I to se tačno zna... Zašto jednostavno civilizovano ne prihvatimo to da u ovoj zemlji žive dva naroda??? Makar je tako zasad... I dok ne bude drugačije, svako svojatanje i nametanje svog uvjerenja je bezobrazno i drsko. Takođe, svako negiranje realnosti je podjednako iritirajuće. Nema potrebe to jedni drugima da radimo.
    Možemo mi misliti o tome šta će biti kroz koju godinu što god želimo, ali obavezni smo ponašati se prema onome što kaže postojeća statistika. Ja u rodbini (kao i većina vas) imam dosta onih koji se osjećaju Srbima i prvi bih se usprotivio bilo kakvom primitivnom nasilju nad njima bez obzira što smatram da su se oni time SVJESNO uvrstili u nacionalnu manjinu sa svim posljedicama koje to nosi. Uostalom biti pripadnik nac. manjine nije ništa sramotno. Naprotiv! U većini uređenih država to podrazumijeva i dodatna prava.
    Mislim,..muka mi je zaista da u 2011. godini (posle svih užasa '90-ih) bilo ko nekog ubjeđuje šta je i kojim jezikom govori. To nije politika. To je čisto nasilje i to ono najprimitivnije...
    Takođe, smatram da negiranje činjenice da se jabuka podijelila na dva dijela nikom dobra donijet neće. To je prosto guranje glave u pijesak. Crnogorski i srpski identitet su danas dva potpuno jasno odvojena identiteta. Tačka!
    Pa to se na određen način već dogodilo u Bosni recimo. Mislite li da su tamošnji narodi uistinu uvijek bili 3 naroda? Ili će prije biti da je to vjekovima bio jedan te isti narod??? Negiranje da neko postoji siguran je put u destabilizaciju, nemire i nerede. Takve države i takva društva osuđena su na dugotrajan jad i nesreću. Nemojmo to da radimo!...
    Ja zaista očekujem (eto, nepopravljivi sam optimista) da fino sjednemo konačno,..crnogorska i srpska politička elita i dogovorimo se o svemu. Srbi moraju shvatiti da su vremena srpske Crne Gore zauvijek gotova i da moraju prihvatiti samo ono što je moguće. Crnogorci s druge strane ne smiju potcjenjivati "srpsko pitanje" u CG. Mi smo već pritiscima postigli puno i mislim da smo dostigli plafon. Svaki dalji pritisak i ignorisanje Srba jeste i može biti samo kontraproduktivno i u javnom mjenju unutar našeg (crnogorskog) naroda. Prosto i slijepac vidi da je sva vlast u ovoj državi u našim (crnogorskim) rukama i svako silovanje priče kako se branimo od "strašnih Srba" postaje degutantno. Postaje kukavičko i neviteško ponašanje... Kakav god bude rezultat sa Popisa 2011. bilo kakav rast "srpskih" brojeva biće upravo rezultat toga da se i mnogim Crnogorcima već počela gadit ta priča kako od Srba ne možemo živjet...
    Da li Srbi guraju te svoje priče? Jezik, Crkva, jedinstvo sa Srbima i sl?..Pa DA! I šta s tim?? Njihovo je pravo da vuku na svoju stranu koliko god mogu iskamčit. No to nije razlog da mi zaustavimo život i isključivo se bavimo Srbima i opasnosti koju oni predstavljaju. Nema razloga za tim jer mi smo ti koji imaju mehanizme državnog aparata. Ako je nešto mimo zakona - primijeniti zakon! I tačka...Nikakvo dalje dodatno bavljenje Srbima i gubljenje vremena u beskraj... Tako se ispada smiješan i nemoćan i nanosi nepopravljiva šteta interesu i ugledu i crnogorskog naroda i njegove države...
    Srbima treba jasno i nedvosmisleno reći da jesu i mogu biti samo nacionalna manjina, pa ukoliko žele dati im sva manjinska prava. I staviti tačku na tu priču. Ako Popis pokaže da je srpski jezik i u vremenu ove najsnažnije državne i medijske antikampanje uspio da se zadrži u srcima preko 50% življa u CG - apsolutno isti treba uvrstiti u Ustav kao drugi službeni jezik! To bi bila elementarna pristojnost i pravda. Ja znam da ću mojim prijateljima Srbima prvi da čestitam ukoliko u tome uspiju. Zaslužili su da im se to prizna.
    No, ne zaboravite da rezultati Popisa 2011. još nisu poznati. Šta ako Srbi budu razočarani rezultatima? Ajde da dozvolimo tu mogućnost... Uostalom to je više nego moguć scenario. Kažem moguć jer mi ne ulazi u glavu zašto bi vojvoda Mandić pristao da se rezultati objave tek 15 jula ukoliko je siguran u podatke koje je iznio?? Zašto? Da učini Lukšiću neku uslugu? Kakvu uslugu??? Prosto je nelogično do što se dogodilo i nije mi jasno zašto Srbi toliko euforično iščekuju te rezultate...
    Eto, još jedan malo duži post... Tek malo glasnog razmišljanja na datu temu...

  25. #75
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,998
    Thanks Thanks Given 
    2,217
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Sve dok crnogorski ne bude svojim maternjim jezikom smatralo 50% građana Crne Gore, nametanje tog jezika kao jedinog službenog nije ništa drugo do siledžijstvo. Oće li se ta brojka dostići za 10, 20 ili 50 godina potpuno je nevažno.
    Uz malo popuštanje sa El Re-ove strane on i ja bi se brzo dogovorili. No, nama bi cilj bio postizanje dogovora, a našim političarima nije.
    Last edited by Stradivari; 05-05-11 at 14:55.

Page 3 of 17 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. WWF o Crnoj Gori
    By rain_wind_storm in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 25-10-10, 00:44
  2. DVB-T u Crnoj Gori
    By Sale in forum Kablovska..Satelitska..
    Replies: 27
    Last Post: 05-10-10, 22:18
  3. BIG BUD u Crnoj Gori
    By Chevalier in forum Muzika
    Replies: 22
    Last Post: 12-06-08, 12:54
  4. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 14:16
  5. UCK u Crnoj Gori?!!!
    By Sidewinder in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 124
    Last Post: 24-03-06, 04:28

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •