Results 1 to 5 of 5

Thread: Stenografski zapisi Crnogorske Skupstine (1906. godina)

  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Stenografski zapisi Crnogorske Skupstine (1906. godina)

    Ovo sam skinuo sa nekog foruma. Interesantan tekst:



    A sad malo dokaza o "osjecanjima" Crnogoraca iz knjige "Studije i eseji iz istorije drzave Crne Gore" autora Mijata Sukovica:

    -Ilija Garasanin daje upustva Milanu Pirocancu,koji postaje sekretar kralja Nikole: "...U sravnjavanju srpskog naroda sa Crnogorcima ne davati nikad povoda da jedno drugom pretpostavljate,no svagda govoriti kao o jednom te istom... jednom reci, sve staranje na to upotrebite da se sto vecma utvrdi, i upravo obljubi, ideja sjedinjenja sa Srbijom dokazujuci da ce iz tog sledovati ne samo uvelicanje crpskog naroda no i nadvisije njegovo nad ostalim nesrpskim narodima na Orijentu" ("Srbija i oslobodilacki pokreti", Beograd,1983.,str.538)."

    -"Poslanik Jovo Plamenac:" Mi smo Crnogorci samo u velikim istorijskim dogadjajima ispoljavali da smo Srbi, ali u mirnom istorijskom toku mi smo uvijek neopredijeljeno pleme u narodnosnom smislu. Imao sam dodira, gospodo, sa nasom bracom Dalmatincima,Hrvatima,Rusima i drugim i oni o nama sude kao Crnogorcima,kao o posebnoj naciji". Poslanik Bajo Gardasevic:"Ja sam zbilja bio svjedok kada su se vodile prepirke da li su Crnogorci Srbi. Bar mi koji smo na strani ucili moramo se sjetiti one anegdote medju Hrvatima kada su na jednoj skupstini izglasali sa 2 glasa vecine da su Crnogorci Srbi";"Ja sam cesto puta imao prilike da cujem pitanje medjusamim Rusima i drugim narodima da se obracaju sa pitanjima, a to jos ljudi inteligentni,kakve su nacije Crnogorci, a kad im se kaze da su Srbi, oni se cude",itd. (Stenografske biljeske,prva knjiga, str.471/472). "
    Diskusije su iz "Crnogorske narodne skupsite" 1906.godine.


    -"Glas Crnogorca" od 25.1.1884. (sad ce mi neko zamjeriti kako uzimam novine kao izvor,protiv kojih sam i sam,al da vidimo,sta tu pise):
    "U Crnoj Gori je zivotno nacelo Crnogorstvo. Bez toga Crna Gora ne bi mogla zivjeti,t.j. ne bi mogla biti Crna Gora.Izgubivsi to ona ne bi morala materijalno propasti, u njoj bi ostale sve ove iste stijene i krsi, mozda jos zaodjenute sumom i zelenilom, ona bi se mogla jos prosiriti, u njoj bi moglo biti vise naroda,bogatijeg i prosvjetljenijeg - ali to bise ne bi bila Crna Gora kad u njoj ne bi bilo Crnogorstva..."."

    -"U pismu upucenom 1826. godine "Srbinu iz Krusevca" jeremiju gagicu, na duznosti ruskog konzula u Dubrovniku, Petar I odlucno protestuje sto je ruska novcana pomoc upucena Crnoj gori adresirana na "serpskom narodu", a ne "crnogorskom narodu"."

    -Samo da napomenem i ovdje je pominje Josef Holecek koji u svojoj knjizi "Crna Gora",napisanoj na osnovu neposrednog utvrdjivanja cinjenica u CG, objavljenoj u Pragu 1877.g.,on kaze:"Pitas li ga za vjeru, odgovorice Crnogorac da je Srbin, pitas li ga za narodnost, odgovorice da je Crnogorac".

    -"Utvrdjenje francuskog istoricara Pjera Kokela, iskazano u svojoj knjizi "Istorija Crne Gore i Bosne",Pariz 1895, u kojoj konstatuje: Istorija crnogorskog naroda "ima mnogo slicnosti sa istorijom susjeda Srba,zato sto su oba naroda istog porijekla...Zato covjek lako moze pomijesati jedne sa drugima, a , medjutim, postoje velike razlike medju njima...Od sredine XIV vijeka,oni su potpuno razdvojeni".Kokel je prethodno duze vremena izucavaoi izucio istoriju Srbije i rezultate izucavanja objavio u knjizi "Kraljevina Srbija", za koju ga je vlada Srbije odlikovala Ordenom Svetog Save..."

    -"Petar II Petrovic Njegos potpisnik je (zajedno sa glavarima 6 crnogorskih nahija - Katunske,Rijecke,Crmnicke, Ljesanske, Bjelopavlicke i Piperske) dva istorijska dokumenta medjudrzavnog karaktera, od 12.oktobra 1837. i od 6. maja 1838.godine (ugovori sa Austrijom, ciji su predmet manastiri u mainama i u Stanjevicima) u kojima potpisnici i sebe, "njihove pretnike i nasljednike" izricito indetifikuju sa - Nacija Crnogorska(oba pocetna slova su velika u originalu).(Dokumente vidjeti u knjizi Manastir Stanjevici - stogodisnja rezidencija dinastije Petrovic, cetinje 1998, autora Ljubomira Kapisode Stanjevica)."

    -"Narodnosnu posebnost Crnogoraca u odnosu na Srbe, Njegos je konstatovao i u pismu Milosu Obrenovicu, datiranom 15.januar 1837, u kome naporedio stoje poredjenja - :Srbi i Crnogorci", i u pismu Paunu Jankovicu, istaknutoj i uticajnoj licnostiu ondasnjoj Srbiji, datiranom 12.aprila 1845."

    Toliko iz ove knjige.Jel jos ko zainteresovan za mnogo puta pomenutu "Spomenicu" i testamente odredjenih Petrovica, predlazem Njegosev? Stojim na usluzi. Naravno i Homo Bosniacusu za slike iz Pljevalja iz perioda 1918-1941.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  2. #2
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovaj govor Jova Plamenca je perfektan dokaz, da je Crnogorcima srpstvo nametano iz vladajuceg kruga Petrovica, a da se narod u etnickom smislu nije smatrao Srbima !!!

  3. #3
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D
    Ovaj govor Jova Plamenca je perfektan dokaz, da je Crnogorcima srpstvo nametano iz vladajuceg kruga Petrovica, a da se narod u etnickom smislu nije smatrao Srbima !!!
    Iz njegovog govora se jasno vidi da ih je zvanicna Crna Gora zbunila, kad je u pitanju narodnost, govoreci da su Crnogorci Srbi. Inace te diskusije koje oni pominju "jesu li Crnogorci Srbi" ne bi ni postojale.


    P.S. To sam nasa na internet. Kad bi neko zna dje mogu da kupim te stenografske zapise, kompletne, neka napise odje.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  4. #4
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Iz njegovog govora se jasno vidi da ih je zvanicna Crna Gora zbunila, kad je u pitanju narodnost, govoreci da su Crnogorci Srbi. Inace te diskusije koje oni pominju "jesu li Crnogorci Srbi" ne bi ni postojale.


    P.S. To sam nasa na internet. Kad bi neko zna dje mogu da kupim te stenografske zapise, kompletne, neka napise odje.
    To je tada radjeno, sto bi se danas reklo, iz pragmaticnih razloga.

    Petrovici su mislili da je Crnogorcima bolje da se utope u vecu naciju, i da je "velikodrzavna" politika prava stvar.

    Njegos je morao da pjeva fantazije i bajke o Srbima da ih priblizio Crnogorcima.
    Izmisljao je, kako su Srbi veliki hrabri, viteski, slobodarski narod.

    Njegos je znao odlicno, prava, stara predanja Crnogoraca, od koga su,
    pa je poceo da izmislja kao su Crnogorci od nekakvih srpskih - kosmetskih junaka.
    To je radio da bi zatro stara predanja, a Nikola je to nastavio.

    Ja sam postavio na ovom podforumu desavanja iz prvog crnogorskog palamenta, ali to je sastavljeno kao zbir anegdota iz parlamenta.

    I tamo se jasno vidi kako se Crnogorci medju sobom nazivaju !

    Ne sporim naravno, gigantske zasluge Petrovica za Crnu Goru.

  5. #5
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D
    To je tada radjeno, sto bi se danas reklo, iz pragmaticnih razloga.
    Prije po godine sam procita jedan tekst o Balkanskim ratovima, tekst je pisa neki Bosnjak, zaboravih mu ime. Uglavnom je opisa ratne zlocine koje su Crnogorska i srpska vojska cinjele (utjeha mi je odje sto je SAMO Srbe pomenuo da su silovali i slicna cuda cinjeli). Crnogorci su spalili dosta sela u Albaniju.

    Pa je pomenuo rijeci jednog Albanca koji uzdrhta kad je cuo rijec 'Karadag' (sto na turski znaci 'Crnogorac'): "On je go i gladan i sjece sve pred sobom, ni djecu ne stedi!"

    Ipak, sjec djecu, pa iako su druge vjere nije nesto cemu se ja ponosim. Takodje je naveo da su kidali noseve, pa cak i od zivih ljudi, koji su kasnije umirali od gubljenja krvi.


    Pomenuh ovo da bi objasnio zasto su Plavljani i Gusinjani organizovali oruzani otpor Kralju Nikoli koji je posla 'veliku vojsku' (po znacima navoda jer ne znam kolko je brojala, i kolko su oni imali, ali je navedena ka velika) na njih 1879 godine jer nijesu sceli da prihvate Crnu Goru i Kralja kao vlast, sto je bio dogovor na Berlinski Kongres 1878 godine.

    E sad ja razmisljam, ako su Plavljani i Gusinjani (zaboravih da navedem da su oni pobijednici bili u obracunu sa Crnogorskom vojskom 1879 godine i da su imali autonomiju sve do 1912) radije sceli rat no da se prikljuce Crnoj Gori, onda to govori da se nijesu osjecali da pripadaju Crnogorskom narodu (iako smo svi mi istog etnickog porijekla).

    Zbog gore navedenog, mene je mnogo jasnije zasto je nas Kralj izabra da ubjedjuje Crnogorce i sve ostale da smo svi mi Srbi (izdavani su udzbenici dje se explicitno govori da Crnogorska narodnost ne postoji, jer je dosta naroda je 'mislilo' da postoji).

    Da je, ipak, zborio da su Crnogorci poseban narod dobio bi slican otpor (ka od Plavljana i Gusinjana) i od hriscanskih plemena koja se nijesu osjecala Crnogorcima. Zbog toga je njegovo "srbovanje" ipak bilo dobro za Crnu Goru i Crnogorce.
    Last edited by Petar Mrvaljevic; 21-04-05 at 01:36.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •