glavni grad: Pyongyang
povrsina: 120.540 km˛
broj stanovnika: 22.224.195

Ovo je jedna od najepristupacnijih zemalja u svjetu,kad kazem najnepristupacnijh mislim to u bukvalnom smislu,jer u ovoj zemlji je skoro pa i nemoguce uci kao obican turista i ako udjete,bivate pod konstantnim nadzorom 24 sata dnevno,Kod njih ne postoji kao kod nas ako dodjete mozete da radite sta hocete,pravila ponasanja su rigorozna,zakoni surovi kako za strance tako i za stanovnistvo.Ovo je zemlja sa komunistickim rezimom vladanja na njenom celu je mrtvi Kim Il-Sung,koji je proglasen za dozivotnog predsjednika ali ipak nasljedio ga je njegov sin Kim Jong-il za vrjeme vladavine Kim il Sunga stvoren je takav kult licnosti koji je snazniji nego kod Tita ili Staljina u ono doba.
Ovoj zemlji ima veoma malo podataka,jedino sto se smatra za sigurno je to da je ova zemlja na ivici humanitarne krize jer S.Koreja nema nikakvu spoljnotrgovinsku saradnju sa ostalim zemljama ili regijama,njezina se ekonomija se iskljucivo bazira na ono sto S.Koreja sama proizvede.
Po meni najzanimljiviji podatci su oni podaci koji su vezani za granice te zemlje,da budem precizniji detalji sa granica sa Juznom Korejom.Naime ove dvije zemlje su podjeljene po 38 paraleli.Moglo bi se reci da S.Koreja ima vjeciti strah od napada inostranih sila te je zbog toga 38 paralela(granica) postala najcuvanija granica na svjetu,prema CIA-nim podacima smatra se da je sa Sjeverne strane postavljeno oko 360.000 mina duz linije razgranicenja,sve iz straha od ilegalnih ulaska i izlaska.

Ja sam pogledao nekoliko dokuentaraca o ovoj zemlji i svi su bili radjeni u tajnosti jer je nemoguce snimati o stvarnim uslovima u toj zemlji sto zbog cenzure sto sbog samog straha stanovnistva da bilo sta lose kaze o zemlji ili predsjedniku.Najvise mi se svidio dokumentarac "The Vice Guide To North Korea" sa VBS tv-a i dokumentarac koji je radila Nacionalna geografija "Inside North Korea"

Bilo bi ljepo ako ima jos zainteresovanih za ovu zemlju