Page 15 of 45 FirstFirst ... 511121314151617181925 ... LastLast
Results 351 to 375 of 1101

Thread: Ateizam - vrsta vjerovanja

  1. #351
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    914
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Da je neko rekao onom praistorijskom čovjeku kako će na nekom malom pravougaonastom predmetu moći da se radi ovo što danas mogu internet i telefoni što bi bio njegov RACIONALAN?! odgovor? Znanje i racio ne mogu nikako da idu ruku pod ruku jer je znanje svjetlosnim godinama ispred. Granica između racionalnog i Iracionalnog ne može postojati! Samo mogu ljudi da je izmisle kako bi opravdali svoje intelektualne anomalije Neznanje nije nikakvo opravdanje za njih jer logika daje kristalno čistu sliku kroz bogatu istoriju RAZotkrivanja znanja.
    Što se tiče vjere intelektualno "saznanje" da Bog stvarno postoji ne znači i vjerovati istom. Kao što izjašnjavati se kao ateista ne znači i nevjerstvo. Glas Boga putem naše savjesti odjekuje u svima nama i jedino Bog zna ko je njegov "sluga vjerni" Sam nečiji intelekt Bog može da iskoristi bolje nego nečiji skromniji intelekt ali skoro pa da je i potpuno nebitan jer naše nije da mudrujemo i mozgamo već da slušamo i POslušamo jednog jedinog pravog i istinitog GENIJA!!!

  2. #352
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    To je stara priča estradnih promotera ateizma. Bog je jedan i jedini, samo ga različite kulture, rase, narodi...drukčije doživljavaju jer se Bog može donekle naslutiti samo kroz simbole, nikako razumom.
    Pusti ti kakva je prica i kakvu uvredicu mozes plasirat uz to, nego primjeticu da si u nastavku bukvalno bogohulio ukoliko si vjernik u klasicnom smislu iliti jedinom mogucem smislu(u suprotnom pravi svoju neku religiju, sektu), jer biti vjernik znaci pratiti i vjerovati u prilicno striktne dogme, eto napisao si da vjerujes u simboliku biblijske kreacije, vjerovatno ono da su zene od rebra nastale. Dakle kazes da istog boga ljudi drugacije dozivljavaju, prijatelju to nije dozivljaj, to su jasne stavke u vjerskim knjigama ili kako vole da kazu istinama kojih su se vjernici pridrzavali bez upita jer su to te tzv univerzalne istine i moraju se postovati, drugo postoji jos politeizam i milijardju ljudi su danas hindusi koji ne vjeruju u jednog jedinog boga. Trece ukoliko smatras da je dozivljaj cesto pogresan ili drugaciji vezano za istu stvar dovodis u pitanje i rijec tzv proroka, bozjih sinova, otelotvorenja boga itd. deduktivno mozes zakljuciti da mozda i sam sumnjas u Isusovu rijec, Muhamedovu rijec, Budu, tj da su i oni grijesili, ili obmanjivali.

    Dolje se vec glupiras za kosmos, dakle bukvalno je otkriven veliki prasak, potvrdjen, ne znamo sta mu je prethodilo, nauka je dotle stala, i naravno da su trenutno na snazi teorije, struna, multisvemira, svemira koji se siri i urusava, koji se cijepa itd. koje opet ne mogu tek na osnovu maste da nastanu, kao religije, vec treba da su jasno postavljenje, ne mozes tek tak oda se proslavis i izmislis teoriju nastanka svemira sa svojim trademark-om. Dakle hiljade univerziteta, astrofizicara, fizicara, naucnika svih vrsta konstantno radi, pise knjige ,dobija nagrade, saradjuje na seminarima i naucnim vecerima, jedni drugima u labaratorijama koje kostaju milijarde pomazu u radu na daljem napretku covjecanstva na svakom polju, pa i na ovom, a ti nas pitas kako to kako ovo, uzmi i citaj, postoji mnogo vise knjiga od Biblije, sto se tice tih poput Biblije, iz tog zanra imas jako kvalitetan uradak gospodina Tolkina naziva Gospodar Prstenova, prica je nekako zanimljivija i bolje upakovana.Kad cemo i hocemo li saznati vise nek ostavimo vremenu i onima koji se ne plase saznanja, samo da se vise ne ponavljaju i vracu inkvizicije i civilizacija zbog ovih spiritualnih ne urusi, sto je matematicki prilicno realna opcija, makar na cisto demografskom planu.

    Drugo, pitas li se kako funkcionise odredjeni lijek, tvoj telefon u ruci, radio signali, zar ti nista od toga ne djeluje nerealno i nekako fantasticno, ti u par sekundi cujes glas nekog sa drugog kraja zemaljske kugle, ili dajes signal robotu na drugoj planeti, pa eto ispred tebe su, vidis ih, zasto vjerujes nauci selektivno, ili je pak prihvatas selektivno, zar nije to hipokritski ? Da li znas detaljno da objasnis postupak i nacin na koji te tehnologije funkcionisu, evo ja ne znam, mnogo smo napredovali na mnogo polja da bi nekoga pobijedio argumentom kako ovo kako ono ? To je argument koji je retoricko pitanje samom sebi, a rijesava se samo i iskljucivo citanjem.

  3. The Following User Says Thank You to Crmnica For This Useful Post:


  4. #353
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,421
    Thanks Thanks Given 
    5,555
    Thanks Thanks Received 
    4,999
    Thanked in
    2,086 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    Ne znam, rekao sam ti. Samo vjerujem u to, kao što ateisti vjeruju u svoju priču. Ja vjerujem (ponavljam, vjerujem - ne znam) u simboliku biblijske kreacije, iako to ne smatram fotografski istinitim, već pričom prilagođenoj ljudskoj moći shvatanja.
    Biblijska kreacija se moze poklopiti sa naucnim shvatanjima o nastanku svemira - velikom prasku.

    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    A besmislica koju sam pomenuo je ta da je najteže ljudskom umu zamisliti NIŠTA.

    Kakvo je to stanje ništavila, definiši to, prije nego što se dogodio tzv. Veliki prasak. Kad se pomene beskonačnost, nju je teško zamisliti, iako mnogi naučnici iznose teorije o beskonačnosti svemira. Opet kažem, mnogo je teže zamisliti NIŠTA, nego beskonačnost. Takođe, u najvišim naučnim krugovima pominje se širenje svemira. Skromno bih upitao, na račun čega se svemir širi? Kao što za svoje imanje moraš kupiti, oteti ili na neki drugi način pripojiti sebi proširenje, tako bi se i svemir morao na osnovu nečega drugog širiti.
    Nauka i tezi tome da otkrije ka cemu se svemir siri, ali cini mi se da je ljudska civilizacija nece uspjeti za vrijeme svog trajanja da dosegne tacku izvan naseg univerzuma. Mozda se siri ka drugom univerzumu, mozda je veliki prasak (kao naucno prihvacena teorija) bio sudar dva univerzuma. To su sev pitanja na koja nemamo odgovor, prije svega sto smo tehnoloski tek zagrebali povrsinu istrazivanja svemira.
    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    Astronomija je jako profitabilna profesija i njihov lobi je nevjerovatno jak, uz pomoć novca koji dobijaju od države. A njihovi rezultati su gađanje pretpostavkama, teorijama, nagađanjima.milijardama godina i sl.
    Astronomija je nauka koja je, za sada ogranicena na posmatranje sa Zemlje. Naravno da ce se baviti pretpostavkama i teorijama, jos uvijek ljudska noga nije krocila dalje od najblizeg satelita. Kao sto rekoh i gore, nasa civilizacija je tek zapocela upoznavanje svemira u zadnjih 60-80 godina. Veoma mali period za mnoga neodgovorena pitanja.

    Od cinjenica o Bogu jedino sto znamo je da je na Zemlji covjek stvorio Boga, kao i da su svi izvori koji spominju Boga napisani od strane ljudi. Ako se prihvata nesto sto je vjerkovima staro, zasto ne bi prihvatio danasnje stvari koje ljudi kroz nauku otkrivaju?
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  5. The Following User Says Thank You to Antares For This Useful Post:


  6. #354
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    914
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Ljudi, ooo kako ta riječ nekako gl..o zvuči. A uopšte ne bi trebalo tako biti.

  7. #355
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,211
    Thanks Thanks Given 
    15,141
    Thanks Thanks Received 
    3,763
    Thanked in
    2,691 Posts

    Default

    "A ovi što vjeruju vide smisao u vječitoj patnji kroz spasenje",

    Buksovci..

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  9. #356
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Crmnica View Post
    Trece ukoliko smatras da je dozivljaj cesto pogresan ili drugaciji vezano za istu stvar dovodis u pitanje i rijec tzv proroka, bozjih sinova, otelotvorenja boga itd. deduktivno mozes zakljuciti da mozda i sam sumnjas u Isusovu rijec, Muhamedovu rijec, Budu, tj da su i oni grijesili, ili obmanjivali.
    Teško mene šta učinjeg.

    Quote Originally Posted by Crmnica View Post
    dakle bukvalno je otkriven veliki prasak, potvrdjen,
    Je li obraza ti...ono, baš je otkriven? Nijesam znava dosad da je velji prasak otkriven, čak i potvrđen.

    Quote Originally Posted by Crmnica View Post
    uzmi i citaj,
    oću oću, evo itam. samo se nemoj ljutit.

  10. #357
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post

    Od cinjenica o Bogu jedino sto znamo je da je na Zemlji covjek stvorio Boga, kao i da su svi izvori koji spominju Boga napisani od strane ljudi.
    Ja ne znam koji ste to "VI" koji imate dragocjeno hermetičko znanje da je čovjek stvorio Boga, ali za ogromnu većinu čovječanstva je to isto kao da kažeš da je Miki Maus stvorio Volta Diznija.
    Last edited by brutajle; 28-07-22 at 10:14.

  11. #358
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,421
    Thanks Thanks Given 
    5,555
    Thanks Thanks Received 
    4,999
    Thanked in
    2,086 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    Ja ne znam koji ste to "VI" koji imate dragocjeno hermetičko znanje da je čovjek stvorio Boga, ali za ogromnu većinu čovječanstva je to isto kao da kažeš da je Miki Maus stvorio Volta Diznija.
    Hehe. A mozes li, meni koji imam dragocjeno hermeticko znanje, reci odakle poticu price o Bogu? Ili, da performulisem pitanje - kako je ljudska civilizacija dosla do prica o Bogu?
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  12. #359
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Ili, da performulisem pitanje - kako je ljudska civilizacija dosla do prica o Bogu?
    Kroz božije objave. Pogledaj ovaj video, biće ti jasnije.



    Takođe, pokušaj i sa Kantovom "Religijom unutar granica čistog uma"

  13. #360
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,421
    Thanks Thanks Given 
    5,555
    Thanks Thanks Received 
    4,999
    Thanked in
    2,086 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    Kroz božije objave. Pogledaj ovaj video, biće ti jasnije.
    Takođe, pokušaj i sa Kantovom "Religijom unutar granica čistog uma"
    Odgledao sam video. O video u njegovom pristupima mozemo u odvojenim temama jer samo sporadicno spominje politeizam. Da ne sirimo diskusiju u tom pravcu, nastavak slijedi dolje.

    Kao sto vidis, bozije objave bile su obavljene.. dramska pauza... ljude. Sva saznanja o Bogu dobili smo kroz pripovjetke odredjenih pojedinaca.

    Da tokom razvitka ljudske istorije nismo imali mogucnost medjusobne komunikacije istinu o postojanju Boga, koju vjernici prpovijedaju, nikad ne bi saznali. Ako je prica o nastanku Boga proizasla iskljucivo od pojedinaca, da li to znaci da je (na Zemlji) covjek stvorio Boga?
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  14. #361
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Da tokom razvitka ljudske istorije nismo imali mogucnost medjusobne komunikacije istinu o postojanju Boga, koju vjernici prpovijedaju, nikad ne bi saznali. Ako je prica o nastanku Boga proizasla iskljucivo od pojedinaca, da li to znaci da je (na Zemlji) covjek stvorio Boga?
    Ko ti je rekao da je priča o Bogu "proizašla isključivo od pojedinaca"? Zar ti se ne čini da nemjerljivo precjenjuješ značaj tih navodnih pojedinaca. Rekao, valjda, neki šeret, sad ću da zayebem čovječanstvo, napisaću 1000 strana knjige nestvarne ljepote (mislim na Bibliju), čisto zabave radi. Zar ne shvataš koliko bi teško bilo "izmisliti Boga"? I zašto se na svakom kontinentu, svakoj rasi, kulturi, narodu...itd...vjeruje u Boga? Je li to jedan isti čovjek sve zakuvao? Ili je ono što smo učili u osnovnoj školi, bojao se čovjek groma pa izmislio Boga

    Sem toga, Bog se ovaplotio u Isusu Hristu, koji je vrlo, vrlo stvarna istorijska ličnost, sa ljudskom i božanskom prirodom. Kako tumačiš da su zbog te "izmišljotine", hrišćani preko 350 godina surovo proganjani ali su dobrovoljno išli u smrt u najstrašnijim mukama jer je neki šaljivdžija izmislio Boga. Zamisli da danas ljudi dragovoljno idu u smrt čerečenjem, razapinjanjem na krst, bacanjem lavovima i sl...zbog nekog izmišljenog čovjeka od prije 300 i kusur godina? Zar ti to baš ništa ne govori?

    A što se tiče ateističkih pokliča o tehnološkom napretku, koji je nesporan, šta je to konkretno donijelo dobrobiti čovječanstva u duhovnom smislu? Uz savremene blagodati idu i nezasita potreba za stimulansima, narkoticima, nikotinom (da ne kažem - pušenjem), promiskuitetom, raspadanjem porodice, dezintegracijom ličnosti.... Na tu temu, nestvarno proročanski je, polovinom 19. vijeka, govorio Henry David Thoreau:

    “We are in great haste to construct a magnetic telegraph from Maine to Texas; but Maine and Texas, it may be, have nothing important to communicate... We are eager to tunnel under the Atlantic and bring the old world some weeks nearer to the new; but perchance the first news that will leak through into the broad flapping American ear will be that Princess Adelaide has the whooping cough.”
    Last edited by brutajle; 28-07-22 at 12:34.

  15. #362
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,211
    Thanks Thanks Given 
    15,141
    Thanks Thanks Received 
    3,763
    Thanked in
    2,691 Posts

    Default

    Meni religija izgleda kao antagonizam istini a paradoksalno se servira kao istina koja se ne provjerava.

    Recimo, najveći strah kod čovjeka je strah od smrti.
    Već sa nekih 5 godina života dijete se suočava sa njim gledajući kako neki članovi zajednice više nisu tu, i nikad neće biti.
    Pred roditeljem su uvijek dva izbora uglavnom ili da djetetu olakša trenutne strahove,tugu,bol za šta je laž savršena dok istina već taj trenutni efekat nije.
    Laž nosi sa sobom na duže staze po mom mišljenju daleko veće posljedice.

    Jedna gotovo bezazlena rečenica otišao je na nebo, i slično ostaje kao upisan program gdje poslije razne religije koriste svoje modele.

    Dječja logika je čista i oslobođenja socijalnih normativa pa će postaviti naivno pitanje, a kako je otišao? Jel uzeo stube sa tavana?

    Bliži odgovor istini bi bio npr da energija prelazi iz jednog oblika u drugi i da neminovno čovjek jeste smrtan.

    Ima jedna ruska narodna bajka o vojniku i smrti kako je vojnik zatočio smrt i postao besmrtan a onda je molio smrt da poništi svoju naredbu.

    Kao djeca smo je gledali u nekom serijalu starca što priča priče kraj vatre, dok pored njega leži pas i pažljivo sluša.
    Više se i ne sjećam kako se zvala emisija.
    (znala sam govoriti da njen ljubimac nije baš nestao,već će jednog dana postati drvo,da ne postoji smrt kao potpuni nestanak već prosto iz oblika u oblik)
    Eto ni istina nije baš toliko strašna kao što izgleda.





    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 28-07-22 at 13:13.
    No pasaran!

  16. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  17. #363
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,421
    Thanks Thanks Given 
    5,555
    Thanks Thanks Received 
    4,999
    Thanked in
    2,086 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    Ko ti je rekao da je priča o Bogu "proizašla isključivo od pojedinaca"? Zar ti se ne čini da nemjerljivo precjenjuješ značaj tih navodnih pojedinaca. Rekao, valjda, neki šeret, sad ću da zayebem čovječanstvo, napisaću 1000 strana knjige nestvarne ljepote (mislim na Bibliju), čisto zabave radi. Zar ne shvataš koliko bi teško bilo "izmisliti Boga"? I zašto se na svakom kontinentu, svakoj rasi, kulturi, narodu...itd...vjeruje u Boga? Je li to jedan isti čovjek sve zakuvao? Ili je ono što smo učili u osnovnoj školi, bojao se čovjek groma pa izmislio Boga
    Proces "izmisljanja" Boga nije bio trenutan vec se upotpunjavao vjekovima i svaka cvelika civilizacija imala je svoje vidjenje Boga.
    Covjek je vjekovima pokusavao da objasni ono sto nije znao na najbolji moguci nacin. Kada bi ostajao bez odogvora ili objasnjenja onda ih je pripisivao visoj sili. Dan danas, kad se ne mgu objasniti odredjene zivotne stvari vecina ljudi optuzi - sudbinu.

    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    Sem toga, Bog se ovaplotio u Isusu Hristu, koji je vrlo, vrlo stvarna istorijska ličnost, sa ljudskom i božanskom prirodom. Kako tumačiš da su zbog te "izmišljotine", hrišćani preko 350 godina surovo proganjani ali su dobrovoljno išli u smrt u najstrašnijim mukama jer je neki šaljivdžija izmislio Boga. Zamisli da danas ljudi dragovoljno idu u smrt čerečenjem, razapinjanjem na krst, bacanjem lavovima i sl...zbog nekog izmišljenog čovjeka od prije 300 i kusur godina? Zar ti to baš ništa ne govori?
    Niko ne spori da je Isus Hrist bio istorijska licnost, i vjerovatno jedan od mnogih tokom naseg postojanja. Isto tako religije su kroz njihove propovjedace (istorijski gledano) mnoge poslale u smrt, neke zbog zetve, neke da bi se dodvorila bogovima, neke da bi odbranila svoje ideale ili relikvije.
    Medjutim, ti si ogranicen iskljucivo na hriscanstvo/judeizam/islam (i slicne) jer potenciras monoteizam. Odakle znas da je monoteisticki pristup - ispravan pristup?
    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    A što se tiče ateističkih pokliča o tehnološkom napretku, koji je nesporan, šta je to konkretno donijelo dobrobiti čovječanstva u duhovnom smislu? Uz savremene blagodati idu i nezasita potreba za stimulansima, narkoticima, nikotinom (da ne kažem - pušenjem), promiskuitetom, raspadanjem porodice, dezintegracijom ličnosti.... Na tu temu, nestvarno proročanski je, polovinom 19. vijeka, govorio Henry David Thoreau:

    “We are in great haste to construct a magnetic telegraph from Maine to Texas; but Maine and Texas, it may be, have nothing important to communicate... We are eager to tunnel under the Atlantic and bring the old world some weeks nearer to the new; but perchance the first news that will leak through into the broad flapping American ear will be that Princess Adelaide has the whooping cough.”
    Ne znam kako povezujes tehnoloski napredak sa duhovnim? Tehnoloski napredak je omogucio da neke od ove tri pomenute relgiije dodju do raznih krajeva svijeta. Zato je i citat koji si postavio opstao na papiru, a ne na kamenoj ploci.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  18. The Following User Says Thank You to Antares For This Useful Post:


  19. #364
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,211
    Thanks Thanks Given 
    15,141
    Thanks Thanks Received 
    3,763
    Thanked in
    2,691 Posts

    Default

    Kasno je da dopunim gornji post a što me pokrenulo jeste moja procjena da najveća "regrutacija" vjernika je upravo oko straha od smrti.

    Obećavaju se rajske odaje,susret sa bratom,majkom i najbližima,daje se "sedativ" u vidu religije.
    Podižu se hramovi tom nekom vrataru na vratima tih odaja.

    A ako si nestašan on će da te strpa u vječiti oganj.

    Ali,ne brini može i to da se sredi,malo posti,ispovjedi se i to nekome ko je možda,ne možda nego obično daleko iskvareniji moralni oblik života ovdje na zemlji. (koliko je samo slučajeva pedofilije da ne idem u druge sfere)

    Koliko je religija ostavila prljavih tragova na planeti to je teško ljudskim govorom i opisati.

    Ostavila je glasnu tišinu kao u pjesmi The Sound of Silence.



    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 28-07-22 at 13:33.
    No pasaran!

  20. #365
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,211
    Thanks Thanks Given 
    15,141
    Thanks Thanks Received 
    3,763
    Thanked in
    2,691 Posts

    Default

    I da, ja volim razne "poroke" i nema tog nevidljivog boga koji bi mi pružio veće zadovoljstvo od nečega što se prosto zove život na planeti zemlji.

    I trenutka većeg od sadašnjosti.
    Oslobođenog svih mogućih stega ovog i onog p(r)oroka.

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 28-07-22 at 13:52.
    No pasaran!

  21. #366
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    1,293
    Thanks Thanks Given 
    744
    Thanks Thanks Received 
    888
    Thanked in
    464 Posts

    Default

    Na konto teme vjerovanja i nauke, ima jedna zgodna anegdota o razgovoru svestenika i naucnika u Ulcinju u danima nakon zemljotresa '79. Sjatila se struka seizmologa i ostale nauke i istrazuju otvore i skrape koje je uzrokovao razorni zemljotres, buse i instaliraju uredjaje i pokusavaju doci do novih saznanja. U Starom gradu podno kojeg je crkva prolazi tadasnji svestenik i vidjevsi sta oni rade upita ih cemu sluze takva mjerenja i istrazivanja. Odgovore mu da je to u cilju prikupljanja podataka i predvidjanja moze li doci do novih potresa. I, sta ce se sljedece dogoditi, pita ih on. Oni mu naravno odgovore da ne znaju. Svestenik odgovori da izgleda taman oni znaju sta ima dolje kao sto on zna sta ima gore.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  22. The Following 2 Users Say Thank You to Shaneman For This Useful Post:


  23. #367
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,211
    Thanks Thanks Given 
    15,141
    Thanks Thanks Received 
    3,763
    Thanked in
    2,691 Posts

    Default

    Znaju oni odlično što ima gore jer su stavili gromobrane po crkvama.



    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

  24. #368
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Da li ateistička religija svojim sledbenicima pruža nadu, smisao i svrhu? Ili je to religija lišena nade, smisla i svrhe?

    Prema ateističkoj religiji, ne postoji Bog i smrt je kraj. Pošto nismo ništa drugo do životinje, naša sudbina je ista kao i životinje — vraćamo se u prah. Imamo možda 80 godina na ovoj planeti, više ako smo posebno srećni, manje ako nijesmo toliko srećni – i onda smo otišli. Nećemo se sjećati da smo ikada živjeli, a na kraju neće ni niko drugi.

    Stvari su isto tako mračne u kosmičkom pogledu. Prema evolucionim idejama, univerzum će nastaviti da se širi zauvijek, sva upotrebljiva energija u univerzumu biće pretvorena u beskorisnu formu, a život će biti nemoguć. Ne samo da svaki pojedinačni čovjek strmoglavo juri ka grobu, već i naš univerzum. Naša vrsta, kao i svaka druga vrsta, predodređena je za izumiranje. Ništa od naših dostignuća, napretka, otkrića, trijumfa ili ljubavi neće na kraju biti važno dok se suočavamo sa izumiranjem zajedno sa našim univerzumom. Ovo je zaista sumorna i beznadežna perspektiva.

    "Zašto sam ovdje?" je pitanje na koje svaki čovjek želi odgovor. Urođeno znamo da naši životi imaju neku vrstu smisla. Ali odakle dolazi i šta je to? Da li ateizam daje odgovor na to?

    Pa, neki ateisti će reći da se smisao života nalazi u pomaganju drugima ili u poboljšanju čovečanstva. Ovo se čini sasvim ok. Na kraju krajeva, ko ne želi da okonča glad u svijetu, izliječi rak ili obuče i nahrani siročad? Sve dok se neko ne upita: „Zašto?“

    U ateističkom pogledu na svijet, mi smo životinje koje idu u grob, a naš univerzum se kreće svakog dana ka svom kraju. Zašto je onda važno ako nekome pomažemo? Zašto je onda važno ako činimo čovječanstvo boljim? Mi ćemo umrijeti, i oni će umrijeti.

    Čini se da su drugi ateisti, oni militatntni, smatrali svojim ličnim smislom u životu da napadnu religiju, posebno biblijsko hrišćanstvo. Oni tvrde da je svaka religija (osim njihove) odgovorna za rat, mržnju i neznanje. Ali opet, zašto je ovo važno? Ako hrišćani — i svi sa kojima dođu u kontakt — samo umru, i to je to, zašto je važno u šta su vjerovali? Ako na kraju nije važno, zašto se tako žestoko bore protiv hrišćanstva? (Biblija nam kaže da se tako žestoko bore protiv hrišćanstva jer potiskuju istinu u nepravdi [Rimljanima 1:18] zato što vole tamu i greh [Jovan 3:19], kao što rade svi ljudi pre nego što tvrde da je Hrist njihov Spasitelj [1] Korinćanima 2:14; 6:11]).

    U ateističkom svjetonazoru, naši životi nemaju pravi smisao. Mi smo samo rezultat nasumičnih, slučajnih procesa tokom miliona godina, a to je samo nesreća prirode što smo se našli ovdje. Kakvog to ima smisla za ljudski život i na koji način pomaže čovječanstvu?
    Last edited by brutajle; 29-07-22 at 09:18.

  25. #369
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,211
    Thanks Thanks Given 
    15,141
    Thanks Thanks Received 
    3,763
    Thanked in
    2,691 Posts

    Default

    Da li ateistička religija svojim sledbenicima pruža nadu, smisao i svrhu? Ili je to religija lišena nade, smisla i svrhe?

    Ne postoji ateistička religija. Uzročno posljednično nema ni vođe pa time ni sljedbenike prosto stanje ljudske svijesti.

    Nećemo se sjećati da smo ikada živjeli, a na kraju neće ni niko drugi.

    Big deal.

    Urođeno znamo da naši životi imaju neku vrstu smisla.

    Smisao su sam po sebi,ništa spektakularno.

    Čini se da su drugi ateisti, oni militatntni, smatrali svojim ličnim smislom u životu da napadnu religiju, posebno biblijsko hrišćanstvo.

    Sve dok je militarizovano dobiće isti odgovor.Zakon akcije i reakcije.

    Kakvog to ima smisla za ljudski život i na koji način pomaže čovječanstvu?

    Možda nema za čovječanstvo,ali ima za pojedinca.
    Nisu svi pojedinci smisleni samo ako su dio nekog čopora.



    Last edited by Bluemoon; 29-07-22 at 10:19.
    No pasaran!

  26. #370
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post

    Ne postoji ateistička religija. Uzročno posljednično nema ni vođe pa time ni sljedbenike prosto stanje ljudske svijesti.


    Nije tačno da ne postoji
    https://www.tportal.hr/fun/clanak/os...-boga-20131021

    Ima toga još masu.

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post

    Big deal.

    Ti možeš tako da razmišljaš, ali religioznim ljudima je bitno.

    Nikad vjernik ne bi zasnivao porodicu i pravio djecu ako zna da ih čeka mrak i ništavilo.

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Smisao su sam po sebi,ništa spektakularno.

    Ovo da su "smisao sam sebi", podsjeća na jednu od priča barona Minhauzena kad je opisivao kako se sam izvukao iz živog blata vukući samog sebe za perčin Jednom je novinar BBC ili CNN, nebitno, radio intervju sa majkom Terezom i kad je vidio kako ona radi sa teškim bolesnicima, gubavcima...poluleševima...raznim tragičnim ljudskim sudbinama...rekao je da "on ne bi to radio ni za kakve pare". Majka Tereza mu je odgovorila: "Ne bih ni ja."

    Meni je to daleko bolje objašnjenje smisla.




  27. #371
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,211
    Thanks Thanks Given 
    15,141
    Thanks Thanks Received 
    3,763
    Thanked in
    2,691 Posts

    Default

    Ti možeš tako da razmišljaš, ali religioznim ljudima je bitno.

    Žao mi je što im je bitno nešto potpuno iracionalno.
    No dobro,njihov problem uostalom.

    Sve dok ne krenu u onu stavku što rekosmo o hrišćanstvu kao i ostalim religijama gdje prelaze crvenu liniju,onda akcija-reakcija zakon uostalom.
    Last edited by Bluemoon; 29-07-22 at 10:58.
    No pasaran!

  28. #372
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Proces "izmisljanja" Boga nije bio trenutan vec se upotpunjavao vjekovima i svaka cvelika civilizacija imala je svoje vidjenje Boga.
    Covjek je vjekovima pokusavao da objasni ono sto nije znao na najbolji moguci nacin. Kada bi ostajao bez odogvora ili objasnjenja onda ih je pripisivao visoj sili. Dan danas, kad se ne mgu objasniti odredjene zivotne stvari vecina ljudi optuzi - sudbinu.
    Nije mi jasna ta potreba da se golemi posao "izmišljanja" Boga obavlja volonterski i još prenosi s generacije na generaciju. Mi ni danas ne znamo da objasnimo osnovne stvari, samo se ateisti kriju iza floskula koje imaju "naučnu" pozadinu. Da ne nabrajam sad šta sve, kao čovječanstvo, ne znamo. Dovoljno je to što nauka nema adekvatan odgovor šta je to život? Postoji li definicija života u nauci a da nije samo deskrpcija?

    A što se tiče sudbine, očigledno ne znaš da se vjerovanje u sudbinu u hrišćanstvu smatra za grijeh jer nam je Bog svima dao slobodnu volju po kojoj krojimo i uređujemo svoj život, bez ikakve "sudbine"


    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Medjutim, ti si ogranicen iskljucivo na hriscanstvo/judeizam/islam (i slicne) jer potenciras monoteizam. Odakle znas da je monoteisticki pristup - ispravan pristup?
    Ja sam u filozofskom smislu sokratovac, pa u njegovom duhu ti kažem - ne znam nego vjerujem.



    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Ne znam kako povezujes tehnoloski napredak sa duhovnim? Tehnoloski napredak je omogucio da neke od ove tri pomenute relgiije dodju do raznih krajeva svijeta. Zato je i citat koji si postavio opstao na papiru, a ne na kamenoj ploci.
    Nijesam bio dovoljno precizan, nemam ništa protiv tehnološkog napretka, naprotiv, radujem se što živim u ovo vrijeme interneta i ostalih privilegija modernog doba ali se ovo što sam napisao odnosilo na ateiste kojima je jedan od ključnih argumnata: "kako možeš vjerovati u Boga pored svih tehnoloških izuma, kompjutera, interneta, mob. telefona itd... Mogu, jer je Bog dao čovjeku mozak da sve to napravi.

    Kad je Mojsije otišao na Sinajsku goru da dobije božije zapovijesti, kad se vratio zatekao je sunarodnike kako se klanjaju zlatnom teletu, veoma brzo su stvorili sebi idola, čak i posle svih božijih intervencija posle kojih su spašeni egipaskog ropstva.

    Eto tako, ne bih želio ni da tehnologija postane "zlatno tele" već je treba staviti tamo gdje joj je mjesto
    Last edited by brutajle; 29-07-22 at 11:13.

  29. #373
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post

    Sve dok ne krenu u onu stavku što rekosmo o hrišćanstvu kao i ostalim religijama gdje prelaze crvenu liniju,onda akcija-reakcija zakon uostalom.
    Sa argumentom akcija - reakcija se potpuno slažem sa tobom. Važi u oba pravca.

  30. #374
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,211
    Thanks Thanks Given 
    15,141
    Thanks Thanks Received 
    3,763
    Thanked in
    2,691 Posts

    Default

    To bješe ovaj lik? (Mojsije)


    „Ovako govori Jahve, Bog Izraela: neka svatko opaše mač o bedro i pođe taborom od vrata do vrata pa neka ubije tko svog brata, tko svoga prijatelja, tko svoga susjeda.“ Sinovi Levijevi izvršiše Mojsijev nalog, i toga dana pade naroda oko tri tisuće ljudi. „Danas ste se posvetili Jahvi za službu – reče Mojsije- tko uz cijenu svoga sina, tko uz cijenu svoga brata, tako da vam danas daje blagoslov“


    „Kada dođeš pod koji grad da na nj navališ, najprije mu ponudi mir. Ako ti odgovori mirom i otvori ti svoja vrata, sav narod što se nađe u njemu podvrgni tlaki, neka za te radi. Ali ako odbije tvoj mir i zarati s tobom, opsjedni ga. Kad ti ga Jahve Bog tvoj, preda u ruke, sve njegove muškarce pobij oštrim mačem! A žene, djecu, stoku, sve što bude u gradu - sav plijen - uzmi sebi, i uživaj plijen od svojih neprijatelja što ti ga daje Jahve, Bog tvoj. Tako čini sa svim gradovima koji budu vrlo daleko od tebe, koji ne budu gradovi ovih naroda odavde. U gradovima onih naroda koje ti Jahve, Bog tvoj, preda u baštinu ništa ne ostavljaj na životu, nego ih udari „heremom“ – kletim uništenjem, kako ti je Jahve, Bog tvoj naredio.“

    Umijemo i mi "bezbožnici" da čitamo i kad ovo pročitam ne trudim se da tražim metaforu.

    Vidim uostalom kroz istoriju kako izgleda baš onako kako je napisano.

    I to je ta "sveta kniga"? Grozota.

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 29-07-22 at 11:18.
    No pasaran!

  31. #375
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Vađenje iz konteksta, omiljena zabava atističkih vjernika.

    Pročitaj čitavu Bibliju, a ne samo to što ti je neko dojavio da citiraš.

    I stihovi Desanke Maksimović bi, izvađeni iz konteksta, mogli imati raznolika značenja.
    Last edited by brutajle; 29-07-22 at 11:31.

Page 15 of 45 FirstFirst ... 511121314151617181925 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ateizam
    By Bijesno pile in forum Religija i filozofija
    Replies: 4250
    Last Post: 19-03-11, 20:05
  2. Obicaji, vjerovanja, vjera, ljudska glupost...
    By Mojsije in forum Religija i filozofija
    Replies: 67
    Last Post: 20-01-10, 21:12
  3. Budizam i Ateizam
    By septembar in forum Religija i filozofija
    Replies: 50
    Last Post: 05-05-09, 15:19
  4. Ateizam VS Agnosticizam
    By funestis in forum Religija i filozofija
    Replies: 52
    Last Post: 31-01-07, 13:14
  5. Vjerovanja u serbiju
    By Grad Heroja in forum Sve i svašta
    Replies: 2
    Last Post: 04-09-04, 13:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •