Page 2 of 17 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 26 to 50 of 401

Thread: Segregacija po školama u Crnoj Gori

  1. #26
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Pa nije maternji jezik jedini kamen spoticanja. Biće prilično diskusije oko istorije, oko geografije, a možda i oko nekih drugih predmeta koji nama laicima ni na pamet ne padaju.
    Da, npr. hemija, sigurno su i u te udzbenike spremili neku zavjeru protiv srpstva...
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  2. #27
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Prije očekujem da će problem biti muzička kultura, a možda i vjeronauka

  3. #28
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Rusi bez Ukraine i Srbi bez CGe, se osjecaju kao Vuk Karadzic sa drvenom nogom,
    mogu da hodaju, ali hramlju i zulja ih proteza.

    Zao mi STRADIVARIJA, shto je NA-STRADA U CGi, sve mu ukinushe.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  4. #29
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    možda i vjeronauka
    Zar to postoji kod nas?
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  5. #30
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Sve sam u duhu one ...da je iđe brata u svijet, da požali ka da je pomoga... čekao ko će taj brat biti. I naravno, javio se brat iz dalekog svijeta.
    Milovane, izvini na indiskretnosti, da li ti famelja u Dansku zbori na crnogorski kad raspravljate ili se što podavijate?
    Nemoj da ti đeca ka jednom velikom Crnogorcu ne znaju ni zahvalit, ni nazdravit, ni ocu za ispraćaj dvije-tri riječi reć.

  6. #31
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Ne postoji Rave, ali bih volio da ima... mada više nešto poput istorije religije.

  7. #32
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Nadam se da nam nećete zabraniti upotrebu ona dva slova u neformalnim razgovorima!
    Vi ste se nesto zbunili. Drzava pokusava da "vas" asimiluje poturajuci vam upravo ta dva slova, sjecate se?

    _____

  8. #33
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Ne znam, moguće je da su neki to i tako doživjeli. Meni ta dva slova i insistiranje na njihovoj upotrebi više liči na sprdnju nego na pokušaj asimilacije.

  9. #34
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ministarstvo koje opušteno pominje mogućnost razdvojenih odjeljenja ne pripada ovom vijeku.
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  10. #35
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Sve sam u duhu one ...da je iđe brata u svijet, da požali ka da je pomoga... čekao ko će taj brat biti. I naravno, javio se brat iz dalekog svijeta.
    Milovane, izvini na indiskretnosti, da li ti famelja u Dansku zbori na crnogorski kad raspravljate ili se što podavijate?
    Nemoj da ti đeca ka jednom velikom Crnogorcu ne znaju ni zahvalit, ni nazdravit, ni ocu za ispraćaj dvije-tri riječi reć.
    Moja dhjeca i Princ Petrovic su lutala po svijetu i tamo se radjala i zaboravljala svoj jezik, jer nas BRACA OSLOBODISHE OD KRALJA I OD OTADZBINE I IMENA CRNOGORSKOGA, danas nas OSLOBADJAJU OD CRKAVA I MANASTIRA.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  11. #36
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by acer View Post
    Jesmo li dotakli dno? Ko može i da pretpostavi kakve su implikacije ovoga sto danas čini Ministarstvo obrazovanja, zaista, i na buducnost Crne Gore.
    to su srbi tražili, zar ne? izašlo im se u susret. šta se drugo moglo napraviti, ima li ko ideju?

  12. #37
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Niksic/Moskva
    Posts
    334
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zanimljive su mi ove teme jer najbolje otkrivaju prava lica forumasa kojima su inace puna usta gradjanske drzave i demokratije.
    ...Sve su srpske zemlje vezane u čvore
    A biće još teže i biće još gore...

  13. #38
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post
    Moja dhjeca i Princ Petrovic su lutala po svijetu i tamo se radjala i zaboravljala svoj jezik, jer nas BRACA OSLOBODISHE OD KRALJA I OD OTADZBINE I IMENA CRNOGORSKOGA, danas nas OSLOBADJAJU OD CRKAVA I MANASTIRA.
    Rekao bi čovjek da si i ti napustio Crnu Goru 1918...
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  14. #39
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post
    Moja dhjeca i Princ Petrovic su lutala po svijetu i tamo se radjala i zaboravljala svoj jezik, jer nas BRACA OSLOBODISHE OD KRALJA I OD OTADZBINE I IMENA CRNOGORSKOGA, danas nas OSLOBADJAJU OD CRKAVA I MANASTIRA.
    Kao što sam i pretpostavljao. Tvoju đecu nisi uspio da privoliš da nauče crnogorski (naravno i za to su krivi Srbi), ali se svim silama zalažeš da naćeraš moju! Vrlo interesantan pristup.

  15. #40
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Čitao sam većinu komentara...Nijesam iznenađen mada su oni razočaravajući...
    Reklo bi se da neki još spavaju zimski san i nikako da shvate da CG iz 1991. i CG iz 2011. nijesu iste CG. Neke stvari su se dogodile pred vašim očima i vi svi ovdje ste svjedoci nekih istorijskih procesa koji su se odigrali. Istorija se ne stvara u prošlosti, već u sadašnjosti. Znam da ima onih koji su ovo u stanju da shvate...
    A šta se to dogodilo??? Ne postoji u CG jedan pravoslavni narod, već najmanje dva. Je'l to teško shvatit? Možda je nekad i postojao, ali više ne postoji. Crnogorci i Srbi u CG su "here to stay" i to se neće promijeniti.
    Put nacionalne afirmacije Crnogoraca i profilisanje u potpuno zasebnu naciju nužno je morao dovesti i do toga da jedan broj naroda, usljed istorijskih okolnosti koje ne treba potcjenjivati, kao bliži osjeti - srpski identitet. Nema ali! Tačka.
    A ono što se rodilo valja ljuljat. Ako ti ljudi postoje (a postoje) i ako su tako brojni (a jesu) mora im se pružiti prilika da ostvaruju neka zagarantovana ljudska prava. Jedno od njih je i obrazovanje o kulturi vlastitog naroda i podučavanje maternjem jeziku.
    Da li to nekog nasmijama, zbunjuje, frustrira ili šta već - njegov je lični problem.
    Crnogorski jezik je zvaničan službeni jezik i kao takav njega i nastavne programe koji se izvode na njemu obavezan je da sluša svaki učenik u CG bez obzira na nacionalnost ili neko drugo lično svojstvo.
    No, to ne znači pravo bilo kome da uskrati da Srbi dobiju mogućnost dodatne nastave za svoju djecu.
    Dakle, to nije nikakva segregacija i ne pričajte gluposti već je to evropski standard.
    Ja ću bez pardona reći da nisam nimalo sretan što je toliko Srba u CG, ko što oni vjerovatno ne uživaju ni najmanje što su Crnogorci tako brojni i što iz godine u godinu postaju svjesni da zbog brojčane nadmoći svih ostalih nikad više neće kormilariti Crnom Gorom.

  16. #41
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Mostar
    Posts
    57
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Po čemu se vi segregirate?
    "Nisam pocinio nikakav zlocin. Samo nisam uspio postupiti u skladu sa zakonom."

  17. #42
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zaslap View Post
    Zanimljive su mi ove teme jer najbolje otkrivaju prava lica forumasa kojima su inace puna usta gradjanske drzave i demokratije.
    Ti ne bi gradjansku drzavu, no drzavu konstitutivnih naroda.

  18. #43
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Kao što sam i pretpostavljao. Tvoju đecu nisi uspio da privoliš da nauče crnogorski (naravno i za to su krivi Srbi), ali se svim silama zalažeš da naćeraš moju! Vrlo interesantan pristup.
    A sto? Ti pricas nekim drugim jezikom ili jezikom naroda Crne Gore? Cega se to bojis choche te ti se prava tvog manjinskog naroda gaze? Nema tebe bez maticne drzave, vidim ja, ali i da tamo podjes odma bi te pitali (zbog crnogorskog naglaska) "jesi li ti Crnogorac?". Ali ne, ti oces djecu da ucis da pricaju belo, lepo it'd. Totalno ste poludjeli
    Last edited by Peko; 04-05-11 at 12:27.

  19. #44
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Po zakonu SPOJENIH SUDOVA,
    shto vishe SIPLJETE SRPSKOGA U VASHU POSUDU,
    to ce volja za CRNOGORSKIM BITI VECA,
    ne mogu ja biti GRADJANIN u Brskutu, dje me svaki drugi zove MILOVANE SRBINE.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  20. #45
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Peko View Post
    A sto? Ti pricas nekim drugim jezikom ili jezikom naroda Crne Gore? Cega se to bojis choche te ti se prava tvog manjinskog naroda gaze? Nema tebe bez maticne drzave, vidim ja, ali i da tamo podjes odma bi te pitali (zbog crnogorskog naglaska) "jesi li ti Crnogorac?". Ali ne, ti oces djecu da ucis da pricaju belo, lepo it'd. Totalno ste poludjeli
    Nije lepo to što pišeš Peko
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  21. #46
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    "Vlada Crne Gore 2003. u školske je programe uvela maternji jezik koji se definife kao crnogorski, srpski, bošnjački odnosno hrvatski jezik". Svi su pokriveni i nema frke ali bi Srbi da budi iznad drugih i da imaju poseban jezik (kao Albanci)

    Mada je tu prisutno i pitanje ekonomičnosti.
    Srbi u svom rečniku troše manje slova
    Bijelo = Belo
    Lijepo = Lepo

    Olovka duže traje pri pisanju ekavicom i jeftinije je štampanje knjiga na ekavici
    Last edited by Rakun; 04-05-11 at 13:58.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  22. #47
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Po koju cijenu Milovane? Nego ne pitah te za ujcevinu, veseli li ih ova podjela?


    Quote Originally Posted by milovan View Post
    Po zakonu SPOJENIH SUDOVA,
    shto vishe SIPLJETE SRPSKOGA U VASHU POSUDU,
    to ce volja za CRNOGORSKIM BITI VECA,
    ne mogu ja biti GRADJANIN u Brskutu, dje me svaki drugi zove MILOVANE SRBINE.
    Haha, sam se odajes. Jesi li dokazao plemenicima da nece uvijek biti kako su oni mislili da jeste, evo doslo je i tvojih 5 minuta.


    Ja ne mogu da shvatim da svi vi ne uvidjate koliko ce ova segregacija da donese zla Crnoj Gori, vise no Osmanlije, vise nego svi ratovi i sva poturcavanja.





    "Dugotrajno robovanje i rdjava uprava mogu toliko zbuniti i unakaziti shvatanje jednog naroda da zdrav razum i prav sud njemu otančaju i oslabe, da se potpuno izvitopere. Takav poremećen narod ne može više da razlikuje ne samo dobro od zla, nego i svoju sopstvenu korist od očigledne štete."
    — Ivo Andrić
    Last edited by acer; 04-05-11 at 17:08.

  23. #48
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Niksic/Moskva
    Posts
    334
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dal ce ove podjele donijeti dobro ili zlo zavisi samo od nas, ja nemam nikakav problem da priznam da su srpska i crnogorska nacija potpuno odvojene i drago mi je sto mali broj ljudi u CG ih jos uvijek mijesa. Zalazem se da Crnogorci uce svoj jezik u svojim skolama al nikako da ga namecu drugima. Po svim zakonima Crne Gore nemoze se sprovesti da Srbi uce crnogorski jezik a da ne bude i obrnuto. Gradjanska smo drzava u kojoj su i srpski i crnogorski sluzbeni jezici. ( nemojte da vas hvataju sa forama "u sluzbenoj upotrebi" jer nema toga koji ce mi objasniti razliku izmedju sluzbenog i u sluzbenoj upotrebi ).
    Neko gore rece da ja ne bih gradjansku drzavu a ja opet ponavljam da sam svim srcem za gradjansku drzavu ali ako vecina zeli drzavu konstitutivnih naroda onda samo u slucaju da su i Srbi i Crnogorci ti narodi.
    A ove fore sa ekavicom mi tek nisu jasne. Kojim jezikom pricaju Srbi iz Hercegovine ako je samo ekavica srpska?
    ...Sve su srpske zemlje vezane u čvore
    A biće još teže i biće još gore...

  24. #49
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zaslap View Post
    .
    A ove fore sa ekavicom mi tek nisu jasne. Kojim jezikom pricaju Srbi iz Hercegovine ako je samo ekavica srpska?
    Standardna relativizacija , ništa neobično.
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  25. #50
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Niksic/Moskva
    Posts
    334
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Crnogorski jezik je zvaničan službeni jezik i kao takav njega i nastavne programe koji se izvode na njemu obavezan je da sluša svaki učenik u CG bez obzira na nacionalnost ili neko drugo lično svojstvo.
    Potpuno netacno. Zvanicni sluzbeni jezik je i srpski i hrvatski i albanski pa znaci li to da svi treba da uce sve jezike bez obzira na nacionalnost?
    ...Sve su srpske zemlje vezane u čvore
    A biće još teže i biće još gore...

Page 2 of 17 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. WWF o Crnoj Gori
    By rain_wind_storm in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 25-10-10, 00:44
  2. DVB-T u Crnoj Gori
    By Sale in forum Kablovska..Satelitska..
    Replies: 27
    Last Post: 05-10-10, 22:18
  3. BIG BUD u Crnoj Gori
    By Chevalier in forum Muzika
    Replies: 22
    Last Post: 12-06-08, 12:54
  4. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 14:16
  5. UCK u Crnoj Gori?!!!
    By Sidewinder in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 124
    Last Post: 24-03-06, 04:28

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •