Page 3 of 44 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 51 to 75 of 1100

Thread: Ateizam - vrsta vjerovanja

  1. #51
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Nemoj da te novostecena moc udari u glavu pa da nam se pomamis
    Neću neću , nije to neka moć. Inače ako ikada primijetiš i najmanju zloupotrebu moći sa moje strane slobodno me opomeni. To je po mojim moralnim shvatanjima "početak gordosti" - korjena svih grahova.

    Nego da se vratimo na temu ateizma i mog interesovanja za njega.
    Djelovi klasičnih masovnih religija sa svojom logičkom nekozistentnošću (kada su tvrđenja u jednom djelu kontradiktorna tvrđrnjima u drugim dijelu iste cjeline) i fizičkim modelom stvarnosti suprotnom fizičkim dokazima i nauci su mi neprihvatljivi.

    U tom racionalnom smislu bliži mi je ateizam ali sa druge strane ograničen je samo na racionalno.
    Po mom shvatanju mašta mora imati mjesta ne samo u umjetnosti i religiji nego i u nauci.
    To je njen osnovni pokretač. Tu počinju moja religiska pa i umjetnička shvatanja.
    Kao "ateizam"+"imaginacija" koji čine jednu cjelinu.

    Mogu da vjerujem da sve u univerzumu mora da se pokorava nekoj (Spinozinoj) "zakonitoj harmoniji" i da sumnjam da "Hajzenbergov princip neodređenosti" nije "konačna istina" nego još jedan korak ka njoj, ali
    moram prihvatiti tačnost odnosa fizičkih veličina nekog eksperimenta ali ne obavezno njegovo "zašto i kako" objašnjenje i interpretciju.

  2. #52
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,224
    Thanks Thanks Given 
    416
    Thanks Thanks Received 
    2,539
    Thanked in
    1,236 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    U tom racionalnom smislu bliži mi je ateizam ali sa druge strane ograničen je samo na racionalno.
    Po mom shvatanju mašta mora imati mjesta ne samo u umjetnosti i religiji nego i u nauci.
    To je njen osnovni pokretač. Tu počinju moja religiska pa i umjetnička shvatanja.
    Kao "ateizam"+"imaginacija" koji čine jednu cjelinu.
    Naravno. Ti sigurno mislis da sam ja i previse racionalan jer sam ateista. Ljudi to obicno misle. Ali nista ne moze bit dalje od istine. Da nije bilo mastovitih ljudi mnoga naucna otkrica nikad ne bi postojala. Da nije bilo ljudi koji su se pitali "sta ako" i "moze li". Sva ta pitanja imaju korijen u imaginarnom. Ateizam je samo produkt odbacivanja imaginarne ideje o bogu koja se pokazala potpuno neosnovanom i za koju je dokazano da je neistinita. Interesantno je da su upravo ljudi koji su se pitali kako stvari rade osnovali prve oblike religije da bi pokusali da objasne neke stvari. Sada su takvi ljudi naucnici i vecinom su ateisti ili agnostici dok su oni drugi koje vecinom te stvari i ne zanimaju - vjernici.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  3. #53
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    ..Interesantno je da su upravo ljudi koji su se pitali kako stvari rade osnovali prve oblike religije da bi pokusali da objasne neke stvari.
    I sada takva religija ima istu tu ulogu. Samo što je ta religija evoluirala od tih početnih oblika do današnjih.
    Saznanje se proširilo ali isto i broj pitanja o nepoznatom.
    Generalno gledano situacija je ista .
    Imao si manje sazananja i manje pitanja o nepoznatom a sad imaš više sazananja i više pitanja o nepoznatom.
    U međuvremenu Bog je evoluirao od animističkih duhova, višebožačkih džinova, jednobožačkih multipraktik svemogućih, osnovne sile "zakonite harmonije" prostor-vremena, mojih "kvantnih informacija" ...
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Sada su takvi ljudi naucnici i vecinom su ateisti ili agnostici dok su oni drugi koje vecinom te stvari i ne zanimaju - vjernici.
    Vjernici Kopernik, Galilej, Njutn, Anštajn ...
    Nijedan nije prihvatao zvaničnu verziju religiskih institucija a svi su bili nekakvi vjernici. Svi su imali svoju verziju. Kopernik znaš za Sunce a ne Zemlju u centru. Galilej zbog istog zamalo izbjega spaljivanje.
    Njutn kad je bio siguran da će uskoro umrijeti rekao svešteniku koji je došao da ga ispovijedi šta stvarno misli. Anštajn "ateistički vjernik", koji je vjerovao u "Spinozinog Boga koji sebe otkriva kroz zakonitu harmoniju svijeta" nije pripadao nijednoj religiskoj grupi.
    Last edited by septembar; 27-03-11 at 22:08.

  4. #54
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    A sto se poreza tice, treba oporezovat sve religijske organizacije jednako kao i sve druge organizacije.
    A prije toga im treba uzet sve što su uzeli od naroda i države, no druga je to tema.


    Quote Originally Posted by septembar View Post
    Šta je problem da ima ateistička NVO?
    Takvo udruženje bi prije bilo pro-sekularno ili anti-teističko. Ateisti se ne moraju obavezno slagat ni oko čega. Bezbožnik Vanja se može zalagat za anihilaciju SPC, a bezbožnik Risto Radović se može zalagat za veću vlast SPC.


    Quote Originally Posted by septembar View Post
    P.S. Postaviše me za moderatora podforuma "Nauka" Divno !!!
    E viđi.. ili brišeš one UFO/chemtrails/NASA-never-went-to-the-Moon gluposti ili više ne zborimo!

  5. #55
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    P.S. Postaviše me za moderatora podforuma "Nauka" Divno !!!
    Odličan potez administracije. Samo redovno svraćaj i to je to, to je jedino što mi je kod funestisa smetalo i što je kvalitet foruma srozalo do te mjere da je to nemoguće bilo.
    To i navalicu pseudonaučnih sistema, teorija i ostalog. Protiv toga, doduše, normalne borbe nema. Dok nas sve ne zapraše.
    A ostalo će se nametnuti samo po sebi valjda.
    Last edited by Čika Džo; 28-03-11 at 02:29.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  6. #56
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    A prije toga im treba uzet sve što su uzeli od naroda i države, no druga je to tema.
    Dugo vremena nije bilo nikakvih drugih javnih ustanova i institucija osim crkvenih. Dosta ljudi je dobrovoljno davlao.
    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    Takvo udruženje bi prije bilo pro-sekularno ili anti-teističko. Ateisti se ne moraju obavezno slagat ni oko čega. Bezbožnik Vanja se može zalagat za anihilaciju SPC, a bezbožnik Risto Radović se može zalagat za veću vlast SPC.
    Ako imaja bar jedno pitanje oko kojeg se u nekom trenutku većina složi to je to.
    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    E viđi.. ili brišeš one UFO/chemtrails/NASA-never-went-to-the-Moon gluposti ili više ne zborimo!
    Ovo je van teme ali za bilo šta za šta neko misli da ima nekakve fizičke dokaze i dok se priča vrti oko ispravnosti tih dokaza bez obzira na moj lični stav moram dozvoliti diskusiju i mogu kao i ostali da kažem svoj stav.
    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Odličan potez administracije. Samo redovno svraćaj i to je to, to je jedino što mi je kod funestisa smetalo i što je kvalitet foruma srozalo do te mjere da je to nemoguće bilo.
    To i navalicu pseudonaučnih sistema, teorija i ostalog. Protiv toga, doduše, normalne borbe nema. Dok nas sve ne zapraše.
    A ostalo će se nametnuti samo po sebi valjda.
    Hvala . Trudiću se. Može da se priča o bilo čemu samo da argumenti budu u fizičkim dokazima, aksiomama ili logičnoj filozofiji nauke. Bitna je namjera objektivnog eksperimantalnog ili filozofskog pristupa.

    Da se vratimo temi ateizma i mojoj tezi da je to odbacivanje vjerovanja u božanstva ili drugim riječima rečeno vjerovanje u nepostojanje božanstava.
    Svođenjem ateizma na vjerovanje u nepostojanje božanstava postaje sasvim jasna ravnopravnost ateista sa drugima na svoja "religiska ubjeđenja".
    Ateizam time postaje kao "prazan skup" u "skupovima religiskih teorija", kao neutralni element bez koga su nemoguće neke "logične operacije" .Kao nula kod sabiranja brojeva ili jedinica kod množenja.

  7. #57
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    759
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Ja sam introvertan . Nema to veze sa ateizmom.
    A ne bih rekao da sam bas pasivan posmatrac. Jednostavno mislim da je organizovanje ateista protivno samoj prirodi ateizma. Mozda grijesim. A kad sam rekao da ne bih ni u vladinu organizaciju to sam se samo salio na racun nase vlade jer ne mogu da podnesem politicare i ne bih da imam nista sa njima. Nisam ja pasivni posmatrac. Kad su moja prava ugrozena itekako reagujem i to svim mogucim sredstvima.
    Ni u kom slucaju nisi pasivni posmatrac kao sto te svrstava septembar, i ovo ovdje sto mi raspravljamo nije pasivno.

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    I sada takva religija ima istu tu ulogu. Samo što je ta religija evoluirala od tih početnih oblika do današnjih.
    Saznanje se proširilo ali isto i broj pitanja o nepoznatom.
    Generalno gledano situacija je ista .
    Imao si manje sazananja i manje pitanja o nepoznatom a sad imaš više sazananja i više pitanja o nepoznatom.
    U međuvremenu Bog je evoluirao od animističkih duhova, višebožačkih džinova, jednobožačkih multipraktik svemogućih, osnovne sile "zakonite harmonije" prostor-vremena, mojih "kvantnih informacija" ...

    Vjernici Kopernik, Galilej, Njutn, Anštajn ...
    Nijedan nije prihvatao zvaničnu verziju religiskih institucija a svi su bili nekakvi vjernici. Svi su imali svoju verziju. Kopernik znaš za Sunce a ne Zemlju u centru. Galilej zbog istog zamalo izbjega spaljivanje.
    Njutn kad je bio siguran da će uskoro umrijeti rekao svešteniku koji je došao da ga ispovijedi šta stvarno misli. Anštajn "ateistički vjernik", koji je vjerovao u "Spinozinog Boga koji sebe otkriva kroz zakonitu harmoniju svijeta" nije pripadao nijednoj religiskoj grupi.
    Ne moze se reci za Naucnike da su "vjernici" to je velika laz vjernika jer religija je navikla da prisvoji tudja dostignuca.

  8. #58
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bonnob1 View Post
    Ni u kom slucaju nisi pasivni posmatrac kao sto te svrstava septembar, i ovo ovdje sto mi raspravljamo nije pasivno.
    Sama rasprava ovdje ima malo uticaja van okvira foruma.
    Quote Originally Posted by bonnob1 View Post
    Ne moze se reci za Naucnike da su "vjernici" to je velika laz vjernika jer religija je navikla da prisvoji tudja dostignuca.
    Neki naučnici su se izjašnjavali da su vjernici neki da nijesu.
    Koja su dostignuća "tuđa" u odnosu na na neku religiju?
    Zašto je problem da ih religija prihvati jer ih nemože prisvoiti (nijesu njena).

    U svakom slučaju da postavim neke analogije...
    Da li je nula broj ili ništa ili oboje?
    http://en.wikipedia.org/wiki/0_%28number%29
    Koju količinu označava i zašto je potrebna oznaka za to?

    Da li je "prazan skup" skup ?
    Koji su njegovi elementi?

    Da li je "vjerovanje u nepostojanje Boga" (ateizam) vrsta vjerovanja?

    Mislim da agnosticizam nije vjerovanje.

  9. #59
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,657
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    Da li je "vjerovanje u nepostojanje Boga" (ateizam) vrsta vjerovanja?
    Dok god neko ne dokaže postojanja boga ZNAMO DA GA NEMA. isto kao što neko nije kriv za krivično djelo dok se ne dokaže da postoji njegova krivica

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    Mislim da agnosticizam nije vjerovanje.
    Do sada sam sreo dvije vrste agnostika.
    1. Boli me uvo
    2. Nema boga, ali ću da ćutim za svaki slučaj
    Last edited by Rakun; 01-04-11 at 09:56.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  10. #60
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,657
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    Vjernici Kopernik, Galilej, Njutn, Anštajn ...
    Nijedan nije prihvatao zvaničnu verziju religiskih institucija a svi su bili nekakvi vjernici. Svi su imali svoju verziju. Kopernik znaš za Sunce a ne Zemlju u centru. Galilej zbog istog zamalo izbjega spaljivanje.
    Njutn kad je bio siguran da će uskoro umrijeti rekao svešteniku koji je došao da ga ispovijedi šta stvarno misli. Anštajn "ateistički vjernik", koji je vjerovao u "Spinozinog Boga koji sebe otkriva kroz zakonitu harmoniju svijeta" nije pripadao nijednoj religiskoj grupi.
    Koliko sam pročitao (da se ne lažemo, bliže informacije o Spinozi sam čitao samo na net-u) on nije vjerovao u Boga već u nekakvo jedinstvo svega.
    A osim toga ako pogledaš ta imena koja si naveo vidjećeš da su ti ljudi(sem Anštajna koji nije vjernik) živjeli prije nekoliko vjekova kada Ateisti praktično nisu ni postojali jer je nevjerovanje bilo strogo kažnjivo(najblaže rečeno)
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  11. #61
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Koliko sam pročitao (da se ne lažemo, bliže informacije o Spinozi sam čitao samo na net-u) on nije vjerovao u Boga već u nekakvo jedinstvo svega.
    A osim toga ako pogledaš ta imena koja si naveo vidjećeš da su ti ljudi(sem Anštajna koji nije vjernik) živjeli prije nekoliko vjekova kada Ateisti praktično nisu ni postojali jer je nevjerovanje bilo strogo kažnjivo(najblaže rečeno)
    Spinoza nije vjerovao u Boga, hahahahahaa. Spinozin sistem je apsolutni panteizam i monoteizam, uzdignut na stupanj misli. Upravo Spinozin Bog je najbliži islamskom učenju, jer nema govora o trojedinstvu ličnosti. Njegov Bog je negacija svega onoga što je posebno. On je samo jedna supstancija u kojoj je svijet isčezao. Ono što je prirodno i materijalno je samo modus ili afekcija supstancije, a ne ono što je supstancijalno. Znači ništa ne postoji bez Boga i sve je u Bogu. Bog je identitet duha i prirode. Pod uzrokom samog sebe Spinoza podrazumijeva ono čija suština obuhvata egzistenciju u sebi, ili ono što se ne može drugačije zamisliti već kao postojeće. Kausa-sui ili uzrok samoga sebe, koji dejstvuje i proizvodi nešto drugo. Ono što on proizvodi jeste on sam, jer u proizvođenju ukida razliku između sebe i drugoga. To je beskonačni uzrok, u kojem je uzrok identičan sa posljedicom. Sve ovo se slaže sa ajetom u Kuranu gdje Allah opisuje sebe: Reci: ”On je Allah – Jedan! Allah je Utočište svakom! Nije rodio i rođen nije, i niko Mu ravan nije!” I DRUGI:U Njega su ključevi svih tajni, samo ih On zna i On jedini zna šta je na kopnu i šta je u moru, i nijedan list ne opadne, a da On za nj ne zna; i nema zrna u tminama Zemlje niti ičega svježeg niti ičega suhog, ničega što nije u jasnoj Knjizi. Samo On stvara i upravlja! Uzvišen neka je Allah, Gospodar svjetova!
    Last edited by Dawud; 01-04-11 at 11:58.

  12. #62
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Kingdom of Montenegro ;)
    Posts
    6,850
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    Vjernici Kopernik, Galilej, Njutn, Anštajn ...
    Nijedan nije prihvatao zvaničnu verziju religiskih institucija a svi su bili nekakvi vjernici. Svi su imali svoju verziju. Kopernik znaš za Sunce a ne Zemlju u centru. Galilej zbog istog zamalo izbjega spaljivanje.
    Njutn kad je bio siguran da će uskoro umrijeti rekao svešteniku koji je došao da ga ispovijedi šta stvarno misli. Anštajn "ateistički vjernik", koji je vjerovao u "Spinozinog Boga koji sebe otkriva kroz zakonitu harmoniju svijeta" nije pripadao nijednoj religiskoj grupi.
    za njutna ne znam, ali za ovu trojicu znam sigurno da nijesu bili ateisti, vec panteisti i deisti
    Crazy isn't being broken or swallowing a dark secret. It's you or me amplified.


    Katjon vazda :)

  13. #63
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Dok god neko ne dokaže postojanja boga ZNAMO DA GA NEMA.
    :-)
    Mjesec je prema Zemlji okrenut uvijek istom stranom . Druga strana Mjeseca se nevidi sa Zemlje.
    Po tvom razmišljnju smo ZNALI DA DRUGA STRANA (polu-lopta) MJESECA NE POSTOJI sve dok američka misija Apolo osam 1968 g. nije obišla Mjesec i fotografisala i drugu stranu.
    Tek tada je druga strana Mjeseca počela da postoji.
    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    isto kao što neko nije kriv za krivično djelo dok se ne dokaže da postoji njegova krivica...
    Neko je kriv za krivično djelo iako se nikad ne nađe ili ako se nađe a nema dokaza da je to uradio.
    Izostavio si bitnu riječ "Pretpostavlja se". Ispravna rečenica glasi :
    Pretpostavlja se da neko nije kriv za krivično djelo dok se ne dokaže da postoji njegova krivica.

    Možda je i kriv ali se "pretpostavlja da nije" dok se ne dokaže suprotno.

    Ako ukradem "Milka čokoladu" iz prodavnice i niko me nevidi , kamera me ne snimi a ja progutam "dokazni materijal" posle 10 min. ...
    Možda me nikad ne nađu (N.N. lice) ili ako se osnovano sumnja na mene i dovedu me na sud . "Pretpostavlja se da sam nevin" sve dok se ne dokaže suprotno.
    Tužilac pokušava da dokaže da jesam a tvoj advokat da nijesam ...

    Takođe može da se osnovano sumnja na tebe koji nema veze sa tom "Milka čokoladom" i da te dovedu na sud.

    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    za njutna ne znam, ali za ovu trojicu znam sigurno da nijesu bili ateisti, vec panteisti i deisti
    Spinoza je bio neka vrste panteiste . Mislim da se takvo teističko (vjersko) shvatanje zove ne "panteizam" nego "PAN-ENTEIZAM".
    Anštajn takođe slično.
    U ovim shvatanjima ljude obično zbunjuje "ne personalni Bog" . Bog koji nema neke ljudske osobine da priča, razmišlja, da naređuje, da kažnjava , da se pretvara u razne ljudima bliske oblike ,...

    Njutn se drugu polovinu života bavio alhemijom , proučavanjem svega i svačega između ostalog i Biblije (nekoliko prevoda) .
    Imao je potpuno drugačija tumačenja raznih stvari dosta različita od zvanične verzije crkve.
    Neznam kako bi se to nazvalo ali nešto malo što sam o tome pročitao ličilo mi je kao i kod ovuh ostalih na neku vrstu panteizma.
    Svi su ovi naučnici teisti manje ili više naginjali nekom "opštem jedinstvu" panteizma.
    Last edited by septembar; 01-04-11 at 23:56.

  14. #64
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    :-)
    Spinoza je bio neka vrste panteiste . Mislim da se takvo teističko (vjersko) shvatanje zove ne "panteizam" nego "PAN-ENTEIZAM".
    Anštajn takođe slično.
    U ovim shvatanjima ljude obično zbunjuje "ne personalni Bog" . Bog koji nema neke ljudske osobine da priča, razmišlja, da naređuje, da kažnjava , da se pretvara u razne ljudima bliske oblike ,...
    Pravi naziv za Spinozino učenje je AKOSMIZAM. Jer po Spinozi sve što postoji, postoji u Bogu, i bez Boga ne može postojati, niti se bez njega može shvatiti. Postoji samo Bog, ono konačno u stvari i ne postoji, bez kao fenomen ili privid. Bog je apsolutna supstancija u kojoj je svijet isčezao. Na tome se i zasniva njegovo prevazilaženje Dekartovog dualizma. A ovo što si napisao da njegov bog ne priča , razmišlja, kažnjava itd...pa prijatelju, ovo je filozofija, misaona nauka koja se zasniva na kategorijama ljudskog umovanja. Ono što je otkrio razumom i misaonim putem je domet koji je on izveo u filozofiji. Da je u pitanju teologija bilo bi priče o metafizičkim kategorijama onostranosti...

  15. #65
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    759
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    Sama rasprava ovdje ima malo uticaja van okvira foruma.

    Neki naučnici su se izjašnjavali da su vjernici neki da nijesu.
    Koja su dostignuća "tuđa" u odnosu na na neku religiju?
    Zašto je problem da ih religija prihvati jer ih nemože prisvoiti (nijesu njena).

    U svakom slučaju da postavim neke analogije...
    Da li je nula broj ili ništa ili oboje?
    http://en.wikipedia.org/wiki/0_%28number%29
    Koju količinu označava i zašto je potrebna oznaka za to?

    Da li je "prazan skup" skup ?
    Koji su njegovi elementi?

    Da li je "vjerovanje u nepostojanje Boga" (ateizam) vrsta vjerovanja?

    Mislim da agnosticizam nije vjerovanje.
    Religija nema nista svoje ,osim praznih prica i bajki za djecu. Ona prisvojava tudje (Naucna) dostignuca na koja rade Naucnici Rade ne predikuju.
    Nula u matematici predstavlja znak nicega. Samo je znak kako bi se prepoznalo nista od nesto. Npr kompjuter ti radi na taj princip, znaci 01 Nula moze se reci da je prostor a jedan je materija.

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    A osim toga ako pogledaš ta imena koja si naveo vidjećeš da su ti ljudi(sem Anštajna koji nije vjernik) živjeli prije nekoliko vjekova kada Ateisti praktično nisu ni postojali jer je nevjerovanje bilo strogo kažnjivo(najblaže rečeno)
    Potpuno si u pravu, ateisti su postojali ali nijesu mogli doci do izrazaja, i nijesu smjeli.

    Quote Originally Posted by Dawud View Post
    u Kuranu gdje Allah opisuje sebe: Reci: ”On je Allah – Jedan! Allah je Utočište svakom! Nije rodio i rođen nije, i niko Mu ravan nije!” I DRUGI:U Njega su ključevi svih tajni, samo ih On zna i On jedini zna šta je na kopnu i šta je u moru, i nijedan list ne opadne, a da On za nj ne zna; i nema zrna u tminama Zemlje niti ičega svježeg niti ičega suhog, ničega što nije u jasnoj Knjizi. Samo On stvara i upravlja! Uzvišen neka je Allah, Gospodar svjetova!
    Sve ovo zvuci nejasno cak nevjerovatno a pogotovo ovo boldovano.

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    :-)
    Mjesec je prema Zemlji okrenut uvijek istom stranom . Druga strana Mjeseca se nevidi sa Zemlje.
    Po tvom razmišljnju smo ZNALI DA DRUGA STRANA (polu-lopta) MJESECA NE POSTOJI sve dok američka misija Apolo osam 1968 g. nije obišla Mjesec i fotografisala i drugu stranu.
    Tek tada je druga strana Mjeseca počela da postoji.
    Dobro, a kad ce sljedeci svemirski brod otici da fotografise boga, da popije kafu sa njim i da rascistimo vise ovo?

  16. #66
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,224
    Thanks Thanks Given 
    416
    Thanks Thanks Received 
    2,539
    Thanked in
    1,236 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    :-)
    Mjesec je prema Zemlji okrenut uvijek istom stranom . Druga strana Mjeseca se nevidi sa Zemlje.
    Po tvom razmišljnju smo ZNALI DA DRUGA STRANA (polu-lopta) MJESECA NE POSTOJI sve dok američka misija Apolo osam 1968 g. nije obišla Mjesec i fotografisala i drugu stranu.
    Tek tada je druga strana Mjeseca počela da postoji.
    Nije svako saznanje rezultat direktnog iskustva tako da taj primjer nije bas idealan.
    Rakun je u pravu sto se tice svih poznatih bogova. Nijedna religija nije u pravu. Nijedan bog za koje znaju ljudi ne postoji. To je sustina ateizma. Nevjerovanje u sve ove poznate bogove. Da li postoji nesto drugo to ni ja ni ****** ne zna. Ali za razliku od njih mene nije sramota da priznam da nesto ne znam. I znam da to nikad necu saznat. Ateisti teze ka tome da nikakvo bozanstvo ne postoji iz cisto logickih i racionalnih razloga. Ali ja ni u to ne vjerujem. Ja to samo prihvatam kao trenutno najbolji odgovor na pitanje o bogu i zivotu posle smrti. Nema ga dok se suprotno ne dokaze a zna se na kome je teret dokazivanja. Zasto bih ja svoj zivot zivio u strahu od neceg za sta nema ni trunke dokaza i sto se kosi sa racionalnim pogledom na svijet i sa svim saznanjima do kojih smo dosli? Zasto bih zivio u pokornosti? To sto neko smije da tvrdi da zna tacno sta se desava sa covjekom kad umre nije smijesno nego je zalosno. Kad bi postojao zivot posle smrti to bi ovaj zivot cinilo potpuno nebitnim. Vjernici se u sustini mnogo plase smrti. Zato se vecina ljudi koja prezivi neku tesku nesrecu okrece religiji.
    Last edited by Hari Krisna; 02-04-11 at 23:27.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  17. #67
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Nije svako saznanje rezultat direktnog iskustva
    Slažem se. Mada iako nije rezultat direktnog iskustva nemože biti u suprotnosti sa nečim što je rezultat direktnog iskustva.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    tako da taj primjer nije bas idealan.
    Možda ali sam iskoristio isti princip razmišljanja kao kontraprimjer.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Rakun je u pravu sto se tice svih poznatih bogova. Nijedna religija nije u pravu. Nijedan bog za koje znaju ljudi ne postoji. To je sustina ateizma. Nevjerovanje u sve ove poznate bogove.
    Pogledaj šta je Bog u panteizmu.
    Imaju sad razne podvarijante i ideje panteizma ali da ne ulazimo u detalje.
    Ideje panteizma vuku korjene daleko u prošlost http://en.wikipedia.org/wiki/Pantheism

    P.S. Zaboravih, šta misliš: Koje su razlike između panteizma i ateizma ?
    Last edited by septembar; 03-04-11 at 00:18.

  18. #68
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,224
    Thanks Thanks Given 
    416
    Thanks Thanks Received 
    2,539
    Thanked in
    1,236 Posts

    Default

    Ateista ne prihvata naziv Bog. Bog je samo rijec za nesto sto ne postoji. Univerzum je univerzum i ateista ga nikad nece nazvat bogom.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  19. #69
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Ateista ne prihvata naziv Bog. Bog je samo rijec za nesto sto ne postoji.
    Ta je razlika samo formalne prirode kako će neko nešto nazvati.
    Sto, astal, tavulin, ... Može neko da ne prihvata naziv tavulin a ostala dva da prihvata.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Univerzum je univerzum i ateista ga nikad nece nazvat bogom.
    To ne mijenja objekat na koji se riječ odnosi.

    Pod formalnom pretpostavkom da je "Bog" samo riječ za nešto iz čega je nastao univerzum. ( Riječ "Bog" je opravdana jer se u svim kulturama koristi u istom ovom kontekstu )
    I pod jakom tezom da u svemu mora postojati zakonitost ponašanja i da ništa nemože nastati iz "apsolutno ničega" slijedi.
    Univerzum sada u najširem smislu je sadašnje stanje Boga.

    http://www.pantheism.net/atheism.htm

  20. #70
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ovo ti pomalo lici na Spinozino izjednacavanje Boga i svijeta, ali i u tome se da primijetiti da je Spinoza imao neki judeohrisćanski ośećaj Boga i do toga prilagodio cijeli svijet. Cak i najdublja fantastika kad se rasclani na sastavne elemente dolazi se do otkrica da je to neprirodna kombinacija dobropoznatih elemenata. Posto nije postojao nikakav judeohrisćanski Bog Spinozaje prilagodio cijeli svijet do sopstvene ideje, kao i Hegel kasnije i mnogi drugi a sve to opet dovodi do one tvoje premise da mora biti neka "kreativna fantazija".
    Ono "ne znamo i nećemo znati" nije kreacija i moze se shvatiti kao fatalisticki stav da samodovoljnosti sadasnjeg stanja i bez kreacije ili neke vizije.
    Ova recenica
    Quote Originally Posted by septembar View Post
    I pod jakom tezom da u svemu mora postojati zakonitost ponašanja i da ništa nemože nastati iz "apsolutno ničega" slijedi.
    Univerzum sada u najširem smislu je sadašnje stanje Boga.
    Moze se vrlo lako podvesti pod neku novu vrstu panteizma. Svijet, univerzum... i njegov sadasnji oblik je izveden iz nekog naucnog ili dosad poznatih naucnih aspekata, nema personalno nekog Boga koji se zabavlja glinom i lijepi svijet..., ali ima kao neki moto religije.
    Sustinski "pomirenje" religioznih i ateista, a moglo bi biti i jako korisno jer bi se vise postovala priroda. Umjesto nekorisnih imaginacija korisno postovanje jedne bozanske prirode Izbjegavanje ontoloških argumenta ili kartezijevskih dokaza je u svakom slucaju korisno mada iako vjekovima postoji jos uvijek pali.

  21. #71
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Kingdom of Montenegro ;)
    Posts
    6,850
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I panteizam i pananteizam su religijska vjerovanja. Dakle postoje oba, s tim shto panteizam ne priznaje nijednu vanprirodnu silu i samo prirodu i svemir smatra ono shto danas zovemo "bogom". Pananteisti vjeruju da je priroda i svemir dio boga, ali da je bog ipak nesto vece i da se ogleda u samom postojanju svemira i prirode ( priznaju nadprirodnu silu ). Deisti su veoma liberalni i oni vjeruju u postojanje vise sile, ali ne postoji nijedno jedino nacelo kojega se moraju drzati, tj ne vjeruju u religijski organizovano vjerovanje. Zato postoje brojni podpravci deizma, kao i kod ranije navedena dva vjerovanja. U svakom slucaju, sva tri vjerovanja su se provlacila u brojnim civilizacijama i narodima, od plemena, indijanaca do eskima, kao i brojnih aboridzina, a i pojedinih velikih religija.
    Crazy isn't being broken or swallowing a dark secret. It's you or me amplified.


    Katjon vazda :)

  22. #72
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ovo ti pomalo lici na Spinozino izjednacavanje Boga i svijeta, ali i u tome se da primijetiti da je Spinoza imao neki judeohrisćanski ośećaj Boga i do toga prilagodio cijeli svijet.
    Jeste to je to Spinozino shvatanje. Slabo poznajem judeizam, nešto bolje islam a najbolje hrišćanstvo. Neki djelovi moralnih shvatanja hrišćanstava i par stvari iz islama su mi prihvatljivi ostalo ne baš.
    Posebno ne antropomofni Bog.
    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Cak i najdublja fantastika kad se rasclani na sastavne elemente dolazi se do otkrica da je to neprirodna kombinacija dobropoznatih elemenata. Posto nije postojao nikakav judeohrisćanski Bog Spinozaje prilagodio cijeli svijet do sopstvene ideje, kao i Hegel kasnije i mnogi drugi a sve to opet dovodi do one tvoje premise da mora biti neka "kreativna fantazija".
    Taj judeohrišćanski Bog je ustvari "čovjekoliki , personalni monoteistički" a ovaj Spinozin (i moj ) je "depersonalizovani monoteistički" . Monoteistički je u oba slučaja jer je jedan.
    Ta "kreativna fantazija" je ustvari nešto što ga odvaja od ateizma kao racionalnog pristupa. To je za mene taj kvalitet više.
    Riječ Bog se izjednačava sa Univerzumom u najširem smislu ako se priča u religiskom kontekstu.

    Time postaje tačna ona Anštajnova "Science without Religion Is Lame, Religion without Science Is Blind" (Međutim ovdje se ne radi o bilo kojoj religiji tako da ovo nije tačno za sve religije već samo za ove panteističke varijante )

    Takođe zapažanje Ričarda Dawkinsa u knjizi "The God Delusion" , panteizam je “sexed-up atheism.”
    Na čisto racionalnom , ne-vjerujućem, ne-emocionalnom, ne-religisko-filozofskom bez "kreativne fantazije" nivou između ateizma i panteizma nema suštinskih razlika.
    Formalna razlika je to što u panteizmu Univerzum ima još jedan naziv "Bog".
    Tu je i moje interesovanje za ateizam iako sam neka sorta (pan)teiste. Jednostavno to mi je najbliže osim primjeraka "svoje vrste" koji su rijetki.
    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ono "ne znamo i nećemo znati" nije kreacija i moze se shvatiti kao fatalisticki stav da samodovoljnosti sadasnjeg stanja i bez kreacije ili neke vizije.
    Kad bi bilo tako onda bi umjesto mozga sa svom njegovom kreativnom imaginacijom trebali da imamo samo "kasetofon" sa memorisanim "softverom".
    Ipak nam je Bog dao mozak ali ako ga pretvorimo u "kasetofon" odgovornost je na našoj strani.
    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ova recenica

    Moze se vrlo lako podvesti pod neku novu vrstu panteizma. Svijet, univerzum... i njegov sadasnji oblik je izveden iz nekog naucnog ili dosad poznatih naucnih aspekata, nema personalno nekog Boga koji se zabavlja glinom i lijepi svijet..., ali ima kao neki moto religije.
    Ima tu Boga u smislu povezanosti poznatog i nepoznatog , moralnih i fizičkih shvatanja, "hipotetičke saglasnosti" racionalnog i vjerujućeg, Boga kao sinonima "konačne spoznaje" i težnje ka njoj ...
    Takođe time je obuhvaćeno i dosta emocionalnog , naprimjer divljenje prema ljepoti i harmoniji Univerzuma (Bog u panteizmu) na logičnoj osnovi, ne narušavajući nimalo nauku i racionalno.
    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Sustinski "pomirenje" religioznih i ateista, a moglo bi biti i jako korisno jer bi se vise postovala priroda. Umjesto nekorisnih imaginacija korisno postovanje jedne bozanske prirode
    Atizam u različitim formama zauzima značajan procenat populacije posebno u zemljama visokih ličnih sloboda.
    Formalno poštovanje religije kroz razne forme društvene aktivnosti takođe smatram pasivnim "implicitnim" (ne eksplicitnim) ateizmom i naravno masovnim foliranjem.
    Ta pasivnost ima dosta sitnih negativnih i ograničavajućih strana koje su jedna velika mana kad se sve skupe.
    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Izbjegavanje ontoloških argumenta ili kartezijevskih dokaza je u svakom sucaju korisno mada iako vjekovima postoji jos uvijek pali.
    Otprilike te shvatam.
    Last edited by septembar; 04-04-11 at 21:10.

  23. #73
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica, Niksic
    Posts
    543
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kratko i jasno.

    Ateisti - Ateizam nikada nije bila vrsta vjerovanja ili religije i tako ostaje do dan danas.
    Sto se tice fizickih dokaza. Ateistima nisu potrebni iskreno. Dok vijernicima jesu a vecina njihovih dokaza svodi se na bajkice i price o tamo nekim koji stvorise sve. A zdrav razum bez nekog vidnog i opipivog dokaza nikada ne bi trebao da povjeruje u to. Ali od malena mozak truju. Otrovani tate, mame, popovi, popovi kao najvece otrovnice i crkva kao leglo. Trude se da od malena na dnevnoj bazi unose dosta otrova. Zaista jeste otrov.
    Religija je otrov. Svi znamo za sta sluzi, a tek koliko je krvi prosuto u bogovo ime.

    Ateizam je u porastu makar u ovom djelu svijeta dje mi zivimo (eu) sto znaci veoma dosta obrazovanih ljudi koji nisu spremni da cekaju da im pane sa neba nesto sto nece panut. Zdrav razum polako pocinje da pobjedjuje
    Najveci protivnik religije i crkve je uvijek bila nauka. Dje je god bilo nauke tu bi dosla crkva sa svojim sledbenicima i posula kantu vode po zaru.
    Teizam nije vjerovanje. A oni koji pricaju da jeste onda vrlo malo znaju o Teizmu.
    Teizam je vrsta misljenja, kad je covjek nesiguran o postojanju ili nepostojanju boga. Sa jedne strane doprinijeto od strane nauke. I Teisti obicno na kraju postanu Ateisti (nevjernici)
    Covjeku je od pocetka postojanja uvjek trazio odgovore i razloge otkud kisa,sunce,vjetar,hrana. A mi imamo veoma bujnu mastu, a mogu misliti onda kad nam je jedan od jedinih zdravih nacina za kreativost bio masta.
    I da htio sam reci, kad god bi ih neki tornado, hladnoca bila kakva losa stvar okrenuli bi se Strahu. Strah je danas jedini razlog zasto postoji religija. Usadjeno nam je u mozgove da uvjek postoji nesto sveto, cudesno, najvece, najjace i da se tome treba pokoravati.

  24. #74
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da ponovim ...
    Quote Originally Posted by septembar View Post
    ...

    Ako smatrate da ateizam ili teizam (bez odzira na vrstu , razne varijante Hrišćanstva , Islama , Judeizma , ...)
    nijesu vrste vjerovanja nego nešto što ima jasne eksperimentalne fizičke dokaze onda ova tema nije za vas.
    ...
    Poštovaje ličnosti sagovornika i argumentovan napad na njegovo mišljenje je poželjno.

  25. #75
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,657
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    Ta je razlika samo formalne prirode kako će neko nešto nazvati.
    Sto, astal, tavulin, ... Može neko da ne prihvata naziv tavulin a ostala dva da prihvata.
    Pod formalnom pretpostavkom da je "Bog" samo riječ za nešto iz čega je nastao univerzum. ( Riječ "Bog" je opravdana jer se u svim kulturama koristi u istom ovom kontekstu )
    I pod jakom tezom da u svemu mora postojati zakonitost ponašanja i da ništa nemože nastati iz "apsolutno ničega" slijedi.
    Univerzum sada u najširem smislu je sadašnje stanje Boga.
    Znači po tebi je Bog samo druga riječ za Veliki prasak(Mada je "Big Bang" još uvjek samo u teoriji)
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

Page 3 of 44 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ateizam
    By Bijesno pile in forum Religija i filozofija
    Replies: 4250
    Last Post: 19-03-11, 21:05
  2. Obicaji, vjerovanja, vjera, ljudska glupost...
    By Mojsije in forum Religija i filozofija
    Replies: 67
    Last Post: 20-01-10, 22:12
  3. Budizam i Ateizam
    By septembar in forum Religija i filozofija
    Replies: 50
    Last Post: 05-05-09, 16:19
  4. Ateizam VS Agnosticizam
    By funestis in forum Religija i filozofija
    Replies: 52
    Last Post: 31-01-07, 14:14
  5. Vjerovanja u serbiju
    By Grad Heroja in forum Sve i svašta
    Replies: 2
    Last Post: 04-09-04, 14:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •