Results 1 to 10 of 10

Thread: Pravilnik za uređaje u FQ opsegu 2400 MHz

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,656
    Thanks Thanks Given 
    746
    Thanks Thanks Received 
    212
    Thanked in
    162 Posts

    Default Pravilnik za uređaje u FQ opsegu 2400 MHz

    http://www.agentel.cg.yu/regulativa/...02,4%20GHz.pdf

    Ako moze tumacenje ovog Pravilnika... da li u privatne svrhe mogu da se postave externe WiFi grid i/ili omni antene bez potrebe za dozvolama? Snaga?

    Na osnovu člana 2 tačka 9, člana 7, člana 12 tačka 12 i tačka 29 i člana 17 Zakona o telekomunikacij ama („Službeni list Republike Crne Gore broj 59/00”), Agencija za telekomunikacije donosi


    PRAVILNIK
    o uslovima korišćenja uređaja kratkog dometa koji se koriste za lokalne radio mreže u frekvencijskom opsegu 2400 ‐ 2483,5 MHz




    Predmet Pravilnika
    Član 1
    Ovim Pravilnikom propisuju se uslovi korišćenja ur eđaja kratkog dometa za lokalne radio mreže u frek vencijskom opsegu 2400 ‐ 2483,5 MHz (u daljem teks tu „lokalne radio mreže”).



    Međunarodni standardi
    Član 2
    Uređaji iz člana 1 ovog Pravilnika koriste se u sk ladu sa Evropskim Planom namjene frekvencija, prep orukama Konferencije evropskih uprava za poštu i t elekomunikacije/ Evropskog Komiteta za radiokomunikacije, odlukama Evropskog Komiteta za radiokomunikacije, direktiv ama Evropske Komisije i standardima Evropskog Inst ituta za telekomunikacione standarde.



    Značenje pojedinih izraza
    Član 3
    Pojedini izrazi u ovom Pravilniku imaju sljedeće z načenje:
    e.i.r.p. (equivalent isotropically radiated power) – ekvivalentna izračena snaga u odnosu na i zotropni radijator;
    integrisana antena (integral antenna) – antena koj a je povezana sa radio stanicom bez upotrebe stand ardnog konektora i smatra se njenim sastavnim dije lom;
    namjenska antena (dedicated antenna) – antena koja je isključivo namijenjena za određeni tip radio s tanice;
    operator lokalne radio mreže – pravno ili fizičko lice koje gradi, održava ili eksploatiše lokalnu r adio mrežu za koju se izdaje licenca, odnosno vrši registracija;
    unutrašnja lokalna radio mreža (indoor RLAN) – lok alna radio mreža koja je namijenjena za korišćenje u zatvorenom prostoru;
    spoljna lokalna radio mreža (outdoor RLAN) – lokal na radio mreža koja je namijenjena za korišćenje u otvorenom prostoru.
    Pribavljanje licence za javne telekomunikacione se rvise
    Član 4
    Za pružanje javnih telekomunikacionih servisa pute m lokalne radio mreže, potrebno je pribaviti odgov arajuću licencu od Agencije za telekomunikacije.



    Pribavljanje licence za iznajmljivanje lokalnih ra dio mreža
    Član 5
    Vlasnik lokalne radio mreže, za iznajmljivanje te mreže drugim pravnim ili fizičkim licima, dužan je da pribavi odgovarajuću licencu od Agencije za te lekomunikacije.



    Registracija spoljnih lokalnih radio mreža
    Član 6
    Operator lokalne radio mreže dužan je da se regist ruje kod Agencije za telekomunikacije.

    Građenje, rekonstrukcija i proširenje spoljne loka lne radio mreže, izvodi se uz prethodnu saglasnost Agencije za telekomunikacije na tehničku dokument aciju koja treba da sadrži podatke koji se dnose n a:
    1. geografske lokacije pristupnih tačaka;
    2. strukturu i topologiju lokalne radio mreže;
    3. opis servisa;
    4. telekomunikacionu opremu;
    5. zone pokrivanja;
    6. proračun e.i.r.p.‐a za sve pristupne tačke lokalne radio mreže;
    7. deklaraciju o usklađenosti opreme sa Direktivom 19 99/5/EC;
    8. planirani datum puštanja lokalne radio mreže u rad .




    Unutrašnje lokalne radio mreže
    Član 7
    Unutrašnje lokalne radio mreže koje se koriste za sopstvene potrebe, ne podliježu registraciji i lic enciranju kod Agencije za telekomunikacije.



    Režim frekvencija i tehnički uslovi korišćenja ure đaja
    Član 8
    Frekvencijski opseg 2400 ‐ 2483,5 MHz je u slobodn om režimu, s tim što uređaji kratkog dometa koji r ade u tom frekvencijskom opsegu za potrebe lokalni h radio mreža, treba da budu u skladu sa Direktiv om 1999/5/EC (R&TTE Direktivom) i koriste se samo pod sl jedećim tehničkim uslovima:




    Frekvencijski opseg Snaga Antena Razmak između kanala
    2400 ‐ 2483,5 MHz





    100 mW e.i.r.p.



    Za tehniku proširenog spektra sa direktnom sekvenc om (DSSS), maksimalna spektralna gustina snage je ograničena na ‐20 dBW/1 MHz.



    Za tehniku proširenog spektra sa frekvencijskim sk akanjem (FHSS), maksimalna spektralna gustina snag e je ograničena na
    ‐10 dBW/100 kHz.






    Integrisana
    (nema priključak za eksternu) ili namjenska Nema razmaka između kanala – cio opseg se može kor istiti.
    Minimalna brzina podataka 250kbit/s.




    Zabrana štetnih interferencija
    Član 9
    Uređaji kratkog dometa koji rade u frekvencijskom opsegu 2400 ‐ 2483,5 MHz za potrebe lokalnih radio mreža, ne smiju izazivati štetnu interferenciju d rugim telekomunikacionim servisima.

    Uređajima iz stava 1 ovog člana ne garantuje se za štita od drugih radio službi.



    Inspekcijska kontrola
    Član 10
    Inspekciju opreme i dokumentacije, namijenjene za lokalne radio mreže, vrši Agencija za telekomunika cije.



    Prekid rada uređaja
    Član 11
    Ako uređaji za potrebe lokalnih radio mreža prouzr okuju štetnu interferenciju na bilo kojoj vrsti se rvisa od čijeg funkcionisana može da zavisi bezbje dnost ljudi, plovnog objekta, vazduhoplova ili voz ila ili prouzrokuju štetnu interferenciju drugim telekomunikacionim servisima ili ne rade u skladu sa tehičkim uslovima datim u članu 8 ovog Pravilni ka, Agencija za telekomunikacije će naložiti preki d njihovog rada.

    Prelazna odredba
    Član 12
    Pravna ili fizička lica koja na dan stupanja na sn agu ovog Pravilnika koriste uređaje za potrebe lok alnih radio mreža, dužna su da rad tih uređaja usk lade sa odredbama ovog Pravilnika u roku od tri mj eseca od dana njegovog stupanja na snagu.



    Završna odredba
    Član 9
    Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana o bjavljivanja u Službenom listu Republike Crne Gore .


    Broj: 01‐813/1
    Podgorica, 12. 05. 2004. godine


    REPUBLIKA CRNA GORA
    AGENCIJA ZA TELEKOMUNIKACIJE

    DIREKTOR
    Zoran Sekulić

  2. #2
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Stamford Bridge,Fulham Road,London
    Posts
    135
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim da je sve kazano u članovima 7 i 8.

    Koliko sam shvatio za indoor potrebe ,a nije za pružanje javnih TK usluga,tako da ako bih za potrebe sopstvene firme npr. radio mrežu unutar privatne zgrade ne bi mi trebala licenca i registracija kod Agencije.
    A to znači da nije neophodno poštovati tehničke uslove u članu 8 izuzev ako se ne kosi sa članom 11.
    Drago mi je da se igramo....

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,656
    Thanks Thanks Given 
    746
    Thanks Thanks Received 
    212
    Thanked in
    162 Posts

    Default

    Ali ja hocu da na firmu stavim omni/biquad i doma biquad/grid... Da li, a na osnovu ovog Pravilnika, treba bilo kakva dozvola?

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a ja hochu da povezem 15 drugova svi bloka5 preko mog AP-a da li mi treba licenca za to?
    It's not who we are and where are we, it's about in what we believe and what we choose...

  5. #5
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Stamford Bridge,Fulham Road,London
    Posts
    135
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by eskim
    a ja hochu da povezem 15 drugova svi bloka5 preko mog AP-a da li mi treba licenca za to?
    Pa treba.Tamo piše da samo za lokalne indoor mreže koje se koriste u privatne svrhe ne treba licenca.Ako oćeš AP u bloku da se umrežiš sa društvom to ti je automatski outdoor mreža a ona podliježe regulativi bez obzira što je koristiš u privatne svrhe.
    Drago mi je da se igramo....

  6. #6
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Stamford Bridge,Fulham Road,London
    Posts
    135
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sale
    Ali ja hocu da na firmu stavim omni/biquad i doma biquad/grid... Da li, a na osnovu ovog Pravilnika, treba bilo kakva dozvola?
    Pretpostavljam da se onaj član za lokalne unutrašnje mreže odnosi samo na antene unutar zgrade.Ako staviš antene na zgradu bez obzira na snagu to odmah postaje spoljna lokalna radio mreža (outdoor RLAN) – lokalna radio mreža koja je namijenjena za korišćenje u otvorenom prostoru.
    Drago mi je da se igramo....

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,166
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Upravo tako.

    Samim tim sto se antene nalaze van objekta, one mogu izazvati interferenciju sa drugim korisnicima. To je i osnovna svrha ovog pravilnika, da se izbjegnu smetnje medju korisnicima, a one se mogu izbjeci samo pravilnom koordinacijom parametara zracenja od strane Agencije

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a community mreze? u zemljama u okruzenju ima mali milion tih mreza nevjerujem da su se svaka registrovala i trazila licence.

    Niko neche drzat antenu u kuchi ili kancelariji jer mu ona tamo nije potrebna, koliko sam vidio antene su samo za spoljnu upotrebu (ne mislim na fabricki ugradjene antene vrlo slabog dometa)

    Shto ako hochu da se zakachim na ICG wireless, mogu li onda da dignemm antenu napolje?

    Ako je dignem napolje a ne treba mi licenca za to jer se kachim na ICG da li chu da gushim svoju okolinu i da li che agencija da sankcionishe to sa pravilnikom za obzirom da je izmishljen da koordinishe zrachenje.

    Ako ne treba u pomenutom sluchaju da se upliche agencija sa obzirom da je ICG platio licencu koja je onda razlika shto se interferencija tiche kod outdoor mreza i indoor mreza definisane u zakonu (treba da platish da bi pravio zagushenje okoline)?

    Nije najvecha prednost WiFi-ja shto chu da imam 5 kablova manje u kancelariji nego shto chu moch da povezem kompjutere na vechoj udaljenosti tipa kucha i office na 5km udaljenosti. A oni to sankcionishu tj. traze licencu za to.

    Ja mislim da se problemi oko interferencije mogu rijeshit poshtovanjem ogranichenja od 100mW izlazne snage i neche bit problema. A outdoor mreze podijelit na komercijalne i nekomercijalne, gdje bi za komercijalne trebala licenca. Ako neko hoche da otvori "wireless dvd klub" ili neshto slichno.
    It's not who we are and where are we, it's about in what we believe and what we choose...

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,656
    Thanks Thanks Given 
    746
    Thanks Thanks Received 
    212
    Thanked in
    162 Posts

    Default

    Upravo tako. Prije nekoliko dana sam poslao mail to AGENTEL; ARD... i sada cekam reply...

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,166
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by eskim
    a community mreze? u zemljama u okruzenju ima mali milion tih mreza nevjerujem da su se svaka registrovala i trazila licence.

    Niko neche drzat antenu u kuchi ili kancelariji jer mu ona tamo nije potrebna, koliko sam vidio antene su samo za spoljnu upotrebu (ne mislim na fabricki ugradjene antene vrlo slabog dometa)

    Shto ako hochu da se zakachim na ICG wireless, mogu li onda da dignemm antenu napolje?

    Ako je dignem napolje a ne treba mi licenca za to jer se kachim na ICG da li chu da gushim svoju okolinu i da li che agencija da sankcionishe to sa pravilnikom za obzirom da je izmishljen da koordinishe zrachenje.

    Ako ne treba u pomenutom sluchaju da se upliche agencija sa obzirom da je ICG platio licencu koja je onda razlika shto se interferencija tiche kod outdoor mreza i indoor mreza definisane u zakonu (treba da platish da bi pravio zagushenje okoline)?

    Nije najvecha prednost WiFi-ja shto chu da imam 5 kablova manje u kancelariji nego shto chu moch da povezem kompjutere na vechoj udaljenosti tipa kucha i office na 5km udaljenosti. A oni to sankcionishu tj. traze licencu za to.

    Ja mislim da se problemi oko interferencije mogu rijeshit poshtovanjem ogranichenja od 100mW izlazne snage i neche bit problema. A outdoor mreze podijelit na komercijalne i nekomercijalne, gdje bi za komercijalne trebala licenca. Ako neko hoche da otvori "wireless dvd klub" ili neshto slichno.
    e pa kad vec pominjes povezivanje izmedju udaljenih lokacija, tu je druga prica.
    Kod takvog povezivanja, ti neces koristiti omnidirekcione antene koje zrace u svim pravcima, vec usko usmjerene antene koje "gadju" drugu lokaciju. Tada je vrlo tesko da dodje do interferencije sa drugim korisnicima. E sad, da li je taj slucaj drugacije propisan pravilnikom ne znam, jer i sada u radio difuziji se posebno dobijaju dozvole za linkovske veze a posebno za predajnike na lokacijama

    Trenutno u okruzenju jedino Crna Gora zahtijeva izdavanje licenci za WiFi, jer koliko mi je poznato, kod nas u frekventnom opsegu od 2.4 GHz trenutno rade i neki RTV i linkovi Vojske, pa se samim tim moraju oni zastiti od haosa koji se moze desiti nekontrolisanim koristenjem tog opsega.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •