Page 25 of 45 FirstFirst ... 1521222324252627282935 ... LastLast
Results 601 to 625 of 1101

Thread: Ateizam - vrsta vjerovanja

  1. #601
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raulio View Post
    Moram ovo kasnije pažljivije pročitati ali teško, ideja genijalna. Bravo.
    Dok pročitam ovo, što misliš, ako ti nije muka odgovarat, o klasnim podjelama, razlikama, u Indiji. Gledao sam interesantan Netflix film o nekom manijaku iz Delhija, ali ni je zanimljivija bila njihova društvena organizacija.
    Da pojednostavimo, može li društvo bit uspješno bez hijerarhije i klasnih podjela?
    Naravno da moze bit uspješno, sad po kojoj definiciji uspjeha, šta je uopšte uspjeh, kapitalizam kaze puno para... Ja u ovom što sam napisao, tu se gube stari pojmovi i antičke ideologije i antičke podjele na Patricije, plebejce i robove, što imamo danas u obliku Upper, middle i low class... to je ključno. A gube se jer je pregršt opcija za svakog da odabere, ljudi su generalno limitirani. Ja sam lično limitiran. Zašto neko ide da se bavi kriminalom? Jel se dijete rađa sa kriminalitetom u glavi? Ono, sa 3,4 godine zelim da postanem dio organizovane kriminalne grupe i ubijam ljude. Ima i tih, koji vide idealizam u tome, ali to su vidjeli na filmu, The Godfather, gdje se to predstavlja romantičnim i egzotičnim zanimanjem. Ali većina, to su limitirane mlade osobe, koje nemaju nikakvih opcija... sa ovom mojom skromno predstavljenom idejom, gdje tehnologije dominiraju, Artificijelna Inteligencija, i svašta nešto, svaki čovjek će biti u prilici da njegov mozak dopaminski se rasplamsa pri izboru nekog od predlozenih projekata u kojim moze da da doprinos i napreduje u društvu, ali ne postoji hijerarhija, imaš svoju klasu, da kazem, unit, u kom ste svi team. Znači biće unaprijed zadovoljan zbog posla kojim se zeli bavit. Naravno, ovaj sistem mora bit u savršenoj simbiozi sa edukativnim sistemom, ali i on je dio blockchain priče, i način edukacije i ocjenjivanja bi se totalno izmijenio. U Americi sad eksperimentišu sa tim... da supruzi veterana predaju u školama. Pojma nemaju o čemu predaju, ali poenta je druga, da osoba, bez ikakve diplome, moze djeci prenijeti znanje. Ne samo to, poenta je i komunikacija zdrava, sa common ljudima, ta djeca će imati drugačiji odnos prema društvu, jer prirodno razgovaraju.

    Ja lično, izveo bih taj experiment u kom bih doveo prosječnog klošara, zavisnika, gotovo beskućnika, ali kognitivno sposobnog, da odrzi lekciju đacima u srednjoj školi. Zašto... Zato što je iskustvo mnogo, ali mnogo veća stvar nego neke riječi na papir, napamet naučene. Iskustvo je osnov od kog kreiramo dalje obrasce ponašanja, a različitost u iskustvima koju bi djeca dobila na tim časovima gdje predaju prosječni ljudi, znači čistačice, taksisti, radnici, zavisnici, frizeri, popovi, hodze, komunalno preduzeće, ateisti, teisti, romi, invalidi i ko sve ne... bi im bila bogatstvo, u socijalnom i empatijskom smislu dalje u zivotu, jer neki će bit socijalno angazovani, recimo u politici, sluzbama, imaće nov odnos itd... Prenijeti iskustvo je značajnije nego prenijeti neko programirano znanje koje svi zaborave čim završe sa njim. Ja nisam zaboravio nijednu lekciju od jednog profesora koji je PhD, a priča stalno o Karleuši i Zadruzi, Lepom Mići na predavanju. Priča o ljudskim, prostim temama... ništa programirano. Priča o iskustvu svom. A svako malo između tog iskustva i Karleuše, govori o nauci, nauka ti ostane sva u glavi, a o Karleuši se nasmiješ. Vrhunski predavač...

  2. The Following User Says Thank You to Saruman For This Useful Post:


  3. #602
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    709
    Thanks Thanks Received 
    535
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Da, zbilja, uspješno....Uspješno u biološkom smislu, darvinističkom. Dobar diktator možda je i bolji od dobre demokratije. Po Plutarhu, Dion, kaže, nije baš volio demokratiju, ali je, kad se već ne može stvoriti zdrava aristokratija, smatrao boljom od tiranije. Naravno, ni tiranija ni demokratija nisu tad bile što su sad, ali ovo dosta govori o nama, ljudima.
    Dalje, ima li išta sličnije zatvoru (kaznenoj ustanovi, ne stomačnom problemu) od škole? I mi svi smo prošli kroz to. Phu....
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  4. #603
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raulio View Post
    Da, zbilja, uspješno....Uspješno u biološkom smislu, darvinističkom. Dobar diktator možda je i bolji od dobre demokratije. Po Plutarhu, Dion, kaže, nije baš volio demokratiju, ali je, kad se već ne može stvoriti zdrava aristokratija, smatrao boljom od tiranije. Naravno, ni tiranija ni demokratija nisu tad bile što su sad, ali ovo dosta govori o nama, ljudima.
    Dalje, ima li išta sličnije zatvoru (kaznenoj ustanovi, ne stomačnom problemu) od škole? I mi svi smo prošli kroz to. Phu....
    Darwin je lijepo objasnio u pojedinim svojim analizama, da je naišao na određene biološke vrste, gdje sukobi i rivalstvo u grupi potpuno nestaju i bivaju zamjenjeni kooperacijom između svih članova zarad osiguranja opstanka vrste. Dakle, potpuna je izmišljotina da se radi o Prezivljavanju najjačih. To je neprirodno, jer ja najjači, evo Putin, sad pobijem cijeli svijet nuklearkama. Hej, pa da li je onda Putin dio ljudske vrste ako ostane sam, postoji li vrsta sa 1 jedinkom? EVOLUCIJA je bila KOLEKTIVNI proces, valjda. Ne individualni. I ne znam otkud taj kapitalistički socijal darvinizam. Jel mogao čoek evoluirat bez kooperacije između svih u grupi i saradnje, pomaganja, razmnozavanja, predlaganja ideja kako da se nešto uradi, jel mogo čovjek sam evoluirat u ovo danas? Ako jeste, alal vera. I ne samo evoluirat, pa i evo kreacionisti, da vas pitam, jel mogo i taj Adam bez Eve? I svi posle njega, jesul svi ljudi nekako sami došli do ove tačke civilizacije ili je neko sarađivao. Dakle, egomanija i egocentričnost, sebičnost kapitalizma i gazenja drugih zarad para i materije Zlatnog Teleta je neprirodna pojava izazvana medijskom manipulacijom na dopamin i shiny marketingom iz određenih centara koji su powerhouse sistema.


    Čovjek je po prirodi manipulativan, svaki, jer da nije, ne bi ni mogo evoluirat, prezivjet, morao je da manipuliše događajima oko sebe, prirodnim pojavama, gradnjom kuće, skloništa, navodnjavanjem, naoruzavanjem, da se zaštiti, jer čovjek je cio paleolit proveo u strahu, morao je da manipuliše i kontroliše situaciju oko sebe... sve su to bile manipulacije. Ali onda se nije mogao zaustavit u tom naviknutom obrascu mozga i odnosa prema prirodi kojom je manipulisao, pa je nastavio da manipuliše čak i drugim ljudima, tad počinju sukobi i ratovi i borba za fiktivnu moć čovjeka nad čovjekom, novac biva izmišljen kao neki kompromis. To je glavni problem historije. PTSD homo sapiensa iz paleolita ga je pretvorio u neprirodno kasnije u neolitu, pa onda bronci i metalu, i kad počinje historija. A kolektivno je prirodno. Natural. Darwin i prezivljavanje najjačih je najveća glupost ikad. Socijalizam ili komunizam nije nastao u ideji tek tako što je nekom bilo dosadno. Nego što mu je bilo neprirodno, ne samo iracionalno, nego neprirodno da ljudi rade to što rade drugim ljudima. Prirodnjaci su izazvali Francusku revoluciju. Enciklopedisti. I oni su skapirali da je neprirodno ono što se tad radilo.


    Zato ona moja ideja, o pčelama i saću, unitima, timskom radu, blockchainu u kojima se gube pojmovi klase, u tradicionalnom smislu, ima potencijal, za neko doba u futuru... Jer govorim o prirodi. Povratak naturalizmu, prirodi čovjeka, kroz nove tehnologije, umjetnu intelignciju i međuljudski pakt zarad kolektivno podjenako korisne i zajedničke egzistencije.
    Last edited by Saruman; 29-10-22 at 01:01.

  5. The Following User Says Thank You to Saruman For This Useful Post:


  6. #604
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    709
    Thanks Thanks Received 
    535
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Pa evo vidiš, i ja sam, pod uticajem školskog sistema koji me mljeo 12 godina (da ne računamo studije jer smo tad, je li, odrasli), upotrijebio taj izraz u pogrešnom smislu, dakle biološki, a ne u darvinističkom smislu.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  7. The Following User Says Thank You to Raulio For This Useful Post:


  8. #605
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Da dodam, jer sam malo kontradiktoran ispao, dakle po prirodi manipulativan, ali ta manipulativna priroda, ona je nastala kao obrazac, ponavljajući obrazac iz generacije u generaciju, znači naučilo se kako da se izmanipuliše prirodom oko sebe. Kako da se napravi sklonište, recimo. Kako vatra, kako da se ulovi, zamke naprave, zaštiti od predatora i sve to... Ali istovremeno evolucija glatko teče, ljudi se razmnozavaju, ne ratuju između sebe, ne štampaju novac i ne prave kapitalizam i berzu. Nego dijele između sebe, zive kolektivno, ne samački, nijedan homo sapiens evolucije nije samac. Trenutak u kom čovjek počinje da koristi drugog čovjeka, da manipuliše njim a ovaj odbija i počinje rat, zove se početak HISTORIJE. Tragedija homo sapiensa... Pa i religije i nauka govore o tome. Recimo Romul i Rem sukob. Tako je nastao Rim. Ali to je potpuni mit, ali govori o jednoj vučici... šta ta vučica predstavlja, pa to je kolektivno nesvjesno nasljeđena simbolika, predstavlja period u kom su ljudi bili prepušteni prirodi i snalazenju i manipulaciji prirodom, ili njihovu neizvjesnost u tom paleolitu, neolitu. Vučica da odgoji ljude? Avelj i Kain...

    Ako je nešto naučeno, kao obrazac, kao manipulacija, i kasnije ono što ljudi krenu radit jedni drugima. Komunizam i sve te utopije, TEMELJ svih njih je priroda ljudska. A ona je bila kolektivna tokom svog prethistorijskog perioda. Dakle, zašto Francuska revolucija, zašto Oktobarska, zašto ova ili ona? Homo sapiens shvata u tim revolucijama da je nešto neprirodno što se radi. I vraća se prirodi, zajedništvu. Geslo Francuske revolucije je Liberte, Egalite, Fraternite... Sloboda jer je prirodna. Jednakost jer je prirodna. Bratstvo, zajedništvo, jer je prirodno.

    Poenta HISTORIJE je KRAJ HISTORIJE
    . A kraj historije znači pronalazak najboljeg mogućeg sistema i riješenja ljudske kolektivne i individualne egzistencije, znači Utopije. Tada će se završit historija i homo sapiens će se vratit svojoj prirodi i prirodnom stanju. Kraj historije podrazumjeva ODUČAVANJE ili ODVIKAVANJE od droge zvana manipulacija, kapitalizam i sve ostalo prateće zlo. To je svrha postojanja, to je smisao, kako odučiti homo sapiensa od tog obrasca i završiti farsu zvana historija... ona se više neće pisat, jer je piše samo rat i sukobi, politike i ideologije dijeljenja i diktature.



  9. #606
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Saruman View Post
    Praštaj
    Samo sam dao 2, 3 primjera čovjeku koji me pitao dal su Kami i Sartr bogovi.
    Čovjek ili entitet koji te to pitao sam JA. Nema veze, zagubio se moj post u verbalnoj hiperproduktivnosti na ovoj temi.

    Nekako imam osjećaj da si u depresiji. Nemoj da brineš, to je osjećaj našeg doba, svi smo pomalo u tom filmu.

    Ono što sam htio da te pitam, priznajem nejasno, je zašto vjeruješ bilo kom ljusdskom biću, bio on Sartr, Kami ili Sioran?


    Oni su ljudi isto kao ti i ja. mene interesuje šta TI lično smatraš, bez poziva na autoritete.


    Ne trebaju ti egzistencijalni filozofi, otvori Bibliju i pročitaj Propovjednika. Svi Siorani, Sartri i Kamiji moraju ustuknuti pred tom mudrošću.

    Zamisli, usred Biblije čitavo poglavlje za agnosticizam, neko bi rekao i ateizam, jesi li kad razmišljao o tome. I kad si posednji put pročitao Propovjednika?


    P.S. Najviše me zabavljaju ljudi koji na osnovu nekih opštih mjesta, koje su negdje čuli, teško da su čitali,sa sumnjivih mjesta tvrde da su "čitali" Bibliju.
    Last edited by brutajle; 29-10-22 at 11:57.

  10. The Following User Says Thank You to brutajle For This Useful Post:


  11. #607
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    Čovjek ili entitet koji te to pitao sam JA. Nema veze, zagubio se moj post u verbalnoj hiperproduktivnosti na ovoj temi.

    Nekako imam osjećaj da si u depresiji. Nemoj da brineš, to je osjećaj našeg doba, svi smo pomalo u tom filmu.

    Ono što sam htio da te pitam, priznajem nejasno, je zašto vjeruješ bilo kom ljusdskom biću, bio on Sartr, Kami ili Sioran?


    Oni su ljudi isto kao ti i ja. mene interesuje šta TI lično smatraš, bez poziva na autoritete.


    Ne trebaju ti egzistencijalni filozofi, otvori Bibliju i pročitaj Propovjednika. Svi Siorani, Sartri i Kamiji moraju ustuknuti pred tom mudrošću.

    Zamisli, usred Biblije čitavo poglavlje za agnosticizam, neko bi rekao i ateizam, jesi li kad razmišljao o tome. I kad si posednji put pročitao Propovjednika?


    P.S. Najviše me zabavljaju ljudi koji na osnovu nekih opštih mjesta, koje su negdje čuli, teško da su čitali,sa sumnjivih mjesta tvrde da su "čitali" Bibliju.
    Ništa te razumio nisam... mudrost. Oh. Ne čitam više knjige, dosta je bilo, pokloniću nekom sve knjige koje imam. Isus je najbolja lekcija istorije. Ali on sam i njegovo stradanje.

    Isus je lekcija, da ako zeliš mijenjat svijet, promovisat nešto, još gore, da pomogneš ljudima, liječiš bolesne, braniš izopćenike, da uspostavljaš neki moral nešto ti tu politike vodiš
    da analiziraš i radiš...

    Spremi se za Golgotu i da nosiš krst kroz Jerusalim, đe će svi da te samo gledaju, a onda na kraju dobiješ krunu od trnja, proglašen kralj Jevreja, koplje u trbuh. I kraj.

    Zašto se nijedan Hrišćanin, osim hrišćanskih asketa i mistika, nije kasnije ponašao kao Isus, nego sasvim suprotno od njega, vojske, drzave, ratovi, templari, Pape i indulgencija...

    Jer je lekcija.

    Nikola Tesla isto nije naučio tu lekciju, recimo. Šta ćeš ti davat narodu dzabe struju, još bezicnu... Pa je isto prošao Golgotu, svojevrsnu. Da, na kraju je i izgubio razum...

    I mnooooogi drugi koji nisu naučili lekciju Isusa. Cinično na kraju kazu, stradao je za naše grehe. Što ti ne stradaš za ove sad grehe svih nas, ja tebe da pitam, nego mora uvijek neki Isus, Tesla, Gandhi, JFK, Lincoln, Đinđić, Che, Yitzchak Rabin, Trotsky, Princeza Dajana, Marthin Luther King, Malcolm X, John Lennon, Kennedy Robert, Indira Gandhi, Sadat da ne nabrajam domaće i još mnoge lista je duga...

    SVAKO MALO MORA NEKI DA STRADA ZA NAŠE GREHE. I TO BUDE UNIFIKATOR ČOVJEČANSTVA NA NEKO VRIJEME, A TI ISTI LJUDI GA UBILI...

    PA POŠTO STE TOLIKO MUDRI OD TE BIBLIJE, VI SE PONUDITE JEDNOM LIČNO, I STRADAJTE ZA SVE NAS, SPASITE NAS.

    A Isus nije mogao nikada uradit ono što je trebalo da uradi. Znate što? Zato što MOĆ nad ljudima privlači samo i isključivo sociopate, visokofunkcionalne. ONI su jedini sposobni da posjeduju tu moć i sprovedu je.

    Isus je samo naivan zalutali hipik jevrej bio...
    Last edited by Saruman; 29-10-22 at 12:58.

  12. #608
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    Čovjek ili entitet koji te to pitao sam JA. Nema veze, zagubio se moj post u verbalnoj hiperproduktivnosti na ovoj temi.

    Nekako imam osjećaj da si u depresiji. Nemoj da brineš, to je osjećaj našeg doba, svi smo pomalo u tom filmu.

    Ono što sam htio da te pitam, priznajem nejasno, je zašto vjeruješ bilo kom ljusdskom biću, bio on Sartr, Kami ili Sioran?


    Oni su ljudi isto kao ti i ja. mene interesuje šta TI lično smatraš, bez poziva na autoritete.


    Ne trebaju ti egzistencijalni filozofi, otvori Bibliju i pročitaj Propovjednika. Svi Siorani, Sartri i Kamiji moraju ustuknuti pred tom mudrošću.

    Zamisli, usred Biblije čitavo poglavlje za agnosticizam, neko bi rekao i ateizam, jesi li kad razmišljao o tome. I kad si posednji put pročitao Propovjednika?


    P.S. Najviše me zabavljaju ljudi koji na osnovu nekih opštih mjesta, koje su negdje čuli, teško da su čitali,sa sumnjivih mjesta tvrde da su "čitali" Bibliju.
    Pazi sad ovo. Moja teza, da oni imaju opsesivnu potrebu da ti usade neko vjerovanje, je tačna. Ja jesam ovuda svašta pisao, ali to sve teorije đe sam to i naznačavao, mozda malo kognitivne disonance. A ovaj mi naređuje šta ću da čitam.

    Filozofe boli ***** hoću li vjerovat u to što piše ili ne, to je njegova filozofija, ja ne moram da prihvatim ni 1 rečenicu, a mogu da mu pročitam sva djela. Kao što sam neke.

    Sioran mi je drazi nego sve nebeske knjige. Koliko god pesimista, patetičan i očajan bio. I sva djela njegova sam pročitao. Prosto ne trazi sljedbenike, govori PRIRODNO

    Ali ja ne razmišljam o Sioranu po čitav dan, ustvari nikad. Kao što ti moraš svako malo o Bogu, ić molit se i sve. Jer jedan je PRIRODAN čovjek a drugi SPEKULACIJA koja konstantno zahtjeva novo i novo potvrđivanje kroz obrede i neke dokaze nove, i neke ljude koji ga moraju dodatno pojačat.

    Sioran samo kaze, svrljam po danima kao neka prostitutka u svetu bez trotoara... ALO, TO JE NAJPRIRODNIJA IZJAVA LJUDSKA IKAD. da malo pretjeram.

    A ovamo, GOD SHALL DO THIS AND THAT TO YOU IF YOU DONT DO THIS AND THAT...


  13. #609
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    I svejedno mi je više oko ove teme. Ne zelim da se raspravljam. Ali ti si prvi trigger bio iako sam samo normalan post postavio, zajedno sa kolegom ti, i da imam problema i to je sve iskipjelo na CDM, iz ne znam kojeg razloga, valjda jer eto, domaći forum, mozda se moze porazgovarat... greška je bila moja svakako što sam uopšte ulazio i startao svoj tragični rabbit hole.

    Sad razumijem Siorana, i zašto i kako je zapao u šta je zapao.

    Bez misli o samoubistvu odavno bih se ubio...

  14. #610
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,920
    Thanks Thanks Given 
    14,911
    Thanks Thanks Received 
    3,678
    Thanked in
    2,627 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Saruman View Post
    A ovaj mi naređuje šta ću da čitam.
    Nikad ne prostiri emocije pred lovcem grabljivicem.

    Konfuzije..


    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

  15. #611
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Nikad ne prostiri emocije pred lovcem grabljivicem.

    Konfuzije..


    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Bilo je prirodno da se ovo desi, zbog lanca događaja u zadnje vrijeme. I od početka korone taj konstantni naboj i stress. A emocije... samo nek su zdravo. I one su prirodne... iako su kod nekih ljudi, mene, zbog određenih faktora, sastava hemijskih i ostalih uticaja, posebna priča.

  16. The Following User Says Thank You to Saruman For This Useful Post:


  17. #612
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Saruman View Post
    A ovaj mi naređuje šta ću da čitam.

    Pretpostavljam da se to "ovaj", odnosi na moju neznatnost.

    Možeš li da citiraš mjesto gdje sam ti bilo šta rekao imperativnim tonom?

    Ne mogu da shvatim da si pronašao nešto maliciozno u onih mojih par preskromnih rečenica. Samo sam pokušao da ti ukažem na izvor odakle je i Sioran i ostala ekipa crpila nadahnuće za svoj pesimizam. Erazmo Roterdamski je čak napisao "Pohvalu ludosti" kao kontrast Knjizi propovjednikovoj. Ako ja ne doživaljavam uvredljivo tvoje autoritete filozofe, zašto bi se ti vrijeđao kad ti ja pomenem neki svoj izvor "mudrosti". Pročitaj još jednom, svakako će ti trebati manje vremena nego meni za tvoje kilometarske postove.

    Quote Originally Posted by Saruman View Post
    Kao što ti moraš svako malo o Bogu, ić molit se i sve
    I ti, tako uvrijeđen, govoriš meni da se moram ići moliti Bogu ili šta si već bulaznio...ti si jadna žrtva sa milion ispisanih praznih riječi ali ne propustiš priliku da meni okačiš etiketu. Odakle ti pravo da mene upućuješ da se molim Bogu? Kao da ja tebi kažem, otvori Sioranovu knjigu pa plači nad njom...i doživljavaj osjećaj besmisla ili šta već propagiraš....

    Inače, zbog tvoje evidentne skribomanije, moram ti priznati da sam samo ovlaš pročitao tvoje postove, bar sam pokušao pronaći ono što se mene tiče. Ostalo mi je bilo, kako da kažem...dosadno...do "Mučnine".


    Za damu koja pominje grabljivce...vodim se Isusovom preporukom za takve individue:

    "Ne dajte svetinje psima; niti mećite bisera svojega pred svinje, da ga ne pogaze nogama svojima, i vrativši se ne rastrgnu vas." (Mt. 7,6)
    Last edited by brutajle; 30-10-22 at 10:31.

  18. The Following User Says Thank You to brutajle For This Useful Post:


  19. #613
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Ma sve je to prirodno, brate... i to što si napisao, i to je prirodno, a sve što je prirodno događa se pravedno.
    Sad nećemo ulazit u nivo koliko je ko prirodan... jer to bi bilo neprirodno. Jel znaš kako su Sufije derviši Mevlane,
    on bi im naredio da odu da kupuju vino u grad, javno i pred svima da nose u tekiju. Da svi govore, oni su alkoholičari, nevjernici... nemuslimani.
    To je bilo kidanje Ega zarad Boga, u tim zikrovima, a onda bi jedan zanimljiv tip koji je dobio nanogicu do kraja zivota, zbog svojih opaski,
    jedan Omer Hajjam, koji je danas centralna figura u priči sufizma, komotno izjavio


    Bože, krčag vina Ti si mi razbio,
    bože, izvor slasti Ti si mi zakrio,
    moje čisto vino Ti si mi razbio:
    bože - da zanemim - Ti si se napio!


    Za ovo bi i dan danas letjela glava u mnogim zemljama tamo. Ali onda je i dodao


    O muftijo strogi, mi smo ... od tebe spretniji,
    pored svega našeg p'janstva od tebe trezniji;
    mi pijemo krv od loze, a ti krv od ljudi,
    dȅ, presudi sada pravo: ko je krvožedniji?


    Svi smo pomalo čitali te Rubaije, i to... i onda taj Omer Hajjam kaza


    Odakle ovde, bez volje, dođoh?
    I kuda sada, bez volje, odoh?
    Vinom zato utapam sećanje
    na smelost Sudbine pred Bogom


    ...


    Nisam više Hulk, prijatan dan svima...

  20. #614
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    709
    Thanks Thanks Received 
    535
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Alber Kami savremeni Prometej.Već to gore napisah ali evo kad ga pomenu.


    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  21. #615
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    709
    Thanks Thanks Received 
    535
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Nikad ne prostiri emocije pred lovcem grabljivicem.

    Konfuzije..


    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Nešto ne mogu da nađem odakle je ovaj citat. Ali iz Fung Ju Lanove Istorije kineske filozofije mogu da citiram/parafraziram: Taoisti su izlagali teoriju "nedjelanja" dok su konfucijanci zastupali teoriiju "djelanja ni zbog čega". Takođe, mada je ovo više vezano za našu tradiciju, vjeru i kulturu, Konfucije reče: "Neka vam uporište bude li "(rituali, ceremonije, dolično ponašanje), "Želi Tao (put, istinu)", "Čuti Tao ujutru i onda umrijeti uveče, to bi bilo sasvim u redu".
    Tao je sve ono čime možemo uzdići svoj duh.
    Svoj duh ne možemo uzdići Čitankom partizankom i Titovim pećinskim avanturama.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  22. #616
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,920
    Thanks Thanks Given 
    14,911
    Thanks Thanks Received 
    3,678
    Thanked in
    2,627 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raulio View Post
    Nešto ne mogu da nađem odakle je ovaj citat. Ali iz Fung Ju Lanove Istorije kineske filozofije mogu da citiram/parafraziram: Taoisti su izlagali teoriju "nedjelanja" dok su konfucijanci zastupali teoriiju "djelanja ni zbog čega". Takođe, mada je ovo više vezano za našu tradiciju, vjeru i kulturu, Konfucije reče: "Neka vam uporište bude li "(rituali, ceremonije, dolično ponašanje), "Želi Tao (put, istinu)", "Čuti Tao ujutru i onda umrijeti uveče, to bi bilo sasvim u redu".
    Tao je sve ono čime možemo uzdići svoj duh.
    Svoj duh ne možemo uzdići Čitankom partizankom i Titovim pećinskim avanturama.
    Duh veliš? Svašta.

    Kao prvo, mene ne zanima ni tradicija,ni vjera a ponajmanje kultura koja proističe iz svega toga a zove se jeftini kič i folklor.
    To prvo.
    A ovo drugo,mislim da malo podcjenjuješ moj pogled na nešto iz prošlosti gdje mi je primarno ono..da iz jedne potpuno zatucane atmosfere se na sto stavlja prednost nauci,pravo glasa ženama čak i mogućnost da imaju školovanje jednako kao i njihova braća. (nevjerovatno ali tako je mnoge djevojčice su imale uskraćeno pravo na školovanje).

    Iz takvog sistema onda se javljaju žene poput Latinke Perović koja je nedavno preminula a ostavila veliki trag za sobom jer je imala mogućnost za to.
    I onda se pojavi nekakva crkva da nameće svoj dark religijski zahvat i postavlja ljude na mjesto nimalo dostojno čovjeka.Duh veliš..zabolje me za sve te budalaštine koje temelja nikakvog nemaju u egzaktnim naukama,a sa čovjekom su na kompletno "vi" ako ćemo pravo.
    Ako ću o kreativnosti ona se nalazi u književnosti,umjetnosti,filmu kao njenom dijelu,muzici ali onome gdje ne postoje nikakve granice među svim zemljama svijeta.

    U suprotnom je jeftini folklor, i hrana za um nekog pojedinca koji nije odmakao od sopstvene sredine.
    (a kad sam pomenula lovca grabljivica mislila sam na vjerske fanatike koji su puni nekakve duhovnosti šta već ali su sasvim ok sa žrtvama i posljedicama kakve jedna dogma poput religije ostavlja za sobom).
    Last edited by Bluemoon; 24-12-22 at 09:34.
    No pasaran!

  23. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  24. #617
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,818
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default Ateizam - vrsta vjerovanja

    Quote Originally Posted by Raulio View Post
    Nešto ne mogu da nađem odakle je ovaj citat. Ali iz Fung Ju Lanove Istorije kineske filozofije mogu da citiram/parafraziram: Taoisti su izlagali teoriju "nedjelanja" dok su konfucijanci zastupali teoriiju "djelanja ni zbog čega". Takođe, mada je ovo više vezano za našu tradiciju, vjeru i kulturu, Konfucije reče: "Neka vam uporište bude li "(rituali, ceremonije, dolično ponašanje), "Želi Tao (put, istinu)", "Čuti Tao ujutru i onda umrijeti uveče, to bi bilo sasvim u redu".
    Tao je sve ono čime možemo uzdići svoj duh.
    Svoj duh ne možemo uzdići Čitankom partizankom i Titovim pećinskim avanturama.
    Neki dan konsultovah JiDjing posle mnogo vremena. Iskrsla situacija iako sam znao sta je ispravno reko aj da “vidim”. Dobra je to stvar iako svi mi znamo sta treba uraditi, nekad su nam ovakve stvari potvrda kad klonemo vjerom za trenutak. Koliko je taj trenutak bitan mozda da se zapitamo sta bi bilo da je Hrist imao taj trenutak dok je hodao po vodi. Hodao bi po dnu. Da se vrnem Konfučiju. On je dao komentare za Ji Djing i to je super procitati bez obzira sta ko vjeruje. Sto se tice principa “proračunatog nedjelovanja” to je princip jako zastupljen i u hinduizmu. I tu je i rjesenje jer prave stvari same dodju ako im dozvolimo odnosno ako ne zelimo pogresne tj. ako “samo” prestanemo da želimo ergo “radimo”. Te “prave stvari” nam se nece dopasti isprva ali su pjesma u poredjenju sa samokreiranom patnjom usled radjenja sa namjerom i zeljom. U hrišćanstvu ovaj princip je odslikan u onoj Hristovoj “Pogledaj ljiljane u polju…”


    Sent आत्मनः
    Last edited by Caesar; 24-12-22 at 12:21.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  25. #618
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,732
    Thanks Thanks Given 
    10,799
    Thanks Thanks Received 
    5,113
    Thanked in
    2,382 Posts

    Default

    Evo da ve pomirim

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  26. The Following User Says Thank You to joni For This Useful Post:


  27. #619
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,920
    Thanks Thanks Given 
    14,911
    Thanks Thanks Received 
    3,678
    Thanked in
    2,627 Posts

    Default

    Da je Eva znala da će ovo čudo od Adama da joj zvoca vjekovima i još da je pali na lomači tačno bi sama jabuku pojela.

    A fotka ti je @joni buahahaha.Vic.
    Čuj sa nekim da me miriš, ka' da meni to odgovara.Ja ratne sjekire ne zakopavam no ih oštrim.

    Metafora, metafora sve je metafora.

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

  28. #620
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,818
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default


    U medjuvremenu Ispred CERN-a.


    Sent आत्मनः
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  29. The Following 2 Users Say Thank You to Caesar For This Useful Post:


  30. #621
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,920
    Thanks Thanks Given 
    14,911
    Thanks Thanks Received 
    3,678
    Thanked in
    2,627 Posts

    Default

    Wata Shiva.

    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    No pasaran!

  31. #622
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,279
    Thanks Thanks Given 
    423
    Thanks Thanks Received 
    2,623
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Saruman View Post
    Ništa te razumio nisam... mudrost. Oh. Ne čitam više knjige, dosta je bilo, pokloniću nekom sve knjige koje imam. Isus je najbolja lekcija istorije. Ali on sam i njegovo stradanje.

    Isus je lekcija, da ako zeliš mijenjat svijet, promovisat nešto, još gore, da pomogneš ljudima, liječiš bolesne, braniš izopćenike, da uspostavljaš neki moral nešto ti tu politike vodiš
    da analiziraš i radiš...

    Spremi se za Golgotu i da nosiš krst kroz Jerusalim, đe će svi da te samo gledaju, a onda na kraju dobiješ krunu od trnja, proglašen kralj Jevreja, koplje u trbuh. I kraj.
    Ako to sto je Isus radio posmatras kriticki, bez besmislenih optimisticnih pretpostavki da je bio samo hipik, mislim da je jasno da je bukvalno htio da bude kralj Jevreja. Ne bi Rimljanima smetao obican ludak kakvih je sigurno bilo mali milion. Ali neko ko ima politicke ambicije koje idu u pravcu organizovanja pobune nije nesto sto bi bilo koje carstvo tek tako dopustilo.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  32. The Following User Says Thank You to VanjaTheMan For This Useful Post:


  33. #623
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Nema veze što je neko ateista i tvrdokorno sebe smatra potomkom majmuna....Njegovo pravo. Samo mi smeta što ne poštuju svoje pretke iz treće-ćetvrte generacije unazad. Možda im je otac ili đed bio komunjrara, njihov problem, ali zašto brukati pretke koji su umirali za svoju vjeru..

    ."Što se ne šće u lance vezati, to se zbježa u ove planine".... Ne vjerujem da su njihovi preci bili gori od ostalih naših praočeva. Ali, sad oni grdno ruže svoje rođene pretke što su krv prolijevali za tu vjeru. Ne moraju ovi današnji biti vjernici, neka su i takozvani ateisti, ali zašto se sprdati sa svojim precima? Zar nemate nimalo poštovanja za njih? Ili ćete uličarski i moronski Isusa zvati hpikom? Ili ćete kao jedna preispoljna prostakuša tvrditi da se Majka božija zove kao ONA, a ne obrnuto? Kakava manijaklana egocentrična manifestacija, dostojna kvalifikovane psihijatrijske ustanove.

    Nego, nije to važno...uobičajena ženska nurotična egomanija...Ali da se vratimo malo u istoriju kad nas je hrvatski pjesnik opisao ovako:

    "Krcnu kolac nekoliko puta,
    Zviznu pala nekoliko puta,
    Zadrhtaše ta vješala tanka,
    Al ne pisnu Crnogorčad mlada,
    Niti pisnu, niti zubi škrinu.
    Proz poljanu mrka krvca teknu,
    Niti pisnu, niti zubi škrinu.
    Poljana se napuni tjelesa,
    Niti pisnu, niti zubi škrinu.
    Već tko zovnu Boga velikoga,
    Tko lijepo ime Isusovo,
    Ter se lasno rastadoše s suncem
    Zatočnici mrijet naviknuti."


    Hajde, sprdajte se i dalje, vi znalci svega postojećeg i nepostojećeg. Nastavte da skrnavite svoje pretke, srećno vam bilo.


    Čak i ako ste bezbožnici, poštujte svoje pretke, sram vas bilo.
    Last edited by brutajle; 03-01-23 at 12:43.

  34. #624
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,920
    Thanks Thanks Given 
    14,911
    Thanks Thanks Received 
    3,678
    Thanked in
    2,627 Posts

    Default

    Ja ne znam nijednog takvog a i da ga ima njegova stvar.

    Sloboda se ogleda u tome da čovjek može sa svim na tu temu da zbija šalu, a da mu neki vjerski fanatici zbog toga ne odrubljuju glavu, u 21. vijeku figurativno a u srednjem vijeku bukvalno.

    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    Last edited by Bluemoon; 03-01-23 at 13:01.
    No pasaran!

  35. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  36. #625
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    1,286
    Thanks Thanks Given 
    742
    Thanks Thanks Received 
    879
    Thanked in
    459 Posts

    Default

    Vjerovanje i religijski koncepti su takodje evoluirali kroz istoriju. Ne treba zaboraviti da su stari slovenski narodi pokrsteni u hriscanstvo i da su napustili svoju staru slovensku vjeru, neki milom a neki silom. Juce si vjerovao u jedno a vec sjutra u drugo pa je i tada neki predak mogao zamjeriti svom potomku da se odrekao svoje pradjedovske vjere i da ce ga stici kazna Svevida, Peruna ili Morane.
    Nekada je sasvim vjerovatno nerijetko bila i obaveza a danas sloboda modernog covjeka da shodno svojim vrijednostima bila u sta ce vjerovati ili uopste nece imati svoj stav o necemu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Page 25 of 45 FirstFirst ... 1521222324252627282935 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ateizam
    By Bijesno pile in forum Religija i filozofija
    Replies: 4250
    Last Post: 19-03-11, 20:05
  2. Obicaji, vjerovanja, vjera, ljudska glupost...
    By Mojsije in forum Religija i filozofija
    Replies: 67
    Last Post: 20-01-10, 21:12
  3. Budizam i Ateizam
    By septembar in forum Religija i filozofija
    Replies: 50
    Last Post: 05-05-09, 15:19
  4. Ateizam VS Agnosticizam
    By funestis in forum Religija i filozofija
    Replies: 52
    Last Post: 31-01-07, 13:14
  5. Vjerovanja u serbiju
    By Grad Heroja in forum Sve i svašta
    Replies: 2
    Last Post: 04-09-04, 13:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •