Page 34 of 45 FirstFirst ... 2430313233343536373844 ... LastLast
Results 826 to 850 of 1101

Thread: Ateizam - vrsta vjerovanja

  1. #826
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,141
    Thanks Thanks Given 
    15,070
    Thanks Thanks Received 
    3,733
    Thanked in
    2,670 Posts

    Default

    Monoteizam, hare krišna, lijevo-desno,barbarizam, vile i vilenjaci, magovi vračevi i djeda mrazovi.

    Ljubav, gdje vam je ljubav..vi bezdušni ateisti..zašto ne volite našeg sneška.
    Buahaha.


    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    No pasaran!

  2. #827
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,285
    Thanks Thanks Given 
    424
    Thanks Thanks Received 
    2,637
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    A imaju oni emocije no glume AI, robote i ludila kao neka hladnokrvna odmjerenost šta li je vile znaju. A onda kad ih nagaziš pjena na usta, hejt, isklučivost, ostrašćenost… te ovaj prica gluposti, onaj gluposti, svi su im pricaju gluposti
    Ja sam nekad veoma opsirno ulazio u detalje zbog cega smatram da je nesto glupost. I znas u cemu je problem? Lakse je nekome da napise nesto netacno, nego sto je meni da elaboriram sve razloge zbog cega je nesto netacno, plitko, glupo itd. Treba uloziti neproporcionalno veci trud. Kao prvo, zasto? Kao drugo, nemam ti kad.

    Cak je i ovaj post jedan od primjera. Tebi je izuzetno lako da napises da ateisti izigravaju robote, hladnokrvnost itd. a da u stvari pjene na usta i bacaju hejt. Ne pada mi na pamet ni da pokusavam da elaboriram zasto mislim da je to glupa izjava. Dovoljno si odrastao da bi trebalo sam da znas neke stvari. Ako ne znas, ko sam ja da te ucim?
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  3. #828
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,821
    Thanks Thanks Given 
    1,659
    Thanks Thanks Received 
    2,050
    Thanked in
    842 Posts

    Default Ateizam - vrsta vjerovanja

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Monoteizam, hare krišna, lijevo-desno,barbarizam, vile i vilenjaci, magovi vračevi i djeda mrazovi.

    Ljubav, gdje vam je ljubav..vi bezdušni ateisti..zašto ne volite našeg sneška.
    Buahaha.


    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    Čemu destruktivnost, samo bi nesto da rušite drugima. Pa neka je i sneško. Možeš srušiti sneška ali prostor koji zauzima ostaje netaknut. To je TO sto ne moze da se sruši. Dajemo mu oblik po želji i shvatanju - sneška, Hrista, Krišne, Alaha… A kada vi, ratovi, režimi…to naizgled srušite to kod ljudi ponovo dobije oblik. To se zove vjera. To kod vas ateista je vjera u “sebe” iako ne shvatate da je sa velikim S. Tako ste blizu. Samo treba jos “Shift” da pritisnete. Odatle ta, da kazem, safra, jed, nemir… Mi planemo dakako ali to ostane za nama. Kao ona dva monaha kad su naisli na baru i djevojku tako i vjernici i ateisti. Jedan monah je prenio preko a drugi grinjao o tome do manastira. Jedan monah je ostavio iza bare, a drugi “nosio” do manastira.

    Ne bih ovdje tvrdio niti se ima argumenata za superiornost jednih nad drugima jer svako ima isti potencijal ali eto zarad price i nekog raspravljanja, peckanja…Valja se.


    Sent आत्मनः
    Last edited by Caesar; 27-01-23 at 07:34.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  4. #829
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,141
    Thanks Thanks Given 
    15,070
    Thanks Thanks Received 
    3,733
    Thanked in
    2,670 Posts

    Default

    Nisam ja ta koja pominje ljubav tamo gdje tom pojmu nije mjesto nego ti.I još si napisao totalni paradoks "morate" da "volite".Jel vidiš kakav je to paradoks?

    I nisam ja koja pominje moral tamo gdje mu nije mjesto nego vjernici.Istorija baš i ne ide u prilog tome što pišeš.Ne možeš dva put ući u istu rijeku odnosi se Heraklitova da se sve mijenja, da život ide svojim tokom, brane koje su nekad bile nepremostive se ruše.Jednog dana religija više neće ni postojati jer je prevaziđena.Rušenje sneška je bila metafora a ti pogledaj malo statistiku država gdje najviše ima ateista i kako ta društva funkcionišu, a pogledaj i obratno.U tim zemljama čak i riječ ateizam je besmislen jer je u odnosu na nekog "boga" jel vidiš kakav je sve to nonsens?
    Eto to je realnost.

    A može neko da je prihvati a i ne mora, ali ona je prosto takva.Umjesto toga bježi u nekakvu iluziju i još se ljuti kad mu se ukaže na to da je iluzija.


    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    Last edited by Bluemoon; 27-01-23 at 08:25.
    No pasaran!

  5. #830
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,821
    Thanks Thanks Given 
    1,659
    Thanks Thanks Received 
    2,050
    Thanked in
    842 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Nisam ja ta koja pominje ljubav tamo gdje tom pojmu nije mjesto nego ti.I još si napisao totalni paradoks "morate" da "volite".Jel vidiš kakav je to paradoks?

    I nisam ja koja pominje moral tamo gdje mu nije mjesto nego vjernici.Istorija baš i ne ide u prilog tome što pišeš.Ne možeš dva put ući u istu rijeku odnosi se Heraklitova da se sve mijenja, da život ide svojim tokom, brane koje su nekad bile nepremostive se ruše.Jednog dana religija više neće ni postojati jer je prevaziđena.Rušenje sneška je bila metafora a ti pogledaj malo statistiku država gdje najviše ima ateista i kako ta društva funkcionišu, a pogledaj i obratno.U tim zemljama čak i riječ ateizam je besmislen jer je u odnosu na nekog "boga" jel vidiš kakav je sve to nonsens?
    Eto to je realnost.

    A može neko da je prihvati a i ne mora, ali ona je prosto takva.Umjesto toga bježi u nekakvu iluziju i još se ljuti kad mu se ukaže na to da je iluzija.


    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    To sto vi ovdje valjate je ateizam 70ih. Preporučio bih da izvadite pasoše i putujete malo. Razgovarajte sa ljudima. Drugim ateistima. Vidjecete da to vise nije seljasta priča ja tvrdim ovo ili ono. Traženje nečega sa ciljem da ga ne dobiješ i te fore. Drugacije je to danas. Odmjerenije, sa manje strasti, više promisli, kulture, logike… Mislim da je pasoš sa svim taksama da se izvadi oko 50e ili tako nesto.


    Sent आत्मनः
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  6. #831
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,141
    Thanks Thanks Given 
    15,070
    Thanks Thanks Received 
    3,733
    Thanked in
    2,670 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    To sto vi ovdje valjate je ateizam 70ih. Preporučio bih da izvadite pasoše i putujete malo. Razgovarajte sa ljudima. Drugim ateistima. Vidjecete da to vise nije seljasta priča ja tvrdim ovo ili ono. Traženje nečega sa ciljem da ga ne dobiješ i te fore. Drugacije je to danas. Odmjerenije, sa manje strasti, više promisli, kulture, logike… Mislim da je pasoš sa svim taksama da se izvadi oko 50e ili tako nesto.


    Sent आत्मनः
    "Valjamo"? Kakav ateizam 70ih ti nikako da shvatiš da je neko čak odrastao u porodičnom okruženju gdje sa nikakvim religijama dodira nema.
    I opet ideš u ono otvorite pasoš obiđite se svijet polazeći (vjerovatno) od pretpostavke da pojma nemamo jer nismo sa nekim šamanima po bijelom svijetu ispijali bambus.Nevjerovatno.

    A šta ako je neko obišao baš toliko svijeta, ali je birao s kim će sjesti za sto.I postavila sam na temi religija (u video-ima) o onom najkrvoločnijem ratu u istoriji čovječanstva, pa eto te dvije religije i danas egzistiraju i slične poruke šalju.Mislili su da rade pravu stvar.Niko ništa ne "valja" kako reče nego da nazovu se stvari pravim imenom.Apsurd je apsurd pa zovi ga ti kako god.
    (Izvadite pasoš, buahahah kako kulturno ono ali nema veze pala mušica na pterodaktilusa.)



    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    Last edited by Bluemoon; 27-01-23 at 11:01.
    No pasaran!

  7. #832
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,853
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,386
    Thanked in
    2,204 Posts

    Default

    Ricky Gervais na najpitkiji način izražava atestičke i antiteističke rezone.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  8. The Following User Says Thank You to NHM For This Useful Post:


  9. #833
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    356
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    12 Posts

    Default


  10. The Following User Says Thank You to Bozowsky For This Useful Post:


  11. #834
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    247
    Thanks Thanks Given 
    67
    Thanks Thanks Received 
    46
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    Ateisti i tkz. vjerski fanatici /ne vidim razliku izmedju njih/ bi trebali da se bave malo vise hemisferama mozga i sta se desava sa psihom i emocijama ukoliko/ a kod njih definitivno jeste/ doslo do disbalansa.
    Kako ni jedni ni drugi ne mogu da osjecaju razliku zmedju onog sto vide, cuju, jer ne osjecaju/ nedostatak empatije/ da neko ko nosi odoru njihove naklonosti, bio to bijeli mantil ili crna mantija, ne moraju biti to sa cim se predstavljaju, kao sto ne mogu da osjete razliku izmedju onog sto cuju. Za njih postoji samo jedno ili samo drugo, i to uz neprikosnoveni intelekt njihovog saznanja. Dalje od toga nista ne postoji, ni jedna istina.
    Ako covjek ima neki hendikep, pokusava da nadomjesti nedostatak sa onim sa cim raspolaze, i ulaze veliki trud da razumije i aktivira na svoj nacin.
    Nesto kao " lijeno oko", i u tom slucaju postoje vjezbe da se napravi balans i ne zanemari uloga drugog oka. Ukoliko se to ne radi, jedno oko pokusava da nadomjesti ulogu i drugog sto predstavlja napor ali ne i realnu sliku koju pruzaju oba.
    To se desava i kod zanemarivanja uloge lijeve ili desne hemisfere mozga. Kao sto se zna koja hemisfera istice emotivnu a koja pragmaticno materijalnu osnovu.
    Ako ljudi nisu svjesni zanemarivanja uloge obje hemsfere mozga, oni ulaze u disbalans i fanatizam, negiranje, cinizam, ili nasuprot u povucenost i pasivnost.
    Zasto ne rade na svojim mogucnostima, to jeste pitanje, ali i moguci odgovor moze biti da im je to svojevoljni izbor.@
    Last edited by LadyHawk; 28-01-23 at 14:47.

  12. The Following User Says Thank You to LadyHawk For This Useful Post:


  13. #835
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,414
    Thanks Thanks Given 
    5,549
    Thanks Thanks Received 
    4,989
    Thanked in
    2,082 Posts

    Default

    Da li znaci to da su najveci zlocinci u istoriji... ateisti?
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  14. The Following User Says Thank You to Antares For This Useful Post:


  15. #836
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,853
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,386
    Thanked in
    2,204 Posts

    Default

    Vrlo nezgrapan pokušaj da se izjednače religiozni fanatici sa svim ateistima. Kao oni su jedni drugima pandan. Ironično je što to ne bi bilo tačno sve i da su svi ateisti fanatični poput religioznih fanatika, jer su ovi drugi višestruko brojniji od ukupnog broja ateista. Što bi rekao Riki, glupo je što uopšte postoji riječ ateista. Zašto bi i postojala kad, na primjer, ne postoji zasebna riječ za ljude koji ne vjeruju u šumske vile.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  16. The Following User Says Thank You to NHM For This Useful Post:


  17. #837
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,821
    Thanks Thanks Given 
    1,659
    Thanks Thanks Received 
    2,050
    Thanked in
    842 Posts

    Default

    Kod vjerskih fanatika kao i kod svih fanatika radi se o natkompezovanoj sumnji. Da bi se uradilo nešto pa i pomjerio sto u trpezariji ili zlocin potrebno je da se vjeruje u nesto. Bez toga nema delanja, ni dobrog ni loseg. Zato mi je ovo “ateisti nikad nisu nista uradili lose” malo,da tako kazem, neobicno razmisljanje. Al ok, sto bi rekao veliki ateista Radun Bakić la vita e bella


    Sent आत्मनः
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  18. #838
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,967
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    553
    Thanked in
    356 Posts

    Default

    Izvinjavam se ako sam vec postavljao:

    https://youtube.com/shorts/fkOJWf7keEU?feature=share

  19. #839
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,141
    Thanks Thanks Given 
    15,070
    Thanks Thanks Received 
    3,733
    Thanked in
    2,670 Posts

    Default

    Buahahahah.
    Pa da...a što je ovo.Ništa gore no vjernicima razbijati njihove imaginarne balončiće.

    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    Last edited by Bluemoon; 28-01-23 at 19:29.
    No pasaran!

  20. #840
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,853
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,386
    Thanked in
    2,204 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Kod vjerskih fanatika kao i kod svih fanatika radi se o natkompezovanoj sumnji. Da bi se uradilo nešto pa i pomjerio sto u trpezariji ili zlocin potrebno je da se vjeruje u nesto. Bez toga nema delanja, ni dobrog ni loseg. Zato mi je ovo “ateisti nikad nisu nista uradili lose” malo,da tako kazem, neobicno razmisljanje. Al ok, sto bi rekao veliki ateista Radun Bakić la vita e bella
    Vjera kao sklonost i dio prirode čovjeka i religija i religijske institucije nisu ista stvar. I Njutn je vjerovao da su njegove pretpostavke tačne mnogo prije nego što je uspio da ih dokaže. Da nije vjerovao, ne bi ni pokušavao da ih dokaže. Ti i ja možemo samo da vjerujemo da nam neki ljudi poput članova porodice ili prijatelja neće učiniti ništa nažao, ali do kraja naših života to ne možemo da znamo. Samo što su vjera u neke prirodne zakonitosti, koje mogu da se dokažu ili opovrgnu eksperimentima, i vjera u određene ljude zasnovane na nekim prethodno poznatim i dokazanim prirodnim zakonitostima odnosno na dosadašnjim postupanjima ljudi u određenim situacijama. Nauka te ćera da sumnjaš, religija počiva na odsustvu sumnje. Opet da se vratimo na Rikija, kad su mu postavili pitanje a šta bi rekao kad bi naučnici dokazali da bog postoji, odgovorio je sa: to bi bilo najveće naučno otkriće svih vremena.
    Last edited by NHM; 28-01-23 at 19:29.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  21. #841
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,821
    Thanks Thanks Given 
    1,659
    Thanks Thanks Received 
    2,050
    Thanked in
    842 Posts

    Default Ateizam - vrsta vjerovanja

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Vjera kao sklonost i dio prirode čovjeka i religija i religijske institucije nisu ista stvar. I Njutn je vjerovao da su njegove pretpostavke tačne mnogo prije nego što je uspio da ih dokaže. Da nije vjerovao, ne bi ni pokušavao da ih dokaže. Ti i ja možemo samo da vjerujemo da nam neki ljudi poput članova porodice ili prijatelja neće učiniti ništa nažao, ali do kraja naših života to ne možemo da znamo. Samo što su vjera u neke prirodne zakonitosti, koje mogu da se dokažu ili opovrgnu eksperimentima, i vjera u određene ljude zasnovane na nekim prethodno poznatim i dokazanim prirodnim zakonitostima odnosno na dosadašnjim postupanjima ljudi u određenim situacijama. Nauka te ćera da sumnjaš, religija počiva na odsustvu sumnje. Opet da se vratimo na Rikija, kad su mu postavili pitanje a šta bi rekao kad bi naučnici dokazali da bog postoji, odgovorio je sa: to bi bilo najveće naučno otkriće svih vremena.
    Sve ok ali kakve ovo veze ima sa tim da bi nesto delao treba da vjerujes u cilj delanja? Atesiti ne vjeruju ergo ne mogu u ime nevjerovanja ni da delaju. Samim tim nemaju kapaciteta ni za lose ni za dobro u ime tog nevjerovanja za razliku od vjernika. Nemam tu nekuh preferencija prema jednuma ili drugima samo onako logicki. Iz nevjerovanja ne moze da proizadje bilo sta te to i nije argument za nevinost ateista?


    Sent आत्मनः
    Last edited by Caesar; 28-01-23 at 19:34.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  22. #842
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,853
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,386
    Thanked in
    2,204 Posts

    Default

    Eto si mi ciritao post u kojem govorim da je vjera dio ljudske prirode i onda napišeš ovakav post? Čudno. Ateisti vjeruju u razne stvari, ali jedna od tih stvari nije postojanje nekog superbića koje je svuda prisutno u svakom trenutku i koje je opisano u svetim knjigama koje niti su svete niti su čak kao knjige dobre.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  23. The Following User Says Thank You to NHM For This Useful Post:


  24. #843
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,141
    Thanks Thanks Given 
    15,070
    Thanks Thanks Received 
    3,733
    Thanked in
    2,670 Posts

    Default

    @Caesar rebus su mi tvoji postovi skroz,a to što si rekao da sam ja najmanje ljubavan član uz Vanju ono, sav rebus rješava.
    Jel znaš što su po Kantu navijali sat?Taj se toliko držao satnice da to..aksiom je bio.Zvjezdano nebo veli i moralni zakon u meni.

    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    No pasaran!

  25. #844
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,821
    Thanks Thanks Given 
    1,659
    Thanks Thanks Received 
    2,050
    Thanked in
    842 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Eto si mi ciritao post u kojem govorim da je vjera dio ljudske prirode i onda napišeš ovakav post? Čudno. Ateisti vjeruju u razne stvari, ali jedna od tih stvari nije postojanje nekog superbića koje je svuda prisutno u svakom trenutku i koje je opisano u svetim knjigama koje niti su svete niti su čak kao knjige dobre.
    Nisi ti vise zbunjen od mene budi siguran. Moj inicijalni post se vise odnosio na @Antares i logiku da ateisti nisu ucinili nista lose u ime ateizma. Ti si se nadovezao sa necim sa cim se slazem generalno.

    @Bluemoon, mislim da si ti jedina koja je procitala moj post o “ljubavnosti” i shvatila ga ozbiljno. Tvrdnja da bas ti i Vanja niste ljubavni, a ja jesam i to najvise je smijesna i bez smajlija da to naglase. Ako ovo ne vidis mislim da forumski nacin komunikacije nije nesto sto ti lezi skroz.


    Sent आत्मनः
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  26. #845
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,141
    Thanks Thanks Given 
    15,070
    Thanks Thanks Received 
    3,733
    Thanked in
    2,670 Posts

    Default

    Da nisam shvatila ne bi Kanta spomenula,a folirancija naravno da mi ne leži..nikad i nije, niti može.
    Do kalupa je.Fabrički podešenog tako je to kod ateista, kako ih vjernici zovu a zapravo jednostavno što se nomenklature tiče u savršenim postovima NHM-a.



    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    Last edited by Bluemoon; 28-01-23 at 20:49.
    No pasaran!

  27. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  28. #846
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    912
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    73
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Svi mi dobro znamo što je vjerski fanatizam, često čujemo o njihovim krvavim pirovima i maltretiranju ljudi. To nisu nikakvi vjernici već samopravedne psihopate. Ali mi nije jasno zašto ljudi koji nijesu u stanju da razumiju Boga stavljaju u isti koš zajedno sa vjerskim fanaticima i ljude koji vjeruju u riječ Božiju a pri tome ne idu u nikakve nekakve krajnosti? Đe je problem? Često na forum čitam kritike na račun onih koji imaju svoje mišljenje, a "kao" ne prihvataju druga mišljenja koja su najčešće oprečna. To je zato što ljudi vole da mudruju i intelektualno se nadgornjavaju sa drugima a nemaju nikakvu viziju u vezi onih stavova koje zastupaju već se opredjeljuju za zauzeti stav na osnovu onoga što im se sviđelo u nekim autoritetima koje oni iz ko zna koliko i kako smiješnih razloga vole. Zbog toga oni nijesu u stanju da shvate da postoje ljudi koji imaju jasnu sliku onoga o čemu razmišljaju i odluče se i da progovore. Naravno da je razlika između takve dvije vrste diskutanata velika, zato su donekle i razumljive kritike onih koji razmišljaju iz tuđih glava. Jer njihova filozofija života se svodi na tooo za koji tim će se opredijeliti da navijaju.... i onda ....naravno...sve što očekuju i od suprotstavljene strane da čuju je ....ole ole ooooleEeEeEEE! A ako bi neko progovorio nešto drugo odmah bi uslijedila diskriminacija. Ovako funkcioniše svijet. Pasivnost je jedina logična reakcija inteligencije koja je u priličnoj manjini. Sistem tako superiorno funkcioniše da ona potrebna kritična masa ide debelo na ruku ljudi koji se i ne usuđuju da razmišljaju. Tako da je rezultat nemoguće ostvarit! Najbolji je upravo ta pasivnost...... ona je nekkkkako savršen odgovor na sve oveee povike olee! ooooleeee ooooolEeEEEeeeEeeee! koji su toliko glasni da se i kroz zidove čuju izvana.

  29. #847
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,853
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,386
    Thanked in
    2,204 Posts

    Default

    "Sistem tako superiorno funkcioniše da ona potrebna kritična masa ide debelo na ruku ljudi koji se i ne usuđuju da razmišljaju". Odličan opis religioznog sistema.

    Usput, odakle ti ideja da ateisti "stavljaju u isti koš zajedno sa vjerskim fanaticima i ljude koji vjeruju u riječ Božiju a pri tome ne idu u nikakve nekakve krajnosti"? Da podsjetim, vjernici, "vjernici" i sektaši. Sve tri grupe se pozivaju na boga, pri čemu prva grupa nikad ne može biti fanatična u smislu religioznih fanatika.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  30. The Following User Says Thank You to NHM For This Useful Post:


  31. #848
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,141
    Thanks Thanks Given 
    15,070
    Thanks Thanks Received 
    3,733
    Thanked in
    2,670 Posts

    Default

    @Caesar šta misliš o ova dva antagonizma.

    Vjerujem da vjerujem.
    I drugi..
    Sumnjam da sumnjam.

    Baš me zanima šta ti misliš.

    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    No pasaran!

  32. #849
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,414
    Thanks Thanks Given 
    5,549
    Thanks Thanks Received 
    4,989
    Thanked in
    2,082 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Kod vjerskih fanatika kao i kod svih fanatika radi se o natkompezovanoj sumnji. Da bi se uradilo nešto pa i pomjerio sto u trpezariji ili zlocin potrebno je da se vjeruje u nesto. Bez toga nema delanja, ni dobrog ni loseg. Zato mi je ovo “ateisti nikad nisu nista uradili lose” malo,da tako kazem, neobicno razmisljanje. Al ok, sto bi rekao veliki ateista Radun Bakić la vita e bella
    Nije ni receno da ateisti nisu radili nista lose. Cak si potpuno promasio poentu. Moje pitanje je, obzirom da ateisti nemaju osjecanja/empatiju, kako rekose iznad, to mora da znaci da su, istorijski gledano, najveci zlocini bili pocinjeni urpavo od bezosjecanih osoba, tj. ateista.

    Quote Originally Posted by Caesar
    Sve ok ali kakve ovo veze ima sa tim da bi nesto delao treba da vjerujes u cilj delanja? Atesiti ne vjeruju ergo ne mogu u ime nevjerovanja ni da delaju. Samim tim nemaju kapaciteta ni za lose ni za dobro u ime tog nevjerovanja za razliku od vjernika. Nemam tu nekuh preferencija prema jednuma ili drugima samo onako logicki. Iz nevjerovanja ne moze da proizadje bilo sta te to i nije argument za nevinost ateista?
    Vjernici su ono stu u politici zovemo preletacima. Nisi rodjen kao vjernik, vejru si upoznao kroz roditelje, rodbinu ili drustvo. Na kraju, kad neko "postane" atesita, on se samo vratio na fabricka podesavanja.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  33. The Following User Says Thank You to Antares For This Useful Post:


  34. #850
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,821
    Thanks Thanks Given 
    1,659
    Thanks Thanks Received 
    2,050
    Thanked in
    842 Posts

    Default Ateizam - vrsta vjerovanja

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    @Caesar šta misliš o ova dva antagonizma.

    Vjerujem da vjerujem.
    I drugi..
    Sumnjam da sumnjam.

    Baš me zanima šta ti misliš.

    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    Intelektualna gimnastika. Ako odes korak dalje sumnjam da sumnjam da sumnjam postaje jasno. Ni kao vid introspekcije nije korisno jer ne vodi bilo cemu. Sumnja, onaj koji sumnja i objekat sumnje su jedno. Dakle, postoji samo sumnjanje i svjedok toga. Taj svjedok je zapravo Ja, a ne ono malo ja sto sumnja koje je iluzija zapravo. Atman, Jastvo, Sopstvo… oliceni kao Hrist, Kršna… Odrazi sunca u kaplji rose. Mora da si nekad osjetila u djetinjstvu tu prisutnost. Obicno kad udjemo u nepoznate objekte ili situacije.

    Ali eto pitala si za ono gore i dogovor je “beskorisno” osim ako ti nije cilj um da zabavljas ali mislim da danas imamo zabave za um na pretek i bez ovog.


    Sent आत्मनः
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

Page 34 of 45 FirstFirst ... 2430313233343536373844 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ateizam
    By Bijesno pile in forum Religija i filozofija
    Replies: 4250
    Last Post: 19-03-11, 20:05
  2. Obicaji, vjerovanja, vjera, ljudska glupost...
    By Mojsije in forum Religija i filozofija
    Replies: 67
    Last Post: 20-01-10, 21:12
  3. Budizam i Ateizam
    By septembar in forum Religija i filozofija
    Replies: 50
    Last Post: 05-05-09, 15:19
  4. Ateizam VS Agnosticizam
    By funestis in forum Religija i filozofija
    Replies: 52
    Last Post: 31-01-07, 13:14
  5. Vjerovanja u serbiju
    By Grad Heroja in forum Sve i svašta
    Replies: 2
    Last Post: 04-09-04, 13:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •