Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 26 to 50 of 116

Thread: Predraze, sine, mora li ta Amerika? -New York City putopis-

  1. #26
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Kad smo kod njujorškog diverziteta i koherentnih kultura, zanima me jesi li obišao China Town i Little Italy
    The more things change, the more they stay the same.

  2. #27
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Belgrade
    Posts
    9,909
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Oljce View Post
    Ne bih da kvarim temu ali Predraze sine... zar Amerika ?
    Istina. Uvijek sam govorio kad se budem skupio, prvo ide obilazak CG uzduz i poprijeko, pa tek onda svijet. Mislim da je nezahvalno da pricas o nekim stranim ljepotama dok svoje ne vidis.

    I am so post-rock I shit sad birds.


  3. #28
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Kad smo kod njujorškog diverziteta i koherentnih kultura, zanima me jesi li obišao China Town i Little Italy
    U china town sam bio, ali nisam u little italy. Bice price o China town, SoHo, TriBeCa, Greenwich Willage...

    Oljce, treba razlikovati prirodu od ljudskih tvorevina

  4. #29
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    904
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    U china town sam bio, ali nisam u little italy. Bice price o China town, SoHo, TriBeCa, Greenwich Willage...

    Oljce, treba razlikovati prirodu od ljudskih tvorevina
    super prica
    ljudskim tvorevinama se divim a u prirodi uzivam

  5. #30
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dok si ti na sk da napisem nesto. Pusti nek nas ima... to ti je priroda a volim arhitekturu da vidim, nemoj pogresno da me shvatis ali ipak je priroda savrsenija, mocnija...
    Last edited by Oljce; 17-04-11 at 17:12.

  6. #31
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Dakle, kao sto rekoh, Njujork je pun diverziteta, i razlike su ogromne na Menhetnu, pogotovo izmedju lower, midtown i sjevernog menhetna. Sjevernije, oko 90te ulice, pocinju siromasniji blokovi, gdje i nije sve tako sjajno i bajno, tu su Harlem i Bronks do 220te ulice. Ja preko 105te ulice nisam isao, ali hocu kad budem opet bio tamo, jer definitivno je vrijedno paznje vidjeti kako se razvijala latino i afro amerikanska kultura tokom decenija na menhetnu.

    Nego, nakon zavrsetka nocne setnje na Bruklinskom mostu, svratih opet malo po Tajms Skveru da prosetam, ali se nisam previse zadrzavao jer je bilo kasno(oko 11 uvece) i nisam htio da rizikujem da setam prekasno po ulicama Harlema. Skoro je bilo 12 kad sam stigao u hostel i bas nimalo mi nije prijalo sto sam se setao tim ulicama sam tako kasno. Bilo je dosta 'blejaca' po coskovima, kao iz geta scene. Nasao sam jedan fini deli(kao minimarket gdje prave sendvice, njujork ih je prepun) gdje sam za svega 3 dolara nasao strasne sendvice sa curetinom i sirom. Inace, na Menhetnu hrana je dosta skupa, otprilike 7-10$ je sendvic. Srecom ja nadjoh ovo dobro mjesto gdje sam se hranio vecinom vremena, pa mi hrana i nije toliko skupa bila. Metro isto nije bas prejeftin, 2.25$ u jednom pravcu, tako da se i tu moze dosta potrositi ukoliko se ne uzimaju nedeljne ili mjesecne karte.
    Vratih se u hostel, procaskah sa ostalim likovima iz sobe i legoh da spavam. To i nije bas najbolje islo, prosto je adrenalin bio na visokom nivou cijelo vrijeme, tako da se to vece i nisam naspavao bas. A plus se tokom cijele noci mogu cuti karakteristicni zvuci od spolja, kao sto su sirene policije, ambulantnih kola, zvuk velikih masina i kamiona, zamor sa ulice...

    Navih alarm za 8 ujutru, sto prije da iskocim i da prosetam sto vise. Ali vazi, od umora ne mogu da se pomjerim, te presaltah ujutru alarm za 2 sata kasnije. U 10 budjenje, napolju suncano, prohladno(novembar, stari), ali nabundah se, kupih opet turkey sandwich i sok u moj deli(za svega 5 dolara oboje, strasan deal). I zaputih se opet metroom u downtown. Plan je bio za detaljan obilazak finansijskog distrikta.



    Naravno na iPod-u, kao i mjesecima prije toga, drogirao sam se pjesmama o Njujorku(istripovao sam se vrhunski).

    I have seen all the movie stars, in their fancy cars and their limusines...

    Opet dobrih pola sata voznje metroom i izlazak na dobro znanu poslednju stanicu linije 6 koja pici uzduz east side menhetna.
    Htio sam da prodjem opet bruklinski, ground 0, i ovog puta napadnem nove mete: Wall Street, cuvenu Trinity Church, Battery Park, i setaliste koje se prostire uz hadson rijeku.

    Opet taj cuveni Bruklinski most.






    Nakon toga se vracam u finansijski distrikt opet.









    Iznad se moze vidjeti i City Hall.
    Setnju dalje nastavljam u potrazi za Wall Street-om. E tu sam se bio pogubio skroz, jer su ulice tako zapetljane, i imao sam izvjesnih problema sa orjentacijom
    Wall Street ispunjen turistima, okolo dan noc su momci u odijelima iz obezbedjenja koji ne daju nikom da se priblizi i udje unutra, dok povremeno se mogu vidjeti neke bankarske zverke koje odredjuju nase finansije.
    Obisao sam takodje i zgradu federalnog trezora. Tu se nalazi ogromna bista Dzordza Vasingtona, gdje je prvi out inaugurisan u predsjesnika amerike davne 1700 i neke.
    Takodje se moze vidjeti i Trump Building. I naravno grandiozna Trinity Church, izgradjena prije par stotina godina u nekom neobicnom stilu.











    Izgorelo mi je nebo na slikama, sto bi rekli ovi profesionalci, ili mi curi ulijevo

    Sve u svemu, bjese to iznimno interesantno.
    Kasnije slijedi prica o nastavku obilaska downtown-a, dnevna voznja ferijem, hudson setaliste, battery park...
    Sjutra ekskluzivno slike iz MoMA. Skoro 500 slika sam tamo napravio, to je jedno nezaboravno iskustvo.

    Nastavice se...
    Last edited by Mojsije; 17-04-11 at 18:16.

  7. #32
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Nastavljamo setnju kroz downtown.



    Naravno jos jedan inspirativni hit

    Setajuci krivudavim ulicamanaisao sam na mnostvo interesantnih zgrada gdje je svaka prica za sebe, ali je prosto tesko izdvojiti pojedinacno neke od njih. Nevjerovatno je koliko ima radnji gdje se moze kupiti hrana, cini mi se da je to najrazvijenija grana malog biznisa na Menhetnu. A procitao sam da ima preko 20000(slovima: dvadeset hiljada) restorana na tom ostrvu Menhetnu. Nevjerovtna broja.
    Takodje sto je mnogo interesatno, ogroman broj ljudi u rukama ima nesto za jelo ili za pice. A neki i oboje. Neki cak nose i cijele posluzaovnike i jedu dok hodaju. Brzina zivota diktira razvitak industrije koja ce nam obezbijediti hranu i pice za ponijeti. Ujutru masu ljudi prvo svrati u Starbaks gdje kupi kafu koju pije na putu do posla. Neki kupe i sendvic.
    Sendvici su posebna prica u americi. Kod njih to nije kao obicno nesto kao kod nas, kod njih se to posmatra kao kompletan obrok i posebno se dizajnira da bude hranljiv kao pravi 3-course obrok.

    U dauntaunu postoji nekoliko prelijepih parkova gdje se moze vidjeti dosta razlicitih stvari, pocev od onih ljudi-statua slobode pa do starijih ljudi koji kao u nekom transu praktikuju kate karate. Kao onaj Mijagi u Karate Kid-u . Takodje se mogu hraniti vjeverice koje trckaraju po travi.
    Uspio sam naci i to setaliste uz Hadson rijeku sa kojeg puca pogled na Kip Slobode i Dzerzi Siti. Milioni ljudi svakog dana putuje na posao Holand tunelom na Menhetn, a interesantno je kako ih ponosni Njujorcani smatraju gradjanima 'drugog reda'. Ipak to nije Menhetn.















    Takodje se tu moze vodjeti i veliki spomenik americkim mornarickim snagama, gdje je nalazi veliki broj ploca gdje su ugravirana imena americkih pripadnika mornarice koji su pogonuli u drugom svjetskom ratu.











    Sad picim na voznju Staton Island ferijem...

  8. #33
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Poslije nekoliko sati setnje downtown-om, namjerim se na voznju do Staton Islanda. Mjesecima prije toga sam nasao da je najbolja stvar u vezi toga sto je voznja besplatna. Sto je dzabe i meni je drago, je li. Svakog dana desetine hiljada ljudi koji rade na Menhetnu koriste ovaj feri kao prevoz. Otprilike na svakih 15-30 minuta pice u oba pravca, sto je impozantno s obzirom koliko je to cudo od feribota. Otprilike 25 minuta traje voznja. Pogled puca na lower Manhattan, Jersey City, Statue of Liberty and Eliss Island...








    Ne znam zasto, ali mene ti neboderi dosta fasciniraju. Stil, visina, vjestina koja je potrebna da bi se napravilo tako nesto, arhitektura, istorija, snaga, sposobnost graditelja, moc... to prosto nisu obicne zgrade. Jedna od rijetkih lijepih ljudskih tvorevina. A ovako iz daljine sve to gledati izgleda magicno. Iz blizine se moze vidjeti Statua slobode i miliona turista koji se svake godine sjate tu i uzivaju u pik-niku i kuliranju na perfektno potsisanoj travi ispred, i oni koji idu skroz do vrha krune i uzivaju u pogledu...
    Takodje se moze vidjeti i bruklinski most i sagledati sva velicina i duzina istog.









    Na feribotu je bilo dosta hladno. Prevarih se pa ne uzeh kapu. Hladni vjetar me ubio u lice i u grlo. Kapacitet feribota je preko 1000 ljudi, ako me ne vara sjecanje. Vecina ljudi sjedi unutra, dok se mi ostali turisti guramo za najbolju poziciju da bi sto vise vidjeli i napravili najbolje fotografije. Smrzao sam se tokom tih prvih 20 i nesto minuta dok sam razgledao i slikao, ali je totalno vrijedjelo.
    Na Stejton ostrvu nisam se zadrzao previse, nisam ni imao plan da ista razgledam tamo. To cu neki drugi put. Cuo sam da imaju odlican zooloski vrt. Takodje sam ovu voznju ferijem iskoristio da izbliza osmotrim statuu slobode i elis ostrvo, jer nisam namjeravao da posebnim camcem idem u posjetu ostrvu ovog puta. Narednog puta to definitivno cu da uradim, za svega 20$ se moze provozati do ostrva i popeti na vrh statue. Vrijedi definitivno svakoc centa.

    Dakle, nakon povratne voznje na Menhetn, nastavio sam prelijepo uredjenim setalistem kraj ogromne rijeke Hadson, do tog novoizgradjenog fensi rezidencijanog naselja za najbogatije ljude svijeta zvanog Battery Park...
    Last edited by Mojsije; 17-04-11 at 21:05.

  9. #34
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Iskrcavanje s ferija i nastavak setnje uz Hadson rijeku. Mogu slobodno reci da je pored Bruklinskog mosta, setnja uz Hadson rijeku moja druga omiljena stvar za raditi u Njujorku. Lagan povjetarac, mirnije je neg' na ulicama, drvored, sjajan pogled gdje god da se okrenes... na putu za bateri park, prosao sam pored nekoliko spomenika, uglavnom su to bili ratni. Takodje sam svratio u Klinton tvrdjavu, gdje se moze vidjeti kako se Njujork izgradjivao tokom posljednjih vjekova i dekada.
    Prosto je milina tuda setati i usput hraniti golubove koji su mi i na rame slijetali. Takodje se pokupe i neke druge ptice pa se kolju za one mrvice sto sam im bacao.























    Stigoh i do tog cuvenog Baterry Parka. Taj kompleks zgrada izgleda totalno drugacije od svih ostalih. Kao neke ogromne kartonske kocke da si stavio na zemlju. Minijaturni prozori, ili se makar takvim cine. Totalno nerealno izgledaju zgrade, kao da su od lego kockica izgradjene. To je jedan od najvecih rezidencijanih kompleksa na menhetnu koji je sagradjen krajem osamdesetih. Takodje se i u devedesetim gradio. Naravno samo za krem se la krem ove planete.
    Kako sam u medjuvremenu bio ogladnio kupih neke mafine u obliznjem marketu i sjedoh u jedan kao divno sredjeni parkic u tom kompleksu Baterry Parka. Poslije nekoliko minuta dolazi neki lik u odijelu i predstavlja se kao domar i pita me: 'Excuse me, jeste li rezident?'. A ja, sa rancem i s hranom iz obliznjeg marketa u rukama, mislim se u sebi licim li ti ja druze na rezidenta. Ja reko nisam, a on: 'I am sorry, ali ovo je privatan posjed', u slobodnom prevodu:napusti lokal, momak. Tek se ja pokupih i sjedoh na jednu klupu na setalistu i nahranih golubove mrvama od ovih mafina sto sam kupio, jer su bili uzasni. A nije ni cudo, kad su 4 mafina kostala 3 dolara.
    Nakon te setnje koja je trajala skoro 2 sata sa pauzama i kuliranjem na klupama i uzivanja u pogledu, odlucih se da prosetam ostatkom downtown-a u povratku nazad za metro stanicu koja ce me odvesti u midtown nazad...










    Nocas zavrsetak price o danasnjem danu koji se odvijao suncanog i prohladnog 3. novembra. Imam i neke video klipove, aploadujem in na YouTube tako da ce bit i video prikaza sa Menhetna.

    Stay tuned.
    Last edited by Mojsije; 17-04-11 at 23:36.

  10. #35
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Belgrade
    Posts
    9,909
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Ja htjedoh da te pitam da pricas sta si jeo i dje, kakva je hrana itd, jer rece gore kako si trcao tamo/ovamo, 2 sata hodas, wtf! Moras ogladnit.

    I am so post-rock I shit sad birds.


  11. #36
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Uglavnom sam se hranio u ovom deliju blizu hostela kad sam izlazio ujutru i uvece se vracao. A ovako preko dana nisam puno se cimao oko hrane, uglavnom gdje naletim i vidim da valja. Nekoliko puta sam nasao da jedem kao u nekoj vrsti 'samoposluznog' restorana, gdje uzmes tanjir i ides po razlicitih stolova gdje vec imaju spremljena jela i stavljas sto hoces. Nakon toga ti izmjeri koliko ti je tezak tanjih i tako naplati. Mislim da je jedna funta(oko pola kila) hrane bilo nesto oko 8$. Stavis meso, krompir, salatu, priloge... sto god ti odgovara.
    A drugih puta sam nalazio kao prodavnice organske hrane i tu uzimao sendvice i tako to. Ne valja kupovat hranu u regularnim markerima ili ne daj boze WalMart-u ili bilo kojem drugom Mart-u. To je sve GM. Zato nadjes neke markete sa organskom hranom i miran si. Malo je skuplje, ali znas sto jedes.
    Bilo je masu restorana sa vijetnamskom, thai, meksickom, kineskom... i tim vrstama hrane, ali tu nisam zalazio, previse je to bilo zacinjeno za moj ukus.

  12. #37
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    iz svakog slova koje si iskucao se vidi da si uživao i da je ovo tvoj san koji si počeo da sanjaš i želim ti da ga sanjaš koliko god puta budeš želio! Čak i za cijeli život ako tako želiš.
    Moram reći da sam pročitala i pogledala sve što si postavio ali samo zato što me je zarazio tvoj optimizam i tvoja vidna sreća kad je posjeta Njujorku u pitanju ali ovo definitivno nije moja priča...čak ni ovo tvoje oduševljenje me neće "natjerati" da ove gradjevine nazovem lijepim...impozantne i grandiozne, da, ali lijepe i dopadljive ne!
    Ma, ja prosto ne sanjam da vidim Njujork i to je suština, mada ne bih rekla ne, da mi se ukaže prilika.
    Čitam i dalje
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  13. #38
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Nakon toliko predjenih kilometara uzduz i poprijeko po downtown-u, bio je vakat da se zaputim ka City Hall gdje je bila metro stanica koja ce me povesti ka uptown-u. Bio sam zadovoljan koliko sam obisao, iako uvijek moze vise, ali moj plan je bio ispunjen. Ionako sam imao jos dosta dana ispred sebe, pa valja nesto ostaviti za poslije.
    Ponovo sam prosao pored ground zero i vidio taj ogromni krater iznad kojeg se pocela uzdizati novo cudoviste koje ce krasiti lower Manhattan. Sa lower Menhetna se moze vidjeti ponosni Empajer Stejt zgrada koja upada u oci svojom visinom i grandioznoscu. Za nekoliko godina i lower ce imati svog konja za trku opet. Mogu samo zamisliti koliko su kule blizankinje bile visoke kada su bile visocije od Empajera. Empajer ima oko 102 sprata, dok su kule imale oko 125. Nerealno koliko je to visoko bilo. U kulama je svakog dana radilo vise od 50 000 ljudi! Monstrumi od zgrada.
    Tokom prolaska kroz downtown naisao sam na dosta poslovnih stakleno betonskih oblakodera koji plijene svojim dizajnom i jednostavnoscu. Takodje dosta ima i starih zgrada koje su izvandredno ocuvane i cija arhitektura me je prosto natjerala da zastanem i osmotrim ih poblize. Ne znam u kojem su stilu gradjene ali su reljefi nevjerovatni.

















    Nevjerovatno je koliko su davno dosta zgrada izgradjene. Prije 50, 60, 70, 80 godina su mnogo njih izgradjene i jos uvijek stoje fantasticno ocuvane i sredjene. Zna Blumberg znanje.
    Stizem u metro opet i upadam u voz za uptown. U metrou sve po starom, svako kulira i svoj posao. Ali jedan lik pored mene je scared the shit out of me zbog svog sumnjivog izgleda. Lice neko azijsko, sa tetovazama po vratu, uhvatih mu par pogleda u mene, a ja skrenuh pogled cim ga vidjeh. Faca koja govori da je lik neki krimos. U prilog tome je isla i istetovirana suza ispod oka ispunjena mastilom. Negdje sam procitao da su to clanovi neke mafije i da su izvrsili ubistvo kad imaju tu suzu istetoviranu. Ja se pomjerih na drugi kraj vagona, nista mi nije trebalo da budem pored takvog tipa.
    U metrou zna ponekad i interesantno da bude. Znaju da ulete razni ljudi, tipa neki brejk-denseri i na brzaka opletu brejk dens i cekaju da im poneko koji dolar da. A cesto upadaju i prosjaci koji prose po raznim osnovama. I naravno da ne zaboravim one koji proricu smak svijeta.

    Izlazim opet na Grand central terminalu i 42om ulicom idem ka Tajms Skveru i Brodveju. Opet povratak u midtown. Kakva je zaraza samo setati tim avenijama i ulicama. Ovog puta sam odlucio da malo detaljnije istrazim podrucje oko tajms skvera i prosetam tim cuvenim Brodvejom. Ali posto sam i narednih dana isao tuda, drugi dan cu postaviti slike, danas sam vec dosta slika postavio.
    Cesto sam koristio MCDonald na tajms skveru za besplatan internet, to je jedino za sto valja mekdonald. Nista nisam okusio tamo tokom tih 5 mjeseci u americi, niti probao tu cuvenu americku koka-kolu. To je sve shit za siromasnije slojeve americkog drustva, strance i tinejdzere kojima je vrh poc i jesti u meku na tajms skveru. Zivjeli marketi sa organskom hranom!

    To vece sam odlucio da se vratim ranije u hostel, jer nisam htio da rizikujem nista sa coskarosima iz Harlema, tako da sam vec oko 10 uvece bio u hostelu. A i 12 sati hodanja je bilo i vise nego dovoljno za taj dan.
    Uzivao sam kao turista to vece opet na Tajms skveru i okolnim ulicama. Toliko stranih jezika se moze cuti dok se prolazi pored mase ljudi i ceka na semaforu. Spanski, francuski, neki africki... ne znam ni ja kakvi sve. Cak se i nas jezik moze cuti. Upoznao sam neke nase koji zive u Kanadi dok sam cekao da predjem ulicu.

    Eto toliko za danas. Dosta je bilo pisanja... evo jedan video sa tajms skvera...




    Sjutra posjeta tom cuvenom muzeju MoMA u kojem sam vidio ono za sto sam mislio da nikad necu vidjeti u zivotu Bice masu slika i dozivljaja!

    To be continued...

  14. #39
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    3
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pravi putopis u pravo vrijeme od pravog covjeka.Zivio!
    Njujorče, širi ruke, eto meee

  15. #40
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Idemo dalje...

    dakle oko 10 i nesto sam se vratio u hostel. Posto sam bio jako umoran samo sam prebacio slike sa aparata u lap top da bih oslobodio memoriju za sjutra, pojeo sendvic i popio sok koji sam prethodno uzeo u ovom deliju blizu hostela i legao da spavam. Planirao sam sjutradan detaljnu setnju midtown-om. Navio sam alarm da zvoni oko 9 ujutru, jer sam htio ranije da iskocim i ranije da se vratim. Nema kasenja sa spanskim Harlemom.

    Zvoni alarm ujutru i budim se kao preporodjen. Konacno se naspavah, cini mi se da sam bez prestanka spavao preko 10 sati koliko sam bio umoran. Svanuo i taj 4. novembar, kad ono napolju kisa. Malo mucnem glavom, i reko nema smaranja, ionako sam planirao da posjetim nekoliko vecih muzeja u NY i ovo je bila idealna prilika za to.
    Mnogo informacija o Njujorku sam prikupio preko interneta jos prije nego sto sam posao za ameriku. Skinuo sam Frommer-ov vodic za Njujork za 2010 godinu i odatle pokupio mnogo informacija. Frommer je kao jedan od najeminentnijih izdanja u vezi vodica kroz vece gradove svijeta. Na nekoliko stotina stranica, koje sam procitao od korice do korice(2 puta), nalazi se sve moguce o Njujorku, od slijetanja na aerodrome, pa do odlaska iz NY. Pise sve o atrakcijama, muzejima i svim tim turistickim cudima, radno vrijeme, cijene, preporuke, savjeti... ma sve, sve , sve, nema cega nema.
    I tu sam vidio da za vecinu muzeja na Menhetnu ne postoji fiksna cijena ulaznice, vec se dobrovoljno daje koliko ko moze i zeli. Uglavnom su cijene muzeja oko 20$, to je preporucena cijena. I vecina muzeja radi samo do 5-6 popodne. A otvaraju se oko 10 ujutru.
    Planirao sam od muzeja da posjetim MoMA, Muzej prirodne istorije, Gugenhajm i Metropolitan muzej umjetnosti. To su ta 4 najveca muzeja koja su bila ono must to do. A na spisku sam imao i jos toliko manjih ali isto atraktivnih muzeja kao sto su Elis muzej imigranata, Muzej jevrejskog nasledja, Muzej grada Njujorka, Muzej oblakodera, Muzej policije, Muzej filma.... ima ih jos dosta, ali sad se ne mogu sjetiti.
    Prosto muzeji su nesto sto se ne moze propustiti gdje god da se podje, a pogotovo ovakvi kao sto se nalaze u Njujorku.

    Odlucim da ce prvi na listi da mi bude cuveni Metropolitan muzej umjetnosti. Izvinjavam se sto ga pobrkah sa MoMA. Met(skracenica od metropoliten) je jedan od najprestiznijih muzeja u Njujorku i na cijelom svijetu sto se tice umjetnosti. Nalazio mi se blizu metro stanice kada sam isao ka downtown-u pa zato odlucih da prvo picim u nj.
    Prije toga uzeh sendvic u dobro poznat deli blizu hostela i pravac muzej. Muzej se nalazi na poznatoj fensi 5. aveniji na ulasku u Central Park izmedju 80 i 84. ulice.




    Kada sam vidio muzej spolja i sagledao cjelokupnu velicinu i poceo da se penjem stepenicama ka ulazu osjetio sam se privilegovanim biti dio toga i imati sansu da vidim sta se sve nalazi unutra. Osjecao sam neku svecanost u vazduhu, kao da sam se pripremao da vidim sto su nasi predaci radili na ovoj planeti tokom nase istorije i naucim dosta toga.
    Prosao sam punkteve obezbedjenja i zaputio se ka izlozbenim halama. Platio sam punu cijenu karte, jer bi me bilo sramota da se stekam u ovakvim muzejima, zaisto vrijedi i vise para da se da za ovakve stvari.
    Skinuo sam i iPod aplikaciju sa mapom muzeja da bih se lakse orjentisao gdje sam i uspio bez gubljenja da prodjem sto vise mogu.
    Pa da pocnemo... Prve dvije ogromne hale cim se udje bile su o grckoj i egipatskoj umjetnosti i artefaktima i ostacima iz tog perioda.






















    Zagledao sam u detalje sve one grcke vaze, oklope, oruzja, statue, skulpture, orudje... zapazao sam reljefe i htio da primijetim sto vise mogu detalja i zapamtim sto je pisao na karticama koje su objasnjavale artefakte.
    Na slikama se mogu vidjeti ostaci koji su stari od 2000 do cak 5000 godina, i prosto mi je nevjerovatno bilo da sam gledao stvari koje su toliko stare i koje su prezivjele i odoljele zubu vremena. Kao da sam dozivljavao renesansu gledajuci sve ono o cemu smo ucili iz istorije tokom godina skolovanja. Grcke i rimske vaze, orudje, statue... sve to staro po nekoliko hiljada godina.
    Ja nisam mogao da se odlijepim od grckih vaza i reljefa na njima koji su opisivali ratnicki zivot tog vremena. Takodje gledajuci njihovo orudje pozelio sam da otvorim ono staklo i uzmem to u ruke i osjetim kako su oni to drzali i koristili.
    Osjecaj je nevjerovatan gledajuci i one stare oskrnavljene statue grckih i rimskih bogova i velikana... kao da sam se intelektualno uzdizao dok sam zagledao pazljivo sve moguce postavke u muzeju i citao o tome i slusao.








    Slikanje je navodno bilo zabranjeno u muzeju, ali ja i ostali mnogobrojni posjetioci nismo mogli da odolimo da ne slikamo sto je vise moguce. Mada se obezbedjenje i nije previse bunilo. Skoro 500 slika sam napravio u muzeju, to je prosto nevjerovatno, tesko je bilo ne slikati nesto.
    Onda je na red dosla egipatska hala. Tu sam skontao da bih morao malo da pozurim i brze se krecem kroz muzej, jer sam skoro 2 sata ostavio na rimskoj i grckoj umjetnosti. Ali i to je premalo, samo bi se tu moglo provesti makar 6 sati, a kamoli za ostale stvari.
    Sto se tice egipatske postavke, nista manje nije bila velicanstvena od rimske i grcke. Sarkofazi, papirusi, hramovi, figure bogova i boginja, zidovi koji su ispisani hijeroglifima gdje se govorilo o svakodnevnom zivotu i obredima egipcana.... ma nerealno koliko je to napredna kultura bila. Posmatrao sam one hijeroglife i pokusavao da protumacim o cemu se radi i da procitam nesto sa papirusa.
    Proveo sam i dosta vremena gledajuci sarkofage i razne nadgrobne ploce, kao i grobove u kojima su bili sahranjivani faraoni. Statue faraona su mnogo dobre bile, i prilicno dobro ocuvane. Ne znam kako bolje da opisem sve ovo. Prosto se dozivljava renesansa sopstvenog bica i licnosti kada se vidi sve ovo... a mozda sam i ja mnogo bio zainteresovan pa sam reagovao vise nego drugi posjetioci.

  16. #41
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default











    Evo dio postavke koja se ticala grcke, rimske i egipatske kulture i istorije... Pokusao sam da odaberem najbolje i najzanimljivije slike, ali to je bio vraski tezak posao, najradije bih svih par stotina slika stavio. U nastavku cu opisati ostatak muzeja...

  17. #42
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    iz svakog slova koje si iskucao se vidi da si uživao i da je ovo tvoj san koji si počeo da sanjaš i želim ti da ga sanjaš koliko god puta budeš želio! Čak i za cijeli život ako tako želiš.
    Moram reći da sam pročitala i pogledala sve što si postavio ali samo zato što me je zarazio tvoj optimizam i tvoja vidna sreća kad je posjeta Njujorku u pitanju ali ovo definitivno nije moja priča...čak ni ovo tvoje oduševljenje me neće "natjerati" da ove gradjevine nazovem lijepim...impozantne i grandiozne, da, ali lijepe i dopadljive ne!
    Ma, ja prosto ne sanjam da vidim Njujork i to je suština, mada ne bih rekla ne, da mi se ukaže prilika.
    Čitam i dalje
    Fala, fala
    Voljela- ne voljela, u Njujork moras poci, svi mi . Ako ne zbog grada, onda zbog onoga sto se nalazi u njemu. To je jedan od stjecista svjetske kulture, muzeja, muzike, filma... to je ono sto cini ovaj grad, gradjevine su samo posledica toga
    Volio bih cuti utiske kada se nadjes tamo

  18. #43
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,041
    Thanks Thanks Given 
    2,191
    Thanks Thanks Received 
    2,348
    Thanked in
    1,213 Posts

    Default

    Mojsije još jednom ću iskazati svoje oduševljenje što si sve ovo podijelio sa nama. Oduševljenje što se jedan tako mlad čovjek odlučio ostvariti svoj san. Mnogi žive život, a da im prodje tek tako, snovi su blizu, ali ne žele se pomučiti.
    Nećeš mi nadam se zamjeriti na par redaka na tvojoj temi. Neki od komentara su me naćerali malo da razmislim i da napišem kako doživljavam neke stvari.
    Moj san je malo drugačiji, tačnije nije baš ni san jer se većim dijelom ostvarivao, putovala sam i vidjela mnoge evropske gradove. Nekako je Evropa i njeni stari gradovi ono što me privlači. Iako sam imala priliku recimo posjetiti Kazahstan, Istok nikaad nije bio moj izbor (što ne znači da nijesam tamo kao i u UKrajini vidjela mnogo lijepih stvari). Ali sve je uvijek završavalo na Evropi. Afrika i Azija su za mene bili ne toliko civilizovani (ne zamjerite mi na izrazu), jer ipak su gradovi poput Budimpešte, Rima, Barse, Madrida ono što volim.
    Imam sestru koja je moja sušta suprotnost. Koliko mene privlači ono urbano (ali ne previše, ne džungle i milionski gradovi), toliko nju privlači priroda. Ona je bila u Australiji, slijedeća destinacija joj je Patagonija (e to je njen san za koji je davno kupila kasicu prasicu hehe). Ali svi smo različiti, pa eto i mi ista krv, tako su neki izrazili u svojim komentarima drugačije mišljenje ovdje.

    Moja najbolja drugarica živi tvoj san i nažalost još ga nije ostvarila. Došla su neka luda vremena, a zatim i porodica, muž, djeca, ali ne odustaje. Stalno mi priča o Njujorku, i sad joj upravo šaljem link na ovaj tvoj topic. Mene taj grad nikada nije privlačio, ali vjeruj mi sad iskreno, ova tvoja priča će biti razlog ako ikada tamo odem samo da znaš, a javiću ti. Još i cijena karata koja i nije toliko astronomska koliko sam mislila. Još jedno veliko hvala

  19. #44
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    www
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Jedna od mojih većih želja posjetit NYC i još par mjesta u USA.
    Eto, povede me život na sve krajeve planete, ali nikako prema USA.
    Od ljetos se mijenja slika pa palim za (Uni. of) Pittsburgh, koji i nije toliko daleko od Phillyja i NCY.
    Hvala na thread-u, biće više nego korisan.

    Bravo Peđa!
    Samo nastavi tako!

    Puna podrška!

    Quote Originally Posted by montenegrina View Post
    Mnogi žive život, a da im prodje tek tako, snovi su blizu, ali ne žele se pomučiti.
    Ima nas, nekolicina, živih dokaza da je sve moguće odraditi sa samo malo truda.
    Globetrotting

  20. #45
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by montenegrina View Post
    Mojsije još jednom ću iskazati svoje oduševljenje što si sve ovo podijelio sa nama. Oduševljenje što se jedan tako mlad čovjek odlučio ostvariti svoj san. Mnogi žive život, a da im prodje tek tako, snovi su blizu, ali ne žele se pomučiti.
    Nećeš mi nadam se zamjeriti na par redaka na tvojoj temi. Neki od komentara su me naćerali malo da razmislim i da napišem kako doživljavam neke stvari.
    Moj san je malo drugačiji, tačnije nije baš ni san jer se većim dijelom ostvarivao, putovala sam i vidjela mnoge evropske gradove. Nekako je Evropa i njeni stari gradovi ono što me privlači. Iako sam imala priliku recimo posjetiti Kazahstan, Istok nikaad nije bio moj izbor (što ne znači da nijesam tamo kao i u UKrajini vidjela mnogo lijepih stvari). Ali sve je uvijek završavalo na Evropi. Afrika i Azija su za mene bili ne toliko civilizovani (ne zamjerite mi na izrazu), jer ipak su gradovi poput Budimpešte, Rima, Barse, Madrida ono što volim.
    Imam sestru koja je moja sušta suprotnost. Koliko mene privlači ono urbano (ali ne previše, ne džungle i milionski gradovi), toliko nju privlači priroda. Ona je bila u Australiji, slijedeća destinacija joj je Patagonija (e to je njen san za koji je davno kupila kasicu prasicu hehe). Ali svi smo različiti, pa eto i mi ista krv, tako su neki izrazili u svojim komentarima drugačije mišljenje ovdje.

    Moja najbolja drugarica živi tvoj san i nažalost još ga nije ostvarila. Došla su neka luda vremena, a zatim i porodica, muž, djeca, ali ne odustaje. Stalno mi priča o Njujorku, i sad joj upravo šaljem link na ovaj tvoj topic. Mene taj grad nikada nije privlačio, ali vjeruj mi sad iskreno, ova tvoja priča će biti razlog ako ikada tamo odem samo da znaš, a javiću ti. Još i cijena karata koja i nije toliko astronomska koliko sam mislila. Još jedno veliko hvala
    Ostvarenje jednog sna povlaci ostvarenje novog
    Volim i ja da putujem, ali nikad mi se prije nije pruzila prilika za tako nesto, ali sad imam sansu za InterRail-om opicim po evropi jedno mjesec dana i obidjem dosta toga. Nije da podcjenjujem Evropu i jedva cekam da obidjem toliko toga ovdje, ali prosto nekako tokom duzeg niza godina rodila se ta ljubav za Njujorkom
    A definitivno valja i prirodne ljepote vidjeti, nista manje od ovih gradjenih ljudskom rukom, ali prosto treba sredstava.
    I jako postujem ljude koji svoje resurse usmjere na ostvarenje putovanja po ovoj kugli zemaljskog, umjesto trosenje na neka materijalna dobra.
    I nadam se da ce tvoja drugarica uspjeti da ostvari njen san
    Baj d vej, hvala na lijepim rijecima, znaci dosta.

  21. #46
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Idemo dalje.

    Nakon dobrih nekoliko sati provedenih diveci se i zagledajuci izbliza nekoliko hiljada godina stare rimske, grcke i egipatske kulture, prelazim u sledece sale u kojima se nalaze eksponati takodje hiljadama godina stari sa najstarijeg kontinenta odakle je sve pocelo- Afrike.
    Moram napomenuti da mi eje bilo tesko snalaziti kroz muzej uprkos mapi muzeja i iPod aplikaciji jer ima dosta manjih i vecih hala, i cesto sam kroz neke prolazio i po nekoliko puta da bih stigao do drugih i da ne bih preskocio nista.

    Africka umjetnost je interesantna, ali mi nije bila ni primaci ovim prethodnima, s toga se nisam bas previse zadrzavao jer sam htio da nadoknadim vrijeme i stignem ostalo da vidim. 8 sati, koliko je otprilike radno vrijeme muzeja, definitivno nije dovoljno da bi se sve pazljivo i polako vidjelo, jer je muzej preogroman i cini mi se da je i previse vidjeti sve u jednom danu. Makar 2 dana trebaju da se sve na tenane vidi. Meni je ostalo svega nesto vise od 4 sata za ostatak donjeg i komplet gornji sprat.

    Africka umjetnost i kultura mi prosto nije bila vrijedna nekoliko sati paznje, sve je vecinom drveno, vezano usko za samanstvo i obrede.








    Nastavljam dalje ka halama gdje se nalaze djela najpoznatijih slikara svijeta. E tu sam postao opijen gledajuci Pikasa, Gogena, Rembranta, Matisa, Van Goga, Renoara... Vidjeti tako izbliza djela njihovih ruku sa sve slojevima boja i nacinom na koji su slikali je impresivno. Van Gog i Pikaso su na mene najveci utisak ostavili. Mada ne mogu da ne pomenem opet Matisa, Renoara i Gogena... strasno. Sve se to davno nekad ucilo na beskrajno dosadnim casovima likovne umjetnosti, ali uciti o njima na ovaj nacin sve je samo ne dosadno. Prosto je nevjerovatan osjecaj biti u istoj prostoriji sa tim djelima i uocavati slojeve i slojeve boja kojim su se sluzili dok su gradili svoje slozene tehnike slikanja.
    Fora je bila sto mi se put kroz hale sa slikama ukrstao opet sa grckim i rimskim statuama i cudima, kao i sa viteskim oklopima i oruzjem iz srednjeg vijeka.
    Opisujuci sve ovo nemam dovoljno pridjeva i epiteta da izrazim odusevljenje i opisem na pravi nacin stvari.












    Zamalo da zaboravim Rodenove statue od nekog cudnog crnog materijala... to vec ne znam sto je.
    Takodje su se mogli vidjet neki oklopi iz bitaka iz srednjeg vijeka kao i arsenali oruzja, stari pistolji, kundaci, puske, macevi...




















    Morao sam pozuriti jer mi je ostalo samo sat vremena za modernu umjetnost. To vrijedi pogledati ali mi nije ni priblizno dobro kao djela prethodnih umjetnika koje sam naveo. Dosta je nekih cudnih stvari bilo koje nisam razumio. Spajalica i and? Aj neka neko oblasni ako moze provaliti . Onda kao neka kolonija vojnika rastrkanih zidu, zavjesa od cepova... nidje veze.














    Ostao sam medju zadnjima u muzeju zajedno sa jos nekoliko desetina ljubitelja umjetnosti oko mene. Na kraju radnog vremena su nas prozivali govoreci da se muzej zatvara i da je vrijeme da posjetioci napuste isti. Steta, mogao bih do kraja dana ostati tamo...

    Kad sam izasao bilo je oko 5 i nesto. Glava mi je bila puna utisaka i osjecao sam se kao uzvisenije jer sam imao tu cast da budem dio ovoga i naucim nesto o umjetnosti nasih predaka i savremenika. Zivjeli predaci! Vorhol dolje!

    Kako je bilo kasno podne, i kisa je padala rijesio sam da se tom poznatom 5. avenijom zaputim na dugu setnju ka juznom menhetnu. Imajte na umu ta je to 80 i neka ulica, pa sve dolje do 40te.... uz zvuke kise, saobracaja, gradskog zamora karakteristicnog za njujork uzivao sam spustajuci se tom avenijom pored central parka i razgledajuci raskosne hotele, gradjevine i ostala njujorska cudesa koja se svakodnevno mogu uociti na ulici...


    To be continued....
    Sjutra posjeta jos jednom divu medju muzejima Muzeju prirodne istorije i jos nezaboravnih utisaka...

  22. #47
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Moja preporuka je da obavezno postavis mapu NY da bi ostali mogli da prate tvoje putesestvije i objasnjenja o ulicama, upper, lower menhetna i ostalih djelova NY... Bio sam, posjetio sam, prozivio sam slicno kao i ti, ali ne sa ovoliko emocija kao i ti... Ja sam tip turiste koji ne vata zadnji voz i trci za jos jednim muzejom ili mostom, vec uvijek ostavim neku krupnu stvar "za drugi put"... I tako uvijek bude... Dodjem drugi put zbog te namjerno ostavljene stvari... U NY sam ostavio Bruklinski most... Mogao sam, nije bio problem, dosao sam do zadnje stanice metroa, izasao, fotkao, ali se nisam penjao... Neka ga

    Jos jedna mala napomene... Nedje prije si rekao kako ces sledeci put posjetiti kip slobode i popeti se na njega... Ako znas datum kada ides, vec se sada moras registrovati i napisati datum dolaska, jer se redovi za penjanje na statuu cekaju i po 6 mjeseci...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  23. #48
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Moja preporuka je da obavezno postavis mapu NY da bi ostali mogli da prate tvoje putesestvije i objasnjenja o ulicama, upper, lower menhetna i ostalih djelova NY... Bio sam, posjetio sam, prozivio sam slicno kao i ti, ali ne sa ovoliko emocija kao i ti... Ja sam tip turiste koji ne vata zadnji voz i trci za jos jednim muzejom ili mostom, vec uvijek ostavim neku krupnu stvar "za drugi put"... I tako uvijek bude... Dodjem drugi put zbog te namjerno ostavljene stvari... U NY sam ostavio Bruklinski most... Mogao sam, nije bio problem, dosao sam do zadnje stanice metroa, izasao, fotkao, ali se nisam penjao... Neka ga

    Jos jedna mala napomene... Nedje prije si rekao kako ces sledeci put posjetiti kip slobode i popeti se na njega... Ako znas datum kada ides, vec se sada moras registrovati i napisati datum dolaska, jer se redovi za penjanje na statuu cekaju i po 6 mjeseci...
    Vidis to je dobra stvar, postavicu mapu menhetna sa objasnjenjima.
    A ima tu dovoljno krupnih stvari za koje prosto nema vremena da se obidju, sve i da se hoce, trebalo bi vise mjeseci da se dosta toga na tenane vidi. Ne znam kako si uspio izaci na zadnju stanicu i ne poci na bruklinski
    A sto se tice statue slobode, gledao sam to jos prije i vidim da preko interneta treba mjesecima prije da se rezervise. A kad sam bio onamo blizu doka gdje isplovljavaju brodici za statuu slobode, bio je kao kiosk na kojem su se prodavale karte i ljudi su kupovali. Sad nisam siguran da li je to za taj dan ili sto vec.

  24. #49
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default




    Evo po Igijevoj preporuci na slici iznad se moze vidjeti mapa njujorka sa osnovnim podjelama na Downtown(Lower), Midtown i Upper manhattan.
    Te granice ne postoje tacno, to je sve otprilike radi lakseg snalazenja. U lower Manhattan spada sve sto je juzno od Houston street. E sad sto je interesantno u vezi ove Houston street je u vezi nacina izgovaranja. Pise se na isti nacin kao i onaj grad Houston(Hjuston), ali njujorcani je izgovaraju kao 'houstn', i kako neko izgovara ime te ulice(najcesce pogresno), pokazuje im ko nije odatle(ili ko je 'transplant'). Transplantima nazivaju one koji su dosli sa strane i koji nemaju taj njihov 'njujorcanski' duh i koji su tu samo da zarade pare. A takvih je tamo 90%, tako da je tamo relativno tesko reci da postoji neki 'starogradski' duh Njujorka, ali svako se mora tripovati na nesto.
    Najveci dio lowera zauzima finansijski distrikt koji je zaista premocan jer je centar korporativnog svijeta i cijele amerike. Malo iznad su SoHo(South of Houston), TriBeCa(Triangle below Canal Street), rezidencijalni dio sa starim zgradama), China Town i Little Italy. Takodje se lower menhetnu moze pripojiti Greeenwich Village. GreenWich Village je mozda i najljepsi rezidencijalni dio menhetna sa zgradama koje su stare i do 100 godina, ali vise rijeci o tome kasnije.

    Midtown pocinje od oko 14. ulice pa do 59-60. ulice. Midtown je takodje finansijski gigant, ali sa dosta turistickih tacaka. Tu se nalaze i Ujedinjene nacije, na east side na obali East rijeke. Tu se nalazi i najvece rezidencijalno naselje za gej populaciju Chelsea gdje se takodje nalaze i fensi nocni klubovi namijenjeni njima. Midtown poprecno sijebe Broadway avenija na kojoj se nalaze butici najprestiznijih brendova, kao i opere i pozorista. Moze se reci da je to najveci kulturni centar amerike gdje se mjesecima unaprijed mora rezervisati mjesto u prestiznim operskim salama i pozoristima. Od pocetka Central Parka(59-60. ulica), pocinje Upper Manhattan. Nije toliko sjajno kao juznije, ali isto se ima vidjeti dosta stvari, nekoliko velikih muzeja kao i ogromni Time Warner Kompleks. O tome vise price kasnije. Toliko za sad.


    P.S. Evo kako je gradjen Bruklinski most, nevjerovatna prica.

    http://www.facebook.com/note.php?not...15516275192858
    Last edited by Mojsije; 19-04-11 at 15:05.

  25. #50
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Idemo dalje...




    Negdje poslije 5 sam zavrsio posjetu muzeju i po kisnom novembarskom danu sam se zaputio u dugu setnju od Upper East Side 80. ulice, Petom avenijom ka juznom Menhetnu. Peta avenija je poznata i kao Central Park East avenija jer se prostire istocnom ivicom najveceg parka na Menhetnu. Peta avenija je apsolutno fantasticna, i uz Park i Medison aveniju je mozda i najljepsa na Menhetnu. Zajednicko za ove avenije je sto su dom najvecim, najskupljim i najraskosnijim hotelima i luksuznim stanovima koji su jedino dostupni najbogatijim stanovnicima ove planete.
    Svakog casa se moze vidjeti pristizanje nekih fensi gostiju u limuzinama ili crnim zatamnjenim Linkolnima koje docekuje doorman i ljubi njihovo dupe jer zna da ce imati poveci baksis. Interesantno je da, uz zute taksije, linkoln automobili su najbrojnija vrsta automobila na menhetnu. Prosto neko gospodstvo odise iz tih automobila.
    Dok sam setao ovom avenijom naisao sam na veliki broj fensi radnji i butika gdje sam pomalo ulazio i razgledao, ali se cijene ne smiju gledati, to je sve astronomsko. Interesantno je bilo uci u najvecu Apple radnju gdje se slobodno mogu isprobati njihovi uredjaji, kupiti ili prosto postaviti upit mnogobrojnim radnicima iz sluzbe za podrsku korisnicima. Sve je od stakla i providno. Komplet radnja i zidovi, kako su to uspjeli da naprave to samo oni znaju. Nevjerovatno je koliko je tu bilo ljudi, prevelika je guzva bila tako da se nisam zadrzavao. Obisao sam i NBA store gdje se na nekoliko stotina metara kvadratnih moze kupiti sve sto ima veze sa NBA ligom tipa: dresovi, patike, kacketi, lopte, majce....
    Interesantno je kako na svakom koraku ima nesto sto je vrijedno zagledanja pa se setnja koja bi obicno trajala nekih sat i po(od 80. do 40. ulice), pretvorila u setnju od skoro 4 sata i uveliko je pao mrak kad sam stigao u midtown. Sa moje lijeve strane su se nalazile te ogromne zgrade u kojima je svasta nesto bilo, dok na desnoj strani je bila avenija kojom je plovila rijeka taksija, linkolna... i pored avenije cijelom duzinom se pruzao Central Park.
    Cini mi se da ne bi bilo otraga prosetati svakom avenijom jer ima toliko toga da se vidi. Menhent ima 12 avenija koje ga sijeku uzduz i oko 220 ulica koje sijeku poprijeko. Zbog toga i nije toliko tesko se snalaziti, osim u loweru. I nekako se cini kao da to nije toliko preveliko mjesto, ali tek kad se dodje tamo vidi se koliko je to ogromno, jer je to preko 20 kilometara visoko urbanizovanog prostora u duzini i vise od 5 u sirini. Pored tih glavnih 12 avenija postoje avenije A, B i C koje su manje i nisu toliko poznate i one se nalaze na istocnoj strani i dom su siromasnijim rezidentima. Skoro nesto kao harlem i bronks.
    Sto se tice ove setnje, nisam slikao okolo jer je padala kisa i prosto je bila milina samo hodati, slusati i gledati sta se desava okolo. Nakon sto sam uvece dosao u midtown, vidno umoran i bolnih ledja(jer sam nosio laptop u rancu na ledjima) svratio sam na kratko u jedan restoran da pojedem nesto i upadnem malo na internet prije nego sto se zaputim nazad ka hostelu.
    Nisam pridavao prevelikog znacaja istrazivanju mjesta za ishranu na menhetnu jer mi to nije bio primarni cilj posjete i nisam htio da gubim vrijeme na to, jedino me zanimalo da je to organsko i da je ukusno. Uvijek ponavljam da kad se dodje u ameriku treba jesti samo organsko(iako je skuplje) jer prosto preveliki je luksuz izlagati sebe GM hrani i nezdravim namirnicama koje se proizvode od strane velikih korporacija koje samo profit zanima.

    Ova crvena linija(i 10ak ulica iznad koje se ne vide na mapi) prikazuje tu setnju koja je trajala skoro 4 sata i zavrsila se blizu Brajant Parka.
    To mi je bila mozda jedna od najzabavnijih setnji u zivotu. Nakon nepunih sat vremena provedenih u jelu i na internetu idem opet na grand central terminal i linijom 6 idem ka uptown-u do hostela. To je bilo oko 10 i nesto. Opet, nema zajebancije sa latinosima, sto je sigurno-sigurno je.
    U hostelu u mojoj sobi nikog nije bilo nocas, ova trojica su posla ko zna gdje. Banja- sam u sobi. Sredio sam slike i isprebacao sve na komp, istusirao se i legao na spavanje.
    Sjutra je petak- veliki dan. Vidjecete zasto. Planirao sam da posjetim drugi veliki muzej jer sam ocekivao kisu i htio sam to da uklopim sa vremenskom prognozom.

    Kasnije u toku dana bice price o Muzeju prirodne istorije i mnostvo slika.
    Baj d vej, ne zamjerite mi na greskama u kucanju i nesklapanju pojedinih rijeci i recenica, ali prosto pored ovoliko kucanja ne mogu detaljno sve provjeravati

    Stay tuned
    Last edited by Mojsije; 19-04-11 at 18:34.

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 63
    Last Post: 19-03-15, 21:01
  2. New York City
    By Sandman in forum CG dijaspora
    Replies: 19
    Last Post: 02-07-13, 21:20
  3. Replies: 10
    Last Post: 18-10-10, 15:57
  4. Ne оkreći se, sine
    By Buva+gacce in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 49
    Last Post: 17-11-08, 23:19
  5. Dizanje - sine qua non!
    By metuzalem in forum Sex i erotika
    Replies: 13
    Last Post: 17-10-06, 11:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •