Page 1 of 44 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 1100

Thread: Ateizam - vrsta vjerovanja

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Ateizam - vrsta vjerovanja

    Ako smatrate da je
    Ateizam vjerovanje da Bog (jedan ili više komada) ne-postoji
    Teizam vjerovanje da Bog (jedan ili više komada) postoji
    onda je ovo tema za vas inače ...

    Ako smatrate da ateizam ili teizam (bez odzira na vrstu , razne varijante Hrišćanstva , Islama , Judeizma , ...)
    nijesu vrste vjerovanja nego nešto što ima jasne eksperimentalne fizičke dokaze onda ova tema nije za vas.

    Ako smatrate da postoji urađaj, eksperimantalna aparatura koja se oslanja na dosadašnja čvrsto potvrđena eksperimantalna sazanja nauke kojim se jasno i nepristrasno može može dokatzati da Bog postoji ili ne postoji onda ovo nije tema za vas.
    Naprimjer smatrate da može da se napravi uređaj na kojem ako se upali crvena lampica ili pomjeri kazaljka u lijevo onda "Bog ne postoji" ili ako se pomjeri u desno ili upali zelena lampica "onda Bog postoji".

    Znači kao smatrate da postoje jasni, čvrsti i nesubjektivni eksperimantalni fizički dokazi za tvrdnju da Bog postoji ili ne postoji (svejedno) ovo onda nije tema za vas.

    Ako smatrate da su teizam (vjerovanje da jedan ili više bogova postoje) ili ateizam (suprotno) dva filozofska koncepta koja su sa strane razuma i fizičkih dokaza jednako ispravna jer nemaju jasne dokaze ni za ni protiv onda je ovo tema za vas.

    U ovoj temi treba raspravljati o tome koji je koncept bolji i zašto iako oba nemaju gore navedene "fizičke dokaze".

    Mogu se navoditi razni drugi argumenti moralne, filozofske, kosmičke , istoriske , socijalne , ... ili neke druge prirode koji opravdavaju vaše razmišljnje za ili protiv nekog od ova dva filozofska koncepta razmišljanja.


    P.S. Znači zabranjena je upotreba "eksperimantalnih fizičkih dokaza" za tvrdnju da Bog postoji ili nepostoji jer je ova tema za ljude koji smatraju da takvi dokazi nepostoje pa vjeruju u postojanje ili nepostojanje božanstava.

    Poštovaje ličnosti sagovornika i argumentovan napad na njegovo mišljenje je poželjno.
    Last edited by septembar; 24-03-11 at 01:49.

  2. #2
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Nikšić / Crna Gora
    Posts
    3,142
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Vrlo konfuzan post, moram priznati.
    GAME OVER!!!! Utuljuj Ligu Šampiona, IGRICA JE OBRNUTA, dajte nešto novo!

  3. The Following User Says Thank You to Serhi For This Useful Post:


  4. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Serhi View Post
    Vrlo konfuzan post, moram priznati.

    Neznm bolje. Kako bi ti ovo jasnije i manje konfuzno rekao?
    Možda bilo kakvo filozofiranje (a ovo je takav forum "Religija i filozofija") izgleda konfuzno.

    Pokušavam a kažem sledeće ...

    I teizam i ateizam su vjerovanja , tj. nemaju čvrste eksperimentalne fizičke dokaze.

    Ovim želim da počne rasprava o ateizmu kao vaznoj vrsti vjerovanja za današnji svijet.

  5. #4
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    759
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    Ako smatrate da je
    Ateizam vjerovanje da Bog (jedan ili više komada) ne-postoji
    Teizam vjerovanje da Bog (jedan ili više komada) postoji
    onda je ovo tema za vas inače ...

    vrste vjerovanja nego nešto što ima jasne eksperimentalne fizičke dokaze onda ova tema nije za vas.

    Ako smatrate da postoji urađaj, eksperimantalna aparatura koja se oslanja na dosadašnja čvrsto potvrđena eksperimantalna sazanja nauke kojim se jasno i nepristrasno može može dokatzati da Bog postoji ili ne postoji onda ovo nije tema za vas.
    Naprimjer smatrate da može da se napravi uređaj na kojem ako se upali crvena lampica ili pomjeri kazaljka u lijevo onda "Bog ne postoji" ili ako se pomjeri u desno ili upali zelena lampica "onda Bog postoji".?????!!!!!!

    Znači kao smatrate da postoje jasni, čvrsti i nesubjektivni eksperimantalni fizički dokazi za tvrdnju da Bog postoji ili ne postoji (svejedno) ovo onda nije tema za vas.

    Ako smatrate da su teizam (vjerovanje da jedan ili više bogova postoje) ili ateizam (suprotno) dva filozofska koncepta koja su sa strane razuma i fizičkih dokaza jednako ispravna jer nemaju jasne dokaze ni za ni protiv onda je ovo tema za vas.

    U ovoj temi treba raspravljati o tome koji je koncept bolji i zašto iako oba nemaju gore navedene "fizičke dokaze".

    [b]Mogu se navoditi razni drugi argumenti moralne, filozofske, kosmičke , istoriske , socijalne , ... ili neke druge prirode koji opravdavaju vaše razmišljnje
    Kao prvo naslov nema podlogu, Teizam jeste vjerovanje u nesto "nesto sto sanjas, nesto sto zelis" kao kod djece koji sanjaju svasta u toku djetinstva, znaci vjerujes u to ali tu prestaje sve jer nema ga. Ateizam nije vjerovanje nego samo protivljenje onoga u sta sanjari zele da vjeruju, jer ne moras da pozelis da vjerujes u nesto sto ga vec imas u rukama ili ga osjetis ili ga koristis.Spominjes neke "eksperimentalne naprave", nema sta, najveci eksperiment koji je 100% siguran je Evolucija i Ljudska dostignuca odkad je covjek stao na noge pa sve do danas. Nejasan si s'ovim tvojim uslovima, ako se uzmu u obzir ovi uslovi onda tu nema sta da se prica jer si na startu blokirao temu.
    Ponavljam, Evolucija kao proces razvijanja i prilagodjavanja zivih bica u ovoj planeti a sigurno je isto i u drugim planetama gdje postoje uslovi za zivot, ljudska vrsta koja je uspjela da se razvija vise nego ostala dokazala je svojim naucnim dostignucima (a pomocu njih mi imamo danas sva ova tehnicka dostignuca oko nas) da tu nema nista drugo osim nas (zivih bica).
    Sve u svemu 'Religija je psihicka devijacija'- Albert Einstein
    Last edited by bonnob1; 24-03-11 at 11:47.

  6. #5
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,224
    Thanks Thanks Given 
    416
    Thanks Thanks Received 
    2,539
    Thanked in
    1,236 Posts

    Default

    Ateizam je vjerovanje kao sto je celavost frizura. Daj vise ljudi shvatite da ateisti ne vjeruju. Nema tu nikakvog vjerovanja da bog ne postoji.

    Ova tema ocigledno nije za mene
    Last edited by VanjaTheMan; 24-03-11 at 12:17.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  7. #6
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,657
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    I teizam i ateizam su vjerovanja , tj. nemaju čvrste eksperimentalne fizičke dokaze.
    Ako Ateizam nazivač "vjerovanjem", a ne spoznajom da bog ne postoji

    po tome se može reći "vjerujem" da Vanja nema nevidljivog psa bez obzira na svu logiku i nauku ja po tebi ne mogu reći VANJIN NEVIDLJIVI PAS NE POSTOJI
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  8. #7
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Meni je jedan ''ateista'' objasnio:

    Mi ne vjerujemo u Boga onakvog kakvog ga predstavljaju religije (starac duge sijede brade koji sjedi na oblaku).

    Ja bih onda takve prije zvala ''areligiozni''.

    Ja uvijek tražim od ateista da mi objasne iz kojih razloga
    ne mogu da spriječe svoju smrt, neku nesreću ili ludu sreću,
    zašto su rođeni baš u ovoj zemlji, zašto postojimo uopšte
    (jer ja onoga koji zna BAŠ SVE odgovore i ono od čega je
    SVE počelo smatram Bogom, silom, početkom, krajem, dobro i zlo,
    sudbinom, prirodom, fizikom itd...)

    Ateisti i sami nekada npr. na ispitu, izgovore nesvjesno molitvu ''samo da mi dođe taj i taj zadatak...'' ili u kladionici ''Joij kad bih dobio, molim te...'' (Za mene je i to molitva)

    Na kraju sam zaključila da i ateisti vjeruju (u sebe, u čovjeka, njegovu inteligenciju, nauku, dokaze - a ja bih i to nazvala Bog)

    Ateisti samo ne mogu da smisle i mrze RIJEČI i etikete: BOG, SUDBINA, ONAJ GORE, ZAPISANO, VIŠA SILA, SREĆA, KOB, RAJ, PAKAO, DEDA MRAZ, POP, ALAH, ISUS, NOJ, ...
    Last edited by Kliker17; 24-03-11 at 12:30.
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  9. #8
    Join Date
    May 2008
    Location
    Montenegro, NK - PG
    Posts
    10,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ateisti Srbije, tribina u Kovacici - 12.02.2011
    1/4
    2/4
    3/4
    4/4
    AJMO CRNA GORO !!!

  10. #9
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,224
    Thanks Thanks Given 
    416
    Thanks Thanks Received 
    2,539
    Thanked in
    1,236 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    Na kraju sam zaključila da i ateisti vjeruju (u sebe, u čovjeka, njegovu inteligenciju, nauku, dokaze - a ja bih i to nazvala Bog)
    Ja vjerujem u burek. Znaci li to da mogu za burek da kazem da je to bog, ili mozda da volim burek od boga ili kako?

    Ono sto pokusavam da kazem je da ne mozes da mijenjas definiciju boga kako ti odgovara samo da bi prilijepila vjerovanje u boga kome god hoces. Zna se na sta se misli kad se kaze bog. Svemocno bice koje je stvorio univerzum i koje je oduvijek postojalo i svuda se nalazi, sve zna i sve vidi i kaznjava i nagradjuje. To je neka moderna prihvacena definicija.
    Last edited by VanjaTheMan; 24-03-11 at 12:33.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  11. #10
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Ja vjerujem u burek. Znaci li to da mogu za burek da kazem da je to bog, ili mozda da volim burek od boga ili kako?
    Baš tako, ti onda vjeruješ u burek, ima i takvih koji vjeruju u krave i kokoške
    Poenta je baš u tome da svako vjeruje u nešto svoje, ''univerzalno viđenje'' Boga ne postoji.
    I oko toga samo ne možemo da se složimo.
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  12. #11
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,224
    Thanks Thanks Given 
    416
    Thanks Thanks Received 
    2,539
    Thanked in
    1,236 Posts

    Default

    Ti moras da odvojis vjerovanje u religijskom smislu od vjerovanja kao obicne rijeci koja se koristi svakodnevno.
    Ja mogu da vjerujem da ce Barcelona da osvoji ligu sampiona i to nema nikakve veze sa religijskim pojmom vjerovanja. Jesi cula za homonime?
    Moras da shvatis da je jezik kao nace sredstvo komunikacije nesavrsen.
    Last edited by VanjaTheMan; 24-03-11 at 12:41.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  13. #12
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Šalila sam se kao i ti za burek.

    Možeš li, molim te, da mi objasniš kako ateisti poimaju svijet, sebe, svemir, sve što postoji, sve što im se dešava i razloge za sve to.

    Nikada mi nijedan ateista nije jasno objasnio šta misli o tome. Pa vjerovatno zato ne mogu da razumijem o čemu se tu radi.

    Ateisti samo govore ''mi ne vjerujemo'', ali to meni nije nikakvo objašnjenje.
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  14. #13
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Ja vjerujem u burek. Znaci li to da mogu za burek da kazem da je to bog, ili mozda da volim burek od boga ili kako?

    Ono sto pokusavam da kazem je da ne mozes da mijenjas definiciju boga kako ti odgovara samo da bi prilijepila vjerovanje u boga kome god hoces. Zna se na sta se misli kad se kaze bog. Svemocno bice koje je stvorio univerzum i koje je oduvijek postojalo i svuda se nalazi, sve zna i sve vidi i kaznjava i nagradjuje. To je neka moderna prihvacena definicija.
    Tek sad vidjeh ovo. Izvini. Biće?
    Možeš li da pojasniš šta smatraš bićem?

    E ja sam razumjela da ateisti ne negiraju nešto što čini da sve bude (Boga), nego negiraju ljudsku definiciju toga?
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  15. #14
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,224
    Thanks Thanks Given 
    416
    Thanks Thanks Received 
    2,539
    Thanked in
    1,236 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    Možeš li, molim te, da mi objasniš kako ateisti poimaju svijet, sebe, svemir, sve što postoji, sve što im se dešava i razloge za sve to.
    Ne mogu nikako. Nemaju svi ateisti isto poimanje svijeta i isti razlog sto su ateisti isto kao sto ni svi vjernici nemaju isto poimanje boga ili cak isti razlog zbog kojeg vjeruju. A bio bi malo poduzi esej da ti objasnim svoje vidjenje svega toga.
    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    Tek sad vidjeh ovo. Izvini. Biće?
    Možeš li da pojasniš šta smatraš bićem?

    E ja sam razumjela da ateisti ne negiraju nešto što čini da sve bude (Boga), nego negiraju ljudsku definiciju toga?
    Bicem smatram sve sto je zivo. A u slucaju boga, vjernici kazu da ima i svijest.
    Last edited by VanjaTheMan; 24-03-11 at 12:50.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  16. #15
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Ne mogu nikako. Nemaju svi ateisti isto poimanje svijeta i isti razlog sto su ateisti isto kao sto ni svi vjernici nemaju isto poimanje boga ili cak isti razlog zbog kojeg vjeruju. A bio bi malo poduzi esej da ti objasnim svoje vidjenje svega toga.

    OK. Jasno. Svako ima svoje viđenje i to nije tema.
    Meni su čak rekli da sam ateista zbog načina na koji poimam UZROK SVEGA.

    Oh, bila sad na Wikiped da nađem jasnu definiciju ateizma i ona ne postoji.
    Postoji samo 10 strana teksta i 1000 shvatanja i objašnjenja. Ništa konkretno.

    Živo Biće? Eto, ''definisani vjernici'' ili ''ljudi koji pripadaju svim poznatim religijama'' ga tako zamišljaju,
    moje je mišljenje da je Bog UZROK svega i da niko ne može znati njegov oblik.
    Ni ja ne prihvatam boga kao biće ili kao nekoga ko me gleda i kažnjava - jesam li i ja ateista?
    Last edited by Kliker17; 24-03-11 at 13:01.
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  17. #16
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim da je homosapiens pretjerao sa svim tim stvarima oko Boga i sl.
    Smatram da je pitanje da li Bog postoji dobilo hiljadama godina unazad neku pogrešnu dimenziju koja koristi u neke sasvim druge svrhe.

    Najveća greška jeste što su ljudi materijalizovali boga, i oni koji vjeruju i oni koji ne vjeruju. Tako se oni koji vjeruju trude da dokažu da postoji nešto što nikad nisu vidjeli a oni koji ne vjeruju da njima dokažu da Bog uopšte ne postoji.
    Mislim da je to suludo.

    "Boga" treba posmatrat na duhovnom i individualnom nivou, pa tako oni koji vjeruju u svog boga ne bi trebalo da nameću ostalima njegovo postojanje, a one koji ostalima pričaju kako Bog postoji i da je upravo to njihov Bog, a da svi koji misle drugačije griješe i da ih treba kaznit ne smatram ozbiljnim, jer mislim da neko ko iskreno vjeruje u Boga ne bi mogao tako da priča.

    Ja ne vjerujem da postoji neki čovjek sa bradom koji odmara neđe na oblacima nakon što je stvorio sve ovo oko nas.

    Za mene je bog priroda, ljudi, život sam po sebi, rađanje, hidrofor, motokultivator i sve ostalo.
    Činjenica je da čovjek kad vjeruje u nešto lakše može nešto da prođe, nebitno je li to bog ili šta već. ( Bog u smislu koji sad opisah )

    Ako me imalo razumijete shvatićete da je dokazivanje postojanja Boga apsurdno, barem ukoliko istinski vjerujete u sve to. A opet vi možete da postavite stvari i kažete - Ok, Bog je sve dobro oko mene i želim da vjerujem u dobro, pa da definišete Boga u tom smislu.

  18. #17
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,224
    Thanks Thanks Given 
    416
    Thanks Thanks Received 
    2,539
    Thanked in
    1,236 Posts

    Default

    @kliker17: Rekao bih da si agnostik

    Ja kao ateista ne volim pojam boga uopste da koristim da bih objasnio postojanje neceg. Smatram ga nepotrebnim. Zna se zasto je termin bog nastao i zasto je religija nastala. O tome smo pricali mnogo puta na raznim temama. Razlozi za postojanje religije i boga vise ne postoje. Ja ne shvatam ljude koji kazu "za mene je bog priroda" itd. To je isto kao da uzmete bilo koji drugi jezicki pojam i koristite ga kako vi zelite. Zna se sta rijeci znace. Priroda je priroda, bog je bog. Priroda postoji, bog postoji samo kao pojam za nesto sto u stvarnosti ne postoji. Isto kao vile, vilenjaci, jednorozi, kentauri, satiri, nimfe, muze itd.
    Last edited by VanjaTheMan; 24-03-11 at 13:19.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  19. #18
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,657
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    Meni je jedan ''ateista'' objasnio:

    Mi ne vjerujemo u Boga onakvog kakvog ga predstavljaju religije (starac duge sijede brade koji sjedi na oblaku).
    To nije ateista, to je nereligiozni vjernik (septembar je takav vjernik)
    Ateista što bi rekao septembar "ne vjeruje" u boga(moj izbor riječi je ZNA)

    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    Ja uvijek tražim od ateista da mi objasne iz kojih razloga
    ne mogu da spriječe svoju smrt, neku nesreću ili ludu sreću,
    zašto su rođeni baš u ovoj zemlji, zašto postojimo uopšte
    Life is the bitch, and then you die.
    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    (jer ja onoga koji zna BAŠ SVE odgovore i ono od čega je
    SVE počelo smatram Bogom, silom, početkom, krajem, dobro i zlo,
    sudbinom, prirodom, fizikom itd...)
    niko ne zna SVE ODGOVORE osim što vjernici misle da ih znaju jer su pročitali "objašnjenje" u zbirci bajki

    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    Ateisti i sami nekada npr. na ispitu, izgovore nesvjesno molitvu ''samo da mi dođe taj i taj zadatak...'' ili u kladionici ''Joij kad bih dobio, molim te...'' (Za mene je i to molitva)
    po tebi kad nekoga pozdraviš sa "dobar dan" ti se zapravo moliš da dan bude dobar

    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    Na kraju sam zaključila da i ateisti vjeruju (u sebe, u čovjeka, njegovu inteligenciju, nauku, dokaze - a ja bih i to nazvala Bog)
    ko vjeruje u čovjeka,ljudsku inteligenciju,nauku i dokaze taj ne vjeruje u boga

    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    Ateisti samo ne mogu da smisle i mrze RIJEČI i etikete: BOG, SUDBINA, ONAJ GORE, ZAPISANO, VIŠA SILA, SREĆA, KOB, RAJ, PAKAO, DEDA MRAZ, POP, ALAH, ISUS, NOJ, ...
    Ateisti ZNAJU da ovako nešto ne postoji i nema riječi koja to može promjeniti
    definicija:
    Bog je nadljudsko biće koncipirano kao savršeno, svemoguće i sveznajuće, biće koje je kao kreator i vladar svemira obožavano u monoteističkim religijama.

    riječi kao što su "Daj bože" i "bogu hvala" su se toliko ukorijenile da se izgovaraju više instiktivno nego svjesno.
    Satanista će u dosta slučajeva isto reći "bogu hvala"
    Takve riječi ne znače ništa kao što ne znači ništa kada neko opsuje kada mu ispadne sladoled.
    Ako neko u svađi ili daleko bilo tuči nekome kaže "*eb*m ti mater"(na žalost je takođe postala instiktivna rečenica) ne znači da je seksao sa nečijom majkom
    Last edited by Rakun; 24-03-11 at 13:36.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  20. #19
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,607
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,092
    Thanked in
    2,076 Posts

    Default

    Ja sam pošao na mašinski fakultet i izvadio ateist za nepostojanje boga...

    P.S. Ja vjerujem da bih, kad bih htio, Jennu klepao kad god oću. Svi vi koji tvrdite suprotno, dokažite mi da ne bih.
    Last edited by NHM; 24-03-11 at 15:23.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  21. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post

    Pokušavam a kažem sledeće ...

    I teizam i ateizam su vjerovanja , tj. nemaju čvrste eksperimentalne fizičke dokaze.

    Ovim želim da počne rasprava o ateizmu kao vaznoj vrsti vjerovanja za današnji svijet.
    Ovim ti želis da navedes ateiste na tanak led da pocnu tvrditi da nije vjerovanje i da nemaju raznih vjerovanja U neku ruku interesantna jezicka vratolomija koja će vazda biti na pocetku i nikad rijesena. Bio ateista ili vjernik cijeli zivot mu je ispunjen nekim vjerovanjem i mora sopstveno znanje zasnivati ne nekom emirijskom vjerovanju tj. znanju koje mislimo da je tacno, a nemamo dokaz ili ga je tesko utvrditi.
    Prakticni primjer imamo svakodnevno pa kad na pljacu kupujemo dva kila sira prlja uvjerimo se da je tako sto stavimo na vagu. Empirijski utvrdjeno i nema nikakve zabune, ali je opet tu u osnovi neko vjerovanje tj polaznu osnovu kao aksiomu da je vaga tacna.
    U tom konkretnom obliku vjerovanje teiste i ateista je identicno i u sustini empirijski
    i neproblematično dokazana istina. Cak i takvu najprostiju istinu bi se rasclanjivanjam moglo itekako dovesti u sumnju uvodjenjem opet nekog vjerovanja da je trgovac pokvaren i na teg zalijepio makar neku zvaku.
    Dakle osnova da ateisti nemaju vjerovanja je neosnovana jer ne postoji neki etalon znanja za uporedjivanje i svako znanje u osnovi sadrzi vjerovanje da je to znanje tacno.
    Ako bih ja tvrdio da se dijete radja kao ateista i da u zavisnosti od okruzenja stice i odredjenu religiju, ti bi mogao traziti dokaz, a svi moji dokazi bi se svodili na to da ja vjerujem u to ali dokaze ne znam ili nemam cvrsti empirijski dokazan stav.
    Posto se ni ja ni ti ne śećamo kakvo smo imali znanje i relijski odnos kad smo se rodili mozemo traziti dokaze u okviru naseg formalnog obrazovanja (ili znanja) mada i ono nam nameće okvire kojih nijesmo svjesni, ali determinisu nase načine shvaćanja i okvire izvan kojih tesko izlazimo mada i ono ponekad moze biti i "Dejanirina kosulja"
    Eksperimentalnih dokaza da Bog postoji nema, ali to nije nikakav dokaz, kao sto ni tvrdnja teista da je postojanje Boga dokazivo time sto ateisti ne mogu dokazati da ga nema.
    Objektivno znanje je u sustini takvo da logickim vratolomijama mozemo dokazati da su najveća otkrića uradile neznalice jer nijesu znali da je tadasnje "objektivno znanje" za njihova otkrića tvrdilo da je nemoguće, a oni ne znali za to pa otkrili
    Sustina vjerovanja ili vjere je jedino u tome u koju se knjigu (ili bajku ) vjeruje.

  22. #21
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Dolina bogova
    Posts
    784
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Prosto ne vjerujem da neko ko ne vjeruje vjeruje u nevjerovanje.

  23. #22
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Evo argumenta koji opravdava moje razmišljanje:



    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    moje je mišljenje da je Bog UZROK svega i da niko ne može znati njegov oblik. Ni ja ne prihvatam boga kao biće ili kao nekoga ko me gleda i kažnjava - jesam li i ja ateista?
    Ti si deist.


    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    OK. Jasno. Svako ima svoje viđenje i to nije tema.
    Meni su čak rekli da sam ateista zbog načina na koji poimam UZROK SVEGA.
    Odakle ti ideja da postoji Uzrok Svega?


    Septembar, svaka čast na težnji da pokreneš zdravu raspravu ali bojim se da će i ova krenut đe i mnoge druge čim Dawud izbači svoj prvi citat.
    Last edited by RoNN|3; 24-03-11 at 20:27.

  24. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bonnob1 View Post
    Kao prvo naslov nema podlogu, Teizam jeste vjerovanje u nesto "nesto sto sanjas, nesto sto zelis" kao kod djece koji sanjaju svasta u toku djetinstva, znaci vjerujes u to ali tu prestaje sve jer nema ga. Ateizam nije vjerovanje nego samo protivljenje onoga u sta sanjari zele da vjeruju, jer ne moras da pozelis da vjerujes u nesto sto ga vec imas u rukama ili ga osjetis ili ga koristis.Spominjes neke "eksperimentalne naprave", nema sta, najveci eksperiment koji je 100% siguran je Evolucija i Ljudska dostignuca odkad je covjek stao na noge pa sve do danas. Nejasan si s'ovim tvojim uslovima, ako se uzmu u obzir ovi uslovi onda tu nema sta da se prica jer si na startu blokirao temu.
    Ponavljam, Evolucija kao proces razvijanja i prilagodjavanja zivih bica u ovoj planeti a sigurno je isto i u drugim planetama gdje postoje uslovi za zivot, ljudska vrsta koja je uspjela da se razvija vise nego ostala dokazala je svojim naucnim dostignucima (a pomocu njih mi imamo danas sva ova tehnicka dostignuca oko nas) da tu nema nista drugo osim nas (zivih bica).
    Sve u svemu 'Religija je psihicka devijacija'- Albert Einstein
    Ako smatraš da je Evolucija zivih organizama ispravan fizički dokaz za nepostojanje jednog ili više Bogova onda nemamo o čemu da raspravljamo.
    Ovo nije tema za tebe jer nemamo o čemu rasprvljati iako za mene evolutivni razvoj života nije dokaz da Bog ne postoji već objašnjenje jednog dijela toka Božjeg stavaranja.
    Ovo je tema za one koji smatraju da nepostoji čvrst fizički dokaz za postojanje ili nepostojanje Boga (jednog ili više kom.).

  25. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Ateizam je vjerovanje kao sto je celavost frizura. Daj vise ljudi shvatite da ateisti ne vjeruju. Nema tu nikakvog vjerovanja da bog ne postoji.

    Ova tema ocigledno nije za mene
    Pojam "vjerovanje" je ovdje u smislu nečega što nema čvrste fizičke eksperimentalne dokaze.

    Kao što za tebe nema smisla ateizam nazvati vjerovanjem tako i za mene teizam nema smisla nazvati vjerovanjem u jednom drugačijem kontekstu.
    Bog nije nešto unaprijed dato i precizno definisano pa je na pitanje postojanja "neprecizno definisanog objekta" nemoguće odgovoriti fizičkim dokazima.

    Bog je samo naziv za jedan ili više početnih uzroka u filozofskom konceptu teizma.
    Ova definicija je ciklična (kružna) pa bez obzira na šta naiđemo dubljim spoznavanjem svijeta to neće biti dokaz za postojanje ili nepostojanje Boga nego samo njegova dublja spoznaja.
    "Bog sebe otkriva kroz zakonitu hatmoniju svijeta" (Spinoza)

  26. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Ako Ateizam nazivač "vjerovanjem", a ne spoznajom da bog ne postoji
    I teista može reći da teizam nije vjerovanje nego spoznaja da Bog postoji.
    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    po tome se može reći "vjerujem" da Vanja nema nevidljivog psa bez obzira na svu logiku i nauku ja po tebi ne mogu reći VANJIN NEVIDLJIVI PAS NE POSTOJI

    Možeš reći da vjeruješ da nepostoji ali nemožeš biti apsolutno siguran dok nekim uređajem, eksperimantom, ... to fizički ne dokažeš.
    I ja vjerujam da ne postoji i da je to Vanjina logička zamka za vjernike (teiste) ali nemam "fizički dokaz".

Page 1 of 44 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ateizam
    By Bijesno pile in forum Religija i filozofija
    Replies: 4250
    Last Post: 19-03-11, 21:05
  2. Obicaji, vjerovanja, vjera, ljudska glupost...
    By Mojsije in forum Religija i filozofija
    Replies: 67
    Last Post: 20-01-10, 22:12
  3. Budizam i Ateizam
    By septembar in forum Religija i filozofija
    Replies: 50
    Last Post: 05-05-09, 16:19
  4. Ateizam VS Agnosticizam
    By funestis in forum Religija i filozofija
    Replies: 52
    Last Post: 31-01-07, 14:14
  5. Vjerovanja u serbiju
    By Grad Heroja in forum Sve i svašta
    Replies: 2
    Last Post: 04-09-04, 14:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •