Page 4 of 17 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 76 to 100 of 401

Thread: Segregacija po školama u Crnoj Gori

  1. #76
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Evo glasno razmišljam,..i nek moj komentar ne bude shvaćen kao indirektna prozivka bilo koga, ali mi ne ulazi u glavu zašto ljudi (pa i na ovom forumu) imaju potrebu da s pozicije uvjerenja da će nešto biti za ko zna koliko godina, to svoje uvjerenje uzimaju kao polazište za diskusiju iako je to sve u domenu hipotetike i to često nerealne?
    Takođe ne razumijem čemu potreba da se bilo kome nameće bilo šta... Postoje li Crnogorci? Postoje! postoje i Srbi? Postoje! Koliko je jednih, a koliko drugih? I to se tačno zna... Zašto jednostavno civilizovano ne prihvatimo to da u ovoj zemlji žive dva naroda??? Makar je tako zasad... I dok ne bude drugačije, svako svojatanje i nametanje svog uvjerenja je bezobrazno i drsko. Takođe, svako negiranje realnosti je podjednako iritirajuće. Nema potrebe to jedni drugima da radimo.
    Možemo mi misliti o tome šta će biti kroz koju godinu što god želimo, ali obavezni smo ponašati se prema onome što kaže postojeća statistika. Ja u rodbini (kao i većina vas) imam dosta onih koji se osjećaju Srbima i prvi bih se usprotivio bilo kakvom primitivnom nasilju nad njima bez obzira što smatram da su se oni time SVJESNO uvrstili u nacionalnu manjinu sa svim posljedicama koje to nosi. Uostalom biti pripadnik nac. manjine nije ništa sramotno. Naprotiv! U većini uređenih država to podrazumijeva i dodatna prava.
    Mislim,..muka mi je zaista da u 2011. godini (posle svih užasa '90-ih) bilo ko nekog ubjeđuje šta je i kojim jezikom govori. To nije politika. To je čisto nasilje i to ono najprimitivnije...
    Takođe, smatram da negiranje činjenice da se jabuka podijelila na dva dijela nikom dobra donijet neće. To je prosto guranje glave u pijesak. Crnogorski i srpski identitet su danas dva potpuno jasno odvojena identiteta. Tačka!
    Pa to se na određen način već dogodilo u Bosni recimo. Mislite li da su tamošnji narodi uistinu uvijek bili 3 naroda? Ili će prije biti da je to vjekovima bio jedan te isti narod??? Negiranje da neko postoji siguran je put u destabilizaciju, nemire i nerede. Takve države i takva društva osuđena su na dugotrajan jad i nesreću. Nemojmo to da radimo!...
    Ja zaista očekujem (eto, nepopravljivi sam optimista) da fino sjednemo konačno,..crnogorska i srpska politička elita i dogovorimo se o svemu. Srbi moraju shvatiti da su vremena srpske Crne Gore zauvijek gotova i da moraju prihvatiti samo ono što je moguće. Crnogorci s druge strane ne smiju potcjenjivati "srpsko pitanje" u CG. Mi smo već pritiscima postigli puno i mislim da smo dostigli plafon. Svaki dalji pritisak i ignorisanje Srba jeste i može biti samo kontraproduktivno i u javnom mjenju unutar našeg (crnogorskog) naroda. Prosto i slijepac vidi da je sva vlast u ovoj državi u našim (crnogorskim) rukama i svako silovanje priče kako se branimo od "strašnih Srba" postaje degutantno. Postaje kukavičko i neviteško ponašanje... Kakav god bude rezultat sa Popisa 2011. bilo kakav rast "srpskih" brojeva biće upravo rezultat toga da se i mnogim Crnogorcima već počela gadit ta priča kako od Srba ne možemo živjet...
    .
    Jeste da je tvoje razmišljanje namijenjeno etničkim Crnogorcima, ali se slažem sa 95% napisanog. Posebno sa ovim crvenim dijelom. Hvala
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  2. #77
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Sve dok crnogorski ne bude svojim maternjim jezikom smatralo 50% građana Crne Gore, nametanje tog jezika kao jedinog službenog nije ništa drugo do siledžijstvo. Oće li se ta brojka dostići za 10, 20 ili 50 godina potpuno je nevažno.
    Uz malo popuštanje sa El Re-ove strane on i ja bi se brzo dogovorili. No, nama bi cilj bio postizanje dogovora, a našim političarima nije.
    Bismo se dogovorili Stradivari i to nije prvi put da smo konstatovali. Zato smo uostalom među onima koji su u stanju vodit civilizovan razgovor.
    Ipak, nisam siguran da u srpskom narodu postoji (još uvijek) svijest i spremnost da se suoči sa novom pozicijom u CG. To je podjednako problem kao što je problem potreba Crnogoraca da ne birajući sredstva marginalizuju Srbe i po mogućnosti ih svedu na projektovanu cifru. Ali da se za sad zadržim kod Srba...
    Nisam siguran da ste vi u stanju da progutate knedlu da su Crnogorci jedini (danas postojeći) državotvoran narod u CG iz čega proizilazi i to da Srbi ne mogu biti ništa više sem (istina najbrojnija i najuticajnija) ali nacionalna manjina. Zapravo prilično sam siguran da će se još pričekati da bi ta svijest uzrela kod Srba. A zašto je ovo važno za temu o jeziku i školama??
    Pa ako su Crnogorci državotvoran narod (a to niko ne negira,već se samo negira od strane Srba da su jedini,ali nebitno..) dakle,ako su nesporan državotvorni narod onda se podrazumijeva da se taj jezik predaje kao osnovni/prvi u školama bez obzira koliko ga Crnogoraca (ili drugih) smatralo za maternji. Kapiraš poentu? Odatle Crnogorci crpe legitimitet za to rješenje u Ustavu i zakonima o školstvu, a ne iz ovih ili onih brojeva koje utvrdi statistika.
    Na pitanju jezika tokom '60-ih bukvalno je eksplodirao velški nacionalizam i danas (i već dugo) se velški jezik uči kao osnovni jezik u školama u Velsu, iako ni sami Velšani u velikoj većini u svom domu više ne govore velški već engleski. Ipak, to im nije smetalo da dignu Ujedinjeno Kraljevstvo na noge i izazovu pravu višegodišnju tenziju u Velsu koja je završena time što je Velšanima priznato pravo na jezik, i ne samo to, već je pretstolonasljednik britanske krune (koji uvijek nosi titulu "princ od Velsa") u obavezi da nauči velški jezik istog momenta kada ga imenuju za pretstolonasljednika i isključivo se na velškom obraća Velšanima. Englezi se nisu mnogo usrećili tim ustupkom jer im je to otvorilo pandorinu kutiju i mnogo veći problem sa Škotskom koji traje i danas, ali to nije bitno za ovu priču.
    Ne znam koliko sam ovim "velškim primjerom" uspio da ti približim koliko je pitanje jezika pitanje identiteta i pitanje kulture. Civilizovani narodi odavno znaju značaj koji to pitanje ima. Tu statistika uopšte nije bitna. Crnogorski jezik je za razliku od velškog ili staroirskog još izrazito živ jezik. Možda življi nego ikad u zadnjih 60 godina kada smo bili pod uticajem srpskog i hrvatskog. Primjećuje se to u govoru ljudi u CG. Svih. Uključujući tu i Srbe. No to što crnogorski Srbi u velikoj većini govore crnogorskim nije nikakav argument da im se ne dozvoli izučavanje srpskog jezika ukoliko ga prepoznaju kao svoj jezik. I ne samo izučavanje već i pravo da ga koriste na način kako je to opisao Ustav...
    Da skratim,...prostor za razgovor postoji, ali biću iskren - Srbi su ti koji moraju prvo da naprave unutarsrpski dogovor i sa platformom pozovu predstavnike crnogorskog naroda (sve političke partije koje većinski okupljaju Crnogorce i istaknute javne ličnosti iz crnogorskog naroda) na dogovor. Oni (Srbi) su ti koji imaju problem i logično je da inicijativa dođe od njih. Tako bi se otpočeo jedan proces koji bi morao rezultirat nekim dogovorom. Bio bi to težak razgovor, ali vjerujem da bi ga bilo moguće okončat u istom onom vremenu u kom je dogovarana promjena Ustava. Dakle , nekih 3-6 mjeseci javne rasprave. Ukoliko smatraju da će se bolje dogovarat, ja sam zato da se dijelom dogovaraju i iza zatvorenih vrata jer je jasno da bi tu bilo pregovaranja. Sve u cilju da konačno skinemo to pitanje s dnevnog reda i kao društvo krenemo s mrtve tačke.
    Last edited by El Re; 05-05-11 at 15:35.

  3. #78
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Jako fina i korektna prica... Uz malu zamjerku - ne vidim da je ovo problem iskljucivo Srba u CG. Ovo je problem gradjana CG koji govore srpskim jezikom - dakle otprilike i jedno 40% onih koji se izjasnjavaju kao Crnogorci.

    Za mene je iskreno, sasvim zadovoljavajuci dosadasnji model - djeca u skolama rade maternji jezik, a u svjedocanstvima na kraju roditelji odluce sta ce se djeci pisati. Je li to korektno za vas?
    Just to slip the skin...

  4. #79
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    Jako fina i korektna prica... Uz malu zamjerku - ne vidim da je ovo problem iskljucivo Srba u CG. Ovo je problem gradjana CG koji govore srpskim jezikom - dakle otprilike i jedno 40% onih koji se izjasnjavaju kao Crnogorci.

    Za mene je iskreno, sasvim zadovoljavajuci dosadasnji model - djeca u skolama rade maternji jezik, a u svjedocanstvima na kraju roditelji odluce sta ce se djeci pisati. Je li to korektno za vas?
    Nije korektno, sto imas protiv pridjeva "crnogorski"? Inace, samo po crnogorskom pravopisu se mozes izrazit kako valja. Koristis li srpski, bosanski ili hrvatski pravopis neke rijeci neces moc koristiti, kao na primjer jotovano djed, djevojka, sjutra itd. Problem je u tome sto vama smeta naziv jezika, iako svi pricate crnogorskim. Dakle, kad bi vi malo manje kompleksa imali onda problem uopste ne bi postoja.

  5. #80
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    Za mene je iskreno, sasvim zadovoljavajuci dosadasnji model - djeca u skolama rade maternji jezik, a u svjedocanstvima na kraju roditelji odluce sta ce se djeci pisati. Je li to korektno za vas?
    Ne Getaway, jer je to bilo prelazno rješenje (i kao takvo je i najavljeno) dok se ne izvrši kodifikacija crnogorskog jezika i uradi gramatika. Ona ista koju ste nam nabijali na nos da nemamo i da takav jezik ne može u škole. Sad je (hvala Bogu i zaslužnima) to gotovo i djeca na istom času ne mogu učiti 4 jezika već samo 1. A kad tako mora biti onda to može biti samo onaj jezik koji kao službeni prepoznaje Ustav - crnogorski jezik.
    No, ponavljam, to nije izgovor da se izbaci srpski jezik. To pravo Srbi imaju ukoliko ispune određene preduslove. Tu nije jedan od tih preduslova i taj da se prihvati status nac. manjine da bi se dobilo pravo na dodatnu nastavu na srpskom u školama (mada vam bez toga to niko ne bi imao obavezu dati),... ali zanemarimo to...
    Problem koji sad Srbi imaju jeste kako tražiti dodatno opterećenje za vlastitu djecu jer je jasno da se crnogorski više ne može izbjeć. Ono što bi vi zapravo voljeli jeste da vam se djeci predaje samo i isključivo na srpskom. A ta mogućnost je već dio istorije. Gone With the Wind!...

    Drugi problem koji Srbi sad imaju jeste što treba zahtjevom za dodatnom nastavom (u svakoj sredini ponaosob) izaći javno i time izvesti ljude na čistinu jer će ljudi nerado izlaziti da traže dodatnu nastavu na srpskom jer se (obzirom da su srpske partije Srbe bukvalno dovele u poziciju da biti Srbin u CG je = oni koji se suprotstavljaju državi) dakle time se indirektno tjeraju ljudi da se javno deklarišu kao Srbi što niko na tako javan način ne želi da radi. Tu je problem... U nekim sredinama biće organizovanja mještana koji će tražiti dodatnu nastavu, ali u velikoj većini drugih (posebno urbanih) neće.

    Sve u svemu, Getaway politika je umjetnost, a Srbi u CG (na žalost ne treba mnogo za doći do tog zaključka već samo malo stati i razmisliti) nijesu imali lošije predstavnike u zadnjih 100 godina. I ne, nisam sretan što Srbi rade o svojoj šteti, ali mi je bliža košulja od kaputa.
    Šta više reći od ideje Andrije Mandića da za strateškog partnera izabere PzP koji ne samo što je sterilan da privlači Crnogorce već je glasovima o Ustavu i doveo Srbe u ovu jadnu situaciju da sad ne znaju što im se dešava...
    Last edited by El Re; 05-05-11 at 16:29.

  6. #81
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Niksic/Moskva
    Posts
    334
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve se ja sa tobom slazem ElRe sem ovog da su Srbi nacionalna manjina. Vidi kako na ovo gleda jedan prosjecan Srbin iz Crne Gore;
    Prvo treba da shvatis da su Srbi jednako kao i Crnogorci stvorili Crnu Goru a to sto misle da joj je bolje u zajednici sa Srbijom nikako ne znaci da su protiv CG. Kao da dva brata grade kucu i kad dodje do podjele imovine i donji i gornji sprat treba da pripadne debljem bratu jer njega ima vise a mrsaviji da bude podstanar, e tako ja gledam na ovo pitanje. Ova tvoja prica mozda bude pravicna kad u ustavu bude definisana crnogorska nacija kao drzavotvoran narod a sve do tada lici samo na frustraciju Crnogoraca sto nemaju svoju nacionalnu drzavu
    ...Sve su srpske zemlje vezane u čvore
    A biće još teže i biće još gore...

  7. #82
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A kakva si ti pricalica El, daj da cujemo i necije drugo misljenje. Ja cu ti na svu tvoju pricu reci, Mitropolija Crnogorsko Primorska - muka na vas. Bas smo slabi, sve crkve su nase, dje vam je ta drzava, kako cete nam to uzeti?


    Podgoricka omladina sa Luksicevom pjesmaricom:

    http://www.vijesti.me/kultura/pjesme...i-clanak-18038


    Evo nesto na cistom Bjelopavlickom :







    Opet se inatite, a drzava se urusava i finasijski i moralno.
    Last edited by acer; 05-05-11 at 19:02.

  8. #83
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    327
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Ne Getaway, jer je to bilo prelazno rješenje (i kao takvo je i najavljeno) dok se ne izvrši kodifikacija crnogorskog jezika i uradi gramatika. Ona ista koju ste nam nabijali na nos da nemamo i da takav jezik ne može u škole. Sad je (hvala Bogu i zaslužnima) to gotovo i djeca na istom času ne mogu učiti 4 jezika već samo 1. A kad tako mora biti onda to može biti samo onaj jezik koji kao službeni prepoznaje Ustav - crnogorski jezik.
    No, ponavljam, to nije izgovor da se izbaci srpski jezik. To pravo Srbi imaju ukoliko ispune određene preduslove. Tu nije jedan od tih preduslova i taj da se prihvati status nac. manjine da bi se dobilo pravo na dodatnu nastavu na srpskom u školama (mada vam bez toga to niko ne bi imao obavezu dati),... ali zanemarimo to...
    Problem koji sad Srbi imaju jeste kako tražiti dodatno opterećenje za vlastitu djecu jer je jasno da se crnogorski više ne može izbjeć. Ono što bi vi zapravo voljeli jeste da vam se djeci predaje samo i isključivo na srpskom. A ta mogućnost je već dio istorije. Gone With the Wind!...

    Drugi problem koji Srbi sad imaju jeste što treba zahtjevom za dodatnom nastavom (u svakoj sredini ponaosob) izaći javno i time izvesti ljude na čistinu jer će ljudi nerado izlaziti da traže dodatnu nastavu na srpskom jer se (obzirom da su srpske partije Srbe bukvalno dovele u poziciju da biti Srbin u CG je = oni koji se suprotstavljaju državi) dakle time se indirektno tjeraju ljudi da se javno deklarišu kao Srbi što niko na tako javan način ne želi da radi. Tu je problem... U nekim sredinama biće organizovanja mještana koji će tražiti dodatnu nastavu, ali u velikoj većini drugih (posebno urbanih) neće.

    Sve u svemu, Getaway politika je umjetnost, a Srbi u CG (na žalost ne treba mnogo za doći do tog zaključka već samo malo stati i razmisliti) nijesu imali lošije predstavnike u zadnjih 100 godina. I ne, nisam sretan što Srbi rade o svojoj šteti, ali mi je bliža košulja od kaputa.
    Šta više reći od ideje Andrije Mandića da za strateškog partnera izabere PzP koji ne samo što je sterilan da privlači Crnogorce već je glasovima o Ustavu i doveo Srbe u ovu jadnu situaciju da sad ne znaju što im se dešava...
    sve ok. sta pises,ali meni jos niko nije dao odgovor na pitanje?
    ako na popis srpski bude 50+% kako to moze biti manjinski jezik???
    jesam li ja luda ili je to neka nova matematika?

  9. #84
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Peko View Post
    Nije korektno, sto imas protiv pridjeva "crnogorski"? Inace, samo po crnogorskom pravopisu se mozes izrazit kako valja. Koristis li srpski, bosanski ili hrvatski pravopis neke rijeci neces moc koristiti, kao na primjer jotovano djed, djevojka, sjutra itd. Problem je u tome sto vama smeta naziv jezika, iako svi pricate crnogorskim. Dakle, kad bi vi malo manje kompleksa imali onda problem uopste ne bi postoja.
    Šta ti imaš protiv imena Maternji kada u definiciji sadrži i Crnogorski ????
    Šta Srbi,"bošnjaci" i Hrvati imaju protiv imena Maternji kada u definiciji sadrži i njigove jezike ???

    Definicija:
    "maternji jezik se definife kao crnogorski, srpski, bošnjački odnosno hrvatski jezik"
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  10. #85
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Peko View Post
    Nije korektno, sto imas protiv pridjeva "crnogorski"? Inace, samo po crnogorskom pravopisu se mozes izrazit kako valja. Koristis li srpski, bosanski ili hrvatski pravopis neke rijeci neces moc koristiti, kao na primjer jotovano djed, djevojka, sjutra itd. Problem je u tome sto vama smeta naziv jezika, iako svi pricate crnogorskim. Dakle, kad bi vi malo manje kompleksa imali onda problem uopste ne bi postoja.
    Sad je vecina tvojih sugradjana i zemljaka koji govore srpskim jezikom jos i iskompleksirana? O, ne prestajes da me odusevljavas...
    Last edited by getaway blues; 05-05-11 at 21:37.
    Just to slip the skin...

  11. #86
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Ne Getaway, jer je to bilo prelazno rješenje (i kao takvo je i najavljeno) dok se ne izvrši kodifikacija crnogorskog jezika i uradi gramatika. Ona ista koju ste nam nabijali na nos da nemamo i da takav jezik ne može u škole. Sad je (hvala Bogu i zaslužnima) to gotovo i djeca na istom času ne mogu učiti 4 jezika već samo 1. A kad tako mora biti onda to može biti samo onaj jezik koji kao službeni prepoznaje Ustav - crnogorski jezik.
    No, ponavljam, to nije izgovor da se izbaci srpski jezik. To pravo Srbi imaju ukoliko ispune određene preduslove. Tu nije jedan od tih preduslova i taj da se prihvati status nac. manjine da bi se dobilo pravo na dodatnu nastavu na srpskom u školama (mada vam bez toga to niko ne bi imao obavezu dati),... ali zanemarimo to...
    Problem koji sad Srbi imaju jeste kako tražiti dodatno opterećenje za vlastitu djecu jer je jasno da se crnogorski više ne može izbjeć. Ono što bi vi zapravo voljeli jeste da vam se djeci predaje samo i isključivo na srpskom. A ta mogućnost je već dio istorije. Gone With the Wind!...

    Drugi problem koji Srbi sad imaju jeste što treba zahtjevom za dodatnom nastavom (u svakoj sredini ponaosob) izaći javno i time izvesti ljude na čistinu jer će ljudi nerado izlaziti da traže dodatnu nastavu na srpskom jer se (obzirom da su srpske partije Srbe bukvalno dovele u poziciju da biti Srbin u CG je = oni koji se suprotstavljaju državi) dakle time se indirektno tjeraju ljudi da se javno deklarišu kao Srbi što niko na tako javan način ne želi da radi. Tu je problem... U nekim sredinama biće organizovanja mještana koji će tražiti dodatnu nastavu, ali u velikoj većini drugih (posebno urbanih) neće.

    Sve u svemu, Getaway politika je umjetnost, a Srbi u CG (na žalost ne treba mnogo za doći do tog zaključka već samo malo stati i razmisliti) nijesu imali lošije predstavnike u zadnjih 100 godina. I ne, nisam sretan što Srbi rade o svojoj šteti, ali mi je bliža košulja od kaputa.
    Šta više reći od ideje Andrije Mandića da za strateškog partnera izabere PzP koji ne samo što je sterilan da privlači Crnogorce već je glasovima o Ustavu i doveo Srbe u ovu jadnu situaciju da sad ne znaju što im se dešava...
    El Re, politika jeste umjetnost - ali nije carobnjastvo, da odjednom nekim madjionicarskim trikom ukine cinjenicu da vecina gradjana jedne drzave mora imati pravo da se obrazuje na jeziku kojim govori. To je nesto sto ce vjerovatno ici do Strazbura ili ce se pak time baviti neke politicke institucije EU - ako se vecini u obrazovanju bide nametao jezik kojim ne govore. Mislim da je to sasvim realan scenario. I velika je zalost sto ce Evropa morati ovdje da izgura neke stvari, a ne mi sami...

    Ti bi zaista isao protiv ljudskih, etickih, kakvih god hoces prava, i tako gradio svoju drzavu, samo radi nacionalnog interesa? Mislim da ne bi.
    Last edited by getaway blues; 05-05-11 at 21:38.
    Just to slip the skin...

  12. #87
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Nisam siguran da ste vi u stanju da progutate knedlu da su Crnogorci jedini (danas postojeći) državotvoran narod u CG iz čega proizilazi i to da Srbi ne mogu biti ništa više sem (istina najbrojnija i najuticajnija) ali nacionalna manjina. Zapravo prilično sam siguran da će se još pričekati da bi ta svijest uzrela kod Srba. A zašto je ovo važno za temu o jeziku i školama??
    Pa ako su Crnogorci državotvoran narod (a to niko ne negira,već se samo negira od strane Srba da su jedini,ali nebitno..) dakle,ako su nesporan državotvorni narod onda se podrazumijeva da se taj jezik predaje kao osnovni/prvi u školama bez obzira koliko ga Crnogoraca (ili drugih) smatralo za maternji. Kapiraš poentu? Odatle Crnogorci crpe legitimitet za to rješenje u Ustavu i zakonima o školstvu, a ne iz ovih ili onih brojeva koje utvrdi statistika.
    .
    Da nije jedne cake. Srbi su takođe državotvorni narod Crne Gore.
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  13. #88
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by zaslap View Post
    Sve se ja sa tobom slazem ElRe sem ovog da su Srbi nacionalna manjina. Vidi kako na ovo gleda jedan prosjecan Srbin iz Crne Gore;
    Prvo treba da shvatis da su Srbi jednako kao i Crnogorci stvorili Crnu Goru a to sto misle da joj je bolje u zajednici sa Srbijom nikako ne znaci da su protiv CG. Kao da dva brata grade kucu i kad dodje do podjele imovine i donji i gornji sprat treba da pripadne debljem bratu jer njega ima vise a mrsaviji da bude podstanar, e tako ja gledam na ovo pitanje. Ova tvoja prica mozda bude pravicna kad u ustavu bude definisana crnogorska nacija kao drzavotvoran narod a sve do tada lici samo na frustraciju Crnogoraca sto nemaju svoju nacionalnu drzavu
    Greške koje pravite u zaključcima (mislim na Srbe u CG) nastaju zbog toga što kad o CG razmišljate vi uzimate ne samo jednu njenu sliku iz prošlosti, već sliku jednog njenog (relativno kratkog perioda od nekih 100-injak) godina koji je falsifikovala SPC,prepravila i podesila kako bi vi upravo imali to viđenje identiteta koje imate.
    Razumiješ? Ja ne kažem da ste vi glupi ljudi. Taman posla da to mislim za kompletan jedan narod...Već samo kažem da ste usvojili ono što je kao propagandu sijala SPC po CG toliko dugo, neometana od ikog i što i danas čini. Ja to svakako poštujem. I taj dio nije sporan. Međutim ponavljam vam da - predstava koju imate o CG blage veze nema sa onim što je CG danas.
    To vaše je po meni relevantno koliko i "argumenti" Srba u njihovom viđenju prava na Kosovo, a ovo "argumenti" je namjerno pod znacima navoda jer je "srpski" dio samo jedan dio priče o Kosovu. Ili takvo poimanje je relevantno kao pravo Mađara da danas traže da odlučuju u Vojvodini koja je njihova vjekovna pokrajina.
    Prosto, vi morate da razumijete da jedino relevantno je ono što je situacija DANAS i naravno aktuelna statistika. Vi možete dobiti samo ono što možete crpiti iz tih brojeva, a pitanje državotvornosti je završeno onog dana kada su Srbi za matičnu državu počeli osjećati Srbiju što je kod 90% crnogorskih Srba slučaj iako oni u većini to ne žele priznati.
    To je isto kao da recimo žena (jako dugo) ima ljubavnika ali to ne želi priznati ni mužu ni domu, jer se plaši da je zbog toga ne otjeraju i izgubi svako pravo na imovinu. Mislim,...ova balada se dragi zaslap primiče kraju... Meni je iskreno žao zbog toga što je to pojedinima traumatično da shvate ali Srbi u CG kao da su više od svih drugih vjerovali u DPS-ovu glupost i obmanu da nezavisnost CG neće promijeniti ništa. Međutim ja mislim da je vama suštinski i odlučujući udarac zadat (ne nezavisnošću već) donošenjem Ustava koji vas je bukvalno svrstao uz ostale manjine i to stanje ozvaničio.
    Pa i odluka savjeta stanara zgrade proizvede neke posljedice a ne nezavisnost jedne zemlje. Svako ko je mislio ili misli da Srbi u CG mogu biti isto što su bili u vremenu dok je postojala federacija, evo da se izrazim ovako a nikog ne uvrijedim - neviđeno su naivni, i kao takvi dozvoljavaju da se njima manipuliše a njihova agonija traje.

    Bilo je što je bilo i za Srbe bi bilo najbolje da se pomire s tim i zatraže najviše što se u datoj situaciji može postići.
    No ja znam da sve ovo što govorim mnoge ljuti jer prosto ne žele da priznaju da se dešava ono što i sami zapravo vide...
    Last edited by El Re; 06-05-11 at 12:17.

  14. #89
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by MonterO View Post
    Da nije jedne cake. Srbi su takođe državotvorni narod Crne Gore.
    Jesu, dali su baš presudan doprinos da obnovi svoju nezavisnost.
    Prava koje Srbi mogu tražiti u CG mogu biti samo u okvirima onog što su dobili Rusi u Ukrajini recimo... Mogu tražiti šta hoće ali više od toga im niko dati neće...

  15. #90
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    El Re, politika jeste umjetnost - ali nije carobnjastvo, da odjednom nekim madjionicarskim trikom ukine cinjenicu da vecina gradjana jedne drzave mora imati pravo da se obrazuje na jeziku kojim govori. To je nesto sto ce vjerovatno ici do Strazbura ili ce se pak time baviti neke politicke institucije EU - ako se vecini u obrazovanju bide nametao jezik kojim ne govore. Mislim da je to sasvim realan scenario. I velika je zalost sto ce Evropa morati ovdje da izgura neke stvari, a ne mi sami...

    Ti bi zaista isao protiv ljudskih, etickih, kakvih god hoces prava, i tako gradio svoju drzavu, samo radi nacionalnog interesa? Mislim da ne bi.
    1. Sud u Strazburu postupa samo u slučajevima koji su prvo pravno prošli sve sudske procedure i instance zemlje i kao potpuno iscrpljeni/pretreseni kroz pravni sistem tek tada otvorili prostor za MOGUĆNOST da Sud u Strazburu uzme predmet u razmatranje. Kažem "otvorili mogućnost" jer obraćanje nije i garancija da će Sud otvoriti proces. To Sud radi u manje od 10% slučajeva koji mu se obrate. Taj postupak je spor i nevjerovatno skup. Mnogi od onih koji su išli pred Sud u Strazbur morali su prethodno nać debelo moćne finansijere jer ta zabava košta. Takođe stranka koja se obraća za pomoć Sudu (bila ona fizičko ili pravno lice) obavezna je da pruži debele dokaze da je diskriminisana jer je povredu ljudskih prava jako teško dokazivati, posebno u situaciji države koja kao CG ima priznat status "demokratije" i Ustav koji je kao demokratski pozdravila sva Evropa i sve njene institucije počev od Venecijanske Komisije (koja je Pravni Savjet EU sastavljen od najeminentnijih pravnika) koja ga je prije usvajanja debelo prečešljala. To isto mišljenje o tom Ustavu dao je i OEBS i Savjet Evrope.
    Žaliti se nešto na tako prepoznat Ustav put je unaprijed u potpuni fijasko i besmislen veliki materijalni trošak.

    2. A što se tiče boldovanog... Ja imam samo jedan narod i njegov sam nedjeljivi dio. Druge narode volim i poštujem ali interes mog naroda mi je ispred svih drugih. Ne očekuj da ja izigravam advokata Srbima. Meni je (to sam već negdje u polemici s tobom rekao) žao Srba jer mislim da ih vode idioti. To je moje mišljenje, a daj Bože da su Srbi u pravu i da ih njihovi predstavnici usrećuju i dalje. Crnogorci nijesu imali veći dar s nebesa do činjenice da su preko puta sebe imali ovakve predstavnike Srba. Ono što je interesantno jeste da su (Srbi) uzgred narod koji je bio odvajkada pun (a i danas je) velikih,mudrih i prosvijećenih pojedinaca kojima bi se ponosili i mnogo veći narodi od srpskog. Takvih pojedinaca u srpskom narodu je čak najviše stizalo iz Crne Gore. Pa ipak tu su sad đe su. Zašto je srpski narod došao do ovog nivoa izlazi iz domena nauke i ulazi u domen fenomenologije... Iskreno mi je žao zbog toga...
    Ja volim politiku. Zato i postujem ovđe...Politika nije igra za primitivan puk. Ona je umjetnost. Šah je zapravo pojednostavljena verzija sve umjetnosti koja politika jeste. Nije samo cilj dobiti protivnika već to učiniti sa što više mudrosti i stila. Tek tada je interesantno. A to je moguće samo ako je preko puta dorastao protivnik. Na žalost mi smo svo vrijeme imali za protivnike u politici neke Srbe koji su se samo rugali i izrugivali, a onda se 10 godina kasnije probudili okruženi ambijentom koji više nijesu u stanju da prepoznaju. Dok su Srbi "guslali" istu priču Getaway mi smo radili. Zrno po zrno,..i danas smo tu gdje jesmo a srpski narod u šah-matu.
    Last edited by El Re; 06-05-11 at 11:51.

  16. #91
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Jesu, dali su baš presudan doprinos da obnovi svoju nezavisnost.
    Prava koje Srbi mogu tražiti u CG mogu biti samo u okvirima onog što su dobili Rusi u Ukrajini recimo... Mogu tražiti šta hoće ali više od toga im niko dati neće...
    Da nas nije bilo, ne bi imalo šta da se obnavlja
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  17. #92
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MonterO View Post
    Da nas nije bilo, ne bi imalo šta da se obnavlja
    Potpuno tačno, da vas nije bilo ne bi bilo potrebe da se obnavlja
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  18. #93
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by silver View Post
    sve ok. sta pises,ali meni jos niko nije dao odgovor na pitanje?
    ako na popis srpski bude 50+% kako to moze biti manjinski jezik???
    jesam li ja luda ili je to neka nova matematika?
    Pa ja i jesam rekao da bi u slučaju da se to desi izbjegavati da se to prizna bilo nesuvislo i da bi i u domenu moralnog bilo fer nešto tu promijenit. ALI JOŠ NEMA REZULTATA POPISA PA SAČEKAJMO DA VIDIMO ŠTA SU ONI UTVRDILI.
    Prosto, bez veze je sad licitirat o tome... Ja pitam sve Srbe - na čemu vi (oni koji su Srbi) bazirate tu euforiju očekivanim rezultatima Popisa a koja se osjeća u vašim postovima? Na onom što je Mandić izjavio? Pa ni on nije izjavio da srpskim jezikom govori (i) sad preko 50%... Ili makar ja to nisam uhvatio... Meni je nejasno đe je logika da Mandić koji je zadovoljan rezultatima Popisa pristaje da se oni objave tek 15. jula (3 mjeseca nakon Popisa, dan nakon najvećeg državnog praznika i u sred ljetnje sezone godišnjih odmora kad je sve mrtvo? ??? Kome takav scenario odgovara? Po meni samo onom kome treba smanjena pažnja javnosti kako bi kritika bilo što manje.
    Ja da sam na mjestu Mandića (ukoliko imam pouzdane podatke da mi rezultati idu na ruku) ultimativno bi natjerao vlast da rezultate Popisa objavi u roku - ODMAH, a ako to vlast odbije optužio bi ih za manipulisanje rezultatima, pritiscima im sjeo svakodnevno "za vrat" da ne mogu disat i zaustavio život u zemlji najavljući da je proces kompromitovan i rezervišući pravo da ne prihvatim rezultate koji su brojani "3 mjeseca" ko da smo Kinezi a ne malena CG veličine kakve četvrti bilo kog osrednjeg evropskog grada.
    Last edited by El Re; 06-05-11 at 12:14.

  19. #94
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    327
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Pa ja i jesam rekao da bi u slučaju da se to desi izbjegavati da se to prizna bilo nesuvislo i da bi i u domenu moralnog bilo fer nešto tu promijenit. ALI JOŠ NEMA REZULTATA POPISA PA SAČEKAJMO DA VIDIMO ŠTA SU ONI UTVRDILI.
    Prosto, bez veze je sad licitirat o tome... Ja pitam sve Srbe - na čemu vi (oni koji su Srbi) bazirate tu euforiju očekivanim rezultatima Popisa a koja se osjeća u vašim postovima? Na onom što je Mandić izjavio? Pa ni on nije izjavio da srpskim jezikom govori (i) sad preko 50%... Ili makar ja to nisam uhvatio... Meni je nejasno đe je logika da Mandić koji je zadovoljan rezultatima Popisa pristaje da se oni objave tek 15. jula (3 mjeseca nakon Popisa, dan nakon najvećeg državnog praznika i u sred ljetnje sezone godišnjih odmora kad je sve mrtvo? ??? Kome takav scenario odgovara? Po meni samo onom kome treba smanjena pažnja javnosti kako bi kritika bilo što manje.
    Ja da sam na mjestu Mandića (ukoliko imam pouzdane podatke da mi rezultati idu na ruku) ultimativno bi natjerao vlast da rezultate Popisa objavi u roku - ODMAH, a ako to vlast odbije optužio bi ih za manipulisanje rezultatima, pritiscima im sjeo svakodnevno "za vrat" da ne mogu disat i zaustavio život u zemlji najavljući da je proces kompromitovan i rezervišući pravo da ne prihvatim rezultate koji su brojani "3 mjeseca" ko da smo Kinezi a ne malena CG veličine kakve četvrti bilo kog osrednjeg evropskog grada.
    napisah "ako" se dogodi,ne dogodilo se ili ce tako biti...

  20. #95
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Evo se DPS odlučio za najkomplikovanije rješenje (što i liči na njega), tako da će Srbi u CG valjda sad bit zadovoljni. Živo me interesuje kako će ovo DPS da izvede jer moja mašta ne seže ovako daleko. Ako crnogorski jezik ne bude obavezan za sve, a izgleda da neće, sad ćemo gledat cirkus ili eksperiment sa časovima jezika po principu kad dođe čas jezika: 9 đaka ide u jednu učionicu, 4 u drugu, 6 u treću, 2 u četvrtu i 1 u petu! Vrh...
    Sve se ovo moglo izbjeći obaveznom nastavom na crnogorskom i dodatnom nastavom za ostale u sredinama gdje čine većinu i za takvom nastavom pokažu potrebu.
    ILI, moglo se to riješiti i tako da se na temama Gramatike (posebno iz razloga što nije čas jezika samo učenje o Gramatici) 30 minuta predaje gramatika crnogorskog a u preostalih 15min da se naglase specifičnosti gramatika srpskog,hrvatskog i bosanskog tamo đe to odstupa od pravila za crnogorski. Mislim da je to bilo najbolje rješenje. Bez ikakve potrebe da se đeca razdvajaju.
    Ovo što je DPS zamislio izgleda mi ko ruganje čitavoj stvari i nema šanse da uspije osim da ljudi stvaraju otpor prema crnogorskom jeziku jer će njega kriviti za uzrok haosa koji će da nastane...
    ----------------------------------------------------------------------

    Portal Vijesti: 06.maj 2011.

    DEFINITIVNO

    Crnogorski đaci će od septembra slušati nastavu na maternjim jezicima




    To je proces, to je jedan ozbiljan posao koji će se do početka školske godine osmisliti i organizovati

    Đaci u crnogorskim školama će sljedeći školsku godinu slušati na maternjim jezicima. Još nije poznato kako će to biti organizovano, a ministar prosvjete Slavoljub Stijepović izbjegao je da odgovori da li će biti formirana jednojezična odjeljenja. Istovremeno, pravnici upozoravaju da je svaki pokušaj razvrstavanja djece diskriminacija.
    "To je proces, to je jedan ozbiljan posao koji će se do početka školske godine osmisliti i organizovati, i u septembru i narednih mjeseci implementirati”, kazao je Stijepović.


    Ministar je, prenosi TV Vijesti, sigurno u pravu da ga čaka ozbiljan posao, jer treba utvrditi maternji jezik svakog učenika, pa ga potom razvrstati na nastavu na tom jeziku. Upravo je razvrstavanje djece problem, jer je Zakonom o diskriminaciji zabranjeno.
    Daliborka Knežević, advokatica, pita ko će i na osnovu kojih kriterijuma vršiti razvrstavanje djece. Ona navodi i da je moguće da djeca u tom uzrastu ne mogu da odluče, te da im to kojim jezikom govore može biti nametnuto od roditelja.
    Koliko će biti učionica maternjih jezika u crnogorskim školama, TV Vijesti nije rečeno, kao ni to da li Ministarstvo planira da osniva jednojezična odjeljenja. Ministar Stijepović to nije htio ni da potvrdi, ali ni da demantuje.
    "Mi ćemo organizovati tako da po evropskim standardima sva đeca u našem obrazovnom sistemu imaju sva prava koja im garantuje naš Ustav, Evropska povelja o ljudskim pravima i ono što su pravila koja su ustanovljena i utvrđena našim zakonima iz oblasti obrazovanja. Prema tome, svakom učeniku će se omogućiti da sluša nastavu na svom maternjem jeziku", rekao je on.
    Knežević je mišljenja da se stvari pokušavaju banalizovati i da će to biti na štetu kvaliteta obrazovanja.
    "Djeca će doći u situaciju da budu diskriminisana, odnosno podložna diskriminaciji, sad po nekim drugim osnovama", kaže ona.
    Obrazovni sistem bi, prema njenim riječima, trebalo da prednjači u stvaranju tolerantnog društva, a ne da, rješavajući jedan sistemski problem, bude podloga za neke druge i možda ozbiljnije probleme.
    Last edited by El Re; 06-05-11 at 19:39.

  21. #96
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    327
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Sve se ovo moglo izbjeći obaveznom nastavom na crnogorskom i dodatnom nastavom za ostale u sredinama gdje čine većinu i za takvom nastavom pokažu potrebu.
    bistar si ti:devil:
    lagana asimilacija???

  22. #97
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by silver View Post
    bistar si ti:devil:
    lagana asimilacija???
    ne,..to bi bila "ubrzana"... Neka strahovi i fobije...

  23. #98
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zaslap View Post
    Sve se ja sa tobom slazem ElRe sem ovog da su Srbi nacionalna manjina. Vidi kako na ovo gleda jedan prosjecan Srbin iz Crne Gore;
    Prvo treba da shvatis da su Srbi jednako kao i Crnogorci stvorili Crnu Goru a to sto misle da joj je bolje u zajednici sa Srbijom nikako ne znaci da su protiv CG...
    Kako su to Srbi jednako kao i Crnogorci stvorili Crnu Goru? Da je to tacno onda bi nam drzava nosila ime i po Srbima, a ne samo po Crnogorcima.

    Cio svoj zivot gledam Srbe kako se iz petnih zila bore protiv postojanja crnogorske drzave i svega sto je crnogorsko. A citajuci istoriju shvatio sam da su se i u drugi svjetski rat Srbi, preko chetcnikog pokreta, borili za Veliku Srbiju, odnosno protiv postojanja Crne Gore. Tako je bilo i 1918-e, da ne idemo dalje u istoriju i da govorimo i Nemanjickim pohodima na Duklju, jer to je predaleko, treba se samo osvrnut na blisku proslost, odnosno cio 20 vijek. Zakljucak nije tesko izvest, ako postoji jedan antidrzavni narod u CG koji je to narod?

  24. #99
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MonterO View Post
    Da nije jedne cake. Srbi su takođe državotvorni narod Crne Gore.
    Po kojem osnovu, s obzirom da su oni kroz istoriju borili protiv drzave Crne Gore (2006-unionisti, 1941-cetnici, 1918-bjelasi, 1189-Nemanjici)? A koji je to antidrzavni narod ako su oni drzavotvorni? Sprdnja

  25. #100
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Stara je tema, ali jedina koja ima veze sa školstvom.

    Upravo sam saznao da je iz čitanki izbačena "Hasanaganica" i zamijenjena "Ženidbom Milića barjaktara. "
    Blago je reći da sam šokiran. Tu Hasanaginicu je prevodili jedan Gete, Puškin, Mickijevič, Valter Skot..

    Naredne genereacije će biti uskraćene za "Šta se bijeli u gori zelenoj"..... Nevjerovatno.
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

Page 4 of 17 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. WWF o Crnoj Gori
    By rain_wind_storm in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 25-10-10, 00:44
  2. DVB-T u Crnoj Gori
    By Sale in forum Kablovska..Satelitska..
    Replies: 27
    Last Post: 05-10-10, 22:18
  3. BIG BUD u Crnoj Gori
    By Chevalier in forum Muzika
    Replies: 22
    Last Post: 12-06-08, 12:54
  4. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 14:16
  5. UCK u Crnoj Gori?!!!
    By Sidewinder in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 124
    Last Post: 24-03-06, 04:28

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •